تبلیغات در تلکسیران

معاون وزیر خارجه آمریکا هم برکنار کرد


معاون دیپلماسی عمومی تیلرسون که با رسانه‌ها در خصوص اخراج توئیتری رئیسش توسط ترامپ و بی‌اطلاعی وزیر خارجه سابق آمریکا از علت برکناری‌اش مصاحبه کرده بود، از سمت خود برکنار شد.
معاون وزیر خارجه آمریکا هم برکنار کرد

به گزارش مشرق،  ساعاتی پس از اعلام خبر برکناری ناگهانی «رکس تیلرسون» وزیر خارجه سابق آمریکا از سمتش، «استیو گلداشتین» معاون دیپلماسی عمومی وزارت خارجه آمریکا هم از سمتش برکنار شد.

گلداستین پس از انتشار خبر برکناری تیلرسون گفته بود که وی از طریق بیانیه توئیتری «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از برکناری خود باخبر شده است.

معاون تیلرسون همچنین گفته بود که رکس تیلرسون پس از اعلام عمومی خبر برکناری‌اش، با ترامپ مکالمه‌ای نداشته و از علت این تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا بی‌اطلاع است. گلداستین به علاقه تیلرسون برای ادامه کارهای ناتمامش در وزارت خارجه هم اشاره کرده بود؛ اشاره‌ای که هرگونه شایعه مبنی بر قصد قبلی تیلرسون برای کناره‌گیری را بی‌پایه و اساس می‌کند.

بیشتر بخوانید:

توضیح رئیس‌جمهور آمریکا درباره اخراج تیلرسون

اولین واکنش دموکرات‌ها به اخراج تیلرسون

وزیر خارجه آمریکا برکنار شد

ترامپ پس از اعلام تویئتری خبر برکناری وزیر خارجه‌اش در جمع خبرنگاران گفته بود که با تیلرسون در خصوص برجام اختلاف نظر داشته و همین اختلاف نظر، از دلائل اصلی برکناری وی بوده است؛ ترامپ گفته که با گزینه جدیدش یعنی «مایک پمپئو» قرابت ذهنی بیشتری دارد.

مایک پمپئو که در حال حاضر رئیس سازمان اطلاعات مرکری آمریکا (سیا) است، پیش از این نماینده مردم کانزاس در مجلس نمایندگان آمریکا بود. نام پمپئو در زمان تکیه بر کرسی نمایندگی، اغلب با اخبار مخالفت شدید وی با هرگونه توافق با مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران و اجازه ادامه غنی‌سازی به کشورمان در رسانه‌های جهان دیده می‌شد.

پمپئو پس از انعقاد برجام هم گفته بود که توافق هسته‌ای «جایزه‌ای است در قبال رفتار منحط ایران.» مایک پمپئو در سال 2016 هم گفته بود که کنگره آمریکا باید ابتدا برای تغییر رفتار و سپس برای تغییر نظام حاکم بر این کشور تلاش کند.

منبع: فارس

آخرین تحولات میدانی غرب استان دمشق/ تعقیب و گریز هسته‌های خاموش داعش در صخره‌ها و دره‌های « تلول الصفا» + نقشه میدانی


عملیات نیروهای ارتش در غرب استان دمشق ادامه دارد و هسته های خاموش محاصره شده داعش در منطقه « تلول الصفا» ضربات سنگینی را متحمل شدند.
آخرین تحولات میدانی غرب استان دمشق/ تعقیب و گریز هسته‌های خاموش داعش در صخره‌ها و دره‌های « تلول الصفا» + نقشه میدانی

به گزارش مشرق، آخرین خبرها از جنوب سوریه حاکیست، عملیات نیروهای ارتش در غرب استان دمشق ادامه دارد و هسته های خاموش محاصره شده داعش در منطقه «تلول الصفا» ضربات سنگینی را متحمل شدند.

نیروهای سوری با پشتیبانی جنگنده ها و یگان موشکی و پس از درگیری های سنگین چند ساعته با تروریست های داعش توانستند چند ایستگاه دفاعی را در حومه غربی و مرکزی منطقه ناهموار و کوهستانی «الجروف الصخریه» در محور شمالی منطقه «تلول الصفا» به کنترل دربیاورند.

نیروهای ارتش سوریه عملیاتی را هم در منطقه «الشیخ حسین» در حومه منطقه «جروف الصخریه» انجام دادند و موفق شدند دهها ارتفاع، صخره، تپه سنگی، چاه آب، غار و تونل را از اشغال عناصر تروریستی داعش خارج کنند.

نیروهای سوری در جریان عملیات در این منطقه صعب العبور و کوهستانی چند برکه آب آشامیدنی را هم به کنترل درآوردند؛ در جریان درگیری ها در این محور شماری از عناصر تروریستی داعش کشته و زخمی شدند.

عملیات نیروهای سوری در منطقه ناهموار «جروف الصخریه» به دلیل وجود صدها دره، صخره و غار به کندی پیش می رود و یگان های هوایی، موشکی و توپخانه ای در این محور خط شکن هستند تا راه برای پیشروی یگان های زمینی باز شود.

برای مشاهده اندازه اصلی روی نقشه کلیک کنید

حملات گسترده جنگنده‌ها، یگان‌های موشکی و توپخانه‌ای ارتش سوریه منجر به انهدام چندین پایگاه و مقر عناصر تروریستی شده است و شماری از تک تیراندازهای داعش هم در این حملات به هلاکت رسیدند.

