تبلیغات در تلکسیران

دمای بالای نفتکش ایرانی مانع آغاز عملیات امداد ارتش شد


مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران گفت: عملیات خنک سازی نفتکش سانچی در طول شب با 4 کشتی ادامه می یابد.
دمای بالای نفتکش ایرانی مانع آغاز عملیات امداد ارتش شد

به گزارش مشرق، سیروس کیان ارثی از جلسه مشترک با شرکت های چینی، ژاپنی و کره ای امداد و نجات به ریاست علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی خبر داد و گفت: در حال برنامه ریزی برای ادامه عملیات خنک سازی نفتکش سانحه دیده سانچی در طول امشب هستیم.


وی در رابطه با عملیات امداد و نجات از سوی نیروهای ویژه نیروی دریای ارتش اظهار داشت: این نیروها در حال ورود به منطقه هستند ولی فعلا دمای کشتی به حدی بالاست که امکان عملیات وجود ندارد.


کیان ارثی با بیان اینکه وقتی عملیات ورود به کشتی قابل انجام است که دمای آن کاهش بیابد و وضعیتی جوی نسبتا مساعد باشد، افزود: در طول امروز(شنبه) 10 فروند کشتی آتش خوار در اطراف کشتی به خنک سازی کشتی پرداختند.


وی در پاسخ به این پرسش که آیا کشتی های امدادی ژاپنی به محل رسیدند یا خیر، تصریح کرد: هم اکنون دو فروند کشتی آتش خوار ژاپنی، یک فروند کره ای و هفت فروند چینی در محل قرارگیری نفتکش سانچی حاضر هستند که بر اساس برنامه ریزی انجام شده چهار فروند از آنها در طول شب عملیات خود را ادامه خواهند داد.


این مقام مسئول در پاسخ به پرسشی دیگری در رابطه با چرایی عدم ورود بالگردهای امدادی به عملیات امداد و نجات کشتی سانچی، اظهار داشت: در حال حاضر کشتی در فاصله 280 مایلی ساحل قرار دارد در حالیکه بُرد بالگردها در حدود 130 مایل است بنابراین نمی توانیم از امکانات هوایی استفاده کنیم.


کیان ارثی در آخر در رابطه با دو پیکر تازه کشف شده گفت: متاسفانه پیکر این دو عزیز کاملا سوخته است و فردا صبح از سوی چینی ها به مقامات ایرانی تحویل خواهند شد.

منبع: تسنیم

گران‌فروشی و احتکار خیانت به مردم است/ گویا نمی‌دانیم در جنگ اقتصادی به سر می‌بریم


امام‌جمعه موقت تهران گفت: رژیم آمریکا در حال جنگ با ما است، امّا گویا ما نمی‌دانیم در شرایط جنگ به سر می‌بریم.
گران‌فروشی و احتکار خیانت به مردم است/ گویا نمی‌دانیم در جنگ اقتصادی به سر می‌بریم

به گزارش مشرق، آیت‌الله محمّد امامی کاشانی، امام‌جمعه موقت تهران، در خطبه‌های نمازجمعه امروز(16 شهریور) تهران با اشاره به اهمیت اقتصاد و کشاورزی و تولید در اسلام گفت: اگر تولید و کشاورزی ضربه بخورد، دین ضربه می‌خورد. 

وی با بیان اینکه اگر کشاورزی و تولید در جامعه از بین برود، دین از بین آن جامعه می‌رود، تصریح کرد: وقتی تولید و اقتصاد نباشد و دختر و پسر، ازدواج نکنند، اینجاست که نسل منقرض می‌شود و با انقراض و پایان نسل، انسانیت تباه می‌شود. 

آیت‌الله امامی کاشانی، وجود مفساد اقتصادی را مورد اشاره قرار داد و افزود: این افراد باید پیدا شوند و به دست محکمه و دستگاه قضایی سپرده شوند تا به سزای اعمالشان برسند. البته یک محکمه الهی هم وجود دارد که محکمه خدا و روز قیامت است.

امام جمعه موقت تهران به وجود احتکار و گران فروشی اشاره کرد و تصریح کرد: وقتی پرسیده می‌شود چرا میوه گران است، دست‌اندرکاران می‌گویند که نسبت به اصل میوه مشکلی وجود ندارد، ولی یکباره گران شده است. این مقدار گران کردن و اقداماتی مانند احتکار، خیانت‌هایی است که در حق مردم روا می‌شود.

