تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

آیا نوبخت فرزندان ظریف و زنگنه را «کاسب تحریم» معرفی کرد؟


کاسبان تحریم واژه‌ای بود که بارها برای حمله به منتقدان برجام استفاده شد؛ دیروز سخنگوی دولت تلویحا تائید کرد که فرزندان مسئولان دولت، دو تابعیتی و برای تجارت در ایام تحریم در خارج فعالیت اقتصادی کردند.
آیا نوبخت فرزندان ظریف و زنگنه را «کاسب تحریم» معرفی کرد؟

به گزارش مشرق، کاسبان تحریم,‌ عنوانی که همواره حامیان برجام علیه منتقدان به کار می‌گرفتند، چه قبل از امضای توافق مذاکرات هسته‌ای و چه پس از امضای آن، منتقدان با این عنوان مورد هجمه دولت نیز قرار می‌گرفت.

این طیف از افراد معتقد بودند که دوران تحریم برای عده‌ای سود داشته و آنها از فضای تحریم و محاصره اقتصادی نهایت بهره را می‌بردند. از جمله حسن روحانی رئیس‌جمهور در سفر استانی که در اوایل دولت یازدهم به هرمزگان داشت گفته بود: «گروهی به عنوان دور زدن تحریم ها منافع ملت را دور زدند و پول ملت را برداشتند که امیدواریم همه دستگاه های کشور بتوانند این پول را به بیت المال بازگردانند.»

بیشتر بخوانید:

فعالیت اقتصادی فرزندان ظریف، زنگنه و برخی مشاوران روحانی تلویحا تایید شد

رئیس‌جمهور همجنین در جای دیگری در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی گفته بود: «بخش عمده کاسبان تحریم یا کسانی که تحریم به نفع آنها تمام شد کسانی بودند که در امر تجارت و کانال واردات و صادرات فعال بوده و با اجازه مسئولان دولتی و به شکل رسمی فرصت یافتند که تجارت غیررسمی انجام دهند. این همان اصطلاح دور زدن تحریم ها است که از آن استفاده می کردیم.»

این ادبیات علیه منتقدان برجام تا جایی پیش رفت که حتی دانشنامه ویکی‌پدیا نیز به تعریف عبارت کاسبان تحریم و دلواپسان پرداخت. اما همه اینها یک روی سکه است. روی دیگر سکه جایی است که سه روز پیش گزارش تحقیق و تفحص از مدیران دوتابعیتی از سوی مجلس شورای اسلامی منتشر شد.

نکته قابل تامل در این گزارش جایی بود که به دوتابعیتی بودن فرزندان برخی مقامات دولتی از جمله محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و بیژن نامدار زنگنه وزیر و نفت و شماری از دستیاران و مشاوران حسن روحانی اشاره شد که بدون ترک تابعیت آن کشورها مشغول فعالیت‌های اقتصادی و یا کارمندی در آن کشورها هستند.

در این گزارش مشخصا آمده است:‌ فرزندان مسئولین عالی‌رتبه‌ای، نظیر وزیر محترم امور خارجه، نفت و برخی از مشاوران و دستیاران رئیس جمهور تنها نمونه‌ای از این دست افراد هستند. بدیهی است لازم است تا تدابیری در خصوص این دسته از افراد به‌طور جدی اتخاذ گردد، به‌طوری که مقامات و اشخاص این‌چنین ملزم به اظهار دارابودن تابعیت و اقامت سایر کشورها شده و یا در صورت کسب تابعیت‌های سایر کشورها نسبت به ترک تابعیت دوم اقدام نمایند".

حالا دو روز پس از انتشار این گزارش،‌ دوتابعیتی و فعالیت اقتصادی فرزندان برخی مسئولان دولتی به نشست خبری محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت نیز کشیده شد که نوبخت در پاسخ به این سوال تلویحاً اعلام کرد که وجود فرزندان دوتابعیتی می‌تواند در ایام تحریم کمک‌دهنده باشد.

وی بر همین اساس گفت‌: من سربسته بگویم بخشی از ابزارها را که در دوران تحریم کمک می‌کردند، سوزاندیم. وقتی تحریم باشیم که مسیر رسمی جواب نمی‌دهد.

اظهارات نوبخت در تائید فعالیت‌های اقتصادی فرزندان مسئولان دولتی در خارج از کشور واکنش برخی کارشناسان سیاسی را به همراه داشته است؛ به باور آنها کاسبان تحریم نیز فرزندان مسئولان بودند که شاید با برداشته شدن تحریم منافع‌شان به خطر افتاده و شاید هم با برگشتن تحریم‌ها منافع آنان به جایگاه قبلی خود بازگردد.

همچنین برخی کاربران فضای مجازی از روز گذشته که سخنگوی دولت اعلام کرد برخی فرزندان مسئولان ابزار دور زدن تحریم‌ها بودند، معتقدند باید گزارشی کاملی از پول‌هایی که فرزندان مسئولان به بیت‌المال بازگردانده‌اند ارائه دهندتا مشخص شود این ابزارها تا چه میزان به منافع ملی کمک کرده‌اند و  بی شک سرویس های جاسوسی کشورهای مقصد فعالیت های اقتصادی مسئولان فرزندان را زیر نظر دارند و چگونه با وجود رصد امنیتی آنها، دور زدن تحریم‌ها از این طریق صورت بگیرد.

منبع: تسنیم

مراسم عزاداری شب عاشورا با حضور رهبر انقلاب برگزار شد


مراسم عزاداری شب عاشورای حسینی در حسینیه امام خمینی (رحمه‌الله) با حضور مردم، مسئولان و رهبر انقلاب برگزار شد.
مراسم عزاداری شب عاشورا با حضور رهبر انقلاب برگزار شد

به گزارش مشرق، مراسم عزاداری شب عاشورای حسینی با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی، جمعی از مسئولان و هزاران نفر از مردم دلداده اهل بیت علیهم‌السلام در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد.

در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین عالی با اشاره به عظمت حادثه کربلا، گفت: ایمان و یقین حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام به گونه‌ای بود که ایشان آرام‌ترین شخص در روز عاشورا بودند و این حادثه بزرگ، ذره‌ای ایشان را مضطرب و پریشان نکرد.

آقای عالی افزود: در نگاه توحیدی شکست و ناامیدی وجود ندارد و همچنان که در دفاع مقدس، رزمندگان با توکل و تضرع به درگاه خداوند نهایت تلاش و مجاهدت خود را برای جلب نصرت الهی به کار می‌گرفتند، امروز نیز رمز عبور از مشکلات اقتصادی و پیروزی بر مکر دشمنان همین اعتقاد و رویکرد است.