به گفته منابع میدانی، موضع گیری تک تیراندازهای داعش در غارها و صخره‌ها هم عاملی مهمی است که منجر به کاهش سرعت پیشروی نیروهای ارتش سوریه در منطقه «جروف الصخریه» شده است.

از محور جنوبی منطقه تلول الصفا خبر می رسد، تروریست های داعش در روزهای گذشته در چندین مرحله حملاتی را علیه نیروهای ارتش سوریه انجام دادند اما با واکنش قطع روبه رو شدند و ناکام ماندند.

به گزارش مشرق، عناصر تروریستی در این محور تلاش می کنند نیروهای سوری را عقب برانند تا محاصره شکسته شود و راهی برای فرار آنان به منطقه التنف (پایگاه نیروهای آمریکایی) در جنوب استان حمص و مرزهای مشترک با عراق باز شود.

در حال حاضر، هسته های خاموش محاصره شده گروه تروریستی داعش در منطقه تلول الصفا در غرب استان دمشق، مساحتی در حدود 270 کیلومتر مربع را در اشغال دارند؛ قابل ذکر است نیروهای سوری ارتباط تروریست ها را در منطقه تلول الصفا قطع و آنان را در بخش شمالی و جنوبی محاصره کرده اند.

ماجرای تجاوز سربازان آمریکایی به «دختر بلوز مشکی» در ویتنام چه بود؟ +عکس و فیلم


یکی از تصاویر جنایت سربازان آمریکایی در «می لای» ویتنام، ثابت می‌کند آمریکایی‌ها پیش از قتل‌عام غیرنظامیان ویتنامی، به دختران و زنان آن‌ها تجاوز کرده‌اند.
ماجرای تجاوز سربازان آمریکایی به «دختر بلوز مشکی» در ویتنام چه بود؟ +عکس و فیلم

سرویس جهان مشرق - بر هیچ‌کس پوشیده نیست که آمریکایی‌ها در ویتنام جنایات بی‌شمار و باورنکردنی‌ای مرتکب شدند. بسیاری از این جنایت‌ها به روش‌های مختلف، از اعترافات سربازان آمریکایی گرفته تا تحقیقات خبرنگاران تا افشاگری‌های دولت ویتنام، برای مردم دنیا نمایان شده‌اند. با این وجود، هنوز هم ابعادی از جنایت‌های ضدحقوق بشری آمریکا در ویتنام وجود دارد که افشا نشده‌اند. یکی از جنایت‌هایی که ارتش آمریکا در ویتنام مرتکب شد و مدت‌هاست که مردم دنیا از آن خبر دارند، «قتل‌عام می لای [1] » است. اما آیا مردم، همه چیز را درباره قتل‌عام می لای می‌دانند؟

مردان، زنان و کودکان قربانی در قتل‌عام «می لای»؛ برهنگی کودکان در این تصویر به چه معناست؟

در همین‌باره بخوانید:

«کودکان هیولایی» میراث آمریکا در آسیا

حملات شیمیایی آمریکا به کودکان بی‌دفاع

کودکان عراق؛ قربانیان فراموش‌شده

بمب‌های شیمیایی آمریکا هنوز باعث تولد نوزادان ناقص‌الخلقه می‌شود

تجاوز جمعی پیش از کشتار جمعی در می لای

ارتش آمریکا در تاریخ 16 مارس 1968 دست‌کم بین 347 تا 504 شهروند غیرمسلح ویتنامی را به شکلی غیرانسانی و وحشیانه قتل‌عام کردند که بسیاری از آن‌ها زن، کودک و نوزاد بودند. سربازان آمریکایی پس از این قتل‌عام، اجساد بسیاری از قربانیان را مُثله کردند. این قتل‌عام که بعدها «شوکه‌کننده‌ترین بخش از جنگ ویتنام [2] » نیز توصیف شد، صرفاً به این خاطر رخ داد که گروهان «چارلی» (که تا آن زمان حتی به اندازه شلیک یک تیر هم با ویتنامی‌ها درگیر نشده بود [3] ) تصور می‌کرد ساکنان دهکده «می لای» (که در منابع فارسی «مای لی» هم نوشته شده) در روستای «سون می» به سربازان ویتنامی کمک کرده و آن‌ها را پناه داده‌اند. پس از تحقیقات آمریکا درباره این کشتار، تنها «ویلیام کالی» فرمانده یکی از جوخه‌ها، که خودش به تنهایی 22 ویتنامی را کشته بود، به حبس ابد محکوم شد؛ اگرچه پرونده مجازات او هم تنها با سه سال و نیم حبس خانگی بسته شد. قتل‌عام می لای یکی از دو قتل‌عام بزرگ غیرنظامیان به دست ارتش آمریکا در قرن بیستم لقب گرفته است [4] .

توضیحاتی درباره جنایت آمریکا در «می لای»

در همین‌باره بخوانید:

از تسلیح تروریست‌ها برای مقابله با ایران تا نقشه حمله هم‌زمان به عراق و سوریه

مسابقه کودک‌کشی رژیم سعودی و رژیم صهیونیستی با سلاح‌های آمریکا

اگرچه توصیفات جزئی درباره نحوه قتل‌عام زنان و کودکان ویتنامی در «سون می» (از شلیک مستقیم و لگد زدن به زنان تا برهنه کردن کودکان) واقعاً منزجرکننده و نشان‌دهنده حیوان‌صفتی سربازان آمریکایی است، اما ماجرای جنایت می لای به همین‌جا ختم نمی‌شود. 50 سال بعد از جنایت می لای، یکی از تصاویری که از این جنایت منتشر شده است، جای تأمل بیش‌تری دارد. پایگاه اینترنتی «مطالعه تصاویر» (Reading the Pictures) در گزارشی، تصویر زیر را بیش‌تر مورد دقت قرار داده است.

