_  

برد پرگل السد قطر مقابل نسف قارشی

السد موفق شد در هفته چهارم رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، نسف ازبکستان را در هم بکوبد و در صدر گروه C ایستاد.
برد پرگل السد قطر مقابل نسف قارشی

به گزارش مشرق، در ادامه پیکارهای هفته چهارم لیگ قهرمانان آسیا، السد در قطر میزبان نسف ازبکستان بود و با نتیجه ۴ بر صفر پیروز شد.

در این دیدار مرتضی پورعلی گنجی به دلیل مصدومیت در ترکیب السد حضور نداشت و ژاوی هم ۶۰ دقیقه درمیدان حاضر شد.

ژاوی دقیقه ۳، عبدالکریم حسن ۱۵، بونجاه ۴۳ و همرون ۷۱ در این بازی گلزنی کردند.

السد با این برد ۹ امتیازی شد و بالاتر از پرسپولیس در صدر گروه C ایستاد.

منبع: فارس

نذر گوسفند برای شکستن پای رونالدو!

نذر گوسفند برای شکستن پای رونالدو!

به گزارش مشرق، عبدالله گنجی مدیرمسوول روزنامه جوان درتوییتر خود درباره پست یک هوادر فوتبال ایران در صفحه بازیکن معروف پرتغال، نوشت:

توی دروازه به سبک گل به خودی! +عکس

بعد از بازی ایران و مراکش در جام‌جهانی روسیه و گلی که بازیکن مراکش برای ایران وارد دروازه خودشان کرد، نگاهی به همه گل‌به‌خودی‌های ادوار جام‌جهانی داشتیم.
توی دروازه به سبک گل به خودی! +عکس

به گزارش مشرق، «گللللل.....توی دروازه...مهدی طارمی زد یا خودشون زدن؟!...گل برای ایران!» احتمالا وقتی عادل فردوسی‌پور این جملات را فریاد می‌زد، خیلی از ما هم در هر جایی که بودیم صدای فریادمان به آسمان رفته بود و اصلا حواسمان نبود که دقیقا جلوی دروازه مراکش چه اتفاقی افتاده! برای ما مهم بود که توپ جام‌جهانی ۲۰۱۸ در اولین بازی ایران با مراکش در گروه مرگ آن‌هم درست دقایق پایانی بازی به تور دروازه مراکش چسبیده است. برای همان یک لحظه همه ایران با هم فریاد «گل» را سر داده بودند، گلی که خودشان نزده بودند!

گل‌به‌خودی‌ها، گل‌های مهمی هستند، در بسیاری موارد می‌توانند علاوه بر سرنوشت بازی، روی سرنوشت افراد و تیم‌ها هم تاثیر بگذارند. می‌گویند هر مدافعی در فوتبال بالاخره یک‌بار پایش به «گل‌به‌خودی» باز شده و برای تیم حریف گل زده! این اتفاق از آن دست اتفاق‌هایی است که کسی دلش نمی‌خواهد برایش رخ دهد، مخصوصا اگر در جام‌جهانی باشد و نه تنها چشم مردم خودش که همه دنیا به بازی آن‌ها باشد.

اما حرف آخر این است که فوتبالی‌ها «گل‌به‌خودی» را درست مانند «اشتباهات داوری» از اتفاق‌های گریزناپذری بازی می‌دانند و آن را قبول کرده‌اند، حالا هرچقدر هم سخت باشد!

در این گزارش به  بهانه گل‌به‌خودی بوهدوز، مدافع تیم مراکش نگاهی داریم به گل‌به‌خودی‌هایی که در جام‌های جهانی به ثمر رسیده‌اند.

اولین گل‌به‌خودی جام‌جهانی

تا امروز و در فاصله چند روز بعد از آغاز جام‌جهانی ۲۰۱۸، ۴۳ گل‌به‌خودی در این رقابت‌ها ثبت شده است. اولین گل به خودی مربوط به «مانوئل روساس» از تیم ملی مکزیک است که در جام‌جهانی ۱۹۳۰ اروگوئه برای تیم شیلی به ثمر رساند.

اما جام جهانی ۱۹۳۸ فرانسه دو گل به خودی را ثبت کرد، جایی که ارنست لوسچر از سوئیس برای آلمان گل‌زنی کرد و اسون جاکوبسن از سوئد نیز برای مجارستان توپ را وارد دروازره کرد.

در جام‌جهانی ۱۹۵۰ برزیل خوزه پارای اسپانیایی در مصاف با تیم میزبان اولین گل بازی را به خودشان زد.

