گروه خبری اقتصادی

بررسی مشکلات صنایع در دستور کار ستاد اقتصاد مقاومتی قرار دارد


گروه اقتصادی- رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد گفت: بررسی مشکلات صنایع غالب و عمده استان یزد در دستور کار ستاد اقتصاد مقاومتی این استان قرار دارد.
بررسی مشکلات صنایع در دستور کار ستاد اقتصاد مقاومتی قرار دارد

به گزارش ایکنا از یزد به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد، سیدمجتبی حسینی پور، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد در خصوص بررسی مشکلات صنایع تاثیرگذار استان در ستاد اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: براساس هماهنگی های بعمل آمده با تولیدکنندگان و صاحبان صنعت، مشکلات این بخش بطور ویژه در ستاد اقتصاد مقاومتی استان بررسی خواهد شد.
حسینی پور در این خصوص به نشست شب گذشته شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: در این نشست نمایندگان بخش صنعت استان مسائل و مشکلات خود را با مسئولان استان از جمله استاندار محترم در میان گذاشتند.
وی افزود: با عنایت به در پیش بودن فصل جدید و متفاوتی از تعاملات اقتصادی کشور بواسطه بدعهدی آمریکا و نقض و خروج این کشور از برجام، ضرورت هم اندیشی بیشتر بمنظور مدیریت مطلوب شرایط و مقابله منطقی و موثر با تحریم های ظالمانه وجود دارد، که ازین رو این نشست ها در قالب ستاد اقتصاد مقاومتی استان برگزار خواهد شد.
دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی استان گفت: نشست چهارشنبه شب به میزبانی اتاق بازرگانی و به مدت حدود ۳ ساعت برگزار شد و مورد استقبال صنعتگران و اصحاب تولید قرار گرفت.
حسینی پور گفت: در این نشست که در آن مدیران عضو تیم اقتصادی استان و مسئولان نهادهای نظارتی نیز حضور داشتند، نمایندگان انجمن های تخصصی حوزه تولید استان (آهن و فولاد، کاشی و سرامیک، نساجی، مواد شیمیایی، صنایع غذایی، معادن، سیم و کابل) به بیان نقطه نظرات، چالش های پیش رو و درخواست های خود پرداخته و پیشنهاداتی را مطرح نمودند.
وی با اظهار خوشوقتی از نزدیکی دیدگاه های بخش دولت و بخش خصوصی، تصریح کرد: بخش خصوصی در این نشست همراهی و همیاری خود را با دولت اعلام نمود و از سوی دیگر سخنان استاندار محترم در حمایت از بخش خصوصی و لزوم اقدامات عملی در این راستا با تشویق مکرر فعالان عرصه تولید همراه بود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد گفت: بمنظور بررسی بیشتر پیشنهادات ارائه شده و اتخاذ تصمیمات عملی و کارشناسی مقرر شد، مباحث هرکدام از انجمن های تخصصی بصورت مجزا در جلسات ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان مطرح و پیگیری شود تا تاب آوری اقتصاد استان در شرایط پیش رو افزایش یابد.
وی تصریح کرد: دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی استان مستقر در سازمان مدیریت و برنامه ریزی، امور مربوط به برنامه ریزی و برگزاری منظم این جلسات را راهبری خواهد کرد.

انتهای پیام

حل مشکلات اقتصادی نیازمند نقشه راه است


گروه سیاست و اقتصاد- امام جمعه موقت قزوین گفت: در سال‌جاری رهبری چندین بار با دولتمردان صحبت کردند و دستورات مهمی صادر کردند و تأکید داشتند که دشمن به جنگ اقتصادی علیه ما روی آورده است و برای مقابله با آن باید نقشه راه باثبات را تهیه کنیم.
حل مشکلات اقتصادی نیازمند نقشه راه است

به گزارش ایكنا از قزوین، حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی قابل، امام جمعه موقت قزوین در خطبه‌های امروز نمازجمعه شهر قزوین با تبریک دهه کرامت اظهار کرد: آرزومندیم ذات ربوبی همه ما را بر سر سفره کرامت اهل بیت(ع) مهمان قرار دهد و به ما توفیق تبعیت از خاندان را به ما توفیق عنایت کند.
وی افزود: حضور امام رضا(ع) و خواهر و برادرانش در ایران اسلامی عاملی شد تا اسلام ناب محمدی در کشورمان ریشه‌دار شود و مثل خونی در رگ ملت ما جریان پیدا کند و ایران الهام بخش اسلام اصیل شود.
این خطیب نمازجمعه اذعان کرد: برکت وجود حضرت معصومه(س) برکسی پوشیده نیست و ۴ معصوم در بزرگداشت این بانوی بزرگوار سخن گفته‌اند، امام رضا(ع) فرموده اند؛ «هرکس فاطمه(س) را در شهر قم زیارت کند مثل این است که مرا زیارت کرده است».
وی بیان کرد: به میزانی علوم دینی و معارف اسلامی از سینه امام رضا(ع) به ما منتقل شده که ایشان به عالم آل محمد معروف شده‌اند، امام رضا(ع) می‌فرمایند«قلم تقدیر اینگونه نوشته است سعادت از آن کسی است که ایمان بیاورد و تقوا پیشه کند و شقاوت نصیب کسی می‌شود که ایمان نداشته باشد و پیامبران و دین و وحی را تکذیب کند و معصیت پیشه کند.»
حجت‌الاسلام قابل اضافه کرد: متأسفانه امروز برخی مطرح می‌کنند چرا باید شعار «مرگ بر امریکا» و «مرگ بر اسرائیل» سر دهیم؟ این عده هنوز باور نکرده اند که سران اسرائیل و امریکا همان مشرکانی هستند که قرآن بر برائت از آن‌ها تأکید دارد.
امام جمعه موقت قزوین گفت: دشمنان اسلام فقط ابوجهل و ابوسفیان و مشرکان زمان پیامبر(ص) نبود، اسرائیل و امریکا امروز دشمن همان راه هستند، این مشرکان با اسلام امریکایی مشکلی ندارند و از آن‌ها حمایت هم می‌کنند.
وی یادآور شد: رهبر معظم انقلاب چندی پیش تأکید کردند که بزرگ‌ترین معامله قرن در پشت پرده بین اسرائیل و برخی از کشورهای عربی همچون عربستان سعودی درحال انجام است تا فلسطین را تجزیه کنند و مردم مظلوم این منطقه را نادیده بگیرند؛ البته این خواب تعبیر نمی‌شود زیرا ملت‌های مسلمان بیدار شده‌اند و نابودی اسرائیل نزدیک است.
این خطیب نمازجمعه با اشاره به دیدار رهبر معظم انقلاب با هیئت دولت ابراز کرد: در سال‌جاری رهبری چندین بار با دولتمردان صحبت کردند و دستورات مهمی صادر کردند و تأکید داشتند که دشمن به جنگ اقتصادی علیه ما روی آورده است و برای مقابله با آن باید نقشه راه باثبات را تهیه کنیم.
حجت‌الاسلام قابل افزود: دومین نکته در کلام رهبری این بود که مجریانی را برای حوزه اقتصادی انتخاب کنید که دارای روحیه قوی و باانگیزه و شجاع و مردمی و دارای عزم راسخ و آمادگی در مقابل دشمنان باشد جنگ فعلی جنگ اراده‌هاست.
وی تصریح کرد: تا به امروز در حوزه مسکن مهر شاهد چند سناریو بوده‌ایم و گاهی علیه آن صحبت شده و گاهی بحث مسکن اجتماعی را مطرح کردند که باید دولت نگاه خود را مشخص کند.
امام جمعه موقت قزوین با اشاره به نکته سوم در کلام رهبری گفت: ایشان تأکید دارند که مسئولان خود را به مردم نزدیک کنند و از مردم برای حل مشکلات نظرخواهی کرده و اعتماد آن‌ها را جلب کنند؛ مردم ما دارای عزت نفس بالایی هستند که باید قدردان آن‌ها باشیم.
وی ادامه داد: چهارمین نکته کلام رهبری درمورد مذاکرات برجام بود که ایشان گفتند ما با ادامه صحبت با اروپایی‌ها مخالف نیستیم؛ اما نباید اقتصاد کشور را به ادامه مذاکرات گره زد؛ ما ۵ سال در برجام معطل شدیم و پس از امضا هم شادی به راه انداختند اما امروز دست خالی مانده‌ایم.
این خطیب نمازجمعه عنوان کرد: پنجمین نکته در کلام رهبری تقویت بخش خصوصی و رسیدگی به مفاسد اقتصادی بود، ایشان فرمودند متخلفان اقتصادی را به مردم معرفی کنید و اقتدار نظام را در مقابل متخلفان اقتصادی و هم امریکا به رخ دنیا بکشانید.
وی بیان کرد: سفر ولایتی، نماینده رهبری به مسکو در راستای حل مشکلات منطقه‌ای بود و دستاوردهای خوبی برای کشور به همراه خواهد داشت و دستاورد آن هم حمایت چین و روسیه از ایران در برجام بود.
حجت‌الاسلام قابل یادآور شد: شهادت روحانی فعال مرحوم کافی در یک مراسم ساختگی تصادف در سال ۵۷ رخ داد که این روحانی بزرگ برای انقلاب و روشنگری مردم زحمات زیادی کشید.
امام جمعه موقت قزوین در پایان با اشاره به ۲۹ تیرماه سالروز امضای قطعنامه ۵۹۸ گفت: پس از ۸ سال جنگ صدام علیه کشورمان این قطعنامه پذیرفته شد، اما رژیم بعث عراق با وجود امضای قطعنامه با حمایت منافقین در عملیات مرصاد قصد فتح تهران را داشتند که با شکست مواجه شدند.

انتهای پیام

لزوم برخورد قاطع با فساد


گروه سیاسی_ امام جمعه بجنورد گفت: با توجه به وجود مشکلات مختلف در جامعه باید به منظور از بین بردن ریشه معضلات به صورت قاطع با فساد برخورد کرد.
لزوم برخورد قاطع با فساد

به گزارش ایکنا از خراسان شمالی، حجت الاسلام ابوالقاسم یعقوبی در خطبه های عبادی و سیاسی نماز جمعه بجنورد با تاکید بر لزوم تدوین نقشه راهبردی برای سلامت اقتصادو اولویت بندی امور مهم اظهارکرد: باید از اندیشه فعالان اقتصادی برای رفع چالش های موجود در جامعه استفاده شود.

 وی با تاکید بر تلاش مدیران و مسئولان در راستای رفع مشکلات جامعه،ادامه داد: باتوجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران دارای جوانان متخصص، توانمند و مومن بوده بنابراین نبایدمسئولان منتظر موضوع مذاکره باشند.

وی عنوان کرد: باید مدیران به مردم نزدیک شوند تا حتی اگر مسائل و مشکلات مردم به دلیل محدودیت ها رفع نشود باید مورد تکریم قرار گیرند.

وی با تاکید بر توجه به اقتصاد مقاومتی و پیاده سازی آن در کشور، یادآورشد: در شرایط کنونی نباید نگاه ها به سمت غرب باشد بلکه درشرق هم میتوان کار انجام داد.

مفسد اقتصادی، ستون پنجم دشمن است


گروه سیاست و اقتصاد- نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه مفسد اقتصادی ستون پنجم دشمن است، عنوان کرد: آمریکا با ما جنگ اقتصادی دارد. فردی که در اقتصاد اخلال ایجاد می‌کند و از یک برنامه‌ریزی غلط سوءاستفاده کرده و دو تن سکه برمی‌دارد، ستون پنجم دشمن است. در هر کشوری اگر به ستون پنجم دست پیدا کنند محاکمه صحرایی کرده و اعدام می‌کنند.
مفسد اقتصادی، ستون پنجم دشمن است

به گزارش ایکنا از خراسان رضوی، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد، امروز ۲۹ تیرماه در خطبه‌های عبادی-‌سیاسی نماز جمعه مشهد در حرم مطهر رضوی، اظهار کرد: ماه ذی‌القعده دارای دو خصوصیت است. خصوصیت اول اینکه ماه ذی‌القعده همان سی شبی بوده که برای حضرت موسی میقات تعیین شد. آن سی شب ایام و لیالی ماه ذی‌القعده است.

وی افزود: خصوصیت دوم این ماه این است که در بین ایام سال، ماه ذی‌القعده، ماه امام رضا(ع) است. اول ماه ولادت خواهرشان حضرت معصومه(س)، یازدهم ماه ولادت خود امام رضا(ع)، ۲۳ ماه، روز زیارتی مخصوص امام رضا(ع) و ۲۵ ماه روز دحوالارض بوده که عمل خاص آن زیارت مخصوص امام رضا(ع) است. روز آخر ماه نیز سالروز شهادت حضرت جوادالائمه(ع) است.

ذی القعده، ماه امام رضا(ع) است

علم‌الهدی با بیان اینکه ماه ذی‌القعده، ماه امام رضا(ع) است، عنوان کرد: برحسب برنامه‌ریزی دهه اول ماه را دهه کرامت اعلام کردند. برنامه‌های ارزشمندی که دهه کرامت مخصوصا به وسیله آستان قدس رضوی برنامه‌ریزی شده در خط جهانی‌سازی امام رضا(ع) و توسعه سراسری شخصیت و عظمت امام هشتم در تمام بلاد، استان‌ها و حتی روستاهای کشور و در چندین کشور خارجی است.

امام جمعه مشهد گفت: در بین برنامه‌ها، برنامه فرهنگی قابل توجهی وجود دارد که مقام و موقعیت زن و شخصیتی که اسلام برای زن قائل شده را جهانی کرده و به دنیا نمایش می‌دهد و آن مسئله جایزه جهانی گوهرشاد به صورت یک حرکت انقلابی فرهنگی فراگیر در کل جهان است. بانوان برجسته و زنان فرهیخته‌ای که نه تنها در گذشته تاریخ و در عرصه اسلام بلکه در دنیای امروز نیز در عرصه اسلام مخصوصا در جریان ولایت‎مداری به عنوان یک زن نمونه کم‌نظیر قرار دارند که حتی مردانی نیز همانند آن‌ها پیدا نمی‌شوند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی ادامه داد: این بانوان در کل جهان شناسایی شدند و در نمایشگاه عظیم جایزه جهانی گوهرشاد که در آستان قدس رضوی اجرا می‌شود، در دهه کرامت معرفی می‌شوند و نقش اسلام را در تربیت، عظمت‌بخشی و بالابردن مقام زن ثابت می‌کند. یکی از این بانوان که امسال شناسایی شد، به کامرون رفته و ۶ درصد مردم آن کشور را که شیعه بوده و در فقر به سر می‌بردند، با یک برنامه اشتغالزایی، در عرصه و جریان ثروت و تمکن قرار داد.

وی اضافه کرد: خانم دیگری به عنوان یک خیر مدرسه‌ساز تا امروز ۵۰ مدرسه ساخته است. بانوی دیگری در خارج و داخل دست به فعالیت اشتغالزایی زده و با تجربیاتی که در خارج از کشور داشته در ایران فصل بزرگی را در این موقعیت خاص اقتصادی ایجاد کرده است. این یک حرکت عظیم و عزیز فرهنگی است که در دهه کرامت در آستان قدس اجرا شد.

علم‌الهدی با اشاره به اینکه آستان قدس یک جریان و نمایشگاه از دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب برای ما است، تصریح کرد: اگر وضعیت آستان قدس را قبل از انقلاب در نظر داشته باشیم، می‌بینیم که حرم تنها ۳ هکتار بود اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ۵۳ هکتار قرار گرفته است. با تأملی که به برکت انقلاب و مدیریت انقلابی صورت گرفته، حرم را با این عظمت، خصوصیت و صحن‌ها ایجاد کرده است. آیت الله طبسی در پهنه ۳۰ ساله مدیریت تحولی را هم در عرصه توسعه حرم و هم در توسعه دستگاه‌های اقتصادی آستان قدس ایجاد کردند.

امام جمعه مشهد اضافه کرد: بعد از رحلت ایشان، رهبری منشوری را صادر کردند و در آن برای تولیت آستان قدس رهنمودی دادند که نتیجه اجرای این رهنمود و منشور مقام معظم رهبری در تحول آستان قدس، ایجاد بیش از ۲۰۰۰ اشتغال در این موقعیت خاص اقتصادی و مشکلات معیشتی شده است. محرومیت‎زدایی آستان قدس نه تنها در این استان بلکه در سراسر کشور و اخیرا نسبت به فقرای شیعه در تمام دنیا آغاز شده که در این دو سال نمودارها و نمونه‌ها فوق‌العاده قابل توجه است.

نمانیده ولی‌فقیه در خراسان رضوی ابراز کرد: آستان قدس با تحولی که اخیرا پیدا کرده، از مدیریت حرم به مدیریت عظیم محرومیت‌زدایی و اشتغال در پهنه کشور درآمده و خوب است که مسئولان، حرکات و برنامه‌های آستان قدس را در اشتغال، اشتغالزایی و محرومیت‌زدایی به عنوان یک الگوی عملیاتی در رسیدگی به مشکلات معیشتی مردم قرار دهند. آستان قدس در پهنه بسیار محدود اقتصادی دست به این حرکت‌های بزرگ زد و در عین فشارها و مشکلات اقتصادی نیز موفق شد.

وی گفت: اگر مسئولان در پهنه عظیم دارایی‌های کشور دست به این حرکت‌ها بزنند، مشکلاتی در معیشت مردم وجود نخواهد داشت. بهتر از این است که چشم خود را به دروازه غرب بدوزیم و به دست دشمنان‌مان نگاه کنیم که چه زمانی تحریم را بردارند و آن زمان بگوییم که باید تحول اقتصادی پیدا کنیم. ۵ سال این کار را ادامه دادیم و در آخر نیز افرادی که می‌گفتند حتی مشکل آب خوردن ما نیز با رفع تحریم‌ها حل می‌شود، به این نتیجه رسیدند که ما با تکیه بر امکانات داخلی باید مشکلات خود را حل کنیم.

علم‌الهدی با بیان اینکه ما مسلمان هستیم و قرآن داریم، عنوان کرد: خداوند درسوره نساء می‌فرمایند:« که ای مردم اموال خود را که باعث قیام و پایداری زندگی شما است، به دست سفها ندهید و آن‌ها برنامه‌ریز شما نباشند». یک زمانی پول شخصی ما است اما اکنون مجموعه اموال به همه مردم تعلق دارد؛ اگر امروز در زاویه روستا و یا حاشیه شهر، مسلمان یا خانواده‌ای در زندگی خود مشکل دارد، به دلیل مدیریت نااهلانه اقتصاد کشور بوده و این مدیریت غیرمتناسب با عدالت اجتماعی، فرد فقیر را در زاویه روستا یا گوشه حاشیه شهر بدبخت کرده است.

امام جمعه مشهد بیان کرد: اینکه فردی در فاصله سه ماه در مدیریت اقتصادی کشور دو تن سکه استخراج کند و ارزهای فراوان به دست عده معدود بیفتد، یا مدیریت خائنانه و یا سفیهانه است. ما بدنام نمی‌کنیم که بگوییم مدیریت خائنانه بوده، ان‌شاالله خیانت نبوده اما مدیریت سفیهانه است. نتوانستند اقتصاد را مدیریت کند و این بلا بر سر مردم آمد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی ادامه داد: براساس آنچه خود آن فرد اقرار و با روزنامه مصاحبه کرده، ۳۰ میلیون دلار این مملکت با قیمت ۴۲۰۰ تومان به فردی داده شد تا میوه خارجی وارد مملکت کند. از ثروت عمومی مردم ۳۰ میلیون دلار بدهند که میوه خارجی وارد کند، برای اینکه چه کسی بخورد و لذت ببرد؟ مگر فرد فقیر پول میوه خارجی دارد. این ۳۰ میلیون متعلق به همه مملکت است. این چه مدیریتی است؟ مسئولین خودشان متوجه شدند که باید این مدیریت را تغییر دهند و اکنون دولت تصمیم گرفته کابینه، مدیریت و تیم اقتصادی را عوض کند.

وی ابراز کرد: آیه قرآن را بخوانید. حرف من را گوش ندهید. جواب من فحش‌ها در فضای مجازی نیست. نه تنها به من و بچه‌های من که به کس و کار من نیز فحش داده و تهمت می‌زنید. شما دین ندارید چرا به زن و بچه من حمله می‌کنید؟ شما اگر می‌خواهید جواب من را با فحش‌ها بدهید چرا به بچه‌های من فحش می‎دهید؟ اگر جواب من فحش، افترا و تهمت در فضای مجازی است به من بگویید اما جواب من این نیست. نمی‌گویم به حرف من گوش دهید، من می‌گویم آیه قرآن بخوانید.

علم&zwnj الهدی سه خصوصیت را برای افراد جدید در تیم اقتصادی و کابینه دولت لازم دانست و تصریح کرد: اولا باید فراجناحی باشند و از تمام ظرفیت‌های جناح‌ها استفاده کنند نه اینکه روی قدرت‌یابی یک جناح تکیه کنند. دوم اینکه آن‌ها بدانند آمریکا دشمن ما بوده و در حال جنگ اقتصادی با ما است. باید همچون یک سرباز در جبهه جنگ اقتصادی به میدان غرب و استکبار بروند و با تکیه بر امکانات داخلی و با طرح و برنامه مشکل مردم را حل کنند. خصوصیت سوم حتما این باشد که آن‌ها در حل مشکلات توجه کنند که ما چه داریم.

امام جمعه مشهد اضافه کرد: روزی که اخبار اعلام کرد که دو تن سکه را گرفتند، مردم گفتند که این دو تن به بازار برمی‌گردد و مشکلات معاملات طلا حل می‌شود. روزی که اعلام شد چند صد میلیون ارز را از افراد گرفتیم که یا بردند و برنگرداندند، یا برگرداندند و احتکار کردند و یا برگرداندند و دو برابر فروختند، خودشان اعلام کردند که بیش از ۳۰۰ میلیون دلار ارز اینگونه از بین رفته و مردم گفتند که برمی‌گردد و مشکلات حل می‌شود اما نه خبری از برگرداندن این پول‌ها شد و نه قدمی برداشته شد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه مفسد اقتصادی ستون پنجم دشمن است، عنوان کرد: آمریکا با ما جنگ اقتصادی دارد. فردی که در اقتصاد اخلال ایجاد می‌کند و از یک برنامه‌ریزی غلط سوءاستفاده کرده و دو تن سکه برمی‌دارد، ستون پنجم دشمن است. در هر کشوری اگر به ستون پنجم دست پیدا کنند محاکمه صحرایی کرده و اعدام می‌کنند.

وی گفت: این اخلاگر و مفسد اقتصادی در عین جنگ، به دشمن کمک می‌کند. مردم را راضی کنید. این مردم آرام نمی‌گیرند. زندگی و معیشت آن‌ها در این شرایط قرار گرفته است. اگردرست با اخلالگر اقتصادی برخورد نشود، مردم ناامید می‌شوند. ما باید دشمن را ناامید کنیم نه اینکه مردم از اسلام ناامید شوند.

انتهای پیام

مبارزه با فساد با شعار میسر نیست


گروه سیاست و اقتصاد- دادستان کل کشور با اشاره به این‌که «مبارزه با فساد با شعار نمی‌شود»، تصریح کرد: با برخی مدیرانی که داریم نمی‌‎توانیم با فساد مبارزه کنیم. جنگ، سیاسی و اقتصادی است. مردان اقتصادی باید جنگی باشند ولی تیم اقتصادی ما جنگی نیستند.
مبارزه با فساد با شعار میسر نیست

 

به گزارش ایکنا از خراسان رضوی،  محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در بخشی از سخنرانی خود در اولین دوره مشترک تعالی اساتید و نخبگان بسیجی حوزه‌های علمیه استان‌های خراسان رضوی، قم، تهران و اصفهان که ۲۷ تیرماه در مجتمع امامت مشهد برگزار شد، اظهار کرد: جایگاه علما و فقها در جامعه و امت اسلامی استمرار رسالتی است که نبی مکرم اسلام (ص)و ائمه معصومین(ع) داشته‌اند. پیامبر(ص) از طرف پروردگار این مأموریت بزرگ را داشتند که امت را از جهالت به کمالات انسانی برسانند. کسی که به تعبیر زیبای امیرالمومنین(ع) درمانگر آسیب‌های اجتماعی و به قدری دلسوز بود که برای نجات این امت، خداوند چند بار در قرآن کریم او را مورد عتاب و خطاب قرار داد. ما آن مسیر را پیش گرفته‌ایم. در این رابطه برای ایفای وظیفه و انجام رسالتی که به عهده همه ما که مدعی پیمودن مسیر رسالت و امامت هستیم، لوازمی وجود دارد.

تهاجم دشمن به اعتقادات مردم تشدید شده

وی ادامه داد: شما اساتید بزرگوار و بسیجیان، مرزبانان و سنگرنشینان دفاع از مرزهای عقیدتی و حملات و تهاجمات دشمن به اعتقادات جامعه خصوصا جوانان در مرزهای فرهنگی و سیاسی هستید. امروز دشمن تهاجم خود را به اعتقادات، ایمان و فرهنگ جامعه ما به نحو شگفت‌آوری به هر وسیله‌ای که توانسته و با هر ابزاری که در توان دارد، تشدید کرده است. بعد از این‌که آن‌ها در جنگ نظامی موفق نشدند و با توطئه‌های خود نتوانستند نظام اسلامی را با شکست مواجه کنند، از راهی وارد شدند که دفاع از آن بسیار مشکل بوده و نیازمند آن است که دفاع متناسب با هجوم باشد. ما در طول هشت سال دفاع مقدس شکست‌ها و پیروزی‌هایی را دیدیم اما در مجموع به پیروزی نهایی رسیدیم.

وی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین جهات برای پیروزی در جبهه نبرد فرهنگی و اعتقادی و شبیخونی که امروز دشمن علیه نظام و ملت ما به کار برده، شناخت دشمن، تاکتیک‌ها، ابزار و برنامه‌ها برای تهاجم بوده که جزو لوازم اولیه پیروزی است. چه کسی از شما و امثال شما که سنگربانان و مرزبانان عقیدتی هستید، سزاوارتر است؟ به روز باشید. همه باید به روز باشیم.

دادستان کل کشور با بیان اینکه اگر از تاکتیک دشمن و برنامه‌های او برای نابودی نظام غفلت کنیم و آشنایی لازم را نداشته باشیم، در این جنگ شکست خواهیم خورد، عنوان کرد: دشمن امروز بر تهاجم به فرهنگ و اعتقادات نظام سرمایه‌گذاری کرده است. آن‌چه موجب پیروزی و تداوم انقلاب در ۴۰ سال شده، اعتقادات و حضور مردم بوده است. دشمن برای همه این علل و عوامل برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری می‌کند. امروز دشمن در مراکز حساس و تصمیم‌گیرنده نفود پیدا کرده است. نفود خطر بسیار بزرگی بوده که نظام را تهدید می‌کند. فرد نفودی از خود علامتی بروز نمی‌‎دهد. هر نفوذی، جاسوس نیست. جاسوسی و نفوذی دو مقوله جدا از هم است.

وی با اشاره به برخی اخبار منتشر شده مبنی بر ادعای صهیونیست‌ها در دسترسی به اطلاعات هسته‌ای کشورمان، ادامه داد: ما هر چه هشدار می‌دهیم که مراقب نفوذی‌ها باشید که یک دسته آن‌ها می‌توانند تحت دوتابعیتی‌ها برنامه خود را اجرا کنند، می‌گویند دوتابعیتی نداریم. ما لیست می‌دهیم و می‌گوییم که احتیاط این است که در مراکز مهم از دوتابعیتی‌ها استفاده نکنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش در موضوع اقتصاد، تصریح کرد: از روزی که رهبری بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح و بر این امر اصرار کردند که اقتصاد کشور را اقتصاد مقاومتی قرار دهیم، چند سالی می‌گذرد. مسئولین اقتصادی چه گام‌هایی برای تحقق آن برداشتند؟ عوامل نفودی مانع تحقق این امر هستند.

منتظری با بیان اینکه باید بدانیم دشمن امروز با چه ابزاری به ما حمله می‌کند و متناسب با آن خود را مجهز کنیم که اگرغیر از این باشد شکست می‌خوریم، ابراز کرد: امروز چالش‌های خطرناکی پیش روی ماست و البته نباید دشمن را بزرگ جلوه دهیم اما باید برنامه‌های آن را بزرگ ببینیم در غیر این صورت نمی‌توانیم متناسب با حملات و تاکتیک دشمن در این فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی عمل کنیم. دشمنان وقیحانه با اعتقادات جوانان ما کار می‌کنند. ما تلگرام را بستیم اما فیلتر می‌گذارند در حالی که دی ماه گذشته که یک هفته تلگرام بسته شد، آرامش بازگشت.

شایعه پراکنی؛ وسیله امروز دشمن

وی عنوان کرد: امروز شایعه‌پراکنی، ایجاد اختلاف و دروغ‌پردازی وسیله‌ای است که دشمن به کار می‌برد و عده‌ای آن را باور می‌کنند.

منتظری در بخش دیگری از سخنانش، گفت: ما قبل از اینکه بخواهیم در دستگاه قضایی و دادگاه با یک جرم و مجرم برخورد کنیم، نباید بگذاریم که کار به این‌جا برسد. تا می‌&zwj توانیم نگذاریم که پرونده‌ها، قضایی شود. بسیاری از افراد جامعه بیان می‌کنند که دستگاه قضایی برخورد قاطع نمی‌کند و به همین دلیل جرم زیاد است اما من این حرف را قبول ندارم؛ باید قبل این‌که پرونده به دستگاه برسد، جلوی آن را گرفت.

مبارزه با فساد با شعار نمی‌شود

دادستان کل کشور با اشاره به این‌که «مبارزه با فساد با شعار نمی‌شود»، تصریح کرد: با برخی مدیرانی که داریم نمی‌‎توانیم با فساد مبارزه کنیم. جنگ، سیاسی و اقتصادی است. مردان اقتصادی باید جنگی باشند ولی تیم اقتصادی ما جنگی نیستند.

وی در خصوص مولفه‌های مبارزه با فساد، اظهار کرد: شفاف‌سازی یکی از مولفه‌هاست که دشمنان و مخالفان زیادی دارد. تصدی امور باید به دست افراد شایسته و پاکدست باشد. مدیری که خود آلوده یا درگیر مسایل مالی، اقتصادی و پولی است نمی‌تواند با فساد مبارزه کند. معتقدیم بازرسی آن‌گونه که باید به دلایلی موفق نبوده و نیست. برخورد قاطع اداری و قضایی مولفه دیگری است که موثر و تأثیرگذار بوده اما در مرحله آخر است. مولفه‌های دیگر نیز نظارت و مراقبت است.

وی با قابل انتقاد دانستن عملکرد دستگاه قضایی، ابراز کرد: من دادستان کل هستم و از حقوق عامه دفاع می‌کنم. از دستگاه قضا و دولت دفاع نمی‌کنم؛ عده‌ای آمدند ارز دولتی با مبلغ ۴۲۰۰ تومان اخذ کردند نصف آن را تحویل گرفتیم اما کامل نبود. دیروز عصر جلسه شورای پول و اعتبار بود به رئیس بانک مرکزی گفتم ظرف ۴۸ ساعت باید لیست را کامل تحویل دهید. به دادستان تهران نیز سپردیم این لیست‌ها را به درستی مورد بررسی قرار دهد. ۱۴ هزار نفر کسانی هستند که ارز را با قیمت ۴۲۰۰ تومان خریداری کردند و بعد چپه کردند، باید تنبیه شوند.

وی در خصوص پرونده ثامن الحجج، عنوان کرد: این پرونده ۱۲۰ جلد است. قاضی باید آن را بخواند و بررسی کند. ما در پرونده‌های مالی بانک‌ها و جرایم اقتصادی با جدیت ورود پیدا کردیم اما در فرایند رسیدگی با موانعی مواجه می‌شدیم. باید طبق موازین شرعی و قانونی برخورد کنیم. قانون بازداشت را محدود کرده است. مگر ما تابع اسلام و قرآن نیستیم؟ در مقام دادگاه و محکمه اگر بخواهیم حکم عادلانه صادر کنیم زمان می‌برد.

وی افزود: حکم اعدام بابک زنجانی نیز صادر شده و اعدام خواهد شد اما باید بیت‌المال را بازگرداند. این بدین معنا نیست که ما در دستگاه قضایی نقص نداریم. کلید رفع همه مشکلات دست دستگاه قضایی است.

دادستان کل کشور در خصوص ماجرای دو تن سکه نیز اظهار کرد: در بحث دو تن سکه نیز باید بگویم زمانی که رئیس ناجا این مسئله را مطرح کرد و وقتی از تلویزیون شنیدم تعجب کردم. حساب کردیم این دو تن چه تعداد و قیمت می‌شود؟ فردا پیگیری کردیم که این دو تن را که ضبط کردید کجاست؟ شما به عنوان نیروی انتظامی ضابط ما هستید. گفتند هنوز نگرفتیم. پس آنچه اعلام کردید چیست؟ گفتند ما اسناد و مدارک را دیدیم این فرد از سه سال قبل که سکه خرید و فروش کرده دو تن می‌شود. ما گفتیم این چه خبری است که دادید و گفتند تصحیح می‌کنیم. شب دوباره این خبر اعلام شد. این یک فرد دلال است که در بازار سکه خرید و فروش می‌کرد. چند روز گذشته دوباره خبر دادند که فرمانده ناجا تهران گفته که این فرد محکوم به اعدام شده است. دوباره زنگ زدیم که کجا محکوم به اعدام شده، حکم او اعدام ندارد. گفت ببخشید اشتباه شده است. من علیه این فرد که دوبار تخلف کرده به دادسرای نظامی شکایت خواهم کرد.

وی بیان کرد: اگر بانک مرکزی اعلام کرد که من سکه می‌فروشم و هر کسی که می‌خواهد بخرد؛ آیا من که این سکه‌ها را از یک مرکز رسمی خریدم، مجرم هستم؟ مگر این‌که معلوم شود خریدار به دنبال اخلال نظام بانکی و پولی کشور است. به بانک مرکزی گفتیم که شما با چه ملاکی این مقدار سکه را در معرض فروش می‌گذارید؟ از ۸ میلیون سکه‌ای که فروختند تنها حدود ۸۰۰ هزار را تحویل دادند اما آثار سوءاجتماعی و اقتصادی خود را گذاشت.

وی با اشاره به کلیپ پخش شده از سخنان سردار سلیمانی درباره حجاب ، تصریح کرد: «ایشان گفته بودند که دختری که بدحجاب است دختر من و شماست. چرا نباید آن‌ها را زیر بال و پر بگیریم و تربیت کنیم؟» در مبارزه با بدحجاب برخورد قضایی جواب نخواهد داد. چند کار باید همزمان انجام شود؛ بسیاری از افرادی بدحجاب،غیرمعتقد نیستند؛ منتها در فرهنگ خانوادگی خیلی برایش حجاب مهم نیست. عده‌ای هم اعتقادی به اسلام ندارند و عده‌ای معاند هستند. باید برخورد شود اما قبل از برخورد، مسئولان فرهنگی مسئول هستند. ستاد امر به معروف و نهی از منکر، نیروی انتظامی اقداماتی می‌کنند تا این وضعیت را سروسامان دهند اما اینکه انتظار برخورد خشن داشته باشید، محقق نمی‌شود.

منتظری ابراز کرد: برخورد خشن با بدحجابی جواب نخواهد داد. نیروی انتظامی در تهران، با زنان بدحجابی که پشت فرمان می‌نشینند، کاری نداشتند و شماره ماشین را برداشته و از طریق تلفن به او پیامک می‌زدند و تذکر می‌دادند. این کار اثر خوبی داشت. بار دوم و سوم ماشین را توقیف می‌کردند. راه‌ها باید مسالمت‌آمیز، آرام و پاسخگو باشد.

وی عنوان کرد: ما در دستگاه قضایی با هر کسی که مرتکب رشوه شود، برخورد می‌کنیم. ما در طول دو هفته گذشته با ۶ نفر از قضات به دلیل رشوه برخورد کردیم. چرا فردی که می‌گوید رشوه دادم را معرفی نمی‌کنید؟ رشوه دو طرف دارد. از ۱۱ هزار قاضی ما اکثر آن‌ها پاکدست هستند. قوه قضاییه در اطلاع‌رسانی بسیار ضعیف است.

 انتهایپیام

وظایف دفتر نظارت بر انتخابات خوزستان تشریح شد


گروه سیاست و اقتصاد ـ معماری با بیان اینکه نواقصی در قانون انتخابات فعلی وجود دارد؛ گفت: در 24 مهرماه سال 95 بود که سیاست‌های کلی انتخابات توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد که اکنون طرح جامع انتخابات نزد هیئت دولت است تا به صحن علنی مجلس رفته و تصویب و سیاست‌های کلی انتخابات به قانون تبدیل شود.

به گزارش ایکنا از خوزستان، ابوالحسن معماری رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان خوزستان در نشست خبری که امروز چهارشنبه ۲۷ تیرماه به مناسبت سالروز تاسیس شورای نگهبان برگزار شد، با اشاره به اینکه توجه امام راحل بر برگزاری انتخابات و تأیید رسمی نظام اسلامی از طرف مردم بوده است، گفت: به همین منظور پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ۱۲ فروردین رفراندوم نظام جمهوری اسلامی برگزار شد.

معماری افزود: پس از آن تدوین قانون اساسی شکل گرفت و در ۱۲ آذر سال ۵۸ قانون اساسی تصویب شد و پس از آن به مرحله اجرا درآمد. اولین ابلاغ امام راحل، ابلاغ عضویت شش فقیه در شورای نگهبان بر اساس اجرای اصل ۹۱ قانون اساسی بود که در ۳۰ بهمن ۵۸ صورت گرفت و نشان دهنده حساسیت امام راحل در اجرای احکام اسلامی است.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان خوزستان گفت: در ۲۶ تیر سال ۵۹ پس از بررسی مجلس شورای اسلامی دوازده نفر اعضای شورای نگهبان تکمیل شده و پس از آن با تأسیس شورای نگهبان وظیفه شورای انقلاب به پایان رسید. بر اساس اصل دوم متمم قانون اساسی پنج تن از علمای طراز اول کشور بعد از انتخاب موظف هستند که مصوبات مجلس شورای ملی زمان مشروطه را بررسی کنند که مغایر با اصل شرع نباشد.

وی ادامه داد: اصل ۹۳ قانون اساسی برای پیشگیری از نقص بزرگ قانون اساسی مشروطه تدوین شد و براساس آن مجلس شورای اسلامی بدون وجود شورای نگهبان وجه قانونی ندارد. زمانی مصوبه شورای اسلامی قانون می‌شود که توسط شورای نگهبان عدم مغایرت آن با قانون اساسی و شرع تأیید شود.

معماری گفت: تشخیص هر مصوبه و قانون از نظر مغایرت با احکام شرع و موازین اسلامی به عهده فقهای شورای نگهبان است. در صورت مغایرت این مصوبات و قوانین دیوان عدالت اداری آن را ابطال می‌کند.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان خوزستان گفت: شورای نگهبان سه وظیفه اصلی دارد که شامل ارسال کلیه مصوبات مجلس شورای اسلامی به شورای نگهبان و بررسی آنها،‌ تفسیر قانون اساسی و نظارت بر انتخابات، تشخیص صلاحیت‌ها، اخذ و شمارش آراء، رسیدگی به شکایات انتخاباتی و اعلام نتیجه قطعی انتخابات است.

وی اظهار کرد: براساس اصل ۹۹ قانون اساسی شورای نگهبان بر همه انتخابات‌ها نظارت می‌کند که شامل انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، شورای اسلامی، همه‌پرسی و مراجعه به آراء عمومی است. نظارت مجلس خبرگان رهبری استصوابی است. در بحث نظارت استصوابی ذکر شده در ماده سه قانون انتخابات مجلس و ماده ۸ قانون انتخابات ریاست‌ جمهوری آمده که مجری انتخابات باید برای اجرا تمام نظرات شورای نگهبان در مرحله اجرای انتخابات نظارت داشته باشد که به آن نظارت استصوابی می‌گویند.

معماری بیان کرد: نواقصی در قانون انتخابات فعلی وجود دارد؛ در ۲۴ مهرماه سال ۹۵ بود که سیاست‌های کلی انتخابات توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد که اکنون طرح جامع انتخابات نزد هیئت دولت است تا به صحن علنی مجلس رفته و تصویب و سیاست‌های کلی انتخابات به قانون تبدیل شود. به طور مثال در حال حاضر فضای مجازی بسیار گسترده شده اما در قانون شرایط مواجه با آن در هنگام تبلیغات انتخاباتی اشاره نشده است.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان خوزستان گفت: پژوهشکده شورای نگهبان و مجمع مشورتی فقهی، شورای نگهبان را از نظر علمی و کارشناسی پشتیبانی می‌کنند.

انتهای پیام


بستن