این تصویر، یکی از اسناد تجاوز سربازان آمریکایی به قربانیان «می لای» را در خود مخفی کرده است

«والری ویسکمپ» نویسنده این مطلب، در ابتدای گزارش خود می‌نویسد: «وقتی دوباره به جنگ ویتنام و تصاویر مشهوری نگاه می‌کنیم که اتفاقات آن زمان را نشان می‌دهند، [با یک سؤال مواجه می‌شویم:] چگونه می‌شود که مردم آمریکا درباره «دختر ناپالم» می‌دانند، اما کسی از «دختر بلوز مشکی» در می لای، نه خبری دارد و نه صحبتی می‌کند؟» «کیم فوک [5] » مشهور به دختر ناپالم، یکی از شهروندان روستای «ترانگ بانگ» در ویتنام جنوبی بود. پس از آن‌که این روستا به دست سربازان ویتنام شمالی اشغال شد، هواپیماهای ویتنام جنوبی با بمب‌های ناپالم به این روستا حمله کردند.  فوک همراه با هم‌روستایی‌هایش از روستا فرار کردند و خبرنگاران بین‌المللی در حالی از این فرار تصویربرداری کردند که فوک (که آن زمان دختربچه‌ای 9 ساله بود) پس از آن‌که لباس‌هایش سوختند، برهنه در حال فرار از روستایش بود. این تصویر شهرت جهانی پیدا کرد و حتی به عنوان تصویر رسانه‌ای سال 1973 نیز انتخاب شد. در ادامه، بخش‌هایی از گزارش ویسکمپ خدمت مخاطبان محترم ارائه می‌شود.بخش‌هایی از این گزارش، ممکن است به نظر مخاطبان محترم مشرق، توهین‌آمیز یا هنجارشکنانه تلقی شود. مشرق ضمن عذرخواهی از مخاطبان عزیز، لازم به ذکر می‌داند که انتشار گزارش زیر (اگرچه بخش‌هایی از آن نیز تعدیل شده است) برای روشنگری درباره ابعاد جنایت‌های سربازان آمریکایی در ویتنام (به عنوان صرفاً یکی از کشورهای تحت حمله و اشغال آمریکا) ضرورت دارد. بسیاری از تصاویر موجود درباره جنایات سربازان آمریکایی در می لای امکان انتشار در این گزارش را ندارند.سربازان آمریکایی نه تنها مردم را قتل‌عام کردند، بلکه خانه و زندگی آن‌ها را نیز به آتش کشیدند

در همین‌باره بخوانید:

باغ‌وحش‌های انسانی در اروپا و آمریکا

سنت نژادپرستانه «لینچ کردن» سیاهان در آمریکا پس از نیم قرن با ترامپ احیا می‌شود

«شاکو باتم»؛ جایی که دولت آمریکا به قبرستان سیاه‌پوستان هم رحم نمی‌کند

ماجرای «دختر بلوز مشکی»

قتل‌عام می لای، به خاطر عکس‌های تأثیرگذاری که سال 1969 توسط «رونالد هابرل» عکاس نظامی، گرفته شد، توجه بسیاری از افراد را به سوی خود جلب کرد. از آن زمان تا کنون، هر کس این عکس [بالا] را می‌بیند، محو احساسات عمیق در چهره زنی می‌شود که در تصویر، جلوتر از بقیه قرار دارد؛ تصویری که همان سال در مجله «لایف» منتشر شد. مجله لایف در توضیح این تصویر، می‌نویسد: این روستائیان «لحظاتی پیش از کشته شدن به دست نیروهای آمریکایی در می لای با ترس و وحشت، دور هم جمع شده‌اند.»

اگرچه مردم آمریکا می‌دانند ارتش کشورشان در می لای اقدام به قتل‌عام ویتنامی‌ها کرده است، اما هنوز نمی‌دانند که سربازان‌شان پیش از این کشتار جمعی، به زنان و دختران ویتنامی تجاوز جمعی هم کرده بودند.اگرچه قتل‌عام می لای به عنوان یک خشونت نظامی و کشتار جمعی شهروندان و مردم عادی، شناخته می‌شود، اما ابعاد واقعی این اتفاق، به‌رغم اسناد مختلف و اطلاعاتی که بلافاصله پس از این کشتار منتشر شد، هرگز در ذهن آمریکایی‌ها به عنوان یک سوءاستفاده و تجاوز جنسی دسته‌جمعی، روشن نشده است. انتشار رسانه‌ای تصویر «دختر بلوز مشکی» به خوبی، این غفلت را نشان می‌دهد. اگر به این تصویر با دقت نگاه کنید، می‌بینید که دختر نوجوانِ سمت راست تصویر، دارد دکمه‌های بلوزش را می‌بندد. سؤالی که پیش می‌آید این است: چرا در حالی که دیگران در وحشت کشته شدن هستند، او دغدغه این را دارد که دکمه‌های لباسش را ببندد؟ اصلاً قبل از این سؤال، یک سؤال دیگر: چرا دکمه‌های بلوزش باز بوده‌اند؟

یک پدر و دو فرزند کوچکش، از قربانیان در «می لای»؛ پارگی لباس کودکِ جلوی تصویر، خبر از چه جنایتی می‌دهد؟

سربازان آمریکایی می‌خواستند ببینند این دختر نوجوان ویتنامی چند مَرده حلاج است، برای همین شروع به برهنه کردن او کردنداسناد ارائه شده در «تحقیق پیرز [6] » [«ویلیام پیرز» رئیس کمیسیون تحقیقات درباره قتل‌عام می لای و جنایت‌های مشابه طی جنگ ویتنام] طی سال‌های 1969 تا 1979 به حل شدن معمای دکمه‌های باز این دختر نوجوان کمک می‌کند: این تصویر، در حقیقت این زنان و کودکان را [نه تنها لحظاتی پیش از قتل‌عام، بلکه] طی چند لحظه‌ای نشان می‌دهد که میان تجاوز جنسی و کشته شدن سپری کرده‌اند. هابرل [عکاس] در شهادتی که طی این تحقیقات داده است، توضیح می‌دهد که گروهی از سربازان [آمریکایی] می‌خواستند ببینند این دختر «چند مَرده حلاج است» و به همین دلیل «شروع به برهنه کردن او کردند و بلوزش را درآوردند [7] دیگر شهادت‌ها در قالب همین تحقیقات نیز این مطلب را تأیید می‌کنند.

طبق شهادت «جِی رابرتز» (خبرنگار نظامی‌ای که آن روز با هابرل همراه بود) سربازها آن دختر نوجوان را «وی‌سی بوم بوم» (V.C. Boom Boom) صدا می‌کردند [8] ؛ این عبارت، اصطلاح محاوره‌ای طی جنگ ویتنام برای اشاره به فاحشه‌های «ویت‌کنگ» [نیروهای آزادی‌بخش خلق ویتنام] بود. رابرتز در ادامه فاش می‌کند که آن زنِ پیرتر، از آن‌جایی چنان مضطرب است که [پیش از گرفتن عکس] تلاش کرده تا دختر نوجوان را از تجاوز سربازها نجات دهد. رابرتز عنوان می‌کند که زن پیرتر (که خود رابرتز تصور می‌کند مادر دختر نوجوان بوده)، [پیش از گرفتن عکس] با «گاز گرفتن و لگد زدن و چنگ انداختن و دست و پا زدن» تقلا کرده تا گروه سربازها را متوقف نماید. بنابراین احساساتی که در صورت زنِ جلوی تصویر دیده می‌شود [بر خلاف آن‌چه قبلاً تصور می‌شد] نتیجه یک ترس منفعلانه نیست. سربازها پس از این‌که از حضور خبرنگار و عکاس مطلع شدند، دست از تجاوز [به دختر نوجوان] برداشتند. هابرل بعدها به خاطر می‌آورد که پس از آن‌که از محل دور شدند، «صدای یک [مسلسل] ام-60 را شنیدم که شروع به تیراندازی کرد؛ و وقتی سرمان را برگرداندیم، همه آن [زنان] و کودکان همراهشان، کشته شده بودند.»

روایتی مستند و دردناک از وقایع «می لای» و کشتار کودکان ویتنامی با شلیک مستقیم

تلاش‌ها برای کم‌رنگ کردن تجاوز جنسی به قربانیان قتل‌عام می لای، از یک سال پس از این کشتار جمعی شروع شد.مقاله سال 1969 مجله لایف، شهادت‌های هابرل و رابرز را تأیید می‌کند، اما با اشاره «صرفاً» به قتل در توضیح این عکس در صفحه اول، اهمیت خشونت جنسی روی داده در این اتفاق را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. جزئیات مربوط به تهاجم و تجاوز جنسی، صرفاً در صفحه یکی مانده به آخر گزارش لایف، با شش صفحه فاصله از خود تصویر، ارائه شده‌اند. در این مقاله آمده که هابرل و رابرتز «دیدند که نیروها[ی آمریکایی] چگونه به گروهی از زنان، «که یکی از آن‌ها یک دختر نوجوان بود»، نزدیک شدند. مقاله هم‌چنین می‌نویسد که یکی از سربازها شروع به برهنه کردن دختر، و یکی دیگر از آن‌ها، او را «فاحشه ویت‌کنگ» خطاب کرد. توصیفات لایف هم‌چنین رفتار زن پیرِ جلوی تصویر را هم توضیح می‌دهد و می‌گوید که وی با «ناخن کشیدن و چنگ انداختن به سربازها» قصد کمک به دختر را داشته است.

طی جنگ ویتنام، پوشش خبری درباره قتل‌عام و تصاویر گرفته‌شده توسط هابرل، موضوع خشونت جنسی را نیز مورد اشاره قرار می‌داد. «سیمور هرش» [خبرنگار افسانه‌ای آمریکایی، در کتاب «مخفی‌کاری [9] »] بر اساس مصاحبه‌هایش با رابرتز، سال 1972 جزئیات این حمله [به می لای] را توصیف و اشاره کرد که سربازان آمریکایی، [از میان زنان،] آن دختر نوجوان را نشان کردند، «شروع به کشیدن بلوزش کردند» و «سعی کردند به او تجاوز کنند.» هرش هم توضیح می‌دهد که مادر احتمالی آن دختر، چگونه «هم‌زمان، مقابل دو یا سه مرد [آمریکایی] مقاومت کرده» تا از آن دختر محافظت نماید.

یکی از قربانیان «می لای»

آیا قتل‌عام می لای فقط یک «قتل‌عام» بود؟

برای این‌که بفهمیم چرا این تصویر سطحی‌سازی [و مفهوم تجاوز جنسی از توضیحات پیرامون آن، حذف] شده است، ابتدا باید دقت کنیم که چگونه مسئله تجاوز و خشونت جنسی در می لای کم‌رنگ شده و صرفاً به شکل سطحی به آن اشاره شده است، و اهمیت این موضوع نیز با گذشت سال‌های سال، از میان رفته است.

آمریکایی‌ها در می لای دست‌کم به بیست دختر و زن 10 تا 45 ساله ویتنامی، از جمله نُه دختر زیر 18 سال، تجاوز کردند.آن‌چه درباره دختر بلوز مشکی رخ داد، تنها مورد خشونت جنسی‌ای نبود که در می لای اتفاق افتاد. «جیمز اولسن» و «رندی رابرتز» در بازبینی تاریخی قتل‌عام می لای، اطلاعات موجود در گزارش‌های تحقیقات پیرز درباره خشونت جنسی را جمع‌آوری و فهرستی از بیست مورد تجاوز جنسی را بر اساس گفته‌های شاهدان عینی ثبت کرده‌اند [10] . قربانیانی که در این فهرست ثبت شده‌اند، بین 10 تا 45 سال سن دارند و از میان این زنان و دختران، نُه نفر زیر 18 سال سن داشته‌اند. بسیاری از این قربانی‌ها مورد تجاوز گروهی قرار گرفته و بسیاری از آن‌ها هم شکنجه جنسی شده‌اند. با این وجود، در این فهرست، حتی اقدامات [ناموفق] به تجاوز جنسی، مانند مورد دختر بلوز مشکی، هم ثبت نشده‌اند؛ و از آن‌جایی که اکثر شاهدان، طی این قتل‌عام کشته شده‌اند، ما [نمی‌دانیم و] فقط می‌توانیم «حدس بزنیم» که چند نفر از این زنان و دختران در دقایق آخر پیش از مرگ، مورد خشونت جنسی قرار گرفته‌اند.

یک زن ویتنامی در کنار کودکش در «می لای»

چنان‌که «سوزان براون‌میلر» (نویسنده تاریخ تجاوز جنسی و قوانین مربوط به آن در فرهنگ آمریکا) می‌نویسد، به‌رغم شایع بودن خشونت جنسی [در می لای] و وجود اسناد متعدد در این‌باره، باز هم [مرتکبینِ] هیچ‌یک از این تجاوزها تحت پیگرد قانونی قرار نگرفتند [11] . شاید عدم پی‌گیری این موارد نیز یکی از دلایلی باشد که رسانه‌های سنتی با اشاره صرفاً گذرا یا حتی اشاره نکردن به مسئله تهاجم جنسی در می لای، این موضوع را کم‌رنگ یا حذف کرده‌اند.

«مستند»های شبکه پی‌بی‌اس هم اشاره‌ای به تجاوز جنسی سربازان آمریکایی به دختران و زنان ویتنامی در می لای نکرده‌اند.دو مستند مشهور شبکه پی‌بی‌اس درباره این قتل‌عام، یعنی قسمت «یادآوری می لای [12] » (سال 1989) از سری مستندهای «خط مقدم» و هم‌چنین قسمت «می لای [13] » (سال 2010) از سری مستندهای «تجربه آمریکایی»، ارتباط میان خشونت جنسی و قتل‌عام در می لای را به تصویر نمی‌کشند (اگرچه یک زن ویتنامی در مستند «خط مقدم» به تجاوز جنسی اشاره‌ای می‌کند). هر دوی این مستندها، مصاحبه‌های مفصلی با هابرل درباره تصویر مورد اشاره پخش می‌کنند، اما وی هیچ اشاره‌ای به موضوع تهاجم جنسی نمی‌کند [14] . هابرل صرفاً اقدام سربازان آمریکایی به جمع کردن زنان و کودکان در یک‌جا و سپس قتل‌عام آن‌ها را توصیف می‌کند. این مسئله در حالی است که پی‌بی‌اس به یافته‌های نهایی تحقیقات پیرز [15] دست‌رسی داشته است.

یکی از قربانیان در «می لای»

«آلزایمر سیاسی»؛ ارمغان رسانه‌های آمریکایی

ویسکمپ در ادامه گزارش خود اشاره می‌کند که رسانه‌های آمریکایی (به استثنای مجله لایف) هر وقت تصویر مورد بحث را منتشر می‌کنند، در کنار آن اشاره‌ای به موضوع تجاوز جنسی در می لای نمی‌کنند. وی انتشار این تصویر برای اولین بار در روزنامه «پلین دیلر [16] » (سال 1969) و تصاویر منتشره در پایگاه اینترنتی شبکه پی‌بی‌اس پس از نمایش مستند «تجربه آمریکایی» در سال 2010 را به عنوان نمونه‌هایی از این غفلت عامدانه ذکر می‌کند. ویسکمپ هم‌چنین خاطرنشان می‌کند که صفحه ویکی‌پدیای قتل‌عام می لای نیز زیر تصویر مورد بحث، چیزی از تجاوز جنسی نمی‌گوید؛ اگرچه به نظر می‌رسد، از زمان انتشار گزارش ویسکمپ تا کنون، ویکی‌پدیا اشاره به تجاوز پیش از قتل‌عام را نیز به توضیحات تصویر خود اضافه کرده است.

