گروه خبری سیاسی

پیام تسلیت دکتر روحانی به مناسبت حادثه تلخ و تأسف‌بار در ترمینال مسافربری سنندج


گروه سیاسی ــ رئیس‌ جمهور در پیامی با ابراز همدردی و تسلیت به خانواده‌های جان‌باختگان حادثه تلخ و تأسف‌بار در ترمینال مسافربری سنندج از مسئولان استانی به ویژه استاندار به‌عنوان نماینده دولت خواست تا نسبت به بررسی دقیق علت وقوع این حادثه اقدام کرده و تلاش و اهتمام ویژه‌ای برای رسیدگی به خانواده‌های داغ‌دیده و تسکین آلام آنان داشته باشند.
پیام تسلیت دکتر روحانی به مناسبت حادثه تلخ و تأسف‌بار در ترمینال مسافربری سنندج

 به گزارش ایکنا؛ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، متن پیام حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به شرح زیر است: 

بسم‌الله الرحمن الرحیم

انالله و اناالیه راجعون

وقوع حادثه تلخ و تأسف‌بار در ترمینال مسافربری سنندج که منجر به جان باختن و مجروح شدن تعدادی از هموطنان عزیزمان در استان کردستان گردید، موجب اندوه و تأثر عمیق شد.

هم‌اکنون لازم است مسئولان استانی به ویژه استان‌دار محترم به عنوان نماینده دولت، نسبت به بررسی دقیق علت وقوع این حادثه اقدام کرده و تلاش و اهتمام ویژه‌ای برای رسیدگی به خانواده‌های داغ‌دیده و تسکین آلام آنان داشته باشند.

اینجانب با ابراز همدردی، این مصیبت را از صمیم قلب به خانواده‌های عزیز جان‌باختگان این حادثه دلخراش و مردم استان کردستان تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند متعال برای درگذشتگان مظلوم رحمت و مغفرت و برای عموم بازماندگان صبر و اجر و برای مجروحان شفای عاجل مسئلت دارم.

حسن روحانی

رئیس جمهوری اسلامی ایران

انتهای پیام

سران رژیم صهیونیستی به‌عنوان جانیان جنگی در دادگاه بین‌المللی لاهه محاکمه شوند


گروه سیاسی ــ دبیرخانه کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین مجلس شورای اسلامی در محکومیت تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی به غزه بیانیه‌ای صادر کرد.
سران رژیم صهیونیستی به‌عنوان جانیان جنگی در دادگاه بین‌المللی لاهه محاکمه شوند

به گزارش ایکنا؛ به نقل از خانه ملت، دبیرخانه کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه‌ای تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی به غزه را محکوم کرد.

متن بیانیه به شرح زیر است:

دبیرخانه دائمی کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین مجلس شورای اسلامی حملات وحشیانه و ددمنشانه اخیر رژیم صهیونیستی علیه مردم بی‌دفاع و در محاصره غزه را که بر خلاف تمام موازین و قطعنامه‌های بین‌المللی و حقوق بشری نهادها و سازمان‌های ذیربط است به شدت محکوم می‌کند.

رژیم تروریستی و اشغال‌گر قدس علیرغم ۱۲ سال محاصره مردم غزه و محروم کردن ساکنین این منطقه از حقوق اولیه زندگی، وقاحت و سفاکی را به حدی رسانده است که در مقابل دیدگان افکار عمومی با پیشرفته‌ترین تجهیزات نظامی اهدایی آمریکا، مردم این منطقه را با قساوت تمام بمباران و زیرساخت‌های حیاتی منطقه را برای در تنگنا قرار دادن ملت مظلوم و بی‌پناه فلسطین نابود می‌سازد.

بی‌تردید سکوت و بی‌تفاوتی حاکم در جهان اسلام به‌ویژه برخی کشورهای عربی که با رژیم صهیونیستی مراوده دارند و مدارا می‌کنند و همچنین سازمان‌های مدعی حقوق بشر، به رهبران جنایتکار رژیم صهیونیستی این فرصت را می‌دهد که به جنایات خود علیه ملت مظلوم فلسطین که گناهی غیر از دفاع از سرزمین مادری خود و حق حیات ندارند، ادامه دهند.

دبیرخانه دائمی کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین ضمن تمجید و استقبال از اقدام شجاعانه و به حق پارلمان جمهوری ایرلند در تحریم کالاهای ساخت رژیم صهیونیستی، از مجالس کشورهای جهان و سازمان‌های مردم‌نهاد و بین‌المللی درخواست دارد تا برای توقف جنایت‌های مکرر و مداوم رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین و محکوم کردن اقدامات این رژیم در محروم کردن ساکنین غزه از حقوق اولیه و ادامه محاصره، تمام مساعی خود را مبذول داشته و زمینه محاکمه سران این رژیم به عنوان جانیان جنگی در دادگاه بین‌المللی لاهه را فراهم کنند.

انتهای پیام

سومین کنفرانس امنیتی تهران در بهمن‌ماه برگزار می‌شود


گزوه سیاسی ــ سومین کنفرانس امنیتی تهران با عنوان «امنیت منطقه‌ای در غرب آسیا، چشم‌انداز ثبات، همکاری و پیشرفت جمعی» برگزار می‌شود.
سومین کنفرانس امنیتی تهران در بهمن‌ماه برگزار می‌شود

به گزارش ایکنا؛ بنا به اعلام دبیرخانه سومین کنفرانس امنیتی تهران؛ این کنفرانس بهمن ماه ۹۷ در تهران گشایش می‌یابد. اولین و دومین کنفرانس امنیتی تهران با شعار «گفت‌وگو، احترام، اعتماد و همکاری متقابل جهت نیل به امنیت و پیشرفت جمعی» در غرب آسیا، درسال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ برگزار شد.

به گفته دبیرخانه این کنفرانس با توجه به دستاوردها و انعکاس گسترده مواضع و دیدگاه‌های سخنرانان و شرکت کنندگان دو کنفرانس قبلی که هریک با حضور افزون بر ۲۰۰ نفر از مقامات سیاسی و تحلیلگران داخلی و خارجی برگزار شد، امسال پیش از برگزاری کنفرانس اصلی در تهران، سه سمینار داخلی و خارجی (بین‌المللی و منطقه‌ای) در ماه‌های آبان، آذر و دی تشکیل می‌شود.

این سمینارها، چهارچوبی اصیل و بومی برای بحث و بررسی مسائل منطقه‌ای، تبیین راهبردها و سیاست‌های امینتی و خارجی جمهوری اسلامی ایران و طرح ایده‌ها و راهبردهای درون‌زا برای نیل به امنیت و پیشرفت جمعی خواهد بود.

در نشست اصلی و سمینارهای داخلی و خارجیِ سومین کنفرانس امنیتی تهران، مهم‌ترین مسائل و موضوعات امنیتی در غرب آسیا و فرصت‌ها و چالش‌های امنیتی منطقه‌ای، به منظور یافتن راه حل‌ها و راهکارهای مناسب و مطلوب، مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

همکاری و منازعه در غرب آسیا، پیشرفت جمعی در غرب آسیا، راهبرد بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در قبال صلح و ثبات در غرب آسیا، سیاست‌های دفاعی و امنیتی همکاری‌جویانه در غرب آسیا، ماهیت و الزاماتِ منطقه‌ای و بین‌المللیِ نظم امنیتی منطقه‌ای در غرب آسیا، دیپلماسی دفاعی در غرب آسیا، دیپلماسی دفاعی جمهوری اسلامی ایران، نقش و جایگاه راهبردی جمهوری اسلامی ایران در صلح و ثبات منطقه‌ای در غرب آسیا و الگوهای تسلیحاتی و کنترل تسلیحات در غرب آسیا از جمله مهمترین محورهای مباحث کنفرانس امنیتی تهران و سمینارهای مقدماتی آن است.

در چهارچوب سومین کنفرانس امنیتی تهران دو سمینار داخلی با درجه «علمی و پژوهشی» نیز در ماه‌های آذر و دی امسال از سوی چند مرکز راهبردی جمهوری اسلامی ایران از جمله دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی، شورای راهبردی روابط خارجی، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه، و مرکز مطالعات راهبردی دیپلماسی دفاعی وزارت دفاع با همکاری سایر موسسات و نهادها برگزار می‌شود.

به منظور فراهم شدن بستر مناسب برای هم‌اندیشی و هم‌افزایی فکری نخبگان علمی و اجرایی در حوزه امنیت منطقه‌ای ، پیش از برگزاری این سمینارها، مهم‌ترین محورها و موضوعات آن‌ها به صورت نشست‌های تخصصی در یکی از دانشگاه‌های همکار برگزار می‌شود.

برای تقویت جنبه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای کنفرانس علاوه بر میهمانان خارجی شرکت کننده در کنفرانس‌های پیشین از مقامات سیاسی فعلی و سابق کشور و صاحب نظران علمی و اجرایی کشورهای مختلف نیز برای شرکت در این کنفرانس دعوت شد‌ه‌اند.

براساس اعلام دبیرخانه این کنفرانس، محورهای دقیق مباحث سمینارها، تاریخ برگزاری هر یک از آن‌ها، نحوه ثبت نام و ارسال مقالات و پژوهش‌ها و تازه‌ترین خبرهای مرتبط با سومین کنفرانس، در روزهای آینده در سایت رسمی کنفرانس امنیتی تهران اطلاع‌رسانی می‌شود.

پیشتر رئیس دبیرخانه دائمی کنفرانس امنیتی تهران هدف از برگزاری این کنفرانس را ایجاد مجمعی برای گفت‌وگو، اعتمادسازی و تقویت همکاری بین کشورهای غرب آسیا برای رسیدن به امنیت و پیشرفت جمعی عنوان کرد.

دومین کنفرانس امنیتی تهران دی ماه سال ۹۶ با موضوع «امنیت منطقه‌ای در غرب آسیا، چالش‌ها و روندهای نوظهور» با سخنرانی افتتاحیه «محمد جواد ظریف» در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد.

در دومین دوره این کنفراس تعدادی از مقامات عالی‌رتبه داخلی و خارجی از جمله کمال خرازی، حسام‌الدین آشنا، علی لاریجانی رئیس مجلس، وزیران دفاع فعلی و سابق جمهوری اسلامی، یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان، جک استراو وزیر امور خارجه پیشین انگلیس، نخست‌وزیر سابق ایتالیا، معاون وزیر خارجه تاجیکستان، مشاور رئیس‌جمهوری لبنان، رئیس مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق و تعدادی از سفرای خارجی مقیم تهران و اساتید حوزه روابط بین‌الملل شرکت داشتند.

انتهای پیام/

حجت‌الاسلام سیداحمد خاتمی؛ خطیب جمعه این هفته تهران


گروه سیاسی ــ نماز عبادی ـ سیاسی جمعه این هفته تهران به امامت حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد خاتمی در مصلای امام خمینی(ره) اقامه می‌شود.
حجت‌الاسلام سیداحمد خاتمی؛ خطیب جمعه این هفته تهران

به گزارش ایکنا، مراسم نماز عبادی ـ سیاسی جمعه این هفته تهران از ساعت ۱۱:۴۰ در مصلای امام خمینی(ره) با زیارت آل یاسین آغاز و با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید توسط محمد مهدی بیگی ادامه می‌یابد.

در ادامه حجت‌الاسلام و المسلمین سید علی قاضی‌عسگر، نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت، به مناسبت سالروز میلاد امام رضا(ع) و هفته حج، پیش از خطبه‌ها به ایراد سخن خواهد پرداخت.

نماز عبادی ـ سیاسی جمعه پس از ایراد خطبه‌ها، به امامت حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمد خاتمی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، اقامه می‌شود.

یادآور می‌شود اذان ظهر به افق تهران ۱۳:۱۱ است.

انتهای پیام

ایران برای حضور در سوریه از هیچ کشوری کسب تکلیف نمی‌کند/ معامله بزرگ قرن عملی نمی‌شود


گروه سیاسی ــ رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: تا زمانی‌که دولت سوریه بخواهد ایران در این کشور خواهد ماند و هیچ کدام از کشورها نمی‌توانند با هم مذاکره‌ای درباره این مسئله داشته باشند و یا برای ما زمان تعیین کنند و از هیچ کشوری هم کسب تکلیف نمی‌کنیم.
ایران برای حضور در سوریه از هیچ کشوری کسب تکلیف نمی‌کند/ معامله بزرگ قرن عملی نمی‌شود

سردار غلامحسین غیب‌پرور، رئیس سازمان بسیج مستضعفین در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایکنا در رابطه با دیدار اخیر ترامپ و پوتین در هلسینکی فنلاند و درخواست رئیس جمهور آمریکا از پوتین برای خروج جمهوری اسلامی ایران از سوریه گفت: آن‌چه که جمهوری اسلامی در منطقه انجام می‌دهد بر اساس یک اصول بنیادین است و منطق ما تقویت جبهه مقاومت و رویارویی با رژیم اشغال‌گر قدس است که جزو آرمان‌هایمان بوده و خواهد ماند و هیچ‌کس هم نمی‌تواند به ما تحمیل کند که از این آرمان‌هایمان دست برداریم. بارها گفته‌ایم که آرمان غایی ما از بین رفتن رژیم صهیونیستی است و به فضل خدای بزرگ حتماً این امر محقق خواهد شد و تا زمانی‌که دولت سوریه بخواهد در این کشور خواهیم ماند و هیچ کدام از کشورها نمی‌توانند با هم مذاکره‌ای در خصوص خروج ایران از سوریه داشته باشند و یا برای ما زمان تعیین کنند و از هیچ کشوری هم کسب تکلیف نمی‌کنیم.   

وی در ادامه قدرت حزب‌الله لبنان را کابوس دشمنان مقاومت دانست و تصریح کرد: جنگ‌های لبنان در برابر رژیم اشغال‌گر قدس به یک الگو برای جبهه مقاومت تبدیل شده است. امروز شما زایش این ایستادگی را نه تنها در جنوب لبنان بلکه در یمن قهرمان هم می‌بینید؛ ما واقعاً به برادران عزیزمان در حزب‌الله لبنان و به‌ویژه سید عزیزمان، سید حسن نصرالله افتخار می‌کنیم که خداوند وجود ایشان را برای امت اسلام سلامت نگاه دارد و همچنین مباهات می‌کنیم به مقاومت تمامی مسلمانان در تمام جبهه‌ها، مخصوصاً مردم یمن که اثبات کردند، دشمن با زور نمی‌تواند بر امت مسلمان سیطره پیدا کند.

غیب‌پرور در تأکید این مطلب که پروژه معامله بزرگ قرن عملی نخواهد شد، گفت: هر آن‌چه مسلم است هر اقدامی که آمریکایی‌ها و رژیم اشغال‌گر قدس انجام دهند، در مقابل‌شان یک جبهه امید و بانشاط برای امت اسلام هست. آیه قرآن کریم به ما می‌گوید: « وَلا تَهِنوا وَلا تَحزَنوا وَأَنتُمُ الأَعلَونَ إِن كُنتُم مُؤمِنینَ»، یعنی ای مسلمانان شما سست نشوید و شما غمگین هم نباشید زیرا شما برترید و دست دشمن به شما نمی‌رسد و البته این یک شرطی دارد و این است که ایمان به هدف داشته باشیم و اگر مومن باشیم، نصرت خدا هم حتماً نازل خواهد شد.

رئیس سازمان بسیج در پایان افزود: ما این‌را ثابت کرده‌ایم و یاد گرفته‌ایم که پیروزی از دل خطر حاصل می‌شود و همچنین تجربه به ما ثابت کرده در هر میدانی که مقاومت کرده‌ایم، نصرت و فتح و ظفر ازآن ما بوده است. لذا این کنش و واکنش‌هایی که در منطقه شاهد هستیم، چیز جدیدی نیست و چهل سال است که وجود دارند و فقط یک مقداری غلظتش بیشتر شده است. همچنین قطعاً ملت مسلمان ایران اسلامی این کنش و واکنش‌ها را درک می‌کنند و هم انقلابشان را دوست دارند، هم پای رهبری انقلاب ایستاده‌اند و همچنین هیچ‌گاه این ملت شهدا را از یاد نخواهد برد، زیرا خون شهدا هزینه حفظ این انقلاب است و به طور قطع با مقاومت ملت ایران، آمریکا در برابر جمهوری اسلامی شکست خواهد خورد.

 گفت‌وگو از سعید امینی

انتهای پیام/

هجمه‌های داخلی و خارجی تأثیری بر عملکرد شورای نگهبان نداشته است


گروه سیاسی ــ عضو جامعه روحانیت مبارز عنوان کرد: مؤثر بودن نظارت شورای نگهبان و بی‌توجهی به نام‌ها و سوابق افراد و رصد علمکرد افراد برای تأیید صلاحیت آنها باعث شده که در برهه‌های مختلف به ویژه در آستانه ایام انتخابات با هجمه‌های غیر منصفانه از سوی برخی در داخل و تخریب هدفمند از سوی دشمنان در خارج مواجه شود که خوشبختانه این مسائل باعث نشده که اعضای شورای نگهبان تحت تأثیر این فشارها به وظیفه دینی، انقلابی و قانونی خود عمل نکنند.
هجمه‌های داخلی و خارجی تأثیری بر عملکرد شورای نگهبان نداشته است

به گزارش ایکنا، امروز، ۲۶ تیرماه، مصادف است با سالگرد تأسیس شورای نگهبان؛ نهادی که براساس قانون اساسی وظیفه مطابقت قوانین با شرع و قانون اساسی و نظارت بر فرآیند انتخابات را برعهده دارد و از این منظر جایگاه رفیعی در میان ارکان مختلف نظام جمهروی اسلامی ایران دارد.

جایگاه نظارتی شورای نگهبان تصویبی است نه تشریفاتی

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین ابراهیمی، عضو جامعه روحانیت مبارز، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا درباره نقش شورای نگهبان در تثبیت و تقویت اسلامیت و جمهوریت نظام جمهوری اسلامی گفت: شورای نگهبان یکی از ارکان مهم نظام است و اگر خواهان اسلامیت نظام هستیم این شورای نگهبان است که با تطبیق قوانین مصوب مجلس با شرع مقدس و دستورات و احکام دینی، اسلامیت نظام را تضمین می‌کند و این یکی از ابتکارات انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی است که چنین نهادی را ایجاد کرده است.

وی اظهار کرد: شورای نگهبان براساس قانون اساسی در یک جایگاه نظارت تصویبی قرار دارد و تا این شورا قانونی را تأیید نکند آن قانون به عرصه عمل نرسیده و مشروعیت پیدا نمی‌کند. اگر روزی شورای نگهبان در کشور نباشد مجلس هیچ قانونی را نمی‌تواند تصویب کند لذا از این نظر شورای نگهبان دارای یک جایگاه والا در نظام حقوقی و قانون اساسی است و لازم است همگان به نظرات فقها و حقوقدانان شورای نگهبان احترام بگذارند.

حجت‌الاسلام ابراهیمی درباره نقش این شورا در حفاظت از جمهوریت و رأی مردم گفت: تطبیق مصوبات مجلس با قانون اساسی، نظارت بر انتخابات و تأیید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی در واقع حفاظت و تقویت بعد جمهوریت و مردمسالاری نظام است.

عضو جامعه روحانیت مبارز با تأکید بر اینکه نظارت شورای نگهبان بر این دو بعد، استصوابی است، نه تشریفاتی و استطلاعی، گفت: همین نوع نظارت باعث شده که شورای نگهبان بتواند نقش مؤثری در حفاظت از جمهوریت و اسلامیت نظام ایفا کند.

هجمه‌ها به شورای نگهبان به دلیل مؤثر بودن نظارت آن است

وی در پایان با اشاره به برخی هجمه‌ها به این نهاد گفت: مؤثر بودن نظارت شورای نگهبان و بی‌توجهی به نام‌ها و سوابق افراد و رصد علمکرد افراد برای تأیید صلاحیت آنها باعث شده که در برهه‌های مختلف به ویژه در آستانه ایام انتخابات با هجمه‌های غیر منصفانه از سوی برخی در داخل و تخریب هدفمند از سوی دشمنان در خارج مواجه شود که خوشبختانه این مسائل باعث نشده که اعضای شورای نگهبان  تحت تأثیر این فشارها به وظیفه دینی، انقلابی و قانونی خود عمل نکنند.

انتهای پیام


بستن