گروه خبری اقتصادی

احتکار در شرایط کنونی ظلم و بی انصافی است


گروه سیاست و اقتصاد - آیت الله موسوی جزایری با اشاره به گزارش احتکار در تهران تصریح کرد: برخی در شرایط کنونی دست به احتکار زدند، دلارهای به قیمت دولتی گرفتند و خوردند، از مسئولان می خواهیم به شدت با این عناصر فساد مقابله کنند. این حرکت ظلم و بی انصافی است.

به گزارش ایکنا از خوزستان، آیت الله سید محمد علی موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در خوزستان امروز 19 مرداد در خطبه های نماز جمعه اهواز ضمن توصیه به رعایت تقوای الهی گفت: تقوای الهی منشاء نجات از همه خسارت ها و مهلکه ها است.

وی با بیان اینکه شهادت امام محمد تقی(ع) را در هفته آینده پیش رو داریم اظهار کرد: امام نهم در سن25 سالگی توسط همسرش که دختر مامون بود و به دستور معتصم عباسی خلیفه وقت به شهادت رسید. با وجود این در مدت کوتاه امامتشان آثار امامت و ولایت ایشان به منصه ظهور رسید، شاگردان زیادی تربیت کرده و جهان اسلام را به نحو شایسته ای اداره کردند. ایشان وکلایی داشتند که یکی از آنها علی بن مهزیار اهوازی است.

امام جمعه اهواز  ادامه داد: ایشان کلمات حکمت آمیز زیادی دارند.یکی از آنها این سخن است که فرمودند: «القصد الی الله بالقلوب ابلغ من اتعاب الجوارح بالاعمال» اگر می خواهید به خدا برسید به وسیله راه های قلبی بهتر از اعمال می توان موفق شد و این به معنی اعتقادات حقه است؛ خدا را بشناسیم، پیامبر اکرم(ص) و ائمه(ع) را بشناسیم و به آنها معتقد باشیم. این اعتقادات اساس سعادت است و قلب انسان را نورانی می کند.

آیت الله موسوی جزایری در ادامه ضمن گرامیداشت فرا رسیدن سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) گفت: از جوانان می خواهیم در امر ازدواج و تسهیل در آن به این دو بزرگوار اقتدا کنند. خیلی از جوانان به دلیل بیکاری ازدواج نمی کنند. قرآن کریم می فرماید از فقر نترسید. امروز اشتغال به معنای استخدام کم است، باید مهارتی،  فنی یاد بگیرید و به دنبال کار آزاد باشید و نباید ازدواج را بر این قضیه معلق کنید.

نماینده ولی فقیه در خوزستان ادامه داد: پدران به فرزندان خود در امر ازدواج کمک کنند. باید یک مقدار توقعات خود را پایین بیاوریم. انسان خود را به زندگی ساده و معمولی عادت دهد. نباید جوان ها تا سنین بالا بدون همسر بمانند. این کار غلط است. دختران هم توقعات خود را پایین بیاورد تا به توافق برسند. 

وی همچنین با اشاره به 21 مرداد روز حمایت از صنایع کوچک گفت: صنایع کوچک از جهاتی از صنایع بزرگ مهم ترند چون مردمی هستند و تعدادشان از صنایع بزرگ بیشتر است. مسئولان و دولت باید به صنایع کوچک اهمیت دهند.

امام جمعه اهواز در قسمت دیگری از سخنان خود گفت: از  دولت، مردم و گروه های سیاسی کشور عراق صمیمانه تشکر می کنیم که در رابطه با تحریم های ظالمانه آمریکا اعلام برائت و انزجار کردند و حمایت خود را از جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند. 

