گروه خبری سیاسی

علی لاریجانی جان باختن جمعی از هموطنان‌ در سانحه آتش‌سوزی اتوبوس مسافربری را تسلیت گفت


گروه سیاسی ــ رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی فوت جمعی از هموطنان‌مان در سانحه تصادف و آتش‌سوزی اتوبوس مسافربری در شهر سنندج را تسلیت گفت.
علی لاریجانی جان باختن جمعی از هموطنان‌ در سانحه آتش‌سوزی اتوبوس مسافربری را تسلیت گفت

به گزارش ایکنا؛ به نقل از خانه ملت، متن پیام تسلیت علی لاریجانی به شرح ذیل است:

وقوع حادثه دل‌خراش آتش‌سوزی بر اثر برخورد تانکر سوخت با اتوبوس مسافربری در شهر سنندج که موجب جان باختن و مجروح شدن جمعی از هموطنان شد باعث تأسف و تأثر گردید.

ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های درگذشتگان و مردم شریف استان کردستان و همدردی با بازماندگان، شفای عاجل مصدومان را از خداوند متعال مسئلت می‌کنم.

علی لاریجانی
رئیس مجلس شورای اسلامی

انتهای پیام

کاسه‌ شهد و شیرینی به جای کاسه‌ زهر


گروه سیاسی ــ رهبر معظم انقلاب در بخشی از بیانات خود در تاریخ 11 مهر 1369 در خصوص قطعنامه 598 فرمودند: «یک روز بنده‌ صالح خدا، آن انسان بزرگ و مخلص که هیچ‌چیز را برای خودش نمی‌خواست و همه‌ کارها را برای خدا می‌کرد و همه چیز را برای او می‌خواست، در قضیه‌ قطعنامه گفت: کاسه‌ زهر را نوشیدم. این تلخی را او تحمل کرد؛ ولی خدای متعال به آن بنده‌ صالح عوض داد و هنوز دو سال و اندی نگذشته کاسه‌ شهد و شیرینی پیروزی را به ملتش چشاند و کامشان را شیرین کرد».

به گزارش ایکنا؛ پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، گزیده‌ای از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مورد قطعنامه‌ ۵۹۸ را به مناسبت سالگرد پذیرش آن منتشر کرد.

کاسه‌ شهد و شیرینی به جای کاسه‌ زهر...

هر کسی در این ایام، اظهارات مخالفان ما را در دنیا گوش کرده یا خوانده باشد، می‌فهمد که دشمنان نظام ما، چه‌طور از عزت امروز جمهوری اسلامی، از ته دل ناراحتند. پیروزی ملت ایران، به کام اینها تلخ آمد. خدای متعال، همه‌ی کارها را با حساب انجام می‌دهد. یک روز بنده‌ صالح خدا، آن انسان بزرگ و مخلص که هیچ‌چیز را برای خودش نمی‌خواست و همه‌ی کارها را برای خدا می‌کرد و همه چیز را برای او می‌خواست، در قضیه‌ی قطعنامه گفت: کاسه‌ی زهر را نوشیدم. این تلخی را او تحمل کرد؛ ولی خدای متعال به آن بنده‌ی صالح عوض داد و هنوز دو سال و اندی نگذشته کاسه‌ی شهد و شیرینی پیروزی را به ملتش چشاند و کامشان را شیرین کرد. آن فداکاری، این ثمره را داشت. «اللهم ما بنا من نعمة فمنک لا اله الا انت». همه چیز متعلق به او و به اراده‌ی اوست.
سخنرانی در دیدار با گروه کثیری از آزادگان و اقشار مختلف مردم، در اولین روز از هفته‌ وحدت ۱۱/۰۷/۱۳۶۹

خصوصیت ملی مردم ایران

ما در جنگ فهمیدیم که ملت ما یک فرصت فوق‌العاده دارد؛ یک فرصت ملی و آن این است که مردم احساس مسؤولیت دارند. مردم ایران این‌گونه‌اند. شاید همه‌ی مردم دنیا این‌طور نباشند. بعد از قضیه‌ی قبول قطعنامه، که دشمن فرصت طلبی می‌کرد و می‌خواست از موقعیت سوء استفاده کند، ناگهان شما دیدید آن‌چنان جبهه‌ها پر شد که در طول جنگ، کمتر سابقه داشت، یا هیچ سابقه نداشت. بعد از قطعنامه، این‌گونه شد. قطعنامه را که قبول کردیم، عراق حمله کرد. مردم دیدند دشمن نارو می‌زند و فرصت طلبی می‌کند. ناگهان، همه احساس مسؤولیت کردند. نگفتند: «دیگر کار از کار گذشته است. می‌خواستند قبول نکنند! چرا امام قبول کرد؟!» می‌توانستند این‌گونه بگویند؛ اما نگفتند. این، یک خصوصیت ملی است و ما این را در جنگ می‌فهمیم؛ کمااین‌که در انقلاب می‌فهمیم و در دیگر قضایای بزرگ می‌فهمیم. هیچ صحنه‌ای مثل صحنه‌ی جنگ، برای گزارش خصوصیات یک ملت و همه‌ی چیزهایی که در گزاره‌ی تاریخی مورد نظر است، مناسب نیست. بیانات در دیدار مسئولان برگزارکننده «هفته‌ی دفاع مقدس» ۲۹/۰۶/۱۳۷۲

پذیرش قطعنامه، به خاطر ترس نبود

قطعنامه را هم که امام قبول کرد، به‌خاطر این فشارها نبود. قبول قطعنامه از طرف امام، به خاطر فهرست مشکلاتی بود که مسؤولین آن روزِ امورِ اقتصادی کشورْ مقابلِ رویِ او گذاشتند و نشان دادند که کشور نمی‌کِشد و نمی‌تواند جنگ را با این همه هزینه، ادامه دهد. امام مجبور شد و قطعنامه را پذیرفت. پذیرش قطعنامه، به خاطر ترس نبود؛ به خاطر هجوم دشمن نبود؛ به خاطر تهدید امریکا نبود؛ به‌خاطر این نبود که امریکا ممکن است در امر جنگ دخالت کند. چون امریکا، قبل از آن هم در امر جنگ دخالت می‌کرد. وانگهی؛ اگر همه‌ی دنیا در امر جنگ دخالت می‌کردند، امام رضوان‌اللَّه علیه، کسی نبود که رو برگرداند. بر نمی‌گشت! آن، یک مسأله‌ی داخلی بود؛ مسأله‌ی دیگری بود.

در تمام عمر ده ساله‌ی حیات مبارک امام رضوان اللَّه تعالی علیه، پس از پیروزی انقلاب، یک لحظه اتّفاق نیفتاد که او به خاطر سنگینیِ بارِ تهدیدِ دشمن، در هر بُعدی از ابعاد، دچار تردید شود. این، یعنی همان برخورداری از روحیه‌ی حسینی.

جنگ، تلفات دارد. جان یک انسان، برای امام خیلی عزیز بود. امام بزرگوار، گاهی برای انسانی که رنج می‌بُرد، اشک می‌ریخت و یا در چشمانش اشک جمع می‌شد! ما بارها این حالت را در امام مشاهده کرده بودیم. انسانی رحیم و عطوف، دارای دلی سرشار از محبّت و انسانیت بود. اما همین دل سرشار از محبّت، در مقابل تهدید شهرها به بمباران هوایی، پایش نلرزید و نلغزید. از راهْ برنگشت و عقب‌نشینی نکرد. همه‌ی دشمنان انقلاب در طول این ده سال، فهمیدند و تجربه کردند که امام را نمی‌شود ترساند. این، نعمت بسیار بزرگی است که دشمن احساس کند عنصری چون امام، با ترس و تهدید از میدان خارج نمی‌شود. امام، با منش و شخصیت درخشان خود، کاری کرد که همه در دنیا، این نکته را فهمیدند. فهمیدند که این مرد را از میدان نمی‌شود خارج کرد؛ تهدید نمی‌شود کرد؛ با فشار و با تهدیدهای عملی هم نمی‌شود او را از راه خود منصرف کرد. لذا مجبور شدند خودشان را با انقلاب تطبیق دهند.
بیانات در اجتماع پرشکوه زائران مرقد امام خمینی(ره) ۱۴/۰۳/۱۳۷۵

خانواده‌های شهدا، از مهمترین ابزارهای الهی برای استمرار جهاد ملت ایران بودند

حتما خوانده‌اید که امیرالمؤمنین یا خود پیغمبر در مراحل اعزام نیرو به جبهه‌ها، چه کشیدند! قرآن می‌گوید: «یقولون ان بیوتنا عورة و ماهی بعورة ان یریدون الا فرارا»؛ به آنان می‌گویی عازم جبهه‌ی نبرد شوید، اما هر کدامشان بهانه‌ای می‌آورند. می‌گویند: «خانه‌مان خراب است. گرفتاری داریم. فصل تابستان است و هنگام چیدن خرما و برداشت محصول. کار و کسبمان کساد می‌شود.» نفس پیغمبر بود، اما نمی‌توانست آنان را به جبهه بکشاند! بعد از جریان قطعنامه که مجددا عراق حمله کرد و حضرت امام پیام دادند و بنده هم چیزی نوشتم، به منطقه رفتم. در آن فصل از سال دیدم سراسر کوه و دشت و بیابان، پوشیده از مردم است. آیا اینها کار نداشتند؟ کشاورزی نداشتند؟ بیوتشان «عوره» نبود؟ عجیب است! این چه حرکت و چه قدرتی بود؟ البته جز قدرت خدا هیچ چیز دیگر نبود و عاملش هم امثال شما بودید. می‌خواهم این را عرض کنم که پدران و مادران شهدا، از مهمترین ابزارهای الهی بودند برای این‌که جهاد استمرار پیدا کند؛ برای این‌که ملت شکست نخورد؛ برای این‌که انقلاب در قمار جهانی نبازد و در این مقابله‌ی جهانی نتوانند آن را از میدان خارج کنند. شما بزرگترین ابزار بودید. نفس امام در شما، در ملت و در جوانان اثر کرد.
بیانات در دیدار با خانواده‌های شهدای مشهد ۲۵/۰۱/۱۳۷۱

دلیل رد قطعنامه‌ اول

جنگ را چه کسی به وجود آورد؟ نمی‌شود گفت جنگ را فقط عراق به وجود آورد. همه‌ی قراین از اول کار نشان می‌داد که استکبار پشت سر عراق است؛ او را کمک نظامی کردند؛ از لحاظ تبلیغاتی به او کمک کردند و شورای امنیت را در خدمت متجاوز قرار دادند. با این‌که جنگ به این اهمیت در این نقطه‌ی حساس واقع شده بود، اما روزهایی گذشت که سازمان ملل در آن روزها، هیچ عکس‌العملی نشان نداد؛ این عادی نیست. در حمله‌ی عراق به کویت، بعد از چند ساعت شورای امنیت موضعگیری کرد؛ اما در حمله‌ی عراق به ایران، تا وقتی که تانکهای عراقی پیشروی می‌کردند، شورای امنیت ساکت و تماشاچی نشست؛ بعد از آن‌که هزاران کیلومتر را تصرف کرده بودند، شورای امنیت یک کلمه حرف زد، که آن هم تقبیح تجاوز نبود؛ عراق را ملامت نکرد که چرا تجاوز کرده و جنگ را شروع کرده است؛ به دو طرف گفت که حالا بیایید دست از جنگ بکشید و آتش‌بس کنید! یعنی درحقیقت، تثبیت عراق در اراضی اشغالی ما. البته ما قبول نکردیم و آن قطعنامه را رد کردیم.
خطبه‌های نماز جمعه‌ی تهران ۰۵/۰۷/۱۳۷۰

تکلیف و مصلحت اسلام این است

می‌بینید آنچه که امام می‌کند در دلها جا باز می‌کند این مردمی که هشت سال گفته بودند جنگ جنگ، امام عزیزمان آن وقتی که مصلحت دانست قطعنامه را قبول کرد گفت نه آتش‌بس، ملاحظه نکرد که حالا من هفته‌ی قبل یا ده روز قبل یا یک ماه قبل، خود من چی گفتم نه تکلیف این است مصلحت اسلام این است، کی چه خواهد گفت برای امام مطرح نیست و چون برای خدا کار می‌کند خدا هم برای او همه‌ی مقدمات را فراهم می‌آورد، «من کان لله کان الله له» دلهای مردم مجذوب سخن امام می‌شود همان مردمی که تا دیروز شعار می‌دادند به جنگ جنگ آنچنان صداقت و صراحت و خلوص امام در دلهای آنها کارگر می‌شود که آنها بر می‌گردند راهپیمایی می‌کنند شعار می‌دهند که نخیر امروز باید آتش‌بس باشد؛ این نشانه‌ی خلوص است. بیانات در خطبه‌های نماز جمعه تهران ۱۱/۰۱/۱۳۶۸

قبول قطعنامه‌ی ۵۹۸، توطئه‌ دشمن را برگرداند

این قطعنامه که زیر فشار سهمگین رزمندگان اسلام بر پیکر دشمن صادر شد، سندی است که شعار دفاع مقدس ما در آن تأمین گردیده بود و اجرای کامل آن، دشمن را به شکست قطعی می‌رسانید و لذا هرگز جمهوری اسلامی آن را رد نکرد. آنچه برای ایران اسلامی مطرح و موجب عدم شتاب در قبول آن می‌شد، اصرار بر تنبیه متجاوز به قدر کافی در میدانهای نبرد و نیز بی‌اعتمادی در اجرای میثاقهای بین‌المللی توسط قدرتهای بزرگ بود.

از صدور قطعنامه تا قبول رسمی آن از سوی جمهوری اسلامی، دنیا شاهد سنگینترین ضربات نیروهای اسلام بر دشمن و فتوحات بزرگ رزمندگان ما بر دشمن در جبهه‌های جنگ از سویی و فشارهای همه جانبه از سوی حامیان رژیم عراق علیه ایران اسلامی از سوی دیگر بود. حصر اقتصادی، حمله به تأسیسات ما در خلیج فارس و تمرکز بی‌سابقه‌ی نیروهای نظامی امریکا و ناتو در اطراف مرزهای آبی و هوایی و حتّی تجاوز به آنها، بخشی از این فشارها بود؛ به طوری که تقریباً هیچ فشار ممکن باقی نماند، مگر آن‌که بر ملت ایران وارد شد و رژیم امریکا تقریباً به‌طور مستقیم وارد صحنه شد. تهدیدها، بمبارانهای وسیع شیمیایی و جنایت حمله به شهرها و هواپیمای مسافربری و کشتی غیرنظامی و اثبات این‌که استکبار در حمایت از عراق آمادگی برای دست یازیدن به هر جنایتی دارد، بخشی از حوادث این دوران است و جا دارد در موقع مقتضی، این حقایق هشداردهنده برای ملت ایران شکافته و بر ملا گردد.

قبول قطعنامه‌ی ۵۹۸ از سوی جمهوری اسلامی و رهبر عظیم‌الشّأن فقید آن، توطئه‌ی وسیع دشمن را بار دیگر با هدایت الهی به خود او برگرداند و دشمن را که تحت شعار صلح‌طلبی، به هر جنایتی دست می‌زد، خلع شعار کرد. شاید مشیت الهی بر این بود که با قبول قطعنامه، حقانیت جمهوری اسلامی بیش از پیش در جهان آشکار شود و ملت ایران به هدفهای اساسی خود در سطح بین‌المللی نزدیکتر گردد.

با این ابتکار جمهوری اسلامی، دشمن در دو راهی شکست قرار گرفت: اگر اجرا شود، ایران اسلامی به خواسته‌های خود رسیده است و اگر اجرا نشود، داعیه‌ی همیشگی جمهوری اسلامی مبنی بر لزوم قطع ریشه‌ی تجاوز و رابطه‌ی میان تجاوزِ عراق و حاکمیت سلطه در جهان و این‌که رژیم عراق در ادعای صلح‌طلبی صداقت نداشته است، به اثبات می‌رسد و بی‌اعتمادی به قرارهای ساخته‌ی قدرتها که جمهوری اسلامی همواره مدعی آن بوده است، در میان ملتها رایج خواهد شد و آنها را بر تکیه‌ی فقط به نیروی خویش، تشویق خواهد کرد.

حکام سبکسر عراق که در طول جنگ عملاً نشان داده‌اند از تشخیص مصالح عاجزند، این بار نیز زیانبارترین راه را گزیدند؛ یعنی ابتدا با حمله به ایران و ندیده گرفتن شعارهای خود در قبول قطعنامه، بی‌اعتباری سخن و عمل خود را به دیرباورترین اشخاص هم ثابت کردند و البته وقتی با حضور بی‌نظیر رزمندگان در جبهه، مجبور به عقب‌نشینی در بخش عظیمی از مرزها شدند، یک بار دیگر آزموده را آزمودند. با تعلل در اجرای قطعنامه، باز هم اقدامی دیگر در جهت عکس منافع سیاسی و اقتصادی و نظامی و حیثیتی خود انجام دادند و جهالت و آزمندی خود را به اثبات رساندند.

نگهداشتن بخشی از اراضی ایران اسلامی که عمدتاً دزدانه و پس از آتش‌بس تصرف شده، به قیمت تعطیل قطعنامه‌یی که مدتها دم از اجرای آن می‌زده‌اند، جز نکبت و پشیمانی، چیزی برای آنها به ارمغان نخواهد آورد و این حیله‌ی شیطانی نیز به خود آنان بر خواهد گشت: «ولایحیق المکر السّیئی الّا باهله». آنان دیر یا زود، مجبور به تخلیه‌ی این اراضی خواهند شد و همه می‌دانند که ایران انقلابی، حضور متجاوز غاصب پلید را در مرزهای خود، زمان درازی تحمل نخواهد کرد و به طور حتم خسارتی که در این مرحله نصیب متجاوز و منطقه خواهد شد، مانند گذشته خسارتی سنگین خواهد بود. اگر یک سال پیش، صدام به اجرای قطعنامه تن داده بود، اینک اسرا برگشته، اروند لایروبی شده و صلح مستقر گردیده و پیشرفت بازسازیها چشمگیر بود. آنچه از تعلل رژیم عراق در عمل به قطعنامه، تا کنون بر دو کشور وارد شده، و آنچه از این پس وارد شود، مسؤولیتش بر دوش رژیم عراق و شخص صدام است. پیام به مناسبت نهمین سالگرد جنگ تحمیلی ۳۰/۰۶/۱۳۶۸

گردهمایی سفرا و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج طی هفته آینده


گروه سیاسی ــ سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: نخستین سمینار سفرا و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در دولت دوازدهم، هفته آینده پس از دیدار وزیر و مدیران وزارت امور خارجه و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با مقام معظم رهبری و حضور در مرقد بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران و با سخنرانی رئیس محترم جمهوری آغاز به کار می‌کند.
گردهمایی سفرا و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج طی هفته آینده

به گزارش ایکنا؛ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجه، سخنگوی وزارت امور خارجه با اعلام این خبر اظهار کرد: نخستین سمینار سفرا و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در دولت دوازدهم، هفته آینده پس از دیدار وزیر و مدیران وزارت امور خارجه و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با مقام معظم رهبری و حضور در مرقد بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران و با سخنرانی رئیس محترم جمهوری آغاز به کار می‌کند. همچنین رؤسای قوای مقننه و قضائیه نیز با حضور در این گردهمایی سخنرانی خواهند کرد.

قاسمی افزود: معاون اول رئیس جمهور، و برخی از وزرا و دیگر مقامات اقتصادی نیز از جمله مهمانان و سخنرانان این گردهمایی تخصصی خواهند بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: بررسی آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و رویکرد جمهوری اسلامی ایران در قبال این تحولات در چارچوب «گسترش هدفمند دیپلماسی و ارتباطات خارجی» از محورهای اصلی نشست‌های سمینار است. علاوه بر كار گروه‌های طراحی شده برای انجام نشست‌های تخصصی و موضوعی، در تعدادی از جلسات این سمینار چند تن از وزرا و دیگر مقامات كشور حضور یافته و ضمن ایراد سخنرانی پیرامون موضوعات مهم منطقه‌ای و دیگر مباحث تخصصی تعیین شده برای این گردهمایی سراسری به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان افزود: با توجه به اهمیت دیپلماسی اقتصادی در چارچوب اقتصاد مقاومتی و با مد نظر قرار دادن شرایط جدید کشور و تحولات جهانی و لزوم توجه بیش از پیش به مباحث اقتصادی، بخش عمده‌ای از نشست‌ها، تبادل نظرها و دیدارهای این سمینار در مقایسه با سمینارهای گذشته به موضوعات اقتصادی و نحوه تعامل سفارتخانه‌های ایران با بخش‌های خصوصی و دولتی كشور متوقف فیه و برقراری ارتباط با همتایان داخلی آن‌ها به منظور مواجهه با شرایط جدید اختصاص خواهد یافت.

انتهای پیام/

جام جهانی، یک رئیس‌جمهور و نمایش ظریف دیپلماسی عمومی


گروه سیاسی ــ نحوه رفتار و حضور رئیس‌جمهور کرواسی در مسابقات جام جهانی بار دیگر اهمیت دیپلماسی عمومی و ضرورت جدی تلقی کردن آن را یادآور شد که امروز مسئولان کشور حتی می‌توانند با درس گرفتن از چگونگی استفاده هنرمندانه از این ابزار در عرصه داخلی و شرایط جنگ اقتصادی و روانی دشمن با هدف تقویت سرمایه اجتماعی و افزایش اعتماد عمومی به نهادهای حاکمیتی برای موفقیت در این نبرد گام بردارند.
جام جهانی، یک رئیس‌جمهور و نمایش ظریف دیپلماسی عمومی

جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به اتمام رسید اما می‌توان به جز مسائل فنی، نکات و درس‌های فراوانی را در حوزه‌های اقتصادی، مدیریتی، فرهنگی،اجتماعی و ... از این رویداد بزرگ بین‌المللی که یک‌ماه عرصه رسانه‌ای را به تسخیر خود درآورده بود برداشت کرد.

یکی از این نکات مهم استفاده از ظرفیت دیپلماسی عمومی است. در طی سال‌های اخیر بارها این کلیدواژه از سوی مسئولان کشورمان تکرار شده و بر اهمیت آن تأکید شده است. البته اینکه تا چه حد یک برنامه‌ریزی مدون و هوشمندانه برای استفاده از ظرفیت‌های دیپلماسی عمومی صورت گرفته بحثی جداگانه می‌طلبد که لازم است نخبگان و کارشناسان عرصه دیپلماسی و رسانه به تبیین این مسئله بپردازند.

به طور خلاصه با پایان یافتن جنگ سرد و اهمیت پیدا کردن اولویت‌های اقتصادی در کنار اولویت‌های امنیتی در سیاست خارجی دولت‌ها و افزایش نقش بازیگران غیر دولتی، مانند شرکت‌های خصوصی و چند ملیتی و نخبگان غیر دولتی، ابزاری غیر از دیپلماسی سنتی نیز اهمیت پیدا کرد که از آن به دیپلماسی عمومی تعبیر می‌شود. از طرفی انقلاب در عرصه رسانه‌ای و ارتباطاتی و گسترش فضای مجازی، افکار عمومی را به رکن مهمی در حوزه سیاست‌گذاری و تصمیم‌سازی بدل کرده که سیاستمداران و دولتمردان را به شناخت بیشتر خواسته‌ها، مطالبات، نوع ادراک افکار عمومی وادار می‌کند و از این منظر هم دیپلماسی عمومی ابزاری برای فهم نگاه و مطالبات افکار عمومی است.

اما دیپلماسی عمومی چیست و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟ دیپلماسی عمومی را ابزار یا مکانیسم اعمال قدرت نرم در عرصه عمل خوانده‌اند(۱). در تعریف دیگر «دیپلماسی عمومی ارتباطات معطوف به منافع ملی یک کشور از طریق ارتباط با مردم خارج از مرزهای جغرافیایی است. با این تعریف، مسائلی از قبیل اعزام دانشجو به خارج، پذیرش بورس‌های تحصیلی، خبرنگاران اعزامی، فرآیند ارتباط میان فرهنگی، برگزاری انواع جشنواره‌های هنری، همایش‌ها و سمینارهای فرهنگی و پخش برنامه‌های صوتی و تصویری و حتی ایجاد سایت‌های اینترنتی، همه و همه در حوزه دیپلماسی عمومی قابل بحث می‌باشد» (۲).

از این منظر می‌توان دیپلماسی عمومی را مجموعه‌ای از استراتژی‌ها و تاكتیك‌های جدید دیپلماتیك دانست كه در خدمت دستگاه سیاست خارجی یك كشور قرار می‌گیرند و تلاش می‌كنند تا وجهه و تصویر یك كشور را در جهان و در نزد افكار عمومی بهبود بخشند.

براین اساس اهمیت و هدف نهایی دیپلماسی عمومی اثرگذاری بر اذهان مردم دیگر کشورها از طریق بهره مندی از روش های ارتباط جمعی و به معنای مدیریت کردن ارتباطات خارجی برای ایجاد تصویر مثبت از کشور است؛ به گونه‌ای که موفقیت‌های خود را در میان دیگر جوامع شایع سازد، شکست‌های احتمالی را کوچک جلوه دهد و تغییرات در حکومت و جامعه را برای دیگران توضیح دهد تا دولت‌ها و ملت‌های دیگر، تمایل مثبتی نسبت به کشور به کاربرنده دیپلماسی عمومی در ذهن خود احساس نمایند(۳). براین مبنا است که جوزف نای، دیپلماسی عمومی را یکی از منایع شکل‌دهنده قدرت نرم بیان کرده است.

اما ارتباط جام جهانی با دیپلماسی عمومی چیست؟ همانطور که مشاهده شد در خلال برگزاری جام جهانی شخصیت‌های سیاسی عالی‌رتبه زیادی در روسیه و برای تماشای مسابقات فوتبال حضور پیدا کردند که این از اهمیت فوتبال به عنوان یک فراورزش که امروزه تبدیل به یک صنعت، تجارت و حتی کالای فرهنگی و رسانه‌ای شده، حکایت دارد که همین موجب تکاپوی زیاد سیاستمداران برای بهر‌ه‌برداری از دستاوردها و منافع جام جهانی فوتبال برای کشورهای‌شان شده است.

در این میان شاید به جرئت بتوان گفت تنها یک نفر به صورت ویژه از میان همه این سیاستمداران مود توجه قرار گرفت و موفق شد توجه افکار عمومی را، به ویژه با نحوه حضور هوشمندانه در بازی فینال به عنوان مهمترین بازی جام، به خود جلب کند و آن هم رئیس‌جمهور کرواسی بود. شاید عده‌ای این برجسته شدن یا به تعبیری بولد شدن رسانه‌ای را از نگاه جنسیتی تعبیر کنند اما اگر آن را هم تا حدی دخیل بدانیم اما این همه واقعیت نیست. نحوه سفر (همراه با مردم عادی در پرواز اکونومی)، نوع حضور، واکنش‌های عاطفی، نوع ارتباطات عمومی و ... همگی نقش مهمی در برجسته شدن رئیس‌جمهور کرواسی در این مسابقات داشت.

اما قطعا یکی از اهداف خانوم کیتاروویچ و مجموعه دولت کرواسی، استفاده از ظرفیت‌های جام جهانی برای ارائه یک تصویر مثبت و صلح‌طلبانه از کرواسی و تأثیرگذاری بر افکار عمومی بود که با ابزار دیپلماسی عمومی موفق به انجام این کار شدند. در واقع این حضور و اهداف آن را نباید ساده‌انگارانه صرفا به دیدن مسابقات فوتبال تقلیل داد بلکه پشت سر این حضور، پوشیدن لباس تیم ملی کرواسی به جای لباس رسمی، اشک‌ها، لبخندها، حضور عادی، بی&zwnj تکلف، غیر نمایشی و به دور از شعار در میان مردم، ارتباطات عاطفی و محبت‌آمیز با مقامات سایر کشورها و بازیکنان تیم رقیب و ...قطعا اهداف بزرگ&zwnj تری وجود دارد که مهمترین آن کسب بیشترین منافع اقتصادی و سیاسی است.

در واقع شاید بتوان گفت اکنون در ذهن بسیاری از توریست‌ها و گردشگران در اقصی نقاط جهان، کرواسی هم بیشتر شناخته شده و هم به یک مقصد مطلوب مبدل شده و مردم جهان کرواسی را با تصویر یک رئیس‌جمهور مردمی، مهربان، دارای محبوبیت بالا که به دنبال صلح و دوستی جهانی است به خاطر ‌سپرده‌اند که قطعا این اتفاق برای کشوری با وسعت و جمعیت کرواسی یک دستاورد بسیار بزرگ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به شمار می‌رود که با استفاده مناسب، هوشمندانه و غیرشعاری از ظرفیت‌های دیپلماسی عمومی حاصل شده است.

این مسئله می‌تواند برای مسئولان کشور ما نیز درس بزرگی باشد که ظرفیت‌های دیپلماسی عمومی را کوچک نشمرده و آن را جدی تلقی کنند. در شرایط فعلی که کشور دچار معضلات و مشکلات عدیده اقتصادی است و تحریم‌های آمریکا در شرف آغاز است و به تعبیر رهبر معظم انقلاب مقابله با جنگ اقتصادی و روانی دشمن بیش از گذشته نیازمند تقویت پیوند مسئولان با مردم است، مسئولان و سیاستگذاران کشور می‌توانند از الگوهای این ابزار و استفاده از تجارب موفق این حوزه مانند همین مورد ذکر شده، در عرصه داخلی نیز بهره برده و از آن در جهت تقویت سرمایه اجتماعی و بالا بردن ضریب اعتماد مردم به دستگاه‌ها و نهادهای حاکمیتی گام بردارند تا بتوانند حقیقتا مردم را وارد مشارکت در این جنگ اقتصادی و فشار روانی دشمن کرده و از ظرفیت‌های حضور مردم برای موفقیت در این میدان استفاده ببرند.

شاید یکی از مهم‌ترین این درس‌ها افزایش ارتباطات صریح و حتی چهره به چهره با اقشار مختلف جامعه، حضور عادی و غیر نمایشی در میان مردم، شنیدن دردها و گلایه‌های آنان، حضور در مناطق محروم کشور و محدود نکردن این دیدارهای مردمی به کلان شهرها و مراکز استان‌ها از یک‌سو و دیدار و گفت‌وگو با نخبگان و کارشناسان حوزه‌های مختلف با هر نوع گرایش فکری برای شنیدن راهکارها، نظرات و انتقادات آنان در راستای گذار از شرایط فعلی است.  

پی‌نوشت:
۱ـ احدی، افسانه(۱۳۸۸): «برنامه هسته ای ایران از نگاه دیپلماسی عمومی»، فصلنامه راهبرد، سال هجدهم، شماره ۵۱.
۲ـ بختیاری، ابراهیم(۱۳۹۰): «بررسی شباهت ها و تفاوت های دیپلماسی عمومی با مفاهیم نرم»، فصلنامه عملیات روانی، سال هشتم، پائیز، شماره ۳۰.
۳ـ پوراحمدی، حسین(۱۳۸۹): قدرت نرم و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، قم، انتشارات بوستان کتاب.

به قلم مهدی مخبری، دانشجوی دکتری جامعه شناسی سیاسی

انتهای پیام

روحیه بالای خانواده شهدا و جانبازان نشان‌دهنده مسیر مستقیم است


گروه سیاسی ــ رئیس‌ جمهور با حضور سرزده در منزل «جواد جعفری قدوسی» جانباز 70 درصد دفاع مقدس، در فضایی گرم و صمیمی با این جانباز سرافراز و خانواده‌شان دیدار و گفتگو کرد.
روحیه بالای خانواده شهدا و جانبازان نشان‌دهنده مسیر مستقیم است

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر سه‌شنبه در این دیدار با تجلیل از ایثار و جانفشانی این جانباز گرانقدر و صبر و فداکاری همسر و والدین ایشان اظهارداشت: همه این ایثارگری و فداکاری‌ها در راه پیروی از راه امام حسین(ع) و خالصانه بوده است و خداوند اجر و پاداش بی‌شماری برای آن وعده داده است.

رئیس جمهور همچنین روحیه بالای خانواده شهدا و جانبازان را بسیار ارزشمند دانست و گفت: این روحیه برای همه ما درس و نشان‌دهنده مسیر مستقیم است و همواره خود را نیازمند دعای خیر شما عزیزان می‌دانیم.

دکتر روحانی برای ملت ایران و رهبری عزیز سلامتی و سرافرازی مسألت و تاکید کرد که عشق و علاقه ملت ایران به خاندان رسالت پایدار خواهد بود.

رئیس جمهور همچنین با تجلیل از تلاش و فداکاری والدین جانبازان و ایثارگران، گفت: شما والدین گرانقدر با تربیت اسلامی و صحیح خود، از سهم و اجر زیادی در پیشگاه خداوند متعال برخودار هستید و برای همه شما سلامتی آرزو دارم.

در این مراسم که حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر شهیدی رییس بنیاد شهید نیز حضور داشت، رییس جمهور از این جانباز دوران دفاع مقدس و خانواده وی، با اهداء لوح و هدایایی تقدیر به عمل آورد.

جواد جعفری قدوسی در سن ۱۶ سالگی و در سال ۱۳۶۱ در عملیات بیت‌المقدس به درجه جانبازی نایل آمده است.

جوانان غزه رویای نیل تا فرات رژیم صهیونیستی را به کابوسی تلخ برای غاصبان قدس تبدیل کرده‌اند


گروه سیاسی ــ فرمانده سازمان بسیج مستضعفین گفت: رژیم غاصب صهیونیستی یک روز شعار نیل تا فرات را سر می‌داد، اما امروز شاهد هستیم که جوانان غزه خواب از چشمان غاصبان قدس گرفته‌اند و لذا ما را نترسانید و هر چه تهدید شما بیشتر شود، استقامت ما بیشتر خواهد شد.
جوانان غزه رویای نیل تا فرات رژیم صهیونیستی را به کابوسی تلخ برای غاصبان قدس تبدیل کرده‌اند

به گزارش خبرنگار ایکنا، سردار غلام‌حسین غیب‌پرور، عصر امروز، ۲۵ تیرماه در اختتامیه ششمین جایزه بین‌المللی باروت خیس که در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، گفت: این جلسه مهم در زمانی تشکیل می‌شود که پیش روی امت اسلام، افق‌های روشنی وجود دارد و آن‌چه که در سرزمین‌های اشغالی اتفاق می‌افتد، چیزی جز کشتن کودکان و زنان بی‌گناه نیست.

وی در ادامه افزود: سلام خدا بر ملل مسلمان که جبهه خاصی را در برابر مستکبرین تشکیل داده‌اند و سلام خدا بر مردم غزه که در برابر رژیم کودک‌کش صهیونیستی ایستاده‌اند و سلام بر مردم شجاع یمن که سالیان سال است در مقابل وحشی‌گری‌های آمریکا و رژیم سعودی ایستادگی کردند.

غیب‌پرور با بیان این مطلب که دشمنان برنامه‌ریزی کرده بودند که یمن طی چند هفته تسلیم شود، تصریح کرد: اما در سایه اسلام عزیز، مردم خون دادند و کماکان ایستاده‌اند و همچنین این مقاومت فقط مختص یمن نیست، بلکه در سوریه، عراق و لبنان و فلسطین هم ایستادگی و مقاومت وجود دارد و به خاطر همین است که می‌گوییم افق‌های روشنی وجود دارد.

فرمانده سازمان بسیج افزود: ما یاد گرفته‌ایم که در خطرها دست به فتح بزنیم و ما آن‌را از پیامبر مکرم اسلام آموخته‌ایم. حکومت اسلامی تشکیل نمی‌شود، مگر آن که غزوه احدی داشته باشیم و همچنین مشکل دشمن این است که اسلام را به خوبی نمی‌شناسد و قرآن به خوبی به ما آموخته که سست نشوید، غمگین نباشید و شما برترید و اگر مومن باشید، شک نکنید که پیروزی از آن شما خواهد بود.

فرمانده سازمان بسیج ادامه داد: قرآن می‌فرماید در این مسیر استقامت کنید و اگر استقامت کردید و ایمان آوردید، پاداش شما بهشت برین خواهد بود.

غیب‌پرور با تاکید بر این مطلب که رژیم غاصب صهیونیستی یک روز شعار نیل تا فرات را سر می‌داد، گفت: اما امروز شاهد هستیم که جوانان غزه خواب را از چشمان غاصبان صهیونیستی و رژیم خبیث سعودی که همدست اسرائیل است، گرفته‌اند. لذا ما را نترسانید و هرچه تهدید شما بیشتر شود، استقامت ما هم بیشتر خواهد شد؛ زیرا ما استقامت را از سرورمان امام حسین(ع) یاد گرفته‌ایم.

وی اظهار کرد: ترامپ یک شخصی است که هیچ از فضایل انسانی نمی‌داند و از او فقط بدعهدی دیده‌ایم و امروز چه مسلمان و چه غیرمسلمان مخالف او هستند که نمونه آن استقبال تحقیرآمیز مردم لندن و اسکاتلند از او بود. امروز برای ملت آمریکا متأسف هستیم که چنین رئیس جمهور بی‌مایه‌ای دارند.

وی افزود: ما مسلمانان همچون انگشتان دستی هستیم که مشت شده‌اند و در پناه رهبری تفرقه را کنار گذاشته‌ایم و یک امت واحد هستیم. و پس از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی، نشان داده‌ایم که پای آرمان‌هایمان ایستاده‌ایم. قطعاً آینده جهان متعلق به ماست و آمریکای ترامپ مضمحل خواهد شد و این قول خدای متعال است و آمریکا بیش از پیش ضعیف شده و دیگر از این شیر پوشالی، ملتی نمی‌ترسد.

انتهای پیام


بستن