آیت‌الله امامی کاشانی، توصیه رهبر انقلاب مبنی بر انجام کار شبانه‌روزی برای حل مشکلات را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه خدا کند مسئولین به این توصیه رهبری عملی کنند، اظهار داشت: این فرمایش به معنای آن است که حل مشکلات، در کارِ یک روزه نیست، بلکه باید شبانه‌روز کار کرد.

وی با بیان اینکه رژیم آمریکا در حال جنگ با ما است، تصریح کرد: امّا ما گویا نمی‌دانیم در شرایط جنگ به سر می‌بریم. اهتمام و برنامه‌ریزی برای جلوگیری از گران‌فروشی و احتکار و فضایی که ملت و مردم نجیب ما را گرفتار کرده، ضروری است. 

وی به سخنان رهبر معظّم انقلاب در دیدار اعضای مجلس خبرگان درباره وجود جنگ روانی دشمن اشاره کرد و گفت: جنگ روانی دشمن، برای ایجاد التهاب در مردم ماست و می‌خواهند مردم را از نظام جدا کنند.

آیت‌الله امامی کاشانی ادامه داد: رئیس‌جمهور آلوده و بی‌خرد آمریکا می‌گوید روزی که وارد کاخ سفید شدم، گفتم تا چه زمان وقت می‌خواهیم که خاورمیانه را تسخیر کنیم. بحث، بحث تسخیر خاورمانیه است. خاورمیانه هم تنها ایران نیست و کشورهای دیگر اسلامی هم هستند که می‌خواهند به سراغ هر کدام به یک نحو بروند، امّا همان‌طور که چهل سال است به جایی نرسیدند، در این توطئه هم به جایی نمی‌رسند و امیدواریم که همین آقای ترامپ و نتانیاهو این آرزو را به زودی به گور ببرند.

وی با بیان اینکه در جنگ رسانه‌ای، در حال آلوده کردن فضا هستند، ادامه داد: مثلا به قوه مجریه که می‌رسند می‌گویند قوه مجریه چنین است و چنان. به قوه قضائیه که می‌رسند می‌گویند دانه‌درشت‌ها را ول کرده‌اند و به ریزها پرداخته‌اند. به مجلس که می‌رسند می‌گویند قانون چطور است و فلان. همینطور مردم را از سه قوه دور می‌کنند. این جنگ رسانه‌ای است.

امام‌جمعه موقت تهران ادامه داد: درباره رهبر انقلاب هم اگر بخواهند خوب حرف بزنند می‌گویند رهبری حرف می‌زنند ولی حرف ایشان را گوش نمی‌دهند، پس باید با نظام جمهوری اسلامی خداحافظی کرد. این کاری است که دشمن روی آن سرمایه‌گذاری می‌کند و تمام هم و فکرش را روی این گذاشته که این موضوع را در اذهان جا بیاندازد.

آیت‌الله امامی کاشانی با بیان اینکه باید ویروس بدبینی را کنار گذاشت، اظهار داشت: ترامپ خبیث می‌گوید جمهوری اسلامی به خاطر اعتراض‌هایی که به عمل دولت می‌شود،  در حال سقوط است. ببینید دشمن چه برنامه‌ریزی دارد می‌کند. ای میوه‌فروشی که میوه را گران کرده ای! و این محتکری که کالاها را احتکار کرده‌ای! ببین با اقدام خود، چه ضربه‌ای به این کشور و به این نظام وارد می‌کنی. 

وی نزدیک بودن ماه محرم و عاشورای حسینی را مورد اشاره قرار داد و افزود:  همه ما، از مسئولان و مدیران گرفته تا دانشگاهیان و حوزه‌های عملیه و تجّار و کشاورزان باید از عاشورا  درس ایثار و فداکاری بگیریم.

آیت‌الله امامی کاشانی با بیان اینکه اگر راهی که رهبر معظبم انقلاب به ما نشان می‌دهند را بپیماییم، از این امواج متلاطم عبور خواهیم کرد، تصریح کرد: راه همان است که رهبرانقلاب نشان داده‌اند و اگر کسی بگوید غیر از این است، اشتباه کرده است.

وی، 17 شهریور را از ایام‌الله دانست و یاد شهدای این روز را گرامی‌ داشت.

