گروه خبری اقتصادی

استان یزد در حوزه ایجاد مشاغل دانش بنیان موج آفرین باشد


گروه اقتصادی- معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار یزد بر ایجاد موجی از اشتغال در حوزه دانش بنیان، فناوری و آی‌سی‌تی استان تاکید کرد.

به گزارش ایکنا از یزد، علی زینی وند، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار یزد روز گذشته در نشست کارگروه تخصصی اشتغال استان اظهار کرد: برای ایجاد موج اشتغال در حوزه شرکت های دانش بنیان و آی‌سی‌تی استان باید موانع و مشکلات ‌پیش رو برداشته و راهکارهای لازم در این زمینه ارائه شود.
زینی وند با اشاره به تلاش های مدیران برا‌ی رشد اشتغال در استان به ویژه در حوزه اشتغال روستایی و عشایری، افزود: با وجود ارائه طرح‌های بسیار ‌در این بخش اگر فرمانداران محترم می‌توانند طرح‌های بسیار ویژه با تولید اشتغال بالا و مطمئن را شناسایی و با اولویت معرفی کنند تا در کوتاه ترین زمان ممکن در کارگروه تخصصی اشتغال استان مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گیرد.
زینی وند در رابطه با پشتیبانی طرح مشاغل خانگی در استان، ‌تصریح کرد: سهم استان یزد در این طرح ۱۶۰ تا ۱۷۰ میلیارد ریال اعلام شده است که باید سهم دستگاه‌هایی مانند جهاد کشاورزی، سازمان صنعت، معدن و تجارت، فنی و حرفه ای و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای جذب این اعتبار حداکثر تا ۱۰ روز آینده مشخص شود.
یادآور می شود در این نشست گزارشی از عملکرد بانک های عامل استان در طرح اشتغال روستایی عشایری، گزارشی تحلیلی از ظرفیت استا‌ن در رسته دامهای سبک و سنگین و گزارشی از بررسی و تصمیم گیری در رابطه با طرح های متقاضیان اخذ تسهیلات اشتغال زایی پایدار در مناطق روستایی و عشایری استان ارائه شد.

انتهای پیام

نگرش دولت به واگذاری‌ طرح‌های نیمه‌‌تمام به بخش خصوصی مثبت است


گروه سیاست و اقتصاد ـ نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: نگاه دولت به واگذاری‌ طرح‌های نیمه‌ تمام به بخش خصوصی مثبت است و به نوعی اجرای این طرح متناسب و همخوانی با سیاست های اصل 44 دارد.
نگرش دولت به واگذاری‌ طرح‌های نیمه‌‌تمام به بخش خصوصی مثبت است

به گزارش ایكنا از فارس، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، محمدصادق حمیدیان امروز، ۲۳ تیرماه در جلسه کارگروه بررسی مسائل مشاوران و پیمانکاران که با حضور اعضا در این اتاق برگزار شد، بیان کرد: واگذاری پروژه‌های دولتی به بخش خصوصی در سطح ملی و استانی یک تکلیف قانونی است که دبیرخانه این مهم در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها دائر شده است.
وی افزود: واگذاری پروژه‌های نیمه تمام دولتی از موارد در دست اقدام اتاق بازرگانی فارس به عنوان پارلمان بخش خصوصی استان است که شاهد مقاومت برخی از دستگاه‌های دولتی در برابر این اقدام قانونی دولت هستیم.
حمیدیان اظهار كرد: بیش از دو هزار و ۶۰۰ پروژه نیمه تمام دولتی در استان فارس وجود دارد که تاکنون از این تعداد ۱۸۶ پروژه برای واگذاری به بخش دولتی اعلام شده است.
نائب رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: در اجرای این طرح، دولت شرایط خوبی را برای ارائه تسهیلات و اقدامات تضمینی پیش‌بینی کرده است که در نوع خود بی سابقه است.
وی با اشاره به نامفهوم بودن زوایای واگذاری پروژه‌های دولتی به بخش خصوصی ادامه داد: نیاز است سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان جلسه‌ای را برای تشریح این پروژه‌ها در ابعاد مختلف برای پیمانکاران و سرمایه‌گذاران برگزار کنند.
حمیدیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع معرفی پیمانکاران استان فارس برای اجرای پروژه‌های عمرانی کشور قطر گفت: بحث توانمندسازی و معرفی توانمندی‌های پیمانکاران استان فارس در پروژه‌های عمرانی کشور قطر از موضوع‌های مهم پیش روی ماست که متأسفانه در حوزه پیمانکاران در استان اطلاعات کافی وجود ندارد.
وی بیان کرد: پیمانکاران استان می‌تواند در زمینه‌های تامین آب، برق و انرژی‌های تجدیدپذیر، تأمین مواد و لوازم و پتروشیمی‌ها و نفت با کشور قطر همکاری داشته باشند.
محسن ربانی‌زاده، معاون نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس گفت: واگذاری پروژه‌های عمرانی نیمه تمام دولت به بخش خصوصی اقدام جدیدی است که بخش خصوصی از جمله پیمانکاران و سرمایه گذاران باید از این فرصت استفاده مناسب کنند.
وی با بیان اینکه عدم وجود تفکر سیستمی مشکلات زیادی را برای پیمانکاران به وجود آورده است، افزود: ورود اتاق بازرگانی به‌عنوان نماینده بخش خصوصی در موضوع واگذاری پروژه‌های دولتی اقدام درستی بود زیرا بخش خصوصی اجراکننده این مهم است.
ربانی‌زاده اظهار كرد: دولت عزم خود را برای عملیاتی کردن طرح اجرای طرح واگذاری پروژه‌های نیمه تمام دولتی به بخش خصوصی را به کار گرفته است که در صورت تحقق این مهم شاهد رونق و اشتغال در کشور خواهیم بود.
وی با بیان اینكه برای واگذاری پروژه‌ها بخش دولتی، در کنار بخش خصوصی است، گفت: تلاش ما رفع مشکلات بخش خصوصی و ایجاد فضای حضور بخش خصوصی برای اجرای این طرح در استان است.
انتهای پیام

راه هر نوع تقلب در انتخابات بسته است


گروه سیاسی – سیدباقر تقوی عراقی گفت: با وجود تمام فعالیت‌ها و خدمات ارائه شده در کشور امکان تقلب در انتخابات به هیچ عنوان وجود ندارد، اما تخلف کم‌و‌بیش پیش می‌آید. فتنه 88 و بیان تقلب در انتخابات اقدامی کاملا ناپخته بود. ساز‌و‌کار انتخابات در کشور به گونه‌ای است که راه را بر هر نوع تقلبی بسته است.
راه هر نوع تقلب در انتخابات بسته است

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، سید‌باقر تقوی عراقی، رئیس هیأت نظارت بر انتخابات استان مرکزی، امروز، ۲۳ تیر‌ماه در نشست خبری که به منظور گرامیداشت سالروز تأسیس شورای نگهبان در سالن جلسات مرکز هیئت نظارت بر انتخابات استان برگزار شد، گفت: شورای نگهبان به صورت رسمی از ۲۶ تیر‌ماه سال ۵۹ کار خود را با انتخاب فقها از سوی امام راحل و با انتخاب حقوقدانان از سوی مجلس آغاز کرده است. ۶ حقوقدان و ۶ فقیه ترکیب شورای نگهبان را بر اساس آنچه در قانون آمده بود تشکیل دادند، از ابتدای کار تاکنون مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی، آیت‌الله صافی‌گلپایگانی، آیت‌الله محمدی‌گیلانی و آیت الله جنتی مسئولیت دبیری شورا را دارند.
وی تصریح کرد: اسلام به عنوان کامل‌ترین دین از سوی خداوند نازل شده است و اگر فرمان‌های خدا به درستی پیاده شود، جامعه بشری به سمت سعادت پیش می‌رود. امام راحل فرمودند: نسیمی از اسلام در کشور دمیده شده است و کسی امروز ادعا ندارد که اسلام به صورت کامل در کشور اجرا شده است. پیاده شدن قانون الهی توسط معصوم نهادینه می‌شود.
تقوی ادامه داد: فقها در طول تاریخ و همچنین امام(ره) تلاش کردند با تیزبینی، فراست و قدرت تجزیه و تحلیل بالایی که داشتند قبل از پیروزی انقلاب و برای ادامه انقلاب بعد از پیروزی برنامه‌ریزی کردند. ایشان می‌دانستند کشور بعد از پیروزی نیاز به بازوی مسلح دارد که انقلاب را در شرایط حساس نگهداری دارد ازاین‌رو فرمان تشکیل سپاه پاسداران را صادر فرمودند. با وجود نهاد سپاه انقلاب به چاله نیفتاد و در ادامه راه ایشان فرمان تشکیل بسیج را صادر کردند، کمیته انقلاب، کمیته امداد امام خمینی(ره)، بنیاد مسکن، جهاد سازندگی و بنیاد شهید از دیگر نهادهای مورد‌نیاز انقلاب بود که فرمان تشکیل آنان صادر شد.
این مقام مسئول اضافه کرد: امام با آشنایی که از اسلام، قرآن و اهل‌بیت(ع) داشتند و تجربیاتی که از مشروطیت به دست آوردند دستور دادند شورای نگهبان در قانون اساسی گنجانده شود، لذا از اصل ۹۱ تا ۹۹ قانون اساسی به این شورا اختصاص دارد. مشابه شورای نگهبان در کشورهایی همچون فیلیپین، بلغارستان، آلمان، سوریه، اتریش و قرقیزستان مرکزی با نام دادگاه قانون اساسی وجود دارد که تقریبا وظایف شورای نگهبان را انجام می‌دهند. در برخی کشورها قدرت این مراکز آنقدر زیاد است که توان منحل کردن مجلس را دارند اما در ایران این قدرت داده نشده است.
تقوی در تشریح اهمیت شورای نگهبان تصریح کرد: در اصل ۹۳ قانون اساسی آمده است که مجلس شورای اسلامی بدون وجود شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد. اعتبار قانونی مجلس به عنوان قوه مقننه کشور در این است که شورای نگهبان را در کنار خود داشته باشد.
وی به وظایف ۱۲ گانه شورای نگهبان از جمله پاسداری از احکام اسلام و قانون اساسی، نظارت بر قانون‌گذاری در کشور، تفسیر قانون اساسی، نظارت بر انتخاب و حضور در مراسم تحلیف رئیس&zwnj جمهور، حضور در مجلس در مواقع لزوم، حضور در شورای بازنگری قانون اساسی، حضور در شورای موقت رهبری، تهیه اولین قانون مجلس خبرگان رهبری، تأیید و توقف انتخابات در زمان جنگ، عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام و اظهار‌نظر در خصوص مغایرت و عدم مغایرت اساس‌نامه‌های سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی اشاره کرد.
تقوی در ادامه گفت: آنچه در استان‌ها به عنوان دفاتر استانی واگذار شده است نظارت بر انتخابات است. این نظارت به معنای مراقبت و تحت‌نظر‌گرفتن است. مجموعه عملیاتی که نهاد ناظر انجام می‌دهد تا اجرای دقیق و صحیح قانون و سلامت انتخابات را تضمین کند. نظارت دارای سه رکن نظارت‌کننده(شورای نگهبان)، نظارت شونده(وزارت کشور) و موضوع نظارت(انتخابات) می‌باشد.
رئیس هیأت نظارت بر انتخابات استان مرکزی فلسفه نظارت برانتخابات را پیشگیری از رقابت ناسالم بین داوطلبان و جلوگیری از تخلفات برگزار‌کننده انتخابات و صیانت از آراء مردم عنوان کرد و افزود: هر جا تقلب، تخلف و خطای مجری قانون محتمل باشد نظارت موضوعیت پیدا می‌کند. تجربه نشان می‌دهد هر مدیری که به واسطه پارامترهای نظارتی موفق عمل کرده است اگر نظارت نباشد ممکن است اتفاقاتی رخ دهد تا جریان صحیح کار را از جاده خود منحرف کند.
تقوی بیان کرد: طبق اصل ۶ قانون اساسی که آمده است در جمهوری اسلامی امور کشور باید به اتکای آرای عمومی اداره شود، یعنی تمام مسئولیت‌هایی که داده می‌شود مستقیم یا غیر‌مستقیم به وسیله مردم است. مجلس، رئیس‌جمهور، شورای اسلامی شهری و روستایی به وسیله آرای مستقیم مردم انتخاب می‌شوند. امام راحل اصرار داشتند هر کاری که در کشور انجام می‌شود طبق قانون، مردم باید نظر مستقیم یا غیر مستقیم بدهند.
وی تصریح کرد: نظارتی که قانون برای شورای نگهبان در نظر گرفته است نظارت استصوابی است. نظارت استصوابی نظارت و خدمت سه سویه به نظام، مردم و نامزدهای انتخاباتی است. شورای نگهبان با توجه به اطلاعاتی که دارد و اطلاعاتی که از منابع چهارگانه می‌گیرد، می‌داند هر نامزدی دارای چه سوابقی است. اگر سوابق خوب نباشد شورا با نظارت استصوابی فرد را تأیید نکرده و از ورود فرد به پست‌های کلیدی ممانعت می‌کند. از سوی دیگر موارد عدم تأیید را به نامزدها مخفیانه گوشزد می‌کند تا فرد مورد‌نظر انصراف دهد. در نظارت استصوابی اقدامات مجری با تأیید و تصویب ناظر انجام می‌شود. شورای نگهبان هیچ اقدام و پیشنهادی نمی‌دهد، فقط نظر خود را بیان می‌کند.
تقوی اظهار کرد: شورای نگهبان برای اینکه وظایف خود را به خوبی انجام دهد شورای فقهی تشکیل داده است که به ۶ نفر فقیه شورای نگهبان کمک کند. همچنین تشکیل پژوهشکده از نظر حقوقی شورای نگهبان را کمک می‌کند. هر مصوبه‌ای که از مجلس خارج می‌شود در شورای فقهی و پژوهشکده بررسی می‌شود و پس از آن نظر تخصصی خود را به اعضای شورا می‌دهند، سپس مصوبه در صحن شورا وارد تجزیه تحلیل و بحث می‌شود و بعد از آن رأی‌گیری انجام می‌شود. اگر ۶+۱ رأی آورد مصوبه تأیید می‌شود. در شورای نگهبان نظر یک نفر ملاک نیست.
وی ادامه داد: در استان مرکزی ۸ هزار نفر در شبکه نظارتی در حال فعالیت هستند و در طول سال با این افراد ارتباط داریم و همایش‌ها و آموزش‌هایی برگزار می شود. این جامعه آماری متشکل از همه اقشار جامعه همچون معلمان، جامعه روحانیت، پزشک، اساتید دانشگاه، بازاری و کاسب، کشاورز، دانشجویان و... هستند، این نهاد یک نهاد مردمی است. افراد گزینش شده، مورد آموزش و سازماندهی قرار می‌گیرند.
تقوی اضافه کرد: شبکه نظارتی ما بر سلامت انتخابات نظارت دارند و اگر تخلفی در شعبه مشاهده شود به نماینده فرماندار تذکر می‌دهند و او موظف است تذکر را عملی و از تخلف جلوگیری کند. ولی اگر انجام نشد گزارش به سرناظر ابلاغ و پس از آن به ما ارجاع داده می‌شود. ما نیز گزارش را به دستگاه قضا ارجاع می‌دهیم چراکه بررسی تخلفات و برخورد با متخلفان وظیفه دستگاه قضایی است.
وی افزود: با وجود تمام فعالیت‌ها و خدمات ارائه شده در کشور امکان تقلب در انتخابات به هیچ عنوان وجود ندارد، اما تخلف کم‌و‌بیش پیش می‌آید. فتنه ۸۸ و بیان تقلب در انتخابات اقدامی کاملا ناپخته بود. ساز‌و‌کار انتخابات در کشور به گونه‌ای است که راه را بر هر نوع تقلبی بسته است. تمام تلاش ما بر این است که انتخابات در بستری سالم انجام شود. در زمان آرامش تمام فعالیت نمایندگان اعم از مصاحبه‌ها، نطق‌های مجلس و موضع‌های آنان رصد می‌شود. همچنین فعالیت اعضا و گروه‌های انتخاباتی و نامزدهای احتمالی سال‌های بعد، از دیگر فعالیت‌های هیئت نظارت بر انتخابات می‌باشد.
تقوی ادامه داد: مهم‌ترین مشکل ما در انتخابات مجلس سال ۹۴ و اوایل سال ۹۵ و ریاست جمهوری سال ۹۶ قانونی است که قابلیت جوابگویی انتخابات در چنین شرایطی را نداشت، تخلفات نامزدها و تخلفات دستگاه‌های اجرایی از دیگر مشکلات می‌باشد. بیشترین تخلف در دستگاه‌های اجرایی را در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری داشتیم که در طول ۴۰ سال بی‌سابقه است.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه یکی از مشکلات ما قانون است. کمیسیونی متشکل از تعدادی از کارشناسان وزارت کشور و کمیسیون شوراهای مجلس و نظرهای مشورتی اعضای شورای نگهبان مشغول تدوین قانون جامع انتخابات است که انجام و به دولت تحویل داده شده است و مجلس اعلام کرده است طی دو هفته آینده لایحه جامع انتخابات به مجلس تحویل داده شود. اگر این لایحه در مجلس تصویب شود خیلی از مشکلات ما در انتخابات آینده حل می‌شود. با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات که مقام معظم رهبری در ۲۴ مهر‌ماه سال ۹۵ ابلاغ فرمودند، هیئت دولت و مجلس خیلی نمی‌توانند تغییرات اساسی در قانون پیشنهادی دهند چون باید با سیاست‌های کلی انتخابات همخوانی داشته باشد.
تقوی اظهار کرد: به نظر می‌رسد مأموریت قانونی که به شورای نگهبان دادند مقداری توسعه پیدا کند تا شورا بهتر بتواند به وظایف خود عمل کند. انتخابات الکترونیکی از دیگر اقدامات است. شورای نگهبان موافقت خود برای الکترونیکی شدن انتخابات را اعلام کرده است به شرطی که ساز‌و‌کار در ۴ محور اینترنت فعال در همه جای کشور، امنیت آراء مردم، بسته شدن راه‌های تخلف و کم بودن زمان اعلامی مهیا شود.
رئیس هیأت نظارت بر انتخابات استان مرکزی در پایان ادامه داد: اصل برائت و احراز صلاحیت از دیگر موارد مورد توجه است. اصل برائت برای دستگاه قضایی است. تمام انسان‌ها از نظر دستگاه قضایی برائت دارند مگر اینکه جرمشان در دادگاه صالحه تأیید شود. برای انتخابات اصل احراز صلاحیت مورد توجه است. اگر قرار است در کشور به فردی مسئولیت دهیم، باید صلاحیت فرد برای داشتن آن مسئولیت احراز شود. در هر مسئولیتی باید فرد صلاحیت داشته باشد. افرادی ثبت‌نام می کنند که خیلی از آنان صلاحیت ندارند و تأیید نمی‌شوند، عده‌ای هم صلاحیت دارند و عده‌ای صلاحیت آنان احراز نمی‌شود که از آنان درخواست مدرک برای احراز صلاحیت می‌شود.
انتهای پیام

 

موضع‌گیری کشور در برابر اظهارات اخیر آمریکا شایسته بود


گروه سیاست و اقتصاد ـ امام جمعه موقت یاسوج گفت: موضع گیری مسئولان اجرایی کشور در برابر اظهارات اخیر دولتمردان آمریکا مبنی بر فروخته نشدن نفت ایران در بازارهای جهانی شایسته و مطلوب بود.
موضع‌گیری کشور در برابر اظهارات اخیر آمریکا شایسته بود

به گزارش ایکنا از کهگیلویه و بویراحمد، به نقل از ایرنا، حجت‌الاسلام سیدامان الله حسینی صدر روز گذشته، ۲۲ تیرماه در خطبه‌های نماز جمعه این هفته یاسوج، اظهار داشت: تجربه نشان داده که ملت ایران با اتحاد، انسجام و مقاومت خود توانسته در مقابل زیاده خواهی‌های دشمنان بایستد و پاسخ کوبنده‌ای به آنان دهد.
وی افزود: بسته پیشنهادی اروپایی‌ها در زمینه مسأله برجام ضمانت اجرایی ندارد زیرا هیچ کدام از شرط‌های مطرح شده توسط رهبر معظم انقلاب در آن لحاظ نشده است.
امام جمعه موقت یاسوج بیان کرد: این بسته ۱۰ بند دارد و روز جمعه هفته قبل در قالب گروه ۱+۴ و بدون حضور آمریکا در شهر وین تصویب و اعلام شد.
حجت‌الاسلام حسینی صدرعنوان کرد: قطعنامه ۵۹۸ در ۲۶ تیر ۱۳۶۶ توسط شورای امنیت سازمان ملل صادر و یک سال و یک روز پس از آن نیز توسط ایران پذیرقته شد.
وی ابراز داشت: این قطعنامه درس‌های مهمی برای ملت ایران داشت که باید همواره از آنها عبرت گرفت.
امام جمعه موقت یاسوج گفت: مهمترین درس‌های آن شامل لزوم انسجام در برابر دشمنان و استقامت برای رفع مشکلات کشور و عبور از تحریم‌هاست.
حجت‌الاسلام حسینی صدر با اشاره به ۲۶ تیر سالروز تأسیس شورای نگهبان، عنوان کرد: این نهاد با تدبیر امام خمینی(ره) ایجاد شد و به علت داشتن جایگاه ارزنده چند اصل از اصول قانون اساسی به آن اختصاص یافته است.
وی افزود: تاکنون خدمات مهمی توسط این نهاد ارائه شده و یکی از وظایف اصلی آن نیز مطابقت قوانین و مقررات با احکام الهی است.
حجت‌الاسلام حسینی صدر با تبریک اول ذیقعده سالروز ولادت حضرت معصومه (س)، روز دختر و آغاز دهه کرامت، بیان کرد: آن حضرت شخصیتی ممتاز داشت و از فضائل اخلاقی متعدد برخوردار بود.
وی ۲۸ تیر مصادف با پنجم ذیقعده روز تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه را یادآور شد و اضافه کرد: حرم امامزادگان در کشور قطب مذهبی و فرهنگی است و برکات فراوانی دارد.
انتهای پیام

آیات قرآن را به حال و زندگی خود تطبیق دهیم/ لزوم ایجاد مدل رفتاری در جنگ رسانه‌ای


گروه سیاست و اقتصاد ـ نماینده ولی فقیه در استان فارس با تأکید بر لزوم تدبر در آیات قرآن و تطبیق آن‌ها به حال و زندگی خودمان گفت: اگر این مهم را انجام دهیم، شرایط مناسبتری خواهیم داشت.
آیات قرآن را به حال و زندگی خود تطبیق دهیم/ لزوم ایجاد مدل رفتاری در جنگ رسانه‌ای

به گزارش ایکنا از فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس امروز، ۲۲ تیرماه در خطبه‌های نماز جمعه‌ شیراز لزوم تدبر در آیات قرآن و تطبیق آن‌ها به حال خودمان را یادآور شد و گفت: اگر آیات قرآن را بخوانیم و به حال و زندگی خودمان تطبیق کنیم شرایط مناسب‌تری خواهیم داشت.
وی با اشاره به تشابه شرایط جامعه‌ اسلامی در زمان جنگ احزاب و وضعیت کنونی ایران اسلامی و تحریم‌ها؛ گفت: در جنگ خندق شرایطی به‌وجود آمد که چند روز غذای درست و حسابی برای هیچ کس وجود نداشت؛ پیامبر سنگی زیر شال می‌بستند که معده خالی فشار نیاورد.

مؤمن و منافق در شرایط سخت مشخص می‌شوند
وی با بیان اینکه هر کاری که انسان دنبال کند سختی دارد، گفت: مومن و منافق در این شرایط مشخص می‌شوند؛ ما می‌دانیم که حرفمان حق است؛ کلمه‌ حقی که در ایران بلند شده عالم را خواهد گرفت؛ این پرچم و کشور متعلق به امام زمان است و به آینده خود ایمان و امید داریم؛ آنکه تردید دارد باید در ایمانش تجدید نظر کند.
آیت‌الله دژکام با اشاره به فرمایشات حضرت امام(ره) در خصوص اینکه انقلاب اسلامی را صادر خواهیم کرد، گفت: این انقلاب صادر خواهد شد زیرا صاحب آن حضرت ولی‌عصر(عج) است؛ در این مسیر امتحان‌هایی وجود دارد و براساس قرآن، وقتی امتحان پیش‌ می‌آید زبان دشمنان باز می‌شود که دروغ گفتید و فریبمان دادید؛ کسی که این حرف‌ها را می‌زند برود ایمانش را کامل کند.
امام جمعه‌ شیراز نمونه‌ منافقان امروز را کسانی دانست که با سوءاستفاده از شرایط موجود به مال‌اندوزی و ثروت‌اندوزی می‌اندیشند و علی‌رغم دیدن گرفتاری‌های مردم تنها فکر خودشان هستند و با اشاره به آیاتی از سوره‌ مبارکه‌ احزاب، گفت: این افراد ایمانشان درست نیست و بخیل هستند و از گرفتاری دیگران به نفع خود بهره‌می‌برند.

طبق آیات قرآن، مؤمنان در شرایط سخت محکم‌تر ایستادگی می‌کنند
آیت‌الله دژکام همچنین با اشاره به آیه‌ بیست و دوم سوره‌ مبارکه‌ احزاب و مطابقت آن با شرایط امروز ایران اسلامی؛ تاکید کرد که مومنان در این شرایط و بنا به تعبیر قرآن ایمانشان قوی‌تر شده و محکم‌تر ایستادگی می‌کنند زیرا می‌دانند که داشتن و کمک خداوند برای آنان کافی است.

قلب دنیا ایران است
نماینده ولی فقیه در استان فارس اظهار کرد: همه‌ ما می‌دانیم که در یک فضای خاصی از روابط بین‌المللی قرار گرفته‌ایم و کانون تحولات و تغییرات جهانی در حال و آینده‌ جهان مسلما ایران است؛ به تعبیری می‌توان گفت قلب دنیا ایران است؛ اگرنه آنها که آن همه قدرت دارند شبانه‌روز در مورد ایران صحبت نمی‌کردند.
آیت‌الله دژکام گفت: سال‌های پیش از انقلاب وقتی سفیر آمریکا می‌آمد شاه باید جلویش بلند می‌شد کار به جایی رسیده که ترامپ توئیت در مورد ایران می‌نویسد؛ بخواهند اعتراف کنند یا نکنند؛ اگر اعتراف نمی‌کنند به‌دلیل کینه و حسد آنان نسبت به ایران است.
وی با تصریح اینکه مسیری که آغاز شده با توکل به خداوند به پیروزی ختم می‌شود، گفت: در درگیری بین کفر و اسلام ما باید برای خودمان الگو داشته باشیم تا روش و رفتار را مطابق با او تنظیم کنیم؛ اگر می‌خواهیم کید و نقشه‌های دشمن در مورد ما اثر نکند باید مدل رفتارمان را کسی انتخاب کنیم که خدا توصیه فرموده است.

لزوم ایجاد مدل رفتاری در نبرد فرهنگی و جنگ رسانه‌ای
امام جمعه شیراز اضافه کرد: خداوند در سوره‌ احزاب به مومنان تأکید می‌کند که اگر شما می‌خواهید در این جنگ پیروز شوید الگوی مناسب شما پیامبر(ص) است؛ ما در عرصه‌ نبرد فرهنگی و جنگ نرم و این یورشی که رسانه‌های کفر بر ما وارد کرده‌اند؛ یک مدل رفتار باید داشته باشیم که جوابگو باشد.
آیت‌الله دژکام با اشاره به آیات دهم تا بیست و دوم سوره‌ احزاب، گفت: دو نوع رفتار خداوند در این آیات بیان فرموده یک نوع رفتار کسانی که الگویشان پیامبر است و نوع دیگر رفتار کسانی که ادعای قرآنی و پیرو پیامبری دارند اما شکل رفتارشان نشان‌ می‌دهد پیرو واقعی نیستند.
وی گفت: آنان که رفتار غلطی نشان می‌دهند اما ادعای دفاع از انقلاب و اسلام و نظام دارند؛ الگوی رفتاری‌شان پیامبر (ص‌) نیست و در ادعایشان دروغگو هستند.

از ایام دهه کرامت به نحو احسن استفاده شود
آیت‌الله دژکام در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه‌ شیراز به در پیش‌بودن ایام مبارک دهه‌ کرامت اشاره و لزوم بهره‌گیری از این فضا را به نحو احسن مورد تأکید قرار داد.
وی گفت: آستان مقدس حضرت احمدبن موسی(ع) تلاش‌هایی را برای بزرگداشت مناسب ایام دهه‌ی کرامت انجام داده‌اند؛ برنامه‌های مفصلی پیش‌بینی شده است؛ از عموم مردم درخواست می‌شود که برای این قضیه‌ اهمیت قائل شوند.
آیت‌الله دژکام با اشاره به اینکه روز جمعه‌ آینده روز بزرگداشت حضرت احمدابن موسی شاهچراغ(ع) است، لزوم همراهی و تلاش همه افراد و دستگاه‌ها را برای برگزاری باشکوه برنامه‌های اثرگذار یادآور شد و گفت: برنامه‌ها به گونه‌ای طراحی و اجرا شود که معلوم باشد اگر اینجا حرم سوم اهل بیت است ما هم که مجاوریم قدر آن را می‌دانیم.
امام جمعه شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تابستان گرم امسال و مشکلاتی که به واسطه‌ خشکسالی پیش آمده است، گفت: از عموم مردم و مسئولان استدعای خاضعانه دارم که فکر و برنامه‌ریزی برای کاهش مصرف آب و برق داشته باشیم.
وی با بیان اینکه گرما خود باعث افزایش مصرف است، یادآور شد: امکان دارد در این ایام مصرفانه مصرف کنیم و این موضوع هم گناه دارد و هم عوارضی به‌دنبال خواهد داشت که قطعی آب و برق خواهد بود.

مردم باید مدیریت مصرف را جدی بگیرند
آیت‌الله دژکام گفت: مردم باید مدیریت مصرف را جدی بگیرند اما مدیران و مسئولان هم وظایفی دارند و آن هم برنامه‌ریزی‌های بلند مدت، میان‌مدت و کوتاه مدت است؛ اگرچه مسئولان می‌گویند برنامه دارند و باید امیدوار بود که این برنامه‌ها اثرگذار باشد.
امام جمعه شیراز با تأکید براینکه بسیاری از مصارفی که در نظام صنعتی و کشاورزی و آشامیدنی تعریف شده مصرفانه است، گفت: این موضوع را مدیران و مسئولان و کارشناسان باید تبیین کنند؛ ما باید بعد از مصرف آب آشامیدنی فرصتی ایجاد کنیم تا آب به چرخه بازگشته و در مصارف صنعتی و غیر شرب استفاده شود.
آیت‌الله دژکام با تصریح اینکه سال‌ها می‌گویند آبفا می‌خواهد با اجرای طرح تصفیه‌ فاضلاب زمینه‌ استفاده از پساب را فراهم کند، گفت: در این موضوع عقب هستیم، اگر نبودیم نمی‌گفتند که مجموعه‌ای آب شیرین و قابل شرب را برای صنعت استفاده می‌کند.

در طراحی ساختمان‌ها ابتکاراتی برای صرفه‌جویی آب صورت گیرد
وی، داشتن نگاهی عالمانه و دانش‌بنیان باید به مصرف آب از سوی مردم و مسئولان را خواستار شد و گفت: از مجموعه‌ نظام مهندسی درخواست می‌کنم که در طراحی ساختمان‌ها ابتکاراتی انجام و از ضایع شدن آب شرب پس از مصارف خانگی جلوگیری شود تا این پساب قابل استفاده ضایع نشود؛ با استفاده از ابزارهای علمی این قضیه امکان‌پذیر است.
آیت‌الله دژکام با بیان اینکه روش‌های علمی حفظ و صیانت آب را به کار نمی‌گیریم و دائم می‌گویند توصیه کنید؛ گفت: باید ابزار علمی این قضیه را مدنظر قرار دهیم و با استفاده از ظرفیت جوانان نخبه‌ با فکر و دانشمند و روش‌های موجود به دنبال استفاده‌ بهینه‌ از آب باشیم.

مدیران سهل‌انگاری نداشته باشند
امام جمعه‌ شیراز همچنین گفت: در فضای فعلی کشور و جهان باید رفتارهای مناسب را از خودمان نشان دهیم و یکی از انتظارات این است که مدیران سهل‌انگاری نداشته باشند.
نماینده‌ ولی فقیه در استان فارس با اشاره به اینکه با مدیریت عالی استان صحبت‌هایی در این موضوع داشته است، گفت: مدیریت عالی استان اظهار لطف کردند که برای کم شدن فاصله‌ مردم و مدیران و مسئولان پیگیری کنند.
وی گفت: اگر این موضوع محقق شود، می‌توانیم این شرایط دشوار را پشت سر بگذاریم زیرا از این سخت‌تر را هم گذرانده‌ایم؛ این نیازمند همراهی و همکاری مدیران داخل استان است؛ افراد باید از اعماق قلب خود تلاش کنند تا آنچه را در توان و اختیار دارند به قصد انجام امور مردم بکار بگیرند.
انتهای پیام

صله رحم باعث افزایش طول عمر و سربلندی در دنیا و آخرت می‌شود


گروه سیاسی- امام جمعه سنندج با تأکید بر اهمیت توجه به «صله رحم» بین مسلمانان گفت: «صله رحم» یکی از دستورات مورد تأکید خدا و پیامبر اسلام است که باعث افزایش طول عمر، سربلندی در دنیا و آخرت می‌شود.
صله رحم باعث افزایش طول عمر و سربلندی در دنیا و آخرت می‌شود

به گزارش ایکنا از کردستان، ماموستا عبدالرحمن خدایی، امام جمعه سنندج امروز، ۲۲ تیرماه جاری در آیین عبادی – سیاسی نمازجمعه این هفته سنندج با تسلیت به خانواده‌های آسیب دیده در حادثه برخورد تانکر سوخت با اتوبوس در سنندج اظهار کرد: در زمان مشقت و سختی مسلمانان باید به خدا پناه ببرند و صبر پیشه کنند تا در این آزمایش الهی سربلند شوند.
وی با اشاره به اینکه بیشتر حوادث اطراف ما نتیجه عدم رعایت قانون و مقررات است، افزود: باید با فرهنگ‌سازی و رعایت قوانین و مقررات به ویژه در رانندگی از وقوع حوادث تلخ در جامعه جلوگیری کنیم.
امام جمعه سنندج با اشاره به جانباختن ۱۱ نفر از هموطنانمان در تصادف اخیر عنوان کرد: خانواده‌های داغدار باید با پناه جستن به خداوند متعال در مقابله با این سختی صبر پیشه کنند چراکه صبر و استقامت در دوران سختی از دستورات مؤکد اسلام است.
ماموستا خدایی در بخش دیگری از سخنانش به ۲۶ تیرماه سالروز تأسیس شورای نگهبان در کشورمان اشاره و عنوان کرد: شورای نگهبان یکی از مهم‌ترین نهاد‌های حکومت است که نظارت بر مصوبات مجلس و اجرای صحیح انتخابات را بر عهده دارد.
وی با اشاره به نقش مهم این شورا در پیشبرد امور در بخش‌های مختلف کشور بیان کرد: این شورا یکی از مهم‌ترین نهادهای نظام اسلامی محسوب می‌شود که نقش آن در امور مختلف نظارتی بر کسی پوشیده نیست.
ماموستا خدایی با تأکید بر اهمیت توجه به «صله رحم» بین مسلمانان عنوان کرد: «صله رحم» یکی از دستورات مورد تأکید خدا و پیامبر اسلام است که باعث افزایش طول عمر، سربلندی در دنیا و آخرت می‌شود.
وی به پیروی از اخلاق حسنه پیامبر اسلام که خداوند در قرآن به آن اشاره کرده، تأکید و عنوان کرد: اخلاق حسنه، رعایت حقوق دیگران و کمک به نیازمندان از دیگر ویژگی‌های پیامبر است که باید الگوی ما مسلمانان باشد.
امام جمعه سنندج یادآور شد: حرمت و خدمت به والدین رفتار درست با همسایگان و دستگیری از آنان در دین اسلام از اهمیت زیادی برخوردار است و ضروریست در این راستا تمام توان خود را بکار ببریم.
انتهای پیام


بستن