آیت الله موسوی جزایری تصریح کرد: اما درباره دیگرانی که از خودمان هستند اما دست به احتکار زدند، دلارهای به قیمت دولتی گرفتند و خوردند، از مسئولان می خواهیم به شدت با این عناصر فساد مقابله کنند. این حرکت ظلم و بی انصافی است که در شرایطی که هنوز در عزای شهدای حرم می نشینیم عده ای سودجو خون مردم را به شیشه کنند و این طور فساد اقتصادی به وجود بیاورند. مسئولان سه قوه باید به وظایف خود در این زمینه عمل کنند.

انتهای پیام

دشمن جهل را به جای علم ترویج می‌کند


گروه سیاست و اقتصاد- نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: دشمن با اقدامات خود تفرقه را به جای محبت، جهل را به جای علم و خرافات را به جای دین ترویج می‌کند و این شبیه کار ابلیس است.
دشمن جهل را به جای علم ترویج می‌کند

به گزارش ایکنا از خراسان جنوبی، آیت الله سید علیرضا عبادی امروز  22 مرداد در دیدار با دانش آموزان بسیجی شرکت کننده در طرح ولایت استان، اظهار کرد: عمر شما در اول بهار زندگی سرمایه‌ای عظیم است و هر کسی باید سرمایه‌ای که دارد بشناسد و به درستی از آن بهره بگیرد تا این سرمایه ضایع نشود.

وی افزود: شناخت انسان در بحث‌های ریشه‌ای بسیار مسئله مهمی است و برای او سوال ایجاد می‌شود.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه انسان باید راهکار کشف استعدادهای خود را بداند، عنوان کرد: آرمان‌های انسان نامحدود است چون نامحدود آفریده شده است.

وی بیان کرد: خداوند اجر خودسازی انسان را به عالم دیگری قرار داده چون این عالم گنجایش انسان را ندارد و لذاست که استعدادها در عالم دیگر به اسم جنت تجلی می‌یابد.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی خطاب به دانش آموزان بسیجی، گفت: دشمنان استعداد انسانی که می‌تواند در راه سیر الی الله، رشد، کمال، علم و تقوا باشد را مشغول می‌کنند به مسائلی که انسان را هلاک می‌کند.

عبادی افزود: دشمن مردم و جوانان را با بازی‌های لهو و لعب، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی سرگرم می‌کند و سر راه کمال انسانی دام می‌گذارد تا او را گرفتار و گمراه کند و نتیجه‌اش این است که امروز مظلومان عالم را قتل عام و شهرهای آنان را ویران می‌کنند.

وی یادآورشد: دشمن با اقدامات خود تفرقه را به جای محبت، جهل را به جای علم و خرافات را به جای دین ترویج می‌کند و این شبیه کار ابلیس است.

انتهای پیام

9 میلیارد تومان کالای احتکار شده در استان زنجان کشف شد


گروه سیاست و اقتصاد - فرمانده نیروی انتظامی استان زنجان ارزش ریالی کالا‌های قاچاق کشف شده تا 20 مردادماه امسال را 20 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: 9 میلیارد تومان کالای احتکار شده نیز در استان زنجان کشف شد.
9 میلیارد تومان کالای احتکار شده در استان زنجان کشف شد

به گزارش ایکنا از زنجان، علی آزادی ظهر امروز، 21 مرداد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از ابتدای سال تا 20 مردادماه شهروندان  133 هزار تماس با پلیس 110 برقرار کردند که 77 هزار تماس عملیاتی شده و 63 هزار تماس در حوزه راهنمایی و ارشادی بوده که حاکی از رشد 14 درصدی تماس‌ها و کاهش 9 درصدی مراجعات حضوری است.
وی ارزش ریالی کالاهای قاچاق کشف شده تا 20 مردادماه امسال را 20 میلیارد تومان برشمرد و گفت: کالاهای قاچاق به تولیدات داخل ضربه می‌زند.
فرمانده نیروی انتظامی استان زنجان با اشاره به اینکه برخی برای سودجویی دست به احتکار می‌زنند، ابراز کرد: پلیس تاکنون 9 میلیارد تومان کالای احتکار شده از جمله برنج، لوازم خانگی و سایر اقلام را کشف و ضبط کرده است.
وی با اشاره به اینکه در 10 سال گذشته در تصادفات بیش از 28 هزار کشته داشتیم، تصریح کرد: در حال حاضر با کاهش 10 هزار نفری متوفیان تصادفات این رقم به 16 هزار نفر رسیده است و در استان  زنجان در چهار سال گذشته همه ساله شاهد کاهش تعداد تصادفات هستیم.
سردار آزادی عامل انسانی، خودروها، جاده و شرایط محیطی را از عوامل دخیل در بروز تصادفات دانست و گفت: در این بین عامل انسانی مهمترین نقش را دارد و باید ضمن استانداردسازی خودروها، نقاط حادثه‌خیز جاده‌ها نیز برطرف شود.
وی با اشاره به اینکه امسال 85 نفر در تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست دادند، خاطرنشان کرد: این در حالی است که سال گذشته 72 تن کشته شدند که در واقع امسال 13 نفر بیشتر تلفات داشتیم.
فرمانده نیروی انتظامی استان زنجان با بیان اینکه بیشترین نظارت بر عملکرد پلیس وجود دارد، افزود: هرچقدر دامنه نظارت بر عملکردها گسترده باشد، سازمان سالم‌تر می‌ماند و در ارزیابی‌های انجام شده در بین استان‌های همگروه در سال 96 رتبه اول را کسب کنیم.
وی با اشاره به اینکه فضای مجازی تیغ دولبه بوده و دارای فرصت و تهدید است، اظهارکرد: فعالیت در فضای مجازی خلاف امنیت، هویت و فرهنگ کشور، تهدید است ولی در جایی به فرصت تبدیل می‌شود.
سردار آزادی با اشاره به اینکه جرائم حوزه فضای مجازی روبه افزایش است، یادآور شد: امسال شاهد رشد 43 درصدی جرائم مالی در فضای مجازی بودیم، سال گذشته 157 نفر در این بخش دستگیر شدند اما امسال این رقم به 224 نفر رسید.
این مسئول با بیان اینکه هرچقدر قدرت خرید مردم کاهش یابد امکان افزایش جرائم افزایش می‌یابد، تصریح کرد: در ماه‌های گذشته شاهد افزایش جرائم خرد بودیم ما وظیفه داریم اجازه ندهیم عده‌ای جامعه را دچار اخلال کنند. معضل بیکاری و تأمین معیشت تاثیر منفی گذاشته و باعث افزایش سرقت‌های خرد شده است.
فرمانده نیروی انتظامی استان زنجان ادامه داد: در بخش کودک‌ربائی موردی نداشتیم و یک مورد قتل کودک وجود داشت اما هنوز قاتل کشف نشده و به محض حصول نتایج مظنون دستگیر می‌شود.
سردار آزادی با اشاره به اینکه معاندان نظام 3500 فراخوان اعتراض برای مردم ایران اعلام کردند، گفت:همه ما نسبت به مشکلات آگاهی داریم چون در بطن جامعه هستیم و متوجه هستیم که برخی مدیران رسالت خدمت‌گذاری را انجام نمی‌دهند و از سوی دیگر ناامنی‌های بازار و تورم باعث شده حق را به مردم دهیم ولی دشمن علی‌رغم اینکه تحریم اقتصادی وعملیات روانی را آغاز کرده‌اند و فراخوان اعتراض می‌دهند.
وی ادامه داد: اعتراض راه و قانون دارد ولی دشمنان دنبال ناامنی و براندازی نظام هستند و برقراری نظم و امنیت لازمه پیشگیری از این سوء استفاده‌ها است.
سردار آزادی، زنجان را جزو استان‌های امن کشور خواند و گفت: درگیری و نزاع بیشترین جرائم را در استان زنجان به خود اختصاص داده اما با این حال تعداد نزاع‌ها نسبت به میانگین کشوری 56 مورد کمتر است.
انتهای پیام

ایکنا پای گفت‌وگو با یک بانوی کارآفرین


گروه سیاست و اقتصاد - به مناسبت روز صنایع کوچک، ایکنا به سراغ یک بانوی کارآفرین رفته و با او از حرفه و مشکلاتشان صحبت می‌کند.
ایکنا پای گفت‌وگو با یک بانوی کارآفرین

رویا کیوانی، یکی از همین بانوان کارآفرین است که در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا از خراسان رضوی، در خصوص چگونگی فعالیت خود در حوزه چرم اظهر کرد: کار من از یک علاقه شخصی آغاز شد. در واقع یک خیاط بودم و در مجموعه خود مشغول به کار بودم تا اینکه ایده دوخت کیف و کفش یک شکل به ذهنم خطور کرد.

وی ادامه داد: برای همین منظور به کلاس آموزشی رفتم که آموزش‌ها آنقدر مرا به خود جذب کرد که کار خیاطی را کنار گذاشتم و تصمیم به تغییر مسیر در حرفه‌ام گرفتم و به سراغ چرم رفتم. در این راستا علم و دانش خود را افزایش داده تا راهی برای ورود به بازار برای خود یافتم.

این بانوی کار آفرین تصریح کرد: آنچه در صنعت چرم و بازارش به چشم می‌خورد، این است که در این حوزه برندهایی هستند که محصولات چرم خود را با قیمت‌هایی کذایی به فروش می‌رسانند به طوری که هر کس را که می‌بینیم، از این دسته محصولات استفاده می‌کند، این در حالی است که این محصول آنقدر نمی‌ارزد.

کیوانی افزود: از طرفی تولیدات کفش ما گاهی از کیفیت خوبی برخوردار نیست چرا که اساتیدی که به این تولیدکنندگان آموزش می‌دادند، اساتید حرفه ای نبودند. این مساله باعث شده که چندین برند مطرح در سطح کشور پیشرفت چشم گیری داشته باشد.

وی اضافه کرد: من این حفره را در صنعت چرم دیدم و از طرفی دیگر نیز دوخت‌های سنتی را بر چرم پیاده کردم اما توانایی خود را این حوزه دیدم به طوری که تولیدات محصولاتم در برابر این برندهای مطرح حرفی برای گفتن داشت و در کار خود موفق بودم. همچنین درآمد خوبی که در این کار وجود داشت، مرا بیشتر تشویق می‌کرد که در این حرفه فعالیت داشته باشم. 

این بانوی کارآفرین با اشاره به نحوه کار خود و مشکلاتی که با آن رو به رو بود، بیان کرد: کار خود را 4 سال پیش به تنهایی آغاز کردم و پس از فراگرفتن آموزش‌های حرفه‌ای، آن را توسعه دادم. هنگامی که به تولید کفش پرداختم، کسی این مساله را  قبول نمی‌کرد و می‌گفتند «زن که کفاش نمی‌شود».
 
کیوانی اضافه کرد: در ابتدای این کار نیز با من برخورد خوبی نمی شد و حتی گاهی کالایی را با قیمت بالاتری به من می‌فروختند زیرا در این حرفه تجربه کافی نداشتم اما در حال حاضر 9 نفر در کارگاه من مشغول به کارند؛ البته به این صورت نیست که هر روز مشغول به کار باشند.

وی با اشاره به اهدافش عنوان کرد: یکی از اهداف من این است که تحت عنوان برند، محصولات خود را به بازار عرضه کنم تا عموم مردم با محصولات من تحت یک نام و برند خاص شناخته شوند. از طرفی دیگر برای ایجاد کارگاه نیازمند تسهیلات هستم تا هنر من تبدیل به یک صنعت شود اما نتوانستم تاکنون کارگاهی را برای تولید محصولات خود فراهم کنم؛ به همین علت طبقه بالای منزل خود را به یک کارگاه تبدیل کردم.

این بانوی کارآفرین تصریح کرد: بعد از ثبت برند خود به صادرات فکر کردم و در همین راستا تمام رقبای خود را که در زمینه صادرات فعالیت دارند را بررسی کردم و متوجه شدم که کیفیت تولید من به مراتب بالاتر از سایر تولیدکنندگان است. بنابراین برای اینکه بخواهم کار خود را توسعه دهم و صادرات داشته باشم، بایستی در قدم اول برند خود را به ثبت برسانم.

این بانوی کارآفرین در خصوص مشکلات فعالیت به عنوان یک کارآفرین خاطرنشان کرد: در این حرفه مشکلات آنچنانی به چشم نمی‌خورد اما مشکلی که می‌توان به آن اشاره کرد، این است که حمایت به آن صورتی که لازم باشد، نمی‌شویم. هزینه های بسیاری را متحمل شدم تا بتوانم در بازار چرم فعالیت کنم.

کیوانی ادامه داد: هزینه‌های کذایی که کار تنها برای من دشوارتر کرده و این هزینه‌ها شامل هزینه ثبت برند، طراحی سایت، طراحی و چاپ دفترچه راهنما و... است. افراد بسیاری مانند من وجود دارند که چنین هزینه هایی را انجام دادند اما سوال اصلی اینجاست که آیا می‌توانیم سهمی از بازار را به خود اختصاص دهیم. 

وی اظهار کرد: همه این مسائل باعث می‌شود که تولید این محصولات در حد اطرافیان باشد و هیچگاه به دست عموم مردم نرسد و پیشرفتی نداشته باشد و بار دیگر غول های این صنعت رشد کنند و کنترل بازار را در دست خود نگهدارند و حق خریدار را در انتخاب و قیمت کالا محدود کند.

این بانوی کارآفرین در راستای حمایت از صنایع و مشاغل خانگی عنوان کرد: بانک‌ها و ارگان‌ها می‌توانند برای هدایای مراسمی که به میهمانان خود می‌دهند، از صنایع دستی داخلی استفاده کنند اما از کالاهای چینی استفاده می‌کنند. در صورتی که اگر این کار را انجام دهند، این کار حمایتی از صنایع دستی کشور خود به شمار می‌رود.

کیوانی افزود: به عنوان مثال باید سازمان‌های میراث فرهنگی، اداره کار و... برای ما بازاریابی انجام دهند تا محصولات خود را به فروش برسانیم به طوری که در این زمینه اشتغال بسیاری را ایجاد می‌شود و کمک زیادی به مشاغل خانگی خواهد کرد.

وی بیان کرد: همچنین از دیگر اقدامات و ایده‌های من در این حوزه آن است که محصولاتی را برای حرفه‌هایی تولید کنم که تنها برای آن حرفه به کار می‌آید. به عنوان مثال، کیفی را طراحی کردم که مخصوص پزشکان بوده و قابلیت استفاده کاربردی تنها برای پزشکان دارد اما یکی از مشکلاتی در این بخش با آن مواجه هستم، کمبود منابع مالی است.

انتهای پیام

مردم اسیر جنگ روانی دشمن نشوند


گروه سیاست و اقتصاد ــ استاندار اصفهان گفت: دشمنان بعد از انقلاب شدیدترین توطئه‌ها، جنگ‌ها، تحریم‌ها و فشارها را وارد کردند و امروز نیز باید تلاش کنیم اسیر جنگ روانی دشمن نشویم.
مردم اسیر جنگ روانی دشمن نشوند

به گزارش ایکنا از اصفهان، به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری اصفهان، محسن مهرعلیزاده در سمینار مشترک فرمانداران و ائمه جمعه استان که با حضور نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه اصفهان، قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور و معاونین سیاسی و اقتصادی استاندار برگزار شد، اظهار کرد: دشمنان قبل از انقلاب هر چه توانستند انجام دادند و بعد از انقلاب نیز شدیدترین توطئه‌ها، جنگ‌ها، تحریم‌ها و فشارها را وارد کردند و امروز نیز باید تلاش کنیم اسیر جنگ روانی دشمن نشویم.

وی با بیان اینکه بسیاری از تبلیغات مسموم شبکه‌های مجازی و ماهواره‌ها جنگ روانی دشمنان است، افزود: دشمن دائما در حال ضربه زدن به انقلاب اسلامی است.

استاندار اصفهان با تاکید بر اینکه جامعه باید مواظب باشد تا اسیر تحریکات و تبلیغات مسموم دشمنان نشود، گفت: باید بدانیم که دشمنان هیچ‌گاه خیرخواه ملت و مردم ایران نبوده‌اند و باید در شرایط امروز با وجود طراحی‌های دشمنان دقت و هوشیاری لازم را داشته باشیم.

مهرعلیزاده با بیان اینکه مردم نباید دروغ‌ها و طراحی‌های دشمنان را باور کنند، تصریح کرد: معدودی از افراد متاسفانه در شرایط فعلی زمینه را برای سودجویی و منفعت بیشتر فراهم می‌بینند که باید مردم هوشیار باشند و با آنان برخورد کنند.

انتهای پیام

کنگره شهدای البرز مهرماه برگزار می‌شود


گروه سیاسی - فرمانده سپاه البرز با اشاره به برگزاری کنگره شهدای البرز، گفت: این کنگره مهرماه سال جاری برگزار می‌شود.
کنگره شهدای البرز مهرماه برگزار می‌شود

 

به گزارش ایکنا از البرز، سردار یوسف مولایی ، 22 مرداد در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت روز خبرنگار در سالن جلسات ساختمان شهیدان بیگی برگزار شد، اظهار کرد: خبرنگار باید با رعایت سه اصل سرعت، دقت و صحت روحیه نشاط و امید را در جامعه گسترش دهد.
وی افزود: اطلاع رسانی با رعایت اصل امانتداری و بدون مسائل حاشیه‌ای از اصول خدمت‌رسانی صادقانه به مردم است که خبرنگاران انقلابی باید این مهم را سرلوحه کار خود قراردهند.
این مسئول با بیان اینکه نبض جامعه در دست خبرنگاران است و آن‌ها باید در نحوه انتشار به صحت و سقم اخبار توجه کافی داشته باشند، گفت: امروز دشمن با انواع تحرکات در قالب جنگ روانی سعی در سست‌سازی باورهای شهروندان دارد و در چنین اوضاعی وظیفه مقابله با هجمه عملیات روانی دشمن بر‌عهده رسانه‌هاست.
مولایی در ادامه به جنگ 33 روزه اسرائیل اشاره کرد و گفت: اسرائیل سعی داشت تا این جنگ و کشتار به بیرون از مرزهای فلسطین راه پیدا نکند ولی با تلاش خبرنگاران این جنایات علنی شد و در نهایت از ادامه جنگ جلوگیری شد.
فرمانده سپاه البرز با اشاره به وضعیت کنونی جامعه، بیان کرد: در حال حاضر باید بذر امید را در جامعه بکاریم و از انتشار ناامیدی دوری کنیم که در این عرصه اصحاب رسانه می‌توانند نقش موثری ایفا کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری کنگره شهدای استان البرز، گفت: این کنگره مهرماه سال جاری برگزار خواهد شد.
به گفته فرمانده سپاه البرز، نماینده ولی‌فقیه در استان، استاندار و دیگر مسئولان در فرایند ساماندهی و اجرای کنگره شهدا از هیچ تلاشی فروگذار نبوده و پای‌کار بوده‌اند.
این مسئول همچنین به رونمایی از بازی رایانه‌ای «حیدر» اشاره کرد و گفت: این بازی رایانه‌ای هم‌زمان با کنگره شهدای استان رونمایی می‌شود، در این بازی عملیات مختلف ازجمله عملیات خرمشهر طراحی‌شده است.
انتهای پیام./

>