تظاهرات مسلمانان چین در اعتراض به تخریب یک مسجد تاریخی


گروه بین‌الملل ـ صدها تن از مسلمانان قومیت «هوی» در منطقه خودمختار «نینگ شیا»ی چین، امروز(19 مردادماه)، در اعترض به تصمیم دولت محلی برای تخریب یک مسجد تاریخی تظاهرات کردند.
تظاهرات مسلمانان چین در اعتراض به تخریب یک مسجد تاریخی

به گزارش ایکنا به نقل از آناتولی؛ صدها تن از ساکنان منطقه خودمختار نینگ شیا که اکثریت آن را قومیت مسلمان «هوی» تشکیل می‌دهد، در اعتراض به تصمیم دولت محلی برای تخریب مسجد تاریخی این منطقه تظاهرات کردند.

مسلمانان قومیت هوی با تجمع در مقابل مسجد تاریخی «فویکو» که قدمت آن به 600 سال قبل برمی‌گردد و براساس معماری چینی بنا شده است، تصمیم دولت محلی را محکوم کردند.


تظاهرات امروز که بزرگترین تظاهرات اعتراض‌آمیز مسلمانان در تاریخ منطقه نینگ شیا محسوب می‌شود، پس از آن صورت گرفت که دولت محلی این منطقه  اخیرا با صدور بیانیه ای اعلام کرد که تضمیم دارد، این مسجد را در آغاز ماه آینده میلادی تخریب کند.

یادآوری می‌شود، مسجد تاریخی «فویکو» حدود یک سال پیش توسط مسلمانان منطقه مرمت و بازسازی شد، اما مقامات محلی اصرار دارند که این مسجد مجوز ساخت نداشته و باید تخریب شود.
 
انتهای پیام

تظاهرات سیک‌های لندن برای استقلال پنجاب از هند


گروه بین‌الملل ــ سیک‌های مقیم لندن امروز (یکشنبه) برای استقلال ایالت پنجاب از هند، تظاهرات کردند.
تظاهرات سیک‌های لندن برای استقلال پنجاب از هند

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه خبری السویسریه؛ سیک‌های مقیم لندن در پی پویشی مسالمت‌آمیز با هدف اجرای رفراندوم غیر الزام‌آور در مورد حق تعیین سرنوشت، دست به تظاهرات زدند.

تظاهرات‌کنندگان با اجتماع در یکی از میدان‌های اصلی لندن و با بر تن داشتن لباس‌های سفید با نوشته‌ «از خالصتان؛ سرزمینمان، مردممان و پناهگاهمان حمایت می‌کنم» خواستار تشکیل دولت مستقل در «خالصتان» شدند.

سیک‌ها معتقدند که ساکنان اصلی پنجاب هستند و هویت دینی، فرهنگی و زبانی خاص خود را دارند. سیک‌ها همچنین نسبت به ظلم حکومت هند علیه خود، معترض هستند.

انتهای پیام

مهاتیر محمد: اسلام معرفی‌شده در قرآن؛ معتدل‌ترین نسخه از دین


گروه بین‌الملل - مهاتیر محمد، نخست‌وزیر مالزی در گفتگو با یک شبکه آمریکایی به تشریح دیدگاه‌های خود در زمینه‌های مختلف از جمله اسلام پرداخته است.
مهاتیر محمد: اسلام معرفی‌شده در قرآن؛ معتدل‌ترین نسخه از دین

به گزارش ایکنا به نقل از شفقنا، مهاتیر محمد که به تازگی برای بار دوم به مقام نخست‌وزیری کشور اسلامی مالزی انتخاب شده است، با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفت‌و‌گو کرد.

مهاتیر محمد در قسمتی از این گفتگو در پاسخ به سؤالی در مورد چیره بودن اسلام معتدل در مالزی گفت: آنچه شما اکنون به عنوان اسلام می‌شناسید درحقیقت تفسیر رهبران مذهبی، سیاسی و افراد قدرتمند و ثروتمند است؛ این اسلام، آنی نیست که به عنوان اسلام واقعی شناخته می‌شود؛ از نظر ما در مالزی، آنچه در قرآن کریم به عنوان اسلام معرفی شده، معتدل‌ترین نسخه از این دین است.

مهاتیر محمد در ادامه این گفتگو افزود: آنچه شما از معرفی اسلام و مسلمانی در قرآن کریم می‌یابید همگی در نفی جنگ و برادری مسلمانان است؛ هیچگاه جنگ در قرآن تشویق نمی‌شود.

انتهای پیام

نگرانی اندونزی از افتادن روهینگیایی‌ها در دام داعش


گروه بین‌الملل ـ ریامیزارد ریاچودو، وزیر دفاع اندونزی، اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ سه آن) را به حمایت از پناهندگان روهینگیا در برابر افتادن در دام داعش فراخواند.
نگرانی اندونزی از افتادن روهینگیایی‌ها در دام داعش

به گزارش ایکنا به نقل از خبرگزاری آراکان؛ ریامیزارد ریاچودو، وزیر دفاع اندونزی طی سخنانی در مرکز اسلامی منطقه «نوسا ـ تینگارا» در غرب اندونزی با بیان این که کمک تنها به کمک‌های بشردوستانه خلاصه نمی‌شود؛ تاکید کرد: اگر حمایت‌های لازم صورت نگیرد، امکان این که آوارگان روهینگیا قربانی گروه تروریستی داعش شوند، وجود دارد.

وی با بیان این که روز سه شنبه  (دوم مردادماه) نشست سه جانبه‌ای میان اندونزی، مالزی و فیلیپین با موضوع نحوه تعامل با تروریسم در منطقه جنوب شرق آسیا انجام شده، تاکید کرد: حکومت همه تلاش خود را برای دور نگه داشتن تروریسم از اندونزی انجام می‌دهد.

انتهای پیام

درخواست بنگلادش برای بازگشت روهینگیایی‌ها به میانمار


گروه بین‌الملل ـ نخست‌وزیر بنگلادش با اشاره به این که کشورش آوارگان روهینگیا را با انگیزه‌های انسانی پذیرفته است، بازگشت آن‌ها به میانمار را خواستار شد.
درخواست بنگلادش برای بازگشت روهینگیایی‌ها به میانمار

به گزارش ایکنا به نقل از خبرگزاری آراکان، شیخ حسینه، نخست‌وزیر بنگلادش در گفت‌وگوی تلفنی با ولید احمد شمس الدین، سفیر جدید مصر در داکا گفت: بنگلادش با انگیزه‌های انسانی، پناهگاه موقتی به آوارگان روهینگیا داده است، اما اکنون از آن‌ها می‌خواهد که بار دیگر به کشورشان بازگردند.

وی گفت: بنگلاش در حال حاضر با میانمار و دیگر ذی‌نفعان برای حل این بحران گفت‌وگو می‌کند، اما میانمار طبق توافقنامه‌ها عمل نمی‌کند.

نخست‌وزیر بنگلادش گفت: کشورش در حال آماده‌سازی منطقه‌ای است که برای دوره موقتی، پذیرای یک میلیون آواره روهینگیایی باشد که هدف از این اقدام، تسهیل شرایط زندگی برای آن‌ها و فراهم‌آوردن فضایی بهتر برای آن‌ها است، چرا که آن‌ها اکنون در اردوگاه‌های بسیار شلوغی در منطقه کوکس بازار زندگی می‌کنند

انتهای پیام

نمایش مناجات و عرفان در گالری مانیل+عکس


گروه بین‌الملل – نمایشگاهی از آثار خوشنویسی تندیس تقوی، بانوی هنرمند ایرانی در گالری «رنه روبلز»، نقاش معروف فیلیپینی در مانیل برگزار شد.
نمایش مناجات و عرفان در گالری مانیل+عکس

رایزنی فرهنگی ایران در فیلیپین به ایکنا اعلام کرد: روزهای فرهنگی ایران در فیلیپین هم‌زمان با آغاز به کار رسمی انجمن دوستی زنان ایران و فیلیپین دیروز(دوم مردادماه) در پارک ملی «ریزال» فیلیپین افتتاح شد و با برنامه‌های مختلفی همراه بود.

این مراسم با همکاری انجمن دوستی ایران و فیلیپین، انجمن خوشنویسان ایران شعبه مانیل، سازمان پارک‌های ملی و «ریزال پارک» فیلیپین، گالری و آرشیو هنری ریزال و با حضور جمعی از ایرانیان مقیم، شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی مانیل و اعضای انجمن دوستی برگزار شد.

روزهای فرهنگی ایران تا 13 شهریورماه سال جاری در مناطق مختلف فیلیپین ادامه خواهد داشت و این برنامه با همکاری سازمان‌ها و نهادهای ایرانی و فیلیپینی برنامه‌ریزی شده است.

محمد جعفری ملک، رایزن فرهنگی ایران در فیلیپین طی سخنانی در این مراسم گفت: امروز، روز آغاز روزهای فرهنگی ایران است که با آغاز فعالیت‌های رسمی انجمن دوستی زنان و همچنین با هفته کرامت در ایران همزمان شده و ما بسیار خوشحالیم که با همکاری سازمان‌های مختلف این برنامه را اجرا می‌کنیم.

وی افزود: این برنامه که امروز با نمایشگاه خوشنویسی شروع شده است، با برنامه‌های فرهنگی دیگر از جمله برگزاری دو نمایشگاه عکس از ایران در «ریزال پارک» و دانشگاه دولتی فیلیپین، هفته فیلم در دانشگاه زنان فیلپین و نمایشگاه نقاشی از هنرمند جوان ایرانی در دانشگاه دولتی و زنان فیلیپین تا 13 شهریورماه سال جاری(4 سپتامبر 2018) ادامه خواهد داشت.

نمایش مناجات و عرفان در گالری مانیل+عکس

جعفری ملک در پایان ضمن تشکر از برنامه‌ریزان به ویژه مسئولان پارک‌های ملی و «رنه روبلز»(Rene Robles) رئیس گالری و موزه ریزال که علی‌رغم بیماری این برنامه را پیگیری و اجرا کرد، گفت: امیدوارم با اجرای اینگونه برنامه‌ها شاهد آشنایی بیشتر مردم دو کشور با فرهنگ و تمدن یکدیگر باشیم.

افتتاح نمایشگاه
بنا بر این گزارش، در برنامه روزهای فرهنگی ایران در فیلیپین نمایشگاه خوشنویسی تندیس تقوی، بانوی هنرمند ایرانی در گالری «رنه روبلز»، نقاش فیلیپینی افتتاح شد و در این نمایشگاه آثار خوشنویسی شامل نامه امام علی(ع) به مالک اشتر، مناجات‌نامه حضرت علی(ع)، تابلوی صلوات تذهیب‌شده با طلا و چند تابلو از اشعار عرفانی شعرای ایران در معرض دید عموم قرار گرفت.

نمایش مناجات و عرفان در گالری نقاش معروف مانیل+عکس

تندیس تقوی، هنرمند خوشنویس و رئیس انجمن خوشنویسان شعبه مانیل و معاون انجمن دوستی زنان ایران و فیلیپین طی سخنانی در افتتاحیه نمایشگاه گفت: هنر به اندازه حضور بشر در زمین قدمت دارد و یکی از بارزترین جلوه‌های اسرارآمیز فرهنگ و تمدن ماست.

وی در ادامه به بررسی هنر خوشنویسی در ایران و اسلام پرداخت و افزود: خوشنویسی ایرانی و نستعلیق، عروس خطوط اسلامی، نمایانگر هنر ناب و خالص ایرانی بوده و با عرفان اصیل اسلامی آمیخته است و پیوند میان اشعار عرفانی و فلسفی و آیات قرآنی برقرار همواره بوده است.

نمایش مناجات و عرفان در گالری نقاش معروف مانیل+عکس

خوشنویسی؛ هنری جهانی
تندیس تقوی با بیان این‌که خوشنویسی یک هنر جهانی است، تصریح کرد: مرزهای این هنر محدود به هیچ کشوری نمی‌شود چه بسا کشورهای آسیای جنوب شرقی نقش و تأثیر عمده‌ای در دوران به وجودآمدن جاده ابریشم در هنر ایرانی و طرح و رنگ آن داشته‌اند.

نمایش مناجات و عرفان در گالری نقاش معروف مانیل+عکس

وی در پایان گفت: من امروز در قالب هنر، عشق، علاقه و پیام مهر و خالصانه مردم کشورم را به مردم کشورهای دنیا به ویژه به کشور و مردم زیبا و دوست‌داشتنی و مهمان‌نواز فیلیپین تقدیم می‌کنم.

«پنلوپه بلمونته»(Penelope Belmonte) رئیس پارک‌های ملی فیلیپین نیز در سخنانی ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی ایران در مانیل به خاطر روزهای فرهنگی ایران در فیلیپین گفت: موزه پارک ریزال آماده در اختیار گذاشتن فرصت‌های مقتضی به هنرمندان محلی و خارجی است. امروز شاهد بروز یکی از نقاط عطف تاریخ این مرکز تازه تأسیس شده به خاطر برگزاری نمایشگاه خوشنویسی یک بانوی هنرمند برجسته ایرانی که کسی نیست مگر خانم دکتر تندیس تقوی، هستیم.

نمایش مناجات و عرفان در گالری نقاش معروف مانیل+عکس

وی افزود: برگزاری نمایشگاه امروز تنها یکی از فعالیت‌های متعدد و مشترک ما با سفارت ایران در فیلیپین است. اما نمایشگاه امروز به خاطر ویژگی‌های آن یعنی روزهای فرهنگی ایران همراه با کمک به مردم(در طرح اطعام نیازمندان) دارای اهمیت خاصی است و به ما احساس ویژه‌ای می‌دهد. این اقدام در راستای احترام به مردم و پاسخی به حمایت‌های آنان است.

عواید صرف امور خیریه
این گزارش همچنین حاکی است، دوازده تابلو به نمایش درآمده در نمایشگاه به منظور کمک به مردم محروم مانیل به مسئولان گالری و موزه ریزال تحویل داده شد و قرار شد که این تابلوها در مراسمی رسمی پس از نمایش در گالری و موزه ریزال به علاقه‌مندان فروخته شود.

عواید حاصل از فروش این تابلوهای خوشنویسی که از سوی تندیس تقوی و در مراسم افتتاح روزهای فرهنگی ایران در فیلیپین تجویل مسئولان فیلیپینی شد، صرف اطعام نیازمندان می‌شود.

 

نمایش مناجات و عرفان در گالری نقاش معروف مانیل+عکس

نمایش مناجات و عرفان در گالری نقاش معروف مانیل+عکس

نمایش مناجات و عرفان در گالری نقاش معروف مانیل+عکس

 

انتهای پیام

>