هیچ واحد خونی به خارج از کشور صادر نمی‌شود


سخنگوی سازمان انتقال خون ایران گفت: صادرات و واردات خون در تمام دنیا ممنوع است و تنها پلاسمای ایرانی صادر و ارز وارد کشور می شود و هیچ واحد خونی به خارج صادر نمی شود.
هیچ واحد خونی به خارج از کشور صادر نمی‌شود

به گزارش مشرق، بشیر حاجی بیگی روز دوشنبه در مراسم افتتاح نخستین تلویزیون شهری سازمان انتقال خون ایران در قزوین اظهار داشت: سازمان انتقال خون به بلوغ فکری رسیده و به پیشرفت های قابل توجهی در این سازمان دست یافته ایم.

وی افزود: اهداکننده مستمر به عنوان یک سرمایه ارزشمند برای سازمان انتقال خون محسوب می شوند که این افراد روش خود مراقبتی تکنیکی را انجام می دهند.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران یادآورشد: خروجی این سازمان را می توان در تأمین خون و فرآورده های آن برای بیماران بستری شده در بیمارستان ها مشاهده کرد و در این راستا اهدا کنندگان مستمر بیشترین رشد را با ثبت 12 درصد داشته اند و قزوین دومین استان در افزایش  اهدای خون محسوب می شود.حاجی بیگی در خصوص عملکرد انتقال خون استان قزوین گفت: این استان ظرفیت های قابل توجهی در حوزه انتقال خون به خود اختصاص می دهد؛ برای نمونه نخستین سیستم کامپیوتری در این استان راه اندازی و طرح تکریم رجوع به خوبی در آن اجرا شده است.

حاجی بیگی تصریح کرد: همچنین راه اندازی نخستین سردخانه مکانیزه و اجرای بسیاری از طرح های تحقیقاتی در قزوین با موفقیت انجام شده است.

صادرات خون نداریم

وی اضافه کرد: صادرات و واردات خون در تمام دنیا ممنوع است و تنها پلاسمای ایرانی صادر شده و به ازای آن، ارز وارد کشور می شود و هیچ گاه نمی توان واحد خونی را به خارج از کشور صادر کرد.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران، اهداکنندگان خون را یار و یاور سازمان عنوان کرد و اظهارداشت: هر کشوری باید خود اهداکننده باشد و فردی بدون کارت ملی نمی تواند خون اهدا کند.

در ادامه عباس صداقت مدیرکل دفتر جذب، حفظ و نگهداری اهداکنندگان سازمان انتقال خون نیز در این مراسم گفت: هر واحد خونی می تواند به فرآورده هایی تبدیل شود که جان سه بیمار را نجات دهد و سالم و زنده بودن این ماده مهم است.

صداقت عنوان کرد: نخستین تلویزیون شهری سازمان انتقال خون ایران به عنوان شبکه برقراری ارتباط با اهداکنندگان محسوب می شود و  برنامه های متعددی برای آن در نظرگرفته شده است.

وی بیان کرد:  اگر زیرساخت های فناوری انتقال خون فراهم شود یک شبکه فرامنطقه ای بین استان های کشور شکل خواهد گرفت و به عنوان یک سامانه ارتباطی با اهداکنندگان تلقی می شود که امیدواریم با عملی شدن این ایده در استان قزوین، شبکه یاد شده تکامل پیدا کند.در مراسم بهره برداری از نخستین تلویزیون شهری انتقال خون، نایب رئیس و سخنگوی شورای اسلامی شهر قزوین نیز حضور داشتند.

منبع: مهر

لایحه حمایت ازکودکان ونوجوانان درپیچ آخر


روز گذشته مجلس شورای اسلامی با بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان موادی از آن را به تصویب رساند تا سرنوشت این لایحه پس از حدود 8 سال تا اندازه‌ای مشخص شود.
لایحه حمایت ازکودکان ونوجوانان درپیچ آخر

به گزارش مشرق، لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان 28 آبان ماه سال 90 از سوی رئیس دولت دهم به منظور بررسی و تصویب به مجلس فرستاده شد اما تا همین چند ماه پیش هیچ خبری از بررسی این لایحه در کمیسیون های تخصصی و به تبع آن در صحن علنی مجلس نبود. این لایحه در راستای جلوگیری از کودک آزاری، قاچاق کودکان و همچنین حمایت از کودکان و نوجوانان در دولت تدوین شده و در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس مورد بحث و بررسی و تصویب قرار گرفته و در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفته است.

فروردین ماه 97 بود که لایحه با کمی تغییر و اضافه شدن 2 ماه به آن در کمیسیون‌ها به نتیجه رسید تا در نوبت ارائه در صحن علنی قرار گیرد. تا اینکه روز گذشته نوبت قرعه به نام لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان افتاد و حدود نیمی از مواد آن مطرح و به تصویب رسید. اگرچه کارشناسان حوزه خانواده و فعالان عرصه کودکان و نوجوانان متفق القول با مواد این لایحه ابزار همراهی و همدلی دارند اما با این حال وجود برخی نقاط مبهم قابل تفسیر در مواد این لایحه سبب بروز انتقاداتی به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان شده است.

بیشتر بخوانید:

مجازات خرید، فروش و واسطه گری کودکان تعیین شد

مجازات 9 گانه آزار جنسی کودکان و نوجوانان مشخص شد

کبری خزعلی رئیس سابق شورای فرهنگی اجتماعی زنان که در طول سالهای گذشته همواره پیگیر این لایحه بوده معتقد است با وجود زمان بر شدن بررسی لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان، هنوز هم این لایحه نیازمند بررسی بیشتر و رفع ابهاماتی است که ممکن است در آینده و در صورت لحاظ نشدن نظرات کارشناسان، سبب تضعیف موقعیت والدین در خانواده شده و راه را برای ورود بی مورد نهادهای قانونی در جزئی ترین موارد باز کند.

این فعال حوزه زنان و خانواده انتقادات خود را به شکل مدون به صورت زیر مطرح می کند:

بند پ ماده یک: عبارت «نیازهای اساسی و ضروری» ابهام دارد.

بند ت ماده یک: «سلامت اجتماعی» ابهام دارد و برداشت‌های بسیار متفاوت از آن می‌شود داشت.

بند ج ماده یک: «سایر موارد» ابهام دارد که در بند پ و ت هم از قبیل داشت که با موازین قانونگذاری سازگاری ندارد و دامنه شمول آن مشخص نیست.

ماده 3: «سلامت اجتماعی» ابهام دارد و در این ماده مداخله و حمایت قانونی گسترده دیده شده است.

بند پ ماده 5 و بخش 2 بند ث ماده 6 که سپردن کودک به بهزیستی را جایگزین خانواده می‌کند و اطفال و نوجوانان در معرض خطر را به نهادهای حمایتی معرفی می‌کند.

بند الف ماده 3: موارد سهل‌انگاری والدین را بدون تقصیر و بدون عمل مستوجب مداخله اعلام می‌کند.

بند پ ماده 3: ابتلای والدین به اختلال‌های رفتاری و شخصیتی را نیازمند مداخله در خانواده اعلام می‌کند. این در حالی است که برخی مسئولین ذیربط یک سوم جامعه را دچار این اختلال‌ها می‌دانند.

بند پ ماده 3: زندانی شدن یکی از والدین را اگرچه برای مدتی بسیار کوتاه حتی اگر به دلیل تصادف یا چِک باشد و هرچند والد دیگر توانایی کامل برای رسیدگی به طفل را داشته باشد، نیازمند مداخله درون خانواده می‌داند.

بند ج ماده 3: تعریف «خشونت» مشخص نیست. به عنوان نمونه در لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت، تمسخر، مصداق خشونت تعریف شده است و یا ایجاد محدودیت در آزادی، رفت و آمد، اگرچه با دلایل موجه و منطقی باشد، خشونت اعلام شده است.

خشونت خواهر و برادر نسبت به یکدیگر و سایر اعضا را مستلزم دخالت دانسته است.

نیازهای شدید اقتصادی به دلیل فقدان پدر و یا شرایط مطلوب ازدواج، دختر 17 ساله و عدم تمایل او به ادامه تحصیل در سال آخر متوسطه نیازمند مداخله اعلام شده است، درحالی‌که اگر «بازمانده از تحصیل» را تبدیل به «ممانعت از تحصیل» کنند، مشکل حل می‌شود.

بند ر ماده 3: «فقر شدید» مبهم است و نسبت به شرایط و زمان و مکان و فرهنگ‌های مختلف قابل تفسیر است.

