تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

علی مؤیدی خرم‌آبادی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شد


رئیس جمهور در حکمی «علی مؤیدی خرم آبادی» را به عنوان «رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز» منصوب کرد.
علی مؤیدی خرم‌آبادی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شد

به گزارش مشرق،  حسن روحانی رئیس جمهور در حکمی «علی مؤیدی خرم آبادی» را به عنوان «رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز» منصوب کرد.

در این حکم آمده است: جناب آقای علی مؤیدی خرم آبادی
نظر به مراتب تعهد و تجربیات ارزشمند جناب‌عالی به موجب این حکم به عنوان «رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز» منصوب می‌شوید.

امید است با عنایت الهی و هماهنگی با وزیر محترم کشور و همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط نسبت به انجام وظایف محوله با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید موفق باشید.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

دستور آملی لاریجانی برای رسیدگی سریع به پرونده حادثه تصادف اتوبوس با تانکر سوخت


رئیس قوه قضائیه برای رسیدگی سریع به پرونده حادثه تصادف اتوبوس با تانکر سوخت در نطنز-کاشان تاکید کرد.
دستور آملی لاریجانی برای رسیدگی سریع به پرونده حادثه تصادف اتوبوس با تانکر سوخت

به گزارش مشرق به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه‌قضائیه، در متن تسلیت آیت‌الله صادق آملی لاریجانی آمده است:وقوع حادثه تلخ و تاسف بار تصادف اتوبوس مسافربری با تانکر سوخت در محور نطنز- کاشان که منجر به جان باختن و مجروح شدن تعدادی از هموطنانمان گردید، موجب اندوه و تاثر اینجانب شد.

رئیس دستگاه قضا در این پیام تصریح کرده است: بروز اینگونه حوادث تلخ و  جانگداز توجه هر چه بیشتر متولیان امر را در ایمنی جاده های کشور نشان می دهد و امیدوارم با اتخاذ بسترها و تمهیدات مناسب بار دیگر شاهد چنین حوادث تلخی نباشیم.

بیشتر بخوانید:

تازه ترین اخبار از سانحه اتوبوس تهران ــ کرمان/ 19 کشته و 27 مصدوم تاکنون/ علت حادثه مشخص شد/ اسامی مصدومان اعلام شد +عکس و فیلم

آملی لاریجانی گفته که « اینجانب با ابراز همدردی، این مصیبت را به خانواده های عزیز جانباختگان این حادثه دلخراش و ملت شریف ایران تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند منان برای درگذشتگان رحمت و مغفرت الهی و برای بازماندگان صبر و شکیبایی و برای مجروحان شفای عاجل مسئلت دارم.»

او در پایان تاکید کرده که « ضروری است رئیس کل دادگستری استان اصفهان نظارت لازم را در رسیدگی سریع به پرونده حادثه بعمل آورده و نتیجه را اعلام کند.»

چرا آیت الله خزعلی از «مهدی خزعلی» اعلام برائت کرد؟


جمعی از شاگردان آیت الله خزعلی به مناسب سالگرد ارتحال ایشان بیانیه ای منتشر کردند.
چرا آیت الله خزعلی از «مهدی خزعلی» اعلام برائت کرد؟

به گزارش مشرق؛ بیانیه جمعی از شاگردان آیت الله خزعلی به مناسبت سومین سالگرد ارتحال ایشان به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

 بیست و پنجم شهریور ماه، سومین سالروز درگذشت عالم وارسته و عارف روشن ضمیر، استاد عالیقدرمان مرحوم آیت الله خزعلی است. بناداشتیم به منظور معرفی حیات طیبه آن عزیز، بزرگداشتی به پاکنیم،ولی در تماس با خانواده ایشان، با عدم اذن استاد و  توصیه اکیدشان در عدم برگزاری سالگردهای متعدد روبرو شدیم.

لذا بر آن شدیم به گونه ای دیگر، حق استاد خویش را ادا نماییم و با بازخوانی برگی از دفتر عمر برکت خیزشان، یادشان را گرامی داریم.

از آنجا که در دورانی به سر می بریم که بیش از هر زمان در فضای مجازی، حقیقت قربانی می شود و افواج بدبینی و ناامیدی به جامعه تزریق می شود، بر خود واجب دیدیم تا به سهم خویش در رفع فضای غبارآلود کنونی بکوشیم.

مدت هاست اتاق فکر مخالفان نظام به خیال خام براندازی جمهوری اسلامی، مخدوش کردن چهره های مولد و موثر انقلاب را در رأس برنامه های خود دنبال می کند و به زعم خویش می خواهد، با زدن شخصیت های اصیل نظام، ارکان مقاوم کشور را فرو ریزد . ما که از نزدیک با سیره ملکوتی این مرد خدا آشنا بوده ایم و رایحه اخلاص  و راست عهدی اش را با تمام وجود حس کرده ایم ، این اقدامات حقیرانه را برنمی تابیم و از خانواده ایشان خواستار عکس العمل در برابر اتهامات وناخلفی های ایام اخیر شدیم ولی اظهار نمودند که مبنا و مشی ما در 20 ساله گذشته صبوری و جدال احسن بوده و مایل نیستیم آب به آسیاب دشمن ریخته شود. 

لذا ما به عنوان شاگردان آن عزیز وارسته وظیفه خود می دانیم مواردی را برای تنویر افکار حق جویان بیان نماییم:

1. برای بسیاری این سوال ایجاد شده که مهدی خزعلی، کیست و چرا مرحوم آیت الله خزعلی از او رسما اعلام برا‍ئت نموده اند؟!‌


اساس این مساله به بیش از  20 سال پیش برمی گردد که مرحوم آیة الله خزعلی گزارشاتی را از مراجع قانونی و شکایات متعددی را از شاکیان خصوصی در زمینه تخلفات  مالی مهدی دریافت نمودند.این امر موجب شد که ایشان ابتدا در جمع خصوصی خانواده به تذکر و عتاب وی بپردازند.

پس از آن نیز تا مدت ها کوشیدند وی را به استرداد حقوق تضییع شده مردم و دولت و نیز ادای دیون و مطالبات بانکی وادار کنند. متأسفانه تلاش های ایشان برای اصلاح وی از نصیحت و تذکر، تا عتاب و طرد وی از جمع خانواده نتوانست مانع اقدامات غیرقانونی وی شود بلکه بعدها تخلفات سیاسی نیز به آن افزوده شد. تا جایی که پس از اخطارهای مکرر، ناچار به اعلان علنی برائت از وی در صحن جامعه شدند. مسیر تخلفات ایشان در ادامه به انحرافات در عقاید مذهبی نیزمنجر شد و نهایتاً مرحوم آیة الله درآخرین غدیر عمر شریف خود مجدداً متنی را تنظیم و برائت خود  وعلل آن را تبیین نموده و تأکید کردند تا رفع کامل تخلفات اقتصادی و استرداد اموال دولتی واشخاص ذی طلب و نیز بازگشت قاطع از انحرافات سیاسی و عقیدتی همچنان ایشان را در منزل و جمع خانواده نمی پذیرند.

