گروه خبری اقتصادی

شورای نگهبان؛ نماینده مردم در حفظ و حراست از قانون اساسی


گروه سیاسی - مسئول دفتر نظارت و بازرسی انتخابات آذربایجان غربی، شورای نگهبان را نماینده مردم در حفظ و حراست از قانون اساسی دانست و گفت: اعضای شورای نگهبان، یک وظیفه دینی و ملی بر عهده داشته و نمایندگی تمامی هویت مردم ایران عزیز را بر عهده دارند.
شورای نگهبان؛ نماینده مردم در حفظ و حراست از قانون اساسی

به گزارش ایکنا از آذربایجان غربی، قنبر کریم نژاد مسئول دفتر نظارت و بازرسی انتخابات آذربایجان غربی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت ۲۶ تیرماه سالروز تاسیس شورای نگهبان بیان کرد: هر انقلابی برای ماندگاری به نظام سازی نیاز دارد در غیر این صورت در مدت کوتاهی از میان خواهد رفت.
وی ادامه داد: امام خمینی (ره) بحث نظام سازی را لحاظ نمودند و بر روی این مساله نیز پافشاری داشتند و برای تکمیل نظام سازی در کشور، مجلس خبرگان را تشکیل دادند.
کریم نژاد با اشاره به اینکه حداقل ۱۰ اصل قانون اساسی در خصوص شورای نگهبان وجود دارد، افزود: شورای نگهبان از لحظه تشکیل تاکنون بسیار مظلوم بوده و همواره مورد هجمه های دشمنان ایران اسلامی قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: شورای نگهبان، نمایندگی تمامی هویت مردم ایران را عهده دار بوده و وظیفه حفظ و حراست از قانون اساسی را بر عهده دارد.
مسئول دفتر نظارت و بازرسی انتخابات آذربایجان غربی از برگزاری بیش از ۱۰۰ برنامه همزمان با سالروز تاسیس شورای نگهبان در استان خبر داد و تصریح کرد: در این راستا ۲۰ عنوان برنامه در ۱۷ شهرستان استان برگزار می شود که همایش های بصیرتی و آموزشی یکی از برنامه های شاخص می باشد.
وی یادآور شد: دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و تجدید میثاق با رهبری، غبار روبی مزار شهدا، اختصاص خطبه های نماز جمعه شهرستان ها در خصوص تبیین جایگاه شورای نگهبان، گردآوری خاطرات ناظران انتخاباتی شورای نگهبان، اجرای برنامه های فرهنگی و محفل انس با قرآن از دیگر برنامه های اجرایی در هفته شورای نگهبان است.
انتهای پیام

ریشه‌کنی فساد و تبعیض مطالبه عمومی/ فرهنگ صرفه جویی ارتقا یابد


گروه سیاسی- نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی، با اشاره به دیدار ماه‌های اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی با مسئولان کشور در بحث اقتصاد و ریشه‌کنی فقر و فساد تصریح کرد: ایشان ریشه‌کن کردن فقر و فساد را اولویت اول جامعه بیان کرده اند و برخورد قاطع با فساد و مفسدان اقتصادی را یک مسئله بسیار مهمی میدانند.
ریشه‌کنی فساد و تبعیض مطالبه عمومی/ فرهنگ صرفه جویی ارتقا یابد

 

به گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز، امروز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تبریز، با بیان اینکه سفر آقای ولایتی به عنوان مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی به روسیه در هفته اخیر حامل پیام بزرگی بود گفت: بسیاری از کارشناسان و تحلیل‌گران این سفر را سفری راهبردی و تاریخی ارزیابی کردند چراکه این سفر اولین گام برای راهبردی‌سازی رابطه بین سه قدرت مهم روسیه، چین و هند است.
وی، افزود: ایران انگیره و توان برقراری رابطه فعال با سایر قدرت‌ها را دارد و مقامات روسیه، چین و هند در موضوعات مطرح شده، متفق‌القول عقیده داشتند که ایران نقش مهم در مثلث امنیت منطقه دارد.
خطیب جمعه تبریز، با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین تحولات این هفته در منطقه پیامدهای این سفر تاکید کرد: امیدواریم مسئولان کشورمان در حوزه بین‌المللی سفرهای مشابهی برای تقویت نظام انجام دهند و بهره‌برداری خوبی از این سفرها داشته باشیم.
حجت‌الاسلام آل هاشم در ادامه با اشاره به دیدار ماه‌های اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی با مسئولان کشور در بحث اقتصاد و ریشه‌کنی فقر و فساد تصریح کرد: ایشان ریشه‌کن کردن فقر و فساد را اولویت اول جامعه بیان کرده اند و برخورد قاطع با فساد و مفسدان اقتصادی را یک مسئله بسیار مهمی میدانند.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی، افزود: رهبر معظم انقلاب خطاب به مسئولان تاکید دارند که به حرف مردم گوش دهید چراکه مردم از فساد شکایت دارند، مردم فساد و تبعیض را تحمل نمی‌کنند و گله‌مند هستند.
اوی، گفت: از این‌رو مسئولان قوای سه گانه باید دست در دست هم برای تحقق عدالت با مفاسد اقتصادی برخوردی قاطع داشته باشند و و در جهت ریشه کن کردن فساد و فقر گام های عملیاتی بردارند.
امام جمعه تبریز، با بیان اینکه مردم هم بر مقابله با توطئه اقتصادی دشمن وظایفی دارند گفت: برای مقابله با توطئه‌های اقتصادی دشمنان باید زیاده روی ها و ول خرجی را از زندگی هایمان حذف کنیم که البته این موضوع به نفع کشور است.
حجت‌السلام آل هاشم در ادامه با اشاره به اینکه نقدینگی باید در اختیار تولید باشد گفت: آن کسانی که دارای امکانات مالی هستند و نقدینگی زیادی دارند، باید به سمت تولید هدایت شوند تا چرخ زندگی مردم بچرخد. البته باید زمینه این کار را هم فراهم کنیم و با بر طرف کردن مشکلات صنعتگران نقدینگی به سوی تولید سرازیر شود.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی خطاب به تجارو بازرگانانی با خارج از مرز ها کار می‌کنند گفت: کسانی که دست در تجارت و بازرگانی دارند، مراقبت کنند تا کالایی را که در داخل تولید می شود و چیزی که نیاز مردم نیست را وارد نکنند.
وی در ادامه خطبه ها به لایحه جنجالی و نژادپرستانه موسوم به یهود در پارلمان رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: روز گذشته این لایحه به رأی گذاشته و تصویب شد که براساس آن تمام سرزمین فلسطین کشوری برای صهیونیست است و فلسطینیان ساکنان این کشور از تمام حقوق انسانی و شهروندی محروم هستند.
امام جمعه تبریز ادامه داد: طبق این لایحه زبان عربی از تمام مدارس فلسطین حذف و زبان عبری به عنوان زبان رسمی شناخته می‌شود و حتی براساس این قانون شهر قدس بعنوان پایتخت رژیم صهیونیستی شناخته میشود.
خطیب نماز جمعه تبریز با تاکید بر اینکه جهان اسلام در موضوع فلسطین هرگز تن به سازش نخواهد داد گفت: طرح این لایحه موجب اعتراضات زیادی در داخل خود رژیم صهیونیستی نیز شده به طوریکه ۶۲ رأی موافق در مقابل ۵۵ رأی مخالف مصداق و نشانگر است.
امام جمعه تبریز افزود: سران آمریکا و رژیم صهیونیستی و برخی از حکام سازش&zwnj کار عرب تعیین‌کننده سرنوشت قدس قبله اول مسلمانان نیستند و همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرموده اند سیاست شیطانی موسوم به معامله قرن به یاری خداوند هرگز محقق نخواهد شد.
حجت‌الاسلام آل هاشم، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت بحرانی آب در آذربایجان‌شرقی گفت: وضعیت بحرانی آب در استان برای آینده حاد اعلام شده است به طوریکه به دلیل کمبود شدید بارندگی، با بحران آب مواجه هستیم و چهار سد اصلی تامین‌کننده آب شرب در استان با کاهشی به میزان ۵۰ درصد روبه‌رو هستند.
امام جمعه تبریز با تاکید بر اینکه مردم باید مسئله آب را جدی بگیرند افزود: میزان بارش استان از ابتدای سال‌جاری ۱۰۰ میلی‌متر اعلام شده که اگر مدیریت مصرف آب را در همه بخش‌ها جدی نگیریم، قطعاً سال آینده با بحران آب مواجه خواهیم شد.
خطیب نماز جمعه تبریز با بیان اینکه آب شرب بایداز مصارف دیگر جداسازی شود گفت: ترویج فرهنگ صرفه‌جویی مصرف آب میان خانواده‌ها و تبدیل موضوع آب به یک دغدغه عمومی ، کشور و به طبع آن استان ما را از بحران آب امری ضروری است که رسانه‌ها در آن نقش بسیار زیادی دارند.

انتهای پیام

عملیات مرصاد، پایبندی ایران به ارزش‌های اسلامی را ثابت کرد


گروه سیاست و اقتصاد- امام جمعه زنجان گفت: عملیات مرصاد به دشمنان ثابت کرد که ایران مانند همیشه پایبند به ارزش‌های نظام جمهوری اسلامی و ولایت است و تا ریشه کن کردن واقعی کفر از پا نمی‌نشینند.
عملیات مرصاد، پایبندی ایران به ارزش‌های اسلامی را ثابت کرد
به گزارش ایکنا از زنجان، آیت‌الله علی خاتمی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه زنجان، اظهار کرد: دهه کرامت یادآور حضور پربرکت اما رضا (ع) و حضرت معصومه (س) در ایران است که ولی‌نعمت امت مسلمان به‌شمار می‌آیند و کشور به برکت وجود این دو بزرگوار از نعمات برخوردار است.
 
وی حضور امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) در ایران را بانی فرهنگی و مهمترین الگو برای مردم خواند و گفت: خداوند متعال برای دین اسلام، ائمه‌اطهار (ع) را نگهبان قرار داده است، تا دین منحرف نشود.
 
امام جمعه زنجان با اشاره به مناسبت ۲۹ تیرماه روز بزرگداشت حضرت احمد بن موسی (ع) برادر بزرگوار امام رضا (ع) مشهور به شاه چراغ بیان کرد: ۹ هزار امامزاده در کشور وجود دارد که مورد احترام و تکریم مردم ایران هستند.
 
وی افزود: ۲۹ تیرماه سالروز تصویب قانون کاپیتولاسیون توسط آمریکایی‌ها در ایران در سال ۴۳ است که امام راحل نخستین شخصی بودند که در روز ۴ آبان سال ۴۳، اعتراض خود را بر تصویب این قانون ننگین اعلام کردند که سایر مراجع دینی نیز با تبعیت از ایشان مخالفت خود را در پی تصویب قانون آمریکایی اعلام کردند.
 
آیت‌الله خاتمی یادآور شد: پنجم مردادماه سالروز عملیات پرافتخار مرصاد در سال ۶۷ است، آمریکا فکر کرد پس از پذیرش قطعنامه ایران ضعیف شده است، در نتیجه منافقان را علیه ایران تجهیز کرد، جنوب و غرب کشور دو نقطه آغازین جنگ منافقان در ایران بود که همگی منجر به سرنگونی شدند.
 
وی تصریح کرد: عملیات مرصاد به دشمنان ثابت کرد که ایران مانند همیشه پایبند به ارزش‌های نظام جمهوری اسلامی و ولایت است و رزمندگان اسلام با جانفشانی خود نشان دادند که همواره در برابر هرگونه نفاق و کفری که نظام الهی را تهدید کند، با جان و مال خود می‌ایستند و تا ریشه کن کردن واقعی آن از پا نمی‌نشینند.
 
خاتمی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در دیدار با دولت‌مردان و رئیس‌جمهور، نقشه ادامه راه را برای سران قوا و مردم ترسیم کردند گفت: ایشان تأکید کردند مشکلات قابل حل بوده و می‌توان از آن‌ها عبور کرد، دولت به شرط انجام اقدامات لازم خواهد توانست بر مشکلات فائق آید و توطئه‌های آمریکار را ناکام بگذارد که این مهم با روحیه انقلابی، شجاعت، عزم راسخ و تلاش شبانه‌روزی مسئولان و همکاری مردم محقق می‌شود.
 
امام جمعه زنجان نامید کردن مردم را کاری نادرست خواند و گفت: در شرایط فعلی کشور شنیدن اخباری مبنی بر تبعیض و فساد مردم را ناراحت کرده است که مقام معظم رهبری در این خصوص دستور فرمودند که عاملان این فساد را پس از بازداشت به مردم معرفی کنید تا روحیه امید در جامعه جاری شود.
 
انتهای پیام

کنگره حج؛ عامل وحدت مسلمانان جهان اسلام


گروه سیاسی- امام جمعه سنندج با اشاره به اهمیت حج در دین اسلام گفت: حج گنگره عظیم مسلمانان جهان وعامل وحدت و یکدلی بین مسلمانان جهان است.
کنگره حج؛ عامل وحدت مسلمانان جهان اسلام

به گزارش ایکنا از کردستان، ماموستا عبدالرحمان خدایی، امام جمعه سنندج امروز، ۲۹ تیرماه در آیین عبادی - سیاسی نماز جمعه این هفته مسجد جامع سنندج اظهار کرد: حج یکی از عبادت‌های مورد تاکید دین اسلام است و برهمین اساس مسلمانان در این ایام می‌توانند از منافع اجتماعی وسیاسی حج بهره‌مند شوند.
وی افزود: حجاج ایرانی به عنوان نمایندگان به حق جمهوری اسلامی ایران در بزرگترین گردهمایی مسلمانان در سرزمین وحی محسوب می‌شوند.
امام جمعه سنندج بیان کرد: دشمنان ما با نقشه‌های توطئه‌افکنانه خود به دنبال ضربه زدن به ما هستند که ما از خدا می‌خواهیم کشورمان را توطئه‌های دشمنان محفوظ دارد و پیشرفت مسلمانان در کشورهای اسلامی روز به روز بیشتر کند.
وی با اشاره به اینکه کسی که حب پیامبر اکرم (ص) در دل او قرار گیرد در قیامت نیز با او محشور می‌شود، یادآور شد: علاقه به دیگران باید بر این مبنا باشد که آنها به دستورات الهی عمل کنند و اگر کسی را دوست نداریم به دلیل عمل نکردن او به فرامین الهی باشد.
انتهای پیام

ناامید کردن جامعه خیانت به شهداست/پرداخت معوقات ایثارگران تا سال 98


گروه سیاست و اقتصاد- مشاور رئیس جمهور در امور ایثارگران با اشاره به اینکه کشور درگیر جنگ اقتصادی است گفت: در این شرایط نباید جامعه را ناامید کرد چرا که این کار خیانت به شهداست.
ناامید کردن جامعه خیانت به شهداست/پرداخت معوقات ایثارگران تا سال 98
به گزارش ایکنا از زنجان، حجت‌الاسلام پرویز ولی‌زاده در جلسه شورای ایثارگران استان زنجان اظهار کرد: مسئله ایثار و شهادت از بدو خلقت آدم تا به امروز در همه ادیان‌ بوده است و تفاوت مرگ و شهادت در این است که انسان خود قدم در راه شهادت می‌گذارد.
وی به ایمان و باور قلبی به مسئله ایثار و شهادت تأکید کرد و گفت: خداوند فلسفه خلقت را در رسیدن به کمال قرار داده است که به‌ واسطه آن خلیفه‌الله بر روی زمین می‌شود اما در جایی که جهادگر به شهادت می‌رسد، خدا جانشین انسان بر روی زمین می‌شود که در نتیجه خداوند جانشین شهید در خانه شهدا می‌شود.
مشاور رئیس جمهور در امور ایثارگران بیان کرد: عرض سلام و ادای احترام به خانه شهدا به منزله این است که به خدا سلام داده‌ایم و فعالیت خادم‌الشهدا موجب ترویج فرهنگ ایثار و شهادت می‌شود و باید خدمت به جامعه ایثارگر را برای خود افتخار تلقی کنیم.
وی با اشاره به اینکه اینکه نخستین گام رئیس‌جمهور پس از تنفیذ حکم‌شان از سوی مقام معظم رهبری، ابلاغ قانون خدمات جامع ایثارگران بوده است، تصریح‌ کرد: سند راهبردی در سال ۹۴ توسط معاون اول رئیس‌جمهور به ستاد نیروهای مسلح ابلاغ شد و در آینده‌ای نزدیک به تصویت هیئت وزیران می‌رسد.
ولی‌زاده به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت اشاره و تصریح کرد: معوقات خانواده ایثارگران از سال ۸۹ باقی مانده بود که از سال ۹۳ بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال از این معوقات پرداخت شد و تا پایان سال ۹۸ شاهد پایان پرداخت این معوقات خواهیم بود.
این مسئول وجود شهدای مدافع حرم را به برکت الگوگیری از فرهنگ دفاع‌مقدس دانست و گفت: باید بدان توجه جدی شود که در این عرصه نخست مدیران و سپس مردم در راه ترویج ایثار و شهادت باید پیش‌قدم باشند.
مشاور امور ایثارگران در نهاد ریاست‌جمهوری اقدامات انجام گرفته در حوزه ایثارگری در استان زنجان را خوب ارزیابی کرد و گفت: در برخی حوزه‌ها این روند مطلوب نبود و افزون بر ۹۰ درصد دستگاه‌ها شأن و جایگاه فرزندان شهدا و جانبازان را حفظ کرده‌اند اما به‌ صورت موردی موضوع عکس آن نیز پیدا می‌شود.
این مسئول در ادامه به موضوع اشتغال ایثارگران اشاره کرد و افزود: در استان ۱۲۰ فرزند شهید بیکار وجود دارد و دولت انتظار دارد شرکت‌ها در گرفتن نیروی استخدامی، ۳۰ درصد استخدام ایثارگران را اعمال کنند.
ولی‌زاده با بیان اینکه باید تا پایان سال مسئله ساماندهی گلزار شهدا تکمیل شود، تصریح کرد: انتظار می‌رود شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نسبت به اختصاص ۲۰ درصد اعتبارات عمرانی به حوزه فرهنگی بنیاد شهید اهتمام ورزد.
مشاور رئیس جمهور در امور ایثارگران با اشاره به اینکه عده‌ای سودجو در شرایط کنونی کشور، نظام را هدف قرار گرفته‌اند خاطرنشان کرد: نباید جامعه را ناامید کرد چرا که ناامید کردن مردم خیانت بزرگ به شهدا است و با وجود اینکه کشور امروز با جنگ اقتصادی مواجه است اما بذر ناامیدی را در جامعه افکند و آنان را به کف خیابان کشاند.
وی یادآور شد: استمرار عزت و پیروزی نظام به برکت وجود مقام معظم رهبری است. مدیران برای اینکه این ناامیدی را به امید تبدیل کنند باید میز خدمت در اداره قرار دهند، باید درست با مردم صحبت کنیم و در پاسخ دادن به مردم نهراسیم.
ولی‌زاده با اشاره به عملکرد مثبت استان زنجان در حرکت‌های فرهنگی به‌ویژه در حوزه ایثار و شهادت تصریح کرد: یادواره شهدا جای تسویه حساب سیاسی نیست و یادواره‌های شهدا باید مثل عاشورا و تاسوعا و مردمی برگزار شود.

انتهای پیام

عملیات مرصاد طومار نفاق را درهم پیچید


گروه سیاسی - مشاور عالی استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه عملیات مرصاد تسویه حساب بین نیروهای اسلام و کفر بود، گفت: عملیات مرصاد طومار نفاق را درهم پیچید.
عملیات مرصاد طومار نفاق را درهم پیچید

به گزارش ایکنا از کرمانشاه، جعفر همتی، مشاور عالی استاندار کرمانشاه امروز در نشست شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمانشاه با محوریت سالروز عملیات غرورآفرین مرصاد، گفت: یکی از سرنوشت‌سازترین عملیات‌های دوران دفاع مقدس عملیات مرصاد بود.
وی با اشاره به خدمات منافقان به صدام افزود: صدام قصد داشت در مدت یک هفته ایران را تسخیر کند و بخش‌های عرب نشین آن را جدا سازد که این امر توهمی بیش نبود.
مشاور عالی استاندار کرمانشاه اظهار کرد: منافقان کشور را می‌شناختند و باتوجه به نفوذی که داشتند اقداماتی را انجام دادند اما عملیات مرصاد تسویه حساب بین نیروهای اسلام و نیروهای کفر بود.
همتی با بیان اینکه منافقین نیروهای خود را از سراسر دنیا فراخواندند و بعد به سمت کرمانشاه حرکت کردند، گفت: منافقین فکر می‌کردند با ۵ هزار نیرو می‌توانند ایران را به تصرف خود درآورند.
وی افزود: بعد از اعلام امام(ره) برای مقابله با منافقین خیل عظیم مردم به سمت کرمانشاه آمدند و در نتیجه عملیات مرصاد رقم خورد که در این عملیات یک هزار و ۳۰۴ منافق کوردل به هلاکت رسیدند.
مشاور عالی استاندار کرمانشاه تصریح کرد: عملیات مرصاد طومار نفاق را بطور کامل درهم پیچید.
همتی در پایان بر اجرای برنامه‌های مناسب سالروز عملیات غرورآفرین مرصاد تأکید کرد.
انتهای پیام


بستن