بند ز ماده 3: برای ترک تحصیل از سوی نوجوان حتی به دلایل منطقی، شرایط را برای مداخله فراهم می‌کند.

بند پ ماده 5: ساختار موظف برای ایجاد شرایط مناسب در خانواده برای کودکان و نوجوانان در معرض خطر و یا معرفی به بهزیستی است. حال آنکه در سند ملی کودک و نوجوان در صورت بی‌سرپرستی یا بدسرپرستی کودک یا نوجوان ابتدا بستگان صالح موظف به رسیدگی شده‌اند و سپس نهادهای قانونی و رعایت سند بالادستی ضروری دانسته شده است.

تعریف از معرض خطر بسیار وسیع است و باعث حذف خانواده و جلب کودک به بهزیستی می‌شود.

ماده 4: دارای اشکالاتی برای قوه قضائیه است که بودجه آن مشخص نشده است.

ماده 6 بند 2: حیطه وظایف بهزیستی را بسیار گسترده اعلام کرده و از همه دستگاه‌ها با همکاری بهزیستی طبق قانون خواسته شده است که البته این قانون هم یکی از قوانین لازم‌الاجرا است. این در حالی است که بهزیستی با آن همه ضعف در امور آسیب‌های اجتماعی زنان، ویژه کودکان کار و... . از عهده این همه تکالیف جدید برنمی‌آید.

در بند 1 بخش الف ماده 6 برای مددکاران اجتماعی تکالیف بسیار مهم و گسترده‌ای تعیین کرده درحالی‌که شاخص عملکرد در ویژگی‌های مددکاران از جمله تخصص، توان، تعهد، تأهل و تجربه در نظر گرفته نشده است. همچنین همه دستگاه‌ها از جمله آموزش و پرورش و نیروی انتظامی باید وضعیت را به طور مستمر به بهزیستی گزارش کنند. سازمان زندان‌ها اطلاعات کودکان و نوجوانان که در کانون اصلاح و تربیت هستند را به بهزیستی بدهد.

بند ث ماده 9: آزار عاطفی دارای ابهام است و می‌تواند تفسیرهای مختلفی داشته باشد. در تبصره این ماده والدین را در صورت سهل‌انگاری (غیرعمد و بدون تقصیر) مستوجب مجازات اعلام می‌کند؛ حتی اگر موجب آزار عاطفی به کودک شوند.

ماده 10: عبارت «آزارهای جنسی، تماس و غیرتماسی» ابهام دارد و امکان دو برداشت افراطی و تفریطی را فراهم می‌کند.

ماده 12: مرتکب قاچاق اطفال را به مجازات کمتر از 5 تا 10 سال حبس محکوم می کند که کمتر از مجازات موجود در ماده 3 قانون قاچاق انسان که 10 سال حبس است.

ماده 17: اولاً مقصود از «هر کس» چه کسانی است؟ آیا شامل کودکان و نوجوانان زیر 18 سال هم می‌شود و آنها هم در صورت عدم گزارش از بدرفتاری با کودکان یا خبر خودکشی همکلاسی‌ها باید مجازات شوند؟ درحالی‌که هدف شارع، حمایت از شاهد است تا امکان شهادت فراهم شود، اما این قانون جرم‌انگاری برای احتمال اطلاع داشتن همسایه است و زمینه مداخله همگانی در امور داخلی خانواده‌ها و روابط والدین و فرزندان را فراهم می‌کند و حق و تکلیف والدین در انجام وظایف تربیتی نادیده گرفته می‌شود.

ماده 20: کارکنان نهادهای حکومتی و دستگاه‌های اجرایی و نهادهای غیردولتی را فقط در جرایم عمدی آن هم در زمانی که باید آنها با مجرم برخورد کنند، پناهگاه کودک باشد، خود!؟ به جرم کنند، مجازات می‌شوند. حال آنکه تبصره ماده 9 برای والدین در سهل‌انگاری هم مقصرند و دولت باید مداخله کند. آیا سهل‌انگاری پزشکان یا نیروی انتظامی و بهزیستی نباید مورد توجه قانونگذار قرار گیرد یا روح این قانون خلع ید از والدین و واگذار کردن کودکان و نوجوانان به بهزیستی است یا نهادهایی مانند سازمان‌های غیردولتی که صلاحیت آنها احراز نشده است. چرا در این لایحه برای جرایم سازماندهی شده مجازات تعیین نشده است؟

همچنین شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده در کنار بیان انتقاداتی به لایحه مذکور، پیشنهاداتی را برای اصلاح این موارد آورده است که در پیوست قابل مشاهده است.

منبع: مهر

بیشترین خریداران ماده مخدر «گل» چه کسانی هستند؟


معاون درمان اعتیاد بهزیستی کشور گفت: بیشترین مشتریان گل، مردان مجرد با تحصیلات پایین هستند.
بیشترین خریداران ماده مخدر «گل» چه کسانی هستند؟

به گزارش مشرق، مصرف ماده مخدر «گل» مدتی است که در میان جوانان رواج پیدا کرده و این در حالی است که جامعه شناسان نسبت به عوارض خطرناک این ماده اعتیاد آور هشدار داده و خواستار آگاهی خانواده ها شده اند.

«گل» با اینکه نماد شادی است اما این روزها نامی آشنا برای یکی از انواع مواد اعتیادآور است که شاید هنوز بسیاری از خانواده ها با نام آن نا آشنا هستند و با شنیدن واژه گل، همان گل های سرشار از محبت به ذهنشان می آید.درحالی که «گل» یکی از انواع مواد اعتیادآور و همان ماری جوانای تغییر یافته است که از قسمت های مختلف گیاه شاهدانه (cannabis) به دست می آید.

بیشتر بخوانید:

مصرف مخدر "گل" و شادی پس از آن

به دلیل شیوع بالای این ماده مخدر و رغبت جوانان و زنان به مصرف آن،به گفت‌وگو با فاطمه عباسی معاون درمان اعتیاد بهزیستی کشور نشستیم.

وی گفت: بر اساس آخرین «شیوع شناسی» تعداد معتادان کشور به دو میلیون و 808 هزار مصرف کننده مستمر مواد در کشور رسیده است، این در حالی است که ماری جوانا و مشتقات آن شامل گل، گرس، علف با 11.9 درصد پس از تریاک دومین ماده اعتیادآور مصرفی در میان مصرف کنندگان در کشور اعلام شده است.

عباسی افزود: متاسفانه تبلیغات زیادی مبنی بر عدم اعتیار آور بودن آن انجام می شود و در باور عمومی به اشتباه، حتی کم خطرتر از حشیش و ماری جوانا معرفی شده است. اما خاطرنشان می شود این ماده می تواند آنقدر خطرناک باشد که با یک بار مصرف، فرد معتاد شود تا جایی که با مصرف نکردن گل فرد دچار اضطراب شدید، بی قراری، وحشت زدگی و تپش قلب شدید شود.

وی گفت:از سال 2013 مصرف ماری جوانا در بسیاری از ایالات آمریکا بنا به دلایل سیاسی و اجتماعی و نه پزشکی، آزاد شد و همین آزادسازی باعث شد برخی از جوانان در ایران تصور کنند که ماده گل ضرری ندارد و خیلی راحت می توان اقدام به ترک آن کرد؛ در حالی که گل دارای عوارض گسترده ای است.

شیوه های مصرف گل

معاون درمان اعتیاد بهزیستی کشور گفت: مصرف گل اغلب به شکل تدخینی است اما متاسفانه اخیرا مصرف خوراکی آن هم رواج یافته و برخی آن را در کیک و شیرینی به کار می برند و در جشن ها استفاده می کنند که در این صورت عوارض بیشتری را به جا می گذارد.

عوارض مصرف گل

عباسی در مورد عوارض مصرف این ماده مخدر گفت: اعتیاد و وابستگی یکی از عوارض گل است.همچنین، افزایش ضربان قلب،خشک شدن دهان و گلو،گیجی و عدم تمرکز،تکلم آهسته،پرخاشگری و خشم،افسردگی و انزوا،اثرات روی حافظه و عدم تمرکز مثلا بیمار دائم وسیله ای را جا می گذارد، شماره تلفن ها و اسامی را فراموش می کند،توهم و هذیان؛ گاهی در مواردی مصرف کننده حتی با یک بار مصرف ممکن است دچار توهم و هذیان شود که از جمله این توهمات شامل توهم شنوایی و دیداری و ... خواهد بود.

علائم مصرف گل در نوجوانان

وی ادامه داد: خنده های بی مورد و قرمز شدن چشم علامت مشخصه مصرف گل در بسیاری از موارد می باشد لذا اغلب مصرف کنندگان با خود قطره نفازلین همراه دارند تا این قرمزی را پنهان کنند.

معاون درمان اعتیاد بهزیستی کشور افزود: از علائم رفتاری دیگر که در مصرف کنندگان این ماده دیده می شود، پرخاشگری، عصبی شدن، افزایش اشتها، پایین آمدن حافظه و افت عملکرد شغلی و تحصیلی است.

نگرش و باور غلط

به گفته عباسی، علت این که بسیاری از جوانان به سمت ماده توهم زای گل گرایش پیدا می کنند باور غلطی است که در مورد کم خطر بودن و عدم اعتیادآوری آن دارند و همین باور موجب شده است بسیاری از نوجوانان این ماده را مصرف کنند و آسیب جدی ببینند.

کسب لذت کاذب

وی ادامه داد: امروزه صدها صفحه تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی مجازی مبنی بر تشویق استفاده از این ماده برای به دست آوردن نشاط صورت می گیرد. متاسفانه این تبلیغات فقط به جنبه های نشاط زودگذر گل اشاره کرده و از پرداختن به عوارض جدی و گاه جبران ناپذیر آن غفلت می کنند.

گروه همتای مصرف کننده

معاون اعتیاد بهزیستی کشور افزود:گروه دوستان مصرف کننده، نیز می تواند زمینه ساز استفاده از این ماده برای نوجوانان سالم باشد، مثلا یکی از دوستان فرد، از این ماده استفاده کرده و به حالت سرخوشی کاذب و لذت زودگذر رسیده است و به دوستانش پیشنهاد استفاده از آن را می دهد.

تبلیغات رسانه های مجازی

وی تصریح کرد: یکی دیگر از دلایل گرایش به مصرف این ماده، تبلیغاتی است که در شبکه های اجتماعی مانند تلگرام و فیس بوک و سایر رسانه ها انجام می شود. مثلا دیدن تصاویر و فیلم های مربوط به خارج از ایران که تبلیغ مصرف گل بر روی لیوان، کلاه و لباس را نشان می دهد و دیدن چنین تبلیغاتی موجب کنجکاوی نوجوانان می شود و می تواند زمینه ساز مصرف در آنان شود.

عباسی گفت: همچنین دسترسی آسان به این مواد باعث افزایش آن در میان افراد شده است. به طوری که امکان کشت و تولید بذر حشیش و شاهدانه در محل‌های مناسب حتی در باغچه خانه‌ها وجود دارد.

تصور غلط در مورد گل

وی ادامه داد: برخی  جوانان فکر می‌کنند مصرف حشیش و گل اعتیادآور نیست درحالی‌که این تصور غلط است، چرا که این دو ماده نه تنها اعتیادآور هستند بلکه عوارض جسمی و روحی نیز مانند توهم به همراه دارند. کسب لذت ناسالم از سوی جوانان نیز یکی دیگر از دلایل گرایش آنان به مصرف این مواد است که این تفکر حاصل  تبلیغات شبکه‌های ماهواره‌ای و رسانه‌های غیرمجاز است.

به گفته عباسی، مصرف گل دروازه ورود به مصرف مواد مخدر دیگر است و این ماده نیز مانند سیگار آغازکننده مصرف دیگر مواد مخدر است و بسیاری از معتادان ممکن است مصرف مواد را از گل شروع کنند.

افزایش مصرف در میان زنان تهرانی

این مقام مسئول از شیوع مواد محرک در میان زنان تهرانی بیشتر از مردان خبر داد و گفت: تعداد معتادان کشور به 2 میلیون و 808 هزار مصرف‌کننده مستمر رسیده است که حدود 12 درصد از آنها گل مصرف می‌کنند. این درحالی است که ماری جوانا و مشتقات آن شامل گل پس از تریاک به‌عنوان دومین ماده مخدر مصرفی در کشور شناخته می‌شود. همچنین بر اساس آخرین آمارهای شیوع شناسی اعتیاد، هم‌اکنون 15 درصد از مصرف‌کنندگان «گل» دانشجویان هستند و دانش‌آموزان نیز 3.7 درصد مصرف‌کنندگان این ماده مخدر بوده‌اند.

مردان مجرد بیشترین مشتریان گل

وی افزود: در این میان 84.6درصد از مصرف‌کنندگان مردان مجرد و با تحصیلات دیپلم و زیر دیپلم و 15.4 درصد از مصرف‌کنندگان نیز زنان هستند. همچنین آمارهای بهزیستی حاکی از آن است که مصرف گل در میان تهرانی‌ها بیش از دیگر استان‌ها است. بر همین اساس این سازمان، در کارزاری از رسانه‌ها خواست تا با آنها در خصوص آگاه‌سازی خانواده‌ها برای کاهش شیب آسیب‌های اجتماعی و مصرف مواد مخدر همکاری کند.

خانواده ها چه کاری انجام دهند

وی گفت: در این باره کارشناسان توصیه می کنند والدین بهتر است ابتدا اطلاعات خود را در خصوص شناخت مواد اعتیادآور از جمله گل، بیشتر کنند.علائم مصرف گل را از نظر فیزیکی روانی و رفتاری بشناسند وبر رفتار فرزندان خود و رفت و آمد آنان نظارت داشته باشند.

عباسی ادامه داد: تغییرات خلقی و رفتاری نوجوانان را جدی بگیرند و در خانه در این باره با فرزندان شان صحبت کنند و به آنها آگاهی لازم را بدهند.در خصوص تبلیغات فریبنده ای که در فضای مجازی و اینترنت در مورد عدم اعتیادآوری گل انجام می شود، صحبت کنند و در صورت نیاز به مراکز مشاوره مراجعه و اطلاعات لازم را دریافت کنند.

به گفته معاون درمان اعتیاد بهزیستی کشور گفت: خانواده ها تلفن 09628 (خط ملی اعتیاد) را به خاطر بسپارند و در صورت نیاز با این تلفن تماس بگیرند و راهنمایی لازم را دریافت کنند.

وی گفت: سازمان بهزیستی پس از شیوع شناسی ماده مخدر گل از اواخر سال گذشته اولین مرحله کارزار رسانه ای ای ماده را آغاز کرد و تا کنون دو مرحله از این کارزار نیز اجرایی شده است بطوریکه در هر مرحله یک میلیون بروشور برای آگاهی و اطلاع رسانی خانواده در محلات مختلف چاپ و توزیع کرده است.

منبع: فارس

اسامی پیرمردهای چمدان به دست در شهرداری تهران +جدول


پس از تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان در مجلس، در حال حاضر45 مدیر و معاون شهردار تهران در صف خروج از بهشت هستند ؛البته هنوز تکلیف شهردار میانسال تهران در این میان مشخص نیست.
اسامی پیرمردهای چمدان به دست در شهرداری تهران +جدول

به گزارش مشرق، قانون منع به کارگیری بازنشستگان با تصویب اصلاحاتی دایره تنگ مدیریتی را برای جوانان اندکی بازتر کرد. قانونی که بسیاری از مدیران رده بالا در سن بازنشستگی یا بازنشسته سعی کردند تا با انجام لابی هایی مانع تصویب طرح اصلاحیه شوند ولی مجلس شورای اسلامی در دوشنبه هفته گذشته با80 درصد رای موافق آن را تصویب کرد.

بیشتر بخوانید:

خداحافظی معاون نجفی از شهرداری تهران

در این بین منع ادامه فعالیت شهردار تهران نیز بر سر زبان ها افتاده است. با وجود اهمیت موضوع  شفاف سازی دقیقی صورت نگرفته است. افشانی متولد 1338 است و به عقیده برخی از اعضای شورای شهر وی خود را بازخریده کرده بنابراین مشمول قانون نمی شود ولی در آنسوی ماجرا، یکی از نمایندگان اصلاح طلب مجلس و از طراحان اصلاح قانون منع به کار گیری بازنشستگان معتقد است که افشانی هم باید از پست خود خداحافظی کند.

محمد علی افشانی شهردار تهران درخصوص قانون منع به کارگیری بازنشستگان در شهرداری تهران گفت: روز پنج‌شنبه هفته گذشته اعلام کردم لیست افراد بازنشسته در شهرداری تهران را برایم بیاورند تا این قانون را در شهرداری اجرایی کنم.

وی درخصوص حضور خودش در شهرداری با توجه به این قانون گفت: تابع قانون و نظر شورای شهر هستم.

اسامی برخی از  مدیران و معاونانی که در شهرداری تهران بازنشسته  و در حال حاضر مشغول به کار هستند وباید تعیین تکلیف شوند به شرح زیر است:

منبع: فارس
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