بر خرمشهر در گذر زمان چه گذشت
خرمشهر،از شهریور ۱۳۵۹ تا خرداد ۱۳۶۱، از آتش دور و نزدیک دشمن در امان نمانده بود.عراق، خوی تجاوزگرانه خود را در دوران اسارت خرمشهر نشان داده بود و پس از آزادسازی، تنها خرابانه‌های شهر،‌ به چشم می خورد.

گروه جهاد و مقاومت مشرق - روز سوم خرداد ۱۳۶۱ یکی از بزرگترین پیروزی‌های رزمندگان در هشت سال دوران دفاع مقدس رقم خورد. این شهر ۵۷۸ روز در اسارت نیروهای رژیم بعث بود که سرانجام پس از ۳۵ روز جان‌فشانی رزمندگان آزاد شد و پرچم اسلام بر فراز مسجد جامع خرمشهر به اهتراز درآمد. به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر مروری بر تاریخچه این شهر داشتیم که در ادامه می‌خوانید:

در آغاز قرن هفتم هجری، بندری کوچک در ابتدای جزیره آبادان به نام «محرزه» که «مهمان‌راه» هم به آن گفته‌اند، به وجود آمد که محل فعلی آن کنار پل خرمشهر است.

بنای دیگر شهر در قرن ۱۳ هجری قمری (۱۹ میلادی) به منظور اهداف سیاسی، اقتصادی به وجود آمد که به دلیل رونق بندر بصره در آن دوره، و گرانی کالاهای وارداتی به ایران مقارن حکومت محمد شاه قاجار گمرکی در کنار رود اروندرود ایجاد شد که با ویژگی‌های یک بندر بازرگانی تناسب داشت.

تاسیس بندر خرمشهر در کنار بندر بصره باعث شد که درآمد ارزی بندر بصره کاهش یابد و به همین دلیل «علیرضا پاشا» حاکم بغداد در سال ۱۲۵۳ هجری قمری به خرمشهر هجوم آورد و با غارت و قتل عام این شهر، اولین تعرض و ویرانی آن را به نام خود در تاریخ ثبت کرد.

موقعیت جغرافیایی و طبیعی خرمشهر

خرمشهر با وسعتی قریب به ۹۶ کیلومتر مربع در منتهی الیه جنوب‌غربی جلگه خوزستان و در محل تلاقی سه رود مهم کارون، اروندرود و بهمن‌شیر واقع شده که به دلیل نزدیکی به منطقه استوایی از آب و هوایی گرم برخوردار است. این شهر از شمال به شهر اهواز و از جنوب به آبادان و از مغرب به مرز ایران و عراق محدود می‌شود. خرمشهر تا اهواز ۱۲۸ کیلومتر و تا بصره ۴۰ کیلومتر و تا نزدیکترین شهر مجاور خود یعنی آبادان ۲۳ کیلومتر فاصله دارد. این شهرستان از چهار بخش: مرکزی، شادگان، بندر خرمشهر و هندیجان تشکیل شده که مجموعاً به وسیله رود کارون به ۲ بخش شرقی- غربی تقسیم شده است. جمع قراء و قصبات شهر خرمشهر ۲۳۷ عدد است و جمعیت آن قبل از وقوع جنگ تحمیلی ۲۲۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود.

خرمشهر از حدود ۲۰۰ سال قبل به این طرف به دلیل اهمیت استراتژیک فوق‌العاده‌اش همواره مورد توجه استعمارگران قرار گرفته و بارها مورد هجوم و اشغال قوای خارجی درآمده است. به عنوان نمونه خرمشهر در سال ۱۸۳۳ میلادی توسط امپراطوری عثمان و در سال ۱۸۵۷ میلادی به دست انگلیسی‌ها و در سال ۱۹۸۰ میلادی توسط ارتش متجاوز عراق مورد حمله و اشغال قرار گرفت.

با کشف ماده مهم و پول ساز نفت در خوزستان در سال ۱۹۰۸ میلادی و مجاورت خرمشهر با جزیره آبادان که بعدها پالایشگاه مدرنی در آن ساخته شد، اهمیت خرمشهر بیش از پیش مورد توجه استعمارگران قرار گرفت. به طوری که تا سال ۱۹۳۶ ایران صحنه کشمکش‌ها و بازی‌های سیاسی انگلیس برای تجزیه خرمشهر و هم‌چنین دشت‌یابی به راه آبی کارون بوده است.

از دیگر دلایل اهمیت بندر استراتژیک خرمشهر، می‌توان یورش متفقین طی جنگ جهانی دوم به این شهر را ذکر کرد. به این معنی که به دنبال هجوم آلمان به روسیه، متفقین تصمیم می‌گیرند بدون توجه به حقوق مردم ایران، از خرمشهر به عنوان پل برای ارسال تجهیزات به جبهه روسیه استفاده کنند و آن را پایگاه دریائی خود سازند. انگلیسی‌ها نیز به منظور اجرای مقاصد پلید خود در تعمیر و توسعه و تاسیسات بندری خرمشهر تلاش کردند و پس از پایان جنگ به بهانه مشارکت در نفت ایران در نفوذ خود در این منطقه افزودند.

پس از ملی شدن نفت و کودتای آمریکایی- انگلیسی ۲۸ مرداد بر اساس سیاست غربیان مبنی بر ژاندارم ساختن رژیم شاه در منطقه خرمشهر به شکل‌بندری اروپائی و به دور از هر گونه ضوابط و معیارهای اسلامی، درآمد.

شهر خرمشهر، در جنوبی‌ترین نقطه مرزی جمهوری اسلامی ایران، به واسطه تجاوز ارتش عراق به نمایندگی از استکبار جهانی و ضربه‌های نیروهای نفوذی دشمن در داخل کشور، اوایل آبان ماه سال ۱۳۵۹، پس از ۳۴ روز مقاومت جوانان دلاور خرمشهری، به اسارت دشمن درآمد. بعد از این، آزادسازی خرمشهر، بزرگترین آرزوی رزمندگان شد و این انتظار، روز سوم خرداد ماه سال ۱۳۶۱ به سر آمد و شهر «خرمشهر»، در سایه حماسه‌های رزمندگان اسلام، آزاد شد.

خرمشهر، از شهریور ۱۳۵۹ تا خرداد ۱۳۶۱، از آتش دور و نزدیک دشمن در امان نمانده بود. ارتش عراق، خوی تجاوزگرانه خود را در دوران اسارت خرمشهر نشان داده بود و پس از آزادسازی، تنها خرابانه‌های شهر،‌ به چشم می‌خورد. از آنجا که کار بازسازی مناطق آزاد شده جنگی، پس از آزادی هر منطقه، بلافاصله آغاز می‌شد، کار بازسازی شهر خرمشهر نیز با فاصله کمی پس از آزادسازی آغاز شد و مسوولیت آن به عهده مردم گذاشته شد.

گزارش‌های استان های تهران در آن دوران نشان می‌دهد که در سال ۱۳۶۲، کمیته بازسازی شهر خرمشهر تشکیل شده است و در همان زمان هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی توسط نیروهای مردمی که عمدتاَ از پرسنل نیروی هوایی بودند بازسازی شد که متاسفانه این تعداد واحد مسکونی در سال ۱۳۶۳ به واسطه حملات هوایی و موشکی دشمن مجدداَ ویران و بازسازی متوقف شد.

پس از پایان جنگ در سال ۱۳۶۷، کار بازسازی شهر خرمشهر توسط مردم شهر تهران از سر گرفته شد. سال ۱۳۶۸، نقطه اوج ارائه طرح و برنامه‌های ارائه شده برای بازسازی خرمشهر است. از سال ۱۳۶۹، تاکنون هم، همه ساله، اخبار تازه‌ای از راه‌اندازی بخش‌های مختلف بازسازی شده خرمشهر در رسانه‌های همگانی انعکاس پیدا کرده است اما نگرانی که باعث شد شهر خرمشهر با گذشت سال‌ها از پایان جنگ، ظاهر شهر تغییرات مشهودی نداشته باشد. البته نمی‌توان به طور کامل منکر آبادانی‌های این شهر شد.

نگرانی از آن بود که مبادا روند بازسازی خرمشهر، وجهه حماسی شهر «خرمشهر» را که روزی از رد خون فرزندانش، «خونین‌شهر» شده بود تحت تاثیر قرار دهد. از این رو امروز که در شهر قدم برمی‌داریم، شاهد صحنه خرابی‌های جنگ در چهره شهر هستیم. برخی از مردم شهر خرمشهر، گلامند از وضعیت شهر هستند و برخی دیگر این شهر را قلب تاریخ کشور می‌دانند، به همین خاطر علاقه‌مندند که ظاهر شهر تغییری نکند و آن حس حماسی بر بینندگان شهر، تاثیر بگذارد.

منبع: دفاع پرس
پیشنهادهایی برای فرهنگی‌تر شدن روزهای رمضان
اینکه بخواهیم در ماه رمضان با وجود انبوه سریال‌های تلویزیونی و معدود فیلم‌های سینمایی، گزینه تئاتر را در میان انتخاب‌های خود قرار دهیم، کار آسانی نیست اما «توبه نمی‌کنم» از آن دست آثار است.

گروه فرهنگ و هنر مشرق - ماه رمضان فرصتی است برای دیگر شدن و تحول احوال‌مان. غذای روح‌مان، تقوا می‌شود و دور شدن از گناه، و سفره‌های رمضان، غذای جسم مان را متفاوت از پیش و پس از آن می‌کند. اما بی‌شک باید در سبد مصرف فرهنگی‌مان هم تغییری اتفاق بیفتد و از چیزهایی مصرف کنیم که دیدن و شنیدنش خیر آخرت باشد و حظ از هنر مخلوق. در این گزارش پیشنهادهایی برای پر کردن اوقات فرهنگی شما مخاطبان در ایام ماه رمضان داریم؛ اوقاتی که می‌توانید آنها را با پیشنهادهایی از جنس فرهنگ و هنر سپری کنید.

«سینما» در وقت اضافه
سال‌هاست سینماداران برای باقی ماندن در سبد کالای فرهنگی مردم در این ماه، طرح افطار تا سحر را انتخاب کرده‌اند. طرحی که در آن سینماها از سانس‌های صبح خود کاسته و در عوض تا سحر به اکران فیلم می‌پردازند. همچنین در این طرح سانس‌های قبل از افطار نیم‌بها محاسبه می‌شوند. اما گذشته از جذابیت‌های موجود در این طرح، این روزها فیلم‌هایی در سینماها در حال نمایش است که می‌توان از تماشای دسته‌جمعی و خانوادگی آنها لذت برد. در میان فیلم‌های روی پرده، «خجالت نکش» جور دیگری به چشم می‌آید. فیلمی خانوادگی و مفرح که در کنار شوخی‌های سیاسی و خنده‌های بی‌غرضش، برای مخاطب آورده‌ای هم دارد. «خجالت نکش» اثری درباره مقوله «فرزندآوری» است که با بازی کم‌نظیر احمد مهرانفر و شبنم مقدمی مخاطب را با خیالی آسوده و خاطری شاد از سینما بدرقه می‌کند. این فیلم راوی داستان زن و شوهری میانسال است که با داشتن عروس، داماد و نوه، بچه‌دار می‌شوند و این اتفاق دقیقا در میان روستایی اتفاق می‌افتد که نمی‌توان هیچ چیزی را از دیگران پنهان کرد. در کنار «خجالت نکش»، «فیلشاه» را می‌توان یکی دیگر از چشمگیرترین فیلم‌های خانوادگی روی پرده سینماها دانست.

انیمیشنی که مورد کم‌توجهی جشنواره‌های ایرانی واقع شد اما با فروش ۷ میلیاردی خود هنوز بسیاری را انگشت به دهان نگاه داشته است. اثری فانتزی، کمدی و دینی که قشر متنوعی از مخاطبان با آن ارتباط ویژه‌ای برقرار کرده‌اند. فیلشاه روایت یک فیل دست و پا چلفتی به نام «شادفیل» است که روزگار می‌چرخد و از او شخصیتی دیگر می‌سازد. فیلم‌هایی چون «خجالت نکش» و «فیلشاه» و... می‌تواند انتخاب سینمایی ما در ایام ماه رمضان باشد که فرصت زیادی از افطار تا سحر را نصیب‌مان می‌کند تا پای این آثار مثبت‌نگر و شیرین بنشینیم.
 

در صف «تئاتر» نذری
اینکه بخواهیم در ماه رمضان با وجود انبوه سریال‌های تلویزیونی و معدود فیلم‌های سینمایی، گزینه تئاتر را در میان انتخاب‌های خود قرار دهیم، کار آسانی نیست اما «توبه نمی‌کنم» از آن دست آثاری است که می‌تواند بسیاری را در روزهای بلند رمضانی به تماشاخانه حوزه هنری بکشاند. اثری از سیدجواد هاشمی با ۵۳  بازیگر که سال‌های پیش نیز روی صحنه رفته بود. این نمایش که عواملش آن را «نذری برای امیرالمومنین(ع)» می‌خوانند به دوران حکومت حضرت علی(ع) بازمی‌گردد و  داستان شخصی به نام «حارث» یکی از دشمنان حضرت علی(ع) را روایت می‌کند که می‌خواهد از آن حضرت انتقام بگیرد ولی دختری به نام «مونس» سر راه او قرار می‌گیرد. تئاتر «توبه نمی‌کنم» با بازی علی سلیمانی، سبا سلیمانی، عارف برهمن، سعید بحرالعلومی، محمدعلی کیانی، مجید اکبری، حسین میرزاییان و... از ۳۱ اردیبهشت‌ماه تا ۱۹ خرداد روی صحنه می‌رود. حوزه هنری که در خیابان سمیه واقع است میزبان این نمایش بوده و می‌توان از ساعت ۱۸ تا ۱۹:۳۰ برای تماشای «توبه نمی‌کنم» به تالار اندیشه مراجعه کرد.

در «شهر» چه خبر است؟
اما می‌توان در سبد فرهنگی ماه رمضان، گزینه‌های متفاوت‌تری از  فیلم و سریال و سینما و تئاتر نیز گنجاند.«نمایشگاه قرآن» که هر ساله در مصلای تهران برگزار می‌شود، می‌تواند یکی از گزینه‌های فرهنگ و قرآن دوستان باشد. در این نمایشگاه که از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین رویداد عمومی قرآنی کشور نیز یاد می‌شود، جنبه‌های مختلف قرآنی همچون محتوایی، علمی، فرهنگی و هنری مورد توجه قرار گرفته است. به گفته عبدالله فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در نمایشگاه‌های دیگر، جنبه فروشگاهی بر جنبه علمی و محتوایی غلبه دارد ولی در این نمایشگاه با تنوع گسترده موضوعی و نگرش‌های فرهنگی و محتوایی، سعی بر این است که این جنبه‌ها بر جنبه فروشگاهی ارجحیت و غلبه داشته باشد. همچنین «باغ کتاب» را می‌توان انتخاب دیگری دانست؛ شهروندان تهرانی می‌توانند تا سحر از امکانات این مجموعه تفریحی بهره ببرند. سینما، باغ علم و کتابفروشی‌های کودک و نوجوان، کتابفروشی‌های بزرگسال، باشگاه رباتیک و رستوران و کافه‌های باغ کتاب از جمله بخش‌های این مجموعه بزرگ است که در ماه رمضان تا سحر پذیرای شهروندان است. همچنین ویژه‌برنامه دعوت که هر شب با اجرای نیما کرمی و لیلا زارع روی آنتن شبکه یک می‌رود، از دیگر اتفاقاتی است که در این مجموعه روی می‌دهد و مخاطبان می‌توانند به عنوان میهمانان این برنامه در باغ کتاب حضور پیدا کنند.
 

تلویزیونی که «راز» ندارد
چندی پیش گزارشی از برنامه‌های پرتراکم تلویزیون در ماه رمضان در «وطن امروز» منتشر شد. پیشنهاد دوباره برنامه‌هایی چون «ماه عسل»، «سردلبران» و... دیگر تکرار مکرراتی است که بیشتر نوعی قلم‌فرسایی است. مخاطب در این ایام فرصت اندک و انتخاب‌های فراوانی برای دیدن تلویزیون دارد و بسیاری از برنامه‌ها به خاطر حضور نداشتن در شبکه‌های اصلی سیما، راه تنفس اندکی دارند. «شمس و قمر» یکی از این برنامه‌های جذاب است که از شبکه آموزش روی آنتن می‌رود؛ گرد هم آمدن حافظان قرآن و حافظان شعر فارسی و اتفاقی که بین این دو قشر می‌افتد، مقوله جذابی است که شمس و قمر امسال را دیدنی می‌کند. گروهی مضمونی از شعرفارسی می‌خوانند و گروه دیگر از کلام خدا شاهد مثال می‌آورند که شعر فاخر فارسی، همان بارقه‌ای از قرآن کریم است و شاعران، انتقال‌دهنده پیام پیامبرند. ایده و اجرای این برنامه نیز بر عهده اسماعیل آذر، مجری مشهور برنامه‌های مشاعره است.

اما می‌توان نگاهی متفاوت هم به برنامه‌های سیما داشت؛ برنامه‌های مهم و برجسته‌ای که سال‌های گذشته حضور داشتند و امسال خبری از آنها نیست. در حالی که تلویزیون تمام سرمایه‌گذاری خود را روی سرگرم‌سازی مخاطب انجام داده، اهمیت وجود برنامه‌های آگاهی بخشی چون «راز» بخوبی حس می‌شود؛ برنامه‌هایی که در پی مسائل جدی و مهم هستند و تجربه موفقی در جذب مخاطب برای همراه کردن با دغدغه‌های خود دارند. سال‌ها شبکه ۴ به لطف راز، رمضان‌های پررونقی داشت. فهم درست از ژورنالیسم، اندیشه، مسائل مهم و کلان ایران و منطقه اتفاقاتی بود که همزمان نادر طالب‌زاده در این برنامه  رقم می‌زد اما به دلایل نامعلوم امسال رازی در رسانه ملی هویدا نمی‌شود و باید به سرگرمی‌ها و خوش‌باشی‌های رسانه ملی دل‌خوش کرد که مبادا مردم به جای فکاهی‌های داخلی، حریم سلطان ببینند.
 

هر «کتاب»ی نشاید خواند
بی‌شک نمی‌توان کتابی مقدس‌تر و بااهمیت‌تر از قرآن برای خواندن پیشنهاد کرد و همچنین نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه و... که پیشنهادهای بعدی هستند،  آن هم در ماه رمضان و به واقع نمی‌توان براحتی گزینه‌های دیگری را معرفی کرد اما «قصه‌های قرآن» اثر آیت‌الله مکارم‌شیرازی، کتابی است که داستان‌های قرآنی را به همراه تفسیر آنها به صورت داستانی گردآوری کرده است. این مساله زمانی مهم می‌شود که شاید در قرآن به واقعه‌ای اشاره شده و از جزئیات آن خبر چندانی نداریم و قصه‌های قرآن از این رو بسیار مهم است. سرگذشت پیامبران، رویدادها و اتفاقات مهمی که در قرآن ذکر شده با بیانی جذاب در این کتاب تالیف شده ‌است. همچنین «علی از زبان علی» کتاب دیگری است که سیدجعفر شهیدی آن را به نگارش درآورده است.

کتابی از زندگی حضرت علی(ع) که نویسنده نگارش آن را برخود بسیار سخت می‌دیده است؛ چنانکه در مقدمه خطاب به خودش آورده: «شاید آن سان که در نهج‌البلاغه به گفته خود عنایتش بود و در ترجمه یاریت نمود، لطف از تو دریغ ندارد و موفقت گرداند، تا هدیه‏ای به دوستانش تقدیم کنی و بکوش تا آنجا که می‏توانی از فرموده‏های او به پارسی برگردانی و علی را از زبان علی بشناسانی. این بار آماده گشتم و این صفحه‏ها را نوشتم و کتاب را به شیفتگان علی(ع) تقدیم می‌کنم. در خواندن آن به نارسایی نوشته من ننگرند، عظمت مقام علی را در نظر آورند و به هر حال این ضعیف را از دعای خیر فراموش نکنند».

تذکر فرمانده درباره ماشین‌ تشکیلات
یک زمانی بود که آقای الله‌کرم و سعید قاسمی از اطلاعات منفک شدند و کل اطلاعات را تحویل شهید عباس کریمی دادند. شهید همت حاج عباس آقا را برای معارفه به سر پل ذهاب آورد و ما او را می‌شناختیم.

گروه جهاد و مقاومت مشرق - عباس کریمی یکی از شهدای اطلاعات استان البرز و تهران است که نقش مهمی در پیروزی‌های رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس داشت. روحیه شاداب و اخلاق خوب از ویژگی‌های ارزشمند شهید کریمی بود که مورد تاکید رزمندگان آن دوران نیز بود. 

مهدی عموزاده از بچه های اطلاعات عملیات دوران دفاع مقدس درباره شهید عباس کریمی می‌گوید: یک زمانی بود که آقای الله‌کرم و سعید قاسمی از اطلاعات منفک شدند و کل اطلاعات را تحویل شهید عباس کریمی دادند. شهید همت حاج عباس آقا را برای معارفه به سر پل ذهاب آورد و ما او را می‌شناختیم و خیلی با او گرم گرفتیم. یک مقطع کوتاهی که من با حاج عباس کریمی بودم این بود که ما یک ماشینی تحویل گرفته بودیم که ماشین خیلی نو بود و من هم همیشه با شهید کریمی بودم و هرجا برای سرکشی می‌رفت تذکراتی در خصوص بیت‌المال می‌داد. وی بسیار به موضوع بیت‌المال استفاده شخصی از ماشین تشکیلات حساس بود. یادم هست در یکی از ماموریت‌ها که با ماشین تشکیلات رفته بودیم به ما تذکر داد که در مسیر به هیچ عنوان کولر نگیرید چرا که آنهایی که در خط مقدم جبهه هستند کولر ندارند و این موضوع از نظر شرعی صحیح نیست. شهید کریمی خودش را با رزمندگان قیاس می‌کرد و با آنکه خود فرمانده اطلاعات و عملیات بود اما هیچ تفاوتی بین خود و سایر رزمندگان در جبهه‌های نبرد نمی‌دید و دائما این موضوع را به نیروهای تحت امر تذکر می‌داد.

این رزمنده اطلاعات و عملیات در خاطره دیگری در باره حضور شهید عباس کریمی در جبهه‌های نبرد عنوان داشت: ساده‌زیستی یکی دیگر از خصوصیات اخلاقی و رفتاری شهید عباس کریمی بود تا جایی که یکبار برای یک جلسه خدمت فرمانده لشکر ۹۲ زرهی خوزستان رسیدیم و فرمانده لشکر منتظر حضور حاج عباس کریمی بود تا جلسه برگزار شود. فرمانده لشکر ۹۲ زرهی خوزستان از من پرسید پس حاج عباس کریمی چرا نیامد که من در جواب گفتم آقای کریمی ایشان هستند که در کنار من حضور دارند و او از ساده‌زیستی شهید کریمی تعجب کرد. سرهنگ رامین که آن زمان فرمانده لشکر ۹۲ زرهی خوزستان بود از ساده‌زیستی مسئول ما تعجب کرده بود؛ چرا که مسئولین و فرماندهان ما یک منش و نگرش خاص بسیجی در روحشان جریان داشت.

منبع: کیهان
«از آزادی تا آبادی» با روایت فتح
مستند سینمایی از آزادی تا آبادی با موضوع مقاومت ۴۵روزه ی خرمشهر در حال آماده سازی برای پخش است.

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، مستند سینمایی از آزادی تا آبادی به کارگردانی محمد دیندار، محصول گروه مستند روایت فتح است که در حال حاضر با پایان یافتن مرحله ی تدوین و صداگذاری آماده پخش است.«از آزادی تا آبادی» به مقاومت ۴۵روزه مردم خرمشهر می پردازد و سعی دارد تا مخاطب را با حال و هوای آن روزها و مقاومتی که منجر به آزادسازی خرمشهر از دست رژیم بعث عراق شد، آشنا سازد.

این مستند علاوه بر به تصویر کشیدن آزاد سازی خرمشهر، سعی دارد تا مسائل خرمشهر را پس از دوران جنگ مورد کنکاش قرار دهد و با هدف آسیب شناسی، راه برون رفت از آن را مطرح سازد.مستند سینمایی«از آزادی تا آبادی» قرار است با پایان یافتن مراحل فنی خود، سوم خرداد ماه همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر از شبکه های مختلف سیما به روی آنتن برود.

منبع: تسنیم
تور مجازی و سه زبانه موزه انقلاب و دفاع مقدس رونمایی شد
موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مفتخر است و در تلاش است تا آیینه صادقی باشد در بازنمایی هنرمندانه ایمان، عظمت، حماسه و عزت ملت ایران و تبیین و تهیج فرهنگ و ارزش‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس.

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، مراسم بزرگداشت روز جهانی موزه‌ها با عنوان «شبکه‌سازی روابط عمومی‌ها، گامی برای فوق پیوستگی موزه‌ها» با حضور علی‌اصغر جعفری مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، احمد محیط طباطبایی رئیس ایکوم ایران، محمدرضا کارگر مدیرکل موزه‌های سارمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

سفیر کشورهایی همچون الجزایر، بولیوی، لبنان و سفرای ایران در کشورهای آفریقای جنوبی و کوبا از دیگر شخصیت‌های حاضر در این مراسم بودند.

علی‌اصغر جعفری مدیر عامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس  به عنوان اولین سخنران این مراسم، ضمن تبریک روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی اظهار کرد: ایران کشوری کهن برآمده از تاریخ، برخوردار از تمدن در دوران ماقبل تاریخ با مردمانی موحد، هنرمند، مهربان، مهمان‌نواز، عدالت‌پیشه، آزاده، صلح دوست و ظلم ستیز بوده است.

مدیر عامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گفت: جهانیان اوج اقتدار ملت ایران را با استقرار انقلاب اسلامی به نظاره نشسته است. انقلابی که با دستانی خالی اما با اراده مردم و با عنایت الهی بر رژیم وابسته، مزدور و سفاک پهلوی و حامیانش به سرکردگی آمریکا پیروز شد و به مدل مطلوبی از مردم سالاری دینی رسید.

وی گفت: تاریخ این سرزمین نشان می‌دهد ایرانیان به هیچ مرزی از همسایگان خود تجاوز نکرده‌اند ولی هر گاه به آن حمله شده تا پای جان ایستادند. با این تفاوت که هرگاه حاکمان به مردم وفادار بودند متجاوز سیلی خورده و آنگاه که حاکمان دست نشانده بودند در هر جنگی، بخشی از جغرافیای سرزمین جدا شده است.

مدیر عامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس افزود: شاید به جرات بتوان اعا کرد جنگ تحمیلی تنها جنگی بوده که فرزندان این سرزمین با رهبری امام عزیز (ره)، شجاعانه در برابر صدام و ۲۸ کشور حامی او ایستادند و در طولانی‌ترین جنگ قرن سرافرازانه دشمن را عقب راندند و اجازه ندادند حتی یک وجب از خاک سرزمین ‌مان زیر چکه دشمن قرار گیرد دفاع مقدس هشت ساله است.

جعفری ادامه داد: موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مفتخر است و در تلاش است تا آیینه صادقی باشد در بازنمایی هنرمندانه ایمان، عظمت، حماسه و عزت ملت ایران و تبیین و تهیج فرهنگ و ارزش‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و نهادی باشد در اختیار فرهنگ و توسعه جامعه و پاسداری از میراث ملموس و غیرملموس ملت ایران در استقرار نظام اسلامی و معرفی ارزش‌های برخاسته از انقلاب اسلامی تا زمینه‌ای برای توسعه دانش و آموزش به نسل جوان و علاقمندان به انقلاب در جهان باشد.

وی خاطر نشان کرد: موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به عنوان یکی از بزرگترین موزه‌های جنگ غرب آسیا و فناورانه‌ترین موزه ایران با برخورداری از نیروهای انسانی جوان، متخصص و ظرفیت گسترده توانسته در کنار سایر موزه‌های ارزشمند کشور ضمن تعاملات رو به رشد با سایر موزه‌ها گام‌های کوچک اما عالمانه‌ای را برای معرفی درست و صحیح انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برداشته است.

مدیر عامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در پایان سخنانش سه طرح را پیشنهاد کرد. او گفت که تشکیل شبکه رسانه‌ای موزه‌ها با محوریت روابط عمومی موزه‌ها به منظورم هم‌گرایی در رشد کیفی و ارتقا سواد موزه‌ای جامعه، ایجاد دبیرخانه دائمی موزه‌ها با ایجاد کارگروه ‌های کارشناسی برای یافتن رویکردهای جدید برای یافتن مخاطب و ایجاد مرکز آموزش تخصصی بین‌المللی موزه‌ها به منظور بهره گیری دانش از موزه‌های پیشرو سه پیشنهاد موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برای همگرایی بین موزه‌های داخلی است.

موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس حافظ بخشی از حافظه تاریخی مردم است

محمدرضا کارگر مدیرکل موزه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در سخنانی گفت: باید قدر کسانی را بدانیم که اندیشه ایجاد موزه ها را بیان کردند.

وی ادامه داد: به راستی جهان بدون موزه کاستی بزرگی را بر دوش خود می کشید. با ریشه یابی تحول علوم و کتب تاریخی در خواهیم یافت که اگر جامعه بدون موزه بود بالندگی ای در علم شکل نمی گرفت. موزه پاسخ به یک نیاز جاودانگی بوده و مکان مناسبی است برای اینکه بتواند به هر موضوعی وارد شود و آن را  جاودانه سازد.

کارگر با بیان اینکه انقلاب های دنیا و ادیان نیز نیاز به موزه دارند، گقت: موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس رسالتی بس سنگین تر از موزه های دیگر را دارد چرا که باید از دو موضوع انقلاب و دفاع مقدس پاسداری کند.

مدیرکل موزه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت که موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس چند پیام دارد. یک پیام به کسانی که ایران را نمی شناسند، که هر وقت این سرزمین مورد تجاوز قرار بگیرد مردمانی هستند که خطر تجاوز دشمن را دفع می‌کنند.پیام دیگر به خانواده شهدا و رزمندگان است که ایثار و تلاش آنها هیچ گاه توسط مردم فراموش نمی شود و این موزه ایثارهای آنان را جاودانه خواهد کرد.پیامی هم به نسل امروز دارد که امیدوار باشند که هیچ موضوعی نمی‌تواند به انقلاب اسلامی و ایران خدشه وارد کند.موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس حافظ بخشی از حافظه تاریخی مردم است.

موزه ها از تاریخ آموخته اند که دیگران به دارایی شان ببالند.

مسعود کوثری استاد ارتباطات دانشگاه تهران نیز در سخنانی دنیای مدرن موزه ها را به مثابه جشن پیروزی بر دنیاهای گذشته عنوان کرد و گفت: موزه های علم و آثار باستانی از جمله موزه های رایج در کشورها هستند. برخی پر تحرک و بعضی ساکن هستند. موزه ها از تاریخ آموخته اند که دیگران به این دارایی ببالند.

وی ادامه داد: تعداد موزه ها از ۲۳ هزار موزه به ۶۰ هزار موزه در سراسر جهان رسیده است. چین ۴هزار موزه و گالری دارد و موزه لوور نیز ۸ هزار بازدیدکننده داشته است.این آمارها حاکی از استقبال مردم برای بازدید است اما شرایط در حال عوض شدن است و این امکان فراهم شده که مردم در سراسر جهان از دور از موزه‌ها بازدید کنند.

موزه فراتر از یک عامل و معیار است

سید احمد محیط طباطبایی رئیس ایکوم ایران در سخنانی عنوان کرد: کسانی که گذشته را حفظ می کنند که آینده برایشان مهم است.کسانی که  به گذشته اهمیت نمی دهند کسانی هستند که برای آینده ارزشی قائل نیستند و در فقط در حال زندگی می کنند و کسی که نگاه به آینده دارد، نگاهی پویا و زنده دارد.

وی ادامه داد: پیداست که موزه فراتر از یک عامل و معیار است. آنچه که می تواند دستمایه برای نسل آینده باشد آثاری است که می‌شود بعنوان‌موزه به آن نگاه کرد.اصل بر پایه حفط و مراقبت و معرفی برای آیندگان است و قطعا این امر ادامه دار است و تعامل تغییر کننده است.

طباطبایی بیان کرد: جنبه قداست امری مهم و اثرگذار است، به همین علت است که ایکوم ایران در مهرماه جلسه ای با موضوع موزه و قداست و تقدس را به بحث می گذارد.

در پایان این مراسم  از نرم افزار تور مجازی موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی و همچنین کتاب «مبانی تدوین سناریو برای موزه‌ها» رونمایی شد.

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن