گروه خبری سیاسی

اهمیت حیاتی حفظ برجام برای اروپا/ بستن تنگه هرمز؛ آخرین کارت بازی ایران


گروه سیاسی ــ کارشناس مسائل بین‌الملل در رابطه با بسته پیشنهادی اروپا گفت: اروپا به دلایل مختلفی می‌خواهد در برجام باقی بماند و رابطه متوزانی با ایران داشته باشد و جمهوری اسلامی هم معتقد است که بسته پیشنهادی اروپا باید کامل و تضمین‌کننده باشد. اروپا برای تأمین امنیت و منافع خودش باید به ایران برای بقای برجام کمک کند و این مسئله یک موضوع حیاتی برای اتحادیه اروپا است.
اهمیت حیاتی حفظ برجام برای اروپا/ بستن تنگه هرمز؛ آخرین کارت بازی ایران

 «احمد دستمالچیان»، سفیر اسبق ایران در اردن و کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا در تحلیل تهدیدهای ترامپ در خصوص به صفر رساندن صادرات نفتی ایران و میزان عملی شدن این تهدید گفت: تهدید ترامپ برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران در عمل شدنی نیست. مثلاً زمانی‌که ۱+۵ قبل از انعقاد برجام سنگین‌ترین تحریم‌ها را علیه ما اعمال کردند، حتی نتوانستند در آن زمان صادرات نفت کشورمان را به صفر برسانند و ما شاهد بودیم که جمهوری اسلامی هم نفت صادر می‌کرد و هم کالا وارد می‌کرد.

وی ادامه داد: دنیای امروز، دنیایی نیست که ابرقدرتی مانند آمریکا موضع و تصمیمی بگیرد و سپس به راحتی آن را عملی کند. امروز کشورها منافع خود را مورد ارزیابی قرار می‌دهند و بر همین اساس برنامه‌ریزی می‌کنند. همچنین دیگر از آن&zwnj تحریم‌ها و ائتلاف‌های سنگین ضدایرانی خبری نیست و آن‌ تحریم‌ها شکسته شده‌اند و همچنین شاهد بودیم که برعکس گذشته پس از خروج ترامپ از برجام هیچ کشوری با او همکاری نکرد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در رابطه با عملی بودن و یا نبودن بستن تنگه هرمز از سوی ایران در صورت تحریم صادرات نفت کشورمان تصریح کرد: فرض بگیریم اگر آمریکا تهدید خود را در خصوص به صفر رساندن صادرات نفت ایران عملی کند، اما دست ما هم بسته نیست و ابزارهای مختلفی در اختیار داریم تا علیه آمریکا به کار بگیریم. اما به نظر من صحبت درباره بستن تنگه هرمز خیلی زود بود و از الان نمی‌توانیم درباره آن صحبت کنیم چون آخرین کارت بازی ما در رویارویی با آمریکاست. اما نباید فراموش کنیم که ایران کشور قدرتمندی است که می‌تواند بر اساس منافع خود بهترین تصمیمات و قوی‌ترین موضع را بگیرد.

دستمالچیان در پایان به کیفیت بسته پیشنهادی اروپا اشاره کرد و افزود: اروپا به دلایل مختلفی می‌خواهد در برجام باقی بماند و رابطه متوزانی با ایران داشته باشد و جمهوری اسلامی هم معتقد است که بسته پیشنهادی اروپا باید کامل و تضمین‌کننده باشد. اروپا برای تأمین امنیت و منافع خودش باید به ایران برای بقای برجام کمک کند و این مسئله یک موضوع حیاتی برای اتحادیه اروپا است.

کاسه‌ شهد و شیرینی به جای کاسه‌ زهر


گروه سیاسی ــ رهبر معظم انقلاب در بخشی از بیانات خود در تاریخ 11 مهر 1369 در خصوص قطعنامه 598 فرمودند: «یک روز بنده‌ صالح خدا، آن انسان بزرگ و مخلص که هیچ‌چیز را برای خودش نمی‌خواست و همه‌ کارها را برای خدا می‌کرد و همه چیز را برای او می‌خواست، در قضیه‌ قطعنامه گفت: کاسه‌ زهر را نوشیدم. این تلخی را او تحمل کرد؛ ولی خدای متعال به آن بنده‌ صالح عوض داد و هنوز دو سال و اندی نگذشته کاسه‌ شهد و شیرینی پیروزی را به ملتش چشاند و کامشان را شیرین کرد».

به گزارش ایکنا؛ پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، گزیده‌ای از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مورد قطعنامه‌ ۵۹۸ را به مناسبت سالگرد پذیرش آن منتشر کرد.

کاسه‌ شهد و شیرینی به جای کاسه‌ زهر...

هر کسی در این ایام، اظهارات مخالفان ما را در دنیا گوش کرده یا خوانده باشد، می‌فهمد که دشمنان نظام ما، چه‌طور از عزت امروز جمهوری اسلامی، از ته دل ناراحتند. پیروزی ملت ایران، به کام اینها تلخ آمد. خدای متعال، همه‌ی کارها را با حساب انجام می‌دهد. یک روز بنده‌ صالح خدا، آن انسان بزرگ و مخلص که هیچ‌چیز را برای خودش نمی‌خواست و همه‌ی کارها را برای خدا می‌کرد و همه چیز را برای او می‌خواست، در قضیه‌ی قطعنامه گفت: کاسه‌ی زهر را نوشیدم. این تلخی را او تحمل کرد؛ ولی خدای متعال به آن بنده‌ی صالح عوض داد و هنوز دو سال و اندی نگذشته کاسه‌ی شهد و شیرینی پیروزی را به ملتش چشاند و کامشان را شیرین کرد. آن فداکاری، این ثمره را داشت. «اللهم ما بنا من نعمة فمنک لا اله الا انت». همه چیز متعلق به او و به اراده‌ی اوست.
سخنرانی در دیدار با گروه کثیری از آزادگان و اقشار مختلف مردم، در اولین روز از هفته‌ وحدت ۱۱/۰۷/۱۳۶۹

خصوصیت ملی مردم ایران

ما در جنگ فهمیدیم که ملت ما یک فرصت فوق‌العاده دارد؛ یک فرصت ملی و آن این است که مردم احساس مسؤولیت دارند. مردم ایران این‌گونه‌اند. شاید همه‌ی مردم دنیا این‌طور نباشند. بعد از قضیه‌ی قبول قطعنامه، که دشمن فرصت طلبی می‌کرد و می‌خواست از موقعیت سوء استفاده کند، ناگهان شما دیدید آن‌چنان جبهه‌ها پر شد که در طول جنگ، کمتر سابقه داشت، یا هیچ سابقه نداشت. بعد از قطعنامه، این‌گونه شد. قطعنامه را که قبول کردیم، عراق حمله کرد. مردم دیدند دشمن نارو می‌زند و فرصت طلبی می‌کند. ناگهان، همه احساس مسؤولیت کردند. نگفتند: «دیگر کار از کار گذشته است. می‌خواستند قبول نکنند! چرا امام قبول کرد؟!» می‌توانستند این‌گونه بگویند؛ اما نگفتند. این، یک خصوصیت ملی است و ما این را در جنگ می‌فهمیم؛ کمااین‌که در انقلاب می‌فهمیم و در دیگر قضایای بزرگ می‌فهمیم. هیچ صحنه‌ای مثل صحنه‌ی جنگ، برای گزارش خصوصیات یک ملت و همه‌ی چیزهایی که در گزاره‌ی تاریخی مورد نظر است، مناسب نیست. بیانات در دیدار مسئولان برگزارکننده «هفته‌ی دفاع مقدس» ۲۹/۰۶/۱۳۷۲

پذیرش قطعنامه، به خاطر ترس نبود

قطعنامه را هم که امام قبول کرد، به‌خاطر این فشارها نبود. قبول قطعنامه از طرف امام، به خاطر فهرست مشکلاتی بود که مسؤولین آن روزِ امورِ اقتصادی کشورْ مقابلِ رویِ او گذاشتند و نشان دادند که کشور نمی‌کِشد و نمی‌تواند جنگ را با این همه هزینه، ادامه دهد. امام مجبور شد و قطعنامه را پذیرفت. پذیرش قطعنامه، به خاطر ترس نبود؛ به خاطر هجوم دشمن نبود؛ به خاطر تهدید امریکا نبود؛ به‌خاطر این نبود که امریکا ممکن است در امر جنگ دخالت کند. چون امریکا، قبل از آن هم در امر جنگ دخالت می‌کرد. وانگهی؛ اگر همه‌ی دنیا در امر جنگ دخالت می‌کردند، امام رضوان‌اللَّه علیه، کسی نبود که رو برگرداند. بر نمی‌گشت! آن، یک مسأله‌ی داخلی بود؛ مسأله‌ی دیگری بود.

در تمام عمر ده ساله‌ی حیات مبارک امام رضوان اللَّه تعالی علیه، پس از پیروزی انقلاب، یک لحظه اتّفاق نیفتاد که او به خاطر سنگینیِ بارِ تهدیدِ دشمن، در هر بُعدی از ابعاد، دچار تردید شود. این، یعنی همان برخورداری از روحیه‌ی حسینی.

جنگ، تلفات دارد. جان یک انسان، برای امام خیلی عزیز بود. امام بزرگوار، گاهی برای انسانی که رنج می‌بُرد، اشک می‌ریخت و یا در چشمانش اشک جمع می‌شد! ما بارها این حالت را در امام مشاهده کرده بودیم. انسانی رحیم و عطوف، دارای دلی سرشار از محبّت و انسانیت بود. اما همین دل سرشار از محبّت، در مقابل تهدید شهرها به بمباران هوایی، پایش نلرزید و نلغزید. از راهْ برنگشت و عقب‌نشینی نکرد. همه‌ی دشمنان انقلاب در طول این ده سال، فهمیدند و تجربه کردند که امام را نمی‌شود ترساند. این، نعمت بسیار بزرگی است که دشمن احساس کند عنصری چون امام، با ترس و تهدید از میدان خارج نمی‌شود. امام، با منش و شخصیت درخشان خود، کاری کرد که همه در دنیا، این نکته را فهمیدند. فهمیدند که این مرد را از میدان نمی‌شود خارج کرد؛ تهدید نمی‌شود کرد؛ با فشار و با تهدیدهای عملی هم نمی‌شود او را از راه خود منصرف کرد. لذا مجبور شدند خودشان را با انقلاب تطبیق دهند.
بیانات در اجتماع پرشکوه زائران مرقد امام خمینی(ره) ۱۴/۰۳/۱۳۷۵

خانواده‌های شهدا، از مهمترین ابزارهای الهی برای استمرار جهاد ملت ایران بودند

حتما خوانده‌اید که امیرالمؤمنین یا خود پیغمبر در مراحل اعزام نیرو به جبهه‌ها، چه کشیدند! قرآن می‌گوید: «یقولون ان بیوتنا عورة و ماهی بعورة ان یریدون الا فرارا»؛ به آنان می‌گویی عازم جبهه‌ی نبرد شوید، اما هر کدامشان بهانه‌ای می‌آورند. می‌گویند: «خانه‌مان خراب است. گرفتاری داریم. فصل تابستان است و هنگام چیدن خرما و برداشت محصول. کار و کسبمان کساد می‌شود.» نفس پیغمبر بود، اما نمی‌توانست آنان را به جبهه بکشاند! بعد از جریان قطعنامه که مجددا عراق حمله کرد و حضرت امام پیام دادند و بنده هم چیزی نوشتم، به منطقه رفتم. در آن فصل از سال دیدم سراسر کوه و دشت و بیابان، پوشیده از مردم است. آیا اینها کار نداشتند؟ کشاورزی نداشتند؟ بیوتشان «عوره» نبود؟ عجیب است! این چه حرکت و چه قدرتی بود؟ البته جز قدرت خدا هیچ چیز دیگر نبود و عاملش هم امثال شما بودید. می‌خواهم این را عرض کنم که پدران و مادران شهدا، از مهمترین ابزارهای الهی بودند برای این‌که جهاد استمرار پیدا کند؛ برای این‌که ملت شکست نخورد؛ برای این‌که انقلاب در قمار جهانی نبازد و در این مقابله‌ی جهانی نتوانند آن را از میدان خارج کنند. شما بزرگترین ابزار بودید. نفس امام در شما، در ملت و در جوانان اثر کرد.
بیانات در دیدار با خانواده‌های شهدای مشهد ۲۵/۰۱/۱۳۷۱

دلیل رد قطعنامه‌ اول

جنگ را چه کسی به وجود آورد؟ نمی‌شود گفت جنگ را فقط عراق به وجود آورد. همه‌ی قراین از اول کار نشان می‌داد که استکبار پشت سر عراق است؛ او را کمک نظامی کردند؛ از لحاظ تبلیغاتی به او کمک کردند و شورای امنیت را در خدمت متجاوز قرار دادند. با این‌که جنگ به این اهمیت در این نقطه‌ی حساس واقع شده بود، اما روزهایی گذشت که سازمان ملل در آن روزها، هیچ عکس‌العملی نشان نداد؛ این عادی نیست. در حمله‌ی عراق به کویت، بعد از چند ساعت شورای امنیت موضعگیری کرد؛ اما در حمله‌ی عراق به ایران، تا وقتی که تانکهای عراقی پیشروی می‌کردند، شورای امنیت ساکت و تماشاچی نشست؛ بعد از آن‌که هزاران کیلومتر را تصرف کرده بودند، شورای امنیت یک کلمه حرف زد، که آن هم تقبیح تجاوز نبود؛ عراق را ملامت نکرد که چرا تجاوز کرده و جنگ را شروع کرده است؛ به دو طرف گفت که حالا بیایید دست از جنگ بکشید و آتش‌بس کنید! یعنی درحقیقت، تثبیت عراق در اراضی اشغالی ما. البته ما قبول نکردیم و آن قطعنامه را رد کردیم.
خطبه‌های نماز جمعه‌ی تهران ۰۵/۰۷/۱۳۷۰

تکلیف و مصلحت اسلام این است

می‌بینید آنچه که امام می‌کند در دلها جا باز می‌کند این مردمی که هشت سال گفته بودند جنگ جنگ، امام عزیزمان آن وقتی که مصلحت دانست قطعنامه را قبول کرد گفت نه آتش‌بس، ملاحظه نکرد که حالا من هفته‌ی قبل یا ده روز قبل یا یک ماه قبل، خود من چی گفتم نه تکلیف این است مصلحت اسلام این است، کی چه خواهد گفت برای امام مطرح نیست و چون برای خدا کار می‌کند خدا هم برای او همه‌ی مقدمات را فراهم می‌آورد، «من کان لله کان الله له» دلهای مردم مجذوب سخن امام می‌شود همان مردمی که تا دیروز شعار می‌دادند به جنگ جنگ آنچنان صداقت و صراحت و خلوص امام در دلهای آنها کارگر می‌شود که آنها بر می‌گردند راهپیمایی می‌کنند شعار می‌دهند که نخیر امروز باید آتش‌بس باشد؛ این نشانه‌ی خلوص است. بیانات در خطبه‌های نماز جمعه تهران ۱۱/۰۱/۱۳۶۸

قبول قطعنامه‌ی ۵۹۸، توطئه‌ دشمن را برگرداند

این قطعنامه که زیر فشار سهمگین رزمندگان اسلام بر پیکر دشمن صادر شد، سندی است که شعار دفاع مقدس ما در آن تأمین گردیده بود و اجرای کامل آن، دشمن را به شکست قطعی می‌رسانید و لذا هرگز جمهوری اسلامی آن را رد نکرد. آنچه برای ایران اسلامی مطرح و موجب عدم شتاب در قبول آن می‌شد، اصرار بر تنبیه متجاوز به قدر کافی در میدانهای نبرد و نیز بی‌اعتمادی در اجرای میثاقهای بین‌المللی توسط قدرتهای بزرگ بود.

از صدور قطعنامه تا قبول رسمی آن از سوی جمهوری اسلامی، دنیا شاهد سنگینترین ضربات نیروهای اسلام بر دشمن و فتوحات بزرگ رزمندگان ما بر دشمن در جبهه‌های جنگ از سویی و فشارهای همه جانبه از سوی حامیان رژیم عراق علیه ایران اسلامی از سوی دیگر بود. حصر اقتصادی، حمله به تأسیسات ما در خلیج فارس و تمرکز بی‌سابقه‌ی نیروهای نظامی امریکا و ناتو در اطراف مرزهای آبی و هوایی و حتّی تجاوز به آنها، بخشی از این فشارها بود؛ به طوری که تقریباً هیچ فشار ممکن باقی نماند، مگر آن‌که بر ملت ایران وارد شد و رژیم امریکا تقریباً به‌طور مستقیم وارد صحنه شد. تهدیدها، بمبارانهای وسیع شیمیایی و جنایت حمله به شهرها و هواپیمای مسافربری و کشتی غیرنظامی و اثبات این‌که استکبار در حمایت از عراق آمادگی برای دست یازیدن به هر جنایتی دارد، بخشی از حوادث این دوران است و جا دارد در موقع مقتضی، این حقایق هشداردهنده برای ملت ایران شکافته و بر ملا گردد.

قبول قطعنامه‌ی ۵۹۸ از سوی جمهوری اسلامی و رهبر عظیم‌الشّأن فقید آن، توطئه‌ی وسیع دشمن را بار دیگر با هدایت الهی به خود او برگرداند و دشمن را که تحت شعار صلح‌طلبی، به هر جنایتی دست می‌زد، خلع شعار کرد. شاید مشیت الهی بر این بود که با قبول قطعنامه، حقانیت جمهوری اسلامی بیش از پیش در جهان آشکار شود و ملت ایران به هدفهای اساسی خود در سطح بین‌المللی نزدیکتر گردد.

با این ابتکار جمهوری اسلامی، دشمن در دو راهی شکست قرار گرفت: اگر اجرا شود، ایران اسلامی به خواسته‌های خود رسیده است و اگر اجرا نشود، داعیه‌ی همیشگی جمهوری اسلامی مبنی بر لزوم قطع ریشه‌ی تجاوز و رابطه‌ی میان تجاوزِ عراق و حاکمیت سلطه در جهان و این‌که رژیم عراق در ادعای صلح‌طلبی صداقت نداشته است، به اثبات می‌رسد و بی‌اعتمادی به قرارهای ساخته‌ی قدرتها که جمهوری اسلامی همواره مدعی آن بوده است، در میان ملتها رایج خواهد شد و آنها را بر تکیه‌ی فقط به نیروی خویش، تشویق خواهد کرد.

حکام سبکسر عراق که در طول جنگ عملاً نشان داده‌اند از تشخیص مصالح عاجزند، این بار نیز زیانبارترین راه را گزیدند؛ یعنی ابتدا با حمله به ایران و ندیده گرفتن شعارهای خود در قبول قطعنامه، بی‌اعتباری سخن و عمل خود را به دیرباورترین اشخاص هم ثابت کردند و البته وقتی با حضور بی‌نظیر رزمندگان در جبهه، مجبور به عقب‌نشینی در بخش عظیمی از مرزها شدند، یک بار دیگر آزموده را آزمودند. با تعلل در اجرای قطعنامه، باز هم اقدامی دیگر در جهت عکس منافع سیاسی و اقتصادی و نظامی و حیثیتی خود انجام دادند و جهالت و آزمندی خود را به اثبات رساندند.

نگهداشتن بخشی از اراضی ایران اسلامی که عمدتاً دزدانه و پس از آتش‌بس تصرف شده، به قیمت تعطیل قطعنامه‌یی که مدتها دم از اجرای آن می‌زده‌اند، جز نکبت و پشیمانی، چیزی برای آنها به ارمغان نخواهد آورد و این حیله‌ی شیطانی نیز به خود آنان بر خواهد گشت: «ولایحیق المکر السّیئی الّا باهله». آنان دیر یا زود، مجبور به تخلیه‌ی این اراضی خواهند شد و همه می‌دانند که ایران انقلابی، حضور متجاوز غاصب پلید را در مرزهای خود، زمان درازی تحمل نخواهد کرد و به طور حتم خسارتی که در این مرحله نصیب متجاوز و منطقه خواهد شد، مانند گذشته خسارتی سنگین خواهد بود. اگر یک سال پیش، صدام به اجرای قطعنامه تن داده بود، اینک اسرا برگشته، اروند لایروبی شده و صلح مستقر گردیده و پیشرفت بازسازیها چشمگیر بود. آنچه از تعلل رژیم عراق در عمل به قطعنامه، تا کنون بر دو کشور وارد شده، و آنچه از این پس وارد شود، مسؤولیتش بر دوش رژیم عراق و شخص صدام است. پیام به مناسبت نهمین سالگرد جنگ تحمیلی ۳۰/۰۶/۱۳۶۸

گردهمایی سفرا و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج طی هفته آینده


گروه سیاسی ــ سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: نخستین سمینار سفرا و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در دولت دوازدهم، هفته آینده پس از دیدار وزیر و مدیران وزارت امور خارجه و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با مقام معظم رهبری و حضور در مرقد بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران و با سخنرانی رئیس محترم جمهوری آغاز به کار می‌کند.
گردهمایی سفرا و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج طی هفته آینده

به گزارش ایکنا؛ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجه، سخنگوی وزارت امور خارجه با اعلام این خبر اظهار کرد: نخستین سمینار سفرا و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در دولت دوازدهم، هفته آینده پس از دیدار وزیر و مدیران وزارت امور خارجه و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با مقام معظم رهبری و حضور در مرقد بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران و با سخنرانی رئیس محترم جمهوری آغاز به کار می‌کند. همچنین رؤسای قوای مقننه و قضائیه نیز با حضور در این گردهمایی سخنرانی خواهند کرد.

قاسمی افزود: معاون اول رئیس جمهور، و برخی از وزرا و دیگر مقامات اقتصادی نیز از جمله مهمانان و سخنرانان این گردهمایی تخصصی خواهند بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: بررسی آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و رویکرد جمهوری اسلامی ایران در قبال این تحولات در چارچوب «گسترش هدفمند دیپلماسی و ارتباطات خارجی» از محورهای اصلی نشست‌های سمینار است. علاوه بر كار گروه‌های طراحی شده برای انجام نشست‌های تخصصی و موضوعی، در تعدادی از جلسات این سمینار چند تن از وزرا و دیگر مقامات كشور حضور یافته و ضمن ایراد سخنرانی پیرامون موضوعات مهم منطقه‌ای و دیگر مباحث تخصصی تعیین شده برای این گردهمایی سراسری به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان افزود: با توجه به اهمیت دیپلماسی اقتصادی در چارچوب اقتصاد مقاومتی و با مد نظر قرار دادن شرایط جدید کشور و تحولات جهانی و لزوم توجه بیش از پیش به مباحث اقتصادی، بخش عمده‌ای از نشست‌ها، تبادل نظرها و دیدارهای این سمینار در مقایسه با سمینارهای گذشته به موضوعات اقتصادی و نحوه تعامل سفارتخانه‌های ایران با بخش‌های خصوصی و دولتی كشور متوقف فیه و برقراری ارتباط با همتایان داخلی آن‌ها به منظور مواجهه با شرایط جدید اختصاص خواهد یافت.

انتهای پیام/

انتشار اثری جدید درباره‌ آیت‌الله احمد جنتی


گروه سیاسی ــ کتاب «آیت‌الله احمد جنتی» از سلسله کتاب‌های مجموعه‌ یاران امام به روایت اسناد ساواک منتشر شد.
انتشار اثری جدید درباره‌ آیت‌الله احمد جنتی

به گزارش ایکنا؛ به نقل از اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، کتاب «شصت و یکم» مجموعه‌ «یاران امام به روایت اسناد ساواک» که به پرونده‌ «آیت‌الله احمد جنتی» اختصاص یافته است، از سوی مرکز بررسی اسناد تاریخی وزارت اطلاعات منتشر شد.

کتاب با سخن ناشر آغاز شده و با بخش‌هایی مانند زندگینامه، اسناد و ضمائم ادامه یافته و در انتها با انتشار تصاویر به پایان رسیده است.

زندگینامه آیت‌الله جنتی در برگیرنده‌ عناوینی چون تولد، دوران کودکی، تحصیلات حوزوی، اساتید، ورود به حوزه علمیه قم، آغاز فعالیت سیاسی، حمله به مدرسه فیضیه، قیام ۱۵ خرداد، نقش آیت‌الله جنتی در استمرار مبارزه پس از تبعید امام(ره)، تلاش برای تثبیت مرجعیت امام خمینی(ره)، تبعید آیت‌الله جنتی، فعالیت‌ها و اقدامات آیت‌الله جنتی در سال‌های ۵۷ – ۱۳۵۶، مسئولیت‌های آیت‌الله جنتی بعد از انقلاب اسلامی و همچنین فعالیت‌های علمی و فرهنگی ایشان است. استفاده از مصاحبه‌های قدیمی آیت‌الله جنتی به خصوص در مورد دوران کودکی از امتیازات ویژه این بخش می‌باشد.

در بخش بعدی که قسمت اصلی کتاب می‌باشد، اسناد مربوط به پرونده‌ ساواک «آیت‌الله جنتی» که چیزی نزدیک به حدود ۴۰۰ صفحه می‌شود، منتشر شده است. ویژگی برجسته‌ کتاب مذکور، همین اسناد بکر و دست اولی است که تا پیش از این منتشر نشده بود.

اولین سند منتشر شده در این کتاب به تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۴۲ و مرتبط با وقایع ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ و آخرین آن هم مربوط به تاریخ ۲۰ دی ماه ۱۳۵۷ و در کوران انقلاب اسلامی است. از دیگر ویژگی‌های مهم این کتاب، درج پاورقی‌های مرتبط با متن اسناد است که به لحاظ تاریخی کمک شایانی به محقق و پژوهشگر می‌کند.

در سندی مرتبط با وقایع بعد از ۱۵خرداد و دستگیری حضرت امام(ره)، مأمور ساواک سخنان متهورانه‌ آیت‌الله جنتی در آن فضای اختناق را چنین گزارش می‌کند: «روز گذشته شخصی که خود را جنتی و محصل علوم دینی قم معرفی می‌نمود... یک منبر تبلیغاتی که هیچ جنبه روضه خوانی و عزاداری نداشت به شرح زیر طی نمود «....امروز روزی است که چوب به علماء مدرسه‌ی فیضیه می‌زنند. امروز روزی است که قرآن شما را می‌سوزانند و می‌گویند بروید امام زمان خود را بگویید از پرده غیب خارج شود... امروز روزی است که آقای خمینی که من چند سال است تحت نظر او شاگرد هستم و چقدر کتاب و رساله منتشر نموده و چنین مردی در تمام کشورهای اسلامی یگانه شخصیت است و برای دین زحمت می‌کشیده، حالیه حاضر شده در زندان بماند و زیر بار اجانب نرود...».[ص ۵ تا ۳ کتاب]

در سند دیگری مربوط به بیستم خرداد ۱۳۴۹ و در پی رحلت آیت‌الله العظمی حکیم که شاه در خباثتی آشکار با ارسال پیام برای آیت‌الله العظمی خویی مزوّرانه سعی در انتقال مرجعیت به بیرون از ایران داشت، نشان داده می‌شود که چگونه آیت‌الله جنتی به همراه دیگر یاران و شاگردان امام در اوج اقتدار رژیم پهلوی، در اقدامی هوشمندانه با طراحی سؤال و جوابی دقیق و انتشار گسترده‌ی آن در قالب اعلامیه‌ای با عنوان «نظریه اساتید بزرگ و حجج اسلام حوزه مقدسه قم درباره مرجعیت حضرت آیت‌الله العظمی خمینی دامت برکاته» به تبلیغ مرجعیت امام و هدایت مقلدان آیت‌الله حکیم به سوی ایشان کردند. [ص ۱۴۱ تا ۱۳۹]

گفتنی است چاپ اول این کتاب در بهار ۹۷، با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه و با قیمت ۲۸۰۰۰ تومان به بازار نشر عرضه شده است.

انتهای پیام

روحیه بالای خانواده شهدا و جانبازان نشان‌دهنده مسیر مستقیم است


گروه سیاسی ــ رئیس‌ جمهور با حضور سرزده در منزل «جواد جعفری قدوسی» جانباز 70 درصد دفاع مقدس، در فضایی گرم و صمیمی با این جانباز سرافراز و خانواده‌شان دیدار و گفتگو کرد.
روحیه بالای خانواده شهدا و جانبازان نشان‌دهنده مسیر مستقیم است

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر سه‌شنبه در این دیدار با تجلیل از ایثار و جانفشانی این جانباز گرانقدر و صبر و فداکاری همسر و والدین ایشان اظهارداشت: همه این ایثارگری و فداکاری‌ها در راه پیروی از راه امام حسین(ع) و خالصانه بوده است و خداوند اجر و پاداش بی‌شماری برای آن وعده داده است.

رئیس جمهور همچنین روحیه بالای خانواده شهدا و جانبازان را بسیار ارزشمند دانست و گفت: این روحیه برای همه ما درس و نشان‌دهنده مسیر مستقیم است و همواره خود را نیازمند دعای خیر شما عزیزان می‌دانیم.

دکتر روحانی برای ملت ایران و رهبری عزیز سلامتی و سرافرازی مسألت و تاکید کرد که عشق و علاقه ملت ایران به خاندان رسالت پایدار خواهد بود.

رئیس جمهور همچنین با تجلیل از تلاش و فداکاری والدین جانبازان و ایثارگران، گفت: شما والدین گرانقدر با تربیت اسلامی و صحیح خود، از سهم و اجر زیادی در پیشگاه خداوند متعال برخودار هستید و برای همه شما سلامتی آرزو دارم.

در این مراسم که حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر شهیدی رییس بنیاد شهید نیز حضور داشت، رییس جمهور از این جانباز دوران دفاع مقدس و خانواده وی، با اهداء لوح و هدایایی تقدیر به عمل آورد.

جواد جعفری قدوسی در سن ۱۶ سالگی و در سال ۱۳۶۱ در عملیات بیت‌المقدس به درجه جانبازی نایل آمده است.

جوانان غزه رویای نیل تا فرات رژیم صهیونیستی را به کابوسی تلخ برای غاصبان قدس تبدیل کرده‌اند


گروه سیاسی ــ فرمانده سازمان بسیج مستضعفین گفت: رژیم غاصب صهیونیستی یک روز شعار نیل تا فرات را سر می‌داد، اما امروز شاهد هستیم که جوانان غزه خواب از چشمان غاصبان قدس گرفته‌اند و لذا ما را نترسانید و هر چه تهدید شما بیشتر شود، استقامت ما بیشتر خواهد شد.
جوانان غزه رویای نیل تا فرات رژیم صهیونیستی را به کابوسی تلخ برای غاصبان قدس تبدیل کرده‌اند

به گزارش خبرنگار ایکنا، سردار غلام‌حسین غیب‌پرور، عصر امروز، ۲۵ تیرماه در اختتامیه ششمین جایزه بین‌المللی باروت خیس که در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، گفت: این جلسه مهم در زمانی تشکیل می‌شود که پیش روی امت اسلام، افق‌های روشنی وجود دارد و آن‌چه که در سرزمین‌های اشغالی اتفاق می‌افتد، چیزی جز کشتن کودکان و زنان بی‌گناه نیست.

وی در ادامه افزود: سلام خدا بر ملل مسلمان که جبهه خاصی را در برابر مستکبرین تشکیل داده‌اند و سلام خدا بر مردم غزه که در برابر رژیم کودک‌کش صهیونیستی ایستاده‌اند و سلام بر مردم شجاع یمن که سالیان سال است در مقابل وحشی‌گری‌های آمریکا و رژیم سعودی ایستادگی کردند.

غیب‌پرور با بیان این مطلب که دشمنان برنامه‌ریزی کرده بودند که یمن طی چند هفته تسلیم شود، تصریح کرد: اما در سایه اسلام عزیز، مردم خون دادند و کماکان ایستاده‌اند و همچنین این مقاومت فقط مختص یمن نیست، بلکه در سوریه، عراق و لبنان و فلسطین هم ایستادگی و مقاومت وجود دارد و به خاطر همین است که می‌گوییم افق‌های روشنی وجود دارد.

فرمانده سازمان بسیج افزود: ما یاد گرفته‌ایم که در خطرها دست به فتح بزنیم و ما آن‌را از پیامبر مکرم اسلام آموخته‌ایم. حکومت اسلامی تشکیل نمی‌شود، مگر آن که غزوه احدی داشته باشیم و همچنین مشکل دشمن این است که اسلام را به خوبی نمی‌شناسد و قرآن به خوبی به ما آموخته که سست نشوید، غمگین نباشید و شما برترید و اگر مومن باشید، شک نکنید که پیروزی از آن شما خواهد بود.

فرمانده سازمان بسیج ادامه داد: قرآن می‌فرماید در این مسیر استقامت کنید و اگر استقامت کردید و ایمان آوردید، پاداش شما بهشت برین خواهد بود.

غیب‌پرور با تاکید بر این مطلب که رژیم غاصب صهیونیستی یک روز شعار نیل تا فرات را سر می‌داد، گفت: اما امروز شاهد هستیم که جوانان غزه خواب را از چشمان غاصبان صهیونیستی و رژیم خبیث سعودی که همدست اسرائیل است، گرفته‌اند. لذا ما را نترسانید و هرچه تهدید شما بیشتر شود، استقامت ما هم بیشتر خواهد شد؛ زیرا ما استقامت را از سرورمان امام حسین(ع) یاد گرفته‌ایم.

وی اظهار کرد: ترامپ یک شخصی است که هیچ از فضایل انسانی نمی‌داند و از او فقط بدعهدی دیده‌ایم و امروز چه مسلمان و چه غیرمسلمان مخالف او هستند که نمونه آن استقبال تحقیرآمیز مردم لندن و اسکاتلند از او بود. امروز برای ملت آمریکا متأسف هستیم که چنین رئیس جمهور بی‌مایه‌ای دارند.

وی افزود: ما مسلمانان همچون انگشتان دستی هستیم که مشت شده‌اند و در پناه رهبری تفرقه را کنار گذاشته‌ایم و یک امت واحد هستیم. و پس از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی، نشان داده‌ایم که پای آرمان‌هایمان ایستاده‌ایم. قطعاً آینده جهان متعلق به ماست و آمریکای ترامپ مضمحل خواهد شد و این قول خدای متعال است و آمریکا بیش از پیش ضعیف شده و دیگر از این شیر پوشالی، ملتی نمی‌ترسد.

انتهای پیام


بستن