ایشان علی رغم منع پدر مصاحبه های متوالی  با شبکه های آماتوری سلطنت طلب و رسانه های ضد جمهوری اسلامی ترتیب می دهد و سالهاست با ذوق زدگی، خوراک تبلیغاتی رسانه های ضدمیهنی و ضد دینی را فراهم می کند. این بار نیز در مصاحبه ای با یک شبکه  بیگانه
، علیه پدر وبرخی بستگان خود ادعاهای کذب و مغرضانه ای را مطرح می کند تا بلکه مخالفان میهن مان را به وجد آورد و انتقام برائت پدر را بستاند.

عملکرد پروپاگاندایی وی نوعی فرار به جلو را تداعی می کند ودر حالی که به نظر می رسد دربین فرزندان آن  مرحوم تنها کسی بوده است که رفتارهای اشرافیگری و آقازادگی داشته ، تلاش می کند با جوسازی، نشر اکاذیب  و تخریب شخصیت های موجه وسالم بر تخلفات گسترده خود سرپوش نهد و جایگاه ظالم و مظلوم، مقصر و مبرا، جلاد و شهید را وارونه سازد.

جالب توجه است چنین شخصی که دیون زیادی از اشخاص حقیقی و حقوقی به گردن دارد ادعای دفاع از حق مردم می کند و به جای طلب حلالیت از مردم، از سران رژیم گذشته که سردمداران ظلم و خونریزی و غاصبان بیت المال هستند طلب حلالیت می کند. جای بسی تامل است که آیا کسی که برای نیل به شهرت و قدرت و برای انتقام از اعلان برائت پدر، حاضر است حیثیت پدر و خانواده خود را لگدمال کند و به هر بهایی به مطامع و آمال خام خود برسد، می تواند امین و معتمد جامعه قرار گیرد؟ چنین کسی به مراتب آسان تر از این، حقوق و حیثیت مردم را فدای خود خواهد کرد.

و لَیَحلِفنّ اِن اَردنا الّا الحسنی و الله یشهد اِنّهم لکاذبون

بازنشسته‌ها را بازنشسته کنید/ نگذارید مدیران از عنوان «جانباز» سوءاستفاده کنند


دبیر کمیسیون اصل 90 مجلس از نامه نمایندگان خانه ملت به سران قوا برای اجرای کامل قانون ممنوعیت به کار گیری بازنشسته‌ها خبر داد.
بازنشسته‌ها را بازنشسته کنید/ نگذارید مدیران از عنوان «جانباز» سوءاستفاده کنند

به گزارش مشرق، امیر خجسته نماینده مردم همدان و دبیر کمیسیون اصل 90 مجلس از نامه نمایندگان به سران قوا در زمینه لزوم اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان خبر داد.

بیشتر بخوانید:

متن کامل قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان/جزئیات شرایط بازنشستگی مدیران در 60 روز آینده

وی اضافه کرد: با توجه به تصویب طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در مجلس و تائید آن در شورای نگهبان منتظریم که این قانون به درستی و کامل در کشور اجرائی شود و کسی به دنبال دور زدن قانون نباشد.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی از لزوم به کارگیری توان جوانان کشور سخن گفت و تأکید کرد: در این نامه به دنبال آن هستیم که هشدارهای لازم را برای اجرای هرچه سریعتر این قانون به تمامی نهادها و دستگاه‌ها بدهیم و همچنین اجازه ندهیم برخی بخواهند قانون را دور بزنند؛ به طور مثال شنیده‌ایم برخی از مقامات با مراجعه به بنیاد شهید به دنبال افزایش درصد جانبازی خود هستند تا از این قانون مستثنی شوند در حالیکه ما خطاب به بنیاد شهید می‌گوییم که تحت فشار این افراد قرار نگیرند.

خجسته همچنین تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی روند اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را به طور کامل رصد می‌کند و اجازه نخواهد داد مماشاتی در این زمینه صورت گیرد.

منبع: فارس

انتقال10 محکوم ایرانی از تایلند به ایران/ مشکلات دسترسی شهروندان به مصوبات دولت/ ویزای اربعین ریالی شد/ واکنش پمپئو به سخنان اخیر صالحی


معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری و رئیس کمیته انتقال محکومان جمهوری اسلامی ایران از تحویل 10 تن از محکومان ایرانی که سال هاست در زندان‌های تایلند محبوس بودند خبرداد.
انتقال10 محکوم ایرانی از تایلند به ایران/ مشکلات دسترسی شهروندان به مصوبات دولت/ ویزای اربعین ریالی شد/ واکنش پمپئو به سخنان اخیر صالحی

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

*********

کیهان

تجلیل از گوگوش و سروش تمام شد سری هم به خانواده شهدا بزنیم!


رئیس فراکسیون امید به دیدار یک خانواده شهید رفت.


دکتر محمدرضا عارف با تجلیل از همسر شهید سلطان زاده، گفت:شهیدان بیشترین هزینه را برای انقلاب و آرمانهایشان پرداختند. جان شهیدان خیلی ارزشمند بود ولی هزینه‌ای که خانواده‌های شهید پرداختند کمتر از آن چیزی نیست که شهیدان پرداختند.


وی  با بیان اینکه کشور متعلق به شهیدان، امام و مردم است خطاب به همسر شهید سلطان‌زاده‌، گفت: وقتی با خانواده معظم شهدا دیدار می‌کنم احساس می‌کنم با بهترین بندگان خدا ملاقات می‌کنم و این افتخار بزرگی است که نصیب من می‌شود.


رئیس فراکسیون امید با بیان اینکه خانواده شهدا از جمله وفادارترین جامعه انقلابی ما هستند بر نقش و جایگاه بی‌بدیل شهدا و ایثارگران انقلاب اسلامی در پیروزی، تثبیت و حفظ نظام اسلامی و صبر و مقاومت خانواده‌های آنان در تاریخ انقلاب تاکید کرد.


این تجلیل از خانواده شهدای انقلاب -که کار درستی هم هست- در حالی است که آقای عارف  اخیراً از دو تن از عناصر ضد انقلاب تمجید کرده بود. او در دیدار 27 مرداد اعضای انجمن اندیشه و قلم گفته بود:
«مزیت گفتمان اصلاحات جذب حداکثری است؛ این مثال مردمی درباره اصلاحات که از «سروش تا گوگوش» را شامل می‌شود، صحیح است و ما نمی‌توانیم کسی را حذف کنیم.


عارف ضمن اشاره به خاطره گفت و گوی خود با یکی از چهره های اصولگرا گفته بود: به ایشان گفتم تفاوت ما  در این است که قطار ما به هر ایستگاهی می‌رسد، ابتدا دست افراد را می گیریم و با خود همراه می‌کنیم، سپس آنها را شناسایی می‌کنیم اما شما اگر احساس کنید با فردی کوچکترین اختلاف نظری دارید، او را پایین می‌اندازید و این مهمترین اختلاف و تفاوت گفتمان اصلاحات با شماست. این ویژگی در ذات انقلاب نیز وجود دارد، مگر در جریان انقلاب ما افراد را گزینش می‌کردیم؟ توده‌های مردم همراه انقلاب بودند، اما متاسفانه باید بگویم ما به دلیل برخی از انحصارطلبی‌ها  این سرمایه اجتماعی عظیم را از دست داده‌ایم و گرفتار شدیم.


این تعبیر که جبهه اصلاح‌طلبان، از سروش تا گوگوش را شامل می‌شود، در حالی است که سروش پس از خروج از کشور، مدتی عضو اتاق فکر سبز در لندن بود اما نهایتاً منکر رسالت پیامبر اعظم(ص) شد و وحی الهی را «نعوذبالله» رویاهای شاعرانه توصیف کرد.


اصلاح‌طلب توصیف کردن خواننده کاباره‌ای رژیم طاغوت هم تهمتی است که با چند من سریش هم به گوگوش نمی‌چسبید. وی با کمک سلطنت‌طلبان آمریکایی، شبکه ضد دینی و ضد اخلاقی من و تو را راه‌اندازی کرد و به تازگی، ترانه‌ای مبتذل علیه 40 سالگی انقلاب اسلامی خواند.


FATF را بزک نکنید همان یک برجام کافی است


عضو مجمع روحانیون می‌گوید تصویب قوانین FATF در ایران، دست کشورهای اروپایی را برای مواجهه حقوقی با آمریکا بازمی‌گذارد.
مجید انصاری در گفت‌وگو با جماران اظهار داشت: با توجه به اینکه مهلت داده شده به ایران از سوی FATF تا 20 روز دیگر به اتمام میرسد، از رئیس مجلس درخواست می‌کنم که هرچه سریعتر، کمیسیونی پیرامون بررسی این مسأله تشکیل دهند و اعضای آن کمیسیون به تهران آمده و تشکیل جلسه دهند و هرچه سریعتر لایحه مربوط مورد تصویب قرار گیرد.


وی افزود: ما نباید بهانه به دست آمریکا و بدخواهان جمهوری اسلامی دهیم و در شرایط فعلی که آمریکا در عرصه های سیاسی و حقوقی از جمهوری اسلامی ایران شکست خورده و با رفتاری که در موضوع برجام انجام داده در انزوا قرار دارد و دستش برای توجیه رفتارش خالی است. در چنین شرایطی ما نباید در عرصه حقوقی رفتاری انجام دهیم که به نوعی کمک به ترامپ و حامیان محدودش محسوب شود.
وی گفت: ما باید در جامعه‌جهانی برخوردی فعال، محکم و مثبت داشته باشیم. اتفاقاً  قوانینی که مربوط به FATF است، صرف نظر از کاربردش در موضوع اف ای تی اف، راهگشایی ای که می‌تواند برای جمهوری اسلامی ایران داشته باشد این است که دست کشورهای اروپایی را برای مواجهه حقوقی با آمریکا در موضوع تحریم ایران باز می‌گذارد؛ ضمن اینکه این قوانین برای کشور ما بسیار مفید هستند.


انصاری در ادامه با اشاره به اینکه ما خود قربانی تروریسم هستیم، گفت: ما باید از هر قانونی که مانع تأمین مالی تروریست ها می‌شود، استقبال کنیم. ما که دنبال شفافیت مالی و سلامت سیستم بانکی کشور هستیم، حتماً با قانون مبارزه با پولشویی نیز مشکلی نداریم و آن را سالها پیش تصویب کردیم.


توجیهات مجید انصاری در حالی است که اولا اروپا طبق برجام دستش برای پیگیری حقوقی علیه برجام باز بود اما کمترین کاری در دفاع از یک تعهد مشترک و مقابله با نقض عهد آمریکا - حتی در حد بردن پیش‌نویس یک قطعنامه به شورای امنیت - نکرد. چرا امثال آقای انصاری خود یا مخاطبانشان را گول می‌زنند؟


ثانیا با همین توجیهات، برجام را امضا کردند اما از بهانه‌جویی‌های آمریکا کاسته نشد بلکه اتهامات و دعاوی جدید علیه ایران مطرح کردند و گفتند حالا که درباره برنامه هسته‌ای کوتاه آمدید، باید درقبال برنامه موشکی، نفوذ منطقه‌ای و دعاوی غربی حقوق بشر هم کوتاه بیایید. آنها در همین پروژه از تروریست‌ها در 4 گوشه منطقه حمایت کردند.


ثالثا در حالی که آمریکا برجام را زیر پا گذاشته و اروپا با سکوتش رضایت داده، آیا تصویب ملحقات FATF، چیزی جز دستخوش به آمریکا به خاطر گستاخی و پیمان‌شکنی‌اش می‌باشد؟!  چرا باید چنین پاداشی داده شود؟


رابعا قوانین مفید چرا نباید مستقل از کنوانسیون‌های تحمیلی (ابزار دست آمریکا) تصویب شوند؟


دولت، رانت را به پتروشیمی‌ها داده و نمی‌خواهد پس بگیرد!


اظهارات رئیس جمهور درباره بازار ارز و پتروشیمی، رد گم‌کنی است چرا که مالک پتروشیمی‌های مختلف، دولت است.


روزنامه جوان در این باره نوشت: مسئولان دولتی چنان از بی‌توجهی شرکت‌های پتروشیمی به عرضه ارز خود به بازار سخن می‌گویند که اغلب این شرکت‌ها وابسته به ارگان‌هایی هستند که زیر نظر خود دولت مدیریت می‌شوند.


انگشت اتهام در ناملایمات ارزی سه ماه گذشته به سمت پتروشیمی‌ها گرفته شده است؛ شرکت‌هایی که با فروش محصولات خود ارز دریافت کرده ولی ارز خود را در بازار ارز عرضه نمی‌کنند. نگاهی به نقش پتروشیمی‌ها در بازار ارز نشان می‌دهد که سنگ‌بنای همکاری نکردن این شرکت‌ها با سیاست‌های اقتصادی دولت، نشئت گرفته از دستورالعمل دولت یازدهم است که به آن‌ها این رانت بزرگ را اهدا کرده بود که پول خوراک خود را به ریال آن هم با نرخ تسعیر بودجه پرداخت کنند.


با اهدای چنین رانتی، پتروشیمی‌ها دلارهای خود را در بازار آزاد عرضه کرده و با دستکاری بازار، سود هنگفتی را به جیب زده و به ماه عسل می‌رفتند. در آن سوی ماجرا هم با ثابت نگه داشتن قیمت خوراک به سود خود دامن می‌زدند که این قصه پردرد تا به امروز ادامه دارد.


رئیس‌جمهور و بسیاری از مسئولان دولت نسبت به کم‌کاری پتروشیمی‌ها در بازار ارز در موضع انتقاد قرار گرفته‌اند، اما هیچگاه به این پرسش پاسخ نمی‌دهند رابطه این شرکت‌ها با نهاد دولت چگونه است. بیش از 90 درصد مجتمع‌های پتروشیمی متعلق به وزارتخانه‌های نفت، کار و رفاه اجتماعی و وزارت دفاع است که زیر نظر صندوق‌های بازنشستگی قرار دارند. مدیران و سیاست‌های این شرکت‌ها از سوی وزرای دولت تعیین می‌شوند و اعضای کابینه به‌راحتی می‌توانند با تغییر رویه‌ای ساده، به وضعیت موجود پایان دهند.


با این وجود، رئیس‌جمهور و معاون اول وی چنان از پتروشیمی‌ها انتقاد می‌کنند که گویی اختیار شرکت‌های متخلف در دست ارگان‌ها و نهادهای دیگری است و دولت طبق قانون توان دخالت در امور آن‌ها را ندارد. در واقع پتروشیمی‌ها به چنان کلاف پیچ در پیچی تبدیل شده‌اند که دولت در باز کردن آن ناتوان است در حالی که اگر پتروشیمی‌ها تأثیرگذارترین بخش اقتصادی در التهابات ارزی معرفی می‌شوند، باید از دولت مطالبه‌گری کرد، نه آنکه دولت در موضع مطالبه‌گری بایستد.


پتروشیمی‌ها بین نهادهای مختلف توزیع شده‌اند ولی همگی زیر نظر دولت هستند؛ هیئت دولت چندی پیش به وزیر نفت اختیار تام داد تا واریز دلارهای پتروشیمی به سامانه نیما را رصد و در صورت نیاز مدیران متخلف را برکنار کند، اما همگان می‌دانند وزیر نفت از نظر قانون تجارت و سایر قوانین، در جایگاهی قرار ندارد که بتواند این تهدید را عملی سازد. نکته جالب آنجاست که وقتی چنین اختیاری به وزیر نفت اعطا می‌شود، چرا پیشتر نسبت به اتمام حجت با پتروشیمی‌ها صورت نگرفته بود؛ چرا وزرای کار و دفاع برای همکاری تمام و کمال شرکت‌های زیرمجموعه خود با دولت، وارد کارزار نشده بودند؟
به نظر می‌رسد دولت برای ردگم‌کنی، توپ را به زمین پتروشیمی‌ها پاس می‌دهد و پتروشیمی‌ها نیز به شکلی مرموز، به کار خود مشغول هستند. فریاد انتقادی که امروز دولت بر سر پتروشیمی‌ها وارد می‌کند، یک مقصر بیشتر ندارد و آن هم خود دولت است که باید تکلیفش را با پتروشیمی‌ها روشن سازد.کارنامه سیاه موگرینی درباره برجام و نقض‌های آن


«خانم موگرینی حق دارد از روند برجام خوشحال باشد».


روزنامه وطن امروز با انتشار این تحلیل نوشت: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی سر از پا نمی‌شناسد! او اخیراً در کنفرانسی خبری تاییدیه آژانس انرژی اتمی درباره تطابق عملکرد ایران با تعهداتش در توافق هسته‌ای را «خبر خوب»‌ی‌ دانست! «فدریکا موگرینی» در این باره می‌گوید: «در شرایطی که تروئیکای اروپایی همچنان برای حفظ توافق هسته‌ای ایران در تلاش است، تأیید پایبندی ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای خبر خوبی است؛ تلاش ما برای حفظ توافق هسته‌ای ادامه می‌یابد».


دلیل ابراز خرسندی موگرینی از وضعیت موجود کاملاً مشخص است! عدم توازن میان «تعهدات برجامی ایران» و «تعهدات متقابل  غرب» این روزها به اندازه‌ای مشهود است که حتی مقامات آمریکایی و اروپایی نیز به آن اذعان کرده‌اند. تروئیکای اروپایی پس از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران اعلام کرد سریعاً برای ارائه یک بسته پیشنهادی به ایران (در راستای حفظ توافق هسته‌ای) با تهران وارد مذاکره خواهد شد اما در عرض چند هفته، «مذاکره با تهران» از سوی اروپاییان تبدیل به «معامله با آمریکا» شد!


تروئیکای اروپایی نه‌تنها اقدامی در راستای حفظ توافق هسته‌ای انجام نداده، بلکه به سفارش «مایک پمپئو» وزیر خارجه ایالات متحده و «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آن رژیم مستکبر، تأخیر هدفمندی را درباره ارائه بسته پیشنهادی در پیش گرفته است.


فدریکا موگرینی در حالی قصد ترک سمت خود را دارد که از وی کارنامه سیاهی در قبال «برجام» و «حفظ توافق هسته‌ای» به جا مانده است. در دوران ریاست‌جمهوری «باراک اوباما» و زمانی که کنگره و کاخ سفید با هماهنگی و همکاری یکدیگر، قانون محدودیت صدور ویزا برای ایرانیان (و کسانی که به ایران سفر می‌کنند) را به تصویب رسانده و اجرایی کردند، یک‌تنه در مقابل شکایت منطقی ایران مبنی بر نقض ماده 29 برجام ایستاد و اقدام مقامات آمریکایی را ناقض توافق هسته‌ای قلمداد نکرد! خیانت‌های مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی به این نقطه ختم نمی‌شود. موگرینی در دور نهایی مذاکرات هسته‌ای وین - که منتهی به امضای توافق هسته‌ای در تیرماه 94 شد- بخوبی در جریان توافق شفاهی آقای دکتر «محمدجواد ظریف» وزیر محترم امور خارجه و «جان کری» وزیر خارجه آمریکا بر سر قانون آیسا قرار داشت، با این حال زمانی که قانون آیسا با امضای 98 سناتور دموکرات و جمهوری‌خواه تمدید شد، بار دیگر در کسوت وکیل مدافع کاخ سفید ظاهر شد و اعتراض ایران مبنی بر بی‌تعهدی آمریکا را وارد ندانست!
فراتر از همه این موارد، زمانی که خزانه‌داری ایالات متحده رسماً مانع اجرایی شدن برجام و عادی‌سازی روابط بانکی و اعتباری میان کشورمان و سایر بازیگران بین‌المللی شد، بار دیگر موگرینی به همراه سران 3 کشور آلمان، انگلیس و فرانسه از این روند حمایت کرده و ایشان خود به جزئی از بازی اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران تبدیل شدند.


