_  

گروه خبری سیاسی

واکنش یامین پور به محکومیت زیباکلام

واکنش یامین پور به محکومیت زیباکلام

به گزارش مشرق، وحید یامین پور در توئیتر خود نوشت: یک روز قبل از محکوم شدن صادق زیباکلام ، سر درس جرائم علیه امنیت گفتم نقدهای امثال دکتر زیباکلام حتی اگر متوجه بنیادهای نظام هم باشد نمی تواند "تبلیغ علیه نظام" تلقی شود. نسبت من با سلایق و افکار زیباکلام معلوم است، ولی به عنوان معلم حقوق جزا علت تعقیب او را نمی فهمم.

فتنه 88 را فراموش کنید تا به همگرایی ملی برسیم!/ آقای جهانگیری! با سخنرانی، فساد ریشه‌کن نمی‌شود/ بازخورد نامه ذلت، کرباسچی را ناچار به انکار کرد


روزنامه اصلاح طلب نامه ذلت بار اصلاح طلبان به ترامپ را بهانه قرار داده و مدعی شده است که باید فتنه 88 را فراموش کنیم تا به همگرایی ملی برسیم!
فتنه 88 را فراموش کنید تا به همگرایی ملی برسیم!/ آقای جهانگیری! با سخنرانی، فساد ریشه‌کن نمی‌شود/ بازخورد نامه ذلت، کرباسچی را ناچار به انکار کرد

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** فتنه ۸۸ را فراموش کنید تا به همگرایی ملی برسیم!

روزنامه آرمان در سرمقاله امروز با عنوان «"نه" اصلاح‌طلبان به مذاکره با آمریکا» نوشت:

«اعلام یک‌طرفه مذاکره بی‌قید و شرط در چنین شرایطی به معنای تسلیم در مقابل ترامپ است. آقای ترامپ راضی به مذاکره نبوده است و اگر هم صحبت از مذاکره می‌کند به معنای مذاکره غیردیپلماتیک و بر مبنای خواست و اهداف وی و از نظر او، تسلیم بدون قید و شرط ایران است که بی‌تردید این رویکرد مورد قبول هیچکدام از دلسوزان اعم از اصولگرا و اصلاح‌طلب قرار نخواهد گرفت».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «کسی که با زبان تجارت‌مابانه زورمحور روابط خود را تنظیم می‌کند، در شرایط مساعد هم قابل اعتماد نیست چه برسد به شرایطی که بحرانی است. به جای این نوع موضع‌گیری باید در دو بخش برای مواجهه ثمربخش با تهدیدات جاری ناشی از خروج آمریکا از برجام و بازگشت قریب‌الوقوع تحریم‌ها خود را آماده کنیم و در عرصه بین‌المللی بیشترین امکانی را فراهم کنیم که اختلاف نظرات داخلی نیروی انقلاب، اقشار و مردم جامعه به کمترین میزان ممکن برسد و ایران از طریق گفت‌وگوی ملی به همگرایی ملی برسد. به حوادث ناگوار انتخابات ۸۸ پایان داده شود و برای داخل و خارج کشور عفو عمومی اعلام شود و از این نظر با حفظ استحکام ملی به حمایت از دولت و رهبری و سایر ارکان نظام بیفزاییم».

هر چند وقت یکبار، حامیان فتنه ۸۸ نسبت به نظام جمهوری اسلامی اظهار دلسوزی می‌کنند و می‌گویند «مسئله فراتر از اصلاح‌طلبی و اصولگرایی، مسئله ملی است. باید به نجات ملی و نجات جمهوری اسلامی که حاصل انقلاب است، بیندیشیم. هدف ما تقویت حاکمیت و نگاهبانی از آثار انقلاب و خط امام و رهبری است. این جماعت هر اتفاق بی ربطی را بهانه‌ای برای تبرئه فتنه گران قرار می‌دهند.

این روزنامه اصلاح طلب نامه ذلت بار اصلاح طلبان به ترامپ را بهانه قرار داده و مدعی شده است که باید فتنه ۸۸ را فراموش کنیم تا به همگرایی ملی برسیم!

این در حالی است که خیانت نابخشودنی سران فتنه و عوامل داخلی و خارجی آنها در سال ۸۸، از آن جمله اتفاقاتی است که گذر زمان موجب فراموشی آن نمی‌شود.

مقامات رژیم صهیونیستی صراحتاً فتنه گران را سرمایه اسرائیل در ایران نامیدند و براساس مستندات متعدد، برای برخی گروهک‌های سیاسی نشاندار و سابقه دار در فتنه ۸۸، نقشی مشابه داعش و جبهه النصره برای به هم ریختن ساختار امنیتی ایران تعریف شده بود.

فتنه‌گران در آشوب ۸ ماهه در سال ۸۸، پس از ادعای مضحک تقلب، بر روی اسلام در عبارت جمهوری اسلامی خط کشیدند، مرگ بر اصل ولایت فقیه گفتند، تصریح کردند «انتخابات بهانه است/ اصل نظام نشانه است»، به تصویر حضرت امام خمینی (ره) توهین کردند و سرانجام، در روز عاشورای حسینی (ع) به هتاکی و حرمت‌شکنی بی‌سابقه پرداختند و در نهایت دشمن را به تشدید تحریم‌ها تشویق کردند.

فتنه ۸۸ علاوه بر امیدوار کردن دشمنان خارجی برای ضربه زدن به کشور، خسارت‌های مادی از نوع تحریم را برای مردم ایران به ارمغان آورد.

با این وجود چطور می‌توان از آشوبگران و مسبب تحریم‌ها، انتظار همگرایی ملی داشت؟!

** بازخورد نامه ذلت، کرباسچی را ناچار به انکار کرد

پیشنهاد از روی حماقت یا خیانت جمعی از اصلاح طلبان، ضدانقلابیون فراری و پادوهای دشمنان قسم خورده نظام در قالب بیانیه‌ای به مسئولان بلند پایه کشور برای گفت‌وگوی بی‌قید و شرط با آمریکا واکنش‌های اعتراضی و انتقادی زیادی در پی داشت. در این میان البته غلامحسین کرباسچی که امضایش پای این بیانیه موجود است، در حالیکه در روزهای گذشته در مصاحبه با روزنامه اصلاح طلب اعتماد قاطعانه از این نامه حمایت کرده بود، پس از آبازخورد منفی این نامه، در اظهارنظری تأمل برانگیز گفت: «من چنین نامه‌ای را ننوشته‌ام چه کسی امضای من را پای این نامه گذاشته است؟!».

در همین رابطه روزنامه اعتماد در مطلبی به نقل از کرباسچی نوشت: «من چنین نامه‌ای را ننوشته‌ام چه کسی امضای من را پای این نامه گذاشته است؟ از من در مورد نگارش نامه در خصوص مذاکره با امریکا نظرخواهی شد. من گفتم که امریکا حتماً باید تعهد و تضمین به دولت ایران بدهد که دیگر کارهای آقای ترامپ تکرار نشود و با این قید و شرط مذاکره با امریکا انجام شود. ما گفتیم اگر می‌خواهد چنین نامه‌ای نوشته شود باید در مرحله اول دولت امریکا تضمین دهد که دیگر کارهای آقای ترامپ را تکرار نکند و در مصاحبه با روزنامه اعتماد نیز به جزییات این موضوع اشاره کردم».

کرباسچی که امضایش پای «بیانیه تسلیم و ذلت» موجود است، با نوعی سفسطه و مغلطه‌کاری برای کنار کشیدن و تطهیر خود تقلا کرده است. وی می‌گوید در پاسخ به نظرخواهی اصلاح‌طلبان، با شروطی مذاکره جدید با آمریکا که موضوع این نامه بوده را تأیید کرده است و در این صورت طبیعی است که امضای وی هم پای نامه بیاید. اما او با ژست شاکی و معترض می‌گوید «چه کسی امضای من را پای این نامه گذاشته است؟»!

ملت ایران فراموش نمی‌کند در اوج فتنه ۸۸ نمایندگان جنبش سبز به اتحادیه اروپا و کنگره آمریکا رفتند و تقاضا کردند تحریم‌ها را تشدید کنند تا دولت به زانو درآید. حال برخی از همان‌ها در فتنه‌ای دیگر پس از تقض عهد و بدعهدی آمریکا به جمهوری اسلامی پیشنهاد می‌کنند باز به مذاکره بپردازد و اقتدار و امنیت ملی را که در برجام مورد تحدید و تهدید دشمن قرار گرفت، به ثمن بخس بفروشد.