در این مراسم، آقایان قیاسی و مطیعی به مرثیه‌خوانی و نوحه‌سرایی بر مصائب حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام و اهل بیت آن حضرت پرداختند.

منبع: دفتر مقام معظم رهبری

تعویض نام خانوادگی برخی آقازاده‌ها/ صادرات ایران به عراق 5 برابر صادرات به اروپا/ سرنوشت استیضاح دو وزیر


سخنگوی ثبت احوال به خبر تعویض نام خانوادگی برخی آقازاده‌ها برای دور زدن افکار عمومی واکنش نشان داد.
تعویض نام خانوادگی برخی آقازاده‌ها/ صادرات ایران به عراق 5 برابر صادرات به اروپا/ سرنوشت استیضاح دو وزیر

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

*********

کیهان

ارائه اطلاعات صرافان به FATF /همدستی در تحریم‌ها و گران کردن ارز!


عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید اطلاعات صرافی‌های کشورمان به FATF داده شده است!


علی‌اصغر یوسف‌نژاد به جام‌جم گفت: بحران ارزی در شش‌ماهه گذشته ناشی از تصمیمات ‌اشتباه اقتصادی بود، ارائه اطلاعات مالی صرافی‌ها در قالب تعهدات FATF بخشی از بحران ارزی را شامل می‌شود اما بخشی دیگر ناشی از تصمیمات ‌اشتباه دولت بود که بازار را بر هم زد.


وی با بیان اینکه تصمیمات تیم اقتصادی دولت هماهنگ نیست تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون چندین بخشنامه برای ارز صادر شد که این کار باعث می‌شود تا روند تجارت به سختی انجام شود.


وی در پاسخ این پرسش ‌که آیا از ارائه اطلاعات مالی صرافی‌ها در قالب تعهدات FATF خبر دارید یا خیر گفت: بله اما بهتر است خیلی در مورد جزئیات آن صحبت نکنیم و به حد خبری که منتشر شده اکتفا کنیم.


یک نماینده دیگر مجلس نیز ضمن تایید ارائه اطلاعات مالی صرافی‌ها در قالب تعهدات FATF، اظهار داشت که به علل امنیتی ترجیح می‌دهد درباره این مطلب مصاحبه نکند.


جام‌جم با تاکید بر نقش FATF در آشفتگی بازار ارز نوشت: بخش اعظم مبادلات ارزی کشورمان در وهله اول از طریق بانک‌ها و در گام دوم توسط صرافی‌ها انجام می‌شود؛ اما در شرایط تحریمی که کار با بانک‌های ایران برای خارجی‌ها محدود می‌شود، صرافی‌ها نقش بیشتری پیدا می‌کنند، چراکه صرافی‌ها خصوصی هستند و محدودیت‌ها و تحریم‌ها که عمدتا علیه بانک‌ها و تراکنش‌های رسمی ایران اعمال می‌شود را ندارند.


بررسی‌ها نشان می‌دهد آمریکا با همکاری برخی کشورهای عربی، راه‌های دور زدن تحریم‌های بانکی را که در سال‌های قبل از برجام مورد استفاده قرار می‌گرفت، مسدود کرده است. یکی از این راه‌ها، استفاده از ظرفیت صرافی‌ها بود. از آنجا که ایران مورد تحریم بانکی قرار گرفته بود، در دوره پیش اکثر نقل و انتقالات مربوط به صادرات و واردات کشور از طریق صرافی‌ها انجام شد، اما در سال جاری صرافی‌ها نیز با مشکل مواجه شدند.


به نظر می‌رسد اطلاعاتی که FATF به‌دست آورده، نقش مهمی در این زمینه داشته است. رئیس‌ آمریکایی FATF نیز که در ماه‌های اخیر با سفرهای دوره‌ای به کشورهای شریک تجاری ایران، تلاش بسیاری برای اعمال تحریم‌ها کرده، چند روز پیش از موفقیت آمریکا در به هم ریختن بازار ارز ایران خبر داده بود.


مارشال بیلینگزلی، دستیار بخش تأمین مالی تروریسم وزارت خزانه‌داری آمریکا که بطور همزمان ریاست «گروه ویژه اقدام مالی (FATF)» را به عهده‌دارد، مسئول اصلی احیای تحریم‌ها علیه ایران پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام است.


یادآور می‌شود جنبش عدالتخواه دانشجویی طی نامه‌ای به رحمت‌ا... اکرمی، سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی نوشت: واحد اطلاعات مالی ایران در اقدامی عجیب و طبق تعهدات ایران در FATF فهرست صرافی‌هایی را که به نوعی تحریم‌ها را دور می‌زدند به واحد اطلاعات مالی طرف‌های خارجی ارائه داده که این امر منجر به شناسایی این صرافی‌ها و ایجاد بحران ارزی اخیر شده است.


صادرات ایران به عراق 5 برابر صادرات به 28 کشور اروپایی


بررسی آماری نشان می‌دهد مجموع صادرات کالا و خدمات ایران به عراق، 5 برابر صادرات ایران به 28 کشور اروپایی است. شاید این راز تحرکات اخیر برای تخریب روابط ایران و عراق است.


روزنامه فرهیختگان در این زمینه می‌نویسد: ایران سومین تامین‌کننده نیاز بازار کالایی (غیرنفتی) عراق پس از ترکیه و چین است. در سال 96 عراقی‌ها حدود 14/5 درصد از کل صادرات غیرنفتی ایران را خریداری کرده‌اند که در مقایسه با خرید فقط سه درصد از کالاهای غیرنفتی ایران توسط 28 کشور عضو اتحادیه اروپا، صادرات به عراق رقمی بسیار چشمگیر است.


همکاری‌های مشترک در زمینه خدمات فنی و مهندسی، همکاری در زمینه صادرات برق، همکاری‌های گسترده و بسیار نزدیک امنیتی در دوره پساصدام و مخصوصا همکاری دو کشور برای از بین بردن داعش و همچنین تحرکات جدایی‌طلبانه در کردستان عراق، وجود ارتباطات بسیار گسترده و اشتراکات فرهنگی و مذهبی عمیق، موجب حساسیت دشمنان این دو کشور شده است که بیش از پیش درصددند مانع ادامه این همکاری‌ها شوند.


