تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

معلوم نیست وعده‌های اقتصادی روحانی کی قرار است عملی شود؟


یک فعال اصلاح‌طلب می‌گوید ناکارآمدی روحانی و دولت، حتی صدای اعتراض ناطق‌نوری و سیدحسن خمینی را هم درآورده است. او مدعی شد روحانی یک میلیون رأی بیشتر نداشت و اصلاح‌طلبان او را رئیس‌جمهور کردند!
معلوم نیست وعده‌های اقتصادی روحانی کی قرار است عملی شود؟

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

سیدفاضل موسوی در گفت‌وگو با نامه‌نیوز اظهار داشت: آقای جهانگیری در دولت کاره‌ای نیست. با وجودی که تلاش می‌کند. آقای روحانی نمی‌خواهند کسی را شریک کند، هر چند اصلاح‌طلبان نیز شراکت از او نخواستند اما همفکری هم نمی‌کند.


وی افزود: برخی دوستان اصلاح‌طلب اخیرا به من گفتند «در جایی سیدحسن آقای خمینی هم آمده بود و خیلی گله داشت که «آقای روحانی هیچ هماهنگی انجام نمی‌دهد و مشورت نمی‌پذیرد». این را سیدحسن آقای خمینی می‌گوید که جزء ساکت‌ترین‌هاست. او نیز صدای اعتراضش همچون ناطق درآمده است.

بیشتر بخوانید:

زیبا کلام: روحانی دیگر 10میلیون رای هم ندارد


وی با بیان اینکه تکلیف اصلاح‌طلبان با روحانی روشن نیست، اضافه کرد: آقای روحانی نمی‌خواهد این نسبت را روشن کند که مجموعه عظیم‌ اصلاح‌طلبان کجای قاعده بازی قرار دارند. او سه چهار نفر دور خود جمع کرده، با هم می‌نشینند و می‌پزند، نتیجه‌اش هم همین می‌شود که می‌بینیم.


این نماینده ادوار مجلس مدعی شد: آقای روحانی متاسفانه رفتارها و خصلت‌های خاص خود را دارد می‌خواهد همین طوری خودش کارها را جلو ببرد. کل رأی آقای روحانی یک میلیون و نیم بود، با حمایت یک مجموعه‌ای رئیس‌جمهور شد اما امروز هیچ توجهی به آن مجموعه ندارد.


وی گفت: خود او به مشکلات کشور در انتخابات ریاست‌ جمهوری سال 92 اشاره کرد و ادعا داشت که این مشکلات را حل می‌کند اما در حل اکثر مشکلات ناموفق بود چون استبداد رای به خرج می‌دهد.


موسوی تاکید کرد: آقای روحانی باید جدی با خود بیندیشد. مکرر اصلاح‌طلبان از راه‌های مختلف به آقای روحانی توصیه کردند که در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی کابینه پوست‌اندازی کند.


متاسفانه کار آقای روحانی این شده که هر 15-10 روز یک بار بحث ارزشمندی را مطرح می‌کند اما چندی بعد حرفش را تصحیح می‌کند، اینها نشانه ضعف است.


این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: اخیرا جایی دعوت بودم، یکی از مسئولان درون مجموعه آقای روحانی و از مدافعان جدی او نیز آنجا حضور داشت و می‌گفت «آقای روحانی تصمیم‌گیری‌هایی می‌کند که گویی آقای رئیسی رئیس‌جمهور است»، همچنین در جلسه دیگری یکی از مسئولان می‌گفت «احکامی که آقای روحانی برای مسئولان در دولت صادر می‌کند بسیار بدوی است». آدم می‌ماند واقعا کسی که 16-15 سال کارش مطالعه بوده و در جایگاه ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار داشت، امروز این طور شده است.


وی افزود: دو سال قبل از آنکه آقای روحانی رئیس‌جمهور شود یک بار ما را دعوت کرد. مطالبی که می‌گفت با این موضع‌گیری‌های امروزش زمین تا آسمان فرق می‌کرد. آن روز حرف‌هایش خیلی کارشناسی بود.


این نماینده ادوار مجلس یادآور شد: آقای روحانی باید بداند که با نزاع نمی‌شود مملکت را درست کرد. مقداری باید ملاطفت داشت و کار کارشناسی را جدی‌تر گرفت. حاصل نزاع این می‌شود که بیش از 90 درصد مردم دخل و خرج‌شان با هم نمی‌خواند. دولت یازدهم تمام شد و یک سال هم از دولت دوازدهم گذشت. قطعا سال آخر دولت دوازدهم نیز دوباره فصل رقابت‌های سیاسی برای انتخابات ریاست 1400 است، پس چه زمانی آقای روحانی می‌خواهد به وعده‌هایش عمل و مشکلات کشور را حل کند.


موسوی ادامه داد: آقای روحانی فقط با دو سه وزیر خود جلسه می‌گذارد و با دیگر وزرا نشست اختصاصی نمی‌گذارد. خوب طبیعی است وقتی رئیس‌جمهوری با اعضای کابینه‌اش نشست نمی‌گذارد خیلی اتفاقات خارج از انتظارش می‌افتد. 

کرباسچی: روحانی استعفا بدهد!/ تذکر به مسئولان درباره رفت و آمد با خودروی دولتی/ لاریجانی موافق برخی استیضاح‌ها بود


رئیس حزب اشرافی کارگزاران از روحانی خواست اگر نمی‌تواند شفاف درباره علت بن‌بست خود توضیح دهد، استعفا دهد و قهرمانانه کنار برود!
کرباسچی: روحانی استعفا بدهد!/ تذکر به مسئولان درباره رفت و آمد با خودروی دولتی/ لاریجانی موافق برخی استیضاح‌ها بود

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

*********

کیهان

تفاوت رفتار نیروهای حزب‌اللهی و ضد انقلاب درباره تتلو


هتاکی خواننده‌ای به نام تتلو به محرم اباعبدالله ‌الحسین(ع) موجب زبان درازی فتنه‌گران و حرمت‌شکنان عاشورای 88 علیه جریان انقلابی شد.


محافل رسانه‌ای فتنه‌گران و افراطیون آلوده به ضد انقلاب، با اشاره به ماجرای ملاقات تتلو با حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی به طعنه می‌گویند برای چه نامبرده را پذیرفتید؟!


گفتنی است تتلو مدتی است از کشور خارج شده و در فضایی نه چندان شفاف، درگیر اجرای پروژه‌هایی است که اتفاقاً به کار رسانه‌ای جریان فتنه‌گر و ضد انقلاب می‌آید؛ نظیر ماجرای کشف حجاب دختری به نام مائده هژبری و سپس توهین اخیر به مقدسات. او پس از سفر به ترکیه و کنسرت ناکام، از شبکه بی‌بی‌سی سردرآورد. به عبارت دیگر، به نظر می‌رسد او در جریان سفر به ترکیه، توسط سرویس‌های امنیتی بیگانه مدیریت می‌شود، و البته اثبات چنین موضوعی، چیزی از مسئولیت وی در بی‌حرمتی و هتاکی به مقدسات (و تحمل مجازات قانونی و شرعی آن) کم نمی‌کند.


سزاوار یادآوری است تتلو در سال 88 چندین کلیپ و ترانه برای میرحسین موسوی و ستاد انتخاباتی اصلاح‌طلبان تهیه کرده است. او چند سال پیش، نسبت به گذشته تاریک خود اعلام پشیمانی کرده و گفته بود که توبه کرده و می‌خواهد در خدمت وطن و ارزشهای اسلامی بخواند و جبران کند. او در برخی آهنگ‌هایش نیز سعی کرد این پشیمانی و جبران را نشان بدهد. منطق اسلامی در قبال این اظهار ندامت، پذیرفتن پشیمانی فرد خطاکار است و حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی و خبرگزاری فارس نیز از همین زاویه، تتلو را پذیرفتند تا بدین ترتیب او بتواند گذشته خود را جبران کند.


اما رویکرد نیروهای انقلابی به وی یا برخی هنرمندان که مواضع مشابهی اتخاذ کرده‌اند، با آشفتگی و عقده‌گشایی افراطیون مدعی اصلاح‌طلبی مواجه شد. سایت‌ها و روزنامه‌ها و کانال‌های تلگرامی این طیف چه در هنگام ملاقات تتلو با رئیسی و چه حضور وی در جشن فارس پلاس، ضمن هیاهوی شدید سعی کردند این اتفاق را به عبور از اصول یا موضوع انتخابات و رأی جمع‌کنی به هر قیمت (کاری که خود در آن استاد تمام و بی‌چهارچوب هستند) ربط دهند.


همان زمان روزنامه کیهان با بیان اینکه میزان، حال فعلی افراد است و نمی‌توان اظهار توبه به تتلو را نپذیرفت، نوشت: اگر او یا بزرگتر از او (مانند برخی انقلابیون بدفرجام) پا کج گذاشتند، نیروهای انقلابی معترضشان می‌شوند. به راستی آیا پذیرفتن انسانی که می‌گوید پشیمانم و توبه کرده‌ام عار است، یا پسرفت و ندامت برخی چپ‌نماهای رویگردان از انقلاب که با مفسدان سیاسی و اقتصادی و فرهنگی هم پیاله شدند، در آمریکا، انگلیس و فرانسه پناهندگی گرفتند، نان خور رژیم آل‌سعود شدند و کمک مالی گرفتند (از خاتمی تا مهاجرانی)، با زنان نامحرم ایتالیایی دست دادند، کشف حجاب کردند، با جام شراب به تمسخر پرچم عزای امام حسین(ع) پرداختند، با گوگوش و فعالان بهایی شبکه بی‌بی‌سی و من‌وتو، رفیق گرمابه و گلستان شدند و از گوگوش تا سروش (اکبر پونز و روحانی نماهای باند مهدی هاشمی و ملی مذهبی‌ها و سلطنت‌طلب‌ها و ساواکی‌ها) را یک جا دور هم جمع کردند؟!


فساد و خیانت واقعی مربوط به کسانی است که مزدوری آمریکا و انگلیس و اسرائیل را کردند و دست‌کم دوبار آشوب راه انداختند و علناً در نشریات خود- آن هنگام که داغ بودند- گفتند «علیه خدا هم می‌شود تظاهرات کرد، باید ختم انقلاب را گرفت، اسلام ارتجاعی است» و کف خیابان علیه امام حسین(ع) هتاکی کردند و درباره علت جنبش سبز کذایی گفتند که ما می‌خواهیم شراب بنوشیم و با مینی‌ژوپ به خیابان بیاییم و اسلام نمی‌گذارد.»


به عبارت دیگر، می‌توان گفت تتلو امروز ته صف و اردوگاهی ایستاده که فتنه‌گران طعنه زن، پیشگام و خط شکن آن- به نیابت از جبهه استکبار - بوده‌اند. در واقع جریان حزب‌اللهی می‌خواست او را نجات دهد و جریان آلوده به ضد انقلاب سعی کرد او را به منجلابی که خود در آن قرار گرفته‌اند، بازگردانند.


بازگرداندن تتلو به بخشی از معارضه با دین توسط ضد انقلاب، چیزی از بزرگواری نیروهای انقلابی در زمینه دادن فرصت توبه کم نمی‌کند؛ اما نشان می‌دهد که فتنه‌گران آلوده به نفوذ به رسم همه منافقین، ارتجاع و انحطاط و سقوط افراد را بر دادن فرصت جبران به آنها ترجیح می‌دهند. این نکته نیز بدیهی است که برخی افراد موفق به توبه می‌شوند و برخی دیگر، مانند معتادان فاقد اراده و استقلال، دوباره به جاهلیت و انحطاط قبلی باز می‌گردند. به یقین منطق دین این نیست که به خاطر ریزش‌ها و عقبگردهای مجدد و محتمل، فرصت توبه از افراد سلب شود.سقوط آزاد بی‌بی‌سی و سقوط عمیق‌تر مدعیان اصلاح‌طلبی


همکار نشریات زنجیره‌ای مدعی اصلاح‌طلبی می‌گوید بی‌بی‌سی فارسی دچار سقوط آزاد در زمینه اخلاق حرفه‌ای شده است.