گل‌به‌خودی‌های دهه ۵۰ به نام سوئیس و مکزیک

اما جام‌جهانی ۱۹۵۴ سوئیس از دوره‌های پر گل «گل‌به‌خودی» بود، جیمی دیکینسون انگلیسی مقابل بلژیک گل تساوی را وارد دروازه خودشان کرد. از سوی دیگر رائوب کاردناس مکزیکی گل دوم فرانسه برای‌شان به ثمر رساند. همچنین ایوان هوروات از یوگوسلاوی گل اول آلمان غربی را به خودشان زد و در نهایت لوئیس کروز از اروگوئه گل دوم اتریش را وارد دروازه کرد.

آمار بالای بلغارستان

در جام جهانی ۱۹۶۶ انگلیس، بلغارستان را باید «گل‌به خودی‌زن ترین تیم» نامید! دو بازیکن ایوان ووستف و ایوان دیویدف در بازی با پرتغال و مجارستان به خودشان گل زدند!

نام ایران در میان گل‌به‌خودی‌های دهه ۷۰

جام جهانی ۱۹۷۰ مکزیک سهم گل‌به‌خودی به تیم میزبان رسید! خاویر گازمن در بازی به ایتالیا یکی از چهار گل آن‌ها را به ثمر رساند.

در سال ۱۹۷۴ و جام‌جهانی آلمان غربی سه گل‌به‌خودی ثبت شد؛ کولین کوران از استرالیا برای آلمان غربی، روبرتو پرفیوم از آرژانتین گل تساوی ایتالیا را به ثمر رساند و سه امتیاز بازی را از تیمش گرفت! در این دوره همچنین روود کرول از هلند برای بلغارستان گل زد.

در جام‌جهان ۱۹۷۸ آرژانیتن یکی از گل‌به‌خودی‌ها به نام ایران و آندارنیک اسکندریان در بازی با اسکاتلند ثبت شده، ارنی برندتس از هلند برای ایتالیا و بتری ووگتس از آلمان غربی برای اتریش گل می‌زنند.

دهه ۸۰ و سه گل‌به‌خودی

در جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا، این‌بار جوزف بارموس از چکسلواکی بود که گل دوم را برای انگلستان به ثمر رساند.

سال ۱۹۸۶ در جام‌جهانی مکزیک دو گل‌به‌خودی ثبت شد، لازسیو داژکا از مجارستان برای شوروی گل زد. اما چو کوانگ-رایه در بازی کره جنوبی با ایتالیا گل پیروزی بخش ایتالیا را به ثمر رساند.

گل‌به‌خودی به قیمت مرگ

در جام‌جهانی ۱۹۹۴ امریکا، آندرس اسکوبار از کلمبیا همان گلی را زد که به قیمت جانش تمام شد. تنها چند روز پس از این گل بود که طرفداران تعصبی با یک گلوله در سر زندگی‌اش را به پایان رساندند.

بیشترین گل‌به‌خودی در کدام دوره بود؟

جام‌جهانی ۱۹۹۸ فرانسه با ۵ گل تا آن زمان از دوره‌های پر از «گل‌به‌خودی» بوده است. تام بوید از اسکاتلند گل برتری در مقابل برزیل را برای‌شان به ثمر رساند. یوسف چیپو از مراکش در دقایق پایانی نیمه اول بازی با نروژ گل تساوی را به ثمر رساند تا تیمش زمین بازی را برنده ترک نکند.

زوبی‌زارتای اسپانیا در بازی مقابل نیجریه گل تساوی را به ثمر رساند، این گل باعث شد دروازه اسپانیا باز هم باز شود و آن‌ها بازنده میدان باشند.

سینیسا میهاجلویچ از یوگوسلاوی یکی از گل‌های تیم آلمان را به ثمر رساند تا بازی مساوی تمام شود.

جرجی باچف بازیکن اهل بلغارسان هم یکی از گل‌های اسپانیا در پیروزی پرگل آن‌ها را به ثمر رساند.

وقتی در یک بازی تیم‌ها برای‌هم گل می‌زنند!

جام‌جهانی ۲۰۰۲ کره‌جنوبی و ژاپن سه گل‌به‌خودی زده شد، جرج کاستای پرتغالی گل دوم امریکا را برای آن‌ها به ثمر رساند. در همان بازی جف آگوس امریکایی هم یکی از گل‌های پرتغال را زد. کارلوس پویول هم در همان دوره تنها گل پاراگوئه در بازی اسپانیا را برای‌شان وارد دروازه کرد.