بررسی داده‌های آماری گمرک ایران نشان می‌دهد صادرات غیرنفتی ایران به عراق از دومیلیارد و 762 میلیون دلار در سال 1387  به پنج‌میلیارد و 150 میلیون دلار در سال 90، پنج‌میلیارد و 949 میلیون دلار در سال 92 و 6 میلیارد و 424 میلیون دلار در سال 96 رسیده است. این میزان یعنی صادرات 6/4 میلیارد دلاری در سال 96 به عراق، ایران را پس از ترکیه با بیش از 9 میلیارد دلار و چین با 8/4 میلیارد دلار در رتبه سوم مبادی وارداتی عراق قرار می‌دهد.


برای تصور میزان اهمیت بازار عراق در تجارت خارجی ایران همین مقدار کافی است که بدانیم صادرات غیرنفتی ایران به عراق در سال 96 تقریبا 4/1 برابر صادرات غیرنفتی ایران به کل 28 کشور عضو اتحادیه اروپا در همین سال است (صادرات 6 میلیارد و 425 میلیون دلاری به عراق در مقابل یک‌میلیارد و 549 میلیون دلار به اروپا). همچنین عراق پس از چین که 9 میلیارد دلار و امارات که 6/7 میلیارد دلار از کالاهای صادراتی غیرنفتی ایران را می‌خرند، سومین خریدار کالاهای ایرانی با 6/4 میلیارد دلار است. درآمد حاصل از خدمات فنی و مهندسی ایران به عراق نیز 3/4 میلیارد دلار است. صادرات برق به عراق نیز، درآمدی 2 میلیارد دلاری را جذب کرده است. از سوی دیگر، 32 درصد کل گردشگرانی که به ایران می‌آیند و هزینه می‌کنند، عراقی هستند.وقتی نظارت کافی وجود ندارد خود مردم درِ شورای شهر را گل می‌گیرند!


محافل رسانه‌ای مختلف معتقدند فقدان نظارت، برخی شوراهای شهر را به فساد و سقوط کشانده است.


«راه دانا» در این زمینه نوشت: چند ماهی است که اخبار و حواشی زیادی شوراهای شهر استان‌های مختلف در صدر اخبار رسانه‌ها قرار می‌گیرد و به سوژه داغ رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی تبدیل می‌شود. اخباری که خبر از تخلفات اخلاقی و اقتصادی در بین اعضای شورای شهر می‌دهد.


از جمله این اخبار می‌توان به خبر دستگیری عضو شورای شهر مشهد در پارتی مختلط ‌اشاره کرد.


این فرد که به همراه جمعی از زنان و مردان بدپوشش در یک پارتی شبانه در یکی از باغات اطراف مشهد حاضر شده بود دستگیر شده و در این محل انواع بطری‌ها و مشروبات الکلی کشف و ضبط شد.
اخیراً هم خبر دستگیری تعدادی از اعضای شوراهای شهر استان تهران در رسانه‌ها سر و صدای زیادی به پا کرد. اواخر مرداد ماه بود که استانداری تهران از بازداشت 9 نفر از اعضای شوراهای استان تهران به علت تبانی، سوءاستفاده از موقعیت شغلی و اعمال خارج از روابط قانونی خبر داد.


 هفته گذشته نیز رسانه‌ها از بازداشت ‌5 عضو شورای شهر بابل به علت تخلفات اقتصادی خبر دادند. نخستین جلسه رسیدگی به موارد مطروحه اعضای شورا همان روز در یکی از شعب دادگاه کیفری استان مازندران برگزار شد.


 امام جمعه بابل «فساد جنسی» را به عنوان اتهام اعضای بازداشت شده شورای شهر بابل اعلام کرد و گفت: «این افراد در شورای شهر با همکاری برخی از افراد در بیرون، گردن کلفتی کردند، زنی را در این رابطه به فحشا کشاندند و دام پهن کردند، پول‌های کلانی برای حذف فیلم‌های غیراخلاقی خود رشوه دادند. اعضای شورا به هم رحم نکردند. یکی 370 میلیون، یکی 450 میلیون تومان و یکی دیگر یک میلیارد و 200 میلیون تومان برای محو فیلم هزینه داد.»


پس از انتشار این اخبار توجه بسیاری از اهالی رسانه و کاربران شبکه‌های اجتماعی به مسئله احراز صلاحیت کاندیداهای انتخابات شورای شهر جلب شده است، انتخابات شوراها انتخاباتی است که شورای نگهبان بر آن نظارتی ندارد و امر نظارت در این انتخابات بر عهده مجلس گذاشته شده است. عده‌ای عدم نظارت کافی و سیاسی‌کاری در بررسی کاندیداها را علت اصلی ورود چنین افرادی به شورای شهر می‌دانند.


خبر آن‌لاین سایت نزدیک به دولت نیز در گزارشی نوشت: از بابل تا زابل، از کرمانشاه تا بروجرد، در چهارگوشه کشور، این روزها شوراهای شهر حال و روزگار خوشی ندارند. این‌طور که از شواهد پیداست، شوراهای شهر و روستا در مسیر سراشیبی قرار گرفته‌اند.


در روزهای اخیر اخبار تکان‌دهنده‌ای از رسوایی اخلاقی در شورای‌شهر بابل منتشر شده است. 4 یا به روایتی 5 نفر از اعضای شورای این شهر به همراه 2 نفر بیرون از شورا (برادر یکی از اعضای شورا و شهردار سابق این شهر) با برقراری روابط غیراخلاقی با یک زن که گفته می‌شود آتلیه عکاسی و فیلمبرداری دارد، فضای افکار عمومی این شهر را به تشنج کشیدند.


بروجرد از استان لرستان هم دچار بحران مدیریت شهری است. شورای این شهر بیش از 2 ماه است تشکیل جلسه رسمی نداده و دعوا بر سر برکناری شهردار و تعیین شهردار جدید، همچنان ادامه دارد.
کلان‌شهر کرج هم در دوره شورای پنجم دچار تنش‌های زیادی در مدیریت شهری شده است. این نهاد شهری از ابتدای دوره پنجم (شهریور 96) تاکنون 3 شهردار را انتخاب و مجبور به استعفا کرده است.
ماجرای پرسر و صدای کشف اختلاس چند میلیاردی در مدیریت شهری زابل، آنچنان تنش‌زا بود که منجر به بی‌اعتمادی شهروندان آن خطه نسبت به منتخبان خود شد. شهردار زابل به همراه چند تن از همکارانش بازداشت شد.


اختلاس چند میلیاردی در شهرداری، کبریتی بود که به ناگاه بشکه باروت خشم مردم را منفجر کرد و آنها با حضوردر مقابل ساختمان شورای شهر، تجمع بزرگی را ترتیب دادند. پس از آنکه یکی دو ساعت، شعارهای تند و تیز علیه اختلاس و دزدی و فساد مالی سر دادند، بلوک و سیمان آوردند و ورودی شورای شهر را تیغه گرفتند و یکی دو شهروند زابلی هم در اعتراض به عملکرد ضعیف این نهاد، تابلوی شورای شهر را با گِل، پوشاندند و رسانه‌ها هم خبر نوشتند: مردم زابل، شورای شهر را گِل گرفتند. اختلاس مشابهی نیز در شورای شهر مرودشت رخ داده است.کرباسیان: هنوز مفهوم جنگ اقتصادی را درک نکرده‌ایم


وزیر معزول اقتصاد می‌گوید هنوز نقشه تحریم  و جنگ روانی دشمن را درک نکرده‌ایم.


کرباسیان در صفحه اینستاگرام خود نوشت: این روزها بیشتر بین مردم هستم و در دیدارهای کاری هم افرادی که حضور پیدا می‌کنند، راحت‌تر از گذشته صحبت می‌کنند. از سر کنجکاوی‌ و نگرانی با دقت بخش مهمی از تحلیل‌ها و یادداشت‌های منتشر شده در رسانه‌ها را می‌خوانم. فضای عمومی جامعه یعنی درک مردم از وضعیت اقتصاد به شدت منفی شده و البته که فشارهای اقتصادی شدیدی روی دوش طبقه متوسط و طبقه محروم وجود دارد. نقطه قابل تامل اینکه بحران جدی و بزرگ جامعه، فاصله طبقاتی است. دو تصویر پیش روی آن‌هاست که یکی دلالت براین دارد که مثلا فلان کالای مصرفی نایاب شده و دیگری نشان می‌دهد که خودروی گرانقیمت در خیابان ویراژ می‌دهد. به طور مشخص در دام روانی تحریم‌ها افتاده‌ایم. همانطور که نویسنده کتاب «هنر تحریم» گفته بود، مکانیزم‌ها را طوری برنامه‌ریزی کرده بودند که کالاهای لوکس بدون مشکل به کشور سرازیر شود ولی کالاهای عمومی به سختی تامین شود. تعارض این وضعیت ذهن مردم را آزار می‌دهد.


به نظر می‌رسد هنوز مفهوم «جنگ اقتصادی» را درک نکرده‌ایم چراکه دقیقا در همین دوران نهاد قانون‌گذار کشور روزهای تعطیلات را پشت سر می‌گذارد و نمایندگان محترم که دغدغه مردم و آینده اقتصاد کشور را دارند، فعلا در دسترس نیستند.


کرباسیان البته توضیح نداده که چرا رأسا در زمان مدیریت وزارت اقتصاد  و امور دارایی، کمتر به درک مردم از مشکلات و نیز تدارک دشمن برای جنگ روانی و تحریمی اهتمام داشت. به عنوان مثال چرا وزارت اقتصاد و دارایی برای مدیریت تقاضای مصنوعی (مهندسی شده) از طریق ابزارهایی مانند شفافیت معاملات و مالیات بازدارنده تأکید نکرد؟!سولانا: اروپا به خاطر ایران مقابل آمریکا نمی‌ایستد


مسئول اسبق سیاست خارجی اروپا تصریح کرد: اروپا چاره‌ای جز پیروی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران ندارد.


در حالی که برخی محافل غربگرا به دروغ چنین القا می‌کنند که اروپا مقابل تحریم‌های آنها می‌ایستد، خاویر سولانا گفت اروپا در برابر تحریم‌های آمریکا سر خم می‌کند.


شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی با عنوان «حامی توافق هسته‌ای ایران می‌گوید اتحادیه اروپا به ناچار در برابر تحریم‌های آمریکا سر خم می‌کند» نوشت: سولانا که از ترویج دهندگان قدیمی دیپلماسی با ایران است، گفت نفوذ مالی آمریکا به این معنا است که تلاش‌های اتحادیه اروپا برای دورزدن تحریم‌ها محکوم به شکست است.


سولانا در مصاحبه‌ای در مادرید و درباره موفقیت اقدامات اروپایی‌ها برای دور زدن تحریم‌ها گفت: «کاش می‌توانستم پاسخ مثبت دهم. اما قدرت وزارت خزانه‌داری آمریکا در تحریم معاملات انجام شده به دلار به شکل موثری چنین طرح‌هایی را نابود می‌کند.


بلومبرگ نوشت: فرانسه و آلمان می‌گویند به دنبال راه‌هایی برای دور زدن مجازات‌های آمریکا هستند و «برونو لومیر» وزیر دارایی فرانسه ماه گذشته به تلاش برای «ایجاد یک ابزار مالی مستقل اروپایی یا فرانسوی- آلمانی» برای جلوگیری از مشکلات در برابر اقدامات آمریکا اشاره کرد.


سولانا افزود: وقتی توتال خارج می‌شود خودتان دیگر نقش‌آفرینان کوچک‌تر را تصور کنید.


سولانا به علت سفر به ایران در فهرست سیاه وزارت امنیت داخلی آمریکا قرار دارد و به همین دلیل از سفر به آمریکا منع شده است.


براساس قوانین جدید دولت آمریکا، سولانا باید برای ورود به آمریکا درخواست روادید بدهد چرا که پیشتر چندین بار به ایران سفر کرده است.


این قانون برخلاف روند برجام و در دوره اوباما تصویب و برای اجرا امضا شد. سولانا از سال 1999 تا 2009 مسئولیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا و پیش از آن از سال 1994 دبیرکل ناتو بود.

خراسان

9 فرمان دولت به وزرا برای مقابله با فساد اداری

طبق بخشنامه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به تعدادی از اعضای کابینه، با فهرست 9 اقدام مهم و اساسی در راستای تحقق برنامه پاسخ گویی، شفافیت و مقابله با فساد در نظام اداری، از آن ها خواسته شده مواردی چون تدوین برنامه کنترل فساد اداری را از طریق وزارت دادگستری، افزایش اثربخشی نظام رسیدگی به تخلفات اداری و استقرار نظام سنجش فساد اداری در ادارات را با همکاری سازمان اداری و استخدامی و نیز تقویت نهادهای مدنی و رسانه ها برای مشارکت موثر در پیشگیری و مبارزه با فساد اداری را به کمک وزارتخانه های کشور و دادگستری اجرایی کنند.

تذکر شدید درباره ارائه صورت حساب سفید به ادارات

بر اساس ابلاغیه یک نهاد نظارتی به تعدادی از فعالان و تشکل های بخش خصوصی، به آن ها تذکر داده شده با توجه به وصول برخی گزارشات مبنی بر صدور صورت حساب صوری یا بعضا صورت حساب سفید و تحویل آن به کارپرداز یا کارکنان بخش های مالی برخی ادارات دولتی، مخاطبان باید توجه داشته باشند علاوه بر بایگانی کردن یک نسخه از صورت حساب های فروش یا خدمات، در صورت کشف جرم، فروشنده نیز به عنوان معاونت در جرم تحت پیگرد قضایی قرار خواهد گرفت.

ایران

تکذیب درگیری میان زائران ایرانی و شهروندان عراقی در کربلا

خبر اول اینکه، یک فرمانده نیروهای امنیتی عراق، ادعای درگیری میان زائران ایرانی و شهروندان عراقی در کربلا را که یکی از شبکه‌های خبری عراقی  منتشرکرده بود تکذیب کرد. به گزارش ایسنا   فرمانده ستاد عملیاتی فرات میانه، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: ستاد فرماندهی فرات میانه خبر شبکه الشرقیه را به طور کامل تکذیب می‌کند. در ستاد ما هیچ گونه اتفاقی ثبت نشده است و تاکنون هیچ شکایتی از این نوع نداشتیم. رئیس پلیس کربلا هم با صدور بیانیه مشابهی، درگیری میان زائران ایرانی و شهروندان عراقی را تکذیب کرد و گفت: ما حق واکنش قضایی به رسانه‌های که چنین اخباری را منتشر می‌کنند  داریم، رسانه‌ها در این شرایط باید در انتشار اخبار دقت کنند و اخبارشان را از منابع موثق نقل کنند.

ادعاهای وزیر خارجه مراکش علیه ایران

خبردیگر اینکه ، وزیر امور خارجه مراکش در گفت‌وگویی درباره دلایل قطع روابط دیپلماتیک این کشور با ایران، ادعاهایی را علیه کشورمان مطرح کرده است. به گزارش تابناک، «ناصر بوریطه» ادعا کرده که تهران در پی نفوذ در این کشور بوده و افزوده: وابسته‌ای فرهنگی از سوی ایران در رباط داشتیم که به بهانه برگزاری مراسم فرهنگی همچون نمایشگاه کتاب به شهرهای کوچک مراکش سفر می‌کرد و کتاب‌هایی را به جوانان مراکشی می‌داد. بعد متوجه شدیم او به جوانان مراکشی بورسیه تحصیلی از سوی ایران می‌دهد. ما  تا 120 جوان را شناسایی کردیم که به آنها بورسیه تحصیلی در قم داده ‌شده است. از 2009 تا 2016 ما روابط خود را با تهران بر سر این بورسیه‌های تحصیلی قطع کردیم. وی گفته: ایرانی‌ها جمعیت پراکنده مراکشی‌ها در اروپا از جمله بلژیک را هدف قرار داده‌اند، چون اروپا به ما اجازه فرستادن ائمه سنی به اروپا را نمی‌دهد، جوانان ما در اروپا به لحاظ دینی به خود واگذار شده‌اند. اکنون این جماعت از سوی ایرانی‌ها و افغان‌ها به سمت اسلام شیعه سوق داده می‌شوند. بوریطه ادعا کرده: همه منابع مالی ایران از مسیر حزب‌الله در حال سرمایه‌گذاری مجدد در آفریقاست. ایران در حال خرید هتل، سوپرمارکت و مانند آن است؛ پس اقدامات ایران در جنوب صحرا را دست کم نگیرید، بویژه اقدامات مالی ایران را.

 پرونده عضو کانون معلمان به دادگاه تجدید نظر رفت

شنیدیم که حسین تاج، وکیل محمد حبیبی، عضو کانون صنفی معلمان استان تهران اعلام کرده پرونده وی برای رسیدگی در مرحله تجدید نظر به شعبه 36 دادگاه تجدید نظر به ریاست قاضی سید احمد زرگر ارجاع شد، اما هنوز تعیین وقت نشده است. به گزارش ایرنا، حبیبی، اردیبهشت 97 در تجمعات هفته معلم بازداشت شد.  تاج درباره پرونده اسماعیل عبدی، دبیر کانون صنفی معلمان هم گفت: موکلم همچنان در زندان به سر می‌برد و پیگیر روند درمان او هستیم؛ البته مسئولان در این باره قول مساعد داده‌اند.

شکایت وکیل هنگامه شهیدی از قاضی پرونده

دست آخر اینکه، وکیل مدافع هنگامه شهیدی از طرح شکایت علیه قاضی رسیدگی کننده به پرونده موکلش خبر داد. مصطفی ترک همدانی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این مطلب گفت: پس از ارسال پرونده به دادگاه، به عنوان وکیل مدافع خانم شهیدی مراجعه کردم ولی قاضی دادگاه وکالتم را قبول نکرد و به همین دلیل  علیه این قاضی که به طورغیرقانونی وکالت وکیل دادگستری را نپذیرفته  هم در دادسرای کارکنان دولت و هم در دادسرای انتظامی قضات شکایت کردم.

آرمان

مشکلات دانشجویان ستاره‌دار حل شود

یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی گفت: پیگیر وضعیت دانشجویان بازداشتی هستیم و تلاشمان این است که شامل تخفیف و عفو شوند. فاطمه سعیدی درباره پیگیری وضعیت تحصیل دانشجویان ستاره‌دارگفت: مرتب پیگیر وضعیت دانشجویان هستیم، به وزارت علوم و اطلاعات هم نامه داده‌ایم که باتوجه به این شرایط وضعیت دانشجویان حل شود تا بتوانند تحصیل کنند؛ مثل این که نتایج خوبی در بر داشته است.وی درپاسخ به سوالی مبنی بر این که لایحه جدید دولت درخصوص تحصیل دانشجویان بازمانده از تحصیل چقدر می‌تواند تاثیرگذار باشد، گفت: امیدوارم هرچه زودتر این لایحه به صحن بیاید و به نظر هم می‌رسد نمایندگان استقبال خوبی از آن به عمل بیاورند. وی خاطرنشان کرد: امیدوارم با این لایحه مشکلات دانشجویان برای همیشه حل شود و ما دیگر شاهد اتفاقات ناخوشایند نباشیم.

روحانی و آبه دیدار می‌کنند

خبرگزاری کیودو خبر داد: نخست‌وزیر ژاپن اواخر ماه جاری میلادی در نیویورک و در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با رئیس‌جمهور ایران دیدار خواهد کرد. یک منبع دولتی ژاپن اعلام کرد که قرار است شینزو آبه، نخست‌وزیر این کشور اواخر ماه جاری میلادی و به دنبال اجرای دوباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران، در نیویورک با حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان دیدار کند. به گفته این منبع دولتی، ژاپن امیدوار است که روابط خود با ایران را حفظ کند، چرا که به واردات نفت خام کشورمان وابسته است. قرار است این دو مقام ارشد برای ششمین سال متوالی در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل که اواخر سپتامبر در نیویورک برگزار می‌شود با یکدیگر دیدار کنند. بر اساس اظهارات این منبع آگاه، آبه به دنبال آن است که درباره توقف واردات نفت به دنبال درخواست آمریکا، از سوی طرف‌های ژاپنی با روحانی گفت‌وگو کند.

سرنوشت استیضاح دو وزیر

عضو هیأت رئیسه مجلس درباره آخرین وضعیت استیضاح آخوندی، اظهار داشت: طرح استیضاح عباس آخوندی وزیر راه هنوز به هیأت رئیسه مجلس ارائه نشده است. علی اصغر یوسف‌نژاد با بیان اینکه ممکن است نمایندگان در حال جمع‌آوری امضا برای استیضاح این وزیر باشند، ادامه داد: بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس، طرح استیضاح بعد از ارائه به هیأت رئیسه، اعلام وصول شده و برای رسیدگی در اختیار کمیسیون مربوطه قرار خواهد گرفت. وی با بیان اینکه در حال حاضر تنها استیضاح شریعتمداری در مجلس مطرح است، تصریح کرد: استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت پس از ارائه به هیأت رئیسه، جهت بررسی به کمیسیون صنایع و معادن ارجاع شده است.یوسف‌نژاد بیان کرد: هفته آینده، طرح استیضاح وزیر صنعت در دستور کمیسیون صنایع و معادن قرار می‌گیرد و اگر 10 نفر از نمایندگان متقاضی این استیضاح بر نظر خود باقی بمانند، در صحن علنی مجلس اعلام وصول می‌شود.

تعویض نام خانوادگی برخی آقازاده‌ها

سخنگوی ثبت احوال به خبر تعویض نام خانوادگی برخی آقازاده‌ها برای دور زدن افکار عمومی واکنش نشان داد. سیف‌اله ابوترابی گفت: مخاطب اداره ثبت احوال عموم مردم هستند. افراد بی سواد، باسواد، پولدار، فقیر همه و همه جزو مراجعه کنندگان به ثبت احوال هستند و ما وظیفه ارائه خدمات یکسان به تمام افراد را داریم. وی افزود: برای تعویض نام خانوادگی قوانین خاصی مطرح است و تنها کسانی می‌توانند نام خانوادگی خود را تغییر دهند که نام خانوادگی مناسبی ندارند؛ در غیر این صورت با درخواست تعویض نام خانوادگی موافقت نمی‌شود.ابوترابی خاطر نشان کرد: درصورت تعویض نام خانوادگی، در قسمت توضیحات شناسنامه نام خانوادگی قبلی و تعویض نام خانوادگی قید می‌شود.

تهدید شرکت‌های همکاری‌کننده با ایران

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا تهدید کرد واشنگتن با کشورهایی که همکاری اقتصادی با ایران دارند، برخورد خواهد کرد. وی در حساب توئیتری خود نوشت از تاریخ چهارم نوامبر قوانین جدیدی علیه کشورهای همکاری کننده با ایران در زمینه اقتصادی اجرا می‌شود. به ادعای پمپئو شمار زیادی از کشورهای مذکور در حال خروج از ایران و قطع همکاری با این کشور هستند. این در حالی است که دولت آمریکا طی ماه‌های گذشته به شیوه‌های مختلف خواستار گفت وگو و مذاکره با ایران شده؛ اما به دلیل پیمان‌شکنی‌های گذشته به ویژه در موضوع برجام، با مخالفت مقام‌های کشورمان مواجه شده است.

روس‌ها قابل اعتماد نیستند

سخنگوی هیات رئیسه مجلس با اشاره به تلاش روس‌ها برای جبران کاهش تولید نفت اوپک تاکید کرد که به صفر رسیدن تولید نفت ایران یک آرزوی محال است. بهروز نعمتی اظهارکرد: تلاشی که شاهد آن هستیم، این است که می‌خواهند تولید نفت ایران کاهش یابد ولی شرایط بازار و مجموعه عوامل باعث می‌شود این توفیق برایشان حاصل نشود.وی افزود: من نمی‌دانم آقای نواف (وزیر انرژی روسیه) به دنبال چیست، از یک طرف می‌خواهند سهم اوپک را یک میلیون بشکه افزایش دهند و از طرفی می‌خواهند کاهش تولید نفت اوپک را جبران کنند، البته روس‌ها همیشه به دنبال این بوده‌اند که از فرصت‌های مختلف به نفع خود استفاده کنند. وی در پایان اظهارکرد: روس‌ها به دنبال منافع خودشان هستند و ما هم باید به دنبال منافع خود باشیم و نباید همه کارت‌هایمان را برای روس‌ها روی میز بگذاریم، چرا که آن‌ها خیلی قابل اعتماد نیستند.

عملیات پوشکی؛ اقدام جدید شبکه پنهان در ایران+ فیلم


از عملیات خیارشور گرفته تا عملیات پوشکی باز هم شتاب گلادیوهای پارسی ضربه مهلکی به شبکه حرفه‌ای آنها خواهد زد.
عملیات پوشکی؛ اقدام جدید شبکه پنهان در ایران+ فیلم

سرویس سیاست مشرق - قرائن یک عملیات روانی خطرناک نشان می‌دهد گلادیوهای پارسی بازی را از قم شروع کرده‌اند.

مأموریت آنها این است: چهره نیروهای انقلابی را در نزد مردم تخریب و انقلاب را از مسیر اصلی آن منحرف سازند. تابستان 97 یک پلاکارد جنجالی متن معیشتی مدرسه فیضیه قم را به حاشیه‌ای پاستورپسند مبدل می‌کند. پلاکاردی که قرار بود با تحریک خانواده هاشمی، رئیس شورای شهر تهران را در مرداب رادیکالیسم غرق کند. همان گونه که انتظار می‌رفت پلاکارد می‌بایست در دستان تمام کننده پاستور می‌بود و به صحن علنی مجلس می‌رسید.

در همین زمینه ببینید:

فیلم/ پشت‌پرده پلاکارد جنجالی فیضیه چه بود؟

پاستورنشینان استادانه نشان دادند چگونه باید نعل را وارونه زد. از این رو لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور طرح شکایت از بانیان پلاکارد جنجالی را کلید می زند.

برای شناخت بیشتر گلادیوهای پارسی بهتر است نگاهی به ورژن اروپایی آنها داشته باشیم.

در دهه 90 میلادی روشن شد بسیاری ازاقداماتی که گروه چپ‌گرای معروف ایتالیا، بنام بریگادسرخ، انجام داده در اصل پروژه مشترک جناح راست افراطی ایتالیا و نفوذی‌های شبکه گلادیو در بریگاد سرخ بوده است.

سرانجام 24 اکتبر 1990 درپی فشارحقوق‌دانان ایتالیا، جولیو آندروئوتی نخست وزیر وقت ایتالیا درمجلس حضور می‌یابد و به وجودشبکه‌ای به نام "گلادیو" اعتراف می‌کند. شبکه مخوفی که سال 1947 توسط سیا و ام. آی. سیکس در ایتالیا ایجادشده است و باید آن را ذیل" ارتش سری ناتو" تعریف کرد.

اگرچه در ایتالیا، یونان، ترکیه، سوئد، بلژیک و سایر کشورها اقدامات «ارتش سری ناتو»، افشا می‌شود، ‌ ولی در رسانه‌های ایران هیچ خبری از این شبکه نیست. علیرغم اینکه مستندات فراوان نشان می‌دهد که این شبکه با نام «بدامن» در ایران شکل گرفته است و اتفاقاً بسیارقدرتمندتر از کشورهای دیگر است. ارتش سری ناتو اینک توانسته با نفوذ در ساختارهای رسمی و غیر رسمی کشور همچنان در استتار کامل بماند.

در دوره پهلوی گلادیوهای پارسی امنیت کشور را قبضه کرده بودند. در بحبوحه انقلاب اسلامی شبکه مخفی ناتو توانسته بود با نفوذ در گروه‌ها و جناح‌های مختلف، به عناصری کلیدی برای پیشبرد اهداف خود دست یابد.

از همان روزهای اول به صورت مشکوک عده‌ای با برنامه ریزی معین به ساختمان‌های ساواک و ارتش حمله می‌کنند. نفوذی‌های ناتو کنترل اداره دوم ارتش، اداره دوم، اداره سوم و هشتم ساواک را در دست می‌گیرند.

افراد شاخص انقلاب یکی پس از دیگری ترور می‌شوند. 7 تیر 1360 دفتر حزب جمهوری اسلامی ایران منفجر می‌شود. یک ماه بعد گلادیوهای پارسی با بمبگذاری در دفترنخست وزیری شهیدان رجایی و باهنر را از سر راه خود بر می‌دارند.

پایان دهه 60 پایان خرابکاری‌های مسلحانه بود. این خرابکاری‌ها را اصطلاحاً سابوتاژ می‌نامند. دهه پرحادثه 70 فرا می‌رسد. مأموریت جدید استارتِ سابوتاژهای فرهنگی است. به همین منظور گلادیوهای پارسی ژست آزادی خواهانه به خود می‌گیرند و آرام آرام با آرمان‌های لیبرالی سبک زندگی مردم و اسلامیت نظام را هدف قرار می‌دهند.

 اواخر اردیبهشت 76 در ایامی که کشور گرم تبلیغات هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بود، فضایی بحرانی بر شهرها حاکم می‌شود.

"سعید حجاریان"، تئوریسین گلادیوهای پارسی، طرح‌های مختلفی برای بالا بردن آرای خاتمی ارائه داد. یکی از مهم‌ترین آنها "گارد ویژه حزب الله" بود!

گاهی اتفاق می‌افتاد عده‌ای با ظاهری کاملاً حزب اللهی، با لباس یکدست مشکی و چفیه بر گردن، به افرادی که درحال پخش و نصب پوسترهای خاتمی بودند حمله کرده و ضمن فحاشی و هتاکی آنان را مورد ضرب و شتم قرار می‌دادند. مشاهده این صحنه‌ها که همواره با اظهار مظلومیت حامیان خاتمی همراه بود، باعث می‌شد تا مردم نسبت به خاتمی و هوادارانش احساس گرایش و حمایت پیدا کنند.

دهه 80 و 90 تحریم‌ها به عنوان رکن کمکی سابوتاژهای مختلف را تقویت می‌کند. اینک در آستانه 40 سالگی انقلاب اسلامی دولت اقتصاد را کاملا رها کرده است و برای فرار از پاسخگویی در به در دنبال حواشی اینچنینی می‌گردد. به ذخایر طلا چوب حراج زده‌اند و ارز وحشی را شبانه وارد بازار می‌کنند. در تاریخ جاسوسیِ جهان بی نظیر و شاید هم مضحک باشد! کسی فکر نمی‌کرد قحطی پوشک آغاز افشای نقشه جدید گلادیوهای پارسی شود...

از عملیات خیارشور گرفته تا عملیات پوشکی باز هم شتاب گلادیوهای پارسی ضربه مهلکی به شبکه حرفه‌ای آنها خواهد زد. آیا گلادیوهای پارسی نیز به سرنوشت گلادیوهای ایتالیایی دچار خواهند شد؟ آیا اساساً گلادیو های پارسی را می‌شناسید؟ برای آشنایی بیشتر نظاره گر نهمین قسمت از بَرسریِ سیاسی هفته باشید.


پشت پرده اخبار و حوادث سیاسی هفته را در کانال برسری ببینید:

https://t.me/barsari

بازنشسته‌ها را بازنشسته کنید/ نگذارید مدیران از عنوان «جانباز» سوءاستفاده کنند


دبیر کمیسیون اصل 90 مجلس از نامه نمایندگان خانه ملت به سران قوا برای اجرای کامل قانون ممنوعیت به کار گیری بازنشسته‌ها خبر داد.
بازنشسته‌ها را بازنشسته کنید/ نگذارید مدیران از عنوان «جانباز» سوءاستفاده کنند

به گزارش مشرق، امیر خجسته نماینده مردم همدان و دبیر کمیسیون اصل 90 مجلس از نامه نمایندگان به سران قوا در زمینه لزوم اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان خبر داد.

