گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری حوادث

بسیاری از کشورها نمی‌گذارند تقابل با مواد مخدر شکل بگیرد

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار حوادث

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: بسیاری از کشورها نمی‌گذارند تقابل با مواد مخدر شکل بگیرد اما جمهوری اسلامی ایران هم برای خود و هم برای دنیا دارد با پدیده شوم مواد مخدر مبارزه می کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، سردار اسکندر مومنی دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در نشست خبری صبح امروز خود با بیان اینکه در 30سال گذشته ستاد مبارزه با مواد مخدر در کشورمان تشکیل شده، اعلام کرد: در این 30سال 41هزار عملیات در حوزه مبارزه با قاچاق مواد مخدر صورت گرفته که کشف و انهدام 12هزار باند قاچاق مواد مخدر حاصل 12هزار عملیات یاد شده است.

وی اضافه کرد: تقدیم بیش از 3هزار شهید و 12هزار جانباز و مجروح نتیجه تلاش 30ساله نظام در حوزه مبارزه با مواد مخدر است.

سردار مومنی در بخش دیگری از سخنانش با تصریح بر اینکه شعار ما در ستاد مبارزه با مواد مخدر این است که یاریگر هم باشیم، افزود: بسیاری از کشورها نمی گذارند تقابل با مواد مخدر شکل بگیرد اما جمهوری اسلامی ایران هم برای خود و هم برای دنیا دارد با پدیده شوم مواد مخدر مبارزه می کند.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه اظهار داست: 5درصد جمعیت جهان در آمریکا زندگی میکند.20 درصد زندانیان جهان در این کشور محبوس هستند که 7 درصد آنا بطور مستقیم مرتبط با مواد مخدر هستند. حدود 20 میلیون نفر از جمعیت بالای 12 سال در این کشور حداقل یک نوع مواد مخدر مصرف می کنند.

وی با استناد به آماری از موسسه لایکا در آمریکا که در سال 2017منتشر شده، اظهار داشت: ابن موسسه اعلام میکند که 70 هزار و 237 نفر به دلیل سوء مصرف مواد در امریکا فوت کرده اند. یعنی روزانه 192 نفر. اما در ایران در سال 1397 تعداد جانباختگان ناشی از مصرف مواد3هزار و 672 نفر عنوان شده که به نظر ما این آمار باید به حداقل ممکن برسد.

سردار مومنی در با اشاره به اقدامات صورت گرفته در داخل کشور خاطر نشان کرد: خوشبختانه هماهنگی هایی بسیار خوبی توسط دستگاه های مختلف صورت گرفته و ارتباط بین ارگان های مرتبط تقویت شده و در حوزه ساماندهی معتادین، درمان، کاهش، پیشگیری و نگهداری کارهای خوبی صورت گرفته است. ضمن آنکه ظرفیت های جدیدی در سال 97 ایجاد شده که نیروی انتظامی، بسیج و سازمان زندان ها در آن دخیل بوده اند.

دبیر کل ستاد مبارزه یا مواد مخدر افزود: بجز اردوگاه های موجود، راه اندازی حدود 10 اردوگاه دیگر در دست اقدام است که تعدادی از آنها در چند ماه آینده راه اندازی خواهد شد.ضمن آنکه نقاط آلوده شهرها پاکسازی شده و زندگی در این نقاط جریان پیدا کرده است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در رابطه با معتادین متجاهر گفت: معتادین متجاهر با توجه به ظرفیت های ایجاد شده، جمع آوری شدند و در مراکز نگهداری و درمان می شوند که در همان مراکز برای معتادین شغل ایجاد شده و خود معتادان آنجا را اداره می کند.

این خبر تکمیل می شود.

منبع: موج