گل‌به‌خودی‌هایی به نام ایتالیا و پرتغال

دوره بعدی در آلمان و سال ۲۰۰۶ بود، چهار گل‌به‌خودی در این دوره وارد دروازه‌ها شد. کارلوس گامارا بازیکن اهل پاراگوئه تک گل انگلیس را به ثمر رساند و آن‌ها را برنده بازی کرد.

کریستین زاکاردوی ایتالیایی هم گل تساوی‌بخش امریکا را به ثمر رساند. برنت سانچو از ترینیداد و توباگو گل اول پاراگوئه را ثمر رساند.

پتیت پرتغالی در همان دوره گل دوم آلمان را وارد دروازه تیمش کرد و در نهایت هم آلمان برنده زمین شد.

برزیل، هلند، آرژانتین و دیگران

جام‌جهانی ۲۰۱۰ در افریقای جنوبی هم دو گل‌به‌خودی داشت؛ دنیل آگر از دانمارک گل اول هلند را وارد دروازه کرد و دارک‌چو یانگ در بازی آرژانتین با کره‌جنوبی گل اول آرژانتین را وارد دروازه خودشان کرد.

گل‌به‌خودی ‌های جام‌جهانی ۲۰۱۴ برزیل از میزبان شروع شد و مارسلو تنها گل کرواسی مقابل این تیم را به ثمر رساند. اما سریع‌ترین گل‌به‌خودی تاریخ جام‌های جهانی در بازی آرژانتین و بوسنی‌وهرزگوین به ثمر رسید، دقیقه سه بازی کُلاشینک برای آرژانتین گل زد. در همین دوره جان بویه بازیکن غنا گل اول پرتغال را به ثمر رساند. دربازی فرانسه و نیجریه هم جوزف یوبو در دقیقه ۹۲ گل دوم فرانسه را وارد دروازه کرد.

جام‌جهانی روسیه ادامه دارد...

جام‌جهانی ۲۰۱۸ این روزها در شهرهای مختلف روسیه در حال برگزاری است و در حالی‌که تنها چند روز از شروع آن گذتشه، اما تاکنون دو گل‌به‌خودی در این مسابقات ثبت شده است. عزیز بوهدوز مدافع مراکش در دقیقه ۹۴ برای تیم ایران گل زد و اتوبو بازیکن نیجریه گل اول کرواسی را وارد دروازه خودشان کرد.

جام «گل‌به‌خودی‌زن»ترین تیم می‌رسد به ...!

جام‌جهانی ۲۰۱۴ برزیل و ۱۹۹۸ فرانسه با پنج گل‌به‌خودی از بقیه دوره‌ها جلوتر هستند.

تیم‌های اروپایی ۲۲ گل‌به‌خودی، تیم‌های امریکای شمالی،جنوبی و مرکزی با ۹ گل‌به‌خودی، افریقایی با ۷ گل‌به‌خودی و تیم‌های آسیایی با ۳ گل‌به‌خودی در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند.

در این میان اسپانیا و مکزیک با ۳ گل‌به‌خودی در صدر تیم‌ها می‌نشینند.

منبع: مهر

دخه‌آ مقابل ایران بازی می‌کند؟

تیم ملی اسپانیا اولین تمرینش را پیش از دیدار با ایران در جام جهانی 2018 روسیه انجام داد.
دخه‌آ مقابل ایران بازی می‌کند؟

به گزارش مشرق، به نقل از روزنامه «موندو دپورتیوو» اسپانیا، داوید دخه آ و سائول تنها بازیکنانی هستند که در روسیه خانواده هایشان با آنها حضور دارند. خانواده دخه آ پس از اشتباهات فاحش او در بازی با پرتغال خیلی خوب موفق شدند که به او روحیه بدهند و او در تمرینات با شادابی حضور پیدا کرد.

ماتادورها پس از استراحت یک روز دوباره به تمرینات برگشتند تا  اولین تمرین خود را برای دیدار با ایران انجام دهند. اکنون همه منتظر تصمیم هیرو هستند تا برای این دیدار کدام یک از گلرها را انتخاب می کند. البته در این تمرینات په په رینا، دروازه بان باتجربه لاروخا به خاطر کسالت نتوانست به همراه بقیه تمرین کند.

دیدار تیم ملی کشورمان با اسپانیا چهارشنبه ساعت ۲۲:۳۰ در ورزشگاه کازان برگزار می شود.

منبع: فارس

بزرگترین حربه کی‌روش از نظر سرمربی سابق تیم‌ملی

سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران گفت: بزرگترین حربه ایران در جام جهانی روسیه شجاعت و انگیزه بازیکنان است.
بزرگترین حربه کی‌روش از نظر سرمربی سابق تیم‌ملی

به گزارش مشرق، تیم ملی فوتبال کشورمان تاکنون در چهار دوره از ۲۰ دوره گذشته جام‌های جهانی شرکت داشته است. طی این چهار دوره بهترین نتایج ملی پوشان کشورمان در جام جهانی ۹۸ فرانسه به دست آمد. در آن دوره مسابقات تنها پیروزی تیم ملی کشورمان در تاریخ مسابقات جام های جهانی به دست آمد و فرانسه تنها جایی بود که تیم ملی ایران در گروه خود آخر نشد.

سرمربی تیم ملی ایران در آن مسابقات جلال طالبی، مرد نام آشنای فوتبال ایران بود. وی که در کنار کی روش تنها مربی تیم ملی است که پیروزی در جام جهانی را یکبار تجربه کرده است، در گفتگویی در خصوص آخرین شرایط تیم ملی ایران در روسیه و همچنین حاشیه های جام جهانی ۹۸ فرانسه توضیحاتی ارائه داد.

* به نظر شما تیم ملی ایران برای جام جهانی روسیه خوب بسته شد؟ این بهترین تیمی است که می توانست راهی روسیه شود؟

- صحبتم را با این جمله کلیشه‌ای آغاز می‌کنم که مربیگری سلیقه‌ای است. شما اگر ۱۰ نفر مختلف را سرمربی تیم ملی در یک مقطع بگذارید می بینید که ۱۰ تیم مختلف را می بندند. البته پایه کار همه یکی است اما قطعا در جزئیات با هم اختلاف دارند. اگر من هم جای کی‌روش بودم اغلب این افراد را انتخاب می‌کردم اما شاید در بعضی پست ها برخی نفرات دیگر را جایگزین تعدادی از بازیکنان فعلی می‌کردم. در عین حال این را می‌گویم الان باید به همه تصمیمات کی‌روش احترام گذاشت و از او و به خصوص از تیم ملی حمایت کرد. به هرحال کی‌روش ۷ سال است در ایران کار می‌کند و شناخت خوبی از بازیکنان ما و شرایط آنها دارد. او به زعم خودش بهترین تصمیم‌ها را گرفته و بهترین‌ها را انتخاب کرده است. 

* در مجموع تیم ملی فعلی فوتبال ایران را چطور می بینید؟

- شخصا این تیم را تیم تیم خوبی می بینم و حتی بزرگترین حربه این تیم را شجاعت و  انگیزه بازیکنان می‌دانم که این موضوع خودش را در بازی با مراکش هم نشان داد.

* به نظر شما کدام تیم ها در بیست و یکمین دوره جام جهانی شانس بیشتری برای قهرمانی دارند؟

- قدرت های سنتی فوتبال مثل آلمان، آرژانتین، برزیل، فرانسه و  اسپانیا شانس بیشتری دارند. اگر اتفاق خاصی نیفتد یکی از این تیم ها قهرمان می شود. البته از آنجایی که بازی ها در قاره اروپا برگزار می‌شود تجربه نشان می دهد شانس کشورهای اروپایی بیشتر است.

* در جام جهانی ۹۸ فرانسه شما سرمربی تیم ملی ایران بودید و آن جام جهانی بهترین جام جهانی برای ایران بود. تنها پیروزی ما در جام های جهانی در آن مسابقات اتفاق افتاد و حالا هم کی روش این تجربه را برای ایران تکرار کرد. شما از آن مسابقات ناگفته‌ای دارید که اینجا بگویید؟

- از آن جام جهانی ۲۰ سال می گذرد و شاید من ۲۰۰ مصاحبه در باره آن انجام داده باشم. شاید ناگفته‌ای نمانده باشد اما هربار که خاطرات آن را مرور می کنم و درباره آن صحبت می‌کنم برایم تازگی دارد.

* شما در مدت زمان خیلی کمی مانده بود به جام جهانی مسئولیت تیم ملی را پذیرفتید.

- بله فقط ۲۴ روز قبل از اولین بازی بود که من سرمربی تیم شدم.

* تیم سال ۹۸ راه عجیب و طولانی را پیمود تا به جام جهانی رسید به خصوص اینکه چند مربی در این صعود و آماده سازی دخیل بودند. اما در نهایت قرعه جام جهانی به نام شما افتاد.

- بعد از بازی کذایی تیم ملی ایران با تیم رم ایتالیا که آن نتیجه عجیب رقم خورد، ساعت پنج و نیم صبح آقای صفایی فراهانی با من تماس گرفت و گفت به این نتیجه رسیدیم که شما سرمربی تیم ملی باشید. پیشنهاد وی خیلی غافلگیر کننده بود. به او گفتم چند دقیقه فرصت فکر کردن می خواهم. طی ۵ دقیقه همه سی چهل سال سابقه فوتبالی‌ام مثل یک فیلم پیش چشمم رژه رفت. به هرحال ریسک بالایی بود و می توانست تمام سابقه مرا خراب کند اما با خودم گفتم من که در همه رده‌های ملی بازی کرده و مربیگری کردم، اگر الان این مسئولیت را نپذیرم به کشورم خیانت کردم. پنج دقیقه بعد دوباره آقای صفایی تماس گرفتند و من اوکی دادم. 

* شرطی هم برای آقای صفایی گذاشتید؟

- تنها شرط من این بود که آقای صفایی شخصا با همه وجود پشت تیم باشند و از تیم حمایت کنند. 

* این شرط از طرف صفایی فراهانی اجرا شد؟

- بله؛ از اولین روز تا آخرین روزی که سرمربی تیم ملی بودم، انصافا آقای صفایی فراهانی تمام قد از بنده حمایت کردند. البته ایشون واقعا از همه مربیان حمایت کردند. چه از ایویچ چه از بنده و چه بعد از من از مرحوم پورحیدری. به اعتقاد من صفایی فراهانی بهترین مدیر فوتبال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود. 

* شما در این فاصله کم با تیم چه کار کردید که در جام جهانی متحول شد و حتی آمریکا را برد؟

- واقعیت این بود که مرحوم ایویچ با تیم خیلی خوب کار کرده بود. به خصوص از نظر بدنی طوریکه بازیکنان در بهترین فرم بدنی قرار داشتند. ما تنها کاری که کردیم این بود که شرایط بدنی تیم را حفظ کردیم. کمی هم از نظر روحی و روانی روی بچه ها کار کردیم و البته از نظر فنی هم سیستم تیم را از ۲-۴-۴ به ۲-۵-۳ تغییر دادیم. در آن زمان سیستم غالب در فوتبال ۲-۵-۳ بود و من بازیکنان را به این سیستم که خوب آن را می شناختند، بازگرداندم و چون بازیکنان در آن سیستم راحت بودند توانستند توانمندی های شان را نشان دهند. 

* خیلی ها می گویند بازی ایران مقابل آمریکا بهترین بازی تاریخ فوتبال ایران در جام های جهانی بود. نظر شما هم همین است؟

- به نظر من بازی ایران مقابل یوگسلاوی بهترین بازی تاریخ ما بود. ما مقابل یوگسلاوی خیلی خوب بودیم و تنها روی یک حادثه گل خوردیم. کافی بود آن ضربه ایستگاهی گل نشود تا ما با ۴ امتیاز از گروه صعود کنیم. اما خب آن ضربه ایستگاهی استثنایی وارد دروازه ما شد تا صعود ایران به مرحله بعدی شکل نگیرد.

* شما برای بازی با آمریکا اقدام خاصی انجام داده بودید؟

- چون می دانستم فشار روانی روی بازیکنان زیاد است تا شب قبل از بازی درباره بازی صحبت نکردم تا فشار روانی بیشتر نشود. می دانستم هرچقدر حساسیت این بازی کم شود برای ما بهتر است. فقط تا جایی که توانستم حساسیت ها را کم کردم.

* خاطره خاصی از آن بازی باقی مانده است؟

- از خود بازی نه ولی بعد از بازی در خیابان‌های فرانسه یک پیرمرد ایرانی را دیدم که پرچم ایران را روی دوشش انداخته بود و خوشحال این طرف و آن طرف می‌رفت. تا مرا دید جلو آمد و مرا به آغوش کشید و گفت شما کاری کردید که من با افتخار و با غرور این پرچم را در خیابان های فرانسه حمل کنم.

منبع: مهر

فیلم/ رونالدو رکورد سرعت در جام جهانی را شکست

کریس رونالدو رکورد سرعت 38.6 کیلومتر بر ساعت را در بازی با اسپانیا ثبت کرد | روبن در جام جهانی سال 2014 مقابل اسپانیا این رکورد را در اختیار گرفته بود

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن