_  

معاون وزیر خارجه آمریکا هم برکنار کرد

معاون دیپلماسی عمومی تیلرسون که با رسانه‌ها در خصوص اخراج توئیتری رئیسش توسط ترامپ و بی‌اطلاعی وزیر خارجه سابق آمریکا از علت برکناری‌اش مصاحبه کرده بود، از سمت خود برکنار شد.
معاون وزیر خارجه آمریکا هم برکنار کرد

به گزارش مشرق،  ساعاتی پس از اعلام خبر برکناری ناگهانی «رکس تیلرسون» وزیر خارجه سابق آمریکا از سمتش، «استیو گلداشتین» معاون دیپلماسی عمومی وزارت خارجه آمریکا هم از سمتش برکنار شد.

گلداستین پس از انتشار خبر برکناری تیلرسون گفته بود که وی از طریق بیانیه توئیتری «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از برکناری خود باخبر شده است.

معاون تیلرسون همچنین گفته بود که رکس تیلرسون پس از اعلام عمومی خبر برکناری‌اش، با ترامپ مکالمه‌ای نداشته و از علت این تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا بی‌اطلاع است. گلداستین به علاقه تیلرسون برای ادامه کارهای ناتمامش در وزارت خارجه هم اشاره کرده بود؛ اشاره‌ای که هرگونه شایعه مبنی بر قصد قبلی تیلرسون برای کناره‌گیری را بی‌پایه و اساس می‌کند.

بیشتر بخوانید:

توضیح رئیس‌جمهور آمریکا درباره اخراج تیلرسوناولین واکنش دموکرات‌ها به اخراج تیلرسونوزیر خارجه آمریکا برکنار شد

ترامپ پس از اعلام تویئتری خبر برکناری وزیر خارجه‌اش در جمع خبرنگاران گفته بود که با تیلرسون در خصوص برجام اختلاف نظر داشته و همین اختلاف نظر، از دلائل اصلی برکناری وی بوده است؛ ترامپ گفته که با گزینه جدیدش یعنی «مایک پمپئو» قرابت ذهنی بیشتری دارد.

مایک پمپئو که در حال حاضر رئیس سازمان اطلاعات مرکری آمریکا (سیا) است، پیش از این نماینده مردم کانزاس در مجلس نمایندگان آمریکا بود. نام پمپئو در زمان تکیه بر کرسی نمایندگی، اغلب با اخبار مخالفت شدید وی با هرگونه توافق با مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران و اجازه ادامه غنی‌سازی به کشورمان در رسانه‌های جهان دیده می‌شد.

پمپئو پس از انعقاد برجام هم گفته بود که توافق هسته‌ای «جایزه‌ای است در قبال رفتار منحط ایران.» مایک پمپئو در سال ۲۰۱۶ هم گفته بود که کنگره آمریکا باید ابتدا برای تغییر رفتار و سپس برای تغییر نظام حاکم بر این کشور تلاش کند.

منبع: فارس

گزارش نتانیاهو درباره رایزنی‌های ضد ایرانی

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در نشست اخیر کابینه این رژیم گزارشی را در مورد آخرین رایزنی های ضد ایرانی خود با مقامات کشورهای دیگر جهان ارائه کرد.
گزارش نتانیاهو درباره رایزنی‌های ضد ایرانی

به گزارش مشرق، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در تماس‌های تلفنی تازه و جداگانه با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، بار دیگر تاکید کرد که «اسرائیل با حضور نظامی ایران و هم پیمانان آن در سوریه کنار نخواهد آمد».

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، بنیامین نتانیاهو در نشست هفتگی کابینه خود در گزارشی که به وزیرانش ارائه کرد، اعلام کرد که به رئیس‌جمهوری روسیه و وزیر خارجه آمریکا گفته که اسرائیل هر اقدام نظامی را که علیه حضور ایران در هر جای سوریه لازم بداند، انجام خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

وراجی ادامه دار نتانیاهو علیه ایران

وی در این جلسه افزود: «اصول ما در مورد سوریه به قوت خود باقی است؛ نخست اینکه ایران باید از تمام خاک سوریه بیرون برود؛ دوم آنکه اسرائیل هر اقدام نظامی را در سوریه در هر زمان که لازم بداند، انجام می‌دهد».

به گفته نتانیاهو، تحرکات ایران و هم پیمانانش، در نزدیکی مرز سوریه با اسرائیل و یا از عمق خاک سوریه، باید تمام شود.

خبرگزاری روسی ایتارتاس نیز گزارش داده که نخست‌وزیر اسرائیل و رئیس‌جمهوری روسیه در مکالمه تلفنی روز جمعه ۲۵ خرداد، برای «بحث در مورد امنیت مرز سوریه و اسرائیل»، بر هماهنگی کشورهای خود در ارتباط با سوریه و «مبارزه با ترور بین‌المللی» تاکید کردند.

گفتگوهای تلفنی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با رهبر روسیه و وزیر خارجه آمریکا، همزمان با سفر فرمانده نیروهای روسی در جنوب سوریه به اسرائیل در آخر هفته گذشته انجام شده است.

تلویزیون اسرائیل نیز جمعه شب گزارش داده بود که فرمانده نیروهای روسی در جنوب سوریه، در تلاش برای رسیدن به جزییات بیشتر در زمینه هماهنگی‌های دو کشور در مورد سوریه، به تل آویو سفر کرده است.

تماس‌های تازه سران اسرائیل و روسیه در حالی است که آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ اسرائیل دو هفته پیش در سفر به مسکو با همتای روس‌اش، ژنرال سرگئی شویگو در ارتباط با حضور نظامی ایران در سوریه گفتگو کرد و پیش از آن نیز بنیامین نتانیاهو در هشتمین سفرش به روسیه در دو سال و نیم اخیر، بر لزوم بیرون رفتن ایران از سوریه تاکید کرد.

همزمان با حضور لیبرمن در مسکو، در گزارش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی آمده بود که بر اساس توافق اسرائیل و روسیه، مستشاران ایران، نیروهای حزب‌الله و سایر هم پیمانان ایران از هفتاد کیلومتری مرز سوریه با اسرائیل دور می‌شوند، و در برابر، اسرائیل از اقدامات نظامی که به تضعیف ارتش بشار اسد منجر شود، خودداری خواهد کرد.

اما هنوز چند روز از بازگشت لیبرمن به اسرائیل نگذشته بود که تل آویو دستیابی به توافق نهایی با روسیه را رد کرد و گفت خطوط قرمز نظامی اسرائیل در مورد سوریه گسترش یافته است.

نتانیاهو هفته گذشته همچنین فاش کرد که تل آویو هدف‌های وابسته به هم پیمانان ایران در سوریه را نیز بمباران می‌کند.

روزنامه آمریکایی «وال استریت جورنال» هفته گذشته به نقل از فرماندهان معارضین سوری نوشته بود که حزب‌الله و سایر هم پیمانان ایران با تاکتیک‌های مختلف و از جمله پوشیدن یونیفورم ارتش سوریه، حضور خود را در نزدیکی مرز سوریه با اسرائیل لاپوشانی می‌کنند.

روزنامه جروزالم پست نیز روز یکشنبه به نقل از معارضین سوری نوشت که حدود ۵۰۰ ایرانی و متحدین آن، در یونیفورم نظامیان سوریه، در نزدیکی مرز با اسرائیل مستقر هستند.

بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، چهارشنبه هفته گذشته در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «العالم»، گفت که همکاری نظامی ایران با ارتش سوریه «در مبارزه مشترک و راهبردی با تروریسم»، جنبه مستشاری دارد.

اسد این را نیز گفت که سوریه اگر لازم بداند، به ایران نیز پایگاه نظامی خواهد داد.

به گزارش رسانه های غربی، تماس تلفنی تازه بنیامین نتانیاهو با رئیس‌جمهوری روسیه می‌تواند نشان از آن داشته باشد که اسرائیل از آنچه که «درک» روسیه در «هماهنگی کامل» با اسرائیل در ارتباط با سوریه می‌نامد، هنوز رضایت کامل ندارد.

منبع: مهر

توافق یونان و مقدونیه بعد از 27 سال +عکس

توافق یونان و مقدونیه بعد از 27 سال +عکس

به گزارش مشرق، حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن طی توییتی از توافق یونان و مقدونیه بعد از ۲۷ سال اختلاف خبر داد.

هویت قایق توقیف‌شده در الحدیده مشخص شد

یک منبع آگاه یمنی با اعلام هویت قایق توقیف‌شده در الحدیده توسط گارد ساحلی این کشور، تأکید کرد که تمامی سرنشینان این قایق بازداشت شده‌اند.
هویت قایق توقیف‌شده در الحدیده مشخص شد

به گزارش مشرق، ارتش یمن در ادامه نبرد با ائتلاف متجاوز سعودی- اماراتی در جبهه ساحل غربی، بامداد دیروز از توقیف یک قایق متجاوزان خبر داد.

در همین راستا، یک منبع آگاه به روزنامه لبنانی «الاخبار» اعلام کرد قایقی، که نیروهای یمنی در سواحل مجاور الحدیده توقیف کردند خالی نبود بلکه حامل شماری از نیروهای خارجی بود که این افراد در حال تحت بازداشت قرار دارند.

بیشتر بخوانید:

پیشنهاد سازمان ملل برای اداره «الحدیده»

این منبع افزود، قایق توقیف‌شده متعلق به نیروهای فرانسوی بود و همچنین فرانسوی‌ها سرنشینان آن بودند.

وی تصریح کرد که ماموریت این قایق، «جاسوسی» بود و مداخله نیروهای فرانسوی در مدیریت جنگ در یمن، به‌ویژه در نبردهای ساحل غربی را نشان داد.

این منبع یمنی از اشاره به شمار سربازان بازداشت‌شده خودداری کرد و گفت که این افراد به اسارت گرفته شدند.

پیشتر، روزنامه «لوفیگارو» فرانسه به نقل از دو منبع نظامی نوشت که نیروهای ویژه فرانسه در کنار نیروهایی از امارات و عربستان در یمن حضور دارند.

فرانسه در کنار آمریکا و انگلیس از ائتلاف متجاوز عربی در جنگ یمن حمایت کرده و برای عربستان و امارات سلاح فراهم می‌کند.

منبع: تسنیم

آل خلیفه از اسراییل برای شرکت در یک کنفرانس دعوت کرد

هیأتی از رژیم صهیونیستی برای شرکت در نشست «میراث جهانی» به میزبانی بحرین قرار است به این کشور سفر می‌کند.
آل خلیفه از اسراییل برای شرکت در یک کنفرانس دعوت کرد

به گزارش مشرق، هیأتی از رژیم صهیونیستی در نشست بین‌المللی «میراث جهانی» به میزبانی «منامه»، پایتخت بحرین شرکت می‌کند.

به گزارش وبگاه صهیونیستی «آی. ۲۴»، «منیر بوشناقی» مشاور هیأت فرهنگ و آثار بحرین در میراث جهانی یکشنبه گفت که این هیأت از ۲۴ ماه ژوئن تا ۴ جولای برای شرکت در این نشست در بحرین خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

آیا روابط اردن و قطر به دوران قبل باز خواهد گشت؟مغرب نشست ائتلاف عربی علیه یمن را تحریم کرد

او در گفت‌وگو با وبگاه «الخلیج الجدید» در توجیه مشارکت هیأت صهیونیست گفت که هیأت مذکور در نشست بحرین شرکت خواهد کرد، چرا که این نشست بین‌المللی بوده و سازمان یونسکو آن را ترتیب داده است و بحرین تنها میزبان این نشست بوده و هر عضو سازمان ملل می‌تواند در آن مشارکت کند.

اظهارات بوشناقی واکنش و خشم مخالفان عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی در بحرین و کشورهای عربی را در پی داشته است.

این اولین بار نیست که آل خلیفه بحرین با هدف تغییر افکار عمومی این کشور نسبت به روابط با رژیم صهیونیستی دست به اقدامات این چنینی می‌زند.

در جریان حمله اخیر رژیم صهیونیستی به مواضع ارتش سوریه، «خالد بن احمد»، وزیر خارجه بحرین از پاسخ ارتش سوریه به این حمله انتقال کرد و گفت که این رژیم حق دارد از خود دفاع کند.

رژیم بحرین طی یک ساال گذشته اقدامات زیادی به صورت علنی و مخفیانه برای عادی‌سازی روابط خود با رژیم اسرائیل انجام داده که آخرین این اقدامات، مشارکت رکاب‌زن‌های بحرینی در مسابقات دوچرخه‌سواری این رژیم برای پاسداشت سالروز «اشغال فلسطین» ربود.

منبع: فارس

تشدید تنش بین احزاب مسیحی آلمان

اختلاف نظر بر سر ورود مهاجران به آلمان باعث شکاف عمیقی میان دو حزب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی شده است. رهبر سوسیال‌ مسیحی‌ها گفته است که دیگر نمی‌تواند با صدراعظم مرکل همکاری کند.
تشدید تنش بین احزاب مسیحی آلمان

به گزارش مشرق به نقل از دویچه وله، با وجود تاکید فراوان اعضای بلندپایه دو حزب مسیحی آلمانی بر ادامه‌ همکاری در ائتلاف دولتی، به نظر می‌رسد که اختلاف نظر دو حزب بر سر پذیرش یا رد پناهجویان تازه‌وارد به آلمان باعث بروز یک تنش تاریخی میان آنها شده است.

بیشتر بخوانید:

خشم مقامات آلمانی از رفتار نامناسب ترامپ

روز یکشنبه هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان و رئیس حزب سوسیال مسیحی در گفت‌وگو با روزنامه‌ی آلمانی "بیلد ام زونتاگ" تاکید کرد که "هیچ کس" در حزب او علاقه‌ای به پایان ائتلاف دولتی و سقوط صدراعظم آلمان، آنگلا مرکل را ندارد.

این روزنامه نوشت که با وجود تاکید سران دو حزب بر ادامه‌ی همکاری در ائتلاف دولتی، زهوفر در یک نشست داخلی سوسیال مسیحی‌ها گفته است که دیگر نمی‌تواند با مرکل،  رهبر حزب دموکرات مسیحی، همکاری کند.

بازگرداندن پناهجویان تازه‌وارد

وزیر کشور آلمان مصمم است که برای بازگرداندن پناهجویانی که از کشورهای دیگر اروپایی وارد آلمان می‌شوند قوانین و مقررات سخت‌تری وضع کند.

او در نخستین اقدام، برای این منظور طرحی تهیه دیده که با مخالفت آنگلا مرکل، رهبر حزب دموکرات مسیحی روبرو شده است.

مرکل همواره تاکید کرده است که برای حل معضل پناهجویی باید به دنبال راهکاری در سطح اتحادیه اروپا بود.

وزیر کشور آلمان معتقد است که اتحادیه اروپا در آینده‌ی نزدیک قادر به کنترل کامل مرزهای خارجی‌ خود نخواهد بود، به همین دلیل هرکشور عضو اتحادیه باید بر خلاف "توافق شنگن" اجازه‌ی کنترل مرزهای خود را داشته باشد.

زهوفر تاکید کرده است که اگر با مرکل به توافق نرسد، به طور یک‌جانبه اقدام به کنترل مرزهای جنوبی آلمان، واقع در ایالت بایرن، خواهد کرد.

حزب سوسیال مسیحی تنها در ایالت بایرن فعالیت دارد و در دهه‌های اخیر موفق به کسب اکثریت آراء درانتخابات و تشکیل دولت ایالتی در بایرن شده است.

هشدار نسبت به شکست ائتلاف دولتی

گونتر بک‌اشتاین، از اعضای بانفوذ حزب سوسیال مسیحی و رئیس پیشین دولت ایالت بایرن در گفت‌وگو با شبکه‌ی دو رادیو بایرن، ضمن حمایت از موضع زهوفر اظهار داشت که کشمکش بر سر ورود مهاجران و پناهجویان آنقدر اهمیت ندارد که بتواند باعث گسستن پیوند میان دو حزب مسیحی شود.

بک‌اشتاین تاکید کرد: «اعضای یک خانواده باید بتوانند نظرات گوناگون یکدیگر را تحمل کنند».

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در مصاحبه با شبکه‌ی پنج رادیو بایرن نسبت به تک‌روی دولت آلمان در زمینه‌ی سیاست مهاجرپذیری هشدار داد و خواهان تصویب یک قانون پناهندگی فراگیر در سراسر اتحادیه شد.

برخی کارشناسان معتقدند که حزب سوسیال مسیحی  می‌خواهد از بحران پناهجویی برای کسب اکثریت در انتخابات آتی ایالتی بایرن بهره ببرد. این انتخابات در روز ۱۴ اکتبر سال جاری برگزار می‌شود.

منبع: تسنیم

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن