طرح «ساماندهی تعطیلات رسمی» به دولت ارائه شد


بنیاد توسعه گردشگری پایدار طرح «ساماندهی تعطیلات رسمی کشور» را تقدیم رییس‌جمهور کرد.
طرح «ساماندهی تعطیلات رسمی» به دولت ارائه شد

 

به گزارش ایکنا؛ ایسنا نوشت: غلامحیدر ابراهیمبای سلامی ـ رییس هیات مدیره این بنیاد و عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری ـ با اعلام این خبر درباره علت ارائه این طرح درحالی که هیات دولت نیز طرح مشابهی را در دستور کار دارد، اظهار کرد: این طرح کاملا تخصصی است و پس از بررسی و مطالعه تمام طرح‌های موجود در داخل و خارج کشور در 35 صفحه تهیه و به دولت تقدیم شده است.

به گفته او، سازمان عقلانی کار و سامان‌دهی تعطیلات از امور مهمی است که برای مدیریت بهینه زمان و فرصت‌ها، افزایش کارایی و بهره‌وری، رفاه اجتماعی و توسعه گردشگری پایدار در دستور کار دولت‌ها و جوامع قرار گرفته است.

عضو شورای عالی میراث فرهنگی وگردشگری افزود: با توجه به پراکندگی روزهای کاری و پریشانی ناشی از نابسامانی تقویم رسمی کشور که به اتلاف زمان و منابع مادی و معنوی مردم ایران و ایجاد روزهای نیمه‌وقت و پدیده‌های نابهنجاری چون بین‌التعطیلی منجر می‌شود، بنیاد توسعه گردشگری پایدار با رویکردی تخصصی به بررسی سوابق این موضوع در ایران و کشورهای دیگر پرداخته و با استفاده از اطلاعات و تجربه داخلی و خارجی، طرح «ساماندهی تعطیلات رسمی کشور» را تهیه کرده است.

 وی درباره ویژگی‌های این طرح توضیح داد: طرح ساماندهی تعطیلات رسمی کشور هیچگونه هزینه ای برای دولت و مردم ندارد و علاوه بر حفظ و ارتقای کیفیت مادی به کارایی و بهره وری بیشتر از منابع و زمان در بخش خصوصی، دولتی و دیگر بنگاه های اقتصادی و هماهنگی بیشتر آنها با بازار های بین المللی می انجامد. در این طرح بدون افزایش یا کاهش تعطیلات، مناسبت های مذهبی و ملی تکریم می شود، بدون کاهش تعطیلات، روزهای کاری مفید افزایش می یابد و مدیریت دولت برای اعلام تعطیلات احتمالی به ضرورت هایی چون آلودگی هوا و بارندگی بیشتر و آسانتر می شود. این طرح به رفاه اجتماعی، نشاط و آرامش بیشتر مردم، تعالی آموزش و پرورش، بهبود امور خانواده، جامعه پذیری فرهنگی کودکان و نوجوانان و مسؤولیت پذیری بیشتر جوانان کمک می کند. با توسعه گردشگری پایدار و گسترش مقاصد و مشارکت محلی برای 31 استان کشور، آمایش سرزمین، اشتغال زایی، عدالت گستری، فقرزدایی و حفظ محیط زیست گسترش می یابد. قطبی شدن مقاصد سفر و ترافیک سنگین در مسیر جاده ها و تحمل خسارات جانی و مالی کاهش می یابد. روزهای کاری نیمه وقت، پدیده بین التعطیلی و پریشانی در برنامه ریزی دولت و سرگردانی خانواده ها حذف می شود، در مصرف انرژی صرفه جویی می شود و به کاهش آلودگی های محیط زیستی کمک می شود.

ربیس بنیاد توسعه گردشگرب پایدار همچین اظهار کرد: در متن خلاصه طرح که قابلیت یک لایحه منسجم قانونی را دارد بر تمر کز، تجمیع و تکریم تعطیلات و صرفه جویی زمانی و مالی، رفاه و آرامش  مردم متناسب بر افزایش کارایی روزهای غیرتعطیل و هماهنگی با بازار کار بین‌المللی تاکید شده بدون افزایش یا کاهش تعطیلات در هرماه یک تعطیلی حداقل پنج روزه خواهیم داشت که فرصت  مناسبی را برای برنامه ریزی و رفاه فرد و خانواده فراهم می کند و بنگاه های بخش خصوصی و بازار نیز فرصت بهتر و بیشتری برای افزایش بهره وری و کارآیی  منابع و نیروی کار به‌دست می آورند.

ابراهیمبای سلامی ادامه داد: دراین طرح که مستند به اطلاعات علمی و تجربیات بین المللی بویژه کشورهای اسلامی نیز هست، با تحلیل محتوای همه طرح های گذشته و تجربیات کشور ایران مواردی پیشنهاد شده که از آن جمله؛ 1، روز جمعه به عنوان تعطیل پایان هفته و روزهای شنبه تا پنجشنبه به عنوان روز کاری اعلام شود. جدول روزهای تعطیلی اعم از پایان هفته و مناسبت های مذهبی و ملی هر سال در وضع موجود احصاء و به عنوان مبنا برای سال های بعد تعیین می شود. 2، تعطیلات ماهانه در طول سال حداکثر 12 نوبت با شرایط زیر طراحی می شود. 1 -2، تعطیلات ماهانه با رویکرد تکریم مناسبت های مذهبی و ملی، ترجیحا پنج روزه با لحاظ کردن اولویت های ذیل طراحی، تنظیم و تجمیع خواهد شد. حتی الامکان مناسبت های مذهبی و ملی در اجرای این قانون به عنوان هسته و موضوع اصلی تعطیلات چندروزه در هر ماه مدنظر قرار می گیرد. تلاش می شود که روزهای شنبه، یکشنبه و پنج شنبه در تعطیلات ماهانه منظور شود تا هماهنگی بیشتری با ایام تعطیل در سایر کشورها به وجود آید. تعطیلات ماهانه با اولویت پوشش دادن بین التعطیلین طراحی می شود. 2-2، تعطیلات مناسبت های مذهبی و ملی که در تعطیلات ماهانه موضوع بند 1 قرار نمی گیرند همچنان تعطیل خواهند بود. 2-3، مابه‌التفاوت تعداد روزهای تعطیلی در وضع موجود نسبت به تعداد روزهای تعطیل در جداول جدید در اختیار دولت قرار می گیرد تا در صورت نیاز و بروز هر گونه رویدادی که ضرورت اعلام تعطیلی را ایجاب می کند از آن استفاده و اعلام تعطیلی کند. هر مقدار از مابه‌التفاوت مذکور که در طول سال توسط هیأت وزیران مورد استفاده قرار نگیرد، به سر جمع مرخصی استحقاقی سال بعد ذینفعان اضافه خواهد شد. 3، در صورتیکه دستگاه های اجرایی، شرکت ها و کارفرمایان از مانده مرخصی منتقل شده به سال بعد، به عنوان روز کاری استفاده کنند و با درخواست مرخصی پرسنل خود مخالفت کنند، دستمزد آن روزها مطابق تعطیل کاری محاسبه و پرداخت خواهد شد. این پرداخت اضافی منوط به درخواست مرخصی از طرف ذینفع و مخالفت کارفرما و یا مقام مجاز قابل پرداخت خواهد بود. 4، بخش های خدماتی ضروری، اورژانسی، درمانی و غیره، موظف هستند برنامه ریزی و تمهیدات لازم برای جلوگیری از هر گونه خلل در ارائه خدمات به مردم را در تعطیلات ماهانه پیش بینی کنند. بخش های دولتی، خصوصی و نهادهای عمومی و یا بخشی از خدمات مربوط به آن ها که مشمول این تبصره هستند توسط هیأت وزیران مشخص خواهد شد. 5، مدارس و دانشگاه ها و سایر مراکز آموزش عالی همچنان از اول تا سیزدهم فروردین تعطیل خواهند بود. 6، در اجرای این طرح  مجموع ساعات کار سالانه هر فرد نباید از ساعات تعیین شده در قوانین ذیربط کمتر شود. 7، دولت موظف می شود در هر سال به پیوست لایحه بودجه کل کشور جدول تعطیلات 10 سال آتی را با رعایت این قانون تنظیم کند و به مجلس ارائه دهد.

به گزارش ایسنا، طرح سامان دهی تعطیلات که چند سال پیش با انتقاداتی همچون جابه‌جایی تعطیلات پایان هفته، کوتاه شدن تعطیلات نوروز و مخالفت وزارت آموزش و پرورش به دلیل تداخل در امور تحصیلی دانش آموزان در مجلس و البته هیات دولت ناکام ماند، اردیبهشت امسال بار دیگر با عنوان «طرح تعطیلات زمستانی» در هیات دولت مطرح و بررسی شد.

علی‌اصغر مونسان ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ در آخرین اظهار نظر در این باره از موافقت وزارت آموزش و پرورش با اجرای طرح تعطیلات زمستانی مدارس خبر داده و  گفته بود: این طرح باید به تصویب هیأت دولت برسد. اکنون بنیادتوسعه گردشگری پایدار طرح تکمیلی تری را با اصلاح معایب طرح موجود با عنوان «ساماندهی تعطیلات رسمی کشور» به دولت پیشنهاد کرده است.

انتهای پیام

منبع: قرآن

شرکت بیش از60 هزار نفر در مسابقات قرآن و عترت علوم پزشکی


نماینده نهاد قرآن و عترت وزارت بهداشت با بیان اینکه سال گذشته بالغ بر 50 هزار نفر در جشنواره قرآن و عترت دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور شرکت کردند، گفت: امسال با افزایش حدود 20 درصدی نسبت به سال گذشته رو به رو بودیم و آمار به بیش از 60 هزار نفر رسید.

به گزارش ایکنا؛ حوزه نوشت: یوسف افراش، نماینده قرآن و عترت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با بیان این که در کمک به  اجرای فعالیت های قرآنی دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور موفق بوده ایم، گفت: براساس برنامه ریزی به عمل آمده بیست و سومین جشنواره  قرآن و عترت وزارت بهداشت در حال برگزاری است و این جشنواره از روند به روبه روشدی برخوردار است.

وی از برگزاری اختتامیه بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت کشور از 18 الی  20 مهرماه در شهر زیبا کنار استان گیلان خبر داد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی کاشان میزبان مرحله کتبی منتخبین این جشنواره با حضور بالغ بر 140 نفر از دانشجویان و اساتید 12 دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور در رشته های احادیث حدیث، پرسمان قرآنی، سبک زندگی اسلامی، احکام، حفظ موضوعی قرآن کریم، سیره معصومین(ع)، آشنایی با صحیفه سجادیه، ترجمه، تفسیر و آشنایی نهج البلاغه بود.

افراشی با بیان اینکه سال گذشته بالغ بر 50 هزار نفر در جشنواره قرآن و عترت دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور شرکت کردند، ادامه داد: امسال با افزایش حدود 20 درصدی نسبت به سال گذشته رو به رو بودیم و آمار به بیش از 60 هزار نفر رسید.

وی با بیان این که در بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت بیش از 6 هزار و 462 نفر از اساتید و دانشجویان در حفظ یک جزء تا حفظ کل قرآن ثبت نام کرده اند، گفت: طی دو سال گذشته 300 الی 500 نفر در طرح نسیم بهشتی این وزارتخانه حافظین یک جزء الی 30 جزء ثبت نام کرده اند .

این مسئول فرهنگی به تاثیر بسیار زیاد فعالیت های قرآنی در تقویت بنیه علمی و دینی دانشجویان اشاره کرد و بیان داشت: آحاد مردم عزیز کشورمان به میزانی که با قرآن کریم انس بگیرند به همین میزان از تعالیم و فرهنگ قرآنی نیز در زندگی شان بهره مند می شوند.

نماینده نهاد قرآن و عترت وزارت بهداشت در پایان با تاکید بر اینکه دانشجویان علاوه بر کسب علم و مهارت آموزی درحوزه های تخصصی، به فعالیت قرآنی نیز بپردازند، گفت: با توجه به این که در آزمون کتبی مرحله کشوری بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت در کاشان، تعداد زیادی از پزشکان فوق تخصص کودکان، قلب و عروق، گوارش و ... شرکت کردند، قطعا هر کدام از این پزشکان می توانند موجبات ترغیب 40 نفر از دانشجویان تحت آموزش خود را در فعالیت های قرآنی فراهم کنند.

انتهای پیام

منبع: قرآن

«سلمان فارسی» در پیش‌تولید/ برآورد مالی پروژه «موسی» نرسیده است


قائم مقام مرکز سیمافیلم با اشاره به روند تولید سریال «سلمان فارسی» به کارگردانی داوود میرباقری بیان کرد که این سریال همچنان مقدمات پیش تولید را طی می کند.
«سلمان فارسی» در پیش‌تولید/ برآورد مالی پروژه «موسی» نرسیده است

به گزارش ایکنا؛ مهر نوشت: سیدعلی حمیدی قائم مقام مرکز سیمافیلم درباره وضعیت پروژه های الف ویژه سازمان صداوسیما گفت: جلسات ما با داوود میرباقری کارگردان سریال «سلمان فارسی» در حال برگزاری است و او پروژه را در مرحله پیش تولید جلو می برد.

وی ادامه داد: بخشی عظیمی از طراحی لباس و انتخاب لوکیشن ها در داخل و خارج از کشور انجام شده و برآوردها هم به صورت بخش بخش در حال بررسی است.

قائم مقام مرکز سیمافیلم با اشاره به پروژه حضرت موسی(ع) نیز بیان کرد: قرار بوده که احمد میرعلایی تهیه کننده این سریال جزییات برآورد پروژه را بیاورد اما هنوز این جزییات به دست ما نرسیده است.

وی در پایان عنوان کرد: برآورد اولیه این سریال غیرمتعارف بود و درخواست کردیم که برآورد را به صورت جزیی مطرح کنند که هنوز این رقم از طرف عوامل به ما ارایه نشده است و ما به صورت رسمی هم امروز نامه زدیم تا زودتر برآوردها را به دست ما برسانند.

انتهای پیام

منبع: قرآن

مستند «محمدِامین» اکران می‌شود


مستند «محمدِامین» روایتگر زندگی محمد قانعی‌راد در تالار ایوان شمس اکران می‌شود.
مستند «محمدِامین» اکران می‌شود

به گزارش ایکنا؛ فارس نوشت: مستند «محمدِامین» به کارگردانی علیرضا سلیمانی روز چهارشنبه 24 مرداد 97 از ساعت 19 تا 21 با حضور هنرمندان و اساتید انجمن جامعه شناسی ایران در تالار ایوان شمس به نمایش در می‌آید.

این اثر روایتگر زندگی شادروان محمدامین قانعی‌راد جامعه‌شناس فقید است که همزمان با زادروزش در تالار ایوان شمس اکران خواهد شد.

مستند «محمدِ امین» تلاش دارد سیر تحول و رشدِ کودک بازیگوشی از اهالی کهریزک را تا کرسی استادی و نویسندگی به تصویر بکشد.

در حاشیه مراسم رونمایی از مستند «محمدِ امین» از کتاب «سوم شخص مفرد» نیز رونمایی می‌شود.

کتاب «سوم شخص مفرد» روایتی است از همراهی تیم مستندساز با قانعی‌راد در مراحل مختلف ساخت فیلم مستند. علاوه بر این «سوم شخص مفرد» شامل یادداشت‌هایی از استادان، دوستان، دانشجویان و خانواده قانعی‌راد نیز است. این کتاب به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و انجمن جامعه شناسی ایران به چاپ رسیده است.

انتهای پیام/

منبع: قرآن

با موافقت رهبری صرفاً برخی تشریفات رسیدگی به پرونده مفاسد اقتصادی حذف شد


رئیس قوه قضاییه با قدردانی از مقام معظم رهبری بابت موافقت با پیشنهاد راجع به تسریع در رسیدگی به پرونده های اخلالگران در نظام اقتصادی، تأکید کرد: بر این اساس صرفاً برخی تشریفات در روند رسیدگی ها حذف شده و هیچ تغییری در ماهیت رسیدگی به جرایم و مجازات ها ایجاد نشده است.
با موافقت رهبری صرفاً برخی تشریفات رسیدگی به پرونده مفاسد اقتصادی حذف شد

 به گزارش ایکنا؛ ایسنا نوشت: آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تبریک حلول ماه ذی الحجه و بویژه اعیاد قربان و غدیر، آنها را از بزرگترین اعیاد مسلمانان دانست و تصریح کرد: گرچه روز عرفه نیز عید نامیده نشده اما به دلیل مزایا و مواهبی که در این روز برای مسلمین وجود دارد و بویژه برای دعا کنندگان در محضر ربوبی، در واقع عید امت اسلامی است و امیدواریم که خداوند در این ایام به همه ما توفیق طاعت، بندگی و دعا عنایت کند.

دهه اول ذی الحجه واجد افضیلت است

رئیس قوه قضاییه با اشاره به روایات وارده از سوی اهل بیت (ع) در خصوص مزایای ماه ذی الحجه ادامه داد: گرچه ماه رمضان از حیث فضائل از سایر ماه ها برتر است اما حسب برخی نصوص، این ماه بویژه دهه اول آن نیز واجد جهات فضلی است تا آنجا که برخی بزرگان اهل معنا در صدد جمع این روایات یعنی فضیلت ماه مبارک رمضان و ماه ذی الحجه برآمده اند.

آملی لاریجانی افزود: آنچه مسلم است این است که دهه اول ذی الحجه خصایص بسیار مهمی دارد و علاوه بر استجابت دعا، حسب روایتی از پیامبر اکرم (ص) دهه اول این ماه محبوب ترین ایام نزد خداوند برای انجام عمل صالح است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به این روایت پیامبر (ص)، بر لزوم بهره مندی از این ایام برای تقرب الی الله تأکید کرد و یادآور شد: غایت خلقت و زندگی انسان، معرفت الله و لقاء الله است و علاوه بر روایات و ادعیه در آیات متعدد قرآن نیز این تعبیر لقاء الله مطرح شده است. این مقوله برای ما که به انواع مشغله ها گرفتار هستیم شاید چندان قابل درک نباشد و فقط در مقام سخن ظهور و بروز یابد اما نزد اهل معنا در لحظه لحظه زندگی شان در حقیقت قلب و روحشان بروز و ظهور دارد.

حقیقت ذکر باید در روح، قلب و عقل انسان محقق شود

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به آیه شریفه «یا ایها الذین آمنوا اذکروا الله ذکراً کثیراً» بر ضرورت توجه به مقوله ذکر نیز تأکید کرد و افزود: ذکر صرفاً به معنای تسبیح به دست گرفتن و بیان برخی کلمات نیست گرچه آنهم مرتبه ای از ذکر به شمار می رود اما حقیقت ذکر باید در مرحله روح، قلب و عقل محقق شود. بازگشت این سخن به درک حقیقت انسانی است و اگر این حقیقت را دریابیم قطعاً به ادراک حقیقت ذکر نیز خواهیم رسید.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با بیان اینکه «ایام معلومات» در آیه شریفه «اذکروا الله فی ایام معلومات» ناظر به دهه اول ذی الحجه است، این ایام را حسب روایات مختلف از بهترین ایام برای استجابت دعا دانست و اظهار کرد: همه ما بر اساس آیات قرآن مأمور به ذکر هستیم و بر این اساس باید فرصتهایی نظیر ایامی را که در آن قرار داریم مغتنم بشماریم. امیدواریم خداوند توفیق توجه به ذات مقدس خود و مراتبی از وصول به ساحتش را در این شب ها و روزها به همه ما عنایت کند و مانع از غفلت مستمرمان شود.

آملی لاریجانی در ادامه سخنان خود با قدردانی از مقام معظم رهبری به دلیل موافقت با پیشنهادهای مرتبط با نحوه رسیدگی به پرونده مفاسد و اخلال در نظام اقتصادی، خاطرنشان کرد: از رهبر معظم انقلاب که به استجازه ما در این زمینه پاسخ مثبت دادند تشکر می کنیم. بی تردید فلسفه و روح حاکم بر این استجازه و پیشنهادها، حذف برخی تشریفات رسیدگی بوده و به هیچ وجه در ماهیت جرایم و مجازات ها تأثیری ندارد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه برای اتقان در رسیدگی ها پیشنهاد کردیم که سه قاضی با حداقل 20 سال سابقه کار قضایی به این پرونده ها رسیدگی کنند، این موضوع را پاسخی به دغدغه مقام معظم رهبری و مردم در زمینه اتقان رسیدگی ها و عادلانه بودن آنها برشمرد و تصریح کرد: تاکید ما بر این است که این قضات از میان قضات شریفی انتخاب شوند که رویه و سوابق آرای آنها حاکی از اتقان در رسیدگی هاست و بر این اساس نگرانی ای از جهت دقت و صحت رسیدگی ها نخواهیم داشت.

روند جدید رسیدگی به پرونده اخلالگران اقتصادی آغاز شده است

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه در کنار دقت و صحت، بحث سرعت در رسیدگی برایمان اهمیت دارد، به برخی مطالب منتشر شده در رسانه های بیگانه مبنی بر اینکه پیشنهادهای مذکور در جهت تسهیل مجازات اعدام بوده است اشاره کرد و گفت: این ادعا دروغ محض است زیرا اساساً رسیدگیهای مربوط به جرایم مستوجب اعدام، دو مرحله ای است و ما در خصوص این جرایم هیچ مرحله ای را حذف نکرده ایم.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به زمان تشکیل شعب ویژه رسیدگی به پرونده های اخلالگران در نظام اقتصادی نیز اظهار کرد: از لحظه موافقت مقام معظم رهبری با استجازه مذکور، دادگاه ها با تعیین قضات خبره و واجد شرایط آماده رسیدگی شده اند که ان شاء الله در اسرع وقت کار خود را آغاز خواهند کرد و بر این اساس با همه کسانی که با اخلال در نظام اقتصادی به اعتبار کشور و اعتماد مردم لطمه زده اند و با سوء استفاده از فضای ملتهب اقتصادی، آن هم در زمانی که مردم نیاز به کمک دارند اقدام به احتکار و سایر فعالیت های مجرمانه کرده اند، با سرعت و قاطعیت برخورد خواهدشد و ان شاء الله رسیدگی ها نیز به اطلاع عموم مردم شریف خواهد رسید.

سعودی ها روی سفاکان تاریخ را سفید کرده اند

آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با محکوم کردن جنایات اخیر آل سعود در یمن بویژه حمله به اتوبوس حامل کودکان، این جنایات را هولناک توصیف کرد و با بیان اینکه سعودی ها روی سفاکان تاریخ را سفید کرده اند، گفت: عربستان چند سال است که مردم یمن را به دلیل آنکه در پی استقلال خود هستند به شدیدترین وجه مورد عقوبت قرار می دهد. انسان متاسف می شود که چرا یک کشور مدعی اسلامیت این میزان دچار سقوط و انحطاط شده که به کودکان بی پناه نیز رحم نمی کند. البته وضعیت کشورهای سلطه بویژه آمریکا که از سعودی ها حمایت می کنند بسیار تأسفبارتر است. چگونه بشر قرن 21 با آن ادعاهای حقوق بشری به جایی می رسد که از یک حکومت کودک کش حمایت می کند؟

رئیس قوه قضاییه با انتقاد از مراجع بین المللی بویژه سازمان ملل متحد که در برابر این جنایات سکوت کرده یا نهایتاً به یک ابراز نگرانی ساده بسنده می کنند، تصریح کرد: در مورد جمهوری اسلامی هر ادعایی، بهانه برای فشار بوده است چنانکه درتحریم های متوالی این امر مشاهده می شود اما چون سعودیها دست نشانده خود آمریکا هستند نه تنها هیچ برخوردی با آنها نمی شود بلکه مورد حمایت نیز قرار می گیرند. این خروجی و محصول دنیای پرطمطراق غرب است که ادعای آزادی، دموکراسی، انسان دوستی و حقوق بشر آنها گوش فلک را کر کرده است. همه این موارد نشان می دهد که این ادعاها صرفاً لقلقه زبان آنهاست و در عالم واقع اتفاقات دیگری در جریان است.

آملی لاریجانی با اشاره به پدید آمدن گروه های تروریستی نظیر داعش توسط آمریکا به اذعان خود دولتمردان این کشور از جمله ترامپ در جریان رقابت های انتخاباتی، به حمایت این کشور از رژیم صهیونیستی نیز اشاره کرد و افزود: متاسفانه کشورهای اسلامی در برابر این جنایات سکوت کرده اند و نه تنها آن را محکوم نمی کنند بلکه گاه با برخی از این اقدامات همراه می شوند.

رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: امیدواریم سران کشورهای اسلامی از جمله سران عربستان سعودی سر عقل بیایند و بفهمند که مشکلات یمن راه حل نظامی ندارد و چاره ای جز به رسمیت شناختن حقوق مردم یمن نخواهند داشت. ضمن اینکه باید بدانند بدون شک خداوند این جنایات هولناک را بدون عقوبت نخواهد گذاشت و عاقبتی سخت در انتظار آنهاست.

دشمن با ناامیدسازی مردم در پی ایجاد التهاب است

آملی لاریجانی در ادامه با اشاره به وضعیت کشور از لحاظ اقتصادی و معیشتی و چشم طمع دشمن به کشورمان، تصریح کرد: دشمن وارد جنگ اقتصادی تمام عیار شده و علاوه بر آن تمام امکانات و ابزار خود را برای یک جنگ روانی فوق العاده سنگین علیه مردم ایران به میدان آورده است. آمریکایی ها و اذناب آنها نه تنها جنگ اقتصادی را به راه انداخته اند بلکه تلاش دارند با ناامیدسازی و بی اعتنا کردن مردم نسبت به آینده، التهاب و آشوب ایجاد کنند.

رئیس قوه قضاییه با ابراز تاسف از همراهی خواسته یا ناخواسته برخی افراد در داخل کشور با این پروژه دشمن، تاکید کرد: هر کس که آگاهانه موجب تضعیف روحیه مردم و شکستن اعتماد آنها و التهاب در کشور شود و به این ترتیب به پیشبرد پروژه دشمن در زمینه ناامیدسازی مردم کمک کند، مرتکب خیانت شده است. بر این اساس اجازه نداریم هر سخنی را که به گوشمان خورد بدون تحقیق در خصوص صحت و سقم آن فوراً منتشر کنیم و موجب تشویش اذهان مردم شویم. هیچ تردیدی نیست که دشمن تلاش می کند علاوه بر فشار اقتصادی، با عملیات روانی، مردم را از راه به در کند؛ گرچه دچار اشتباه محاسباتی است.

تحلیل مردم از وضعیت کشور نسبت به برخی مسئولان روشن تر است

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: خوشبختانه بسیاری از مردم کوچه و بازار در کشور ما تحلیلشان از برخی مسئولان نیز روشن تر است و تحرکات دشمن را به خوبی تشخیص می دهند. بر این مبنا با اتکا به بصیرت مردم مطمئنیم که دشمن از این مجرا کاری از پیش نخواهد برد اما مسئله این است که دشمن صرفاً از یک مسیر وارد نمی شود. چنین وضعیتی ایجاب می کند که همه بویژه مسئولان کشور در دولت، مجلس و دستگاه قضایی به راه های خاصی که دشمن از طریق آنها قصد ضربه زدن دارد توجه جدی داشته باشند و فراموش نکنند همان گونه که دشمن پیش از این در کشور ما کودتا به راه انداخت تا ثروت این کشور را به غارت ببرد، امروز نیز در تلاش است از طرق دیگری این کشور را با همه امکانات آن ببلعد.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه مردم اجازه نخواهند داد خواب آشفته دشمن تعبیر شود، به مقاومت چهل ساله ملت ایران در برابر دشمن غدار اشاره کرد و افزود: بصیرت و مقاومت مردم نافی این نیست که افراد بویژه مسئولان با فهم صحیح، سخن متقن بر زبان بیاورند. اعتماد مردم باید جلب شود. چه دلیلی دارد که با بیان هر سخن بیهوده ای روحیه مردم را تضعیف کنیم؟ البته دستگاه قضایی فعلاً به این قبیل موارد ورود نمی کند اما اگر به نقطه ای برسیم که ببینیم برخی اظهارات بلاوجه موجب تشویش اذهان و افکار عمومی می شود و آب به آسیاب دشمن می ریزد قطعاً ورود می کنیم.

آملی لاریجانی اظهار کرد: نباید با پروژه ای همراه شد که دشمن در حال پیش بردن آن به کمک مزدورانی است که سالهاست از آنان پذیرایی کرده و آنها را برای اقدام علیه ملت ما در چنین روزهایی آماده کرده است. البته بصیرت و انسجام مردم، رهبری های داهیانه مقام معظم رهبری و منابع و امکانات کشور به هیچ وجه اجازه نمی دهد که خواب دشمن در این زمینه تعبیر شود. کشور یکپارچه در مقابل دشمن ایستاده و آمریکا و اذنابش بدانند که ما تسلیم قلدرمآبی های آنها نمی شویم.

نباید همه مشکلات را هم برعهده دشمن دانست

رئیس قوه قضاییه در عین حال خاطر نشان کرد: انسجام و مقاومت مردم نباید موجب شود که مسئولان وظیفه خود را فراموش کنند بلکه همه باید به فکر حل مشکلات باشیم. نباید همه مسائل را نیز بر عهده دشمن بدانیم بلکه باید با تدبیر خود در جهت رفع مشکلات مردم گام برداریم و در کنار آن از به زبان آوردن سخنان تنش زا نیز خودداری کنیم.

براساس این گزارش، ادامه بررسی «دستورالعمل اطلاع رسانی و ارتباطات رسانه ای قوه قضاییه» در راستای اجرایی کردن منویات مقام معظم رهبری در هفته قوه قضاییه، در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت که مواردی از آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ادامه بررسی به جلسه آینده موکول شد.

انتهای پیام

منبع: قرآن

رویارویی اقتصادی چین و آمریکا تا چه اندازه جدی است؟


دنیا در دوره جدید ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا، شاهد تصمیم ها و اقدامات مختلفی بوده که دارای اثرات مستقیم در تجارت جهانی و معاملات بین الملل می باشد.

به گزارش ایکنا، جهان اقتصاد نوشت: این اقدامات اقتصا بین الملل را نشانه گرفته و به نظر می رسد به عنوان یک راهبرد در تمام دوره ریاست جمهوری فعلی با جدیت دنبال گردد. رفتارهای به ظاهرضد و نقیض کنگره و دولت آمریکا، از قبیل چرخش‌های سیاسی غیرمعمول، توافقات غیرقابل پیش بینی با دشمنان سیاسی دیروز و یا خروج از توافقات بین الملل که زمانی بعنوان دستاورد مهم این کشور در مجامع بین المللی به شمار می آمد، از جمله این اقدامات به شمار می‌آید. اما به نظر می‌رسد تمامی تلاشهای این کشور دارای یک فصل مشترک هستند و آن تضمین منافع مالی آمریکاست.

یکی از اصلی ترین محورهای مجادلات اقتصادی در سطح بین الملل ، تبادلات اقتصادی میان این کشور با چین است. اخبار اقتصادی روزانه حکایت از رودررویی دو کشور از منظر تجاری داشته و به نظر می‌رسد هر یک از کشور‌ها سعی دارد با وضع قوانین جدید تجاری، طرف مقابل را به زانو درآورد. از اینرو این پرسش در ذهن انسان نقش می‌گیرد که: آیا یک جنگ اقتصادی در حال شکل‌گیری است؟ آیا این جنگ برنده‌ای هم دارد؟ تاثیر این جنگ بر روی رفتار سایر بازیگران اصلی این میدان چیست؟ در پایان این جنگ برنده در چه موقعیتی خواهد بود؟

در این راستا در طی 18 ماه گذشته، شاهد قدرت گرفتن ارزش دلار در برابر سایر ارزهای بین المللی و طلا بوده‌ایم. مهمترین عاملی که باعث تقویت ارزش دلار در سطح بین الملل گردیده، پنج بار افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا بوده است. این امر موجب جذب سرمایه از خارج گردیده، و موجب بهبود شاخص‌های اقتصادی علی الخصوص نرخ بیکاری و رشد تولید ناخالص ملی بوده است.

در کنار آن افزایش مداوم کسری بودجه ایالات متحده آمریکا را شاهد بوده ایم. در گزارشهای خبرگزاری داوجونز اعلام شده است که: «دولت ایالات متحده انتظار دارد کسری بودجه سالیانه در هر سه سال آینده نزدیک به 100 میلیارد دلار بیشتر از تخمین قبل افزایش پیدا کند و کسری فدرال را در ابتدای سال آینده‌ی میلادی به بالاتر از1000 میلیارد دلار برساند». در پایان سال مالی 2017، میزان کسری بودجه آمریکا معادل 666 میلیارد دلار و معادل 3?4% از کل تولید ناخالص داخلی اعلام شد و دفتر بودجه ی کاخ سفید نیز اعلام نموده است که انتظار می رود در پایان سال مالی 2018، میزان کسری بودجه به1100 میلیارد دلار و معادل 5?1% از کل تولید ناخالص داخلی افزایش یابد.

در سیاستهای پولی عنوان می شود که افزایش کسری بودجه می‌تواند باعث ایجاد تورم و به تبع آن افزایش نرخ بهره شود، زیرا بانک مرکزی برای کنترل نرخ بهره می‌تواند با تبدیل بخشی از بدهی های دولت به پول، باعث افزایش عرضه ی پول و متعاقباً تورم داخلی شود. بر همین اساس می توان نتیجه گرفت، ریاست جمهوری آمریکا با وجود با رشد اقتصادی قادر به جبران اثرات ناشی از کاهش های اخیر مالیاتی نبوده و افزایش کسری بودجه ایالات متحده آمریکا نیز در حال افزایش است.

در مقابل، چین با تمرکز کامل بر روی افزایش حجم صادرات و گسترش سرمایه گذاری‌های خود از طریق خرید اوراق قرضه در آمریکا، سعی در برهم زدن موازنه تجاری بین خود و کشور آمریکا را دارد. آنچه از ظاهر ماجرا استنباط می شود این است که چین با تداوم سیاست پایین نگه داشتن ارزش پول ملی خود در برابر سایر ارزها، مزیت رقابتی برای صادرات ایجاد نماید تا از این طریق به رشد اقتصادی مطلوب مورد انتظار خود دست یابد. نکته قابل تامل اینکه از نیمه دوم سال میلادی 2016 تا پایان نیمه اول سال میلادی 2018، ارزش یوآن در 5 نوبت در برابر دلار آمریکا کاهش داشته است و از برابری 6?43 به 6?81 یوآن برای هر دلار رسانیده و نرخ فعلی برابری معادل 6?76 یوآن برای هر دلار می باشد. این اقدام توسط آمریکا «دستکاری ارزی» تعبیر شده و چین را متهم به تلاش متقلبانه برای پایین نگه داشتن ارزش یوآن در مقابل دلار نموده است.

اتخاذ همزمان سیاستهای انبساطی در چین و دستور تسریع در روند پرداخت تسهیلات به پروژه های زیرساختی توسط بانکها برای تقویت تولید ناخالص داخلی از یک طرف و تزریق 74 میلیارد دلار به بازار، که بالاترین مبلغ در سطح تاریخ می باشد، نشان از عزم جزم این کشور برای تقویت هر چه بیشتر تولید داخلی است.

از طرف دیگر، دولت چین برای تخفیف مالیات بخش تولید با هدف تحریک اقتصادی اعلام آمادگی نموده است. در این حالت نیز انتظار می‌رود تولید کنندگان داخلی چین به همراه مشوق‌های مالی و مالیاتی توسط دولت، مجددا نقش «کارخانه جهانی» را عهده دار شده و گوی سبقت را از رقبای نوظهر خود بربایند.

آنچه که ذکر شد یک شمای کلی از وضعیت فعلی اقتصادی دو کشوریست که بالاترین رده جدول اقتصادی در سطح بین الملل را از آن خود کرده‌اند و بر اساس آمار جمع مبادلات تجاری بین المللی این دو کشور در سال 2016 میلادی ، حدود 40% از تجارت جهانی را به خود اختصاص داده اند. با کمی تامل بر روی شتاب تند افزایش سرمایه گذاریهایی تولید کنندگان آمریکایی در چین و اقدام دولت آمریکا برای ادامه و توالی اقدامات ذیل در ذهن تحلیل گر اقتصادی شکل می گیرد :

افزایش مکرر نرخ بهره
انتشار و فروش اوراق قرضه
جذاب تر نمودن بازار سرمایه
جذب سرمایه گذاران خارجی و سرمایه گذاران بخش خصوصی

واضح است که این دو کشور از نظر اقتصادی در هم تنیده‌اند و تحت هر شرایطی، حافظ منافع مالی و اقتصادی طرف مقابل بوده و شیرینی این داد و ستد را به راحتی بر یکدیگر تلخ نمی نمایند. نظام سرمایه گذاری آمریکا و نظام کمونیسم چین، تمامی تصمیم های خود را در راستای تحقق اهداف مالی اخذ نموده و دستیابی به اهداف اقتصادی برای هر دو کشور در بالاترین درجه اهمیت قرار دارد. در واقع، این روابط اقتصادی که بصورت برد-برد شکل گرفته، گرچه می‌تواند شکننده باشد لیکن طرفین تمایل به بر هم زدن این تعامل رو به گسترش را ندارند. در نتیجته آنچه این روزها تحت عنوان تنش اقتصادی بین چین و آمریکا مطرح می شود و عنوان می شود که این جنگ اقتصادی باعث متلاشی شدن اقتصاد آمریکا و یا چین خواهد شد، سناریویی بسیار ضعیف است.

بنابراین، بازرگانانی که با دلایل احتمال تغییرات ناگهانی سیاستهای اقتصادی بین الملل، به دنبال تسریع روند خرید، احتکار و یا فروش کالاهای خود در سطح بین الملل دارند می توانند در آرامش بیشتری به فعالیت های خود ادامه دهند. زیرا هر دو کشور با همکاری مضاعف سعی در بهبود روابط تجاری فیمابین دارند تا در نهایت چین به هدف اصلی خود “تقویت و تداوم رشد تولید داخلی با هدف صادرات”، و آمریکا نیز به هدف اصلی خود “تقویت و تداوم بهبود رشد اقتصادی با هدف جذب سرمایه های خارجی” دست یابد.

مریم محبی، کارشناس حوزه اقتصاد بین الملل

 

منبع: قرآن
>