هم‌اکنون 4 ماه است رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا رسماً از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و برجام نیز عملاً به پایان عمر خود رسیده، با این حال موگرینی و دیگر مقامات اروپایی همچنان به عهدشکنی خود در قبال توافق هسته‌ای ادامه می‌دهند.


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی به بهانه «عدم اقناع شرکت‌های اروپایی» مبنی بر ادامه فعالیت در ایران، از احصای ظرفیت‌های بخش دولتی اروپا نیز جهت حفظ توافق هسته‌ای طفره می‌رود. از سوی دیگر، سیاستمداران اروپایی با اتخاذ تاکتیک «خرید زمان» درصدد تاثیرگذاری تحریم‌های ثانویه آمریکا بر ایران و کاهش قدرت مانور ایران در مذاکرات «ایران- اروپا» هستند.


همشهری: گردن سیاست نیندازید سوءمدیریت دولت واقعیت دارد


یک روزنامه حامی دولت می‌گوید به اسم راه‌حل‌های سیاسی، نباید از سوءمدیریت اقتصادی غفلت کرد.


همشهری از قول سلاح‌ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی می‌نویسد: دولت، شهروندان، سایر نهادهای اداره‌کننده جامعه ایرانی و سرانجام فعالان بخش خصوصی این روزها در یک مقوله اتفاق نظر دارند و آن خارج شدن بازارها و اقتصاد کلان از تعادل است. بازار کالا، بازار ارز، بازار پول و سرمایه، بازار کار و سایر بازارهای کوچک‌تر هر کدام به طریقی از تعادل خارج شده‌اند و بازیگران اصلی اقتصاد توانایی ندارند آنها را در کوتاه‌مدت به تعادل قبلی برگردانند. درباره اینکه چرا بازارها از توازن و تعادل خارج شده و چرا اقتصاد کلان با شرایط بدخیمی مواجه شده است که متغیرهای اقتصادی مثل پس‌انداز، سرمایه‌گذاری، تجارت خارجی و اشتغال در آن به شکل نامساعدی کار می‌کنند، اما برخلاف مقوله نخست، اختلاف دیدگاه وجود دارد. اختلاف‌ها را می‌توان میان بازیگران گوناگون سطح‌بندی کرد و جداسازی منطقی و رایج را انجام داد. به‌طور مثال یک تقسیم‌بندی میان دولت و منتقدان سیاسی دولت دیده می‌شود. دولت معتقد است فشارهای منتقدان افراطی به دولت در حوزه‌های گوناگون سرچشمه عدم‌تعادل است. اوج این باور را می‌توان در کلام رئیس دولت پیدا کرد که در مجلس و در روزی که برای پاسخگویی به پرسش‌ها به این نهاد رفته بود، گفت: شرایط از تظاهرات یک شهر در خراسان شروع شد و این یک فرمان نامرئی بود که به ناآرامی سیاسی تبدیل شد و پس از آن بود که خروج آمریکا از برجام سرعت پیدا کرد.


منتقدان اما باور دارند که دولت فاقد کارآمدی در تاکتیک و استراتژی سیاسی و اقتصادی است و شرایط فعلی به‌دلیل مدیریت ناکارآمد دولت و به‌ویژه گروه اقتصادی دولت است. منتقدان دولت دوازدهم که به چند دسته کلی منتقدان سیاسی، اقتصاددان و فعالان اقتصادی تقسیم می‌شوند، سوءتدبیر را عامل اصلی اقتصاد نابسامان شده امروز می‌دانند.


برخی از منتقدان باوری که همه مشکلات را به سیاست منتسب می‌کنند، می‌گویند قبول است که سیاست در عدم‌تعادل‌های اقتصاد نقش جدی دارد اما برخی بی‌تدبیری‌ها و برخی ناکارآمدی‌ها و فقدان انسجام در گروه اقتصادی دولت را در پدیدار شدن این وضعیت نباید پنهان کرد. این گروه که در میان آنها فعالان اقتصادی قرار دارند، می‌گویند درحالی‌که از پاییز1396 معلوم بود آمریکا قرار است از برجام خارج شود و دولت اقدام مؤثری برای مقابله با تحریم‌ها در دستور کار داشت، اصولا آیا در دولت این برنامه‌ریزی اقتصادی وجود داشت که ارزهای معتبر به سرعت به پول ایران نرخ تبدیل بالاتری را تجربه خواهند کرد؟ اگر دولت این را قبول داشت که نرخ دلار با شتاب به سوی چندبرابر شدن پیش می‌رود چرا چاره‌ای نیندیشید و چرا دلارهای گرانبها را زیر قیمت بازار عرضه و هر دلار را با 3800 تومان مبادله کرد؟
واقعیت این است که نمی‌توان نظر دولت بر این پایه که سیاست نیز در عدم‌تعادل‌ نقش داشته‌ را یکسره مردود و رفوزه دانست، اما این نیز قابل‌قبول نیست که همه مسئولیت را بر دوش سیاست گذاشت.

اقتصاددانان و فعالان اقتصادی بارها به دولت هشدار دادند که همه ارزهای خود را به قیمت ناچیز به متقاضیانی که از جنس اصالت محض نیستند عرضه نکند، اما دولت این را نپذیرفت.


باور نگارنده این است که نهاد دولت و اعضای مؤثر آن به‌ویژه مدیران ارشد اقتصادی دولت باید مسئولیت اشتباه در سیاستگذاری اقتصادی، ارزی و بازرگانی را بپذیرند و در مهلت باقیمانده تا تشدید تحریم‌ها راهی برای عقلانیت بازار باز کنند.

خراسان

سرنوشت کمیسیون مشترک ایران و روسیه

در حالی که با مصوبه شهریور سال 94 هیئت دولت، وزارت ارتباطات و با مصوبه مهرماه سال قبل کابینه، وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان دستگاه های مسئول کمیسیون مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با کشور روسیه تعیین و ابلاغ شده بودند، طبق ابلاغیه روزهای اخیر کابینه به رضا اردکانیان، اعلام شده است به استناد اصل 138 قانون اساسی، از این پس وزارت نیرو دستگاه مسئول کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی با آن کشور خواهد بود.

مشکلات دسترسی شهروندان به مصوبات دولت

گزارش یک عضو کابینه به تعدادی از مسئولان ارشد اجرایی نشان می دهد به رغم تلاش های صورت گرفته برای اطلاع رسانی به آحاد جامعه در زمینه قوانین و مقررات مصوب دولت و دسترسی آسان مردم به آن، همچنان میزان آگاهی شهروندان به روش های دسترسی پایین و بهتر است برای افزایش آگاهی مخاطبان در این زمینه، اقداماتی مثل همکاری بیشتر با رسانه ها، افزایش سرعت سایت مرجع مربوط (که فعلا پایین است) و طراحی به صورت یوزر فرندلی یا همان کاربرپسند، در دستور کار قرار بگیرد.

ایران

سیاست امریکا تغییر رژیم در ایران نیست

خبر اول اینکه، هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه امریکا در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت؛ امریکا به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست. به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت خارجه امریکا افزود: برخلاف اظهارات جان کری، سیاست امریکا بر تغییر رژیم در ایران نیست. جان بولتون (مشاور امنیت ملی امریکا) و مایک پمپئو (وزیر امور خارجه این کشور) در این مورد شفاف‌سازی کرده‌اند. ما از نظامی که مردم ایران خواستار آن هستند؛ حمایت می‌کنیم. جان کری وزیر امور خارجه سابق امریکا در هفته‌ای که گذشت، گفته بود دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا به دنبال تغییر رژیم در ایران است.

تحریم شرکت تایلندی به دلیل ارتباط با ماهان ایر

خبر دیگر اینکه، وزارت خزانه‌داری امریکا یک شرکت هواپیمایی تایلندی را به علت همکاری با ماهان ایر در لیست تحریم‌های خود قرار داد. به‌ گزارش ‌ایسنا به نوشته روزنامه‌ وال استریت ژورنال، وزارت خزانه‌داری امریکا روز جمعه‌ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که یک شرکت هواپیمایی تایلندی را به علت همکاری با خطوط هواپیمایی ماهان ایر تحریم می‌کند که بخشی از تلاش‌های واشنگتن برای تضعیف این شرکت هواپیمایی ایرانی است. استفان منوچین، وزیر خزانه‌داری امریکا ضمن انتشار این بیانیه به تکرار ادعاهای بی اساس و واهی واشنگتن علیه ایران پرداخت و مدعی شد: ماهان ایر در حالی که میلیون‌ها غیر نظامی بی گناه در منطقه ادلب سوریه در معرض خطر حملات از سوی اسد و حامیانش ایران و روسیه قرار دارند، کماکان هر هفته‌ به سوریه پرواز می‌کند.

افغانستان واردات کالاهای صنعتی ایران را ممنوع کرد

شنیدیم که افغانستان در بخشنامه جدید خود واردات کاشی و سرامیک ایران را در کنار برخی اجناس دیگر ممنوع کرد. به گزارش ایلنا، دولت افغانستان در راستای تحریم‌های امریکا، طی بخشنامه‌ای، ورود برخی کالاهای صنعتی همچون فولاد، سیمان، آهن‌آلات، میلگرد و کاشی و سرامیک از ایران را ممنوع کرد. علی شریعتی عضو اتاق بازرگانی ایران  هم این خبر را تأیید کرده و گفته است: دولت افغانستان در راستای تحریم‌های امریکا ورود برخی کالاهای صنعتی همچون فولاد، سیمان، آهن آلات و میلگرد از ایران را ممنوع کرد.

دردسرهای حضور احمدی‌نژاد در جلسات مجمع

دست آخر اینکه، مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح دیروز، با حضور اعضا تشکیل جلسه داد. به گزارش تابناک، در میان تصاویر منتشر شده از جلسه مجمع، تصویری از همنشینی آیت‌الله محسن مجتهد شبستری امام جمعه سابق تبریز با احمدی‌نژاد، حاشیه‌ساز شده است. در این تصویر به نظر می‌رسد آیت‌الله مجتهد شبستری صندلی خود را پشت به احمدی‌نژاد کرده و آشکارا از نشستن کنار احمدی‌نژاد ناخرسند است. پیش‌تر نیز به صورت غیر رسمی گفته شده بود برخی اعضای مجمع به دلیل حضور احمدی‌نژاد در جلسات شرکت نمی‌کنند.

آرمان

جلوگیری از خروج غیرقانونی ارز

با تلاش گسترده سربازان گمنام امام زمان(عج) در ادارات‌کل اطلاعات استان فارس و هرمزگان و در راستای صیانت از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از هرگونه اخلال در نظام اقتصادی کشور، تعداد 18 نفر از لیدرها و اعضای فعال دسیسه هرمی و کلاهبردارانه جدید با نام فایننشیال (financial)، دستگیر و پرونده تخلفات آن‌ها به مراجع قضایی ارجاع گردید. این افراد با استفاده از روش‌های اغواگرایانه اقدام به جذب سرمایه افراد و کلاهبرداری از آن‌ها و همچنین راه‌اندازی چندین هرم و زنجیره انسانی نموده و مبالغ قابل توجهی ارز از کشور از طریق صرافی‌های غیرمجاز و یا به صورت فیزیکی خارج نموده بودند.

مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی

اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی ضمن بررسی تحولات بازار ارز، ضرورت مقابله با عملیات جنگ روانی و جوسازی‌های کاذب علیه مصالح اقتصادی کشور را مورد تاکید قرار دادند. این جلسه که با حضور اعضا و به ریاست حسن روحانی تشکیل شد؛ با توجه به اقدامات خصمانه دولت آمریکا برای کاهش فروش نفت ایران و کارشکنی در مناسبات بانکی خارجی، از همه دستگاه‌ها خواسته شد که در جهت حمایت از ابتکارات وزارت نفت و تقویت بانک مرکزی اقدام نمایند. اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی پیشنهادات وزارت نفت در مورد تنوع روش‌های عرضه و فروش نفت را مورد بررسی و تصویب قرار دادند. گزارش مربوط به ساماندهی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری نیز در این جلسه ارائه و در راستای اصلاح نظام بانکی کشور و صیانت از سپرده‌های مردم، تصمیمات لازم اتخاذ شد.

واکنش پمپئو به سخنان اخیر صالحی

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به سخنان علی اکبر صالحی مبنی بر تسریع برنامه هسته‌ای ایران در صورت ناپایداری برجام، گفت:آن‌ها قرار است از موضعی بسیار بسیار بالاتر آغاز کنند. همین بیانگر این است که توافق (برجام)، آن‌طور که به مردم آمریکا گفته شده بود، نتوانسته به خودی خود از تمامی راه‌های دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای جلوگیری کند. علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که امیدوار است توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی ادامه یابد، در غیراین صورت برنامه هسته‌ای این کشور تسریع خواهد شد. وی همچنین تصریح کرد : اگر ما قرار باشد به عقب بازگردیم و از توافق هسته‌ای خارج شویم، به‌طور قطع به نقطه‌ای که قبلا بودیم بازنمی‌گردیم. ما به‌طور حتم در موضعی بسیار بسیار بالاتر قرار خواهیم گرفت.

ویزای اربعین ریالی شد

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت از آغاز ثبت نام سفر اربعین تا هفته آینده خبر داد و گفت: زائران اربعین نگران تامین ارز نباشند، هزینه‌های این سفر حتی ویزا، ریالی محاسبه و دریافت می‌شود. مرتضی آقایی قیمت ویزای عراق را در اربعین امسال 41 دلار اعلام و اظهار کرد: هزینه این ویزا با توجه به رایزنی ستاد اربعین مستقر در وزارت کشور با بانک مرکزی، به نرخ روزانه‌ بازار ثانویه، محاسبه و به پول رایج کشور دریافت می‌شود. بنابراین زائران دغدغه تامین ارز نداشته باشند، چون هزینه‌ای که برای سفر اربعین می‌پردازند تماما ریالی است.

انتقال10 محکوم ایرانی از تایلند به ایران

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری و رئیس کمیته انتقال محکومان جمهوری اسلامی ایران از تحویل 10 تن از محکومان ایرانی که سال هاست در زندان‌های تایلند محبوس بودند خبرداد. محمود عباسی افزود: این افراد روز شنبه مورخ 24 شهریورماه سال جاری به کشور منتقل و برای گذراندن باقیمانده دوران محکومیتشان تحویل مقامات قضایی و انتظامی کشورمان شدند. وی تاکید کرد: اتهام اکثر این افراد قاچاق مواد مخدر است و در چارچوب موافقتنامه انتقال محکومان بین ایران و تایلند به کشور منتقل شدند تا بقیه دوران محکومیت خود را در زندان‌های کشور بگذرانند.

تشریح طرح افزایش نمایندگان مجلس

سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس با بیان اینکه طرح افزایش تعداد نمایندگان در کمیسیون بررسی و به تصویب اعضا رسیده است، گفت: این طرح پس از سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه برای بررسی در صحن علنی پارلمان تقدیم هیأت رئیسه می‌شود. اصغر سلیمی با بیان اینکه طبق قانون هر 10 سال باید 20 نفر به تعداد نمایندگان اضافه شود که متاسفانه از سال 79 این اتفاق نیفتاده است، افزود: برهمین اساس باید در سال 98، 40 نفر به تعداد نمایندگان اضافه شود. وی با بیان اینکه در زمان بررسی این طرح اختلافاتی وجود داشت، ادامه داد: برخی نمایندگان معتقد هستند که تعداد جمعیت حوزه انتخابی‌شان افزایش یافته اما تعداد نمایندگان آن حوزه کم است.

بازداشت عاملان فروش سوالات آزمون

فرمانده انتظامی خراسان‌ رضوی گفت: زن و مرد جوانی که متهم به افشاء و فروش سوالات آزمون در یکی از مراکز آ موزشی مشهد بودند شناسایی و دستگیر شدند. قادر کریمی در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با دستگیری عاملان فروش سوالات آزمون به دانشجویان اظهار کرد: کارآگاهان مبارز با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی خراسان رضوی در پی اعلام شکایت نماینده حقوقی یک دانشگاه در مشهد تحقیقات گسترده خود را آغاز و زن و مردی که به نوعی با این مرکز آموزشی در ارتباط بوده و متهم به افشاء و فروش سوالات آزمون به چند دانشجو بودند را شناسایی و دستگیر کردند. وی افزود: تحقیقات در این باره ادامه دارد.

تاجزاده: برجام باعث آرامش اقتصادی در کشور شد!/ دبیرکل نهضت آزادی: گفتمان انقلاب جایگاهی در جامعه ندارد!


«محمد توسلی» دبیر کل نهضت آزادی در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت: «لااقل بیش از دو دهه است که دیگر گفتمان انقلاب جایگاهی ندارد و گفتمان اصلاحات مطرح است».
تاجزاده: برجام باعث آرامش اقتصادی در کشور شد!/ دبیرکل نهضت آزادی: گفتمان انقلاب جایگاهی در جامعه ندارد!

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** تاجزاده: برجام باعث آرامش اقتصادی در کشور شد!

«مصطفی تاجزاده» از محکومین فتنه 88 در مصاحبه با روزنامه ایران گفت: «برجام موفق‌ترین پروژه دیپلماسی کشور بوده است. امروز چرا ترامپ می‌گوید برجام نه؟ طبق تحلیل ترامپ اگر برجام نبود، جمهوری اسلامی چهار سال پیش ساقط شده بود. او می‌گوید اوباما ایران را نجات داده است. پس انتقاد من این نیست که برجام خوب نبود و راه را اشتباه رفته‌ایم تا همه تقصیرات را به گردن دولت بیندازم. آقای روحانی را از آن جهت مقصر می‌دانم که چرا از دستاوردهای دولت خود قاطعانه دفاع و کاسبان تحریم را افشا نمی‌کند. نتیجه برجام تثبیت حدوداً پنج ساله آرامش اقتصادی در کشور بود و یک میلیون بشکه فروش نفت ما را در دوران تحریم به دو میلیون و 500 هزار بشکه رساند.»

تاجزاده مدعی شده است که برجام باعث تثبیت حدوداً پنج ساله آرامش اقتصادی در کشور شده است. این ادعای مضحک در حالی است که دلار در دی ماه 94 حدود 3500 تومان بود و اکنون دلار حدود 15 هزار تومان است. همچنین قیمت مسکن در یکسال گذشته حدود 40 درصد افزایش داشته و اجاره بهای مسکن نیز در یکی دوسال اخیر نیز به طرز نگران کننده‌ای افزایش یافته است. افزایش سرسام آور قیمت سکه و خودرو و برخی اقلام ضروری خانوار را نیز باید به این فهرست اضافه کرد.

مصطفی تاجزاده در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: «اگر از من بپرسید که ریشه مشکلات کجاست، می‌گویم سیاسی است. چرا؟ به‌دلیل اینکه اولین مشکل امروز ایران، مدیریتی است زیرا دایره ورود شایستگان را به حکومت روز به روز محدودتر کرده‌اند و نمی‌گذارند از نیروهای توانا چه متخصصان داخل و چه ایرانیان خارج از کشور استفاده شود. نمونه آخر آن کاوه مدنی است. به ایران آمد و ایده‌های بسیار خوبی در مورد محیط زیست داشت. دولت نیز از عملکرد او راضی بود؛ اما رسماً او را بیرون کردند».

تاجزاده از یک مدیر دوتابعیتی فراری و سرپل شبکه نفوذ دفاع کرده است. این در حالی است که کاوه مدنی معاون سابق سازمان محیط زیست فردی بود که در ظاهر کاملاً مورد اعتماد مسئولان دولتی بود اما نقش مهمی در تغییر نگرش مدیران کشور به مسائل محیط زیستی داشت. مدنی به عنوان سرپل نفوذ شبکه‌ای از جاسوسان- عناصری نظیر کاووس سید امامی- به دستگاه‌های اداری برای جمع‌آوری اطلاعات نظامی، ایجاد انحراف در ریل‌گذاری‌های مربوط به آب و هوا، ترویج کوچ از روستا و نابودی منابع آبی  شناخته شده است. گفتنی است چندی پیش پس از آنکه ممنوع الخروجی کاوه مدنی با تقاضای معاونتی در وزارت اطلاعات حذف شد، وی از کشور گریخت.

** دبیرکل نهضت آزادی: گفتمان انقلاب جایگاهی در جامعه ندارد!

«محمد توسلی» دبیر کل نهضت آزادی در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت: «لااقل بیش از دو دهه است که دیگر گفتمان انقلاب جایگاهی ندارد و گفتمان اصلاحات مطرح است».

توسلی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: «نهضت آزادی هیچ‌وقت نگاه قدرت‌محور نداشته است، اگر ابتدای انقلاب هم مهندس بازرگان قبول مسوولیت کرده به عنوان تکلیف ملی بوده است. آن زمان هیچ گزینه‌ای جز بازرگان برای دوران گذار وجود نداشت. اگر در انتخابات بعدی هم حضور پیدا کردیم هدف‌مان حضور در قدرت نبود، هدف تقویت فرآیند گذار به دموکراسی بود».

گفتنی است اسناد لانه جاسوسی گوشه‌ای از پرده نفاق نهضت آزادی را بالا زده است. مشی نهضت آزادی به صراحت، بوی خیانت به ملت ایران و انقلاب اسلامی نوپای آنها را می‌داد. سران این گروهک در حالی که ملت انقلابی در حال جارو کردن بقایای رژیم سلطنتی بودند، می‌کوشیدند عوامل این رژیم را ابقا کنند و موتورحرکت انقلاب و انقلابی را خاموش سازند. آن‌ها در جریان جنگ تحمیلی صدام نیز، تبدیل به ابزار عملیات روانی دشمن برای ناامید کردن ملت ایران شدند

.

برخی سران نهضت آزادی و حزب مشارکت، طی دو دهه اخیر به تعامل و ارتباط نزدیک با سران احزاب مارکسیستی چپ نظیر فدائیان خلق، توده و حتی سازمان منافقین روی آورده‌اند.

بنابر مستندات موجود، سران نهضت آزادی با وجود تظاهر به اصلاح‌طلبی و قبول قانون اساسی، جزو هدایتگران اصلی آشوب‌های نیابتی 78 و 88 بودند.

لازم به ذکر است که گروهک‌هایی مانند نهضت آزادی و ملی-مذهبی آن‌گونه که مهندس سحابی هم روایت می‌کرد، در انتخابات 76 رأی سفید (تحریمی) دادند اما بعدها رأی مردم را مصادره به مطلوب کردند. مشابه همین رفتار مذبذب را درباره اصل انقلاب و سپس، تسخیر لانه جاسوسی و جنگ تحمیلی داشتند.

** از «سوپرمن جهانگیری» تا اعتراف به رانت چند هزار میلیاردی

روزنامه سازندگی در مطلبی در نقد انتخاب سیف به عنوان مشاور رئیس جمهور نوشت: «در ماههای اخیر نام سیف بیش از هر چیز نوسانات ارزی و افزایش ناگهانی قیمت دلار را به ذهن می‌رساند. اواسط فروردین امسال که قیمت دلار با رشد ناگهانی در بازار همراه شد، بانک مرکزی نرخ 4200 تومانی برای آن تعیین کرد. در حالیکه همان زمان اختلاف با بازار غیر رسمی حدود 2 هزارتومان بود. همین مسئله در کنار برخی برنامه‌ها مانند "ارائه ارز دولتی به تمام شرکت‌های وارداتی" باعث شکل گیری رانت 100 هزار میلیارد تومانی شد».

گفتنی است فروردین ماه امسال به هنگام اعلام بسته ارزی توسط جهانگیری که به «دلار جهانگیری» معروف شد، روزنامه‌های اصلاح‌طلب از جمله روزنامه سازندگی، تصویر سوپرمن را با تیترهای «بازگشت اسحاق» و «بازگشت جهانگیری» منتشر کردند و از «حضور مقتدرانه جهانگیری در حل بحران ارزی» خبر دادند. اما در عمل 18 میلیارد دلار ارز با نرخ 4200 تومان بر باد رفت و رانتی 130 هزار میلیارد تومانی را در حلقوم مفسدان و رانت‌خواران دانه‌درشت ریخت.

حالا این روزنامه اصلاح طلب که مدافع تمام قد این اقدام اشتباه بود، ژست منتقد به خود گرفته و از وضع موجود گلایه می‌کند!

** جان کری معتقد است که باید برجام را در حوزه موشکی و منطقه‌ای ادامه می‌دادیم

روزنامه قانون در مطلبی نوشت: «صحبت‌های اخیر جان کری در خصوص برجام این است که ما هم دغدغه‌های ترامپ، دولت فعلی آمریکا را نسبت به ایران داشتیم و ایران را کشوری مشکل ساز می‌دانستیم منتهی برخورد با ایرانی که برنامه هسته‌ای نداشته باشد راحت‌تر است یا ایرانی که از برنامه هسته‌ای برخوردار باشد؟ پاسخ این است که برخورد با ایران بدون برنامه هسته‌ای راحت‌تر است. منطق جان کری این است که هدف ما از برجام، گرفتن برنامه هسته‌ای از ایران بود که بعد از آن با ایران برخورد کنیم. این موضوع سطحی است که ترامپ به آن توجه نکرده و از برجام خارج شد واینکه بتواند ایران را پای میز مذاکره بیاورد شانس کمتری دارد اماجان‌کری شانس بیشتری را داشت. هدف دولت اوباما با این سبک این بود که اهرم‌های قدرت ایران در حوزه‌های دیگر (منطقه و موشکی) را مانند برنامه هسته‌ای از ایران بگیرد».

گفتنی است «جان کری» وزیر خارجه اسبق آمریکا - دی ماه 95- در یادداشتی تاکید کرد: «مذاکرات با تهران برای عقب نشاندن ایران از برنامه هسته‌ای به نتیجه رسید و حالا دولت بعدی آمریکا باید ضمن ادامه اعمال فشار بر ایرانی‌ها، برای عقب نشاندن برنامه موشکی ایران تلاش کند».
«باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا نیز- فروردین 95- در کنفرانس خبری نشست امنیت هسته‌ای در واشنگتن با اشاره به اینکه روح برجام تغییر رفتار ایران است! مدعی شد: «شرط برخورداری ایران از امتیازات اقتصادی، کنار گذاشتن توانایی موشکی و متوقف کردن اقدامات منطقه‌ای است».

هدف دولت اوباما، برجامیزه کردن مؤلفه‌های قدرت ایران به سبک مذاکرات هسته‌ای بود. انتقاد دولتمردان سابق آمریکا به ترامپ این است که چرا با همان دست فرمان برجام، موضوع موشکی و منطقه‌ای ایران را ادامه ندادی.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