تبلیغات در تلکسیران

برد پرگل السد قطر مقابل نسف قارشی


السد موفق شد در هفته چهارم رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، نسف ازبکستان را در هم بکوبد و در صدر گروه C ایستاد.
برد پرگل السد قطر مقابل نسف قارشی

به گزارش مشرق، در ادامه پیکارهای هفته چهارم لیگ قهرمانان آسیا، السد در قطر میزبان نسف ازبکستان بود و با نتیجه 4 بر صفر پیروز شد.

در این دیدار مرتضی پورعلی گنجی به دلیل مصدومیت در ترکیب السد حضور نداشت و ژاوی هم 60 دقیقه درمیدان حاضر شد.

ژاوی دقیقه 3، عبدالکریم حسن 15، بونجاه 43 و همرون 71 در این بازی گلزنی کردند.

السد با این برد 9 امتیازی شد و بالاتر از پرسپولیس در صدر گروه C ایستاد.

منبع: فارس

پرسپولیس مثل استقلال احساسی نبود و برد/ مدیون ترکیب شجاعانه برانکو هستیم/ السد از هر لحاظ سرتر از الدحیل است


پیشکسوت پرسپولیس گفت: این پرسپولیس در برخی بازی ها ما را به یاد پرسپولیس دهه شصت می اندازد. در بازی رفت هم می شد به گل برسیم. برانکو تیم را شجاعانه چیده بود.
پرسپولیس مثل استقلال احساسی نبود و برد/ مدیون ترکیب شجاعانه برانکو هستیم/ السد از هر لحاظ سرتر از الدحیل است

سرویس ورزش مشرق – برد غرورآفرین و بازگشت دوباره پرسپولیس پس از دو شکست یک بر صفر در دوحه و شکست در نیمه اول دیدار برگشت، بار دیگر ثابت کرد در فوتبال، پول همه چیز نیست و غیرت، تعصب و عرق به پرچم برتری ویژه یا بر دیگر فاکتورها دارد.

مرتضی کرمانی مقدم در گفت و گو با مشرق، درباره صعود پرسپولیس به نیمه نهایی، شکست استقلال، تیم السد و موضوع سرپرستی تیم برانکو حرف زد.

متن این پرسش و پاسخ را در ادامه می خوانید:

*بازی چطور بود؟

- دیداری بود که پرسپولیس توانست دو بار برگردد. ولی واقعا باید دست این هواداران را بوسید و خسته نباشید به این بازیکنان باغیرت و زحمتکش گفت. شخصا لذت بردم و فکر هم می کنم همه مردم ایران از این بازی لذت بردند واقعا غیرت کردند و دستشان درد نکند.

*در شرایطی که تیم بازیکن نداشت و سیامک هم نبود، چه شد و چه انگیزه و انرژی باعث شد پرسپولیس این برد را بدست بیاورد؟

- در دیدار رفت هم که بازی را دیدم پرسپولیس خیلی خوب بازی کرد. کلا هر زمان این تیم دو فوروارده بازی کرده یک تیم هجومی و رو به جلو بوده است. به هر حال این پرسپولیس در برخی بازی ها ما را به یاد پرسپولیس دهه شصت می اندازد. در بازی رفت هم می شد به گل برسیم. برانکو تیم را شجاعانه چیده بود. در دیدار رفت می شد حتی بازنده نباشیم اما در تهران چون گل اول را خوردیم کارمان خیلی سخت شد. اگر گل نمی خوردیم شاید می شد به گل برسیم ولی این گلی که خوردیم بچه ها را از این رو به آن رو کرد و تیم تحریک شد.

*عامل مهم در این برد چه بود؟

- بیش از یک عامل بود. اولا خوشحالم از اینکه به بازی برگشتند و گل اول سید جلال روحیه ای بود که برای تیم امیدوار کننده بود. خوبی کار این بود که تیم احساسی فوتبال بازی نکرد. خیلی دقیق بود. اگر تیم یک گل دیگر می خورد کار سخت می شد. پرسپولیس باهوش بازی کرد البته با دوندگی زیاد. مشخص بود الدحیل درمانده شده بود و از توان پرسپولیس تعجب می کرد. ولی پرسپولیسی ها هر چه بیشتر جلو می رفتند انرژی و انگیزه شان بالاتر می رفت.

* این به خاطر شرایط بدنی پرسپولیس نبود؟

- دقیقا! بدنسازی تیم پرسپولیس عالی است. در بازی رفت هم تا دقیقه نود پرس می کردند. در آن بازی اگر 5 دقیقه بیشتر ادامه می یافت نتیجه مساوی می شد. در دیدار برگشت هم اینقدر بچه ها خوب بودند حتی اگر یک گل دیگر می خوردیم بچه ها دو گل دیگر به الدحیل می زدند از بس که تیم با روحیه بود و دستورات تاکتیکی برانکو را به خوبی اجرا می کردند.

* تجربه چه سهمی در این صعود داشت؟

- برخی تیم ها الکی حمله می کنند و احساسی جلو می روند و بعد هم راحت گل می خورند ولی پرسپولیسی ها منطقی بازی کردند و صبور بودند و مزدش را هم گرفتند.

* عالیشاه در نیمه اول چپ بازی کرد ولی در نیمه دوم راست؟

- برانکو بازیکنانش را می شناسد و با آنها زندگی می کند. فکر می کنم این جابجایی خیلی خوب بود و عالیشاه در جناح راست عالی بود و توپ را حفظ کرد. خطا گرفت و شوت هم زد.

* می توان گفت مصدومیت ماهینی توفیق اجباری برای پرسپولیس بود؟

- فکر می کنم وقتی تیم سه دفاعه شد ما توانستیم موفق شویم. وقتی یک مربی می بیند تیمش نیاز دارد باید این کار را بکند و برانکو هم این کار را کرد. او می دانست مساوی به دردش نمی خورد و وقتی تیم سه دفاع شد پرسپولیس رو به جلو و حاکم زمین شد. درست است گاهی آنها توپ داشتند و پاسکاری می کردند ولی خطر زیادی روی دروازه ما نیاوردند.

* منشا چطور بود؟

- تا پیش از این دیدار شخصا نسبت به منشا ناامید شده بودم. من هرگز منشای پیکان را نمی دیدم و فکر می کنم این بازی یکی از بهترین بازی هایی بود که حتی در پیکان هم انجام نمی داد. او فوق العاده بود و مثل یک فوتبالیست بزرگ برای پرسپولیس بازی کرد. خوب پرس می کرد. حفظ توپ داشت. به موقع دریبل می زد و به موقع پاس می داد و آن گل زیبا را هم زد. فکر می کنم منشا یکی از بهترین بازی هایی که تا به حال از او دیده بودم را به نمایش گذاشت.

* چرا او در آسیا بهتر گل می زند؟ آیا این مشکلات روحی روانی است؟

- همینطوری هست. برخی بازیکنان این شکلی هستند. باید برانکو بازیهای داخلی را هم به منشا بگوید که بازی آسیایی است و حواسش را پرت کند(خنده). بازی های داخلی موقعی که بازیکنی یک بازی را کم به زمین می رود روز به روز افت می کند. هم از نظر بدنی، هم روحی و هم شرایط بازی. منشا چون در دیدارهای داخلی کم به میدان می رفت کمی از هر نظر در افت بود. اما در این دیدار که از ابتدا در زمین بود در بحث فوتبالی نسبت به دیدارهایی که ذخیره بود عملکرد بهتری داشت ولی این بازی واقعا یک مهره دیگر بود.

* غیبت کمال و انصاری در دیدار برگشت چه تأثیری روی پرسپولیس می گذارد؟

- بدون هر دو این بازیکنان دست پرسپولیس خالی است. الان این تیم با 12 بازیکن بازی می کند. بچه ها در حال انجام کار بزرگی هستند. در آسیا بین 4 تیم رفتن کار بزرگی است. برانکو می داند چطور بازی دربیاورد و چون بازی رفت در زمین حریف است خیلی عالی است و این تیم اعتماد به نفس بالایی پیدا کرده و از نظر روحی خوب شده و اگر در زمین حریف خدای نکرده دوتا هم بخورد اینجا سه تا می زند.

* استقلال چرا باخت؟ آیا این به اخراج چشمی ربط دارد؟

- روزبه بچگی کرد. البته بازیکن بزرگی است ولی همه بازیکنان بزرگ هم از این اشتباهات می کنند. اگر چشمی اخراج نمی شد می توانست به دور نیمه نهایی بیاید و دوتا تیم ایرانی جزو 4 تا تیم باشند. حیف شد! استقلال می توانست، خوب هم بازی می کرد و اگر یک گل دیگر می زد بازی به وقت اضافه کشیده می شد ولی روی یک ضد حمله...این همان چیزی بود که گفتم درباره پرسپولیس اجرا نشد. پرسپولیس با احساس نبود و خوب بازی کرد و روی ضد حملات اشتباهی نداشت که ضدحمله بخورد. حیف شد ولی باز هم به آنها تبریک می گویم بازی خوبی داشتند.

* السد از الدحیل قوی تر است؟

- از الدحیل خیلی قوی تر است. هم از نظر ساختار تاکتیکی و هم از نظر مهره ای برتر از الدحیل هستند. حتی بازی رفت هم پرسپولیس می توانست الدحیل را با تساوی متوقف کند. السد از هر لحاظ سرتر است. از نظر نفری به ویژه که ژاوی و گابی را دارند که رهبران میانه زمین تیم السد هستند. یک فوروارد خطرناک به نام بونجاح هم در نوک دارند که باعث می شود از هر لحاظ السد بهتر از الدحیل باشد. آنها در دور گروهی هم یکبار پرسپولیس را زدند ولی الان فرق کرده و بردی که پرسپولیس در آزادی آورد این تیم را از نظر روحی و شخصیتی خیلی سرتر و بهتر کرده است. در آزادی یقه شان را می گیریم.

* هفته بعد دربی چه می شود؟

- اگر بچه های پرسپولیس دچار غرور نشوند مانند بازی که سال قبل یک بر صفر باختند و باد این بازی نروند مطمئن باشید که پرسپولیس برنده می شود. حیف شد که استقلال نیامد بالا وگرنه سه دربی را در یکماه شاهد بودیم.

* حرف باقیمانده؟

- احساس می کنم روی نیمکت جای یک سرپرست باتجربه و خوب را خالی می بینم. مصطفی (قنبرپور) رفیقم است ولی فکر می کنم بازیکنان بزرگی که در پرسپولیس بودند مانند محمد پنجعلی و خیلی ها که می توانم از آنها اسم ببرم باید روی نیمکت می نشستند. یک پرسپولیس بزرگ جای قنبرپور می نشست چون او رابطه ای آمده و واقعا جای یک سرپرست بزرگ روی نیمکت پرسپولیس خالی است. بازیکن باید وقتی برمی گردد و نیمکت را می بیند یک سرپرست بزرگ ببیند وگرنه خیلی به نیمکت اهمیت نمی دهد.

آماری که استقلال را نگران می‎کند/ داور خوش یُمن برای قطری‌ها در انتظار شاگردان شفر


محمد تقی الجعفری بن جهری داور سنگاپوری که کمیته داوران ای اف سی برای دیدار استقلال در دوحه در نظر گرفته هر بار برای قطری ها سوت زده برنده شده اند!
آماری که استقلال را نگران می‎کند/ داور خوش یُمن برای قطری‌ها در انتظار شاگردان شفر

سرویس ورزش مشرق – کمیته داوران AFC تیم داور سنگاپوری را که به تازگی یک دیدار دوستانه برای پاری سن ژرمن قضاوت کرده است را برای داوری در دیدار تیم های السد و استقلال انتخاب کرد. داوری که برای اولین بار قضاوت یکی از دیدارهای آبی پوشان ایران را بر عهده خواهد داشت.

**داور خوش یُمن قطری ها

"محمد تقی الجعفری بن جهری" داور 32 ساله سنگاپوری جزو داوران بین المللی کمیته داوران ای اف سی است که آخرین بار در لیگ قهرمانان آسیا دیدار برگشت تیم های الدحیل – العین را در دور یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان در فصل جاری 2018 سوت زد. مسابقه ای که در پایان با نتیجه 1-4 به سود نماینده کشور قطر به پایان رسید.

**پنالتی هم طلسم داور سنگاپوری را باطل نکرد

این داور پیش از این نیز هر بار برای تیم های قطری قضاوت کرده برنده زمین را ترک کرده اند. جالب ترین آنها دیدار پلی آف فصل 2015 لیگ قهرمانان آسیا بین السد و الرفاع بحرین بود. مسابقه ای که در پایان 120 دقیقه تلاش دو تیم 0-0 بدون گل خاتمه یافت و سپس دو تیم در ماراتن پنالتی ها 12 بار به دروازه یکدیگر پنالتی زدند تا در نهایت تیم السد با حساب 10-11 برنده شد و جواز حضور در مرحله نهایی لیگ قهرمانان آسیا را بدست آورد.

**پرسپولیس هم طلسم را نشکست!

روند سوت های خوش یمن "محمد تقی الجعفری بن جهری" برای قطری ها در دیدار آخری که برای تیم پرسپولیس روبروی السد زد هم ادامه داشت. دیداری در دور رفت مرحله گروهی لیگ قهرمانان امسال (2018) که السد 1-3 پرسپولیس را در هم شکست. این آخرین قضاوت "محمد تقی الجعفری بن جهری" برای یک تیم ایرانی هم محسوب می شود.

**4 اخطار سهم پرسپولیس!

"محمد تقی الجعفری بن جهری" در همان دیدار با السد 3 بار کارت زردش را به بازیکنان پرسپولیس نشان داد تا آنها را جریمه کرده باشد. یک کارت زرد هم سهم قطری ها بود.

**پرتکرار ترین داور تراکتورسازی!

"محمد تقی الجعفری بن جهری" تاکنون 9 دیدار در لیگ قهرمانان آسیا برای تیم های ایرانی سوت زده است که بیش از همه مسابقات تیم تراکتورسازی بوده است. او هر 4 بار به تبریز سفر کرده و از خیلی از ایرانی ها که شاید تا پایان عمر یک بار هم به این شهر سفر نکنند به این نقطه از کشورمان رفته است.

مسابقاتی که الجعفری در تبریز سوت زده به ترتیب عبارتند از:

1) تراکتور 3 – النصر امارات یک (فصل 2016)

2)تراکتور 4 – الجزیره امارات 0 (فصل 2016)

3) تراکتور 1 – نسف قرشی 2 (فصل 2015)

4) تراکتور 2 – العین امارات 2 (فصل 2014)

**داور بردها و باختها

در دیدارهایی که این داور برای نمایندگان کشورمان سوت زده هم برد بوده هم باخت. کم تکرارترین نتیجه تساوی بوده است که در مسابقه تیم های تراکتور و العین در سال 2014 (2-2) رقم خورد. این داور در دیگر دیدارها برای تیم های پرسپولیس، ذوب آهن و سپاهان هم سوت زده است. ذوب آهن 2- بنیادکار 1 (2017)، الوحده 2- پرسپولیس 3 (2017)، النصر 0- ذوب آهن 3 (2016)، الدحیل 1- سپاهان 0 (2012) به عنوان داور چهارم.

**آخرین قضاوت مهم

"محمد تقی الجعفری بن جهری" حدود یک ماه و نیم پیش در دیدار دوستانه تیم های پاری سن ژرمن و اتلتیکو مادرید داور بازی بود که در پایان 2-3 به سود تیم  فرانسوی تمام شد. این داور پس از آن هیچ مسابقه بین المللی را قضاوت نکرده است.

**قضاوت برای تیم ملی ایران

"محمد تقی الجعفری بن جهری" در مسابقات مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه نیز مسابقه تیم ملی مان مقابل چین را در ورزشگاه آزادی سوت زد که با تک گل مهدی طارمی برنده شدیم. او همچنین دیدار تیم زیر 19 سال کشورمان در قهرمانی آسیا را هم سوت زد. مصاف با ازبکستان که 0-2 به سود تیم کشورمان تمام شد. رقابتهایی که در منامه بحرین برگزار می شد.

دیدار تیم های السد و استقلال در دوحه از ساعت 20:30 روز دوشنبه 26 شهریور آغاز می شود. نتیجه دیدار رفت 1-3 به سود نماینده قطر تمام شد.

شروع مقتدرانه تیم ملی والیبال ایران/ پورتوریکو حرفی برای گفتن نداشت +فیلم


تیم ملی والیبال ایران، مسابقات قهرمانی جهان 2018 را با پیروزی مقابل پورتوریکو آغاز کرد.
شروع مقتدرانه تیم ملی والیبال ایران/ پورتوریکو حرفی برای گفتن نداشت +فیلم

به گزارش مشرق، تیم ملی والیبال ایران، در نخستین بازی خود در مسابقات قهرمانی جهان 2018 به یک پیروزی آسان 3 بر صفر مقابل پورتوریکو رسید.

 ایگور کولاکوویچ، سرمربی تیم ملی والیبال ایران برای نخستین بازی تیمش در مسلبقات قهرمانی جهان با توجه به مصدومیت مرتضی شریفی از سعید معروف، امیر غفور، محمد موسوی، علی شفیعی، فرهاد قائمی ، میلاد عبادی پور و مهدی مرندی (لیبرو) استفاده کرد.

با توجه به سابقه دیدارهای دو تیم و اصولاً تفاوت کیفیت تیم های ایران و پورتوریکو، برتری محتمل شاگردان کولاکوویچ بر حریف آمریکای مرکزی پیش بینی می شد.  علاوه بر این از کشوری که کمتر از 4 میلیون نفر جمعیبت دارد، توقع رقابت با تیم ملی والیبال کشوری که قدرت بلامنازع یک قاره به حساب می آید، دور از انتظار است.

 سعید معروف، بازیساز تیم ملی والیبال ایران در ست نخست بیشتر با اسپکرهای قدرتی خود و در دو سر آنتن استفاده کرد، ضمن اینکه مدافعان وسط ایران نیز در مهار و کنترل حملات پورتوریکو، بسیار باهوش و قدرتمند عمل کردند.

 پلامن کنستانتینوف، سرمربی تیم ملی والیبال بلغارستان نیز که شاگردانش عصر فردا با ایران بازی دارند با حضور در سالن، شاهد بازی حریف آینده تیمش از نزدیک بود. امتیاز 25 ست نخست برای ایران توسط صابر کاظمی از منطقه 2 به دست آمد در حالی که بازیکنان پورتوریکو تنها 19 امتیاز کسب کردند.

 ست دوم نیز با برتری تیم ملی ایران آغاز شد به طوری که سرمربی حریف پس از اینکه تیمش 3 بر صفر عقب افتاد، نخستین وقت استراحت را برای تیمش تقاضا کرد. آنالیزورهای تیم ملی والیبال پس از پایان ست نخست، معتقد بودند که تیم ملی ایران می تواند به راحتی این بازی را به سود خود تمام کند.  نتیجه 13 بر 6 در ست دوم، دست کولاکوویچ را برای محک زدن بازیکنان دیگر باز گذاشت و جواد معنوی نژاد، لژیونر تیم ایران، جای فرهاد قائمی را گرفت.  در امتیاز 21 بر 13 به سود ایران، نیز صابر کاظمی به جای امیر غفور وارد زمین شد.  محمد وادی نیز در امتیازات پابانی به خوبی جای سعید معروف را پر کرد.  نتیجه 25 بر 14 ست دوم نیز نشان دهنده برتری مطلق تیم ملی ایران بود.

حدود 100 تماشاگر ایرانی حاضر در سالن فرهنگ و ورزش شهر وارنا در ست سوم نیز شاهد هنرنمایی بازیکنان ایران بودند که با نتیجه 25 بر 18 تمام شد.

در سایر دیدارهای امروز، تیم ملی فرانسه در گروه B با نتیجه 3 بر صفر چین را شکست داد و از گروه C کامرون در 3 ست متوالی تونس را از پیش رو برداشت. تیم ملی والیبال ایران در بازی بعدی خود از ساعت 22:10 فردا پنجشنبه به مصاف بغارستان، میزبان مسابقات خواهد رفت.

دنبال طلای جهان و المپیک هستم/ باید ببازی ها انگیزه ام را بیشتر کرد!