کامبیز نوروزی نوشت: «اینکه تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی مدتهاست اصل بنیادی بی‌طرفی را کاملاً کنار گذاشته و کاملاً جانبدارانه علیه ایران حرکت می‌کند، به جای خود. اینکه کیفیت اخبار و کارشناسان مدعو این تلویزیون به نازلترین سطوح رسیده است، به جای خود، اینکه بخش‌های تحلیلی این تلویزیون به تکرارهای ملال‌آور و خالی از هر نوع خلاقیت حرفه‌ای رسیده است، به جای خود. همه اینها به کنار.
سقوط تأسف‌بارتر جدید این است که این تلویزیون پرمدعا، در این چند روزه وقت زیادی از برنامه‌های خبری و تحلیلی خود را در اختیار چند نفر از اعضای ناشناخته یک گروه سلطنت طلب تازه پا قرار می‌دهد که چند نفر خارج کشوری‌های گمنام تشکیل داده‌اند، که هیچ وزنی در سیاست ایران ندارند و پیروان رضا پهلوی‌اند و وطن فروشانه دست به دامن ترامپ شده‌اند. این گروه طرفدار تحریم و مداخله نظامی در ایران است.


وقتی که بی‌بی‌سی به این گروه داده، بیشتر شبیه رپرتاژ آگهی است. این را از آنجا می‌توان حدس زد که نه اعضای این گروه در شمار شخصیت‌های قابل اعتنای سیاسی و فرهنگی ایرانند، نه آنکه این گروه در بیانیه خود حرف خاصی گفته است. آنها طرفداران رضا پهلوی هستند که قبلاً خواستار تحریم ایران و اقدام نظامی آمریکا علیه ایران بودند. آنها دنبال براندازی‌اند. از نظر حرفه‌ای، تشکیل این گروه ارزش خبری چندانی ندارد. اما بی‌بی‌سی آن را به خبر یک خود بدل کرده و برنامه اختصاصی برایش می‌گذارد.


هیچ وقت انتظار نمی‌توان داشت تلویزیون‌هایی مثل بی‌بی‌سی و من و تو (که از همان اول هم طرفداری‌اش از خانواده پهلوی آشکار بود) و ایران اینترنشنال یا جاهایی مثل رادیو فردا و ایران وایر و آموزشکده توانا و آمد نیوز و امثال اینها که با بودجه‌های کشورهای دیگر کار می‌کنند، بی‌طرف بمانند اما وقتی ایران اینترنشنال می‌شود مبلغ مجاهدین خلق و بی‌بی‌سی فارسی می‌شود مبلغ رضا پهلوی و به حد تلویزیونهای فارسی زبان خارج کشور در دهه‌های 1360 و 1370 سقوط آزاد می‌کند، باید افسوس خورد به روزنامه‌نگاری گروهی از ایرانیان خارج از کشور که حرفه روزنامه‌نگاری را در اختیار کسانی گذشته‌اند که خود را در خدمت منافع کشورهای دیگر قرار داده و در تبعیت از سیاستهای دولتهای دیگر کمر علیه ملت ایران بسته‌اند.»


این یادداشت در حالی است که نشریات زنجیره‌ای مدعی اصلاح‌طلبی، تأمین کنندگان اصلی تیم مدیریت و تحریریه شبکه بی‌بی‌سی انگلیس بوده‌اند و بسیاری از عناصر نفوذی همکار نشریات مذکور، پس از خروج از کشور، در کسوت همکاران BBC درآمده‌اند. حتی وزیر ارشاد دولت اصلاحات و معاون وی نیز مدت‌ها با شبکه بی‌بی‌سی همکاری کرده‌اند.


اکنون سؤال این است که کدام هم افقی و همفکری مدعیان اصلاح‌طلبی را به چنین خیانت‌هایی در هم‌پوشانی با شبکه دولتی انگلیس وا می‌دارد و چگونه نشریات مدعی اصلاح‌طلبی، شبکه زرد بی‌بی‌سی را تغذیه می‌کنند یا از آن خط می‌گیرند؟!آدرس غلط ندهید! مافیای FATF ترورکنندگان دانشمندان هسته‌ای ما بودند


عضو فراکسیون امید مدعی شد FATF در شناسایی عوامل تروریستی حمله به مجلس نقش داشت.


محمود صادقی به خبر آنلاین گفته است: اف‌ای‌تی‌اف یک نهاد مالی است که دارای استانداردهایی است به منظور مبارزه با پولشویی که کشورهای عضو یا غیرعضو اگر آنها را رعایت کنند مشکلی در تبادلات بانکی خود ندارند اما اگر رعایت نکنند می‌تواند این موضوع مشکل‌آفرین شود.


وی درباره نقش FATF افزود: ما جلسه‌ای نزدیک به 3 ساعت در فراکسیون شفاف‌سازی داشتیم و مسئولین مرتبط در وزارت اقتصاد ازجمله رئیس مرکز مبارزه با پولشویی در این جلسه حاضر شدند و گزارش‌هایی از مبارزه با پولشویی در کشور ارائه کردند. آنها به آثار اجرای این سیاست اشاره کردند، ازجمله آن که با اجرایی شدن سیاست‌های مبارزه با پولشویی جلوی بسیاری از فرارهای مالیاتی گرفته شده، یا در بحث مبارزه با قاچاق موادمخدر اجرای این سیاست‌ها موجب کشف باندهای قاچاق شده است. حتی در موضوع حمله تروریستی به مجلس، همین سیاست‌های کنترل تراکنش مالی بود که منجر به شناسایی و دستگیری عوامل آن شد.


صادقی ادامه داد: با توجه به اینکه بحث پولشویی و تروریسم تنها یک موضوع داخلی نیست و در همین راستا، بیشترین آسیب حمله‌های تروریستی از منافقین گرفته تا داعش و گروه‌های تجزیه‌طلب متوجه ایران بوده، لازم است ما ازطریق کنترل تراکنش مالی بتوانیم با جرایم سازمان یافته مبارزه کنیم. لذا چنان‌چه به این کنوانسیون‌های مالی بپیوندیم می‌تواند برای منافع ما مفید باشد.


در اظهارات محمود صادقی، چند غلط یا مغالطه نهفته است، اولا آیا او نمی‌داند که مدیریت FATF دراختیار معاون سابق خزانه‌داری آمریکاست و آمریکایی‌ها صراحتا گفته‌اند ازطریق پذیرش مطالبات این کارگروه توسط ایران، می‌توانند به ایران فشار بیاورند؟


ثانیا گروه‌های تروریستی مذکور در فوق اصالتا بازیچه و آلت دست موسسان و گردانندگان FATF (آمریکا و انگلیس و ...) هستند.


ثالثا درباره برجام هم گفته می‌شد اگر ایران تعهدات مندرج در آن را بپذیرد، مشکلات حل می‌شود. اما عملا مشکلات تشدید شده؛ چراکه طرف دعوای ایران (و اتفاقا طرف متهم و مجرم و دعوا)، در جایگاه قاضی و شاکی می‌نشینند و ایران را در موضع اتهام می‌نشانند. به راستی اگر مبارزه با تروریسم، جزو استانداردهای FATF است، چرا گریبان آمریکا و عربستان و انگلیس و اسرائیل و ... را نمی‌گیرد و فقط ایران مورد اتهام است؟! آیا عجیب نیست؟!


ثالثا برخورد با شبکه تروریستی حمله به مجلس، مرهون فعالیت‌های نیروهای اطلاعاتی کشورمان است و نباید این اقتدار را به کارگروه مافیایی FATF نسبت داد.


رابعا اگر قرار است با پولشویی و فرار مالیاتی مبارزه شود، این اقدام چه ربطی به FATF دارد. مجلس و دولت اگر به اندازه کافی اهتمام داشته باشند، این مبارزه اتفاق می‌افتد. اما چون مثلا قانون مالیات‌های مستقیم (اصلاح شده در سال 94) مورد اهتمام دولت نیست و مجلس (ازجمله فراکسیون امید) هم علاقه‌ای به پیگیری این قبیل اولویت‌ها ندارد، بنابراین فرار مالیاتی و پولشویی اتفاق می‌افتد. به راستی چرا امثال صادقی، از دولت و وزارت راه و شهرسازی نمی‌پرسند تکلیف راه‌اندازی ثبت معاملات مسکن و اخذ مالیات‌ از واحدهای خالی به کجا رسید؟! آیا برای این قبیل کارهای بر زمین مانده، حتما باید به امر و نهی‌های FATF تن داد؟


چرا فراکسیون امید، شفافیت واقعی را از دستگاه‌های دولتی در معاملات ارز و سکه و خودرو مطالبه نمی‌کنند؟! و برعکس بر واگذاری اطلاعات سری کشور به بیگانگان اصرار دارند؛ اطلاعاتی که درز مشابه آن اطلاعات، منجر به ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان شد.تله تازه حزب اشرافی /کرباسچی: روحانی استعفا بدهد!


رئیس حزب اشرافی کارگزاران از روحانی خواست اگر نمی‌تواند شفاف درباره علت بن‌بست خود توضیح دهد، استعفا دهد و قهرمانانه کنار برود!


کرباسچی در گفت‌وگو با ماهنامه اندیشه پویا ضمن انتقاد از عملکرد روحانی و دولت وی گفته او می‌تواند با استعفا، به عنوان یک قهرمان کنار برود و اما اگر استعفا را به مصلحت نمی‌داند باید از خواب سنگین برخیزد و روشن و شفاف با مردم روبرو شود.


او درباره استعفا گفته است: این تصمیم سختی است اگر او نمی‌تواند کاری کند می‌تواند به عنوان یک قهرمان کنار برود و بگوید ایهاالناس من می‌خواستم کاری کنم نشد، به دیوار بسته خوردم و حالا کنار می‌روم. این ممکن است کمک کند که اگر او قهرمان نیست حداقل منفور هم نشود».


کرباسچی در عین حال افزود که اگر آقای روحانی معتقد است کناره‌گیری‌اش «به نفع مصالح ملی کشور نیست»، باید تلاش کند که «روشن و دقیق حرکت کند.»


دبیرکل کارگزاران سازندگی گفت عملکرد دولت حسن روحانی آن چیزی که او و همفکرانش تصور می‌کردند، نبوده است.


به گفته کرباسچی، برخی از انتقادها به روحانی در سال 92 نیز مطرح بود ازجمله اینکه او «نوعی خصلت سنگین وزنی در امور اجرایی دارد.»


وی تاکید کرد روحانی یک مدیر نشسته است، درحالی که رئیس‌جمهوری باید یک مدیر ایستاده و اجرایی فعال در صحنه باشد.


وی تاکید کرد دولت حتی در زمینه اقتصاد هم غیرکارشناسی عمل کرد.


دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی گفت باید به دولت «نهیب زد تا از این خواب سنگین بیدار شود.»


دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی درباره اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور گفت: «اول ببینیم آقای جهانگیری، معاون اول کارگزارانی است یا معاون اول خودش. متاسفانه اداره کشور ما اداره حزبی نیست.»


وی تاکید کرد اگر آقای جهانگیری بخواهد حزبی عمل کند نهادها و مجموعه‌ها و حتی خود آقای روحانی به او ایراد می‌گیرند که چرا حزبی عمل می‌کنید؟ او می‌گوید اگر خدمتی از من ساخته است با این شرایط است که حزبی نباشم و اعلام می‌کنم که در جلسه حزب شرکت نمی‌کنم.


وی در پاسخ به این سوال که «پس شما از آقای جهانگیری تبری می‌جوئید»، گفت: «واقعیت این است که آقای جهانگیری از ما تبری جسته ... و اعلام کرده من در شورای مرکزی حزب نیستم ما در کشور متاسفانه هنوز به این نتیجه نرسیده‌ایم که کشور را باید احزاب اداره کنند نه اشخاص».


ادعای کرباسچی درباره جدایی جهانگیری از کارگزاران درحالی است که روزنامه «سازندگی»، ارگان رسمی حزب کارگزاران، 7 تیر 97 با جهانگیری مصاحبه کرد و در مقدمه مصاحبه با اشاره به طولانی‌ شدن گفت‌وگو و یادآوری این موضوع ازسوی مسئول دفتر جهانگیری، می‌نویسد: جهانگیری با خنده پاسخ معناداری به رئیس دفتر می‌دهد و می‌گوید: «ما با هم‌حزبی‌هایمان نشسته‌ایم و حرف می‌زنیم»!


اظهارات کرباسچی، چندمین حمله حزب کارگزاران و اعضای آن به دولت و روحانی است. اخیرا سعید لیلاز در گفت‌وگو با یورونیوز تصریح کرد حتی اگر «چوب خشک به جای روحانی بود، تا الان کاری برای رونق اقتصاد کرده بود.» او برخلاف کرباسچی که روحانی را فاقد اختیار معرفی کرده، تصریح کرده بود روحانی غیر از اختیارات موجود، اختیارات ویژه و فراوان از رهبری گرفته است.


کارگزاران همچنین در بیانیه‌ای سرگشاده دولت روحانی را دولت «بزم» و نه دولت «رزم» معرفی کرد و دولتی سرگشته خواند.»


به نظر می‌رسد اظهارات اخیر کرباسچی در هل دادن روحانی به سمت استعفا یا ایجاد جنجال‌ سیاسی به نام شفافیت، ادامه همان نگاه «رحم اجاره‌ای» اصلاح‌طلبان به دولت است. این طیف همچنین گفته‌اند نگاه ساندیسی به روحانی و دولت او دارند و طبیعتا پس از مکیدن محتوای دولت، پاکت آن را باید به دور بیاندازند!


مواضع موذیانه کارگزاران درحالی است که جهانگیری عضو مرکزیت این حزب، از مقصران اصلی واگذاری 18 میلیارد دلار ارز به قیمت 4200 تومان و ایجاد بیش از 100 هزار میلیارد تومان رانت است. اگر هم شفافیتی مطالبه می‌شود، باید درباره این سوءمدیریت‌ها باشد.
 

خراسان

طرح  دولت برای دادن خسارت به مردم


یک مسئول ارشد اجرایی با ارسال بخشنامه ای به همه اعضای کابینه، به آن ها اعلام کرده است با توجه به ضرورت اجرای اقدامات اساسی که زمینه تحقق برنامه صیانت از حقوق شهروندان در نظام اداری را فراهم می آورد، دستگاه های دولتی به ویژه شورای عالی اداری و هیئت دولت موظفند با همکاری سازمان اداری و استخدامی کشور، برای استقرار نظام جبران خسارت وارده به مردم توسط ادارات اقدام کنند و در عین حال، شهروندان نیز درباره حقوق اداری خود آموزش خواهند دید.


تذکر به مسئولان درباره رفت و آمد با خودروی دولتی


پس از ابلاغیه چندی پیش یک عضو کابینه در خصوص ضرورت صرفه جویی در هزینه های برگزاری نشست ها و همایش های مربوط به سازمان ها و شرکت های دولتی، یک مقام مسئول اقتصادی نیز طی روزهای اخیر با ارسال بخشنامه ای به زیرمجموعه های خود، از آن ها خواسته به گونه ای برنامه ریزی کنند تا ضمن استفاده حداکثری از امکانات ویدئو کنفرانس در ادارات، در خصوص ضرورت و میزان استفاده از خودروهای دولتی در گردهمایی ها نیز حداکثر صرفه جویی و دقت اعمال شود.

ایران

هشدار وزارت خارجه انگلیس به ایرانیان دو تابعیتی

خبر اول اینکه، وزارت امور خارجه بریتانیا توصیه‌های مربوط به سفر به ایران را در سایت خود به روز کرده و به دوتابعیتی‌ها هشدار داده که دولت بریتانیا قدرت محدودی در حمایت از آنها در صورت دستگیر شدن دارد. به‌گزارش ایسنا این وزارتخانه با طرح این ادعا که «شهروندان بریتانیایی که ملیت ایرانی هم دارند، در صورت سفر به ایران با خطر روبه‌رو هستند»، مدعی شده:«دولت ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد به همین دلیل اگر یک شهروند دارای تابعیت دوگانه دستگیر شود توان ما برای حمایت بسیار محدود است». حمید بعیدی‌نژاد سفیر کشورمان در لندن،  در توئیتر خود با انتقاد و ابراز تأسف از سیاسی کردن موضوع سفر ایرانیان به میهن خود نوشت: «مقامات ایران مکرر اطمینان داده‌اند که تابعیت مضاعف به خودی خود جرم یا نقض قانون محسوب نمی‌شود و کسی به این دلیل مورد پیگرد قرار نمی‌گیرد. »

 وساطت رئیسی در آزادی طلاب تجمع فیضیه

خبر دیگر اینکه، وحید یامین‌پور از مجریان نزدیک به جبهه پایداری در صدا و سیما ادعا کرده که طلاب بازداشت شده در قم و مرتبط با تجمع مدرسه فیضیه با مداخله سیدابراهیم رئیسی، دادستان ویژه روحانیت آزاد شده‌اند. به گزارش ایرنا، رضا سیار فرماندار قم در این باره گفته است: بر اساس گزارشی که دادستانی ویژه روحانیت به ما داده است، 5 نفر در ماجرای مدرسه فیضیه قم بازداشت شدند که یک نفر بی تقصیر بود و آزاد شد. او با بیان اینکه خبر آزادی این افراد را در رسانه‌ها شنیده، گفت:« ماجرای مدرسه فیضیه قم در دادگاه ویژه روحانیت در حال رسیدگی است و روال قانونی خود را طی می‌کند. از نظر قانونی هم کسی نمی‌تواند در پرونده‌های قضایی دخالت یا اعمال نظر کند.»

تذکر به مداح یزدی

شنیدیم که سروش رحمانی، مداح معروف یزدی که ویدئوی مداحی‌هایش در هیأت کوچه بیوک یزد در مسجد حظیره پرطرفدار شده بود، به رویداد 24 گفت: بخشی از شعرمان را که جنبه خاکستری داشت، مجبور شدیم حذف کنیم. البته به نظر ما که اصلاً این گونه نبود اما از نظر دوستان در سازمان تبلیغات یزد بخشی از شعر باعث تشویش اذهان عمومی می‌شد و گفتند برخی از آنها را تغییر دهید، مانند بخشی از شعر که الله الله بود و می‌گفتند شاید باعث یادآوری برخی از موارد برای منافقین باشد و بخواهند علیه کشور جوسازی کنند.


دیدار کری با ظریف به شکایت رسید

با خبر شدیم که، سناتور فلوریدا از وزارت دادگستری امریکا درخواست کرد تا تحقیقاتی مبنی بر ملاقات‌های خصوصی جان کری با محمدجواد ظریف انجام دهد. به گزارش ایسنا به نقل از پولیتیکو، «مارکو روبیو» در نامه‌ای از وزارت دادگستری امریکا درخواست کرد تا مشخص کند که آیا جان کری وزیر امور خارجه پیشین امریکا، قانون لوگان و قانون ثبت عوامل خارجی را نقض کرده است یا نه. این قوانین مذاکرات اشخاص غیرقانونی را با دولت‌های خارجی منع می‌کنند. جان کری چندی پیش اعلام کرد در دو سال اخیر پس از ترک کاخ سفید «سه، چهار مرتبه» در شهرهایی همچون نروژ، مونیخ و چند نشست بین‌المللی دیگر با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران ملاقات کرده است.
 

بازداشت  یک عامل انفجار سفارت ایران در بیروت

دست آخر اینکه، خبرنگار المیادین در لبنان گزارش داد که «بهاء حجیر» یکی از تروریست‌هایی که در انفجار سفارت ایران در لبنان دست دارد، در اردوگاه«عین الحلوه» در جنوب لبنان دستگیر و به ارتش لبنان تحویل داده شد. به گزارش جماران، حجیر یکی از عناصر گروه  تروریستی «گردان عبدالله عزام» است و حلقه ارتباطی میان عاملان انتحاری انفجار سفارت ایران و برنامه‌ریزان این عملیات تروریستی به شمار می‌رود. نوامبر 2013 طی دو انفجار تروریستی توسط دو عامل انتحاری در مقابل سفارت ایران در بیروت 23 نفر از جمله «ابراهیم انصاری» رایزن فرهنگی ایران در لبنان به شهادت رسیدند. گروه موسوم به «گردان  عبدالله عزام» که یک گروه سلفی و وابسته به القاعده بود، با صدور بیانیه‌ای مسئولیت این انفجار را برعهده گرفت و مدعی شد که این اقدام را در تلافی آنچه دخالت ایران و حزب‌الله لبنان در سوریه خواند، انجام داده است.

وطن امروز

لاریجانی موافق برخی استیضاح‌ها بود


محمدرضا باهنر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با مهر در پاسخ به این سوال که آیا مطلوب‌تر این است که دولت خود دست به تغییرات بزند یا مجلس با ابزار استیضاح دولت را دستخوش تغییر کند؟ گفت: بهتر این است که رئیس‌جمهور خود دست به اقدام بزند. باهنر همچنین درباره نظر رئیس مجلس در این زمینه گفت: نظر آقای لاریجانی را نمی‌دانم. آقای لاریجانی در موضوعات مختلف، نظرات متفاوتی دارد. وی با بعضی استیضاح‌ها موافق و با بعضی دیگر، ممکن است مخالف باشد.

هرگز درخواست ملاقات با ترامپ از سوی ایران مطرح نشده است


بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه خبر منتشر شده از سوی یکی از خبرگزاری‌های خارجی به نقل از نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد مبنی بر درخواستی از سوی طرف ایرانی برای  ملاقات با رئیس‌جمهور آمریکا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد را مضحک  و در جهت ایجاد یک فضای روانی با اهداف مشخص خواند و آن‌ را تکذیب کرد. قاسمی به ایرنا گفت: اینگونه اظهارات یا خبرسازی‌ها طراحی رسانه‌ای - روانی و نعل وارونه زدن‌های محافل خاصی است که ناشیانه به قلب واقعیات می‌پردازند؛ این روش‌ها کاملا برای ما شناخته شده است و آرشیو ما مشحون از این دست خبرسازی‌هاست. مجددا تاکید می‌کنم از سوی جمهوری اسلامی ایران هرگز درخواست ملاقاتی با آقای ترامپ مطرح نشده است.

روسیه: توسعه برنامه موشکی حق حاکمیتی ایران است


«سرگئی ریابکوف»، معاون وزیر خارجه روسیه در مصاحبه‌ای بر حق ایران برای توسعه برنامه موشکی خود تأکید کرد. به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، روز چهارشنبه ریابکوف گفت معتقد است توسعه برنامه موشکی حق حاکمیتی ایران است. به گزارش فارس، ریابکوف در مصاحبه با اسپوتنیک همچنین تأکید کرد مسائل مربوط به برنامه موشکی ایران باید بدون اعمال فشار و از طریق مذاکره حل و فصل شود. او گفت: «ما همواره از اینکه هر مساله‌ای که در روابط میان کشورها و در گفت‌وگوها بر سر مسائل بغرنج بروز پیدا می‌کند از طریق مذاکره و توافقات مربوط حل شود، حمایت کرده‌ایم». ریابکوف اضافه کرد: «از این منظر، تحولات مربوط به توافق هسته‌ای ایران و سایر مسائلی که همکاران آمریکایی ما وارد چارچوب این توافق می‌کنند، توجه دقیق ما را به خود جلب می‌کند».

بررسی «پالرمو» با حضور کارشناسان مجمع تشخیص در مجلس


یحیی کمالی‌پور، عضو هیات ‌رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به بررسی لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی «پالرمو» در این کمیسیون اظهار داشت: شورای نگهبان نسبت به مصوبه مجلس درباره این لایحه چند ایراد شکلی را مطرح کرده بود که اعضای کمیسیون (در  جلسه روز سه‌شنبه 13 شهریور) این ایرادات را بررسی و رفع کردند. وی با بیان اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز نسبت به مصوبه مجلس درباره لایحه «پالرمو» ایرادات و ابهاماتی را مطرح کرده بود، تصریح کرد: این مجمع یکی از مباحث این لایحه را خلاف سیاست اقتصاد مقاومتی دانسته و عنوان کرده‌ بود در این مورد اطلاعات کشور را در اختیار دشمنان قرار می‌دهد. عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی مجلس تأکید کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده قرار است در یکی از جلسات کمیسیون قضایی در هفته آینده (پس از سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه) ایرادات و ابهامات مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور کارشناسان مجمع تشخیص و همچنین کارشناسان مرکز پژوهش‌های قوه مقننه بررسی و رفع شود. کمالی‌پور تصریح کرد: پس از رفع ایرادات شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی «پالرمو»، لایحه برای بررسی به صحن علنی پارلمان ارجاع می‌شود.

پناهیان: BBC بتواند بین حضرت عباس و حسین(ع) هم نفاق ایجاد می‌کند


حجت‌السلام پناهیان در خطبه‌های پیش از نماز جمعه برخی سیاسیون را متهم به ایجاد یأس در جامعه کرد و گفت نیاز نیست کسی به سفارتخانه‌ای وابسته باشد و لزوماً این افراد جاسوس نیستند.
پناهیان: BBC بتواند بین حضرت عباس و حسین(ع) هم نفاق ایجاد می‌کند

به گزارش مشرق، حجت‌السلام پناهیان، ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه، به رابطه امید و استقامت و شرایط سیاسی کشور اختصاص داد.

وی با اشاره به ارزش امید و نیاز آن در جامعه گفت: «بدون امید مشکلات مضاعف دیده می‌شود و راه عبور از مشکلات دیده نمی‌شود. این احساس یأس جامعه را فراخواهد گرفت. ابلیس یکی از کارهایی که انجام می‌دهد، وارد کردن یاس به افراد است. خدا می‌تواند هر جامعه‌ای را از هر مشکلی نجات دهد. قدرت خداست که در هر برهه‌ای معجزات بزرگی به نمایش می‌گذرد. ابلیس چون ناتوان است در هر فردی تلاش می‌کند یأس ایجاد کند.»

وی با توصیف رسانه‌های تولید کننده پیام علیه کشور به شیطانک، آنها را تولید کننده یأس نامید، گفت: «تمام اخبار این رسانه‌های حاوی یأس و تفرقه است. بی‌بی‌سی چند سال پیش در ایام تاسوعا در تحلیلی گفته بود تاسوعا روز عزا برای برادر ناتنی امام حسین (ع) است و اینها اگر دستشان بیاید میان حضرت عباس و حسین (ع) هم نفاق ایجاد می‌کنند. در حالی که در تمام کشور مثال دو برادر را حضرت عباس و حسین (ع) می‌دانند. ابلیس چنین است و در پی انتقال خبرهای منفی است.»

پناهیان در توصیف افرادی که ایجاد امید و یأس می‌کنند، گفت:«خدا فرموده است کسانی که مقاومت می‌کنند نعماتشان را بسیار خواهد کرد.»

وی با اشاره به آیات قرآن از ارزش استقامت در نزد خدا گفت و آن را با مبارزه رزمندگان اسلام در جبه‌ها مثال زد . وی با اشاره به صحبت‌های رهبر انقلاب و استفاده از چفیه به عنوان مقاومت تأکید کرد باید در عرصه فرهنگی، فرهنگ مقاومت را تقویت کنیم.

وی آموزش و پرورش و روش تعلیم دین در مدارس را کمترین تأثیر در فرهنگ مقاومت برشمرد و مدعی شد این سخن را با اطلاع می‌گوید.

پناهیان برای تدریس اخلاق و مقاومت به شاهنامه اشاره کرد که در گذشته یکی از بسترهای آموزش مقاومت و قدرتمند شدن در جامعه بوده است. وی همچنین براساس یک حدیث از امام صادق (ع) اخلاق ناشی از ضعف نفس را بی‌فایده توصیف کرد و از شجاعت امام خمینی گفت که ناشی از عرفان او بود. از همین رو او آموزش و پرورش را توصیه کرد که براساس این آموزه‌های فرهنگ مقاومت را در کودکان تقویت کنند.

این خطیب در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه با جمع‌بندی اینکه امید و استقامت به یکدیگر وابسته هستند؛ این مهم را اشاره کرد درصد امید در کشور به میزان استقامت مردان سیاسی کشور مرتبط دانست و از گفته‌های برخی نمایندگان انتقاد کرد که استقامت چهل ساله را نقد کرده‌اند و آن را مصداق یأس‌پراکنی برشمرد. وی افزود که باید سیاسیون و مردم این نماینده را از جهالت خارج کرده‌اند.

او مفهوم رفراندوم را نیز به نقد کشید و گفت: «رفراندوم مرتبط به بن‌بست سیاسی است و این در حالی است که اصول قانون اساسی به درستی هنوز انجام نشده است. چه بن‌بستی! کارهای عادی خود را درست انجام بدهیم بن‌بستی وجود نخواهد داشت.»

این رفتار را به رفتار خوارج توصیف کرد که قصد برهم زدن بازی را داشتند و راه‌حل‌های قانونی برای آنان جواب نمی‌داده است.

پناهیان از مجلس و دولت خواست با افزایش رویه استقامتی شرایط امیدساز را در جامعه مهیا کنند و گفت ما می‌خواهیم در کشور مارش پیروزی نواخته شود. در یک چهارشنبه منتظر بودیم قوانین علیه رانت‌خواری و پولشویی تصویب شود و مارش پیروزی بنوازیم؛ اما یک باند آن از دستور کار مجلس خارج کرد. بدانید که بخش از رانت‌ها برخلاف قانون نبود و نیاز به تصویب قانون داشت که جلوی آن گرفته شود.»

وی در پایان این پیش‌خطبه‌های خود روضه کوتاهی در مدح حضرت زینب (س) خواند.

حکم مشایی ابلاغ شد/ هنوز اعتراضی به حکم صادره برای مشایی نشده است


رییس کل دادگستری استان تهران در خصوص آخرین وضعیت پرونده مشایی گفت: حکم ابلاغ شده و مهلت اعتراض به پایان نرسیده و تا این لحظه به حکم اعتراضی نشده است.
حکم مشایی ابلاغ شد/ هنوز اعتراضی به حکم صادره برای مشایی نشده است

به گزارش مشرق، غلامحسین اسماعیلی رییس کل دادگستری استان تهران در حاشیه مراسم تشییع پیکر دو شهید گمنام در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت پرونده مشایی گفت: حکم ابلاغ شده و مهلت اعتراض به پایان نرسیده و تا این لحظه به حکم اعتراضی نشده است.

بیشتر بخوانید:

توضیح رییس دادگستری تهران درباره علت بیش‌تر بودن مجازات جوانفکر از مشایی

وی در رابطه با بخش دیگری از پرونده، بیان کرد: این پرونده در دادسرا تا زمان بررسی‌ها مفتوح است و کیفرخواست صادر نشده است.

رئیس کل دادگستری استان تهران 21 شهریور ماه از صدور حکم اسفندیار رحیم مشایی و محکومیتش به 6 سال و نیم حبس خبر داد.

حاشیه‌های خانم دستیار تمامی ندارد/ «مولاوردی» چگونه در مسیر تقابل با نظام حرکت می‌کند؟ +عکس


این که خانم مولاوردی، پُست یکی از مهره‌های آشکار جنگ روانی نظام سلطه علیه جمهوری اسلامی را لایک می‌کند، فقط مساله‌ی یک پسند احساسی نیست، بلکه نشان از انطباق قابل توجه در افکار و ذهنیات دارد.
حاشیه‌های خانم دستیار تمامی ندارد/ «مولاوردی» چگونه در مسیر تقابل با نظام حرکت می‌کند؟ +عکس

سرویس سیاست مشرق - در آبان سال 96، در آستانه مراسم باشکوه راهپیمایی اربعین که الحق به مانیفست قدرت و اتحاد محور مقاومت تبدیل شده، به ناگاه دستیار رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی، شهیندخت مولاوردی، تصویری در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد که ظاهرا یک مسیر پیاده روی زائران را نشان می داد که در امتداد آن بطری‌های آب معدنی ریخته بود. ایشان زائران اباعبدالله را به رعایت «نظافت» توصیه کرد!

این استوری خانم دستیار، واکنش‌های بسیاری را در پی داشت که شاه‌بیت آن‌ها این بود که چرا خانم مولاوردی این همه سال درباره رویداد عظیم اربعین هیچ سخنی نگفت و حالا از کل آن رویداد(که قطعا مثل هر رویدادی، نقص‌ها و کمبودهایی دارد) و از بین همه‌ی ابعاد استراتژیک، سیاسی، فرهنگی، اعتقادی و انسانی آن، چنین چیزی را برای «کنایه» زدن و اصطلاحا «تکّه» انداختن به زائران عتبات برگزیده است.

البته نام خانم مولاوردی، در سه سال گذشته، خواسته یا ناخواسته، با نام یک جاسوس خبره و کاربلد آمریکایی-لبنانی به نام «نزار زاکا» گره خورده است که در 27 شهریور 94 در راه بازگشت به فرودگاه برای خروج از کشور توسط دستگاه اطلاعاتی کشور بازداشت شد. نکته مهم این جا بود که این جاسوس به دعوت معاون وقت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، یعنی همین سرکار خانم مولاوردی به کشور دعوت شده بود. زاکا یک کارشناس خبره فناوری اطلاعات و یک استاد «شبکه‌سازی» نفوذ در کشورهای هدف بود که برای آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) کار می کرد. پوشش ظاهری و رسمی این تاجرِ دوتابعیتی آمریکایی-لبنانی، نایب رییس «اتحادیه جهانی فناوری اطلاعات» (ویتسا) و دبیرکل «سازمان عربی فناوری اطلاعات و ارتباطات» (اجمع) بود.

بنا به گزارش‌هایی که بعد از انتشار خبر دستگیری زاکا منتشر شد، او قصد داشت در قالب بحث «توانمند سازی زنان»، شبکه‌ای برای تغییرات خزنده و چراغ خاموش در جهت «غربی سازی» جامعه زنان و تقابل سازی زنان با حاکمیت ایجاد کند و البته عواملی در داخل دولت(از جمله یکی از مدیران رشد وزارت ارتباطات) با او همکاری می کردند.[1]

نزار زاکا در کنار کالین پاول، وزیر خارجه اسبق آمریکا

البته بدیهی بود که خانم مولاوردی به واسطه ذهنیت «مشارکتی» خود که اصولا به اموری از قبیل «جنگ نرم»، «تهاجم فرهنگی» و پروژه‌های دین زدایی و سکولاریزاسیون غربی‌ها برای جامعه زنان ایران باور ندارد و این مسایل را «توهم توطئه» می داند و باز به واسطه‌ی این که خود او دعوت‌کننده مامور اطلاعاتی زبده‌ای چون زاکا به ایران بود، هیچ‌گاه زیر بار چنین اتهاماتی درباره مهمان مدعو خود نرفت و در سه سال اخیر هر جا که فرصت یافته، از زاکا دفاع کرده است، تا به امروز که در کمال حیرت، معاون پیشین و مشاور کنونی رییس جمهور، در مصاحبه با خبرگزاری آمریکایی «اَسوسیِیتد پرس»(AP) به دستگاه قضایی کشورش حمله و حرف‌هایی را مطرح کرده که به طور معمول هیچ مقام مسوولی در هیچ کشوری، آن‌ها را نزد رسانه‌های کشور «دشمن» بیان نمی کند(البته درباره این که خانم مولاوردی آمریکا را که چنین خصمانه کشورمان را تحت جنگ اقتصادی، حملات تروریستی و برنامه‌های پیچیده برای آشوب و اغتشاش قرار داده، دشمن می داند یا نمی داند، مطمئن نیستیم).

مولاوردی بار دیگر در این مصاحبه به دفاع از یک جاسوس آمریکایی پرداخت و تلویحا دستگاه‌های اطلاعاتی و قضایی کشور را در مورد پرونده زاکا به سیاسی‌کاری متهم کرد. او همچنین دستگاه قضاء را به مداخله در کار دولت و «خنثی کردن» تلاش‌های دولت متهم نمود.

این در حالی است که خود آمریکایی‌ها چون قدر و قیمت این مهره اطلاعاتی-نفوذی کارکشته ی خود را می دانستند و شکست اطلاعاتی خود را برای نفوذ دادن این جاسوس پذیرفتند، چندان موضعی درباره دستگیری تبعه‌ی خود نگرفته‌اند. در چنین وضعیتی، دفاع خانم مولاوردی از این جاسوس، آن هم بعد از سه سال، به شدت عجیب و قابل تامل است.

این عضو حزب منحله مشارکت، که ظاهرا بنا دارد پرچم «لیبرالیسم»(ایدئولوژی محبوب مشارکتی‌ها) را در هر شرایطی بالا نگه دارد، جزو حلقه‌ای است که می توان آن‌ها را «فمینیست‌های اسلامی» نامید. این دسته از فمینیست‌ها(که در جریان اصلاح طلب به وفور دیده می شوند) به نوعی «شریعت حداقلی» و «ایدئولوژزی زدایی» از ساحت امور زنان معتقدند و گرچه خود حجاب برتر بر سر می کنند، اما حتی یک سطر و سخن از آن‌ها در دفاع از حجاب در جایی ثبت نشده است.

مولاوردی که در کنار معصومه ابتکار، چهره‌های زن ثابت دولت‌های اصلاحات و اعتدال هستند، در حالی پرچم «حقوق زنان» و برابری مطلق حقوق زن و مرد را بالا برده‌اند که مدتی است داد برخی از فعالان سیاسی زن اصلاح‌طلب هم از بسته بودن حلقه زنان سیاستمدار در اردوگاه اصلاح‌طلبی و اعتدال درآمده است و حتی فردی چون «الهه کولایی» که تجربه یک دوره نمایندگی مجلس را از حزب مشارکت دارد، بر این موضوع صحه گذاشته است.[2]

اخیرا، خانم «فاطمه دانشور»(عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران در دوره چهارم) در مصاحبه‌ای از حلقه بسته زنان «مدیر» در جریان اصلاحات و اعتدال انتقاد کرد:

" زمانی هم که آقای روحانی می‌خواهد از زنان در سطوح بالای مدیریتی استفاده کند، متاسفانه ما یک دایره بسیار محدود زنان سنتی را داریم که از دورههای مختلف ریاستجمهوری تحت عنوان مشاورین زن در کنار رئیس جمهورهای مقاطع مختلف بودند. اینها گروههایی را دارند که یک گروه معدود چند نفره می‌شوند. در نهایت هیچ زن دیگری را در جمع خود راه نمیدهند. این عده طرف مشاوره رئیسجمهورها هستند برای اینکه زنان کابینه یا زنان دستگاهها را به رئیسجمهور پیشنهاد بدهند. متاسفانه زنان ما باید از این مجرا عبور کنند که در نهایت نیز زنان توانمند ما نمی‌توانند از آن عبور کنند چون این عده محدود از زنان، سایر زنان توانمند را قبول ندارند. در واقع یک خودزنی در جامعه زنان وجود دارد که اجازه نمیدهد خانمهای توانمند شناسایی شوندو بخواهند موقعیتهایی را به دست بیاورند. به ویژه اینکه این زنان توانمند با آنها از لحاظ پوشش و تفکر همسو نباشند که این مشکل همچنان وجود دارد."[3]

فاطمه دانشور از حلقه بسته‌ی زنان دولت گفت

البته طبیعی بود که مخاطبان منظور خانم دانشور و روی سخن او  را در وهله نخست، سه زن حاضر در کابینه(مولاوردی و ابتکار و لعیا جنیدی) تعبیر کنند.

جالب این‌جاست که خانم مولاوردی یکی از کم‌تحمل‌ترین اعضای کابینه در برابر انتقادات است و تا حالا چندین باز از فعالان سیاسی بایت انتقاد به عملکرد او و مجموعه‌ی تحت هدایتش شکایت کرده است و البته «دروغگو» خطاب کردن منتقدان هم از دیگر شاخصه‌های ایشان است. جالب این جاست که با وجود انتقادات فراوان و متنوعی که به عملکرد مولاوردی(در هر دو دولت یازدهم و دوازدهم) وجود داشته، او حتی یک بار به صورت جدی با منتقدان و کارشناسانی که نظراتی مغایر با نظرات او دارند، جلسه‌ای تشکیل نداده تا صحبت‌های آنان را بشنود و بخش عمده‌ی جلساتی این خانم برای تصمیم‌گیری درباره مسایل زنان یا سیاستگذاری در این حوزه برگزار می کند، یا غیرعلنی و مخفیانه است و یا صرفا با کارشناسان همسو و موافقان او برگزار می شود.

خانم مولاوردی در اردیبهشت ماه سال 96، در جریان همایش بررسی عملکرد دولت تدبیر و امید در حوزه زنان و خانواده در تالار وحدت دانشگاه تبریز، با وجود آن که رهبر معظم انقلاب پیش از آن به صراحت به اجرای سند ننگین 2030 در کشور انتقاد و دستور توقف اجرای آن را صادر کردند، از این سند دفاع کرد و گفت:

" سند 2030 مخفیانه امضا نشده، این سند برای آموزش برابر دختران و پسران بسیار هم خوب بوده است."

با این اظهارنظر معلوم شد که مولاوردی خود یکی از بانیان و عوامل اصلی امضای آن سند و تلاش برای اجرای آن بوده است.

در بهمن و اسفندماه سال گذشته، زمانی که ضدانقلاب در حرکتی برنامه‌ریزی شده و یک سناریوی جنگ روانی کشف حجاب زنجیره‌ای شماری از دختران اجیرشده در مناطق مختلف پایتخت(برای به چالش کشیدن اقتدار حاکمیت در حوزه اجتماعی) با فراخوان مسیح علینژاد،ضدانقلاب مقیم لندن، کلید خورد، باز این خانم مولاوردی بود که به صحنه آمد هم به دفاع از «دختران خیابان انقلاب» برخاست و هم، همصدا با رسانه‌های ضدانقلاب، نیروی انتظامی را به خاطر انجام وظیفه قانونی خود در آن فیلم کذایی، زیر سوال برد.[4]

جالب این‌جاست که او در مصاحبه‌ای با سایت «خبرآنلاین»(18 اسفند 96) هم غیرمستقیم از مخالفت خود با «حجاب اجباری» پرده برداشت و هم مزدوران جنگ روانی دشمن موسوم به «دختران خیابان انقلاب» را صرفا «فعال مدنی» خواند که «اعتراض مدنی» انجام دادند.[5] سخنان مولاوردی در این مصاحبه و چند مصاحبه دیگر در همین زمینه، دقیقا منطبق با جنگ روانی-تبلیغاتی ضدانقلاب و تصدیق تبلیغات آنان در این زمینه بود، به ویژه این که او نیروی انتظامی را به دلیل انجام وظیفه‌ی خود بارها تخطئه کرد.

باید اضافه کرد که، همین چند روز پیش(20 شهریور) این خبر منتشر شد که مشاور رییس جمهور در امور زنان و خانواده، پای استوری «معصومه علینژاد»(معروف به مسیح) لایک گذاشته است. مسیح علینژاد، از مهره‌های پرهیاهوی جنگ رسانه ای-تبلیغاتی نظام سلطه علیه جمهوری اسلامی است که پروژه ایجاد شکاف در جامعه زنان و ایجاد تقابل «زن محجبه-زن بی‌حجاب» و کشاندن ان به تقابل فیزیکی را دنبال می کند. این که مولاوردی مطلب چنین کسی با چنین سابقه‌ و کارکردی را پسند کرده، حرف‌های زیادی در خود دارد و خبر از انطباق فکری و بینشی این دو نفر می دهد و البته عملکرد مولاوردی تاکنون چیزی خلاف این را هم نشان نداده است.

نکته بسیار مهمی که درباره عملکرد مولاوردی(چه در معاونت امور زنان و چه به عنوان دستیار حقوق شهروندی رییس جمهور) وجود دارد، مبنا و پایه‌ی تفکرات و عملکرد او در حوزه زنان و حقوق شهروندی است. در 5 سالی که از مسوولیت مولاوردی در دولت اعتدال می گذرد، حتی یک سخنرانی یا مصاحبه از او ثبت نشده که در آن به طور جدی حرفی از شریعت، نقش شریعت در حقوق، دیدگاه او به دین و مبانی دینی عملکرد او در حوزه زن، خانواده و حقوق شهروندی زده باشد. در عوض، فضای ذهنی و گفتاری او پر است از «اعلامیه حقوق بشر»، «عدالت جنسیتی»، سازمان‌های حقوق بشری و ........

به این قسمت از همان مصاحبه او با خبرآنلاین دقت کنید:

"منشور حقوق شهروندی باید مانند اعلامیه جهانی حقوق بشر موجب توسعه حقوق شده و هنجارسازی ‌کند. در حال حاضر نیز منشور چنین کارکردی دارد و در حال ایجاد هنجارهای حقوقی است. کمااینکه در ماه‌های اخیر شاهد بوده‌ایم در حکم دادگاه‌ها به مواد منشور استناد شده است. با توجه به اینکه اکثر مواد منشور قبلا تصویب شده‌اند و دولت بنا ندارد این قوانین را در قالب لایحه به مجلس ارسال کند چراکه یک قانون دو بار به تصویب نمی‌رسد، اما در عین حال ما هیچ منعی برای ارائه لایحه نداریم و اگر ضرورت حس شود در مورد تک تک این مفاد می‌توانیم لایحه تنظیم کنیم."

جا دارد که در انتها، به فرازی از بیانات رهبر معظم انقلاب درباره مساله استراتژیک «نفوذ» رجوع کنیم. ایشان در 20 اسفند 94 در دیدار رییس و اعضای مجلس خبرگان رهبر فرمودند:

" ......یکی از آماج‌های این نفوذ مسئولانند؛ آماج دوّم مردمند. مسئولان آماج این نفوذند؛ برای چه؟ هدف چیست؟ هدف این است که محاسبات مسئولان را عوض کنند و تغییر بدهند؛ یعنی مسئول جمهوری اسلامی به این نتیجه برسد که با ملاحظه‌ی هزینه و فایده احساس کند که باید این اقدام را بکند، این اقدام را نکند؛ نفوذ برای این است به این نتیجه برسد که فلان رابطه را قطع کند، فلان رابطه را ایجاد کند؛ نفوذ برای این است که این محاسبات در ذهن مسئولین عوض بشود. آن‌وقت، وقتی نتیجه این بشود که فکر مسئولین و اراده‌ی مسئولین در مشت دشمن قرار بگیرد، دیگر لازم نیست دشمن بیاید دخالت مستقیم بکند؛ نه، مسئول کشور همان تصمیمی را میگیرد که او میخواهد. وقتی محاسبه‌ی این حقیر عوض شد، تصمیمی را میگیرم که او میخواهد؛ من همان کاری را که او میخواهد مفت و مجّانی انجام میدهم؛ گاهی بدون اینکه خودم بدانم -یعنی اغلب بدون اینکه خودم بدانم- این کار را انجام میدهم. [بنابراین] سعی میکنند محاسبات مسئولین را عوض کنند. پس آماج اوّل مسئولینند."[6]


[1] https://www.mashreghnews.ir/news/492341

[2] https://www.mashreghnews.ir/news/733872

[3] https://www.mashreghnews.ir/news/891638/

[4] https://www.khabaronline.ir/detail/758497/society/family

[5] https://roozame.com/detail/6695107

[6] http://farsi.khamenei.ir/newspart-index?tid=6592

ابلاغیه روحانی به وزیران با 17 ماه تاخیر رسید/ روایت ظریف از پشت پرده هشتگ‌های تغییر نظام/ توقف انتشار آمار رشد اقتصادی!


ظریف در پیامی توئیتری، ضمن انتقاد از بستن حساب‌های کاربران واقعی ایرانی در توئیتر، به روبات‌هایی اشاره کرد که برای ترویج پروپاگاندای «تغییر نظام» در حال فعالیت هستند.
ابلاغیه روحانی به وزیران با 17 ماه تاخیر رسید/ روایت ظریف از پشت پرده هشتگ‌های تغییر نظام/ توقف انتشار آمار رشد اقتصادی!

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

*********

کیهان

گارد دولت در مقابل مشورت صاحب‌نظران اقتصادی


«در شرایطی که اقتصاد ایران به بی‌ثباتی کم‌سابقه‌ای افتاده و افکار عمومی و فعالان اقتصادی نگران و سردرگم درانتظار توضیح و راهکار هستند، بسیاری با حیرت می‌پرسند چرا دولت هیچ‌کاری نمی‌کند؟ اگر چوب خشک هم به‌جای این‌ها بود، حرکتی می‌کرد!»


روزنامه صبح‌نو با طرح این مطلب نوشت: پاسخ معمای بی‌عملی دولت را شاید بتوان در پیام و رفتار دستیار اقتصادی رئیس‌جمهوری و نفر اول تصمیم‌سازی اقتصادی دولت در پنج سال گذشته یافت. کسی که مدت‌هاست در رسانه‌ها و محافل اقتصادی غیبت محسوسی دارد.


آخرین حضور رسانه‌ای آقای دکتر نیلی به 28‌ خرداد ‌97 بازمی‌گردد؛ روزی که در یادداشت بسیار مهمی با عنوان «راه‌حل سیاسی یا راه‌حل سیاستی؛ کدام دشوارتر، کدام مهم‌تر؟» نوشتند، در شرایط فعلی سیاست‌گذاری اقتصادی دیگر جواب نمی‌دهد و سیاست خارجی باید راه را برای اقتصاد باز کند.


سکوت طولانی ایشان در این دوره پرتلاطم بعد از آن یادداشت، به جامعه اقتصادی کشور پیام می‌دهد که ظاهراً قصد دارند آموزه و محتوای آن نوشته را در عمل هم اجرا کنند.


آقای نیلی به‌عنوان مرشد تیم اقتصادی دولت و یکی از موثرترین نظریه‌پردازان اقتصاد جمهوری اسلامی، مریدان و هواداران زیادی در روزنامه‌نگاران و مسئولان اقتصادی کشور دارند، به‌گونه‌ای که بعد از آن یادداشت، برخی روزنامه‌نگاران‌ «بن‌بست در سیاست‌گذاری اقتصادی» را تفسیر و ترویج کردند و تیم اقتصادی دولت نیز با بی‌عملی و انفعال نسبت به تحولات بازار، ظاهراً نظر دکتر نیلی را در عمل اجرا کرده و می‌کند.


برای سکوت و انفعال دولت در برابر تحولات بازارها احتمالاً دلیل بهتری نتوان یافت.


مدت‌ها پیش از یادداشت تاریخی دکتر نیلی، عده‌ای از اقتصاددانان نخبه و بی‌ادعا، بدون قراردادهای میلیاردی پژوهشی، تحقیق و همفکری برای پیشگیری از بی‌ثباتی موجود و عبور از تحریم‌های ترامپ را شروع کرده‌اند و از اوایل تابستان به‌تدریج راهکارهای فعالانه ضدتحریم را تدوین و به دولت و مجلس ارائه کرده‌اند.


اجرای این راهکارها که با مشورت متخصصان و خبرگان اجرایی تهیه شده، هم می‌توانست از بروز بی‌ثباتی فعلی پیشگیری کند و هم می‌تواند اقتصاد ایران را تا حد زیادی از آسیب تحریم‌های پیش رو مصون ‌نگه دارد و حتی بیش از این‌ها، این راهکارها شامل جراحی‌هایی است که در شرایط عادی نمی‌توان در اقتصاد ایران انجام داد اما با اجرای آن‌ها در این فرصت، می‌توان بیماری‌های مزمن اقتصاد ایران را نیز علاج کرد.


دولت محترم تقریباً هیچ‌کدام از راهکارهای پیشنهادی را اجرا نکرده و کلاً خود را به بی‌خیالی و بی‌عملی زده است. احتمالاً به تبعیت از نظر دکتر نیلی درباره بن‌بست بودن سیاست‌گذاری اقتصادی در شرایط فعلی.


ای کاش آقای دکتر نیلی و همکارانشان در دولت با اقتصاددانانی که مشفقانه و بی‌توقع، راهکارهای عبور اقتصاد ایران از مشکلات موجود را ارائه کرده‌اند، دور یک میز بنشینند، دلایلشان را ارائه کنند و به تفاهم برسند یا همدیگر را قانع کنند.


چه بهتر که این جلسه در معرض افکار عمومی باشد و جامعه کارشناسی کشور قضاوت کند که آیا واقعاً سیاست‌گذاری اقتصادی در بن‌بست است یا خیر؟وعده‌های دولت برعکس شد اصلاح‌طلبان خود را به آب انداختند!


یک روزنامه حامی دولت تصریح کرد واگرایی در ائتلاف دولت قابل پیش‌بینی بود.


هفت صبح نوشت: اصلاح‌طلبان باید مهم‌ترین بخش جبهه اصلاحات باشند اما تمام این شش سال گذشته نقش لجستیک ماجرا را داشته‌اند و با ناامیدی شاهد حضور عناصر اعتدال و توسعه، کارگزاران و اصولگرایان معتدل در صدر اخبار بوده‌اند. اصلاح‌طلبان به پایگاه مردمی خود می‌نازند اما می‌دانند که بخشی از این پایگاه و محبوبیت را قربانی ائتلاف خود با اعتدال وتوسعه و کارگزاران کرده‌اند. ائتلافی که ثمره‌هایش در اقتصاد و دیپلماسی می‌تواند آینده اصلاح‌طلبان را در معرض خطر قرار دهد.


اصلاح‌طلبان مغضوب و کارگزاران منزوی سرنوشت خود را به معتمدین موجود در جناح اعتدال و توسعه پیوند زدند. آنها بعد از پیروزی به حضور اسحاق جهانگیری در پست معاونت ریاست جمهوری بسنده کردند. تازه این چهره رادیکال کارگزاران خود در محاصره تکنوکرات‌های نهادگرا و محافظه‌کار طیف اعتدال و توسعه بود. به خصوص واعظی و نوبخت. کارگزاران هم امید داشتند که بتوانند دیدگاه‌های خاص خود در مقوله اقتصاد را در این ملغمه پیش ببرند. چهره‌های شاخص آنها در این حوزه به جز جهانگیری، آخوندی و نیلی بودند. سرخوردگی‌های جریان اصلاح‌طلب وقتی افزایش یافت که روحانی در سبک مشهور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، دو وزارتخانه مهم و کلیدی در بحث آزادی‌های فرهنگی و اجتماعی را سهم سنتی‌های معتدل کرد. رحمانی فضلی و علی جنتی که به شکل ریشه‌دار و ذاتی، با مقوله‌های اصلاح‌طلبی بیگانه بودند و هستند. روحانی هوشمندانه از این ترکیب ناگهانی سود جست.


این ترکیب در اتمسفر شادانه پس از عقد برجام به اوج موفقیت خود دست یافته بود اما مشکلات بعدی را همه می‌دانید. سرمایه‌های خارجی به اندازه کافی جذب نشدند. دولت آنقدر سرگرم پایین نگه داشتن تورم بود که از رکود مسلط بر اقتصاد غافل شد و درنهایت ترامپ از راه رسید و دستاوردهای دولت روحانی را با گنجشک‌هایش چید و رفت. کدام یک سود کردند؟ اصلاح‌طلبان که بعد از ماجرای 88 دوباره به یک صدای رسمی در جامعه بدل شدند؟ کارگزاران که ویترین سیاسی کشور را به خود اختصاص دادند هرچند در واقعیت فرصت چندانی برای اعمال نقطه نظرات خود نیافتند و بالاخره اعتدال و توسعه که از یک حزب درجه دو سیاسی ناگهان به مهم‌ترین و تاثیرگذارترین سازمان سیاسی کشور بدل شدند.


حالا در دوره شلنگ تخته انداختن دلار و تشدید تحریم‌ها همه می‌خواهند خود را از قایق تنگ دولت خارج کنند. سنتی‌های اصولگرا زودتر از همه دست به کار شدند. کارگزاران خسته از نبرد بی‌سرانجامشان با نهادگراها، آرزوی اقتصاد آزاد را در گوشه ذهن خود دفن کردند و مارش عقب‌نشینی را سر دادند. اصلاح‌طلبان خود را پیشاپیش در آب انداخته‌اند و شناکنان به سمت ساحل می‌روند. هرچند شاید دیر شده باشد. حالا اعتدال و توسعه و سیاست‌مدارهای مشهورش باید تک و تنها این قایق را به ساحل برسانند.


پول نفت نمی‌گذارد دولت بانک مرکزی و بخش خصوصی را به رسمیت بشناسد


یک کارشناس اقتصادی می‌گوید تا وقتی پول نفت در جیب دولت می‌رود، نه بانک مرکزی استقلال دارد و نه بخش خصوصی، احترام.


محمدقلی یوسفی عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌وگو با خبرآنلاین اظهار داشت: تا زمانی که بخش خصوصی و حکومت قانون در اقتصاد محترم شمرده نشود و دولت تصدی‌گری را رها نکند، مشکلات ادامه می‌یابد.


برای رسیدن به این مهم بانک مرکزی باید استقلال داشته باشد و هم اینکه ذخایر نفتی باید دراختیار یک نیرو و شورای مستقل باشد تا بتواند برای نسل‌های آینده نیز از آن صیانت کرده و همچنین سرمایه‌گذاری تولیدی صورت گیرد.


وی توضیح داد: متاسفانه به دلیل اینکه درآمد نفت دراختیار و در جیب دولت است، بازرگانی رونق پیدا می‌کند و بازرگانان قدرت می‌گیرند و در سیاست‌گذاری تصمیمات مهم را اتخاذ می‌کنند. این حوزه سودآوری بسیار بالایی دارد و پیوند بین بازرگان‌مآبان و یا تاجرمآبان و سیاستمداران شکل می‌گیرد.توقف انتشار آمار رشد اقتصادی!


یک روزنامه حامی دولت تصریح کرد اعلام آمار رشد اقتصادی متوقف شده است.


روزنامه اعتماد نوشت: از ابتدای امسال، بانک مرکزی به عنوان مدعی اصلی محاسبه آمار رشد اقتصادی، اعلام آمار این حوزه را متوقف کرده و تاکنون که نیمه اول سال رو به اتمام است، هنوز هیچ نرخی اعلام نشده است. به گزارش مهر، 24 خرداد سال جاری بود که برای آخرین بار بانک مرکزی آمار رشد اقتصادی کشور را اعلام کرد، البته نه برای سال 97، بلکه آمار تجمیعی رشد اقتصادی در سال 96 بود که به عنوان یک خبر در خروجی بانک مرکزی قرار گرفت. بر اساس محاسبات مقدماتی و اولیه اداره حساب‌های اقتصادی بانک مرکزی، تولید ناخالص داخلی ایران به قیمت پایه و به قیمت‌های ثابت سال 1390، در سال 1396 به 694 هزار میلیارد تومان رسید که آنگونه که سیاستگذار پولی و بانکی کشور اعلام کرده بود، نسبت به رقم مشابه سال 1395 حدود 3/7 درصد افزایش یافته است.


در جدیدترین گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس پیش‌بینی شده است که در سال 1397 رشد اقتصاد با در نظر گرفتن سناریوی اول 0/5- و با سناریوی دوم 2/8- درصد باشد.


این میزان برای رشد بدون نفت 1/9 و 0/8 درصد برآورد می‌شود. جزئیات برآورد رشد و تحلیل هر یک از زیربخش‌ها در متن گزارش ارائه شده است. همچنین در این گزارش رشد سال 1398 نیز پیش‌بینی شده است که رشدی بین 3/8- تا 5/5- درصد را نشان می‌دهد؛ البته این در شرایطی است که دولت هیچ‌گونه سیاست فعالی برای خنثی‌سازی و مقابله فعالی با تحریم‌ها نداشته باشد.


تعجب ارگان کارگزاران از حکم روحانی برای متهم رانت 100 هزار میلیاردی


«روحانی کسی را به عنوان مشاور مالی و بانکی خود منصوب کرد که نام او، افزایش ناگهانی قیمت ارز را به ذهن متبادر می‌کند.»


روزنامه سازندگی ارگان حزب کارگزاران با اشاره به حکم روحانی برای ولی‌الله سیف (رئیس برکنار شده بانک مرکزی) نوشت:
فقط چند روز از انتشار شائبه بازداشتش در فضای مجازی گذشته بود که رئیس‌جمهور طی حکمی او را به سمت مشاور خود در امور پولی و بانکی منصوب کرد؛ ولی‌الله سیف که تا سوم مرداد امسال، رئیس بانک مرکزی بود اما از این تارخ به بعد جای خود را به رئیس جدید داد. معاون اول قوه قضاییه اولین کسی بود که به شائبه بازداشت سیف خاتمه داد اما همزمان از ماجرای دیگری سخن گفت. محسنی‌اژه‌ای در برنامه زنده تلویزیونی «نگاه» گفت: «...ازهمین افراد پایینی به بالایی‌ها می‌رسیم. به عنوان مثال از عوامل «مظلومین» شروع می‌شود و به آقاخان و خود مظلومین می‌رسیم. از این دو می‌پرسیم از چه کسی دستور گرفتید می‌گویند از عراقچی (معاون ارزی سابق بانک مرکزی و داماد معاون نهاوندیان در اتاق بازرگانی ایران)، عراقچی را می‌گیریم می‌گویند سیف و از سیف هم تحقیق کردیم.» صحبت‌های اژه‌ای نشان می‌دهد که سیف بازداشت نشده بود اما برخی زمزمه‌ها از این حکایت دارد که او برای «صحبت» درخصوص برخی موارد احضار شده بود، برای آزادی‌اش درخواست کفیل شده و بحث‌هایی در این خصوص شکل گرفته بود که درنهایت هیچکدام به بازداشتش منجر نشد. در ماه‌های اخیر، نام ولی‌الله سیف بیش از هر چیز، نوسانات ارزی و افزایش ناگهانی قیمت دلار را به ذهن می‌رساند. اواسط فروردین امسال که قیمت دلار با رشد ناگهانی در بازار همراه شد، بانک مرکزی نرخ 4200 تومانی برای آن تعیین کرد درحالی‌که همان زمان اختلاف با بازار غیررسمی حدود 2 هزار تومان بود.


همین مسئله در کنار برخی برنامه‌ها مانند «ارائه ارز دولتی به تمام شرکت‌های وارداتی» باعث شکل‌گیری رانت 100 هزار میلیارد تومانی شد به نحوی که پس از انتصاب رئیس جدید  بانک مرکزی، برخی فعالان اقتصادی از بسته جدید ارزی با عنوان «اصلاح سیاست‌های نادرست گذشته» یاد کردند. البته ولی‌الله سیف در دهه‌های گذشته هم مرد خبرسازی بوده است.


یکی از مشهورترین اختلاس‌های اقتصاد ایران با رقم 123 میلیارد تومان که به اعدام فاضل خداداد (یکی از متهمان پرونده) منجر شد، در سال 74 در بانک صادرات رقم خورد که سیف ریاست این بانک را برعهده داشت.
حالا سال‌ها از آن زمان می‌گذرد؛ سیف، اولین مخالف عابربانک در ایران، مشاور رئیس‌جمهوری در امور پولی و بانکی شده است.


بدون سخنگو و وزیر و سفیر دولت چگونه کار می‌کند؟!


در حالی که شرایط خاص اقتصادی کشور نیاز به تحرک مسئولان مختلف برای حل معضلات دارد اما وزارتخانه‌ها و سفارتخانه‌های اصلی کشور همچنان بدون سکاندار رها شده‌اند.


به گزارش مشرق، پس از قریب به دو ماه بی‌اعتنایی روحانی به تذکر نمایندگان درباره لزوم تجدیدنظر در چینش کابینه و تغییر مدیران ناکارآمد که عملکرد آن‌ها مسبب اوضاع اقتصادی فعلی کشور شد، مجلسی‌ها خود دست به کار شدند و اقدام به ترمیم کابینه با ابزار استیضاح تیم اقتصادی کردند. بدین‌ترتیب وزیران کار و اقتصاد برکنار شدند.


از سوی دیگر ماجرا، اگرچه نمایندگان مجلس با هدف کمک به دولت برای تسریع امور دست به ترمیم اقتصادی کابینه زدند اما گویا رئیس‌جمهور چندان علاقه‌ای به حل مشکلات معیشتی مردم و اقتصادی کشور ندارد چرا که از همان زمان تاکنون که بیش از یک ماه گذشته، سکان یکی از مهم‌ترین وزارتخانه‌های کشور که هم وظیفه افزایش رفاه اجتماعی و بیمه‌ای را دارد و هم مدیریت مجموعه عظیم هولدینگ‌های شستا، خالی مانده است.


همچنین از سیاستگذاری برای شرکت‌های بیمه‌ای تا گمرک و بانک‌ها و کلان اقتصاد کشور، زیر نظر وزیر اقتصاد است و طی 20 روزی که از استیضاح وزیر قبلی گذشته تا کنون رئیس‌جمهور هیچ عزمی برای معرفی گزینه جایگزین برای مدیریت اقتصادی کشور معرفی نکرده است.


همین تعلل در انتخاب وزیر و معرفی آن به مجلس را باید دلیل اصلی برخی از نابسامانی‌ها به‌خصوص در حوزه گمرکی دانست که سبب بروز کمبودهای بسیاری در واحدهای تولیدی به‌دلیل ترخیص نشدن مواد اولیه است. به بیان دیگر حال که دشمن جنگ اقتصادی را علیه کشور و مردم ایران شروع کرده، در جبهه داخلی، اقتصاد کشور بدون فرمانده اداره می‌شود.


از سوی دیگر، از مهم‌ترین مولفه‌های دیپلماسی خارجی که می‌تواند نقش موثری در خنثی‌سازی تحریم‌ها داشته باشد، عملکرد اقتصادی وزارت خارجه و سفرا و نمایندگان ایران در سایر کشورها است. آنچه مشخص است سفارتخانه‌های ایران در صف اول جبهه تحریم اقتصادی قرار دارند اما متاسفانه در این برهه حساس، خلأ تحرکات بازوهای خارجی ایران حس می‌شود که در حالت کلی سه علت را می‌توان برای آن برشمرد. اول آنکه سفرا کارآمدی لازم را برای همراه‌سازی کشورها ندارند. دوم اینکه ساختار وزارت خارجه و معاونت اقتصادی آن ناکارآمد بوده و نیاز به اصلاح ساختاری دارد و ایراد سوم که در حال حاضر با دو کشور پرتجارت ایران مواجهیم نداشتن سفیر است به‌طوری‌که در حال حاضر وضعیت سفرای ایران در کشورهای چین و هند نامشخص است.


سوم مردادماه و همزمان با پایان زمان مسئولیت ولی‌الله سیف در بانک ‌مرکزی، عبدالناصر همتی که چند روز قبل از آن به عنوان سفیر ایران در کشور چین انتخاب شده بود، به جای سیف بر کرسی ریاست بانک مرکزی نشست. گرچه در زمانی که همتی به عنوان سفیر انتخاب شده بود، بسیاری از رسانه‌های دولتی از تاثیرات مثبت حضور یک چهره اقتصادی به عنوان سفیر سخن می‌گفتند اما از زمان تغییر مسئولیت او و طی بیش از 50 روز گذشته که جایگاه سفیر ایران در چین خالی مانده سخنی از اثرات مخرب خالی بودن این جایگاه نگفتند.


از بعد اقتصادی نیز، چین به عنوان یکی از مهم‌ترین مقاصد تجاری ایران با حجم صادرات و واردات بیش از 8 میلیارد و 600 میلیون دلاری در 5 ماه نخست سال، جایگاه نخست تجارت با کشورمان را داراست و در عین حال وضعیت سفارتخانه ایران در آنجا مشخص نیست.


هند نیز دیگر کشوری است که حجم تجاری بالایی با کشورمان دارد و یکی از خریداران عمده نفت ایران به شمار می‌آید. حجم تجاری ما با هند نیز در 5 ماه نخست سال به حدود 2 میلیارد و 200 میلیون دلار رسیده که نشان از جایگاه چهارمی آن در معاملات بازرگانی دارد.


مشرق همچنین خاطرنشان کرد: بیش از دو ماه است محمدباقر نوبخت از سخنگویی استعفا داده و دولت سخنگو و پاسخگویی ندارد. این در حالی است که در فضای شایعات و اخبار دروغین، نیاز به سخنگو بیش از پیش احساس می‌شود.

خراسان

ورود رسمی دولت به کمبود کالا در فروشگاه ها


یک نهاد مسئول در دولت در بخشنامه روزهای اخیر خود به تعدادی از تشکل ها و بخش های مرتبط با توزیع و فروش کالا در سطح کشور، به آن ها متذکر شده با توجه به وقوع التهاباتی در بازار و بعضا ایجاد وقفه در توزیع کالاهای مورد نیاز و پرمصرف شهروندان، متناسب با نیاز بازار، مخاطبان این بخشنامه باید ضمن رصد و پایش مستمر روند تامین اقلام مورد نیاز با تاکید بر محصولاتی چون پروتئینی، سلولوزی، شوینده و بهداشتی، هرگونه بروز مشکل را با قید فوریت گزارش کنند.


ابلاغیه روحانی به وزیران با 17 ماه تاخیر رسید


در حالی که مصوبه سیاست ها و راهبردهای ترویج فرهنگ حضور، توانمندی و افتخارآفرینی جانبازان و معلولان کشور، در جلسه 794 شورای انقلاب فرهنگی مورخ 15 فروردین سال 96 به تصویب رسیده بود، ابلاغیه حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور و رئیس این شورا در تبیین و تعیین وظایف دستگاه های مختلف همچون وزارت خارجه، وزارت ورزش و بنیاد شهید در این خصوص، دهم شهریور امسال ارسال شده است.

ایران

روایت ظریف از پشت پرده هشتگ‌های تغییر نظام

خبر اول اینکه، محمدجواد ظریف در پیامی توئیتری، ضمن انتقاد از بستن حساب‌های کاربران واقعی ایرانی در توئیتر، به روبات‌هایی اشاره کرد که برای ترویج پروپاگاندای «تغییر نظام» در حال فعالیت هستند. به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه کشورمان در توئیتر خود نوشت: «توئیتر حساب‌های کاربران واقعی ایرانی از جمله مجریان تلویزیون و دانشجویان را به این اتهام که آنان بخشی از «عملیات نفوذ» هستند، می‌بندد. چطور است نگاهی بیندازیم به روبات‌هایی در تیرانا (پایتخت آلبانی) که برای ترویج پروپاگاندای «تغییر نظامی» استفاده می‌شوند که از سوی واشنگتن به راه افتاده است.» اشاره ظریف به گزارش مستندی است که شبکه تلویزیونی الجزیره از پشت پرده هشتگ #براندازم، پخش کرد. بر اساس این گزارش، هزار و 500 عضو گروهک منافقین در آلبانی روزانه مجری پروژه امریکایی-اسرائیلی تولید محتوای ضد ایرانی در شبکه‌های اجتماعی هستند. الجزیره نتیجه‌گیری کرد که  اکثر محتوای ضد ایرانی توسط منافقین و توسط شبکه روبات‌ها و ترول‌های اینترنتی مرتبط تولید می‌شود.


 تکذیب دیدار سردار سلیمانی با فرستاده  امریکا

خبر دیگر اینکه، سخنگوی سفارت واشنگتن در بغداد ادعای روزنامه کویتی در رابطه با دیدار فرمانده سپاه قدس ایران با فرستاده ویژه امریکا در عراق را تکذیب کرد. به گزارش ایسنا به نقل از روسیا الیوم، چارلز کول در واکنش به ادعای روزنامه الجریده کویت در رابطه با دیدار سردار سلیمانی و فرستاده ویژه امریکا در امور عراق در صفحه توئیتر خود به دو زبان انگلیسی و عربی نوشت: گزارش‌های رسانه‌ای در رابطه با دیدار سردار سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران و برت مک گورک، فرستاده ویژه امریکا در عراق و گفت‌وگو در رابطه با تشکیل دولت جدید عراق صحت ندارد. وی تأکید کرد که سفارت امریکا این خبر را به طور کامل تکذیب می‌کند.


 راز جنایت 36 ساله صدام در جنگ فاش شد

شنیدیم که یادداشت‌های وزیر دفاع وقت الجزایر در  36 سال پیش، نشان می‌دهد که هواپیمای حامل وزیر خارجه وقت الجزایر که برای میانجیگری بین ایران و عراق در راه تهران بود، با موشک‌های عراقی منهدم شد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمد الصدیق بن یحیی، وزیر خارجه وقت الجزایر و همراهانش در جریان سفر به جمهوری اسلامی ایران در ماه مه سال 1982 میلادی برای میانجیگری بین بغداد و تهران در جریان جنگ تحمیلی بودند. اما هواپیمای حامل آنان بر فراز مرزهای عراق با ترکیه با یک فروند موشک هوا به هوا هدف قرار گرفت.


حالا روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» نوشت که سرلشکر خالد نزار وزیر دفاع سابق الجزایر، در یادداشت‌های خود که همان زمان نوشته شده و به تازگی منتشر شده است، صدام رئیس جمهوری اسبق عراق را به دست داشتن در کشته شدن محمد الصدیق بن یحیی وزیر امور خارجه اسبق الجزایر و 13 الجزایری دیگر در حادثه منفجر کردن هواپیما متهم کرد.
در یادداشت‌های وزیر دفاع سابق الجزایر که از سال‌های 1990 تا 1993 عهده‌دار این سمت بود، آمده است: کمیته تحقیق فنی به ریاست صالح قوجیل وزیر حمل و نقل الجزایر و اعزامی به منطقه‌ای که لاشه هواپیما در آن پیدا شد  به بقایایی از موشک هوا به هوایی که در حمله به هواپیما از آن استفاده شده بود دست یافت. این موشک جزو سلاح‌هایی بود که شوروی به عراق داده بود و الجزایر مشخصاً شماره سریال این موشک را در اختیار دارد.


گزینه‌های سخنگویی دولت

دست آخر اینکه خبرگزاری ایسنا به نقل از منابع آگاه خود خبر داده که علی ربیعی و محسن حاجی‌میرزایی به عنوان گزینه‌های اصلی سخنگوی دولت مطرح هستند. محسن حاجی‌میرزایی از شهریور سال 92 طی حکمی از سوی معاون اول رئیس‌ جمهوری دبیری هیأت دولت را عهده‌دار است. علی ربیعی نیز از ابتدای دولت دهم تا مرداد امسال مسئولیت وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی را عهده‌دار بود. نهم مردادماه سال جاری با موافقت رئیس ‌جمهوری، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه از سخنگویی دولت کناره‌گیری کرد.

آرمان

توضیحات جدید جان کری درباره دیدار با ظریف

جان کری با حضور در برنامه شبکه HBO درباره دیدارش با محمد جواد ظریف،‌ وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: هیچ چیز غیرعادی در اینکه دیپلمات‌های سابق به دیدار با مقام‌های کشورهای دیگر ادامه دهند، وجود ندارد. وی با رد وقوع هرگونه خطا از جانب خود در دیدارهایش با مقام‌های ایران و کشورهای دیگر گفت: ما با افرادی درباره وضعیت اوضاع جهان گفت‌وگو می‌کنیم تا آنها را بفهمیم. ما مذاکره نمی‌کنیم و وارد مداخله در سیاست نیز نشده‌ایم. این دیدارها تنها مربوط به توافق با ایران نبوده و مربوط به تجارت و مربوط به ناتو نیز می‌شود. کری به ترامپ هشدار داد که به جای این صحبت‌ها بیشتر نگران توافق مانافورت با رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده ارتباط کمپین انتخاباتی ترامپ با روسیه به منظور همکاری مانافورت با تحقیقات مولر باشد. کری ادامه داد: این واقعا چشمگیر است و به زودی شما از دهان او خواهید شنید که می‌گوید این بدترین چیزی است که تاکنون اتفاق افتاده است. هنگامی که شما درباره آن فکر می‌کنید می‌بینید که به جای «هنر تعامل» به «هنر ضجه زدن» رسیده‌ایم. مانافورت یکی از مقام‌های کمپین انتخاباتی ترامپ است که در نشست مناقشه برانگیز ژوئن 2016 در برج ترامپ که در آن دونالد جونیور،‌ پسر ترامپ و یک وکیل وابسته به کرملین نیز حضور داشتند، شرکت داشته است.

رتبه نخست شهرداری در رشوه و پارتی‌بازی

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران با تاکید بر اجرای بند «د» ماده 2 آیین نامه پیشگیری و مبارزه با رشوه، گفت: فساد آزاردهنده‌ترین و مشمئزکننده‌ترین صفتی است که شهروندان را در مواجهه با شهرداری آزار می‌دهد. مجید فراهانی با بیان اینکه فساد یک دیو هفت سر است که در سازمان عریض و طویل شهرداری رخنه کرده است، افزود: متاسفانه هنوز شهرداری در مورد زمینه دریافت رشوه و پارتی‌بازی رتبه اول را دارد.فراهانی با اشاره به اینکه متأسفانه در این میان برخی از عناصر فساد هم می‌خواهند از این نمد برای خود کلاهی ببافند و به همین دلیل شاهد رخداد پدیده رشوه هستیم، گفت: برخی کارمندان با دریافت رشوه از مردم به نوعی سهم خود را دریافت کرده یا پارتی بازی می‌کنند.

دفاع سامانتا پاور از کری و برجام

سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل در واکنش به اظهارات مایک پمپئو در انتقاد از جان کری و توافق هسته‌ای ایران در پیامی توئیتری به این ادعاها واکنش داد. سامانتا پاور در واکنش به انتقادات توییتری مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا درباره اظهارات جان کری، وزیر امور خارجه پیشین این کشور در توییتر خود نوشته است: جان کری کاری کرد که ایران برنامه هسته‌ای خود را متوقف کند. دونالد ترامپ اما به گونه‌ای «نامناسب ، بی‌سابقه و در تناقض با سیاست خارجی آمریکا»به شدت بی‌رحم‌ترین دیکتاتور جهان در کره شمالی را تحسین کرد و هیچ‌چیز به دست نیاورد. مایک پمپئو در اظهارات خود درباره جان کری، دیدار او با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان را «بی‌سابقه و نامناسب» دانسته بود.پمپئو همچنین در توئیت دیگری اظهار کرد: در تناقض با آن‌چه که برای فریب مردم آمریکا به آنان گفته شد، برجام تمام راه‌های ساخت تسلیحات هسته‌ای را به روی ایران نبسته است.

قانون بازنشستگان، گامی برای حضور جوانان

سخنگوی فراکسیون جوانان مجلس با بیان اینکه مدیران دستگاه‌های مختلف در موضوع جانشین‌پروری کوتاهی کرده‌اند ابراز امیدواری کرد که با اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان گام بلندی در راستای حضور جوانان در رده‌های مدیریتی برداشته شود. سیده فاطمه حسینی اظهار کرد: طرح اصلاح قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان از آنجایی شکل گرفت که شیوه اجرای این قانون موجب ناکارآمدی آن شده بود زیرا عملا اعمال استثنائات و کوتاهی در اجرا باعث انحراف از قانون شده بود. لذا در پی محدود کردن استثنائات و گسترش منع حضور بازنشستگان در سطوح مدیریت تلاش شد تا بشود از جوانان در سطوح مدیریتی استفاده شود و مسیر اعتماد به جوانان را باز کنیم. وی اضافه کرد: موضوع جوانگرایی در شعارهای دولت بوده و حالا با اجرای این قانون امیدواریم در عمل هم اتفاق بیفتد البته این قانون محدود به دولت نیست و دستگاه‌های دیگر را هم در بر می‌گیرد.

مخالف حذف مهریه هستیم

عضو فراکسیون زنان مجلس گفت: این استدلال که افزایش قیمت سکه افزایش آمار محکومان به پرداخت مهریه را به همراه دارد پس مهریه حذف شود به هیچ وجه فراخور وضعیت زنان در جامعه ما نیست. سیده‌فاطمه ذوالقدر اظهار کرد: افزایش لجام گسیخته قیمت سکه که عرف جاری در کشور برای پرداخت مهریه است هر دو طرف پیوند زناشویی زوج و زوجه را با مصائب بیشماری مواجه کرده که متأسفانه حکایت از تغییر کارکرد اولیه مهریه دارد و در نبود سیاست‌های حمایتی از نهاد خانواده و عدم تمکن مرد برای پرداخت مهر چاره‌ای جز زندان وجود ندارد که یقیناً با زندانی شدن مرد، زن نیز به حق و حقوق قانونی و شرعی خود نمی‌رسد.

تقویت امنیت سفارت ایران در فرانسه

سفارت فرانسه در تهران در توئیتی با توجه به حادثه اخیر برای سفارت جمهوری اسلامی در پاریس تاکید کرد: با توجه به مسئولیت فرانسه در قبال حفاظت از اماکن دیپلماتیک، امنیت سفارت ایران تقویت شد. سفارت فرانسه در تهران در حساب توئیتری خود با توجه به حادثه اخیر و تعرض به سفارت کشورمان در پاریس نوشت:«به دنبال حادثه مشاهده شده در مقابل سفارت ایران در پاریس (جمعه 23 شهریور)، فرماندهی پلیس پاریس اعلام کرد که همان روز وارد عمل شده و از 12فردی که مقابل سفارت نظارت می‌کردند، در محل بازجویی به عمل آورده است». همچنین در توئیت دیگری بر این مطلب تاکید شد:« نظر به مسئولیت فرانسه در قبال حفاظت از اماکن دیپلماتیک و با موافقت سفارت ایران، تمهیداتی برای تقویت امنیت سفارت ایران در نظر گرفته شد».

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