تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

استان یزد در حوزه ایجاد مشاغل دانش بنیان موج آفرین باشد


گروه اقتصادی- معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار یزد بر ایجاد موجی از اشتغال در حوزه دانش بنیان، فناوری و آی‌سی‌تی استان تاکید کرد.

به گزارش ایکنا از یزد، علی زینی وند، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار یزد روز گذشته در نشست کارگروه تخصصی اشتغال استان اظهار کرد: برای ایجاد موج اشتغال در حوزه شرکت های دانش بنیان و آی‌سی‌تی استان باید موانع و مشکلات ‌پیش رو برداشته و راهکارهای لازم در این زمینه ارائه شود.
زینی وند با اشاره به تلاش های مدیران برا‌ی رشد اشتغال در استان به ویژه در حوزه اشتغال روستایی و عشایری، افزود: با وجود ارائه طرح‌های بسیار ‌در این بخش اگر فرمانداران محترم می‌توانند طرح‌های بسیار ویژه با تولید اشتغال بالا و مطمئن را شناسایی و با اولویت معرفی کنند تا در کوتاه ترین زمان ممکن در کارگروه تخصصی اشتغال استان مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گیرد.
زینی وند در رابطه با پشتیبانی طرح مشاغل خانگی در استان، ‌تصریح کرد: سهم استان یزد در این طرح 160 تا 170 میلیارد ریال اعلام شده است که باید سهم دستگاه‌هایی مانند جهاد کشاورزی، سازمان صنعت، معدن و تجارت، فنی و حرفه ای و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای جذب این اعتبار حداکثر تا 10 روز آینده مشخص شود.
یادآور می شود در این نشست گزارشی از عملکرد بانک های عامل استان در طرح اشتغال روستایی عشایری، گزارشی تحلیلی از ظرفیت استا‌ن در رسته دامهای سبک و سنگین و گزارشی از بررسی و تصمیم گیری در رابطه با طرح های متقاضیان اخذ تسهیلات اشتغال زایی پایدار در مناطق روستایی و عشایری استان ارائه شد.

انتهای پیام

منبع: قرآن

رانت در تاریکی زندگی می‌کند


گروه سیاست و اقتصاد - رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی با تأکید بر اینکه رانت و روابط مافیایی در فضای تاریک و بسته می‌تواند حرکت کند و در فضای روشن نمی‌تواند خود را سر پا نگه دارد، اظهار کرد: در واقع هر چه فضا بسته‌تر و تاریک‌تر باشد این حرکت بهتر انجام می‌شود.
رانت در تاریکی زندگی می‌کند

شهرام مرصعی در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان رضوی، در خصوص یکی از مظاهر مفاسد اقتصادی یا به عبارتی دیگر رانت اظهار کرد: رانت و اقتصاد رانتی یک آفت و معضل شدید اقتصادی محسوب می‌شود و همانند سایر آفت‌های اقتصادی دیگر نیست؛ رانت زمانی به وجود می‌آید که بستر سیستم‌های مافیایی از قبل آماده شده تا رانت در آن شکل گیرد و یا عامل رانت باعث می‌شود آهسته آهسته روابط مافیایی جایگزین روابط قاونی و عرفی جامعه شود. هر چقدر سیستم به شفاف‌سازی خود شروع کند، این مسئله رفع خواهد شد اما باید برای آن هزینه سنگینی دهد زیرا در غیر این صورت آینده خوبی نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: این امر معضل پیچیده‌ای در روابط اجتماعی و اقتصادی به‌شمار می‎رود به طوری که تنها در حوزه روابط اقتصادی باقی نمی‌ماند یعنی وقتی که رانت و مافیای اقتصادی مطرح می‌شود، خواه ناخواه به روابط اجتماعی نیز تسری پیدا می‌کند. امروز شاهد معضلی هستیم که رانت در جامعه به وجود آورده که تنها در بخش اقتصادی باقی نمانده است.

رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی تصریح کرد: بلکه رانت به راحتی به سایر بخش‌های جامعه اعم اجتماعی، سیاسی و... نیز نفوذ پیدا کرده است. در واقع بسیاری از مواقع می‌توانیم روابط خوب و مناسب با کشورهای منطقه، حوزه روابط بین‌الملل و... داشته باشیم اما این مساله با منافع مافیا و رانتی که در جامعه شکل گرفته در تناقض است به طوری که در روابط ما با سایرین موانعی را ایجاد می‌کنند؛ در نتیجه تمام فعالیت‌ها ابتر باقی می‌ماند که در نهایت تمام حرکت‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی از طریق رانت و آن مافیایی که شکل گرفته، انجام خواهد شد.

رانت ما را به «ناکجاآباد» می‌برد 
مرصعی عنوان کرد: پاسخ به این سؤال که در حال حاضر رانت ما را به کجا خواهد برد، این است که رانت ما را به «ناکجاآباد» می‌برد؛ یعنی اگر رانت و این مافیایی که در حوزه اقتصادی شکل گرفته، نتواند در سایر حوزه‌ها اعم سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و... نفوذ کند، نمی‌تواند خود را در جامعه جا بیندازد. در حقیقت رانت همانند سرطان بوده که باید کل یک منطقه را آلوده کند.

وی با اشاره به اینکه رانت در جامعه به صورت منفی مؤثر واقع می‌شود، خاطرنشان کرد: یعنی هنگامی که رانت و روابط مافیایی به وجود می‌آید، تمام ارتباطات ما را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد و تأثیر منفی بر جای خواهد گذاشت چون به صورت زنجیره‌ای عمل می‌کند. در واقع این اثر منفی به صورت زنجیروار بر تمام بخش‌های جامعه تسری می‌یابد. 

رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی در خصوص شاخصه‌های رانتی عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین شاخصه‌ها عدم شفاف بودن روابط مالی و چرخه مالی است یعنی این امر یکی از بدترین حالت‌هایی است که ممکن است، اتفاق افتد. اگر شاخصه شفافیت در سیستم اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و... وجود نداشته باشد، رد پای رانت و مافیا در جامعه وجود دارد.

همه باید از مسائل اقتصادی حاکم بر جامعه آگاه باشند
مرصعی با بیان اینکه شاخصه دومی که دارای اهمیت بسیاری است، مخفی بودن اطلاعاتی است که دلیلی بر مخفی بودن آن وجود ندارد، اظهار کرد: یعنی فعالیت در فضای اقتصادی آزاد نیازمند اطلاعات اقتصادی است. به عنوان مثال یک مسئله اقتصادی در مجلس مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد اما تا زمانی که این مسئله به صحن علنی مجلس نرسیده باشد، ممکن است کسی از آن خبر نداشته باشد؛ این در حالی است که باید همه از آن خبر داشته باشند.

وی ادامه داد: تمام مسائلی که در مجلس مطرح می‌شود، در قالب طرح یا لایحه است؛ اگر یک مسئله در قالب طرح باشد، باید به اطلاع عموم برسد و اگر در قالب لایحه باشد هم دولت باید این اطلاع‌رسانی را به مردم انجام دهد. در واقع این امر از وظایف دولت محسوب می‌شود تا همه ذی‌نفعان بدانند که چه اتفاقی قرار است بیفتد تا ذی‌نفعان بتوانند مطالبات خود را در این میان بخواهند. اما این صحیح نیست که طرحی به صورت مخفیانه در دولت یا مجلس مطرح شود و به تصویب برسد و در نهایت مردم آن مطلع شوند.

رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی بیان کرد: بنابراین شفافیت و جریان آزاد اطلاعات شاخصه‌های بسیار مهمی محسوب می‌شود. سومین شاخصه، ایجاد فضای رقابتی سالم برای عموم است؛ درواقع رانت اجازه نمی‌دهد که چنین فضایی به وجود بیاید زیرا مافیا خواهان این است که تمام منافع از آن خودش باشد. بنابراین این امر از دیگر شاخصه های بسیار مهمی است که می تواند به بروز فاجعه رانت ختم شود.

تغییر از درون دولت و گام به گام صورت می‌گیرد
مرصعی در‌خصوص راهکارهای مقابله با رانت تصریح کرد: حرکت‌ در جهت تغییرات معمولاً به این صورت است که کشورهای پیشرفته به دلیل حاکمیت دموکراسی، به صورت گام به گام عمل می‌کنند به طوری که مردم می‌توانند مطالبات خود را به راحتی دریافت کنند زیرا در سیستم دموکراسی اصلاح درون نظام تعریف شده است.

وی افزود: اما هر چه ما از سیستم‎های دموکراتیک فاصله می‌گیریم، اصلاح درون دشوار می‌شود تا جایی که در برخی از سیستم‌ها اصلاح درون به صفر می‌رسد. برای برون رفت از این مشکل، تنها با خواست دو طرف این زمین بازی ممکن است، تغییرات رخ دهد؛ یعنی از یک سو حاکمیت و نظام و از سویی دیگر مردم و ملت. در واقع دو طرف باید بخواهند که این معضل را با یکدیگر برطرف سازند.

برای شفافیت باید هزینه پرداخت کرد
مرصعی با تأکید بر اینکه اولین گام این است که شفاف‌سازی صورت گیرد، عنوان کرد: امکان ندارد که ملت بتواند خود به خود شفاف شود؛ یعنی تا زمانی که سیستم دولت شفاف‌سازی را انجام ندهد، نمی‌توان در راستای حل این مشکل قدم برداشت و دولت بایستی برای آن هزینه کند.

وی افزود: در حقیقت اگر قرار باشد فرهنگی تغییر کند، در ابتدا باید خود را تغییر دهد و پس از آن باید بستر خود را فراهم کند تا دیگران نیز از آن بهره برند و آنقدر این را تکرار و تکرار کند تا این مسئله در جامعه جا افتد و شکل گیرد. هنگامی که دولت اقدامی را در حوزه‌های مختلف و به ویژه اقتصادی انجام می‌دهد، باید همه احاد ملت از آن اطلاع داشته باشند و وظیفه دولت است که این امر را انجام دهد.

انتهای پیام

منبع: قرآن

تقوا در میان مسئولان تقویت شود/ نتیجه اتحاد درونی، شكل‌گیری اقتصاد مقاومتی است


گروه سیاست و اقتصاد ـ نماینده ولی فقیه در استان فارس با تأكید بر اینكه همه ما موظف به رعایت تقوا و پرهیزگاری هستیم،‌ گفت: برای مسئولان این تقوا را بیشتر تقویت كنیم و به جایی برسیم كه مسائل مردم آنچه كه قابل حل است در كوتاه مدت حل شود و آنچه كه قابل حل در كوتاه مدت نیست مردم اطمینان داشته باشند كه مدیر و رئیسشان پای حرفش ایستاده است.
تقوا در میان مسئولان تقویت شود/ نتیجه اتحاد درونی، شكل‌گیری اقتصاد مقاومتی است

به گزارش ایكنا از فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژكام،‌ نماینده ولی فقیه در استان فارس امروز، 16 شهریورماه در خطبه‌های نماز جمعه شیراز با تأكید بر رعایت تقوا و پرهیزگاری گفت: همه ما موظف به تقوا هستیم و تقوا برای همگان لازم است.
وی افزود: برای مسئولان این تقوا را بیشتر تقویت كنیم و به جایی برسیم كه مسائل مردم آنچه كه قابل حل است در كوتاه مدت حل شود و آنچه كه قابل حل در كوتاه مدت نیست مردم اطمینان داشته باشند كه مدیر و رئیسشان پای حرفش ایستاده است و صادقانه می‌خواهد در طریق حل مشكلاتشان گام بردارد و مردم بیش از این از مدیرانشان توقع ندارند و اگر این چنین شود مردم همراه خواهند بود و حمایت كرده و كار هم پیش خواهد رفت.
آیت‌الله دژكام به فرا رسیدن سالروز 17 شهریور اشاره كرد و گفت: همه به یاد داریم كه در 17 شهریورماه ظالمان ستم پیشه دستگاه پهلوی با كمك و حمایت آمریكا و مستشارانش در میدان ژاله آن روز و 17 شهریور فعلی ایستاده بودند و به روی مردم آتش گشودند و جمعیت زیادی از زنان و مردان و كودكان را در این میدان كشتند و به شهادت رساندند البته روح پرفتوح آنان همینطور دارد این انقلاب را هدایت و حمایت می‌كند اما این لكه ننگ از دامن رژیم پهلوی پاك نمی‌شود كه بر روی مردمی كه الله اكبر می‌گفتند گلوله گشود.
امام جمعه شیراز همچنین به آغاز ماه محرم‌الحرام در سه‌شنبه هفته پیش‌رو اشاره كرد و گفت: در ماه محرم با همه ویژگی‌هایی كه ما با آن انس داریم و آشنا هستیم، ویژگی‌های برجسته‌ای دارد و در این ماه و وارد مجلس روضه كه می‌شویم در حقیقت درب‌های بهشت را بر روی خودمان گشوده می‌داریم زیرا هركس برای عزیز زهرا(س) اشك بریزد مسلماً مورد مغفرت الهی است.

در دهه محرم مكتب اباعبدالله‌الحسین(ع) را بازخوانی كنیم
وی با تأكید بر اینكه باید در دهه محرم مكتب اباعبدالله‌الحسین(ع) را بازخوانی كنیم و به نسل جوانتر یاد دهیم، گفت: در این ایام از آن مسیری كه امام حسین ترسیم كرده است، دور نشویم زیرا امام حسین(ع) فرمود اگر كسی به من ملحق نشود پیروزی را نخواهد دید بنابراین اگر پیروزی می‌خواهیم در طریق امام حسین(ع) و این مسیری است كه برای همیشه تاریخ بشریت ترسیم فرموده است و نشان داده است كه مظلوم چگونه مقابل ظالم ایستاده و فریاد عدالتخواهی را سر دهد و با مفاسد اجتماعی مبارزه كند.

هدف انقلاب امام حسین(ع) به صلاح و سازمان آوردن جامعه بود
آیت‌الله دژكام با یادآوری اینكه هدف انقلاب امام حسین(ع) مبارزه با فساد و به صلاح و سازمان آوردن جامعه بود، گفت: امروز یك لیست مفصلی از مفاسد اجتماعی را می‌بینید كه متأسفانه در هر گوشه‌ای از جامعه ما ممكن است به شكلی بروز و ظهور پیدا كرده باشد؛ لذا حسینی‌ها، روضه‌خوانها و منبری‌ها باید برای مبارزه با این مفساد اجتماعی سازماندهی كنند زیرا هدف امام حسین(ع) همین بود.

مسئولان هیئات مذهبی، سیره امام حسین(ع) را در مجالس خود بازخوانی كنند
نماینده رهبر معظم انقلاب در استان فارس با تأكید بر اینكه باید از این فرصت با حضور در مجالس روضه‌خوانی استفاده كنیم، گفت: از سوی دیگر مسئولان هیئات مذهبی و برگزاری محافل روضه‌خوانی با مطالعه در سیره امام حسین(ع) در روش و منش آن حضرت، محافل خود را برپا دارند و به این مهم توجه داشته باشند كه مردم به عشق امام حسین(ع) می‌آیند لذا برای آن‌ها بگوییم كه امام حسین(ع) چگونه بود و این كار برای مبارزه با فساد سازماندهی شود.
وی گفت: برای اینكه امر به معروف و نهی از منكر كنیم باید این حركت را تشویق و تبلیغ كنیم كه البته یكی از معروف‌ها نیز امسال با دهه اول محرم فرا می‌رسد و آن رسیدگی به ایتام و فقراست.

رسیدگی به فقرا و ایتام، امر به معروف است
آیت‌الله دژكام با یادآوری اینكه در آستانه مهرماه هستیم و مردم می‌خواهند فرزندان خود را به مدرسه بفرستند بر لزوم رسیدگی به ایتام و دانش‌آموزان نیازمند تأكید كرد و گفت: امر به معروف همین است كه به فقرا و ایتام كمك كنیم و این جشن عاطفه‌هایی كه كمیته امداد امام خمینی(ره) هر سال برگزار می‌كند برای همین است كه به دانش‌آموزان نیازمند كمك كنیم.
امام جمعه شیراز اظهار كرد: امر به معروف انواعی دارد ولی برخی از آن‌ها باعث می‌شود برخی دیگر به نتیجه برسد و اگر به یتیمان و فقرا رسیدیم بعدش وقتی فریاد بر علیه قلدری می‌زنیم به نتیجه می رسیم چون دعای مظلوم پشت سر ماست و غیر ممكن است كه دعای این‌ها به اجابت نرسد.
وی باز هم فرا رسیدن سالروز 17 شهریورماه را یادآور شد و گفت: مسلم بدانیم كسانی كه در 17 شهریور دستور كشتار ملت ایران را دادند امروز هم اگر بتوانند ما را می‌كشند و ما را به آن بر می‌گردانند كه تسلیم آن‌ها شویم و نوكری‌شان را بكنیم در صورتی این مردم انقلاب كردند تا دیگر نوكر آمریكا نباشند.
آیت‌الله دژكام با بیان اینكه دشمنان همواره در حال برنامه‌ریزی بر علیه انقلاب ما هستند، گفت: امسال نیز رسماً گفته‌اند كه ما نمی‌گذاریم 40 سالگی انقلاب اسلامی به چهل و یكمین سال برسد و برای اینكه به این هدف شومشان برسند همه نوع طراحی انجام دادند و مثل جنگ احزاب همه با هم جمع شده‌اند.

امروز جنگ دشمن بر علیه ما یك جنگ تركیبی است
نماینده رهبر معظم انقلاب در استان فارس با تصریح اینكه امروز جنگ دشمن بر علیه ما یك جنگ تركیبی است، گفت: یكی از مهم‌ترین آن‌ها كه امروز خیلی جلوه می‌كند همین بحث فشارهای اقتصادی است البته در این مباحث بیشتر ضعف مدیریتی از داخل مطرح است و این چیزی است كه كارشناسان اقتصادی كشورمان می‌گویند اما آمریكا از این فرصت دارد سوءاستفاده می‌كند و می‌گوید ما این كار را انجام داده‌ایم.

نتیجه اتحاد درونی، شكل‌گیری اقتصاد مقاومتی است
وی با تأكید بر اهمیت حفظ وحدت در شرایط كنونی گفت: اگر ما در درون كشور با هم دیگر متحد شویم این فشارهای اقتصادی ما را از پا درنخواهد آورد بلكه اقتصاد مقاومتی در كشور شكل خواهد گرفت و حركت جدیدی صورت می‌گیرد دقیقاً مانند دوران دفاع مقدس كه همه با هم یكی شدیم و این كار را هم می‌توانیم در مسئله اقتصادی انجام دهیم به شرط اینكه از درون همت عالی داشته باشیم اما این فشارهای اقتصادی در كنارش جنگ رسانه‌ای و فشار روانی هست.

اشاره به جنگ روانی دشمنان با سوءاستفاده از فشارهای اقتصادی
آیت‌الله دژكام ادامه داد: گاهی اوقات ممكن است ما اصلاً در طول عمرمان چیزهایی نیاز نداشته باشیم اما وقتی در رسانه می‌گویند این گران شد، خیال می‌كنیم نابود شدیم در صورتی كه ممكن است به آن چیز اصلاً نیازی پیدا نكنیم و این همان جنگ روانی است.
امام جمعه شیراز با تأكید بر اینكه فشار اقتصادی وجود دارد اما جنگ روانی آن چیزی هم كه وجود ندارد را بزرگ جلوه می‌دهد، گفت: دشمنان دائماً در جنگ روانی نگرانی ایجاد می‌كنند البته ما نمی‌گوییم فشار اقتصادی نیست و وقتی یك جنس 80 درصد گران شده است یك واقعیت است اما از سوی دیگر چیزهایی هم كه نیاز نیست در جنگ روانی پررنگ می‌كنند تا ما را بترسانند در حالی كه طبق آیات قرآن هر كسی بر خدا توكل كند، خدا برای او كافی است.

مردم و مسئولان هیئات مذهبی در جنگ روانی هوشیار باشند
وی با بیان اینكه تمام این مشكلات می‌گذرد، گفت: تلاش دشمنان از این جنگ روانی و سوءاستفاده از فشارهای اقتصادی این است كه به سمت عاشوراآفرینی بروند لذا این مسئله هوشیاری مسئولان هیئات مذهبی و مردم را می‌طلبد تا مبادا از حركت‌های حسینی سوءاستفاده كنند گرچه آنان در سال 88 به جای اینكه به خیمه امام حسین(ع) احترام كنند، آن را آتش زدند و همین جریان هم اكنون می‌خواهند در كشور آشوب ایجاد كنند.
آیت‌الله دژكام از مردم و مسئولان هیئات مذهبی خواست تا برای تأمین امنیت به نیروهای امنیتی كمك كنند تا از این حیث آرامش در تمام شهرها به وجود آید و ادامه داد: قطعاً مسئولان هیئات مذهبی این حركت را خوب و پاكیزه در دهه عاشورا دنبال خواهند كرد و ما از این جنگ تركیبی دشمنان عبور خواهیم كرد.

دولتمردان مدیریت جهادی را مدنظر قرار دهند
وی در پایان از مدیران و دولت درخواست كرد كه برای رفع مشكلات اقتصادی مردم تمام تلاش خود را انجام داده و مدیریت جهادی را مدنظر قرار دهند تا مردم دلگرم شده و بتوانیم از این مرحله سخت عبور كنیم.
انتهای پیام

منبع: قرآن

چرا بیکار می‌مانیم/ خودباوری لازمه کارآفرینی است


گروه سیاست و اقتصاد - راضیه اعتماصی به عنوان یک بانوی کارآفرین در صنعت چرم در سال 90 کار خود را آغاز کرد. شاید تنها با اشتباه غیرعمدی دوستش سرنوشت راضیه تغییر کرد و به سمتی رفت که کمتر کسی جرأت قدم گذاشتن در راه پر فراز و نشیب کارآفرینی را داشته باشد، اما در این مسیر تنها نبود بلکه تک تک اعضای خانواده‌اش همانند کوه ایستادند تا چرم اعتصامی جان گرفت.
چرا بیکار می‌مانیم/ خودباوری لازمه کارآفرینی است

به گزارش ایکنا از خراسان رضوی، به سراغ کارآفرینان استان می‌رویم که تا چالش‌ها، نحوه نگرش و چگونگی برخورد با موانع و مشکلات را در آن‌ها بررسی کنیم. چرا که این افراد شاید نسبت به سایرین زندگی متفاوت‌تری داشته باشند اما چه چیزی باعث می‌شود که زندگی متفاوتی داشته باشند؟ آیا این دسته از افراد دارای ژن برتر هستند؟ 

راضیه اعتصامی به عنوان یک بانوی کارآفرین در صنعت چرم در سال 90 کار خود را آغاز کرد. شاید تنها با اشتباه غیرعمدی دوستش سرنوشت راضیه تغییر کرد و به سمتی رفت که کمتر کسی جرأت قدم گذاشتن در راه پر فراز و نشیب کارآفرینی را نداشته باشد اما در این مسیر تنها نبود بلکه تک تک اعضای خانواده‌اش همانند کوه ایستادند تا چرم اعتصامی جان گرفت.
اعتصامی از ایده کار خود می‌گوید که چگونه بستر کارآفرینی برای او فراهم شد. او اظهار می‌کند: من مدرک کاردانی خود را در رشته عکاسی گرفته و همه مباحث آن را یاد گرفته بودم. همه می‌دانستند که من «کنجکاو» هستم. دیگر چیزی باقی نمانده بود که به دنبالش در این رشته نرفته باشم. بنابراین به توصیه استادم، در کنکور کاردانی به کارشناسی در رشته گرافیک شرکت کردم و دوستم برایم انتخاب رشته کرد. درنهایت رشته گرافیت در دانشگاهی واقع در بندر انزلی قبول شدم.

این بانوی کارآفرین ادامه می‌دهد: با وجود تمام سختی راه و دور بودن این شهر نسبت به مشهد، خانواده‌اش با تحصیل او در  این دانشگاه موافقت کردند.  مسافت زیاد و دوری از خانواده شاید گاهی برایم آزاردهنده بود اما با آن شهر خو گرفته بودم و سختی‌هایش را به جان خریده بودم.

پایان‌نامه سرنوشت‌ساز
درحقیقت ایده کار از آن جایی شروع شد که پایان‌نامه راضیه در رابطه با طراحی کیف و کفش با نقوش ایرانی بود؛ او برای پایان‌نامه خود دست به قلم شد و کیف و کفش‌هایی را طراحی کرد اما در آن موقع نیز خبری از کارگاه چرم و دوخت محصولات چرمی نبود.
وی در این باره می‌گوید: طراحی‌هایم مورد استقبال استاد قرار گرفت اما بایستی چند نمونه از طراحی‌هایم را درست می‌کردم. با کمک یک کفاش یک کیف و کفش را درست کردیم تا به استاد ارائه دهم.

از کیف پایان‌نامه تا کیف کارگاه
داستان به اینجا ختم نمی‌شود؛ زمانی که اعتصامی از بندرانزلی به مشهد بازگشت، دوره‌های چرم در فنی‌وحرفه‌ای برگزار می‌شد. به گفته وی، چون در دوره دانشجویی اطلاعاتی درباره چرم کسب کرده بود بنابراین در این دوره‌ها شرکت کرد این در حالی است که یک قدم به جایگاه کنونی‌اش نزدیک شده بود. 

خودباوری لازمه کارآفرینی
او تصریح می‌کند: با توجه به اطلاعاتی که در این راستا جمع‌آوری کرده بودم با علاقه مهارت لازم را فراگرفتم اما قصدم تنها کیف درست کردن برای خودم بود. در این کلاس‌ها با دو نفر دوست شدم و با خود گفتیم چرا تنها برای خود کیف تولید کنیم؟. بنابراین تصمیم گرفتیم که کارگاهی کوچک را به راه بیندازیم. از اتاق منزل خود شروع به کار کردیم به طوری که در سال 90 کار آغاز شد؛ در ابتدا هیچ انگیزه مالی در این شغل وجود نداشت.

کنجکاوی؛ از ویژگی‌های یک کارآفرین
شاید یکی از ویژگی‌های بازر در این دسته افراد آن باشد که حس واکاوی و کنجکاوی آن‌ها همیشه آنان را به سمت جلو رانده است اما این ویژگی به تنهایی کاری از پیش نمی‌برد چراکه باید پشت‌کار و همت را ضمیمه کار خود کنند و همیشه به دنبال یادگیری باشند.
راضیه می‌گوید: همیشه به دنبال مسائل جدید بودم و ذهن فعال من همیشه می‌خواهد از نکته‌ای ظریف به نتیجه و کاری جدیدی دست یابد.

خودباوری لازمه کارآفرینی
به پایان عصر غیرت‌های بیجای مردانگی نزدیک شده‌ایم
شاید عصر مردانی که مردانگی و قدرت خود را به زنان نمایش داده و گاهی تحمیل می‌کردند، به سر رسیده است چراکه گاهی زنان از برخی از مردان، مَردترهستند و پا به پای مردان کار می‌کنند اما این نیازمند یک پشتوانه از سوی خانواده‌هاست که در کنار فرزندان خود، چه دختر و چه پسر، آن‌ها را تشویق ‌کنند که بر روی پای خود بایستند و مانع آن‌ها نشوند. به گفته اعتصامی «کار کردن عار نیست». هیچ فرقی در زن و مرد نمی‌بیند و او هیچ‌گاه از سختی کار گله‌ای نکرده است.

او بیان می‌کند: هیچگاه خانواده‌ام مرا برای اینکه ممکن است کار اشتباهی در این راستا انجام دهم، سرزنشم نکرده و از من حمایت کردند تا بر روی پای خود بایستم به طوری که مرا محافظه کار بار نیاوردند.
زنان می‌توانند از مردان مردتر باشنداما شاید همچنان نگاه جنسیتی در جامعه عرصه را برای زنان تنگ کرده و دیدگاهی که مرد برتری داشته، هنوز شاید به چشم می‌خورد. لذا باید بررسی شود آیا این مردان هستند که تنها مقصرند یا بانوان نیز به آن‌ها اجازه چنین تفکری را می‌دهند؟ شاید گاهی برای مبارزه با این دیدگاه باید شمشیر از رو بست و نشان داد که مردان برتری ندارند و بانوان نیز می‌توانند از هر مردی، مردتر باشند.

نگوییم نمی‌توانیم
این بانوی کارآفرین اظهار می‌کند: زمانی یک زن در جامعه‌ای به عنوان یک مدیر و یا مسئول کار می‌کند، نسبت به کارگرش ترحم بیشتر داشته و به خواسته‌های او بیشتر توجه می‌کند، صرف نظر از اینکه شاید آن کارگر از دلسوزی او سواستفاده می‌کند. گاهی برای خرید چرم به بازار می‌رفتم، هیچ‌گاه ابایی از اینکه من یک زن هستم و نمی‌توانم آن را بلند کنم، نداشتم و خودم آن طوقه‌های چرم را برمی‌داشتم. هیچگاه نمی‌گفتم «نمی‌توانم».
همواره اگر خود ما زنان چنین ذهنیتی را ایجاد کنیم که نمی‌توانیم و با بهانه‌تراشی، به سایرین نیز نشان دهیم که نمی‎‌توانیم، آن ها نیز باور می‌کنند که زنان نمی‌توانند کارهای دشوار انجام دهند. به عقیده اعتصامی، شاید یکی از دلایل نگاه جنسیتی اینچنین اقداماتی است که از سوی خود ما بانوان سرمی‌زند و برخی از آن‌ها اعتماد به نفس کافی ندارند. در حقیقت باید این تفکر را در فرزندانمان ایجاد کنیم که هر کاری که اراده کنیم، ما «می‌توانیم» آن را انجام دهیم و یک خودباوری را به وجود بیاوریم.
او می‌گوید که همواره باید یک کار مفید را انجام داد و نباید وقت خود را صرف کارهای بیهوده کرد. همیشه وقتی به برخی از بانوان ما گفته می‌شود که کاری را انجام دهند، می‌گویند «چه کار کنیم». این مساله ناشی از باور نداشتن به خودشان بوده چراکه همیشه کاری برای انجام دادن است. درنهایت به خود باور داشتیم و با قدرت موانع را کنار بزنیم زیرا همه دارای توانایی‌های فوق‌العاده‌ای هستیم.

خودباوری لازمه کارآفرینی
تنها با کمتر از 50 هزار تومان کار خود را آغاز کردم
به گفته وی، کارنشد ندارد. او از نحوه کار خود می‌گوید که چگونه فکر درآمدزایی به ذهنش خطور کرد. در پایان دوره فنی‌و حرفه‌ای آزمونی تحت عنوان «ژوژمان» برگزار می‌شود. در این روز من کیف چرمی را درست کردم، همانجا فردی از کیف من خوشش آمد و آن را از من با قیمت 15 هزار تومان خرید. کار خود را با کمتر از 50 هزار تومان آغاز کردم؛ در ابتدا کار را با تنها با وسایلی که برای کلاس خریده بودم، شروع کردم.
در زمانی که به کلاس می‌رفت، به فکر اینکه یک کارگاه تولیدی چرم بزند، نبود اما با به فروش رساندن آن کیف، بستر ایجاد کارگاهی را فراهم کرده و کم کم خود را به بازار چرم نزدیک کرد و با خوش حسابی در بازار اعتبار کسب کرد به طوری که در حال حاضر به کارخانه مراجعه کرده، 10 تا 20 میلیون چرم خریداری می‌کند.
در این کارگاه زمینه اشتغال 8 نفر را فراهم کرده و از این تعداد 5 زن مشغول به کارند به طوری که کل مجموعه با این تعداد به کار خود ادامه می‌دهد. البته در این کارگاه سفارشات دیگری برای بیمارستان پاستور، فرهنگسرای بهشت و... تولید شده است. در توسعه کار خود در نمایشگاه‌های بسیاری شرکت کردند. 
به گفته اعتصامی، در زمان شرکت در نمایشگاه‌ها و ارائه محصول به مردم، خود او این امر را انجام می‌داد چراکه لازمه معرفی محصول، شناخت کامل به آن است. در حقیقت آن بازاریاب باید پاسخگویی تمام اطلاعات مراجعه کنندگان باشد و خود این امر موجب جذب مشتری خواهد شد.
این بانوی کارآفرین می‌گوید: تاکنون در نمایشگاه‌ای بین‌المللی شرکت نکردیم اما یکی از برنامه‎های ما در سال جاری شرکت در  این نمایشگاه هاست اما هزینه‌های بالایی دارد البته قابل توجه است که این مردی که سفارشاتی برای دیگر کشورها به ما داده، در نمایشگاه هایی  مانند صنایع دستی و... شرکت کرده است.
اعتصامی در خصوص حمایت دستگاه های اجرایی از مشاغل خانگی تصریح می‌کند: میراث فرهنگی تاکنون برای ما مفید بوده و در حال حاضر هیچ مشکلی با این دستگاه ها نداشته چراکه توقعی از آنها نداریم و تنها از خود توقع داریم که بتوانیم در کار پیشرفت کنیم. حمایتی که صورت گرفته، حمایت خوبی بوده است.

داستان صادرات محصولات چرم
در این کارگاه‌ خانگی، محصولاتی تولید می‌شود که به کشورهای دیگر اعم از امارات و کره جنوبی نیز صادر می‌شود؛ از کیف مدارک چرمی که برای کارخانه خودروی «GENUIS» تولید شد، گرفته تا کیفی که در امارات به فروش می‌رسد. داستان این کیف‌ها از جایی شروع می‌شود که راضیه اعتصامی به بانک رفته و مشغول انجام کارهای بانکی خود بود. در آنجا با مردی ملاقات کرد که از کیف‌های چرم او خوشش آمد. در نهایت این مرد سفارش چندین کار را به او داد اما این کارها برای فروش در ایران نبود بلکه این مرد واسطه‌ای شد که بستر صادرات آنها به کره جنوبی و امارات فراهم شود.
این بانوی کارآفرین در این باره خاطرنشان می‌کند: آن مرد از کارگاه ما بازدید کرد و آن کیفی را انتخاب کرد که مدتها بود به فروش نرسیده بود و سفارش داد. ما سفارشات وی را آمده کرده و پس از آن سفارش دیگری را برای ما آورد که آن سفارش، کیف مدارک خودروی «GENUIS» بود. از کره جنوبی همان چرم طبیعی که در داخل خودرو به کار رفته بود را ارسال کردند و ما نیز آن کیف‌ها را تولید کردیم. 

خودباوری لازمه کارآفرینی
وی ادامه می‌دهد: در بازارهای صادراتی وقتی کیف‌های ما به فروش می‌رسد، از ایرانی بودن آن نیز صحبت ‌می‌شود. در دبی کیف‌های چرم هندی و اسپانیا موجود هستند اما آن کیفیت چرم ایرانی را ندارند. از طرفی به صورت هفته ای 20 تا 30 کیف از چندین نوع تولید می‌کنیم تا به کشورهای دیگر برود. 
درواقع نباید در برابر مشکلات سر خم کرد و بایستی ایستاد و برای آنچه که ارزش دارد، جنگید. اعتصامی‌های بسیاری در سراسر کشور وجود دارند که می‌توانند پیرامون خود و کشورشان را تغییر دهند. این چنین آدم‌هایی کارآفرینانی هستند که نه تنها آینده خود بلکه آینده بسیاری را دست خوش تغییر می‌کنند و دارای ژن برتر نیستند و تنها به خود باور داشتند، کافیست به خود باور داشته باشیم که ما «می‌توانیم».

انتهای پیام

منبع: قرآن

افتتاح نمایشگاه عکس همکاری سازمان ملل و ایران در کردستان


گروه سیاسی - نمایشگاه عکس و اسناد تاریخی همکاری سازمان ملل متحد و ایران از سوی خبرگزاری جمهوری اسلامی و مرکز اطلاعات سازمان ملل در تهران امروز، 12 شهریورماه در گالری سوره سنندج گشایش یافت.
افتتاح نمایشگاه عکس همکاری سازمان ملل و ایران در کردستان

به گزارش ایکنا از کردستان، آیین گشایش این نمایشگاه با حضور ماریا دوتسنکو، رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران حسین خوش‌اقبال، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، لیلا آژیر مدیرکل امور بانوان، امین مرادی رئیس حوزه هنری کردستان و شماری دیگر از مسئولان و اصحاب رسانه این استان برگزار شد.
این نمایشگاه برای به تصویر کشیدن همکاری‌های هفت دهه ای سازمان ملل متحد و ایران برپا شده است که استان کردستان پنجمین میزبان این نمایشگاه است.
این نمایشگاه با هدف اطلاع‌رسانی در مورد حضور و همکاری ایران به عنوان کشوری دوستدار صلح در سازمان های بین‌المللی از زمان تاسیس جامعه ملل و سازمان ملل متحد برپا شده است.
در این نمایشگاه 66 قطعه عکس از اسناد مهمی به نمایش گذاشته می شود که هر یک می تواند برای پژوهشگران ایرانی علاقه مند به علوم سیاسی، روابط و حقوق بین الملل سودمند باشد.
مجموعه عکس ها و اسنادی که برای این نمایشگاه انتخاب شده مربوط به آرشیو مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران است.
در این نمایشگاه عکس هایی از حضور شخصیت‌های برجسته ایرانی هنگام تاسیس این سازمان جهانی، سفر هفت دبیرکل‌ سازمان ملل متحد به ایران و گزیده‌ای از طرح‌های به اجرا در آمده این سازمان در ایران به نمایش گذاشته شده است.
نمایشگاه عکس اسناد تاریخی و عکس های همکاری های سازمان ملل متحد و ایران به مدت پنج روز تا 17 شهریور از ساعت 10 تا 12 و 17 تا 20 آماده بازدید علاقه مندان است.
سازمان ملل متحد سال 1945 میلادی تاسیس و جایگزین جامعه ملل شد، این سازمان توسط 51 کشور تاسیس و سال 2011 میلادی، 193 کشور عضو داشت، اعضای آن تقریبا شامل همه کشورهای مستقلی است که از نظر بین‌المللی به رسمیت شناخته شده ‌اند.
شورای امنیت قوی‌ ترین نهاد سازمان ملل، پنج عضو دائمی دارد که در تصمیمات این شورا حق وتو دارند.
مقر سازمان ملل متحد در نیویورک است و کشورهای عضو و مؤسسه های وابسته، هر سال با تشکیل نشست های منظم در مورد امور بین‌المللی و امور اجرایی مربوط به آن‌ها تصمیم‌گیری می‌کنند.
ایران به‌ عنوان یکی از اعضای موسس سازمان ملل متحد در میان نخستین کشورهایی بود که مرکز اطلاعات سازمان ملل در آن تاسیس و فعالیت‌هایش چند ماه بعد، در ماه مه 1950 آغاز شد.
یادآور می شود؛ این فعالیت ها در سال 1980 به حالت تعلیق درآمد، سپس در 1991 دو باره آغاز شد و از سال 1994 به گونه‌ای کامل فعال شد.
انتهای پیام

منبع: قرآن

هیچ ملتی بدون صبر موفق نمی‌شود


گروه سیاسی- نماینده ولی‌فقیه در استان کرمانشاه گفت: صبر بزرگترین سرمایه برای زندگی است و هیچ شخصی و ملتی بدون صبر و تلاش موفق نمی‌شوند و به عبارتی نابرده رنج گنجی میسر نخواهد شد.
هیچ ملتی بدون صبر موفق نمی‌شود

به گزارش ایکنا از کرمانشاه به نقل از دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه، آیت‌الله مصطفی علما در یادواره شهدای ترور استان کرمانشاه و گرامیداشت شهید والا مقام حضرت آیت‌الله بهاالدین محمدی عراقی همزمان با مراسم شهادت امام جواد(ع) گفت: جواد الائمه(ع) سه شرط اساسی را برای پیشرفت و سعادت فرد و هر ملتی فرموده‌اند که صبر، کنار آمدن و ساختن با کمبودها و مهار شهوات است.
وی افزود: صبر بزرگترین سرمایه برای زندگی است و هیچ شخصی و ملتی بدون صبر و تلاش موفق نمی‌شوند و به عبارتی نابرده رنج گنجی میسر نخواهد شد به طور مثال همین انقلاب را باید نگریست که چقدر انسان‌ها از خون و جان خود سرمایه‌گذاری کردند و چه صبرهایی همچون خانواده‌های شهدا و جانبازان برای به ثمر نشاندن آن کشیده‌اند تا که این انقلاب 40 سال دور از گزند به پیشرفت‌های خود ادامه دهد.
امام جمعه کرمانشاه گفت: نکته بعدی که امام جواد(ع) کلید پیروزی‌های بزرگ بر شمرده‌اند سازگاری با کم و کسری‌های زندگی است همانطور که ملت ایران نزدیک به 40 سال است برای سربلندی انقلاب اسلامی با همه کمبود‌ها و تحریم‌ها ساخته‌اند و از این راه توانسته‌اند که کشور ایران را از برده ی مطیع آمریکا به کشوری مستقل و تأثیرگذار در منطقه و جهان تبدیل کنند.
وی تصریح کرد: برای گذر از تحریم‌ها بایستی پیامبر اسلام(ص) را الگو قرار داد که ایشان سه سال در شعب ابی‌طالب با تعدادی اندک در سخت‌ترین تحریم‌ها و محاصره همه جانبه دشمن قرار داشت و با صبر و ساختن با همه مشکلات به چنان پیروزی بزرگی دست یافت که امروز یک میلیارد و 800 میلیون نفر در جهان هنگام اذان فریاد می‌زنند«اشهد أن محمدً الرسول الله».
وی اظهار کرد: امام جواد تقی(ع) سومین کلید پیشرفت و پیروزی را مخالفت با شهوات و هوی و هوس گوشزد کرده‌اند و قطعا برای مقابله با شهوات هم باید به صورت فردی مقابله شود هم از جریان‌های غربی و شهوت پرستی‌های آن‌ها در جامعه باید جلوگیری شود چرا که چنین فرهنگی نابود کننده آینده انسان‌ها و ملت‌ها است.
آیت‌الله علما افزود: باید به این موضوعات علم پیدا کرد که چنین سفارشات و فرمایشاتی از معصومین(ع) راه نجات واقعی برای مسلمانان و همه انسان‌ها می‌باشد و جمهوری اسلامی ایران نیز با تکیه بر همین مبانی امروز در جایگاه والایی در جهان قرار گرفته است و نباید فراموش کنیم که در ابتدای انقلاب کجا بودیم و در روزهایی چون اوایل جنگ در تأمین سیم خار دار هم ناتوان بودیم اما امروز از قدرت‌های بزرگ موشکی و نظامی جهان هستیم.
وی در ادامه با اشاره به شخصیت شهید آیت‎الله بهاالدین عراقی اظهار کرد: وی روحانی زاهدی بودند که تمام اوقات عمرش را صرف بحث و درس و مباحثه نمود و شخصیتی والا و بزرگ داشتند که منافقین کوردل با شلیک چندین گلوله به صورت وی، این عالم روحانی را به درجه والای شهادت رساندند.
نماینده ولی‌فقیه در استان کرمانشاه تصریح کرد: دشمنان در ابتدای انقلاب دریافته‌ بودند که تا روحانیون عالم و بزرگی چون ایشان وجود دارد کاری برای نابودی نظام جمهوری اسلامی ایران از پیش نخواهند برد.
انتهای پیام

منبع: قرآن
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