آمریکایی‌ها یکی از قربانیان قتل‌عام «می لای» را در چاه آب انداخته‌اند

به نظر می‌آید حتی خود ویتنامی‌ها هم علاقه‌ای به (یا تحت فشار آمریکا، جرأت) انتساب این تصویر به تجاوز جنسی سربازان آمریکایی به زنان و دختران ویتنامی را ندارند. «موزه می لای» در ویتنام، طبیعتاً این تصویر مشهور از قتل‌عام غیرنظامیان ویتنامی را در خود جای داده است، اما حتی زیر این تصویر هم اشاره‌ای به تجاوز جنسی نشده است [17] . زیر این تصویر در موزه می لای صرفاً نوشته‌اند: «آخرین لحظه از زندگی زنان و کودکان روستایی، زیر یک درخت پنبه-ابریشم، پیش از کشته شدن توسط سربازان آمریکایی». جالب این‌که، حتی مجله لایف هم که اولین بار به مسئله تجاوز جنسی در گزارش خود درباره می لای اشاره کرده بود، سال 2013 در سال‌گرد این اتفاق، وقتی تصویر مورد بحث را بازنشر داد، باز هم زیر آن اشاره‌ای به این موضوع نکرد [18] .

ویسکمپ گزارش خود را این‌گونه به پایان می‌رساند: «اکنون یک بار دیگر سؤال می‌کنیم: از حذف اطلاعات [تجاوز جنسی] از یکی از بازمانده‌های نمادین تاریخ آمریکا چه برداشتی باید بکنیم؟ نمادی که حاکی از خشونت جنسی در روزِ روشن است. و چگونه است که اکثر مردم آمریکا «دختر ناپالم» را به خوبی می‌شناسند، اما «دختر بلوز مشکی» را نه؟

 


[1] My Lai Massacre Link

[2] War Without Fronts: The USA in Vietnam Link

[3] Murder in the name of war - My Lai Link

[4] U.S. Leadership, History, and Bilateral Relations in Northeast Asia Link

[5] Phan Thi Kim Phuc Link

[6] Peers Inquiry: Report of the Department of the Army Review of the Preliminary Investigations into the My Lai Incident Link

[7] Report of the Department of the Army Review of the Preliminary Investigations into the My Lai Incident (U) – Volume II – Book 11 Link

[8] Report of the Department of the Army Review of the Preliminary Investigations into the My Lai Incident (U) – Volume II – Book 14 Link

[9] Cover-up: [the Army's secret investigation of the massacre at My lai 4 Link

[10] My Lai: A Brief History with Documents Link

[11] Against Our Will: Men, Women and Rape Link

[12] Remember My Lai Link

[13] American Experience - My Lai Link

[14] Sexual Assault and the My Lai Massacre: The Erasure of Sexual Violence from Public Memory of the Vietnam War Link

[15] Report of the Department of the Army Review of the Preliminary Investigations into the My Lai Incident – Volume I – The Report of the Investigation Link

[16] Plain Dealer exclusive in 1969: My Lai massacre photos by Ronald Haeberle Link

[17] My Lai Museum Link

[18] American Atrocity: Remembering My Lai Link

شیعیانی که حق عزاداری در منزل خود را هم ندارند/ عزاداری برای امام حسین برای کودکان مناسب نیست!


دولت جمهوری آذربایجان خروج دسته‌ها از داخل مساجد، نصب پرچم‌های عزاداری در خیابان‌ها و برگزاری مجالس عزاداری در منازل شخصی و مدارس را ممنوع کرد.
شیعیانی که حق عزاداری در منزل خود را هم ندارند/ عزاداری برای امام حسین برای کودکان مناسب نیست!

سرویس جهان مشرق - پایگاه اینترنتی «قفقاز اسلام» سایت رسمی اداره مسلمانان قفقاز نوشت: این اداره با صدور بیانیه ای تاکید کرد خروج دسته های عزاداری از مساجد و حضور دسته های سوگواران در خیابان های شهرها و روستاهای جمهوری آذربایجان ممنوع است.

اداره مسلمانان قفقاز همچنین به روحانیون و خطبای مساجد دستور داده است براساس متون واحدی که این اداره تهیه می کند، در مساجد سخنرانی کنند.

اداره مسلمانان قفقاز همچنین نصب پرچم های عزاداری در خارج از مساجد جمهوری آذربایجان را ممنوع کرده است.

برگزاری مجالس عزاداری در منازل  مردم جمهوری آذربایجان نیز ممنوع شده است.

جیحون بایرام اف، وزیر آموزش جمهوری آذربایجان نیز به مدیران مدارس و متولیان مساجد این کشور دستور داد با حضور دانش آموزان در مراسم عاشورا  بطور جدی برخورد کنند.

در صورت تخطی از این دستور العمل، مدیران مدارس سه هزار منات و متولیان مساجد دو هزار منات جریمه خواهند شد.

مبارز قربانلی، رییس کمیته دولتی امور گروه های دینی جمهوری آذربایجان نیز تاکید کرد عزاداری در جمهوری آذربایجان و برگزاری  مراسم عاشورا باید در چارچوب فتوای اداره مسلمانان قفقاز برگزار شود.

بیشتر بخوانید:

12 راهبرد ضد ایرانی صهیونیست‌ها در جمهوری آذربایجان/ سفرهای شبانه مقامات اسرائیل چگونه رسمی شد؟/ چرا شیعیان آذربایجان به سیاست‌های ضد شیعی اعتراض نمی‌کنند؟

اینجا شیعیان بخاطر عزاداری عاشورا جریمه و زندانی می‌شوند +عکس و فیلم

3 سال حبس به اتهام خواندن نمازجمعه!

همچنین، پایگاه اینترنتی «ریپورت» خبر داد مبارز قربانلی، رییس کمیته دولتی امور گروه های دینی تاکید کرد باید در جمهوری آذربایجان ، مجالس عزاداری محرم فقط در داخل مساجد برگزار شود و فتاوی مراجع دینی سایر کشورها نباید در جمهوری آذربایجان اجرا شود.

سیاووش نوروزوف، رییس "کمیته امور گروه های دینی و اتحادیه های اجتماعی" مجلس جمهوری آذربایجان نیز تاکید کرد: « نحوه برگزاری مراسم های ماه محرم در سایر کشورهای مسلمان ، هیچ ارتباطی به جمهوری آذربایجان ندارد و رویکرد به محرم باید در جمهوری آذربایجان ، نوگرایانه باشد.»

از سوی دیگر ، حجت الاسلام ایلقار ابراهیم اوغلو با انتشار ویدئویی در صفحه فیسبوک خود در واکنش به مخالفت عناصر لائیک و برخی نمایندگان مجلس و مقامات کمیته دولتی امور گروه های دینی جمهوری آذربایجان با حضور کودکان و نوجوانان در مجالس عزاداری ماه محرم تاکید کرد:

«شرکت در مجالس عزای امام حسین (ع) از نظر پرورش فکری ، افزایش آگاهی و دانش ، و همچنین از نظر گرفتن درس عبرت و منطبق کردن رفتار کودکان با والدین و تقویت نهاد خانواده و نیز از نظر حفظ و حراست از ارزش های ملی و معنوی و مهمتر از همه، تربیت و پرورش انسان های با شخصیت، تاثیری بی نظیر دارد..»

رهبر «جمعیت دینی جمعه» جمهوری آذربایجان افزود : « به همین علت، همانطور که ملت ما در طول اعصار متمادی از مکتب عاشورا بهره مند شده است و فرزندان مان از چشمه های این مکتب سیراب شده اند ، ان شاء الله با عنایت خداوند ، این سنت را حفظ خواهیم کرد و با کمک همین مکتب ان شاء الله وطن مان را نیز از بیگانگان آزاد خواهیم کرد..»

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به تعرض به سفارت کشورمان در پاریس


سخنگوی وزارت خارجه ایران به تعرض عده‌ای معاند وابسته به گروهک‌های تروریستی به سفارت کشورمان در پاریس واکنش نشان داد.
واکنش سخنگوی وزارت خارجه به تعرض به سفارت کشورمان در پاریس

به گزارش مشرق، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص تعرض به سفارت کشورمان در پاریس ضمن تایید این خبر اظهار داشت: بعد از ظهر دیروز تعداد اندکی از افراد معاند ضد ایرانی قصد تعرض و آسیب رساندن به ساختمان سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس را  داشتند که  البته موفق به این کار نشدند و نتوانستند به داخل ساختمان  سفارت  وارد شوند و با پرتاب اشیایی به سمت ساختمان سفارت، خساراتی به آن  وارد کردند.

قاسمی افزود: متاسفانه به رغم انتظار طبیعی که از پلیس فرانسه وجود داشت آنان هنگام حضور این مهاجمین که از وابستگان یک گروهک تروریستی بودند، بموقع در محل حاضر نبودند که موضوع تهاجم این گروه و عدم حضور بهنگام پلیس، تحت بررسی و پیگیری است. خاطر نشان می کنم پس از پیگیری های متعدد و حضور نیروهای ذیربط تعدادی از مهاجمین توسط پلیس دستگیر شدند که خواستار محاکمه و مجازات آنها و اعلام نتیجه از سوی مقامات ذیصلاح هستیم.

بیشتر بخوانید:

حمله اعضای یک گروهک تروریستی به سفارت ایران در پاریس +عکس

سخنگوی وزارت امور خارجه در عین حال بار دیگر به وزارت خارجه فرانسه یادآوری کرد که تامین امنیت اماکن دیپلماتیک به عهده کشور میزبان می باشد و لازم است نسبت به حفاظت  و صیانت از کلیه اماکن دیپلماتیک ایران در فرانسه، تمهیدات و اقدامات جدی و  لازم به عمل آورند.

صبح امروز بود که اعلام شد چند نفر از اعضای گروهک کومله به سفارت ایران در پاریس تعرض کردند. در این حادثه که عصر دیروز رخ داد، حدود 15 نفر از عناصر این گروهک تروریستی با اهانت به پرچم مقدس جمهوری اسلامی، اقدام به پرتاب سنگ و اشیای مختلف از جمله لوازم کامپیوتر، کپسول آتش نشانی و ... کردند و شیشه های ساختمان سفارت را شکستند.

پلیس فرانسه از صبح روز جمعه از تحرکات این افراد خبر داشت و به مسئولان سفارت نیز اطلاع داده بود، اما درست در زمانی که عناصر گروهک تروریستی کومله در مقابل سفارت حاضر می شوند، ماموران پلیس  اطراف سفارت را ترک می کنند.

پس از پایان نمایش متعرضان به سفارت ایران، ماموران پلیس بار دیگر به محل خدمتشان باز می‌گردند.

عناصر گروهک تروریستی کومله، تاکنون بارها با اقدامات تروریستی در مناطق غربی ایران، موجب ناامنی و شهادت بسیاری از هموطنانمان شده‌اند.

در یکی از اقدامات اخیر این گروهک که 29 تیرماه رخ داد، اشرار و تروریست ها که مقر آنها در کردستان عراق است، به پاسگاه مرزی قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) نیروی زمینی سپاه پاسداران در روستای «دری» مریوان حمله کردند و 11 تن از نیروهای امنیتی کشورمان را به شهادت رساندند.

در پاسخ به این اقدامات کور تروریستی، یگان موشکی و پهپادی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شنبه گذشته (17 شهریور) محل استقرار و جلسه سران حزب منحله موسوم به دموکرات کردستان ایران (HDK) از دیگر گروهک‌های جنایتکار و مرکز آموزش تروریست‌های وابسته در منطقه کردستان عراق را با هفت فروند موشک زمین به زمین کوتاه بُرد، هدف قرار داد.

آخرین تحولات میدانی افغانستان/ پیشروی نیروهای طالبان در استان‌های «وردک، جوزجان، هلمند» + نقشه میدانی و تصاویر


شبه نظامیان طالبان در روزهای گذشته حملات خود را علیه نیروهای دولتی افزایش داده اند و موفق به اشغال چند منطقه دیگر شدند.
آخرین تحولات میدانی افغانستان/ پیشروی نیروهای طالبان در استان‌های «وردک، جوزجان، هلمند» + نقشه میدانی و تصاویر

به گزارش مشرق، جدیدترین خبرها از تحولات میدانی افغانستان حاکیست، شبه نظامیان طالبان در روزهای گذشته حملات خود را علیه نیروهای دولتی افزایش داده اند و موفق به اشغال چند منطقه دیگر شدند.

از جنوب استان «وردک» در شمال شرق کشور افغانستان خبر می رسد، شبه نظامیان طالبان حملات سنگینی را علیه ایستگاه دفاعی نیروهای ارتش افغانستان انجام دادند و در نهایت شهرستان «جغتو» را به کنترل درآوردند.

در جریان درگیری ها در این محور، شماری از نیروهای ارتش افغانستان کشته و زخمی شدند؛ در حال حاضر، نیروهای طالبان 20 درصد از خاک استان «وردک» را در کنترل دارند و در برخی مناطق همچنان با نیروهای دولتی درگیر هستند.

به گزارش مشرق، شهرستان «دایمیرداد» میان نیروهای طالبان و ارتش افغانستان دست به دست می شود و هیچ کدام از طرفین موفق نشده اند مواضع خود را در این شهرستان به طور کامل تثبیت کنند.

خبرها از استان «جوزجان» در شمال افغانستان حاکیست، شبه نظامیان طالبان حملات سنگینی را از حومه شهرستان «خواجه دکوه» علیه نیروهای دولتی افغانستان انجام دادند و بخش وسیعی از شهرستان «خُم آب» را به کنترل درآوردند.

نیروهای طالبان با به کنترل درآوردن بخش های زیادی از شهرستان «خُم آب» خود را به مرزهای مشترک با کشور ترکمنستان رساندند؛ به گفته منابع میدانی، چند گروه از نیروهای ارتش افغانستان برای بازپس گیری مناطق اشغالی اعزام شده اند.

درگیری های شدید در مناطق مرکزی شهرستان» «خُم آب» در جریان است؛ به گزارش مشرق، حدود 30 درصد از مساحت استان شامل مناطق شمال شرقی (شهرستان های قرقین، مردیان و منگجک) در کنترل کامل نیروهای ارتش افغانستان است و در سایر مناطق درگیری میان طرفین در جریان است.

از «هلمند»، بزرگترین استان افغانستان خبر می رسد، شبه نظامیان طالبان در حمله شبانه یک پایگاه نظامی ارتش را در منطقه «گرشک» در نزدیکی شهرستان «لشکرگاه» به کنترل خود درآوردند.
در جریان عملیات نیروهای طالبان در این محور، 7 تن از نیروهای ارتش افغانستان کشته و شماری دیگر هم زخمی شدند؛ استان «هلمند» در جنوب افغانستان واقع شده و با پاکستان هم مرز است.
در جریان حملات خمپاره ای طالبان به مناطق مسکونی منطقه» گرشک» هم 6 تن از شهروندان جان خود را از دست دادند و 6 تن دیگر هم زخمی شدند؛ در لیست کشته شدگان و مجروحان نام چند کودک و زن دیده می شود.

به گزارش مشرق، حدود 85 درصد از مساحت استان هلمند از جمله مناطق شمالی، غربی و جنوبی در کنترل نیروهای طالبان است؛ درگیری ها در 15 درصد دیگر از خاک استان هلمند (مناطق شرقی) از جمله شهرستان های «ناوه، بارگزائی، لشکرگاه و...» میان نیروهای ارتش افغانستان و طالبان ادامه دارد.
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