قهرمان دسته 97 کیلوگرم کشتی آزاد گفت: طلای آسیایی خیلی باارزش است ولی هدف اصلی من از بودن در کشتی این نبوده و دنبال مدال های باارزش تر هستم.
دنبال طلای جهان و المپیک هستم/ باید ببازی  ها انگیزه ام را بیشتر کرد!

سرویس ورزش مشرق – علیرضا کریمی از جمله کشتی گیرانی است که شاید تا سالها از ذهن طرفداران این رشته فراموش نشود. کشتی گیری که در امیدهای جهان با فریادهای "باید ببازی" مربی تیم ملی از کنار تشک مسابقه، به عمد باخت تا در دور بعد، به حریفی از رژیم اشغالگر قدس نخورد. او در اولین مسابقات رسمی اش پس از آن درخشید و با 6 کیلو وزن کمتر با اقتدار بین دسته 97 کیلویی ها مدال طلا را بر گردن آویخت.

علیرضا کریمی در گفت و گو با مشرق، درباره بازیهای آسیایی 2018 جاکارتا و اهداف آتی اش حرف زد.

متن این پرسش و پاسخ در ادامه می آید:

*طلای بازیهای آسیایی چسبید؟

- این رقابتها هر 4 سال یک بار برگزار می شود و قطعا مدال طلایش برای هر کشور و ورزشکاری باارزش است. البته امسال از دو رشته فرنگی و آزاد جمعا 4 وزن کم کرده بودند و این بر حساسیت کار اضافه کرده بود. از این رو مربیان تصمیم گرفتند من در یک وزن بالاتر کشتی بگیرم. خوشحالم که توانستم طلا بگیرم.

* جاکارتا خوش گذشت؟

- اینقدر سریع رفتیم و برگشتیم که اصلا وقت نشد از محل اردوی تیم و مسابقات بیرون برویم. ما روز قبل از بازیها رسیدیم و وزن کشی کردیم و فردای مسابقات هم برگشتیم.

* چند کیلو بودی و با چند کیلویی ها کشتی گرفتی؟

- من روز وزن کشی حدود 91 و نیم بودم. رقبا هم 97 کیلویی.

* نشد تا وقت مسابقه وزنت را بالا بری؟

- طبق قانون جدید باید صبح روز مسابقه وزن کشی کنیم و در آن فاصله کم تا شروع اولین مسابقه فرصتی برای غذا خوردن و این مسایل نیست. قبلا روز قبل از مسابقه وزن کشی داشتیم ولی حالا نه.

* 5، 6 کیلو تفاوت وزن به ضررت نبود؟

- اتفاقا باعث می شد چابکی بهتری در مصاف با رقبا داشته باشم. البته این موضوع فقط در اوزان بالا تأثیر دارد . مثلا اگر یک کشتی گیر دسته 74 تا با یک کشتی گیر 68 کیلویی کشتی بگیرد قطعا 74 تایی بهتر کار می کند ولی در اوزان بالا مثلا اگر یک 120 تایی با 100 تایی بگیرد آن که وزنش کمتر است در زیرگیری ها راحت تر و سریعتر عمل می کند.

* پس این برای تو بد هم نبود که وزنت کم شد؟

- نه زیاد. البته گاهی در اجرای فنون کارم را دشوار می کرد ولی در کل نسبتا راحت بودم.

* سخت ترین حریفت کدامیک بود؟

- همه تقریبا خوب بودند و گردن کلفت. ولی خب پای فینال یک روس با ملیت ازبک بود که از همه بهتر بود ولی شکستش دادم.

* قبل از مسابقات همه درباره تو و اتفاقات مسابقات امیدهای جهان حساسیت هایی داشتند. این برای خودت آزار دهنده نبود یا برعکس انگیزه ات را بیشتر می کرد؟

- اتفاقا "ماجراهای باید ببازی" باعث شده بود تا انگیزه بیشتری بگیرم و خودم را نشان بدهم. گرچه این رقابتها هدف اصلی من نبود و قله ای که در نظر دارم طلای جهانی و بعد هم المپیک است. من سه بار پیش از این به خاطر مسایل ملی در جام ها و تورنمنت های مختلف ناکام شده بودم ولی این بار همه چیز تلافی شد و انشاالله در ادامه باز هم طلا می گیرم.

* مادر و پدرت چه حالی بودند؟

- خب آنها در همه این سالها برای من خیلی تلاش کردند و زحمت کشیدند و هر بار که به دلیلی من به خواست کادر فنی می باختم برایم غصه می خوردند ولی این بار همه چیز را برای شان تلافی کردم و انشاالله باز هم دلشان را شاد خواهم کرد.

* چه توقعی از وزارت ورزش داری؟

- فعلا که حرفی از پاداش های مان نیست. حمایت کنند تا باز هم در جهانی مدال های باارزش بگیریم.

* چند سکه پاداش طلایت است؟

- گفته بودند 160 سکه تمام.

* این روزها در اردوی تیم ملی چه می کنی؟

- تمرینات مان را از سر گرفته ایم و حدود 50 روز دیگر باید در مسابقات جهانی شرکت کنیم. دعای خیر مردم را طلب می کنم و با قدرت تمریناتم را ادامه می دهم تا اگر باز هم انتخاب شدم باعث سربلندی کشورم شوم.

آقای وزیر به خدا طلای ما هم طلاست!/ مثل فوتبال عمداً نباختیم/ تا کِی باید با تحقیر تمرین کنیم؟


بازیکن تیم ملی کبدی گفت: تا کی باید زیر نگاه تحقیرآمیز دیگران تلاش کنیم؟ مگر پرچمی که با مدال طلای کبدی زنان و مردان بالا رفت پرچم همان کشوری نیست که کاروان ایران با اندونزی اعزام کرد؟
آقای وزیر به خدا طلای ما هم طلاست!/ مثل فوتبال عمداً نباختیم/ تا کِی باید با تحقیر تمرین کنیم؟

سرویس ورزش مشرق – تیم ملی کبدی کشورمان 22 سال پس از راه اندازی این رشته در کشور به مدال طلای بازیهای آسیایی این رشته در جاکارتا اندونزی دست یافت. مدالی پر ارزش که در خاستگاه این رشته هیجان انگیز در قاره آسیا کسب شد.

این ورزش اولین بار به صورت نمایشی در بازیهای آسیایی 1982 به اجرا گذاشته شد. ورزشی که در کشورمان آن را بیشتر به نام "زوو" می شناسیم امروز در کشورهایی همچون هندوستان با گردش مالی چند ده میلیون دلاری دارای لیگ حرفه ای و میلیونها مخاطب تلویزیونی است.

هادی اُشتُرَک در گفت و گو با مشرق، درباره تیم ملی کبدی و اتفاقات پیش از بازیهای آسیایی، حین برگزاری و پس از آن حرف زد و به کاستی هایی اشاره کرد که بی گمان با برطرف کردن آنها می توان یکی از ورزش های جذاب با گردش مالی و اقتصادی بسیار زیاد را در داخل کشور راه اندازی کرد.

در ادامه متن صحبت های ملی پوش کبدی کشورمان را می خوانید:

**از سخت ترین گروه بالا رفتیم

ما در گروه دوم بازیهای آسیایی و در سخت ترین وضعیت قرار داشتیم. بازیهای ما به ترتیب با مالزی، پاکستان، نپال و کره بود که با رسیدن به دور یک چهارم بار دیگر به مصاف پاکستان رفتیم. در نیمه نهایی به هند خوردیم و با فرستادن هند به رده بندی به فینال رسیدیم و در دیدار پایانی کره جنوبی را شکست دادیم و طلای این رقابتها را بدست آوردیم.

**مثل فوتبال عمداً نباختیم

پس از صعود به یک چهارم نهایی می توانستیم ببازیم تا در نیمه نهایی به هند نخوریم ولی غلامرضا مازندرانی (سرمربی تیم ملی کبدی) گفت اگر دنبال طلا هستید باید بروید و هند را همین جا از رسیدن به فینال محروم کنید. ما هم رفتیم و با 10 امتیاز اختلاف (17 – 27) هند را به رده بندی فرستادیم و به فینال رسیدیم.

**انتظار طلای آسیا را داشتیم

انتظار داشتیم به طلای این رقابتها برسیم. 18 ماه است برای این بازیها برنامه داشتیم. 8 بازیکن تیم مان در لیگ برتر هند بازی می کنند و همه بازیکنان مان عزم جزمی برای طلا داشتند.

**سالهاست در لیگ هِند هستم

الان خود من 6 سال است که در لیگ هند بازی می کنم. دو سال با تیم "پاتنا" دو قهرمانی متوالی را گرفتم. فصل بعد به تیم "یوبنا" رفتم و امسال هم به عضویت تیم "گوجیرات" که نایب قهرمان فصل قبل است درآمدم.

**لیگ هند رالی قدرت و پول است

لیگ هند یک لیگ پرفشار و دشوار است. در واقع می توان گفت یک رالی قدرت بدنی با سرعت و تکنیک. به اصطلاح خودمانی وقتی یک بازی شروع می شود بُکُش بکش راه می افتد. تیم های قهرمان چندین میلیارد تومان جایزه دریافت می کنند.

**هر مسابقه در هند چندین هزار تماشاگر دارد

مسابقات کبدی در هند در ورزشگاه های بزرگ کریکت با ال سی دی های بزرگ در اطرف برگزار می شود. چندین هزار نفر تماشاگر برای دیدن مسابقات به استادیوم می آیند و کیفیت برگزاری و اهمیتش در هند بسیار بالاست.

**"مازندرانی" فقط سرمربی نیست

در پایان بازیهای آسیایی جاکارتا غلامرضا مازندرانی سرمربی تیم ملی مان هم با عقد قراردادی هدایت یکی از تیم های لیگ برتری کبدی هند را در دست گرفت. او نقش بسیار زیادی در موفقیت ما داشت. او هم روانشناس تیم است هم مربی. او لباس های تیم را هم خودش طراحی کرد که زیباترین لباس های ورزشکاران بازیهای آسیایی هم شد.

**قرارداد لژیونرهای کبدی میلیاردی است

بهترین بازیکن کبدی مان در لیگ ایران 10 میلیون تومان قرارداد می بندند و در نهایت نصفش را هم به بازیکن نمی پردازند. ولی در هند بچه های ایرانی که آنجا هستند بین 500 میلیون تا یک میلیارد تومان قرارداد دارند. یعنی کمترین و بدترین بازیکن ایرانی در آنجا می تواند فصلی 500 میلیون تومان دریافت کند.

**هیچ ترسی از هندی ها نداشتیم

با توجه به حضور 8 نفر از اعضای 12 نفره تیم مان در لیگ هند هیچ هراسی از این تیم در دیدار نیمه نهایی نداشتیم. خیلی از آنها هم تیمی های بچه های خودمان در لیگ هند بودند و می دانستیم چه تکنیک و قِلِق هایی دارند. البته نباید این نکته را هم نادیده بگیریم که سرمربی ما برگ برنده تیم مان بود.

**سرتاپای تیم زنان را طلا بگیرید

از اینکه تیم های مردان و زنان کبدی در این دور از بازیها همزمان به مدال طلا دست پیدا کردند باید نتیجه مهمی بگیریم. البته جا دارد بگویم که باید سرتا پای تیم زنان مان را طلا بگیرند چون واقعا کار بزرگی کردند.

**کبدی و این همه مظلومیت در ایران؟

فدراسیون کبدی ما از نظر امکانات نسبت به سایر رقبا خیلی خیلی عقب است. ما یک تیم بسیار بسیار مظلوم بین همه رشته های اعزامی به بازیهای آسیایی بودیم. این در حالیست که ما در همه این سالها در آسیا یا نقره گرفته ایم یا طلا، ولی مسئولان وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک هیچ توجهی به ما نمی کنند و بدترین شرایط را برای ما فراهم می سازند.

**کبدی باید برای تمرین از کاراته اجازه بگیرد؟

چرا تیم ملی کبدی نباید یک کمپ اختصاصی داشته باشد؟ مگر طلای دیگر رشته ها عیارش از طلای ما بیشتر است؟ ما وقتی برای تمرین به کمپ تیم ملی کاراته می رویم حس بدی داریم که در زمین تمرین بچه های کاراته کا کار می کنیم. دوست نداریم زیر نگاه های سنگین دیگر ورزشکاران کشورمان باشیم. کبدی باید برای تمرین از کاراته اجازه بگیرد؟

**در بازگشت به ایران بدترین جا اسکان یافتیم

جالب است بدانید وقتی از جاکارتا به تهران برگشتیم بیشتر بچه های دو تیم مردان و زنان برای یکی دو روز بعد بلیت بازگشت به شهرشان را داشتند و در این مدت تیم را در خوابگاهی به نام بعثت در منطقه کیان شهر تهران (از مناطق محروم و جنوبی پایتخت) اسکان دادند که واقعا خوابگاهی در شأن تیمی که برای کشور 80 میلیون نفری ایران دو طلای آسیایی آورد است نبود. ما خجالت می کشیدیم خانواده مان را به آنجا ببریم چه برسد به تیم ملی زنان و مردان یک کشور!

**جناب وزیر ما خودمان را ثابت کردیم

هیچ ایرادی از این بابت به فدراسیون مان نمی گیریم. اتفاقا رییس فدراسیون مان که جوانترین رییس فدراسیون هم هست هر کوششی می کند تا ما بهترین امکانات را داشته باشیم ولی وزارت ورزش و کمیته المپیک برای کبدی هزینه نمی کنند. به خدا ما خودمان را ثابت کرده ایم حالا نوبت شماست جناب وزیر. فکر نمی کنم بالاتر از طلا مدال دیگری باشد که اگر باشد آن را هم می گیریم.

**چرا هنوز کبدی را ورزش نمی دانید؟

این همه برای تیم فوتبال در این بازیها هزینه شد چه اتفاقی رخ داد؟ با 4 بازی و تنها یک برد و دو باخت، حتی به دور یک چهارم هم صعود نکرد. خرده ای به این تیم نمی گیریم ولی اگر 10 درصد هزینه و امکاناتی که در اختیار این تیم قرار داده شده را به ما بدهند جای دوری نمی رود. یک کمپ داشته باشیم که از سفر برمی گردیم آنجا استراحت کنیم. چرا با ما مثل غیر ایرانی ها رفتار می شود. مثل اینکه کبدی ورزش نیست و کسی ما را دوست ندارد.

** قهرمان اینچئون را در فینال شکست دادیم

کره جنوبی که ما در فینال شکستش دادیم 4 ماه پیش در مسابقات اینچئون مدال طلا گرفته بود. آنها در بوسان کمپ اختصاصی برای کبدی شان دارند با خوابگاه، استخر، سالن تمرین و سونا و همه چیز.

**حقوق ملی پوش کبدی ماهی 200 هزارتومان است!

از اعضای تیم کره سئوال کردم در اردوی تیم ملی ماهی چقدر از کمیته المپیک پول می گیرید که با حساب دلاری متوجه شدم ماهی 8 میلیون تومان پول حقوق دریافت می کنند در حالی که یک کبدی کار در اردوی تیم ملی ماهی 200 هزارتومان از کمیته المپیک پول دریافت می گیرد!

**طلای کبدی هم طلاست

با این دو طلای کبدی وزارت ورزش و کمیته المپیک دیگر نمی توانند نسبت به کبدی بی تفاوت باشند. حالا ما رشته ای هستیم که خودمان را ثابت کرده ایم. مثل تکواندو، والیبال، کاراته و دیگر رشته هایی که طلایی هستند. پس باید به کبدی هم به چشم فدراسیون طلایی نگاه کنند. اگر ایران در رنکینگ بازیها دنبال جایگاه است همانطور که به جودو و سایر رشته های مدال آور توجه ویژه دارد و برای شان کمپ و شرایط ویژه در نظر می گیرد باید به کبدی هم با این دید توجه کند نه یک رشته بی اهمیت که از این فدراسیون و آن فدراسیون سالن تمرینی بخواهد تا چند ساعت در محل تمرین آنها تمرین کند. تا کی باید زیر نگاه تحقیرآمیز دیگران تلاش کنیم؟ مگر پرچمی که با مدال طلای کبدی زنان و مردان بالا رفت پرچم همان کشوری نیست که کاروان ایران با اندونزی اعزام کرد؟ طلای وزنه برداری چه تفاوتی با طلای کبدی در جدول مدالی دارد؟ همه رشته ها به جای خود عزیز و با اهمیت هستند و اتفاقا معتقدم باید به همه رشته ها بیش از این توجه شود ولی نه اینکه کلا کبدی را فراموش کنند و فقط به چند رشته قدیمی مدال آور بپردازند.

**چرا خانواده ها فقط دنبال مدرسه فوتبالند؟

چرا امروز در ایران خانواده ها دوست دارند فرزندان شان را در مدارس فوتبال ثبت نام کنند؟ چون آنجا توجه هست، پول هست. ما در یک شهر مرزی زندگی می کنیم وقتی از من سئوال می شود فرزندمان را به کبدی بفرستیم من با چه رویی آنها را تشویق کنم. آیا در کشور توجهی به این رشته می شود؟ توجهی به لیگ کبدی شده؟ بگویم بازیکن در حد تیم ملی قراردادش 10 میلیونی است که فقط 500 هزار تومان پیش قسط اول را می دهند و بعد خداحافظ؟ ما نسل سوخته این رشته بودیم انشاالله که از این به بعد کبدی برای نسل جدید یک رشته درخور اعتنا مانند سایر ورزش های مدال آور باشد.

**در هند 70درصد قرارداد را اول می پردازند

در هند لیگ 3 ماه بیشتر طول نمی کشد. بابت همان هم رقم خوبی می پردازند که گفتم تا یک میلیارد هم می رسد. ولی نکته اینجاست که 70 درصد کل مبلغ را اول فصل می دهند. یعنی برای یک میلیارد قرارداد 700 میلیون تومان را روز اول به حساب ما در هند واریز می کنند بعد 30 درصد باقیمانده هم در دو قسط تا پایان سه ماه تسویه می شود. البته 20 درصد هم مالیات برای بازیکنان خارجی و 10 درصد برای هندی ها دارند.

**اسم "زهک" را به گوش همه رساندم

ساعت 8 صبح (روز سه شنبه 5 مرداد) به فرودگاه زاهدان رسیدم که با استقبال خوب مردم سیستان و بلوچستان روبرو شدم. بعد هم به "زهک" (از شهرستانهای استان سیستان و بلوچستان) آمدم و مردم از من تشکر می کردند و می گفتند در همه این سالها مسئولان سیاسی استان هرگز نتوانستند کاری کنند که اسم این منطقه به گوش هموطنان مان در ایران برسد ولی تو این کار را برای ما کردی. فرماندار و رییس اداره ورزش و جوانان زهک هم از من تشکر می کردند.

**متولد و بزرگ شده گرگانم

من فرزند یک خانواده نظامی هستم. البته اصلیتم سیستانی است ولی رگ بلوچی هم دارم. شیعه ام و با توجه به شرایط شغلی پدر خدابیامرزم در گرگان به دنیا آمدم و سالها در استان گلستان بزرگ شدم. ولی الان چندین سال است به زهک آمده ایم. وقتی به زهک برگشتم مادرم گریه می کرد و گفت سرافرازم کردی. این حرف یک دنیا برایم ارزش داشت.

**خانواده همسرم لطف بزرگی در حقم کرد

جادارد از خانواده همسرم هم تشکر کنم که در این چند سال همراهم بودند به ویژه در این ماه ها که همسرم باردار است و در اردوهای تیم ملی بودم شاید بیشتر اوقات او با پدر و مادرش زندگی می کرد.

**به زودی پدر می شوم

لیسانس تربیت بدنی دارم و شرایط مالی ام در این 6، 7 سالی که راهی لیگ هم شده ام بد نیست. سال 94 ازدواج کردم و انشاالله دخترم هم تا اواخر شهریور به دنیا می آید که اسمش را هم "آوا" انتخاب کرده ایم. البته احتمالا در حین تولد فرزندم در هند هستم چون به زودی راهی این کشور می شوم.

در پایان فیلم هایی از بازی‌های هادی اشترک در لیگ کبدی هند را می توانید ببینید:

دانلود
دانلود
دانلود

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