راه‌اندازی موقوفاتی ویژه حمایت از رسانه‌ها در سراسر کشور


مدیرکل روابط عمومی سازمان اوقاف از ایجاد موقوفه‌ها‌یی برای حمایت از رسانه‌ها در هر استان خبر داد و گفت: از طریق عواید این موقوفات و بر اساس نیت قید شده در وقف می‌توان به خبرنگاران و اصحاب رسانه خدمات مختلف مادی و معنوی ارائه کرد.
راه‌اندازی موقوفاتی ویژه حمایت از رسانه‌ها در سراسر کشور

 

به گزارش ایکنا؛ فارس نوشت: حجت‌الاسلام حسین سلیمانی مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اوقاف با اشاره به ضرورت مردمی اداره شدن رسانه‌ها گفت: اگر می‌خواهیم رسانه‌ها به‌صورت مردمی اداره شوند نباید تأمین مالی آن‌ها از طریق حکومت یا دستگاه‌های حاکمیتی انجام گیرد بلکه باید منابع مالی این مجموعه‌ها نیز مردمی باشد تا با تمام وجود در راستای مطالبات جامعه و مردم قدم بردارند.

رسانه‌های تأثیر‌گذار نیازمند منابع مالی پایدار هستند

وی ادامه داد: رسانه‌ دارای نقشی انکارناپذیر در شکل دادن به عقاید و باورهاست و بر همین اساس عده زیادی تمایل دارند تا از طریق منابع مالی رسانه‌ها را جهت‌دهی کنند. شاید در زمان فعلی که رسانه‌های معاند در پی تزریق باورها و ترویج رفتارهای غلط هستند، وجود رسانه‌هایی تأثیرگذار بیش از پیش حس شود و چنین رسانه‌هایی قطعاً نیازمند منابع مالی پایدار هستند.

ایجاد موقوفات رسانه‌ای در 31 استان/ آغاز کار در کردستان و خراسان شمالی

سلیمانی از برنامه ایجاد 31 موقوفه‌ در حوزه رسانه در کل کشور خبر دارد و گفت: سهم هر استان حداقل یک موقوفه است که در قالب وقف مشارکتی و با مدیریت خود اصحاب رسانه ایجاد می‌شود. همچنین ما در استان‌های کردستان و خراسان شمالی این موضوع را شروع کرده‌ایم و مدیریت کار نیز به عهده خود اصحاب رسانه است.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اوقاف ادامه داد: در قالب وقف مشارکتی دیگر میزان هزینه مهم نیست؛ همه با هر وسع و توانی که دارند از هزار تومان تا میلیون‌ها تومان می‌توانند، کمک کنند.

پرداخت تسهیلات به اصحاب رسانه از عواید موقوفات

سلیمانی با بیان اینکه در استان کردستان فقط در یک جلسه بیش از پنجاه میلیون تومان برای وقف رسانه جمع‌آوری شد، گفت: به‌طور مثال از طریق عواید همین موقوفات و بر اساس نیت وقفی که انجام می‌شود می‌توان به خبرنگاران و اصحاب رسانه تسهیلاتی پرداخت کرد.

مدیریت موقوفات رسانه‌ای با رسانه‌ها خواهد بود

وی با اشاره به اینکه مدیریت ایجاد موقوفات رسانه‌ای بر عهده اصحاب رسانه است، گفت: این هدیه ما به رسانه‌هاست و از بزرگان عرصه رسانه در هر استان می‌خواهیم مشارکت کنند و خودشان هم بعد از ایجاد موقوفه برایش متولی تعیین کنند و این کار به هیچ وجه سازمانی نخواهد بود.

انتهای پیام

منبع: قرآن

بهره‌مندی 13 هزار نفر ایتام تهرانی از خدمات کمیته امداد


معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد استان تهران، گفت: 13 هزار و 253 نفر از فرزندان« طرح محسنین» از خدمات کمیته امداد استان تهران بهرمند هستند که 916 نفر از آنها حامی ندارند.
بهره‌مندی 13 هزار نفر ایتام تهرانی از خدمات کمیته امداد

 به گزارش ایکنا؛ مهر نوشت: محمدهادی سیف ‌با اشاره به اینکه هم اکنون 19 هزار و 653 فرزند یتیم و محسنین از خدمات این نهاد در استان تهران بهره مند هستند، گفت: همه فرزندان یتیم دارای حامی اما 916 نفر از فرزندان طرح محسنین بدون حامی هستند.

وی به تعداد حامیان طرح اکرام ایتام و محسنین کمیته امداد استان تهران اشاره کرد و ادامه داد: 75 هزار و 567 حامی نوع دوست و خیر از فرزندان یتیم و محسنین حمایت می کنند که از این تعداد 35 هزار و 692 نفر حامی ایتام هستند و مابقی از فرزندان محسنین حمایت می کنند.

معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد استان تهران تعداد حامیانی که به طور مشترک از فرزندان یتیم و محسنین حمایت می کنند را 741 نفر اعلام و بیان کرد: چهار هزار و 747 نفر نیز از طریق ثبت نام در سایت محسنین عضو طرح اکرام ایتام و محسنین کمیته امداد استان تهران هستند.

سیف ضمن قدردانی از خیران و حامیان نیک اندیش یاد آور شد: خیران وحامیان در بهار 97 بیش از 18 میلیارد و 364 میلیون تومان به فرزندان معنوی خود در قالب طرح اکرام و محسنین کمک کردند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 32 درصد رشد داشته است.

وی به طرح محسنین اشاره کرد و خواستار کمک و حمایت نیکوکاران و خیران از فرزندان بدون حامی این طرح شد و گفت: طرح محسنین یکی از طرح های حمایتی کمیته امداد امام خمینی (ره) است که با هدف حمایت مالی از کودکان با سرپرست ناتوان، زندانی و متارکه ای راه اندازی شده است.

انتهای پیام

منبع: قرآن

همایش بی‌کیفیتِ روز ملی «کیفیت»


چهارمین همایش ملی کیفیت در حالی برگزار شد که علی‌رغم اعلام قبلی مبنی بر حضور برخی از مسئولان ارشد کشور هیچ یک از آن‌ها در این مراسم حضور پیدا نکرده بود.
همایش بی‌کیفیتِ روز ملی «کیفیت»

 به گزارش ایکنا؛ ایسنا نوشت: چهارمین همایش ملی کیفیت در حالی ظهر امروز در سالن همایش‌های بین‌المللی سازمان صداوسیما برگزار شد که قبل از برگزاری مراسم از سوی برگزار کنندگان این مراسم به خبرنگاران اعلام شد که محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت، نیره پیروزبخت رییس سازمان ملی استاندارد ایران، نوابی رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و نیز فولادگر رییس فراکسیون کیفیت و استاندارد مجلس شورای اسلامی در این مراسم حضور پیدا می‌کند که هیچ یک از آن‌ها در چهارمین همایش ملی کیفیت حضور نیافته بود.

سید حمید کلانتری - معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی - در این مراسم با اشاره به اینکه کیفیت و بهره‌وری تاثیرگذاری متقابلی نسبت به یکدیگر دارند گفت: سوال اساسی این است که چرا علی‌رغم تاکیدات مختلف طی سالیان اخیر شاهد ارتقای کیفیت نبوده‌ایم؟ چه کسی مقصر است؟ چه کسی کوتاهی کرده است؟ چرا از پیشرفت‌های لازم برخوردار نمی‌شویم؟ چرا برخی تولیدات از کیفیت لازم برخوردار نیستند؟ چرا مردم به کالای ایران کمتر اقبال نشان می‌دهند؟ چرا مردم ما غرب‌زده هستند و تولیدات خارجی آن‌ها را بیشتر راضی نگه می‌دارد. چرا خودروسازی از روند کیفی مطلوبی در دوره زمانی طولانی برخوردار نبوده است.

وی ادامه داد: پاسخ این سوالات را باید در این مساله جست‌وجو کنیم که بهره‌وری و کیفیت در کشور گسترده نشده و تلاش‌ها نقطه‌ای و محدود است. متاسفانه فعالیت‌ها به صورت موردی مد نظر قرار می‌گیرد اما فضای عمومی به سمت ارتقای بهبود و کیفیت پیش نرفته چرا که اگر این گونه بود باید شرایط اقتصادی فعلی کشور در نقطه مطلوب‌تری قرار داشت.

معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه ارتقای کیفیت با فضایی که در آن رانت و فساد وجود دارد صورت نمی‌پذیرد اظهار کرد: باید فضا را اصلاح کنیم و به صورت برنامه‌محور و در فضایی که دارای نظم و انضباط است پیش برویم. با کیفیت و بهره‌وری به عنوان دغدغه کلان دستگاه‌های نظام از جمله دولت و مجلس تبدیل شود.

کلانتری با اشاره به اینکه نظام اثربخشی در کشور برای ارتقای کیفیت وجود ندارد گفت: متاسفانه بین بهترین و بدترین کارمند در نظام اداری که 3 الی 4 میلیون کارمند دارد تفاوتی نیست و همین مساله موجب می‌شود که شاهد رشد و ارتقای کیفیت نباشیم.

در ادامه حکیم عطار - رییس اسبق سازمان ملی استاندارد – با اشاره به اینکه استاندارد بودن یک کالا داشتن حداقل کیفیت مطلوب مورد قبول کارشناسان جهت کاربرد آن است اظهار کرد: اگر کیفیت کالایی پایین‌تر از حد استاندارد باشد قابلیت مصرف و کاربرد ندارد و از درجه اعتبار ساقط است.

وی در ادامه به بیان خاطراتی از جدال خود و همسرش به منظور خرید یخچال ایرانی و خارجی پرداخت! و در مورد کیفیت نامطلوب این یخچال ایرانی پس از مجاب کردن سخت همسرش به خرید آن صحبت کرد.

در پایان نیز علی‌اکبر اولیا - رییس سازمان ملی بهره‌وری ایران -با بیان اینکه گزارش‌ها حاکی از این است که طی 15 سال اخیر علی‌رغم تدوین برنامه‌های پنج ساله توسعه‌ای سهم بهره‌وری در رشد ا قتصادی صفر درصد بوده است گفت: قرار بر این بود که بر اساس برنامه‌های مختلف توسعه‌ای کشور حدود 30 درصد از رشد اقتصادی از محل بهره‌وری باشد.

وی ادامه داد: باید از صنعت‌گران، تولید کنندگان داخلی حمایت کنیم و در صنعت کلان و خرد کشور نیازمند بهره‌وری هستیم. در این راستا نیز هماهنگی‌هایی با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در حوزه نوآوری مد نظر قرار گرفته است تا بتوانیم وجه نوآوری را در ارتقای کیفیت اعمال کنیم و در جبهه‌ای وسیع به مقوله بهره‌وری بپردازیم.

وی با بیان اینکه مقوله کیفیت باید با استفاده از حداقل منابع، قیمت پایین و نوآوری و فناوری در دستور کار قرار گیرد خاطرنشان کرد: بهره‌وری و کیفیت به منظور رقابتی شدن فضا یک نیاز است و وجود استاندارد کیفیت نقطه آغازین راه به شمار می‌آید.

رییس سازمان ملی بهره‌وری ایران ادامه داد: مصیبت‌هایی که به مردم از نبود کیفیت کالا و خدمات وارد می‌شود مساله بسیار مهمی است و متاسفانه ما نهادی برای درجه‌بندی کیفیت برای معرفی برندهای برتر با قیمت تمام شده پایین‌تر به مردم وجود ندارد.

انتهای پیام

منبع: قرآن

بازتاب سخنان رهبری در رسانه‌های عربی


سخنان امروز مقام معظم رهبری در دیدار با هزاران نفر از اقشار مختلف مردم در حسینیه امام خمینی(ره) بازتاب گسترده ای در رسانه های عربی داشت.
بازتاب سخنان رهبری در رسانه‌های عربی

 به گزارش ایکنا؛ ایسنا نوشت: شبکه الجزیره نوشت: رهبر ایران هرگونه گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا را ممنوع کردند.

پایگاه خبری عیون الخلیج نوشت: رهبر ایران اعلام کردند که سوءمدیریت در ایران بیشتر از تحریم های آمریکا به اقتصاد کشور آسیب رساند.

سی ان بی سی عربی نیز نوشت: رهبر ایران اعلام کردند که مدیریت اقتصادی در ایران نیاز به بهبود دارد تا کشور بتواند بهتر در مقابل تحریم های آمریکا مقابله کند.

اسپوتنیک عربی نوشت: رهبری ایران هرگونه گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا را ممنوع کردند.

این خبرگزاری در ادامه نوشت: مقام معظم رهبری ایران فرمودند آمریکا امروز بار دیگر پیشنهاد مذاکره می دهد، این مساله جدیدی نیست اما اکنون معادلات تغییر یافته است و ما دیگر مذاکره نمی کنیم.

سوئیس اینفو نوشت: آیت الله خامنه‌ای رهبری انقلاب اسلامی ایران تاکید کردند که مشکلات اقتصادی کشورشان تنها به دلیل فشارهای آمریکا نیست بلکه سوءمدیریت داخلی نیز در آنها تاثیر دارد.

روسیا الیوم نیز به بیانات امروز مقام معظم رهبری پرداخت و نوشت: رهبر ایران مسئولان کشورش را از هرگونه گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا ممنوع کرد.

این خبرگزاری ادامه داد: رهبر ایران امروز دوشنبه در یک سخنرانی در تهران اعلام کردند که اگر مسئولان وظایف خود را بهتر و محکم تر و در زمان مناسب انجام دهند تحریم ها تاثیرات زیادی نخواهند گذاشت.

اسکای نیوز عربی با اشاره به اینکه «رهبر ایران مشکلات اقتصادی را داخلی می داند»، نوشت: رهبر ایران اعلام کردند که کارشناسان اقتصادی و بسیاری از مسئولین بر این مسئله متفقند که عامل این مسئله خارجی نیست، درونی است.

به گزارش ایسنا، مقام معظم رهبری صبح امروز در دیدار با اقشار مختلف مردم فرمودند که جمهوری اسلامی هر وقت به آن اقتداری برسد که فشار و هوچی‌گری آمریکا رویش تأثیری نگذارد، می‌تواند با آمریکا مذاکره کند. امروز چنین چیزی نیست. بنابراین امام مذاکره با آمریکا را ممنوع کرد و من هم ممنوع می‌کنم.

انتهای پیام

منبع: قرآن

مرمت شش نسخه خطی 200 ساله در موزه قرآن


مدیر موزه ملی قرآن از مرمت شش نسخه تاریخی خطی در این موزه خبر داد.
مرمت شش نسخه خطی 200 ساله در موزه قرآن

به گزارش ایکنا؛ ایسنا نوشت: حجت‌الاسلام امیر لهراسبی با اعلام اینکه چهار نسخه از این تعداد نسخه‌های قرآنی و دو نسخه تاریخی ادبی هستند، بیان کرد: با توجه به پیگیری‌های انجام شده و توجه رئیس سازمان میراث فرهنگی و اختصاص بودجه مشخص برای پروژه‌های عمرانی این موزه، یکی از کارشناسان مرمت نسخ خطی برای انجام این کار به موزه قرآن دعوت شد.

وی افزود: حمید ملکیان، مدیر بخش آسیب‌شناسی و مرمت کتابخانه مجلس که مرمتِ «قرآن نگل» را نیز بر عهده داشته است، مرمتِ شش نسخه تاریخی که در مخزن موزه قرآن وجود داشت و برای نمایش آن در فضای موزه‌ای نیاز به مرمت داشت، بر عهده گرفت.

به گفته‌ی وی، در عملیات مرمت این شش نسخه‌ی خطی بیش از 200 ساله در موزه قرآن؛ بررسی مرمتی و حفاظت شامل تست وجود عوامل میکروبی، قارچ، کپک و پاره‌گی در حال انجام هستند و در پایان نیز مرمت جلدها در بخش نسخ موزه انجام می‌شود.

او با بیان اینکه چهار نسخه قرآنی متعلق به دوره‌های زند تا قاجار هستند، افزود:‌ این نسخ خطی قرآنی شامل قرآن «آقاجان پرتو» که در موزه زیرچاپ رفته است، قرآن «ابن عاشور»، قرآن «محمدشفیع» و قرآن «ارسنجانی» هستند.

وی با بیان اینکه نسخه «سراج‌المنیر» متعلق به دوره زند با خط شکسته نستعلیق و اثر عبدالمجید طالقانی و نسخه «گلشن‌راز» از دوره قاجار نوشته محمدقاسم مشهور به میرزاکوچک دو نسخه‌ی تاریخی خطی دیگر در دست مرمت در این موزه هستند، گفت: این نسخه‌ها در ماه‌های آینده و بعد از پایان کار مرمت به نمایش درمی‌آیند.

حجت‌الاسلام لهراسبی همچنین درباره انجام پروژه عمرانی در حال انجام روی سقف موزه قرآن بیان کرد: با توجه به وجود رطوبت زیاد در این مجموعه بعد از برگزاری جلسات مختلف فنی با میراث فرهنگی یک پیمانکار، ناظر و مشاور فنی انتخاب شدند تا طرح رفع رطوبت ساختمان انجام شود.

او ادامه داد: باید ببینیم در ماه‌های آینده این طرح به کجا می‌رسد، چون با توجه به پیچیدگی‌های بنای ساختمان باید این کار را با دقت بیشتری انجام دهیم.

انتهای پیام

 
منبع: قرآن

‌مدرسه محوری راهبرد و شعار حوزه های خواهران است /حوزه های خواهران با مدرسه محوری بالنده تر می شود


حجت الاسلام والمسلمین واحدی از برگزاری اجلاسیه مدیران حوزه های علمیه خواهران خبرداد و گفت: مدرسه محوری راهبرد و سیاستی است که مدیر حوزه‌های علمیه خواهران در نظر گرفته و بر اجرای آن تأکید دارد.
‌مدرسه محوری راهبرد و شعار حوزه های خواهران است /حوزه های خواهران با مدرسه محوری بالنده تر می شود

به گزارش ایکنا؛ حوزه نوشت: در آستانه برگزاری چهاردهمین اجلاس سراسری مدیران مدارس علمیه خواهران که با محوریت مدرسه محوری از 27 مرداد و با سخنرانی آیت الله العظمی مکارم شیرازی برگزار خواهد شد، گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام والمسلمین واحدی معاون ارتباطات و امور حوزه‌های علمیه خواهران در این خصوص انجام دادیم.

  لطفاً خودتان را معرفی کنید و در خصوص سوابق اجرایی و تحصیلی توضیحاتی بفرمایید؟.

بنده از سال 1361 وارد حوزه‌ علمیه شدم و بعد از چند سال تحصیل، تدریس را به عنوان اصلی‌ترین کار و هدف خودم آغاز کردم و در پنجمین سال حضور در حوزه، تبلیغ را در دستور کار قرار دادم.

در سال 1381 با توجه به تدریس‌هایی که در مدارس علمیه مختلف و همچنین روحیه ارتباط با طلاب جوان داشتم، از بنده برای مدیریت مدرسه علمیه حقانی دعوت شد و از سال 1382 همراه با تدریس و تبلیغ، مدیریت مدرسه علمیه حقانی را هم بر عهده گرفتم.

مدیریت مدرسه علمیه حقانی برکتی برای زندگی بنده بود و اگرچه مشغول تألیف سومین کتاب خودم نیز بودم اما به لحاظ ورود به فضای تربیتی طلاب جوان از تألیف دور شدم و عمده وقت خودم را به تدریس و ارتباط به طلاب جوان و مدیریت مدرسه اختصاص پیدا کرد.

پس از 4 سال مدیریت در سطح یک حوزه با توجه به شوق خروجی‌های مدرسه به تحصیل در سطوح بالاتر، مدرسه امامین عسکریین تأسیس و راه‌اندازی شد و بنده در این مدرسه نیز حدود 4 سال مدیر بودم و پس از این مدت نیز به عنوان مؤسس و مسئول هیئت امنا مشغول فعالیت شدم؛ مدتی بعد نیز مدرسه امام هادی گیلانی‌ّ‌ها را تأسیس کردیم که در این مدرسه علمیه نیز دو سال به صورت مستقیم مدیریت کردم و پس از آن نیز به عنوان مسئول هیئت‌امنا فعالیت‌های خودم را در این مدرسه ادامه دادم؛ همچنین مدیریت بخش تخصصی فقه و اصول مدرسه علمیه امام کاظم (ع) که تحت اشراف آیت‌الله مکارم است را نیز بر عهده گرفتم البته در طول این مدت مدیریت مدرسه علمیه حقانی را رها نکردم و این مدرسه اصلی‌ترین محل ارتباط با طلاب جوان بود.

در سال گذشته نیز پیشنهاد امور مدارس حوزه علمیه برادران قم پیشنهاد شد که بر اساس تکلیف این کار را نیز بر عهده گرفتم و در سال جاری نیز در معاونت ارتباطات و امور حوزه‌های علمیه خواهران مشغول فعالیت شدم؛ البته در سال گذشته مدیریت مدرس حقانی و دیگر مراکز و مدارس را واگذار کردم و در حال حاضر فعالیت‌های من به حوزه‌های علمیه خواهران منحصر شده است اگرچه نیم‌نگاهی نیز به مدارس قم داریم.

از رها کردن و واگذاری مدیریت مدرسه علمیه حقانی ناراحت نیستید؟

ناراحتی در این زمینه وجود ندارد، چراکه تنها عمل کردن به وظایف اهمیت دارد اما احساس من این است که تربیت طلاب، وظیفه اصلی حوزه و روحانیت است و به همین دلیل همواره این دغدغه و دل‌نگرانی نسبت به مدرسه علمیه حقانی و دیگر مدارس علمیه برای من وجود دارد.

در حال حاضر سیاست و راهبرد حوزه‌های علمیه خواهران «مدرسه محوری» است و در این خصوص روشنگری نیز صورت گرفته است، اما همچنان این موضوع نیاز به تبیین بیشتری دارد، بفرمایید در معاونت ارتباطات و امور حوزه‌های علمیه خواهران چه اقداماتی در این زمینه صورت گرفته و برنامه شما برای آینده چیست؟.

یکی از اصلی‌ترین راهبرد‌ها و سیاست‌های حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور مدیر حوزه‌های علمیه خواهران بحث مدرسه‌محوری است که عنایت ویژه‌ای به این مسئله دارند که البته عنایت به حقی است؛ چراکه اگر راهبرد و شعار مدرسه محوری که اولویت‌ کاری قرار گرفته است، موفق شود حوزه‌‌های علمیه خواهران و خروجی‌های آن بالنده‌تر خواهد شد و این بسیار مهم و مورد اهمیت است که بدانیم خروجی‌های حوزه‌های علمیه خواهران چه خواهند شد.

بحث مدرسه محوری شاید در دانش امروز و اصطلاحات علمی امروز بیشتر به معنای تفویض اختیارات به مدارس باشد و حتماً در تعریفی که مدیر حوزه‌های علمیه خواهران ارائه کردند نیز تفویض اختیارات وجود دارد اما مدرسه محوری در تعریف مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران فقط به معنای تفویض اختیارات نیست.

در حقیقت مدرسه محوری به این معنی است که همه کارهایی که در صف و ستاد اجرا می‌شود برای مدرسه و با محوریت مدرسه باشد چراکه آن چه موجب می‌شود همه ما تشخص پیدا کنیم، خروجی‌های مدارس علمیه است.

اگر در کلان بخواهیم این موضوع را مطرح کنیم و مدرسه محوری را بخواهیم در مدارس مطرح کنیم باید با عنوان طلبه محوری، خروجی محوری و کارکرد محوری این مسئله را بیان کنیم بنابراین مدرسه محوری تلاش برای آن است که همه فعالیت‌های حوزه علمیه خواهران برای مدرسه باشد و مدرسه نیز موظف است دانشمندانی خداباور و دارای مهارت‌های مختلف صنفی طلبگی تربیت کند و تحویل جامعه دهد.

در خصوص اقدامات و فعالیت‌هایی که در راستای بحث مدرسه محوری صورت گرفته باید بگویم اولین کاری که در یک جامعه برای نهادینه کردن مسئله‌ای انجام می‌شود، فرهنگ‌سازی و ارائه شعار، راهبرد و تعریف مشترک است که حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور در این مدت کوتاهی که مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران را بر عهده گرفته‌اند در این خصوص عملکرد خوبی داشتند و خوب عمل کردند و توانستند مدرسه محوری را به عنوان یک الگو معرفی کنند.

یکی از خصوصیات مدرسه محوری این است که بودجه‌بندی بر اساس مدارس صورت گیرد به این معنی که تا زمانی که نیاز‌های مدرسه تأمین نشده است به نیازهای دیگر توجه نکنیم که خوشبختانه این مسئله در بودجه‌‌بندی سال جاری رعایت شده است.

مسئله دیگری که در خصوص مدرسه محوری باید مورد توجه باشد، عزل و نصب‌ است؛ یعنی کسانی که مدیریت کلان یا خرد مجموعه را بر عهده می‌گیرند باید مدارس و طلاب را بشناسند، خروجی مدرسه را بدانند و همچنین بدانند که چگونه یک مدرسه را راهبری و مدیریت کنند تا بتواند خروجی مناسبی داشته باشند، بنابراین توجه به عزل و نصب‌ها بسیار مهم است چراکه این مسئله در راستای مدرسه محوری مؤثر است.

بحث بعدی در مدرسه محوری این است که سهمی از تصمیم‌گیری‌ها در غیر ستاد باشد به عبارتی تلاش شود تا تصمیم‌سازی افراد خارج از ستاد به حداکثر برسد، در این موضوع نیز تلاش‌های خوبی صورت گرفته و تلاش شده است تا زمینه تصمیم‌سازی برای مدیران استانی و مدارس و همچنین برای استادان و طلاب حوزه‌‌های علمیه خواهران ایجاد شود و خوشبختانه تاکنون نیز گام‌های بسیار خوبی نیز در این زمینه برداشته شده است

مدرسه محوری آثار مختلفی دارد که فرصت دادن به طلاب یکی از مهم‌ترین آن‌ها است و موجب می‌شود که طلاب با کمترین امکانات تلاش کنند تا بیشترین بازدهی را داشته باشند و همین معنا برای استادان مدارس نیز وجود دارد یعنی فرصت داده می‌شود تا استاد مدرسه تصمیم بگیرد و فکر کند و بیشترین آثار و برکات را با کمترین امکانات و هزینه داشته باشد، همچنین این مسئله برای مدیر مدرسه نیز وجود دارد.

مدرسه محوری دست مدیر مدرسه علمیه را باز می‌گذارد تا خوب بیندیشد که چه برنامه‌ای برای این مدرسه بهترین است؛ در حال حاضر در بسیاری از مراکز برنامه‌های از ستاد به مدارس ابلاغ می‌شود اما در الگوی مدرسه محوری بخشی از این برنامه‌ها توسط ستاد و بخشی نیز توسط مدرسه انجام می‌شود تا مدرسه باتوجه به شرایط اقلیمی، فرهنگی و ... نقش‌هایی که می‌تواند در آن اثرگذار باشد را ایفا کند یعنی مدرسه باتوجه به شرایط و ظرفیت‌هایی که دارد بر اساس سیاست‌های ستاد، برنامه‌ خود را ارائه می‌دهد و مرکز مدیریت نیز از این برنامه حمایت می‌کند و زمانی که کار و برنامه توسط مدیر مدرسه تعریف شود، طبیعتاً با کمترین امکانات بیشترین بازدهی را ایجاد می‌کند چراکه مدیر مدرسه شرایط را دیده و بر اساس آن شرایط برنامه‌ریزی کرده است و این‌ها تنها بخشی از آثار و برکات مدرسه محوری است.

یکی از موضوعاتی که در حوزه‌های علمیه خواهران به شکل جدی مطرح‌شده است واگذاری امور حوزه‌های علمیه خواهران به بانوان است و در این زمینه گام‌هایی نیز برداشته شده است؛ لطفاً در خصوص برنامه‌هایی که در این زمینه برای استان‌ّ‌ها دارید نیز توضیحاتی بفرمایید؟.

یکی از شئونی را که ما در برنامه‌های حوزه‌های علمیه خواهران باید اصل قرار دهیم این است که امورات حوزه‌های علمیه خواهران را به خود بانوان واگذار کنیم چراکه این فضا کاملاً باید زنانه باشد و زنان باید در این فضا احساس آرامش داشته باشند، این فضا باید فضایی باشد که خانم‌‌ها احساس کند برای خودشان است و باید برای خودشان تصمیم بگیرند.

در سال‌های دور در استان‌ها و مدارس خواهرانی که بتوانند تدریس کنند، به ندرت وجود داشتند و بیشتر آقایان تدریس می‌کردند اما به تدریج حوزه‌های علمیه خواهران رشد کردند و به برکت تلاش‌های بزرگانی که در سال‌های گذشته مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران را بر عهده داشتند، ما الان استادان زن فرهیخته‌ای داریم که در حوزه‌‌های علمیه خواهران تدریس می‌کنند به‌گونه‌ای که در حال حاضر 90 درصد استادان سطح 2 حوزه‌‌های علمیه خواهران از بانوان هستند، البته همچنان سهم قابل اعتنایی در سطح سه و چهار را آقایان تدریس می‌کنند؛ حوزه‌های علمیه خواهران از این مرحله گذشت و مرحله بعد این است که بدانیم چه کسانی از بانوان، توانمندی مدیریت این نهاد‌ با برکت را دارند و این یک مسئله طبیعی است که مورد عنایت مقام معظم رهبری نیز بود و حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور نیز این کار را آغاز کردند و در حال حاضر دو معاونت در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران توسط بانوان اداره می‌شود.

گام دوم در واگذاری امور حوزه‌های علمیه خواهران به بانوان در استان‌ها است و با توجه به اینکه پیشنهاد عزل و نصب مدیران استانی وظیفه معاونت ارتباطات و امور حوزه‌ها است تلاش کردیم تا بر اساس این رویکرد حرکت کنیم و به همین دلیل بررسی‌ها برای شناسایی زنان عالمه، توانمند و با تجربه‌ در همه استان‌های کشور را در دستور کار قرار دادیم و خوشبختانه موفق شدیم برخی افراد را شناسایی کنیم که البته برخی انتصاب‌ها نیز انجام و این حرکت آغاز شده است البته تلاش شده است تا برکات و آثار این تصمیم به حداکثر و اگر آسیبی و مشکلی نیز وجود دارد به حداقل برسد؛ همچنین تلاش می‌کنیم افرادی را انتخاب کنیم که با فضای حوزه‌های علمیه کاملاً آشنا باشند تا بتوانند خدمات عالمانه، مؤمنانه و مدبرانه برای حوزه‌های علمیه خواهران داشته باشند.

لطفاً در خصوص برگزاری چهاردهمین اجلاس سراسری مدیران حوزه‌های علمیه خواهران نیز توضیحاتی ارائه فرمایید؟

چهاردهمین اجلاس سراسری مدیران مدارس علمیه خواهران با حضور حدود 470 مدیر مدرسه علمیه خواهران سراسر کشور به منظور هم‌اندیشی و هم‌فکری در خصوص با موضوع «مدرسه محوری؛ نگاهی درون‌زا به رفع کاستی‌ها» از 27 تا 29 مرداد ماه جاری برگزار خواهد شد.

باتوجه به اینکه مدرسه محوری اصلی‌ترین بحث ما در این اجلاس است و به لحاظ اینکه گمان می‌کنیم سرمایه‌های درونی حوزه‌های علمیه خواهران بسیار غنی است و می‌تواند کاستی‌ها را به سرعت برطرف و مشکلات را حل کند تمرکز اصلی اجلاس را به مدرسه محوری و رفع کاستی‌ها اختصاص دادیم.

تفاوت این اجلاس با اجلاس‌های گذشته این است که تلاش شده است تا بیشترین زمان به کمیسیون‌های مختلف مدیران حوزه‌های علمیه خواهران اختصاص پیدا کند و تلاش می‌کنیم تا حداکثر استفاده را از مدیران مدارسی که در اجلاس حضور دارند کنیم و برای اینکه هم‌افزایی و استفاده از ظرفیت‌ها و توان‌ها متراکم بیش از 470 مدیر به حداکثر برسد پیش از برگزاری اجلاس، کمیسیون‌هایی در فضای مجازی و در بستر شبکه کوثر نت پیش‌بینی شد که با 10 عنوان کمیسیون 30 مسئله به گفت‌وگو گذاشته شد تا با هم‌فکری و خرد جمعی به نتیجه مطلوب دست پیدا کنیم؛ عملکرد ما در این اجلاس به‌‌گونه‌ای بود که تمام مدیران مدارس در تصمیم‌سازی‌ها مؤثر و فعال باشند و این کار در راستای راهبرد مدرسه محوری انجام شد.

برگزاری‌ کمیسیون‌های مجازی تأثیرات و برکات بسیار زیادی داشته است؛ اما برای اینکه مدیران مدارس بتوانند در تصمیم‌سازی‌ها حداکثر فعالیت را داشته باشند، حدود 17 جلسه برخط نیز برگزار شد که امیدواریم با اقداماتی که در ماه‌های اخیر انجام شده است شاهد اجلاسی بابرکت و بسیار مفید باشیم و بتوانیم به اهداف و نتیجه مطلوب دست پیدا کنیم.

اگر نکاتی باقی مانده است بفرمایید؟.

از تمام مدیران مدارس علمیه خواهران تقاضا می‌کنم که حضور فعال و مجدانه در اجلاس داشته باشند تا بتوانیم به هم‌فکری و هم‌افزایی به بهترین نتیجه و جمع‌بندی برسیم.

همچنین سخنران ویژه افتتاحیه اجلاس نیز حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی هستند که حضور ایشان بسیار با برکت خواهد.

در پایان امیدوارم اقداماتی که تاکنون انجام شده است مورد رضایت خداوند متعال و حضرت ولی‌عصر قرار گیرد.

انتهای پیام

منبع: قرآن
>