شهدای مدافع حرم درس ولایتمداری به ما آموختند


قم نیوز: فرمانده دانشگاه افسری امام حسین(ع) گفت: شهدای مدافع حرم با جانفشانی های خود به ما درس ولایتمداری و حمایت از ولی زمان را یادآوری کردند.
شهدای مدافع حرم درس ولایتمداری به ما آموختند
شهدای مدافع حرم درس ولایتمداری به ما آموختند
به گزارش قم نیوز سردار علی فضلی در مراسم اربعین تخریبچی مدافع حرم شهید ابراهیم رشید که در مسجد چهارده معصوم روستای صرم قم و در زادگاه این شهید والامقام برگزار شد، با اشاره به اهمیت عملیات کربلای پنج اظهار کرد: هنگامی که طرح این عملیات در جلسه ای با حضور فرماندهان عالی رتبه مطرح شد کمتر کسی اطمینان داشت که بتوان در شرایط موجود آن مقطع، عملیات اجرایی شود اما در همین حین بود که پیامی از سوی امام خمینی رسید که نترسید و اقدام کنید و فرماندهان با روحیه گرفتن از این جمله الهام بخش امام خمینی(ره)، یکی پس از دیگری آمادگی خود را برای اجرای عملیات اعلام کردند و عملیات با حضور گسترده یگان‌های شرکت کننده انجام و موفقیت های بی شماری نصیب رزمندگان اسلام کرد.

وی در ادامه به جانفشانی شهدای مدافع حرم همانند همان شرایط سخت زمان جنگ اشاره کرد و گفت: شهید ابراهیم رشید مصداق بارز حامی ولایت است و با نحوه شهادتش مانند حضرت زهرا (س) به ما درس ولایتمداری و حمایت از ولی زمان را یادآوری کرد.

فرمانده دانشگاه افسری امام حسین(ع) در ادامه با حضور در منزل پدر شهید رشید از وی عیادت کرده و سپس برای ادای احترام به مقام شامخ آن شهید بزرگوار بر مزار وی در گلزار شهدای قم حاضر شد.

انتهای پیام/2258

دادستان کل کشور: دادگاه مفسدان اقتصادی از رسانه ملی پخش می‌شود


قم نیوز: دادستان کل کشور گفت: دادگاه مفسدان اقتصادی به صورت علنی برگزار و از شبکه‌های مختلف صدا و سیما پخش می‌شود.
دادستان کل کشور: دادگاه مفسدان اقتصادی از رسانه ملی پخش می‌شود
دادگاه مفسدان اقتصادی از رسانه ملی پخش می‌شود
دادگاه مفسدان اقتصادی از رسانه ملی پخش می‌شود
به گزارش قم نیوز حجت الاسلام جعفر منتظری در پایان کمیسیون سیاسی اجتماعی مجلس خبرگان رهبری در قم گفت: دادگاه  مفسدان اقتصادی علاوه بر علنی بودن پس از فیلمبرداری از شبکه‌های مختلف صدا و سیما پخش خواهد شد.

وی از تشکیل پرونده‌های متعددی برای دانه درشت‌ها و عاملان فساد اقتصادی در موضوع ارز، سکه، طلا و خودرو خبر داد و افزود: با توجه به گستردگی این پرونده‌ها رسیدگی به این جرائم زمان‌بر خواهد بود اما به این معنا نیست که از حق قانونی خود کوتاه بیاییم.

دادستان کل کشور با اشاره به اینکه شعبه‌های ویژه و قضات مجرب و کاردان در سطح کشور برای رسیدگی به پرونده‌های فاسدان اقتصادی در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: همانگونه که مقام معظم رهبری در پاسخ به نامه ریاست قوه قضائیه بر سرعت و اتقان تأکید داشتند، دستگاه قضایی با رعایت این دو اصل به این پرونده‌ها رسیدگی خواهد کرد.

حجت الاسلام منتظری به ملت ایران اطمینان داد که قوه قضائیه با اجازه‌ای که رهبری صادر فرمودند با هجمه سنگین‌تری علیه اخلال‌گران اقتصادی وارد صحنه شده است و این مبارزه را تا ریشه کنی فساد ادامه خواهد داد.

وی به منفعت طلبان و سودجویان اقتصادی هشدار داد که دست درازی آنها به اموال مردم و بیت المال با پاسخ قاطع دستگاه قضایی مواجه خواهد شد.

نایب رئیس کمیسیون سیاسی اجتماعی مجلس خبرگان رهبری هم در پایان این جلسه گفت: مجلس خبرگان بر اساس تأکیدات مقام معظم رهبری حق مطالبه‌گری دارد و در هر مقطع به اقتضائات کشور مسئولان مربوطه را برای پاسخ‌گویی به این کمیسیون دعوت خواهد کرد.

حجت الاسلام حسینی شاهرودی افزود: در کمیسیون امروز دادستان کل کشور به دغدغه‌های نمایندگان که برگرفته از مطالبات مردمی است در موضوع برخورد با موضوع مفاسد اقتصادی و فضای مجازی پاسخ داد.

وی یادآور شد مجلس خبرگان با برگزاری این نشست‌ها به دنبال ارائه راهکارهایی است که مشکلات و دغدغه‌های مردم را کاهش دهد و درواقع بازوی حمایتی برای نهادهای تصمیم‌گیر باشد.
انتهای پیام / 137

چارچوب های تبلیغی بانوان طلبه


قم نیوز: خواهران حوزوی نباید برای انجام فعالیت های تبلیغی همیشه منتظر فراخوان اعزام و اعلام و تعریف فعالیت تبلیغی از سوی دفتر تبلیغات باشند، بلکه انتظار این است که طلاب با خودباوری و خود تحرکی به تعریف و مکان یابی فعالیت تبلیغی خود بپردازید.
چارچوب های تبلیغی بانوان طلبه
چارچوب های تبلیغی بانوان طلبه
چارچوب های تبلیغی بانوان طلبه
به گزارش قم نیوز حجت الاسلام علی اکبر صافی اصفهانی، صبح امروز در همایش مبلغان مؤسسه آموزش عالی حوزوی مجتهده امین که با هدف تأکید بر رسالت‌های تبلیغی خواهران حوزوی در عرصه‌های سنتی و نوین برگزار شد، اظهار کرد: این همایش به مناسبت ایام ذی الحجه امسال که مقارن با روز تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی است و به هدف ترغیب و تشویق هر چه بیشتر خواهران فارغ التحصیل مؤسسه آموزش عالی حوزوی مجتهده امین به تشکیل گروه های تبلیغی برگزار شده است.

وی افزود: خواهران حوزوی نباید برای انجام فعالیت های تبلیغی همیشه منتظر فراخوان اعزام و اعلام و تعریف فعالیت تبلیغی از سوی دفتر تبلیغات باشند، بلکه انتظار این است که طلاب با خودباوری و خود تحرکی به تعریف و مکان یابی فعالیت تبلیغی خود بپردازید.

حجت الاسلام صافی افزود: در همین راستا دفتر تبلیغات اسلامی موضوع واگذاری برخی از فعالیت های خود به گروه های تبلیغی را در دستور کار قرار داده تا این گروه ها مورد حمایت قرار گیرند و ضمن ارتقای تجارب تبلیغی و توان اجرایی این گروه ها، تاب آوری و نشاط لازم نیز در آن پدید آید.

وی ادامه داد: با وجود استعدادهای بالقوه تبلیغی که در خواهران حوزوی وجود دارد و همه بر آن اذعان داریم، ما در سفارش نامه حمایتی دفتر اصفهان در سال جاری، کمتر شاهد اعتماد به نفس بالا و ظهور و بروز خواهران مبلغ در این عرصه بودیم و این نقص باید جبران شود.

رئیس مؤسسه آموزش عالی حوزوی مجتهده امین با اشاره به سابقه کار آموزشی در بیش از دو دهه ابراز کرد: در طی این سال ها به تجربه بر من ثابت شده هر کار فرهنگی و آموزشی که به خانم های مبلغ سپرده شده است، بهتر  و منظم‌تر از آقایان و با سطح توقعات متعادل‌تر انجام شده است.

وی ادامه داد: چرا بانوان همیشه منتظر اعزام دفتر تبلیغات هستند و خودشان به دنبال کشف خلأهای تبلیغی جامعه نمی‌روند و در انجام کارهای تبلیغی تیمی ضعیف هستند؟ این انتظاری است که امیدواریم به برکت این جلسات تحقق یابد.

حجت الاسلام صافی با بیان اینکه هدف این جلسات این است که خواهران، تشکل‌های تبلیغی احداث کنند و با انتخاب یک عنوان و محور برای فعالیت تبلیغی خود یک گروه تبلیغی نوین یا سنتی را به وجود آورند و به فعالیت بپردازند، افزود: مؤسسات دینی فرهنگی و سمن های تبلیغی در سالهای قبل مورد حمایت مالی برخی از نهادها بودند ولی مع الاسف در سالهای اخیر این حمایت ها به کلی قطع شده است و متاسفانه این سمن ها در معرض نابودی و اضمحلال قرار گرفته اند.

وی بیان کرد:  این اقدام دفتر تبلیغات در این شرایط حکم نوش‌داروئی را دارد که می تواند بسیار بجا و مناسب این مؤسسات را حفظ و نشاط فرهنگی را به آن ها برگرداند.

رئیس مؤسسه آموزش عالی حوزوی مجتهده امین عنوان کرد: دفتر تبلیغات اسلامی در این دوره بی مهری به تشکل‌های فرهنگی، سیاسی و انقلابی و به ویژه تیم های طلبگی، درست و به موقع  وارد صحنه شد  تا به سهم خود  از گروه‌های طلبگی و تبلیغی با واگذاری برنامه‌های خود حمایت کند.

وی افزود: براساس مدل قطب‌ها و میزها که اکنون در دفتر تبلیغات ایجاد شده امکان ارائه پیشنهاد هم وجود دارد یعنی می‌توانید منفعلانه عمل نکنید و گروه شما بسته فعالیتی خاصی را براساس مسائل  قطب‌ها و میزها طراحی و آن بسته را پیشنهاد دهند و در صورت تصویب، خود به اجرای آن اقدام کنند.

حجت الاسلام صافی خاطرنشان کرد: درحال حاضر گروه های تبلیغی به صورت انفعالی عمل می‌کنند یعنی دفتر تبلیغات بسته‌های فعالیتی خود را سفارش داده و گروه های تبلیغی در یک فرآیند و فرصت برابر به اجرای این فعالیت ها می پردازند  اما در عین حال  می‌توانید با قطب‌های فکری فرهنگی و میزهای تخصصی دفتر آشنا شوید و ذیل مسائل این قطب ها و میزها که مسائل احصاء شده جامعه و نظام است.

وی اضافه کرد:  بسته‌های فعالیتی را پیشنهاد دهید و بگویید مثلا در عرصه مبارزه با فرقه ها و جریان های انحرافی یا تعمیق ایمان یا توسعه و توانمندی علوم اسلامی یا ایجاد فرهنگ قرآنی در جامعه یا در عرصه اخلاق و خانواده و سبک زندگی چه می توان کرد و چه کارهایی را می توان انجام داد.

رئیس مؤسسه آموزش عالی حوزوی مجتهده امین اظهار داشت: امروز در ایران و دنیا فقط کار تیمی جواب می‌دهد و دوران اقدامات انفرادی گذشته است و مقداری هم فرمت‌ها توسعه پیدا کرده شاید تا یک دهه قبل از مبلغان تنها انتظار داشتیم خوب منبر بروند و سخنرانی کنند اما الآن منبر یکی از ابزارهای تبلیغی است و صدها ابزار دیگر چون پیام رسان‌ها و تشکل‌ها و غیره وجود دارد که باید از همه آن‌ها استفاده کرد.

وی افزود: پتانسیل و ظرفیت‌های تبلیغی که در بانوان وجود دارد به مراتب بیشتر از مردان است، در موقعیت‌های دانشگاهی این ظرفیت‌ها به فعلیت رسیده و اعضای هیأت علمی و کادرهای ستادی آقایان و بانوان برابر و حتی در مواردی حضور خانم‌ها پررنگ تر از آقایان  است اما در حوزه های علمیه خواهران، عدم خودباوری و مخدّره بودن و پرده نشینی خواهران حوزوی که از عرصه های اجتماعی دور نگه داشته شده اند، جامعه را فعلیت فعالیت های دینی و فرهنگی آنان بی بهره ساخته است.

حجت الاسلام صافی با اشاره به آموزه‌های قرآنی تصریح کرد: در روز قیامت از ما بابت به قعلیت نرساندن استعدادها سؤال و بازخواست می‌شود و گزاره‌های روایی و قرآنی بسیاری در این زمینه وجود دارد.

وی ادامه داد: بسیاری از بانوان طلبه و مبلّغ  موقعیتی کاملاً انفعالی دارند و همیشه متوقع‌اند، درحالی که در برون سپاری حدود 17 فعالیت آموزشی دفتر اصفهان، شاهد حضور دوگروه تبلیغی از خانم‌ها بودیم که به نظر من در شورای پذیرش به مراتب از گروه های تبلیغی آقایان ظاهر شدند  و طرح های قویتر و منظم تری را ارئه نمودند.

رئیس مؤسسه آموزش عالی حوزوی مجتهده امین خاطر نشان کرد: امیدواریم خواهران فارغ التحصیل موسسه بانو مجتهده امین که امروز در این همایش، حدود 200 نفر از آنها دعوت شده اند و حضور یافته اند، بیش از این در عرصه فعالیت های تبلیغی و فرهنگی حاضر شوند و فعالیت های مفیدی را ارائه کنند.

انتهای پیام / 137

402 هکتار فضای سبز در منطقه سه وجود دارد


قم نیوز: شهردار منطقه سه قم مساحت کل فضای سبز منطقه سه قم را 402 هکتار عنوان کرد.
402 هکتار فضای سبز در منطقه سه وجود دارد
402 هکتار فضای سبز در منطقه سه وجود دارد
402 هکتار فضای سبز در منطقه سه وجود دارد
به گزارش قم نیوز سیدشمس‌الدین نعمتی با بیان اینکه منطقه سه قم با مساحتی بالغ‌بر هزار و 676 هکتار بیش از 172 هزار نفر جمعیت دارد که 16 درصد جمعیت کل استان قم را تشکیل داده است، اظهار کرد: در این منطقه 48 هزار و 759 خانوار زندگی می‌کنند و از این تعداد بیش از 65 هزار نفر در بافت فرسوده ساکن هستند.

شهردار منطقه سه قم مساحت کل فضای سبز منطقه سه قم را 402 هکتار عنوان کرد و افزود: در این میان سرانه فضای سبز به ازای هر نفر بیش از 23 مترمربع بوده و سرانه فضای سبز شهری نیز به ازای هر نفر کمتر از 3.5 مترمربع است.

نعمتی با بیان اینکه 0.4 هکتار از مساحت منطقه سه را معابر آن تشکیل داده است، خاطرنشان کرد: نسبت مساحت منطقه به‌کل شهر 19درصد و نسبت جمعیت منطقه به‌کل شهر 16 درصد است.

وی با تاکید بر اینکه یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های منطقه سه شهر قم قرارگیری ورودی اتوبان تهران و میدان 72 تن به عنوان نقطه تبادل ترافیکی مرکز کشور بوده که همواره دارای ترافیک و تراکم خودرو است، افزود: خیابان امام خمینی(ره)، شهید کیوانفر، هفتم‌تیر، نواب صفوی و... از جمله مهم‌ترین معابر و خیابان‌های سطح منطقه سه است.
انتهای پیام / 137

رحیم پور ازغدی: تسامح در مبارزه با فساد اقتصادی هم دستی با مفسدان است


قم نیوز: عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نتیجه اقتصاد برجامی را یاس مردم دانست و تصریح کرد: کسانی باید پاسخگوی اوضاع اقتصادی و قیمت ارز و طلا در کشور باشند که وعده‌های خوش به مردم دادند،
رحیم پور ازغدی: تسامح در مبارزه با فساد اقتصادی هم دستی با مفسدان است
یاس مردم نتیجه اقتصاد برجامی است/ تسامح در مبارزه با فساد اقتصادی هم دستی با مفسدان است
یاس مردم نتیجه اقتصاد برجامی است/ تسامح در مبارزه با فساد اقتصادی هم دستی با مفسدان است
به گزارش قم نیوز تجمع حوزویان قم ظهر امروز با موضوع مطالبه عدالت اقتصادی با حضور علما، اساتید و طلاب حوزه علمیه قم در سالن اجتماعات مدرسه فیضیه برگزار شد.

طلاب حوزه علمیه قم با در دست گرفتن دست‌نوشته‌هایی و سردادن شعارهایی، اعتراض خود را نسبت به وضعیت عدالت اقتصادی کشور نشان دادند و خواستار رفع تبعیض، بهبود وضع اقتصادی و مجازات مفسدان اقتصادی شدند.

حسن رحیم پور ازغدی در این تجمع با اشاره به ضرورت معرفی افراد فاسد در سه قوه اظهار کرد: رئیس قوه قضائیه گفته بود که قضات فاسد معرفی می‌شوند، اما چرا این کار تاکنون صورت نگرفته است، باید برخورد علنی با مفسدان صورت بگیرد تا مردم به عملکرد قوه قضائیه شک پیدا نکنند.

وی ادامه داد: زمانی که مردم با برخورد قاطع با مفسدان مواجه نشوند، در فضای مجازی و در مواجهه با سوالات بی جواب به مدیران کشور بدبین می‌شوند و این گونه خشم عمومی در جامعه به وجود می‌آید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: نمی‌شود مدیری در این کشور شعار مرگ بر آمریکا سر بدهد، اما فرزند او به خوشگذرانی و تحصیل در آمریکا بپردازد، اگر اشرافیت مذهبی در کشور شکل گرفت، باید از بین برود.

رحیم پور ازغدی با اشاره به عاقبت عقب نشینی از مواضع انقلابی در کشور اظهار کرد: هر زمان که از مواضع انقلابی در کشورمان عقب نشینی کردیم، شاهد شدت گرفتن توهین آمریکا به کشورمان بودیم، این اتفاق هم در زمان طرح گفت‌وگوی تمدن‌ها و هم در قضیه برجام رخ داد.

وی ادامه داد: اخیرا شاهد بودیم که رهبر معظم انقلاب اعلام کردند در جریان مذاکره با آمریکا اشتباهاتی صورت گرفت، با این وجود باز دوباره عده ای در کشور به وعده‌های کشورهای اروپایی دل خوش کردند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نتیجه اقتصاد برجامی را یاس مردم دانست و تصریح کرد: کسانی باید پاسخگوی اوضاع اقتصادی و قیمت ارز و طلا در کشور باشند که وعده‌های خوش به مردم دادند،

رحیم پور ازغدی با اشاره به ضرورت مبارزه با اشرافیت مذهبی اظهار کرد: اگر کسی در حکومت اسلامی به گونه ای رفتار کند که نسل جوان به این نتیجه برسد که شکاف طبقاتی عادی سازی و یک طبقه اشراف مذهبی در داخل حکومت تشکیل شده، در مسیر تعیین شده از طرف دشمن حرکت کرده است.

وی ادامه داد: ملاک عمل باید این باشد که مردم از نظام اسلامی مایوس نشوند، اولویت برخورد با کسانی است که وام‌های کلان و سکه‌ها را به محتکرین دادند، اگر به مدیری اتهام مالی زده می‌شود، باید او به ملت پاسخگو باشد تا شاهد بدبینی مردم به نظام اسلامی نباشیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: مشروعیت نظام اسلامی از ابتدا برپایه عدالت بود، اما اکنون دشمن به دنبال ضربه زدن به بنیان این نظام است و تلاش می‌کند که ذهنیت جوانان نسبت به اصول انقلاب اسلامی را به هم بزند.

رحیم پور ازغدی با انتقاد از مفاسد اقتصادی در بین مدیران اظهار کرد: بعد از 40 سال شاهد هستیم که وزیری می‌گوید من هزار میلیارد تومان ثروت دارد، در حالی که در ابتدای انقلاب کسی جرات این گونه سخن گفتن را نداشت، بدبین کردن مردم به اسلام سیاسی نقشه دشمن است.

وی ادامه داد: بیشتر روحانیون بخشی از طبقه مستضعف هستند و حوزه و روحانیت خود را از طبقه محروم و مستضعف جدا نمی‌داند، وجدان عمومی حوزه قم در کنار فقرا است و این حوزه در صورت مشاهده تخلف در قوای سه گانه در مقابل این تخلف می‌ایستد.

عضو شورای انقلاب فرهنگی افزود: رهبر معظم انقلاب در فرمان خود برای مبارزه با مفاسد اقتصادی در سال 80 نوشتند که هیچ نهاد و شخصی در این برخورد نباید استثنا باشد، همچنین پوشش اطلاعاتی نقاط آسیب پذیر در اقتصاد بخش دیگر این فرمان بود که باید وزیر اطلاعات در خصوص عمل به این بخش پاسخگو باشد.

رحیم پور ازغدی با اشاره به ضرورت توجه به بخش تولید اظهار کرد: کشورمان نیازمند فعالیت اقتصادی سالم و سرمایه گذاری است، مردم باید احساس آرامش و امنیت پیدا کنند، مبارزه با مفسدان اقتصادی موجب امنیت اقتصادی می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تسامح در مبارزه با فساد اقتصادی هم دستی با مفسدان است، بزرگ ترین خیانت به امر به معروف و نهی از منکر این است که برای طلبه یا دانشجو پرونده قضایی به دلیل مطالبه عدالت ایجاد شود.

انتهای پیام / 137

تجدید بیعت اصحاب رسانه قم با آرمانهای امام و شهدا


قم نیوز: به مناسبت ایام بزرگداشت روز خبرنگار تعدادی از خبرنگاران قمی صبح امروز با حضور در گلزار شهدای علی بن جعفر(ع) با آرمان های شهدا تجدید میثاق کردند.
تجدید بیعت اصحاب رسانه قم با آرمانهای امام و شهدا
تجدید بیعت با آرمانهای امام و شهدا توسط اصحاب رسانه
تجدید بیعت با آرمانهای امام و شهدا توسط اصحاب رسانه
به گزارش قم نیوز امروز صبح به مناسبت روز خبرنگار جمعی از خبرنگاران و مسئولین خبرگزاری ها در گلزار شهدای علی بن جعفر(ع) قم حضور یافتند و با اهدا گل و غبار روبی مزار شهیدان با آرمان های امام و شهدا تجدید بیعت کردند.
 
هفدهم مرداد ماه سال 1377، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی، به همراه هشت تن از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد.

انتهای پیام/ 138
>