بیشتر بخوانید:

متن کامل قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان/جزئیات شرایط بازنشستگی مدیران در 60 روز آینده

وی اضافه کرد: با توجه به تصویب طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در مجلس و تائید آن در شورای نگهبان منتظریم که این قانون به درستی و کامل در کشور اجرائی شود و کسی به دنبال دور زدن قانون نباشد.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی از لزوم به کارگیری توان جوانان کشور سخن گفت و تأکید کرد: در این نامه به دنبال آن هستیم که هشدارهای لازم را برای اجرای هرچه سریعتر این قانون به تمامی نهادها و دستگاه‌ها بدهیم و همچنین اجازه ندهیم برخی بخواهند قانون را دور بزنند؛ به طور مثال شنیده‌ایم برخی از مقامات با مراجعه به بنیاد شهید به دنبال افزایش درصد جانبازی خود هستند تا از این قانون مستثنی شوند در حالیکه ما خطاب به بنیاد شهید می‌گوییم که تحت فشار این افراد قرار نگیرند.

خجسته همچنین تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی روند اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را به طور کامل رصد می‌کند و اجازه نخواهد داد مماشاتی در این زمینه صورت گیرد.

منبع: فارس

پناهیان: BBC بتواند بین حضرت عباس و حسین(ع) هم نفاق ایجاد می‌کند


حجت‌السلام پناهیان در خطبه‌های پیش از نماز جمعه برخی سیاسیون را متهم به ایجاد یأس در جامعه کرد و گفت نیاز نیست کسی به سفارتخانه‌ای وابسته باشد و لزوماً این افراد جاسوس نیستند.
پناهیان: BBC بتواند بین حضرت عباس و حسین(ع) هم نفاق ایجاد می‌کند

به گزارش مشرق، حجت‌السلام پناهیان، ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه، به رابطه امید و استقامت و شرایط سیاسی کشور اختصاص داد.

وی با اشاره به ارزش امید و نیاز آن در جامعه گفت: «بدون امید مشکلات مضاعف دیده می‌شود و راه عبور از مشکلات دیده نمی‌شود. این احساس یأس جامعه را فراخواهد گرفت. ابلیس یکی از کارهایی که انجام می‌دهد، وارد کردن یاس به افراد است. خدا می‌تواند هر جامعه‌ای را از هر مشکلی نجات دهد. قدرت خداست که در هر برهه‌ای معجزات بزرگی به نمایش می‌گذرد. ابلیس چون ناتوان است در هر فردی تلاش می‌کند یأس ایجاد کند.»

وی با توصیف رسانه‌های تولید کننده پیام علیه کشور به شیطانک، آنها را تولید کننده یأس نامید، گفت: «تمام اخبار این رسانه‌های حاوی یأس و تفرقه است. بی‌بی‌سی چند سال پیش در ایام تاسوعا در تحلیلی گفته بود تاسوعا روز عزا برای برادر ناتنی امام حسین (ع) است و اینها اگر دستشان بیاید میان حضرت عباس و حسین (ع) هم نفاق ایجاد می‌کنند. در حالی که در تمام کشور مثال دو برادر را حضرت عباس و حسین (ع) می‌دانند. ابلیس چنین است و در پی انتقال خبرهای منفی است.»

پناهیان در توصیف افرادی که ایجاد امید و یأس می‌کنند، گفت:«خدا فرموده است کسانی که مقاومت می‌کنند نعماتشان را بسیار خواهد کرد.»

وی با اشاره به آیات قرآن از ارزش استقامت در نزد خدا گفت و آن را با مبارزه رزمندگان اسلام در جبه‌ها مثال زد . وی با اشاره به صحبت‌های رهبر انقلاب و استفاده از چفیه به عنوان مقاومت تأکید کرد باید در عرصه فرهنگی، فرهنگ مقاومت را تقویت کنیم.

وی آموزش و پرورش و روش تعلیم دین در مدارس را کمترین تأثیر در فرهنگ مقاومت برشمرد و مدعی شد این سخن را با اطلاع می‌گوید.

پناهیان برای تدریس اخلاق و مقاومت به شاهنامه اشاره کرد که در گذشته یکی از بسترهای آموزش مقاومت و قدرتمند شدن در جامعه بوده است. وی همچنین براساس یک حدیث از امام صادق (ع) اخلاق ناشی از ضعف نفس را بی‌فایده توصیف کرد و از شجاعت امام خمینی گفت که ناشی از عرفان او بود. از همین رو او آموزش و پرورش را توصیه کرد که براساس این آموزه‌های فرهنگ مقاومت را در کودکان تقویت کنند.

این خطیب در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه با جمع‌بندی اینکه امید و استقامت به یکدیگر وابسته هستند؛ این مهم را اشاره کرد درصد امید در کشور به میزان استقامت مردان سیاسی کشور مرتبط دانست و از گفته‌های برخی نمایندگان انتقاد کرد که استقامت چهل ساله را نقد کرده‌اند و آن را مصداق یأس‌پراکنی برشمرد. وی افزود که باید سیاسیون و مردم این نماینده را از جهالت خارج کرده‌اند.

او مفهوم رفراندوم را نیز به نقد کشید و گفت: «رفراندوم مرتبط به بن‌بست سیاسی است و این در حالی است که اصول قانون اساسی به درستی هنوز انجام نشده است. چه بن‌بستی! کارهای عادی خود را درست انجام بدهیم بن‌بستی وجود نخواهد داشت.»

این رفتار را به رفتار خوارج توصیف کرد که قصد برهم زدن بازی را داشتند و راه‌حل‌های قانونی برای آنان جواب نمی‌داده است.

پناهیان از مجلس و دولت خواست با افزایش رویه استقامتی شرایط امیدساز را در جامعه مهیا کنند و گفت ما می‌خواهیم در کشور مارش پیروزی نواخته شود. در یک چهارشنبه منتظر بودیم قوانین علیه رانت‌خواری و پولشویی تصویب شود و مارش پیروزی بنوازیم؛ اما یک باند آن از دستور کار مجلس خارج کرد. بدانید که بخش از رانت‌ها برخلاف قانون نبود و نیاز به تصویب قانون داشت که جلوی آن گرفته شود.»

وی در پایان این پیش‌خطبه‌های خود روضه کوتاهی در مدح حضرت زینب (س) خواند.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