راه رسیدن به سعادت عمل به دستورات ائمه(ع) در زندگی است


قم نیوز: رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: شیعیان مدعی هستند که انسان در هر زمانی در کنار قرآن از چراغ امامت نیز برخوردار است و راه رسیدن به سعادت و خوشبختی عمل به دستورات ائمه و امامان است.
راه رسیدن به سعادت عمل به دستورات ائمه(ع) در زندگی است
راه رسیدن به سعادت عمل به دستورات ائمه(ع) در زندگی است
به گزارش قم نیوز آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی شامگاه پنج‌شنبه در مراسم اختتامیه بیست و ششمین اردوی آموزشی «العصر» که با حضور دانشجویانی از کشورهای اروپایی، آمریکایی، آسیایی و استرالیایی در مجتمع فرهنگی یاوران حضرت مهدی(عج) برگزار شد، خطاب به دانشجویان گفت: اینکه اکنون در قم حضور دارید به این دلیل است که قم پایتخت بزرگ شیعه و اسلام در عصر حاضر است.

وی گفت: این بسیار ارزشمند است و کار شما جای تقدیر دارد که با شرکت در این اردو یکسری مطالب اصلی از دین، مکتب امامت و تشیع را می‌آموزید و سپس آن‌ها را به مردم خود منتقل می‌کنید.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در بخش دیگری از سخنان خود به آیاتی از سوره تغابن پرداخت و تصریح کرد: بر طبق این سوره کفار چون به قیامت و سرای دیگر اعتقادی ندارند بر کفر خود اصرار می‌ورزند و خداوند به پیامبر خود اعلام می‌دارد که مردم از وجود قیامت آگاه کند.

وی با بیان اینکه در نیا هر عملی یک ظاهر و یک باطن دارد، بیان کرد: باطن قرآن از نظر رسول گرامی اسلام(ص)، ائمه معصومین(ع) هستند.

آیت الله فاضل لنکرانی عنوان کرد: ما شیعیان مدعی این امر هستیم که انسان در هر زمانی کنار قرآن از چراغ و نور امامت نیز برخوردار است و راه رسیدن به سعادت و خوشبختی عمل به دستورات ائمه اطهار(ع) در زندگی است.

وی به اهمیت مسئله امامت تأکید کرد و گفت: امامت اساس دین و اسلام است و اگر کسی نماز بخواند، به حج و جهاد برود ولی امام زمان و حجت بین خدا و خلق را نشانسد به موت جاهلی خواهد مرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: اینکه داعش و دیگر گروه‌های تکفیری جنایت‌ها و ظلم‌های بسیاری را به نام اسلام انجام می‌دهند به خاطر این است که از حقیقت امامت دور شده‌اند چون اگر بشر بر محور امامت باشد به خود اجازه نمی‌دهد کوچکترین ظلمی را حتی به غیر مسلمان انجام دهد.

وی با بیان اینکه باید به موضوع امامت توجه جدی‌تری داشته بشیم، گفت: دور شدن از امامت دور شدن از عقل و عقلانیت است و بشر با امامت به هر آنچه نیاز دارد می‌تواند برسد حتی می‌توان مسائل اقتصادی، اجتماعی و خانوادگی را حل نماید چرا که امامان ما برای این مسائل نیز دستوالعمل‌هایی دارند.

انتهای پیام/ 138

آغاز ثبت نام شناسایی استعدادهای برتر طلاب در عرصه‌ آموزش


قم نیوز: ثبت نام جهت شناسایی استعدادهای برتر عرصه‌ آموزش سال 1397، توسط مرکز امور نخبگان و استعداد های برتر حوزه های علمیه آغاز شد.
آغاز ثبت نام شناسایی استعدادهای برتر طلاب در عرصه‌ آموزش
آغاز ثبت نام شناسایی استعدادهای برتر طلاب در عرصه‌ آموزش
به گزارش قم نیوز مرکز امور نخبگان و استعداد های برتر، ثبت نام  جهت شناسایی استعدادهای برتر عرصه‌ آموزش حوزه های علمیه را آغاز کرده است.

بر اساس این گزارش: طلاب حوزه های علمیه برادران پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنما، جهت ثبت نام فقط از طریق سایت مرکز به نشانی  www.nokhbegan.ismc.ir اقدام نمایند. مهلت تشکیل پرونده تا تاریخ 10 مهرماه سال جاری  می باشد.

مدارک مورد نیاز  پیش از ثبت نام (در صورت دارا بودن هر کدام) تصویر اسکن شده آن:

1- گواهی تدریس؛

2- گواهی ممتازی در رشته های تخصصی حوزه و گواهی موفقیت در مسابقات علمی؛

3. گواهی شرکت در کارگاه های علمی و مهارتی؛

4- عکس از شناسه کتاب و اثر پژوهشی یا شماره شابک؛

5- عکس از فهرست مجله و شناسه مجله به همراه چکیده مقاله؛

6- گواهی پذیرش مقاله در همایش‌های ملی (ISC)  و بین المللی (ISI)  به همراه چکیده مقاله در مجموعه مقالات؛

7- صورتجلسه دفاعیه به همراه چکیده تحقیق پایانی؛

8- صورتجلسه دفاعیه به همراه چکیده پایان‌نامه؛

9- گواهی ارائه مقاله یا طرح در کرسی های نوآوری، مناظره، نقد یا آزاداندیشی؛

10- قرارداد یا پروپزال رسمی طرح پژوهشی؛

11- گواهی رسمی مدیر مسئول نشریات علمی، سردبیر نشریات علمی، هیأت تحریریه نشریات علمی به‌ همراه عکس صفحه اول مجله؛

12- گواهی رسمی عضویت در شوراها و نهادهای علمی سیاست گذاری و تصمیم گیری؛

13- گواهی رسمی دبیری همایشهای علمی معتبر؛

14- اسکن لوح تقدیر برگزیدگان یا شایسته تقدیران جشنواره علامه حلی و کتاب سال حوزه و دیگر جشنواره‌های معتبر.

انتهای پیام / 137

چهاردهمین اجلاس مدیران مدارس علمیه خواهران برگزار می شود


قم نیوز: معاون ارتباط حوزه های علمیه خواهران از برگزاری چهاردهمین اجلاس سراسری مدیران مدارس عملیه خواهران با شعار «مدرسه محوری، نگاهی درون زا به رفع کاستی ها» در اوایل هفته آینده خبرداد.
چهاردهمین اجلاس مدیران مدارس علمیه خواهران برگزار می شود
حجت الاسلام والمسلمین واحدی
به گزارش قم نیوز حجت الاسلام والمسلمین واحدی پیش از ظهر امروز در نشستی خبری، به موضوع چهاردهمین اجلاس سراسری مدیران مدارس عملیه خواهران که با شعار «مدرسه محوری، نگاهی درون زا به رفع کاستی ها»برگزار می شود، اشاره کرد و گفت: حوزه های علمیه پایگاه و قلعه ای برای نظام اسلامی هستند.

رئیس برگزاری چهاردمین اجلاسیه مدیران مدارس علمیه خواهران با بیان اینکه حوزه عملیه خواهران نیز دراین دژ ب تربیت بیش از 60هزار دانش پژوه توانسته نقش عمده بردارد اظهارداشت: این حوزه برای ایفاء نقش بهتر تا چند روز دیگر، چهاردمین اجلاسیه مدیران مدارس علمیه با موضوع مدرسه محوری و نگاهی دورن زا به رفع کاستی ها را برگزار خواهد کرد.

وی بابیان اینکه سیاست جدید حوزه علمیه خواهران، مدرسه محوری است، اظهار داشت: به همین دلیل موضوع اجلاسیه هم مدرسه محوری و رفع کاستی‌ها انتخاب شده است.

معاون ارتباط حوزه های علمیه خواهران گفت: در همین رابطه  شعار سال تحصیل جدید هم با عنوان مدرسه محوری، نگاهی درون زا و رفع کاستیها است.

حجت الاسلام والمسلمین واحدی  با بیان این که شرکت کنندگان دراجلاسیه 500 نفر از مدیران مدارس علمیه و مدیران استانها هستند، افزود: این اجلاسیه در سالن اجتماعات جامعه الزهراء برگزارمی شود.

وی اظهار داشت: ویژگی این اجلاسیه نسبت با اجلاسیه قبلی، اهمیت و توجه به برگزاری کمیسیون و تصمیم سازی برای تصمیم گیری مدیران است.

معاون ارتباط  و امور حوزه های علمیه گفت: دراین اجلاسیه 11 کمیسیون  در موضوعات آموزش، پژوهش و ارتباطات حوزه های علمیه به اجرا گذاشته خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین واحدی ابراز داشت: به دلیل اهمیت برگزاری کمیسیون علمی اجلاسیه، به مدت یک ماه کمیسیونهایی درفضای مجازی برگزار شد و موضوعات مختلف برای رشد بهتر وهمفکری بهتر به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

رئیس برگزاری چهاردمین اجلاسیه مدیران مدارس علمیه خواهران افزود: یکی از ویژگی های اجلاسیه، توجه به موضوع شهدای مدافع حرم و دعوت و تجلیل از خانواده شهدای مدافع حرم است.

وی اظهار داشت: در این اجلاسیه حضرت آیت الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید و آیت الله مقتدایی رئیس شورای سیاستگذاری حوزه علمیه خواهران سخنرانی خواهند کرد.

معاون ارتباط و امور حوزه های علمیه خواهران با بیان این که  این اجلاسیه به مدت سه روز27 تا 29 مردادماه جاری در قم برگزار خواهد شد گفت: سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین بهجت پور، مدیرحوزه های علمیه خواهران از دیگر برنامه است.

انتهای پیام/ 139

برگزاری طرح گفتمان نخبگان علوم انسانی یک ضرورت است


قم نیوز: رئیس دفتر تبلیغات اسلامی برگزاری طرح گفتمان نخبگان علوم انسانی را یک ضرورت دانست و بر لزوم تلاش گسترده نهادهای علمی کشور در جهت افزایش توان تحلیل دانشجویان در سطوح معرفتی و علمی تاکید کرد.
برگزاری طرح گفتمان نخبگان علوم انسانی یک ضرورت است
برگزاری طرح گفتمان نخبگان علوم انسانی یک ضرورت است
به گزارش قم نیوز حجت‌الاسلام ‌احمد واعظی امروز در مراسم اختتامیه چهارمین دوره  طرح گفتمان نخبگان علوم انسانی که در مرکز همایش‌های غدیر دفتر تبلیغات قم برگزار شد، با ذکر این مطلب که طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی، از تابستان 1394 آغاز شده است گفت: این طرح با هدف آموزش‌های تخصصی علوم انسانی در دفتر تبلیغات اسلامی آغاز به کار کرد.

وی افزود: دانشجویان نخبه رشته‌های مختلف علوم انسانی در مقطع کارشناسی مخاطبان این طرح هستند؛ این دانشجویان پس از نام‌نویسی، مصاحبه و پذیرش می‌شوند و در صورت احراز انگیزه و توان علمی لازم، حضور در این طرح را تجربه می کنند.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به شکل برگزاری این طرح نیز گفت: در کنار برگزاری جلسات و برنامه‌های این طرح و اردوی تابستان و اردوی آموزشی کوتاه‌مدت زمستان، کارگاه‌هایی به‌صورت دو هفته یک‌بار در طول سال تحصیلی ویژه این نخبگان برگزار می شود؛  این کارگاه‌ها در شهر تهران برگزار شده و دانشجویان غیرحضوری گفتمان می‌توانند در آن شرکت کنند.

حجت الاسلام واعظی بیان داشت:  این طرح با جذب سالانه دانشجویان نخبه علوم انسانی از سراسر کشور و تکمیل و بازنگری مستمر در برنامه‌های آموزشی خود، تحت حمایت و نظارت دانشگاه باقرالعلوم(ع) به فعالیت می‌پردازد؛ جایگاه و ضرورت طرح گفتمان نخبگان علوم انسانی در فضای علمی علوم انسانی کشور جایگاهی بسیار مهم و اثرگذار است.

وی گفت: آشنایی با لایه‌های عمیق علوم انسانی نیازمند اشراف بر برخی مباحث فکری و فلسفی است؛ از جمله مسایلی که باید در ساختار رسمی آموزش علوم انسانی کشور مورد توجه قرار گیرد می توان به بنیادهای علوم انسانی مدرن، تاریخ شکل‌گیری و تحولات علوم انسانی، نسبت علوم انسانی با سایر لایه‌های فرهنگی و مطالعات انتقادی علوم انسانی اشاره کرد.

وی اظهارکرد: وقتی دانشجویان ما با سطح عمیق این حوزه ها آشنا نمی شود در نتیجه تنها از لایه های سطحی آنها اطلاع پیدا می کنند و آشنا می شوند؛ به همین دلیل توان تحلیل و نقد ارزیابی را نیز نخواهند داشت؛ از دیگر سوی توان شناخت بسترهای معرفتی اسلامی و بومی خود را پیدا نمی‌کنند.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه بیان کرد: بیان این مسایل از این جهت است که برگزاری این طرح یعنی طرح گفتمان نخبگان علوم انسانی یک ضرورت است؛ لازم است بر اساس یک برنامه‌ریزی جامع، منسجم و هماهنگ با آموزش رسمی به تکمیل و رفع خلأهای موجود در رشته‌های مختلف علوم انسانی بپردازد و چشم‌انداز این طرح با توجه به این کاستی‌ها طراحی‌شده است.

وی با اشاره به جایگاه  دانشگاه باقرالعلوم(ع) در این عرصه گفت: از طریق تأسیس رشته‌های جدید، اصلاح روش‌های آموزشی، تربیت نیروی انسانی متخصص در علوم انسانی و تدوین متون تخصصی در زمینه? علوم انسانی فعالیت می‌کند.

وی با ذکر این مطلب که رسالت های مختلفی برای دانشگاه باقرالعلوم(ع) در نظر گرفته شده است بیان کرد: از جمله اهداف و وظایف این دانشگاه می توان به تلاش در جهت ارتقای سطح فرهنگ و دانش جامعه و رشد و گسترش علوم انسانی، پاسخ به نیازهای علوم انسانی در ایران، نوآوری دینی، علمی و عقلانی در رشته‌های علوم انسانی و بازاندیشی درباره علوم انسانی اسلامی است.

انتهای پیام / 137

آمریکا و اسراییل ، شریک راهبردی عربستان در کشتار کودکان یمنی هستند


قم نیوز: عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: کشورهای غربی ، شریک راهبردی عربستان در کشتار کودکان یمنی هستند.
آمریکا و اسراییل ، شریک راهبردی عربستان در کشتار کودکان یمنی هستند
آمریکا و اسراییل ، شریک راهبردی عربستان در کشتار کودکان یمنی هستند 
به گزارش قم نیوز حجت الاسلام  محمد ملک زاده بیان این که در روزهای اخیر فاجعه قتل عام ده ها تن از دانش آموزان یمنی به واسطه بمباران شدید جنگنده های سعودی افکار عمومی دنیا را به شدت متاثر ساخته است، اظهار داشت: مرگ تکان دهنده دهها دانش آموز بی گناه زیر بمب های ارتش سعودی باعث شد این بار قبل از دولتهای در خواب فرو رفته منطقه و شیوخ وابسته عربی، دولتهای اروپایی جبهه اعتراض تشکیل دهند و حتی برخی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواستار نشست فوری این سازمان درباره جنایت اخیر ائتلاف سعودی در حمله با اتوبوس مدرسه در یمن شوند.

عضو انجمن مطالعات سیاسی حوزه افزود: البته این اولین بار نیست که عربستان دست به چنین جنایت هایی می زند و جامعه بین الملل تنها به محکوم کردن این جنایت ها بسنده می کند، اما این بار برانگیخته شدن احساسات افکار عمومی مردم جهان به حدی شدید است که دولت های اروپایی مجبور شده‌اند یک قدم فراتر نهاده و خواستار نشست فوری سازمان ملل درباره این جنایت هولناک شوند.

وی اضافه کرد: به دنبال این حمله هوایی ائتلاف سعودی به اتوبوس حامل دانش آموزان در بازاری در منطقه ضحیان استان صعده، در چند ثانیه 57 دانش‌آموز تکه تکه شده و 77 نفر نیز به شدت زخمی شده‌اند. در پی این حمله ددمنشانه رِژیم سفاک آل سعود که به پشت گرمی دولت امریکا و رژیم صهیونیستی سالهاست به تداوم چنین جنایاتی عادت کرده‌ ، نماینده عربستان در سازمان ملل در نامه ای که به رئیس شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل تحویل داد مدعی شد که عملیات نظامی صورت گرفته در استان صعده یک اقدام نظامی مشروع و بر اساس قوانین انسانی بین المللی صورت گرفته است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی یادآور شد: همان گونه که انتظار می‌رفت اعلام چنین موضعی از سوی رژیم غاصب حرمین شریفین، کاملا مورد تایید اربابان این رژیم یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی نیز می‌باشد به طوری که سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز به رغم فشار شدید افکار عمومی داخلی و خارجی، از اعلام محکومیت این فاجعه انسانی پرهیز و تنها اعلام کرد که از سعودی ها خواسته است در این باره تحقیق کنند(!) یعنی دولت آمریکا با افتخار اعلام می کند، قاتل کودکان مظلوم یمنی و مجرم اصلی در کشتار کودکان را مسئول تحقیق درباره این کشتار کرده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در شکل گیری چنین فجایع هولناکی در یمن، تنها نباید عامل مستقیم این جنایت یعنی رژیم غاصب حرمین شریفین را مقصر دانست زیرا حامیان اصلی آل سعود یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی که دستشان به خون کودکان مظلوم یمنی آغشته است شریک این جنایات می‌باشند. این محقق و پژوهشگر حوزوی ابراز داشت: در کنار این حامیان اصلی، باید نقش سایر دولتها یا سازمانهای بین‌المللی که به نحوی سه ضلع مثلث منحوس آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی در تداوم این جنایات همراهی می کنند را نیز در شکل گیری این فاجعه بشری از نظر دور نداشت.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: سال گذشته سازمان ملل در یک اقدام نمادین ابتدا در گزارشی ائتلاف سعودی را به خاطر کشتار 683 کودک یمنی و حمله به مدارس و بیمارستان ها مورد انتقاد و نام عربستان سعودی را در لیست ناقضان حقوق کودکان قرار داد اما اعتراض و فشار سعودی ها موجب شد تا نام عربستان بلافاصله از این لیست خارج شود.

حجت الاسلام  ملک زاده افزود: آنچه که دلیل واقعی خارج شدن نام عربستان سعودی از لیست سیاه كودك‌كشی بود، صرفا نفوذ دلارهای نفتی ریاض بر سازمان ملل ارزیابی شد؛ پدیده‌ای که از منظر تحلیلگران حقوق بشر یک «شكست اخلاقی» برای سازمان ملل توصیف گردید؛ اکنون نیز یک بار دیگر قرار است همان اقدامات نمادین برای محکومیت این جنایت تکرار شود، زیرا گرچه در ظاهر دبیرکل سازمان ملل، کشتار کودکان در صعده یمن را محکوم می‌کند و خواستار انجام «تحقیقات مستقل و فوری درباره این حادثه» می شود اما چه کسی قرار است تشکیل کمیته‌ای مستقل و بی‌طرف برای بررسی این جنایت را باور کند؟!

وی همچنین ابراز داشت: طنز تلخ تاریخی در این جنایت این است که از نگاه آمریکا که عضو اصلی شورای امنیت می‌باشد، مسئول این کمیته تحقیقاتی باید خود دولت عربستان باشد و هر کسی غیر از عربستان در این زمینه تحقیق کند بی اعتبار است، زیرا اقدامات نظامی عربستان در یمن با حمایت های مالی و نظامی خود آمریکا انجام می‌شود به همین دلیل قرار نیست نتایج این تحقیقات کاملا صوری به محکومیت آل سعود و آمریکا منتهی شود.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: این حکایت تلخ البته همچنان ادامه دارد اما بیچاره کودکان مظلومی که این روزها چه در یمن یا غزه و مناطق دیگر جهان محکوم به قربانی شدن برای حفظ اتحاد استراتژیک جنایتکاران علیه بشریت‌اند و باید فریاد مظلومیت و بی گناهی خود را همراه خویش زیر خروارها خاک مدفون سازند!

عضو انجمن مطالعات سیاسی حوزه علمیه قم تاکید کرد: به راستی اگر این اتحادهای سیاه نبود آیا عربستان می توانست به راحتی در جنگ یمن این گونه بی مهابا و بدون نگرانی از توسل به فجایع ضد بشری خود جولان دهد و آیا رژیم صهیونیستی می توانست در حالی که هزاران کودک را در غزه و سرزمینهای اشغالی قتل عام کرده است، به راحتی به حیات ننگین خود ادامه دهد؟!

وی در خاتمه گفت: به راستی تا این اتحادهای سیاه برقرار است نباید انتظار داشت تصاویر منتشر شده از حمله درندگان حاکم آل سعود به بدنهای لطیف کودکان یمنی بازتاب مهمی در رسانه های غربی و صهیونیستی داشته باشد و اقدام جدی علیه این جنایات انجام شود، چرا که از دیدگاه این رسانه‌ها پرداختن به جنایت کشته شدن چند سگ ولگرد بسیار مهم‌تر از تکه تکه شدن اندام نحیف کودکان یمنی است که این روزها مظلومانه توسط سلاح‌ها و موشک‌های اهدایی آمریکا و رژیم صهیونیستی به آل سعود قتل عام می‌شوند. جرم این کودکان فقط این است که والدینشان به تاسی از انقلاب اسلامی ایران، از سلطه آمریکای جنایتکار بر کشور خویش تبری جسته‌اند.

انتهای پیام/ 139

دیدار آیت الله مکارم با آیت الله اشرفی شاهرودی


قم نیوز: حضرت آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله اشرفی شاهرودی در مرکز تحقیقات اسلامی مشهد دیدار و گفت‌وگو کردند.
دیدار آیت الله مکارم با آیت الله اشرفی شاهرودی
دیدار آیت الله العظمی مکارم با آیت الله اشرفی شاهرودی
دیدار آیت الله العظمی مکارم با آیت الله اشرفی شاهرودی+ عکس
حوزه/ حضرت آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله اشرفی شاهرودی در مرکز تحقیقات اسلامی مشهد دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از مشهد، حضرت آیت الله مکارم شیرازی، از مراجع تقلید با حضور در مرکز تحقیقات اسلامی وابسته به آیت الله اشرفی شاهرودی از علمای مشهد، با ایشان گفت و گو و تبادل نظر کردند.

در ابتدای این دیدار گزارشی از فعالیت های مرکز تحقیقات اسلامی تحت اشراف آیت الله اشرفی شاهرودی در زمینه تبلیغ و پژوهش و همچنین مباحث علمی پیرامون خمس و زکات و وجوهات در جمع شاگردان آیت الله اشرفی شاهرودی مطرح شد.

همچنین به تناسب مطالب طرح شده در این جلسه، حضرت آیت الله مکارم شیرازی از کسانی که به مباحث دینی غیر مستند یا دارای اشکال سندی یا محتوایی در جامعه می پردازند انتقاد کرد و بیان داشتند: ادعیه و زیارات معتبر و مستندی داریم اما برخی نمی دانم چرا این موارد را رها می کنند و به طرح چیزهایی می پردازند که اشکال دارد.

شایان ذکر است؛ روز قبل از این دیدار، آیت الله اشرفی شاهرودی در محل اقامت حضرت آیت الله مکارم شیرازی حضور یافته و با ایشان دیدار و گفت و گو کرد.

انتهای پیام / 137
>