** کابینه پیر و ضعف مفرط تیم اقتصادی، صدای منتقدان دولت را هم درآورد

روزنامه ابتکار در گزارشی نوشت:

«مطالبه جوانگرایی و سهمیه جوانان در مسئولیت‌های مختلف نظام هر بار با پاسخی متفاوت روبه‌رو شده این در حالی است که در کابینه روحانی تنها یک جوان حضور دارد؛ محمدجواد آذری جهرمی تنها فردی است که از سوی دولت به عنوان سهمیه جوانان در عرصه مدیریتی کشور توانسته رأی اعتماد روحانی و مجلس را بگیرد. روحانی در ایام آغاز به کار دولت یازدهم به منتقدان سن بالای کابینه‌اش اعلام کرده بود: «وضعیت بحرانی فعلی نیاز به مدیران باتجربه و کارآزموده دارد. شرایط موجود جای تجربه‌اندوزی جوانان نیست.» این در حالی است که در انتخابات اخیر خواست مردم اختصاص دادن بخشی از کابینه به جوانان بود، روحانی نیز در مقابل تائید می‌کرد. در صورتی که تنها درصد کمی از کابینه به جوانان اختصاص پیدا کرد».

روزنامه آرمان نیز در مطلبی نوشت:

«از زمانی که کار دولت دوازدهم آغاز شد، چندان طولی نکشید که منتقدان و تحلیلگرانی که به مسائل کابینه دوازدهم نظر داشتند، سخن از ترمیم کابینه و در مواردی به جایگزینی نفرات به میان کشیدند... حوادث و رویدادهای مختلف در طول یکسال گذشته دلیلی بر اهمیت و لزوم تغییر در دولت بود که از سوی دلسوزان به رئیس‌جمهور گوشزد می‌شد. وقایع و رویدادهایی همچون اعتراضات دی‌ماه سال گذشته، ماجرای تلخ سانچی و پرواز یاسوج، نوسانات شدید ارزی و بالا رفتن قیمت طلا و ارز، زلزله کرمانشاه و وضعیت زلزله‌زدگان، گرانی، اعتراضات کازرون و دیگر وقایع مشابه همگی نشان‌دهنده لزوم تدبیر جدی برای کابینه دوازدهم است... ترجیع بند سخن همه منتقدان در هفته‌های اخیر ضعف تیم اقتصادی دولت است».

چندی پیش «عبدالله ناصری» از فعالین اصلاح طلب گفته بود: «رئیس‌جمهور با انتقاد از وزرا و ناامید و پاشنه ور نکشیده معرفی کردن آنها نمی‌تواند از مسئولیت خود شانه خالی کند...اگر هر کاستی‌ای وجود دارد، متوجه دولت و شخص رئیس‌جمهور است. اگر دولت پیر شده، چرا پیر شده؟ و اگر لنگان لنگان است، چرا اینچنین است؟ با انتصابات و انتخاب‌های آقای روحانی این فضا ایجاد شده است، لذا هیچ‌کس این توجیهات را از آقای روحانی قبول نمی‌کند.»

** آقای جهانگیری! با سخنرانی، فساد ریشه کن نمی‌شود

روزنامه آفتاب یزد در مطلبی نوشت: «اندر حکایت اینکه جناب جهانگیری معاون رئیس جمهور گفته‌اند پرچم مبارزه با فساد را بالا نگه خواهیم داشت...گاهی برخی حرف‌ها انصافاً به دل آدم یه جورهایی چنگ می زند خصوصاً حرفهایی که رنگ و بوی شعاری دارد. البته به ایشان خسته نباسید می گویم، امیدوارم دستشان از نگه داشتن این پرچم مبارزه خسته نشود، هر چند مبارزه از پشت تریبون چندان کار سختی نیست!».

متاسفانه دولت آقای روحانی در مسئله مبارزه با مفاسد اقتصادی کارنامه قابل قبولی ارائه نداده است. برای مثال در موضوع حقوق‌های نجومی، در ابتدا دولت از مردم عذرخواهی کرد ولی به فاصله‌ای کوتاه، ضمن دفاع از مدیران نجومی بگیر، آن‌ها را «ذخیره‌های نظام»! و «امانت داران بزرگ کشور»! نامید.

نکته دیگر اینکه، ژست دلسوزی برای مبارزه با مفاسد اقتصادی، به قیافه روزنامه‌های اصلاح طلب زار می زند. روزنامه آفتاب یزد که سابقه دفاع از مدیران نجومی و مفسدان کلان اقتصادی را در کارنامه خود دارد، مرداد ۹۶ در گفت و گوی اختصاصی با شهرام جزایری، مفسد اقتصادی نام آشنای دوره اصلاحات را «برند اقتصاد ایران» و «صاحب نظر بخش‌های مختلف اقتصادی» نامیده و برای حل مشکلات اقتصادی کشور نسخه شهرام جزایری را توصیه کرد!

تقدیر روحانی از عملکرد صدا و سیما


رئیس‌جمهور، رسانه ملی را در خط مقدم مقابله با جنگ روانی دشمنان و بدخواهان برای ضربه زدن به اعتماد و امید مردم دانست و تأکید کرد:رسانه ملی نقش بسیار مؤثری در امیدآفرینی و تقویت نشاط جامعه ایفا می‌کند.
تقدیر روحانی از عملکرد صدا و سیما

به گزارش مشرق به نقل از روابط عمومی صدا و سیما، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر چهارشنبه ۳۰ خرداد در نشستی با رئیس، معاونان و مدیران ارشد سازمان صدا و سیما که حدود ۳ ساعت به طول انجامید، با بیان اینکه مدیران صدا و سیما در شرایط کنونی مسئولیت سنگینی بر دوش دارند و با آگاهی نسبت به آن با تمام توان به وظایف خود عمل می‌کنند، ‌اظهار داشت: اهمیت صدا و سیما مورد اجماع است و تعامل میان دولت و رسانه ملی که در متن مسایل فکری، ‌فرهنگی، اجتماعی و رسانه‌ای کشور قرار دارند، بسیار حائز اهمیت است.

رئیس جمهور در این جلسه که مسئولان اطلاع‌رسانی دولت نیز حضور داشتند، رئیس سازمان صدا و سیما را به عنوان خط رابط اصلی میان دولت و رسانه ملی دانست و با تأکید بر اینکه امروز سرمایه اجتماعی، ارزشمندترین عنصر در کشور به شمار می‌رود، گفت:‌ تقویت اعتماد و انسجام میان مردم و نظام یک اصل اساسی بوده و رسانه ملی می‌تواند در این راستا نقش مؤثری در امیدآفرینی و نشاط در کشور داشته باشد.

روحانی صدا و سیما را یکی از ارکان تأثیرگذار و اصلی در امنیت ملی و حیات نظام برشمرد و خاطر نشان کرد: امروز در شرایطی قرار داریم که کینه‌توزترین دشمنان تندرو در برابر ملت ایران قرار گرفته و به خاطر ۴۰ سال موفقیت ملت ایران در عرصه‌های مختلف بین‌المللی، منطقه‌ای و پایداری اقتصادی در سال‌های اخیر؛ نه تنها نسبت به نظام بلکه با نقشه، نام و مردم ایران کینه‌توزانه دشمنی می‌کند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز دشمنان از اینکه ملت ایران در مراحل گوناگون موفقیت‌های بزرگ به دست آورده‌اند، عصبانی هستند، افزود: برگزاری انتخابات پرشور، با حضور تمامی افکار، عقاید، مذاهب و قومیت‌ها در کشور پهناور ایران مبارزه با داعش در منطقه و نقش تأثیرگذار ایران در ثبات و امنیت منطقه و جلوگیری از تفرقه‌افکنی دشمنان و حمایت از مردم مظلوم فلسطین موجب ناراحتی دشمنان کینه‌توز و بی‌تدبیر ملت ایران شده و آنها به دنبال این هستند تا اقتدار این ملت و نظام را در هم بشکنند.

روحانی ادامه داد: در این شرایط علیرغم آنکه ملت ایران در برابر توطئه دشمنان همواره بیدار و هوشیار بوده و در مراحل مختلف ایستادگی کرده‌اند، اما صداوسیما در خط مقدم مقابله با جنگ روانی دشمن قرار دارد.

* رسانه ملی دستگاهی توانمند در تبلیغات و موج‌آفرینی مثبت است

رئیس جمهور، رسانه ملی را دستگاهی توانمند در تبلیغات و موج‌آفرینی مثبت دانست که اکثر مردم به آن مراجعه می‌کنند، اظهار داشت: امروز که ارزش‌های انقلاب اسلامی ایران در بیشتر نقاط جهان اثرگذار بوده و بسیاری از کشورها و ملت‌های جهان به این ارزش‌ها دل بسته‌اند، دشمنان به دنبال توطئه‌افکنی علیه این ارزش‌ها هستند که باید با تلاش و فداکاری در برابر اقدامات آنها مقاومت و ایستادگی کنیم.

روحانی با تأکید بر اینکه مطمئناً ملت ایران در برابر توطئه‌ها و فشارهای بی‌منطق دولت آمریکا هرگز تسلیم نشده و آنها نیز هیچ‌وقت به اهداف خود نخواهند رسید، گفت: باید تلاش کنیم، هرگونه نگرانی مردم نسبت به آینده را که هدف دشمن است، کاهش داده و اطمینان دهیم که هرگز اجازه نخواهیم داد مردم برای تأمین نیازمندی‌های ضروری‌شان دچار مشکل شوند.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت اجازه نمی‌دهد که عرصه تولید به هر قیمتی از پا بیفتد و دچار اختلال شود، گفت: رسانه ملی می‌تواند با برنامه‌سازی مناسب در تقویت امید و نشاط در جامعه بسیار تأثیرگذار بوده و افکار عمومی را برای مقابله و ایستادگی در برابر فشار هدفمند دشمنان هر چه بیشتر بسیج کند.

روحانی با اشاره به موفقیت‌های به دست آمده در سال‌های اخیر در بخش‌َهای مختلف، گفت: امروز همه باید رقابت‌ها، گلایه‌ها و ناراحتی‌ها را کنار گذاشته و با وحدت و همدلی در کنار هم به دنبال عبور از مشکلات باشیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه مطمئناً دولت، مجلس و سایر ارکان نظام در کنار مردم و با هدایت‌های رهبری بر مشکلات فائق آمده و دشمنان را مأیوس خواهند کرد، گفت: اگر در برابر بدخواهی‌ها و توطئه دشمنان مستحکم، ایستادگی کنیم، هرگز نمی‌توانند صدمه‌ای به ملت و نظام ایران وارد کنند.

* رسانه ملی خود را حامی دولت می‌داند

پیش از سخنان رئیس جمهور دکتر علی عسگری رئیس سازمان صدا و سیما با بیان اینکه امروز به واسطه توطئه‌افکنی و فتنه دشمنان علیه ملت ایران در شرایط جدیدی قرار داریم، گفت: مطمئناً دولت توانمند است و با کمک دیگر بخش‌های نظام از این مرحله نیز با موفقیت عبور خواهیم کرد.

رئیس رسانه ملی با اشاره به اینکه سازمان صدا و سیما براساس تأکیدات مقام معظم رهبری، همواره خود را همکار، همدل و حامی دولت می‌داند، گفت: تلاش همه ما بر این است تا یاری‌کننده دولت در اجرای سیاست‌هایش باشیم، چرا که موفقیت دولت را در راستای موفقیت مردم و نظام اسلامی قلمداد می‌کنیم.

علی‌ عسگری با تأکید بر ضرورت تقویت امید، همدلی و وحدت در کشور برای مقابله با فشارها و هجمه‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای دشمنان گزارشی از برنامه‌ریزی‌ها و طراحی‌های انجام شده در راستای غلبه بر این فضا و امیدآفرینی و توسعه نشاط در کشور ارایه کرد.

همچنین معاونین و مدیران ارشد رسانه ملی نیز در این جلسه به بیان دیدگاه‌ها ونقطه‌نظرات خود پیرامون موضوعات مرتبط با حوزه‌های تخصصی خود ارایه کردند.

حفظ انسجام، وحدت ملی و تقویت فضای نشاط و امید در جامعه؛ تلاش برای تولید فیلم‌ها و سریال‌های فاخر و ممتاز، رعایت استانداردهای حداکثری در برنامه‌سازی در راستای جذب مخاطب بیشتر، ضرورت کمک و پشتیبانی بیشتر دولت از روند برنامه‌سازی در رسانه ملی، توسعه شبکه‌های رادیویی، ضرورت تقویت مشارکت و حضور مسئولان و دست‌اندرکاران در رسانه ملی، حمایت از کالای ایرانی، ضرورت پاسخگویی به موقع در زمینه مسایل مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، ضرورت هماهنگی بیشتر روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی با رسانه ملی و ایجاد کارگروهی متشکل از نمایندگان دولت و رسانه ملی در راستای تقویت همکاری‌ها، حمایت حقوقی و قانونی از شبکه‌های برون‌مرزی رسانه ملی در راستای ترویج سیاست‌های کشور در حوزه دیپلماسی عمومی و نشر انقلاب اسلامی، ارایه توانمندی‌های کشور در شبکه‌های بین‌المللی با هدف جذب سرمایه گذاری و توسعه گردشگری، ضرورت تقویت و به روزرسانی تجهیزات و دستگاه‌های فنی صدا و سیما و تقویت حضور رسانه ملی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی از جمله مواردی بود که معاونان و مدیران ارشد سازمان صدا و سیما در این نشست مطرح کردند.

توییت علی‌علیزاده درباره شادی جمعی مردم ایران

توییت علی‌علیزاده درباره شادی جمعی مردم ایران

به گزارش مشرق، علی علیزاده کارشناس مسائل سیاسی با انتشار متنی از اینستاگرامش در توییتر درباره شادی ایرانیان برای تیم ملی فوتبال نوشت:

صدور حکم اولیه برای 5 دانشجوی مربوط به تجمعات دانشگاه تهران


قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه حکم اولیه برای پنج دانشجوی دانشگاه تهران صادر شده، گفت: با صدور حکم اولیه، کمیته‌ای در وزارت علوم برای پیگیری موضوع تشکیل شده است.
صدور حکم اولیه برای 5 دانشجوی مربوط به تجمعات دانشگاه تهران

به گزارش مشرق، عبدالرضا باقری عصر امروز در جمع خبرنگاران این شهرستان در پاسخ به این سؤال که وزارت علوم چه اقدامی برای رفع مشکل دانشجویان شرکت‌کننده در تجمعات دانشگاه تهران کرده، اظهار کرد: برای تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران که عمده فعالیت‌های آنان خارج از دانشگاه بوده، در قوه قضاییه پرونده تشکیل شده است.

بیشتر بخوانید:

تلاش برخی جریانات برای ایجاد التهاب در دانشگاه

وی خاطرنشان کرد: از همان ابتدا وزارت علوم تلاش کرد از راه‌های قانونی مشکل دانشجویان را برطرف کند و حتی وزیر علوم با رئیس قوه قضائیه در این خصوص نیز دیدارهایی داشت.

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه حکم اولیه برای پنج نفر از دانشجویان صادر شده است، افزود: با صدور حکم اولیه کمیته‌ای در وزارت علوم برای پیگیری موضوع تشکیل شد و سعی داریم از طریق قانون مشکلات را رفع کنیم.

باقری بیان کرد: امیدواریم که با درخواست تجدیدنظری که وزارت علوم به قوه قضائیه می‌دهد و با مساعدت‌های قوه قضائیه بتوانیم مشکل این دانشجویان را حل کنیم.

منبع: فارس

واکنش نقوی‌حسینی به توهین آمریکا به ورزشکاران ایرانی


نقوی با بیان اینکه رفتار پلیس و دولت آمریکا با والیبالیست‌های ایرانی غیرحرفه‌ای و مغایر با عرف دیپلماتیک بود، گفت که حق دولت ایران برای مقابله به مثل کردن با ورزشکاران آمریکایی محفوظ است.
واکنش نقوی‌حسینی به توهین آمریکا به ورزشکاران ایرانی

به گزارش مشرق، سید حسین نقوی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخورد ناشایست پلیس و دولت آمریکا با والیبالیست‌های ایران در فرودگاه آمریکا، گفت: اقدامی که پلیس FBI و دولت آمریکا با والیبالیست‌های ایرانی داشت، مصداق دخالت دادن سیاست در ورزش بود که لازم است با پاسخ قاطع دولت ایران مواجه شود.

بیشتر بخوانیدپشت پرده عجیب باخت والیبال ایران به آمریکا از زبان کولاکوویچ!

وی گفت: فدراسیون جهانی والیبال باید به صورت مستقل رفتار زشت آمریکایی‌ را بررسی و با آن برخورد کند؛ البته رفتار مغایر با عرف دیلپماتیک آمریکایی‌ها باید باید اقدام متقابل جمهوری اسلامی ایران همراه شود و دولت ایران نیز واکنش متقابل با ورزشکاران آمریکایی داشته باشد که این حق برای دولت ایران محفوظ است.

احمد ضیایی رییس فدراسیون والیبال درباره رفتار آمریکایی‌ها با تیم والیبال‌ ایران گفته بود: بعد از ورود تیم ملی به آمریکا متوجه رفتار زشت آمریکایی ها شدیم. آنها چند ساعتی بازیکنان ما را در فرودگاه معطل کردند و پلیس FBI از بازیکنان جوان تیم ما سوالات بی ربط پرسیده است. البته این اولین بار نیست که آمریکایی ها و حتی اروپایی با ما چنین رفتاری کردند. فرانسه هم امسال با ویزا ندادن به یکی از بازیکنان ما چنین مشکلی را به وجود اورد. در هر صورت رفتار زشت آمریکایی ها اظهرمن الشمس است. آنها که ادعای دموکراسی می کنند، رفتارشان با گفتارشان متفاوت است.

منبع: تسنیم

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن