گروه خبری اقتصادی

توقعات با توجه به شرایط فعلی باشد/ واقع‌بین باشیم


گروه اقتصاد ـ وزیر بهداشت با بیان این‌که مسئولان در راستای به سرانجام رسیدن پروژه‌های درمانی کمک کنند، اظهارکرد: توقعات باید با توجه به شرایط فعلی باشد و لازم است واقع‌بین باشیم چراکه اگر در این شرایط تحریم، تدبیر نکنیم آسیب بیشتری می‌بینیم و نیاز است عاقلانه با مساله برخورد کنیم.
توقعات با توجه به شرایط فعلی باشد/ واقع‌بین باشیم

به گزارش ایکنا از لرستان، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز چهارشنبه، ۲۰ تیرماه در مراسم افتتاح بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی گهر دورود در جمع خبرنگاران با بیان این‌که شهرستان دورود نسبت به متوسط کشوری تعداد تخت‌های کمتری دارد، اظهارکرد: این شهرستان در بحث تعداد تخت‎ها باید به استاندارد کشوری برسد و ۴۷۰ تخت داشته باشد.
وی با اشاره به تحریم‎های آمریکا علیه ایران، گفت: به روزهای سخت ورود پیدا می‌کنیم و باید این شرایط را بپذیریم؛ کسی فکر نمی‌کرد عربستان دست به دامن اسرائیل شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این‌که قدرت مرزها را نمی‌شناسد، اضافه کرد: با توجه به تحریم‌ها علیه ایران شرایط و مشکلات بیشتر می‌شود.
قاضی‌زاده هاشمی با بیان این‌که توقعات باید با توجه به شرایط فعلی باشد و لازم است تعارفات را کنارگذاشته و واقع‌بین باشیم، اضافه کرد: چنان‌چه تدبیر نکنیم آسیب بیشتری می‌بینیم و نیاز است عاقلانه با مساله برخورد کنیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این‌که امیدواریم پروژه‌های نیمه‌تمام هرچه سریع‌تر تکمیل شوند، عنوان کرد: مسئولان استان در راستای به سرانجام رسیدن پروژه‌های درمانی کمک کنند.
قاضی‌زاده هاشمی گفت: آمادگی داریم به تعداد نیاز استان و شهرستان دورود نیرو در بحث استخدامی در نظر بگیریم.
وی از بدحسابی بدهکاران وزارت بهداشت انتقاد کرد و افزود: بدهکاران ما برای پرداخت مطالبات کارکنان و پرسنل وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی بدحساب هستند؛ اما در این باره لرستان نسبت به سایر استان‌های هم‌جوار خوب عمل کرده است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: امیدواریم بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی گهر دورود در مدت زمان برنامه‌ریزی شده افتتاح و به بهره‌برداری برسد.

افتتاح بیمارستان آیت‌الله بروجردی با حضور وزیر بهداشت

امروز، ۲۰ تیر با حضور سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پرشکی، دکتر سید موسی خادمی، استاندار لرستان، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان لرستان بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی آیت‌الله بروجردی افتتاح و به بهره‌برداری رسید.
بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی آیت‌الله بروجردی در زمینی به مساحت ۳۲ هزار مترمربع و با زیربنای ۲۱۴۵۰ مترمربع در ۵ طبقه احداث شده است.۷۲ میلیارد تومان هزینه ساخت و ۲۲ میلیارد تومان هزینه خرید تجهیزات شده است.
این بیمارستان ۲۲۹ تختخوابی و جنرال است که در سال ۸۶ کلنگ‌زنی شده و امروز پس‌از یازده سال افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

طولانی شدن پروژه‌های بیمارستانی آفت بزرگ استان است

علی کورانی‌فر، فرماندار دورود در مراسم کلنگ‌زنی بیمارستان فوق‌تخصصی ۲۵۰ تختخوابی گهر دورود که امروز، ۲۰ تیر با حضور وزیر بهداشت انجام گرفت، با اشاره به ضرورت تسریع در تکمیل بیمارستان فوق تخصصی دورود و ارائه خدمات درمانی در این شهرستان، افزود: دورود سومین شهر پرجمعیت لرستان بوده که جمعیت آن رو به افزایش است.
وی اضافه کرد: در آخرین سرشماری جمعیت دورود رو به افزایش است و شهرستانی مهاج پذیر بوده که حتی به شهرستان اندیمشک هم سرویس می‌دهد.
فرماندار دورود با بیان این‌که به‌طور میانگین سالانه سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از طریق راه‌آهن و ناوگان ریلی در این شهرستان تردد دارند، بیان کرد: در تابستان‌ها نیز حداقل ۳۰ هزار نفر به دریاچه گهر در این شهرستان تردد دارند و از جاذبه‎های بکر و طبیعی این شهرستان بازدید می‌کنند.
فرماندار دورود با بیان این‌که این شهرستان به‌عنوان پایگاه معین در مواقع بحرانی به شهرستان‎های دیگر خدمات رسانی ‌می‌کند،عنوان کرد: باید نگاه ویژه به این شهرستان داشته باشیم.
وی با تاکید بر این‌که یکی‌از مشکلات حوزه سلامت در دورود و آفت بزرگ استان طولانی شدن پروژه‌های بیمارستانی است، افزود: بیمارستان الیگودرز بالای ۲۰ سال وبیمارستان آیت‌الله بروجردی یازدهسال به طول انجامیده است و امیدواریم بیمارستان دورود نیز به این درد مبتلا نشود.
کورانی‌فر بر ضرورت ارتقای مجتمع آموزش عالی شهرستان دورود به دانشکده که یکی از مطالبات مردم دورود است تاکید کرد و گفت: انجام این‌کار زمینه تبدیل بیمارستان را به آموزشی فراهم می‌کند و می‌تواند در تربیت نیرو برای منطقه موثر باشد؛ همچنین در بحث تامین پزشکان متخصص می‌تواند به شهرستان کمک کند.
فرماندار دورود با تاکید بر راه‌اندازی بخش آنژیوگرافی در دورود افزود: راه‎اندازی این بخش از مطالبات مردم دورود است چراکه مرگ و میرهای دورود ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقیاست و امید می‎رود بخش آنژیوگرافی هر چه سریع‌تر راه‎اندازی شود.
وی با تاکید بر ماندگاری پزشکان در این شهرستان اظهار کرد: در بحث پزشک عمومی با مشکل مواجه‎ایم.

اجرای ۱۹ پروژه بهداشتی و درمانی در دورود

کوروش ساکی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان امروز چهارشنبه، ۲۰ تیر در مراسم کلنگ‎زنی بیمارستان فوق تخصصی ۲۵۰ تختخوابی گهر دورود با بیان این‌که احداث پروژه ۱۰۰ هزار مترمربعی ساخت مراکز بهداشتی درمانی در لرستان دستاورد طرح تحول نظام سلامت بوده است، گفت: ۱۹ پروژه در دورود با اعتبار ۱۰ میلیارد تومان در دست اجرا داریم.
وی ادامه داد: این پروژه‎ها شامل مراکز اورژانس، بهورزی، جامع سلامت و خانه سلامت و ... هستند.
ساکی با بیان این‌که امیدواریم تا پایان سال این پروژه‌ها به سرانجام برسند، افزود: بیمارستان هفت تیر دورود قدیمی و مستهلک است و با وجود جمعیت ۱۵۰ هزار نفری دورود نیاز به ایجاد بیمارستان جدید ضروری است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: در بیمارستان هفت تیر بخش ICU و اورژانس اضافه و عملیات اجرایی فاز دوم اورژانس آن نیز شروع شده است.
وی بیان کرد: تاکنون ۲۰ میلیارد تومان برای توسعه این بیمارستان هزینه شده اما همچنان نیاز به ایجاد بیمارستان جدید ضروری است.
ساکی با بیان این‌که منابع مالی بیمارستان گهر از طریق تسهیلات بانکی اخذ شده تا احداث شود و امیدواریم با طراحی صورت گرفته این بیمارستان بین سه تا چهار سال ساخته شود، گفت: در مجموع برای ساخت این پروژه ۱۰۵ میلیارد تومان پیش بینی شده و امیدواریم مرکز درمانی خوبی با استانداردهای روز ساخته شود.

انتهای پیام

لزوم برخورد جدی با مفسدان اقتصادی در کشور


گروه سیاسی - امام جمعه ماکو گفت: باید با مفسدان اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و غیره که جامعه را به بی بند و باری نزدیک می کنند برخورد جدی شود.
لزوم برخورد جدی با مفسدان اقتصادی در کشور

به گزارش ایکنا از آذربایجان غربی، حجت الاسلام والمسلمین ایوب رنجبری امام جمعه ماکو در بخشی از خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته ماکو بر دیدار های رسانه ای شده مقام معظم رهبری در هفته‌ای که گذشت اشاره کرد و گفت: فریضه حج در کنار برائت از دشمن وظیفه دور نگهداشتن و عدم دخالت در راهبرد پلید دشمن که تفرقه افکنی بین مذاهب میباشد، است.

وی در تشریح سبک زندگی اسلامی از دیدگاه قرآن و اهل بیت ائمه اطهار علیهم السلام، آمار ازدواج را رو به کاهش و آمار طلاق افزایش عنوان نمود و افزود: این آمار شایسته یک کشور اسلامی نیست

امام جمعه ماکو بر کم کردم ادعاهای زوجین در تشکیل زندگی تاکید کرد و یادآور شد: اگر ادعا ها زیاد شود زمینه ساز سستی بنیان خانواده از اول تشکیل زندگی خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین رنجبری بر عوامل افزاینده رزق و روزی اشاره کرد و گفت: احترام به خانواده و پدر مادر از مهمترین شاخصها است.

وی تفرقه افکنی، ایجاد شکاف و تزلزل در بین مذاهب، اقوام و ادیان را از جمله اهداف دشمنان در سرکوب کردن دین اسلام عنوان کرد.

امام جمعه شهرستان ماکو آیین مقدس حج و طواف خانه کعبه را نمود کلی در نمایش وحدت و انسجام جهان اسلام عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه مملکت ایران اسلامی قادر به عبور از مشکلات اقتصادی است، خاطرنشان کرد: تحقق این تفکر جز با پشتکار، کار جهادی و خستگی ناپذیر مردم و مسئولین امکان پذیر نخواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین تأکید کرد: مردم باید قدرشناس باشند و مسئولین نیز در جهت تقویت روحیه انقلابی گری و احساس مسئولیت مضاعف کوشا باشند.

وی اظهار کرد: مسئولین هرچقدر در بین مردم به وضایف خود عمل کنند و در کنار کارهایشان گوش شنوای مطالبات مردم باشند، مردم دلگرم تر به انقلاب میشوند.

امام جمعه ماکو همچنین بر کمبودهای رفاهی، علمی،اجتماعی و غیره در ادوار حکومتهای قبل از انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و افزود: در سایه انقلاب اسلامی کمتر روستایی وجود دارد که از تمامی امکانات رفاهی آموزشی و بهدوشتی برخوردار نیست.

وی خطاب به مسئولین گفت: خادمین ملت، نقشه راه خود را به سمع و بصر مردم برسانند و از پاسخگویی به شبهات پرهیز نکنند.

خطیب نماز جمعه ماکو تاکید کرد: باید با مفسدان اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و غیره که جامعه را به بی بند و باری نزدیک می کنند برخورد جدی شود.

وی بر لزوم بهره مندی از ظرفیتهای دهه کرامت اشاره کرد و گفت: حفاظت از زبان، گوش و چشم و برگزاری مراسمات خاصه این روزها باید با دخیل کردن NGO و نهادهای مردمی پیگیری شود.

انتهای پیام

لزوم برخورد قاطع با فساد


گروه سیاسی_ امام جمعه بجنورد گفت: با توجه به وجود مشکلات مختلف در جامعه باید به منظور از بین بردن ریشه معضلات به صورت قاطع با فساد برخورد کرد.
لزوم برخورد قاطع با فساد

به گزارش ایکنا از خراسان شمالی، حجت الاسلام ابوالقاسم یعقوبی در خطبه های عبادی و سیاسی نماز جمعه بجنورد با تاکید بر لزوم تدوین نقشه راهبردی برای سلامت اقتصادو اولویت بندی امور مهم اظهارکرد: باید از اندیشه فعالان اقتصادی برای رفع چالش های موجود در جامعه استفاده شود.

 وی با تاکید بر تلاش مدیران و مسئولان در راستای رفع مشکلات جامعه،ادامه داد: باتوجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران دارای جوانان متخصص، توانمند و مومن بوده بنابراین نبایدمسئولان منتظر موضوع مذاکره باشند.

وی عنوان کرد: باید مدیران به مردم نزدیک شوند تا حتی اگر مسائل و مشکلات مردم به دلیل محدودیت ها رفع نشود باید مورد تکریم قرار گیرند.

وی با تاکید بر توجه به اقتصاد مقاومتی و پیاده سازی آن در کشور، یادآورشد: در شرایط کنونی نباید نگاه ها به سمت غرب باشد بلکه درشرق هم میتوان کار انجام داد.

مفسد اقتصادی، ستون پنجم دشمن است


گروه سیاست و اقتصاد- نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه مفسد اقتصادی ستون پنجم دشمن است، عنوان کرد: آمریکا با ما جنگ اقتصادی دارد. فردی که در اقتصاد اخلال ایجاد می‌کند و از یک برنامه‌ریزی غلط سوءاستفاده کرده و دو تن سکه برمی‌دارد، ستون پنجم دشمن است. در هر کشوری اگر به ستون پنجم دست پیدا کنند محاکمه صحرایی کرده و اعدام می‌کنند.
مفسد اقتصادی، ستون پنجم دشمن است

به گزارش ایکنا از خراسان رضوی، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد، امروز ۲۹ تیرماه در خطبه‌های عبادی-‌سیاسی نماز جمعه مشهد در حرم مطهر رضوی، اظهار کرد: ماه ذی‌القعده دارای دو خصوصیت است. خصوصیت اول اینکه ماه ذی‌القعده همان سی شبی بوده که برای حضرت موسی میقات تعیین شد. آن سی شب ایام و لیالی ماه ذی‌القعده است.

وی افزود: خصوصیت دوم این ماه این است که در بین ایام سال، ماه ذی‌القعده، ماه امام رضا(ع) است. اول ماه ولادت خواهرشان حضرت معصومه(س)، یازدهم ماه ولادت خود امام رضا(ع)، ۲۳ ماه، روز زیارتی مخصوص امام رضا(ع) و ۲۵ ماه روز دحوالارض بوده که عمل خاص آن زیارت مخصوص امام رضا(ع) است. روز آخر ماه نیز سالروز شهادت حضرت جوادالائمه(ع) است.

ذی القعده، ماه امام رضا(ع) است

علم‌الهدی با بیان اینکه ماه ذی‌القعده، ماه امام رضا(ع) است، عنوان کرد: برحسب برنامه‌ریزی دهه اول ماه را دهه کرامت اعلام کردند. برنامه‌های ارزشمندی که دهه کرامت مخصوصا به وسیله آستان قدس رضوی برنامه‌ریزی شده در خط جهانی‌سازی امام رضا(ع) و توسعه سراسری شخصیت و عظمت امام هشتم در تمام بلاد، استان‌ها و حتی روستاهای کشور و در چندین کشور خارجی است.

امام جمعه مشهد گفت: در بین برنامه‌ها، برنامه فرهنگی قابل توجهی وجود دارد که مقام و موقعیت زن و شخصیتی که اسلام برای زن قائل شده را جهانی کرده و به دنیا نمایش می‌دهد و آن مسئله جایزه جهانی گوهرشاد به صورت یک حرکت انقلابی فرهنگی فراگیر در کل جهان است. بانوان برجسته و زنان فرهیخته‌ای که نه تنها در گذشته تاریخ و در عرصه اسلام بلکه در دنیای امروز نیز در عرصه اسلام مخصوصا در جریان ولایت‎مداری به عنوان یک زن نمونه کم‌نظیر قرار دارند که حتی مردانی نیز همانند آن‌ها پیدا نمی‌شوند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی ادامه داد: این بانوان در کل جهان شناسایی شدند و در نمایشگاه عظیم جایزه جهانی گوهرشاد که در آستان قدس رضوی اجرا می‌شود، در دهه کرامت معرفی می‌شوند و نقش اسلام را در تربیت، عظمت‌بخشی و بالابردن مقام زن ثابت می‌کند. یکی از این بانوان که امسال شناسایی شد، به کامرون رفته و ۶ درصد مردم آن کشور را که شیعه بوده و در فقر به سر می‌بردند، با یک برنامه اشتغالزایی، در عرصه و جریان ثروت و تمکن قرار داد.

وی اضافه کرد: خانم دیگری به عنوان یک خیر مدرسه‌ساز تا امروز ۵۰ مدرسه ساخته است. بانوی دیگری در خارج و داخل دست به فعالیت اشتغالزایی زده و با تجربیاتی که در خارج از کشور داشته در ایران فصل بزرگی را در این موقعیت خاص اقتصادی ایجاد کرده است. این یک حرکت عظیم و عزیز فرهنگی است که در دهه کرامت در آستان قدس اجرا شد.

علم‌الهدی با اشاره به اینکه آستان قدس یک جریان و نمایشگاه از دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب برای ما است، تصریح کرد: اگر وضعیت آستان قدس را قبل از انقلاب در نظر داشته باشیم، می‌بینیم که حرم تنها ۳ هکتار بود اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ۵۳ هکتار قرار گرفته است. با تأملی که به برکت انقلاب و مدیریت انقلابی صورت گرفته، حرم را با این عظمت، خصوصیت و صحن‌ها ایجاد کرده است. آیت الله طبسی در پهنه ۳۰ ساله مدیریت تحولی را هم در عرصه توسعه حرم و هم در توسعه دستگاه‌های اقتصادی آستان قدس ایجاد کردند.

امام جمعه مشهد اضافه کرد: بعد از رحلت ایشان، رهبری منشوری را صادر کردند و در آن برای تولیت آستان قدس رهنمودی دادند که نتیجه اجرای این رهنمود و منشور مقام معظم رهبری در تحول آستان قدس، ایجاد بیش از ۲۰۰۰ اشتغال در این موقعیت خاص اقتصادی و مشکلات معیشتی شده است. محرومیت‎زدایی آستان قدس نه تنها در این استان بلکه در سراسر کشور و اخیرا نسبت به فقرای شیعه در تمام دنیا آغاز شده که در این دو سال نمودارها و نمونه‌ها فوق‌العاده قابل توجه است.

نمانیده ولی‌فقیه در خراسان رضوی ابراز کرد: آستان قدس با تحولی که اخیرا پیدا کرده، از مدیریت حرم به مدیریت عظیم محرومیت‌زدایی و اشتغال در پهنه کشور درآمده و خوب است که مسئولان، حرکات و برنامه‌های آستان قدس را در اشتغال، اشتغالزایی و محرومیت‌زدایی به عنوان یک الگوی عملیاتی در رسیدگی به مشکلات معیشتی مردم قرار دهند. آستان قدس در پهنه بسیار محدود اقتصادی دست به این حرکت‌های بزرگ زد و در عین فشارها و مشکلات اقتصادی نیز موفق شد.

وی گفت: اگر مسئولان در پهنه عظیم دارایی‌های کشور دست به این حرکت‌ها بزنند، مشکلاتی در معیشت مردم وجود نخواهد داشت. بهتر از این است که چشم خود را به دروازه غرب بدوزیم و به دست دشمنان‌مان نگاه کنیم که چه زمانی تحریم را بردارند و آن زمان بگوییم که باید تحول اقتصادی پیدا کنیم. ۵ سال این کار را ادامه دادیم و در آخر نیز افرادی که می‌گفتند حتی مشکل آب خوردن ما نیز با رفع تحریم‌ها حل می‌شود، به این نتیجه رسیدند که ما با تکیه بر امکانات داخلی باید مشکلات خود را حل کنیم.

علم‌الهدی با بیان اینکه ما مسلمان هستیم و قرآن داریم، عنوان کرد: خداوند درسوره نساء می‌فرمایند:« که ای مردم اموال خود را که باعث قیام و پایداری زندگی شما است، به دست سفها ندهید و آن‌ها برنامه‌ریز شما نباشند». یک زمانی پول شخصی ما است اما اکنون مجموعه اموال به همه مردم تعلق دارد؛ اگر امروز در زاویه روستا و یا حاشیه شهر، مسلمان یا خانواده‌ای در زندگی خود مشکل دارد، به دلیل مدیریت نااهلانه اقتصاد کشور بوده و این مدیریت غیرمتناسب با عدالت اجتماعی، فرد فقیر را در زاویه روستا یا گوشه حاشیه شهر بدبخت کرده است.

امام جمعه مشهد بیان کرد: اینکه فردی در فاصله سه ماه در مدیریت اقتصادی کشور دو تن سکه استخراج کند و ارزهای فراوان به دست عده معدود بیفتد، یا مدیریت خائنانه و یا سفیهانه است. ما بدنام نمی‌کنیم که بگوییم مدیریت خائنانه بوده، ان‌شاالله خیانت نبوده اما مدیریت سفیهانه است. نتوانستند اقتصاد را مدیریت کند و این بلا بر سر مردم آمد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی ادامه داد: براساس آنچه خود آن فرد اقرار و با روزنامه مصاحبه کرده، ۳۰ میلیون دلار این مملکت با قیمت ۴۲۰۰ تومان به فردی داده شد تا میوه خارجی وارد مملکت کند. از ثروت عمومی مردم ۳۰ میلیون دلار بدهند که میوه خارجی وارد کند، برای اینکه چه کسی بخورد و لذت ببرد؟ مگر فرد فقیر پول میوه خارجی دارد. این ۳۰ میلیون متعلق به همه مملکت است. این چه مدیریتی است؟ مسئولین خودشان متوجه شدند که باید این مدیریت را تغییر دهند و اکنون دولت تصمیم گرفته کابینه، مدیریت و تیم اقتصادی را عوض کند.

وی ابراز کرد: آیه قرآن را بخوانید. حرف من را گوش ندهید. جواب من فحش‌ها در فضای مجازی نیست. نه تنها به من و بچه‌های من که به کس و کار من نیز فحش داده و تهمت می‌زنید. شما دین ندارید چرا به زن و بچه من حمله می‌کنید؟ شما اگر می‌خواهید جواب من را با فحش‌ها بدهید چرا به بچه‌های من فحش می‎دهید؟ اگر جواب من فحش، افترا و تهمت در فضای مجازی است به من بگویید اما جواب من این نیست. نمی‌گویم به حرف من گوش دهید، من می‌گویم آیه قرآن بخوانید.

علم&zwnj الهدی سه خصوصیت را برای افراد جدید در تیم اقتصادی و کابینه دولت لازم دانست و تصریح کرد: اولا باید فراجناحی باشند و از تمام ظرفیت‌های جناح‌ها استفاده کنند نه اینکه روی قدرت‌یابی یک جناح تکیه کنند. دوم اینکه آن‌ها بدانند آمریکا دشمن ما بوده و در حال جنگ اقتصادی با ما است. باید همچون یک سرباز در جبهه جنگ اقتصادی به میدان غرب و استکبار بروند و با تکیه بر امکانات داخلی و با طرح و برنامه مشکل مردم را حل کنند. خصوصیت سوم حتما این باشد که آن‌ها در حل مشکلات توجه کنند که ما چه داریم.

امام جمعه مشهد اضافه کرد: روزی که اخبار اعلام کرد که دو تن سکه را گرفتند، مردم گفتند که این دو تن به بازار برمی‌گردد و مشکلات معاملات طلا حل می‌شود. روزی که اعلام شد چند صد میلیون ارز را از افراد گرفتیم که یا بردند و برنگرداندند، یا برگرداندند و احتکار کردند و یا برگرداندند و دو برابر فروختند، خودشان اعلام کردند که بیش از ۳۰۰ میلیون دلار ارز اینگونه از بین رفته و مردم گفتند که برمی‌گردد و مشکلات حل می‌شود اما نه خبری از برگرداندن این پول‌ها شد و نه قدمی برداشته شد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه مفسد اقتصادی ستون پنجم دشمن است، عنوان کرد: آمریکا با ما جنگ اقتصادی دارد. فردی که در اقتصاد اخلال ایجاد می‌کند و از یک برنامه‌ریزی غلط سوءاستفاده کرده و دو تن سکه برمی‌دارد، ستون پنجم دشمن است. در هر کشوری اگر به ستون پنجم دست پیدا کنند محاکمه صحرایی کرده و اعدام می‌کنند.

وی گفت: این اخلاگر و مفسد اقتصادی در عین جنگ، به دشمن کمک می‌کند. مردم را راضی کنید. این مردم آرام نمی‌گیرند. زندگی و معیشت آن‌ها در این شرایط قرار گرفته است. اگردرست با اخلالگر اقتصادی برخورد نشود، مردم ناامید می‌شوند. ما باید دشمن را ناامید کنیم نه اینکه مردم از اسلام ناامید شوند.

انتهای پیام

مبارزه با فساد با شعار میسر نیست


گروه سیاست و اقتصاد- دادستان کل کشور با اشاره به این‌که «مبارزه با فساد با شعار نمی‌شود»، تصریح کرد: با برخی مدیرانی که داریم نمی‌‎توانیم با فساد مبارزه کنیم. جنگ، سیاسی و اقتصادی است. مردان اقتصادی باید جنگی باشند ولی تیم اقتصادی ما جنگی نیستند.
مبارزه با فساد با شعار میسر نیست

 

به گزارش ایکنا از خراسان رضوی،  محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در بخشی از سخنرانی خود در اولین دوره مشترک تعالی اساتید و نخبگان بسیجی حوزه‌های علمیه استان‌های خراسان رضوی، قم، تهران و اصفهان که ۲۷ تیرماه در مجتمع امامت مشهد برگزار شد، اظهار کرد: جایگاه علما و فقها در جامعه و امت اسلامی استمرار رسالتی است که نبی مکرم اسلام (ص)و ائمه معصومین(ع) داشته‌اند. پیامبر(ص) از طرف پروردگار این مأموریت بزرگ را داشتند که امت را از جهالت به کمالات انسانی برسانند. کسی که به تعبیر زیبای امیرالمومنین(ع) درمانگر آسیب‌های اجتماعی و به قدری دلسوز بود که برای نجات این امت، خداوند چند بار در قرآن کریم او را مورد عتاب و خطاب قرار داد. ما آن مسیر را پیش گرفته‌ایم. در این رابطه برای ایفای وظیفه و انجام رسالتی که به عهده همه ما که مدعی پیمودن مسیر رسالت و امامت هستیم، لوازمی وجود دارد.

تهاجم دشمن به اعتقادات مردم تشدید شده

وی ادامه داد: شما اساتید بزرگوار و بسیجیان، مرزبانان و سنگرنشینان دفاع از مرزهای عقیدتی و حملات و تهاجمات دشمن به اعتقادات جامعه خصوصا جوانان در مرزهای فرهنگی و سیاسی هستید. امروز دشمن تهاجم خود را به اعتقادات، ایمان و فرهنگ جامعه ما به نحو شگفت‌آوری به هر وسیله‌ای که توانسته و با هر ابزاری که در توان دارد، تشدید کرده است. بعد از این‌که آن‌ها در جنگ نظامی موفق نشدند و با توطئه‌های خود نتوانستند نظام اسلامی را با شکست مواجه کنند، از راهی وارد شدند که دفاع از آن بسیار مشکل بوده و نیازمند آن است که دفاع متناسب با هجوم باشد. ما در طول هشت سال دفاع مقدس شکست‌ها و پیروزی‌هایی را دیدیم اما در مجموع به پیروزی نهایی رسیدیم.

وی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین جهات برای پیروزی در جبهه نبرد فرهنگی و اعتقادی و شبیخونی که امروز دشمن علیه نظام و ملت ما به کار برده، شناخت دشمن، تاکتیک‌ها، ابزار و برنامه‌ها برای تهاجم بوده که جزو لوازم اولیه پیروزی است. چه کسی از شما و امثال شما که سنگربانان و مرزبانان عقیدتی هستید، سزاوارتر است؟ به روز باشید. همه باید به روز باشیم.

دادستان کل کشور با بیان اینکه اگر از تاکتیک دشمن و برنامه‌های او برای نابودی نظام غفلت کنیم و آشنایی لازم را نداشته باشیم، در این جنگ شکست خواهیم خورد، عنوان کرد: دشمن امروز بر تهاجم به فرهنگ و اعتقادات نظام سرمایه‌گذاری کرده است. آن‌چه موجب پیروزی و تداوم انقلاب در ۴۰ سال شده، اعتقادات و حضور مردم بوده است. دشمن برای همه این علل و عوامل برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری می‌کند. امروز دشمن در مراکز حساس و تصمیم‌گیرنده نفود پیدا کرده است. نفود خطر بسیار بزرگی بوده که نظام را تهدید می‌کند. فرد نفودی از خود علامتی بروز نمی‌‎دهد. هر نفوذی، جاسوس نیست. جاسوسی و نفوذی دو مقوله جدا از هم است.

وی با اشاره به برخی اخبار منتشر شده مبنی بر ادعای صهیونیست‌ها در دسترسی به اطلاعات هسته‌ای کشورمان، ادامه داد: ما هر چه هشدار می‌دهیم که مراقب نفوذی‌ها باشید که یک دسته آن‌ها می‌توانند تحت دوتابعیتی‌ها برنامه خود را اجرا کنند، می‌گویند دوتابعیتی نداریم. ما لیست می‌دهیم و می‌گوییم که احتیاط این است که در مراکز مهم از دوتابعیتی‌ها استفاده نکنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش در موضوع اقتصاد، تصریح کرد: از روزی که رهبری بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح و بر این امر اصرار کردند که اقتصاد کشور را اقتصاد مقاومتی قرار دهیم، چند سالی می‌گذرد. مسئولین اقتصادی چه گام‌هایی برای تحقق آن برداشتند؟ عوامل نفودی مانع تحقق این امر هستند.

منتظری با بیان اینکه باید بدانیم دشمن امروز با چه ابزاری به ما حمله می‌کند و متناسب با آن خود را مجهز کنیم که اگرغیر از این باشد شکست می‌خوریم، ابراز کرد: امروز چالش‌های خطرناکی پیش روی ماست و البته نباید دشمن را بزرگ جلوه دهیم اما باید برنامه‌های آن را بزرگ ببینیم در غیر این صورت نمی‌توانیم متناسب با حملات و تاکتیک دشمن در این فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی عمل کنیم. دشمنان وقیحانه با اعتقادات جوانان ما کار می‌کنند. ما تلگرام را بستیم اما فیلتر می‌گذارند در حالی که دی ماه گذشته که یک هفته تلگرام بسته شد، آرامش بازگشت.

شایعه پراکنی؛ وسیله امروز دشمن

وی عنوان کرد: امروز شایعه‌پراکنی، ایجاد اختلاف و دروغ‌پردازی وسیله‌ای است که دشمن به کار می‌برد و عده‌ای آن را باور می‌کنند.

منتظری در بخش دیگری از سخنانش، گفت: ما قبل از اینکه بخواهیم در دستگاه قضایی و دادگاه با یک جرم و مجرم برخورد کنیم، نباید بگذاریم که کار به این‌جا برسد. تا می‌&zwj توانیم نگذاریم که پرونده‌ها، قضایی شود. بسیاری از افراد جامعه بیان می‌کنند که دستگاه قضایی برخورد قاطع نمی‌کند و به همین دلیل جرم زیاد است اما من این حرف را قبول ندارم؛ باید قبل این‌که پرونده به دستگاه برسد، جلوی آن را گرفت.

مبارزه با فساد با شعار نمی‌شود

دادستان کل کشور با اشاره به این‌که «مبارزه با فساد با شعار نمی‌شود»، تصریح کرد: با برخی مدیرانی که داریم نمی‌‎توانیم با فساد مبارزه کنیم. جنگ، سیاسی و اقتصادی است. مردان اقتصادی باید جنگی باشند ولی تیم اقتصادی ما جنگی نیستند.

وی در خصوص مولفه‌های مبارزه با فساد، اظهار کرد: شفاف‌سازی یکی از مولفه‌هاست که دشمنان و مخالفان زیادی دارد. تصدی امور باید به دست افراد شایسته و پاکدست باشد. مدیری که خود آلوده یا درگیر مسایل مالی، اقتصادی و پولی است نمی‌تواند با فساد مبارزه کند. معتقدیم بازرسی آن‌گونه که باید به دلایلی موفق نبوده و نیست. برخورد قاطع اداری و قضایی مولفه دیگری است که موثر و تأثیرگذار بوده اما در مرحله آخر است. مولفه‌های دیگر نیز نظارت و مراقبت است.

وی با قابل انتقاد دانستن عملکرد دستگاه قضایی، ابراز کرد: من دادستان کل هستم و از حقوق عامه دفاع می‌کنم. از دستگاه قضا و دولت دفاع نمی‌کنم؛ عده‌ای آمدند ارز دولتی با مبلغ ۴۲۰۰ تومان اخذ کردند نصف آن را تحویل گرفتیم اما کامل نبود. دیروز عصر جلسه شورای پول و اعتبار بود به رئیس بانک مرکزی گفتم ظرف ۴۸ ساعت باید لیست را کامل تحویل دهید. به دادستان تهران نیز سپردیم این لیست‌ها را به درستی مورد بررسی قرار دهد. ۱۴ هزار نفر کسانی هستند که ارز را با قیمت ۴۲۰۰ تومان خریداری کردند و بعد چپه کردند، باید تنبیه شوند.

وی در خصوص پرونده ثامن الحجج، عنوان کرد: این پرونده ۱۲۰ جلد است. قاضی باید آن را بخواند و بررسی کند. ما در پرونده‌های مالی بانک‌ها و جرایم اقتصادی با جدیت ورود پیدا کردیم اما در فرایند رسیدگی با موانعی مواجه می‌شدیم. باید طبق موازین شرعی و قانونی برخورد کنیم. قانون بازداشت را محدود کرده است. مگر ما تابع اسلام و قرآن نیستیم؟ در مقام دادگاه و محکمه اگر بخواهیم حکم عادلانه صادر کنیم زمان می‌برد.

وی افزود: حکم اعدام بابک زنجانی نیز صادر شده و اعدام خواهد شد اما باید بیت‌المال را بازگرداند. این بدین معنا نیست که ما در دستگاه قضایی نقص نداریم. کلید رفع همه مشکلات دست دستگاه قضایی است.

دادستان کل کشور در خصوص ماجرای دو تن سکه نیز اظهار کرد: در بحث دو تن سکه نیز باید بگویم زمانی که رئیس ناجا این مسئله را مطرح کرد و وقتی از تلویزیون شنیدم تعجب کردم. حساب کردیم این دو تن چه تعداد و قیمت می‌شود؟ فردا پیگیری کردیم که این دو تن را که ضبط کردید کجاست؟ شما به عنوان نیروی انتظامی ضابط ما هستید. گفتند هنوز نگرفتیم. پس آنچه اعلام کردید چیست؟ گفتند ما اسناد و مدارک را دیدیم این فرد از سه سال قبل که سکه خرید و فروش کرده دو تن می‌شود. ما گفتیم این چه خبری است که دادید و گفتند تصحیح می‌کنیم. شب دوباره این خبر اعلام شد. این یک فرد دلال است که در بازار سکه خرید و فروش می‌کرد. چند روز گذشته دوباره خبر دادند که فرمانده ناجا تهران گفته که این فرد محکوم به اعدام شده است. دوباره زنگ زدیم که کجا محکوم به اعدام شده، حکم او اعدام ندارد. گفت ببخشید اشتباه شده است. من علیه این فرد که دوبار تخلف کرده به دادسرای نظامی شکایت خواهم کرد.

وی بیان کرد: اگر بانک مرکزی اعلام کرد که من سکه می‌فروشم و هر کسی که می‌خواهد بخرد؛ آیا من که این سکه‌ها را از یک مرکز رسمی خریدم، مجرم هستم؟ مگر این‌که معلوم شود خریدار به دنبال اخلال نظام بانکی و پولی کشور است. به بانک مرکزی گفتیم که شما با چه ملاکی این مقدار سکه را در معرض فروش می‌گذارید؟ از ۸ میلیون سکه‌ای که فروختند تنها حدود ۸۰۰ هزار را تحویل دادند اما آثار سوءاجتماعی و اقتصادی خود را گذاشت.

وی با اشاره به کلیپ پخش شده از سخنان سردار سلیمانی درباره حجاب ، تصریح کرد: «ایشان گفته بودند که دختری که بدحجاب است دختر من و شماست. چرا نباید آن‌ها را زیر بال و پر بگیریم و تربیت کنیم؟» در مبارزه با بدحجاب برخورد قضایی جواب نخواهد داد. چند کار باید همزمان انجام شود؛ بسیاری از افرادی بدحجاب،غیرمعتقد نیستند؛ منتها در فرهنگ خانوادگی خیلی برایش حجاب مهم نیست. عده‌ای هم اعتقادی به اسلام ندارند و عده‌ای معاند هستند. باید برخورد شود اما قبل از برخورد، مسئولان فرهنگی مسئول هستند. ستاد امر به معروف و نهی از منکر، نیروی انتظامی اقداماتی می‌کنند تا این وضعیت را سروسامان دهند اما اینکه انتظار برخورد خشن داشته باشید، محقق نمی‌شود.

منتظری ابراز کرد: برخورد خشن با بدحجابی جواب نخواهد داد. نیروی انتظامی در تهران، با زنان بدحجابی که پشت فرمان می‌نشینند، کاری نداشتند و شماره ماشین را برداشته و از طریق تلفن به او پیامک می‌زدند و تذکر می‌دادند. این کار اثر خوبی داشت. بار دوم و سوم ماشین را توقیف می‌کردند. راه‌ها باید مسالمت‌آمیز، آرام و پاسخگو باشد.

وی عنوان کرد: ما در دستگاه قضایی با هر کسی که مرتکب رشوه شود، برخورد می‌کنیم. ما در طول دو هفته گذشته با ۶ نفر از قضات به دلیل رشوه برخورد کردیم. چرا فردی که می‌گوید رشوه دادم را معرفی نمی‌کنید؟ رشوه دو طرف دارد. از ۱۱ هزار قاضی ما اکثر آن‌ها پاکدست هستند. قوه قضاییه در اطلاع‌رسانی بسیار ضعیف است.

 انتهایپیام

وظایف دفتر نظارت بر انتخابات خوزستان تشریح شد


گروه سیاست و اقتصاد ـ معماری با بیان اینکه نواقصی در قانون انتخابات فعلی وجود دارد؛ گفت: در 24 مهرماه سال 95 بود که سیاست‌های کلی انتخابات توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد که اکنون طرح جامع انتخابات نزد هیئت دولت است تا به صحن علنی مجلس رفته و تصویب و سیاست‌های کلی انتخابات به قانون تبدیل شود.

به گزارش ایکنا از خوزستان، ابوالحسن معماری رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان خوزستان در نشست خبری که امروز چهارشنبه ۲۷ تیرماه به مناسبت سالروز تاسیس شورای نگهبان برگزار شد، با اشاره به اینکه توجه امام راحل بر برگزاری انتخابات و تأیید رسمی نظام اسلامی از طرف مردم بوده است، گفت: به همین منظور پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ۱۲ فروردین رفراندوم نظام جمهوری اسلامی برگزار شد.

معماری افزود: پس از آن تدوین قانون اساسی شکل گرفت و در ۱۲ آذر سال ۵۸ قانون اساسی تصویب شد و پس از آن به مرحله اجرا درآمد. اولین ابلاغ امام راحل، ابلاغ عضویت شش فقیه در شورای نگهبان بر اساس اجرای اصل ۹۱ قانون اساسی بود که در ۳۰ بهمن ۵۸ صورت گرفت و نشان دهنده حساسیت امام راحل در اجرای احکام اسلامی است.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان خوزستان گفت: در ۲۶ تیر سال ۵۹ پس از بررسی مجلس شورای اسلامی دوازده نفر اعضای شورای نگهبان تکمیل شده و پس از آن با تأسیس شورای نگهبان وظیفه شورای انقلاب به پایان رسید. بر اساس اصل دوم متمم قانون اساسی پنج تن از علمای طراز اول کشور بعد از انتخاب موظف هستند که مصوبات مجلس شورای ملی زمان مشروطه را بررسی کنند که مغایر با اصل شرع نباشد.

وی ادامه داد: اصل ۹۳ قانون اساسی برای پیشگیری از نقص بزرگ قانون اساسی مشروطه تدوین شد و براساس آن مجلس شورای اسلامی بدون وجود شورای نگهبان وجه قانونی ندارد. زمانی مصوبه شورای اسلامی قانون می‌شود که توسط شورای نگهبان عدم مغایرت آن با قانون اساسی و شرع تأیید شود.

معماری گفت: تشخیص هر مصوبه و قانون از نظر مغایرت با احکام شرع و موازین اسلامی به عهده فقهای شورای نگهبان است. در صورت مغایرت این مصوبات و قوانین دیوان عدالت اداری آن را ابطال می‌کند.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان خوزستان گفت: شورای نگهبان سه وظیفه اصلی دارد که شامل ارسال کلیه مصوبات مجلس شورای اسلامی به شورای نگهبان و بررسی آنها،‌ تفسیر قانون اساسی و نظارت بر انتخابات، تشخیص صلاحیت‌ها، اخذ و شمارش آراء، رسیدگی به شکایات انتخاباتی و اعلام نتیجه قطعی انتخابات است.

وی اظهار کرد: براساس اصل ۹۹ قانون اساسی شورای نگهبان بر همه انتخابات‌ها نظارت می‌کند که شامل انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، شورای اسلامی، همه‌پرسی و مراجعه به آراء عمومی است. نظارت مجلس خبرگان رهبری استصوابی است. در بحث نظارت استصوابی ذکر شده در ماده سه قانون انتخابات مجلس و ماده ۸ قانون انتخابات ریاست‌ جمهوری آمده که مجری انتخابات باید برای اجرا تمام نظرات شورای نگهبان در مرحله اجرای انتخابات نظارت داشته باشد که به آن نظارت استصوابی می‌گویند.

معماری بیان کرد: نواقصی در قانون انتخابات فعلی وجود دارد؛ در ۲۴ مهرماه سال ۹۵ بود که سیاست‌های کلی انتخابات توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد که اکنون طرح جامع انتخابات نزد هیئت دولت است تا به صحن علنی مجلس رفته و تصویب و سیاست‌های کلی انتخابات به قانون تبدیل شود. به طور مثال در حال حاضر فضای مجازی بسیار گسترده شده اما در قانون شرایط مواجه با آن در هنگام تبلیغات انتخاباتی اشاره نشده است.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان خوزستان گفت: پژوهشکده شورای نگهبان و مجمع مشورتی فقهی، شورای نگهبان را از نظر علمی و کارشناسی پشتیبانی می‌کنند.

انتهای پیام


بستن