تبلیغات در تلکسیران

تقویم آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد


گروه دانشگاه ــ معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی با صدور بخشنامه‌ای، تقویم آموزشی سال 97-98 را به واحد‌ها و مراکز آموزشی این دانشگاه ابلاغ کرد.
تقویم آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد
به گزارش ایکنا، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی با صدور بخشنامه‌ای، تقویم آموزشی سال 97-98 را به واحد‌ها و مراکز آموزشی این دانشگاه ابلاغ کرد.

بر اساس بخشنامه صادره از سوی علیرضا رهایی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی، سال تحصیلی 97-98 در دانشگاه آزاد اسلامی از 24 شهریور سال 97 آغاز و 24 مرداد سال 98 پایان می‌یابد.

در این بخشنامه تاکید شده که به منظور وحدت رویه، واحد‌های مجری باید بر اساس این تقویم عمل کنند و هرگونه برنامه ریزی خارج از تقویم یادشده، قابل پذیرش نخواهد بود.

شرح کامل زمان ثبت‌نام، شروع و پایان نیم‌سال و زمان امتحانات سال تحصیلی 97-98 به شرح زیر است:
 
انتهای پیام
منبع: قرآن

جهل‌‌زدایی و غفلت‌روبی؛ اهداف قیام سالار شهیدان


گروه شبکه‌های اجتماعی ــ آیت‌الله جوادی آملی با استناد به فقره‌ای از زیارت اربعین، جهل‌زدایی و غفلت‌روبی را از اهداف قیام سیدالشهدا(ع) برشمرد.
جهل‌‌زدایی و غفلت‌روبی؛ اهداف قیام سالار شهیدان

به گزارش ایکنا؛ در کانال تلگرامی شعاع حکمت، فیلمی کوتاه از سخنرانی آیت‌الله جوادی آملی در زمینه اهداف نهضت حسینی منتشر شده که در ادامه می‌خوانید؛
در زیارت اربعین آمده است که سالار شهیدان برای جهل‌زدایی و غفلت‌روبی، خون مبارکش را نثار کرد، «وَ بَذَلَ مُهْجَتَهُ فِیكَ لِیَسْتَنْقِذَ عِبَادَك َمن الْجَهَالَةِ و حَیرةِ الضَّلَالَة»، تا مردم را از جهل برهاند و به علم برساند، از جهالت برهاند و به عقل برساند و از ضلالت برهاند و به هدایت برساند.
خودش هم عاقل است و اهل عقل و هم هادی است و هم مهتدی، تلاش و کوشش با خون این بود که مردم را هم عاقل کند و مهتدی، هم وظیفه عقل گستری را به سفرای خود داد و هم وظیفه هدایت را به آنها سپرد.
انتهای پیام

منبع: قرآن

عالمان حوزه سوغات مدرنیته را به کارخانه انسان سازی تبدیل کردند


گروه دانشگاه ــ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه امروز اگر در عرصه علمی مقتدر هستیم حاصل رویکردی است که امام بنا نهاد، گفت: عالمان برخواسته از حوزه دانشگاه را که سوغات مدرنیته بود را نه تنها نفی نکردند بلکه حلقه اتصالی بین روحانیت و دانشگاه ایجاد شد.
عالمان حوزه سوغات مدرنیته را به کارخانه انسان سازی تبدیل کردند

به گزارش ایکنا؛ محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد در مراسم تکریم رئیس سابق نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و معارفه رئیس جدید این نهاد در سخنانی اظهار کرد: بی‌شک به اعتراف دشمنان علم در ایران مایه اقتدار است، آنچه حاصل شده مرتبط با رویکردی است که پس از انقلاب اسلامی توسط حضرت امام(ره) پایه نهاده شد.

وی ادامه داد: عالمان برخواسته از حوزه نه‌تنها سوغات مدرنیته را نفی نکردند بلکه آن را تبدیل به کارخانه انسان‌سازی کردند. امروز اگر جزء 10 کشور نخست در حوزه علم در جهان هستیم بی‌شک همین نگاه پایه‌گذار این حرکت شد و در ادامه نقش نهاد رهبری را نمی‌توان در این مسیر نادیده گرفت.

طهرانچی همچنین درباره تلاتش‌های رئیس سابق این نهاد عنوان کرد: آقای محمدیان با تمام وجود پای دانشگاه آزاد ایستادند و گاهی یک‌تنه مجاهده کردند و کوتاه نیامدند و اتصال مجموعه‌ای که با نهاد فاصله داشت به کمک مجاهدت‌های ایشان بود و ارتباط برقرار شد، چرا که ایشان دوست داشتند علم در این کشور به انحراف نرود.

نگاه جوان‌گرایانه مقام معظم رهبری قابل تحسین است

منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دیگر سخنران این مراسم بود، وی طی سخنانی به بیان برخی ویژگی‌های رئیس سابق این نهاد پرداخت و اظهار کرد: آقای محمدیان خود را متعلق به خانواده دانشگاهیان می‌دانند و ارتباط و انتقال این نگاه در عملکرد و مدیریت دفاتر نهاد وجود داشت و جاری بود.

وی در ادامه گفت: رشد و ارتقای جایگاه علمی کشور که باعث شده امروز در منطقه و دنیا حرف برای گفتن داشته باشیم و در مرز علم حرکت کنیم و بسیاری از تحقیقات دنیا مورد استناد دستاورد‌های دانشمندان ما قرار گیرد، بخشی از وظایف دانشگاهیان است که به خوبی صورت گرفته است.

وزیر علوم یادآور شد: در برهه‌ای بعد از انقلاب اسلامی بخشی مهمی از این وظایف به دانشگاهیان واگذار شده و به ویژه در امر توانمندسازی فارغ التحصیلان فعالیت‌های خوبی انجام شد و در این راستا وجود دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه‌ها در حوزه‌های مختلف متذکر چارچوب‌های تعیین شده بود.

وی ادامه داد: همواره شاهد حمایت‌های ویژه به خصوص در حوزه فرهنگ از سوی این نهاد بوده‌ایم. اکنون هم که در خدمت حجت‌الاسلام رستمی هستیم، باید بگویم سابقه آشنایی من با ایشان به حضور و فعالیت در دانشگاه همدان بر می‌گردد و ایشان در این دانشگاه جزء افراد توانمند بودند. این مسئله هم که دوره‌ای در کنار جناب آقای محمدیان حضور داشتند و از ایشان کسب تجربه کردند به موفقیت ایشان در این مسئولیت کمک خواهد کرد.

غلامی گفت: از محضر مقام معظم رهبری تشکر می‌کنم که رویکرد جوان‌گرایانه ایشان باعث شده امروز در نبود آقای محمدیان با وجود فرد جوانی که تجربیات رئیس سابق را دارد، نگاهمان به آینده این نهاد روشن باشد.
 
انتهای پیام
منبع: قرآن

کناره‌گیری‌ام به دلیل خستگی و ناامیدی از آینده نبوده است/ جایگاهی بالاتر از خدمت به دانشگاه نیست


گروه دانشگاه ــ رئیس سابق نهاد رهبری در دانشگاه‌ها عنوان کرد: اعتقاد دارم مدت خدمت در هر مسئولیتی نباید بیش از 8 یا 10 سال باشد و اگر خلاقیتی قرار است داشته باشیم در این مدت ظهور و بروز پیدا می‌کند.
کناره‌گیری‌ام به دلیل خستگی و ناامیدی از آینده نبوده است/ جایگاهی بالاتر از خدمت به دانشگاه نیست

به گزارش ایکنا؛ حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان، رئیس سابق نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در آیین تکریم خود و معارفه رئیس جدید این نهاد در سخنانی با اشاره به دلایل کناره‌گیری خود از این مسئولیت اظهار کرد: کناره‌گیری من نه برای این بود که از کار در این مسئولیت خسته شده باشم چرا که در جمهوری اسلامی خستگی معنا ندارد و نه برای دریافت پست‌های بالاتر بود که خدمت به دانشگاه بالاترین مرتبه است و نه برای اینکه نسبت به آینده ناامیده بوده باشم که معتقدم آینده این کشور از گذشته روشن‌تر است، بلکه اعتقاد شخصی‌ام است که مدت خدمت در هر مسئولیتی نباید بیش از 8 یا 10 سال باشد و اگر خلاقیتی قرار است داشته باشیم در این مدت ظهور و بروز پیدا می‌کند.
وی با بیان اینکه خوب است مسئولیت نهاد رهبری در دانشگاه‌ها و این فضا در اختیار نیرو‌های جوان قرار گیرد، به سخنان خود ادامه داد و گفت: با وجود نیرو‌های جوان نهاد رهبری در دانشگاه‌ها بالنده‌تر از گذشته به فعالیت خود ادامه خواهد داد و خدا را شاکرم که رهبری معظم شخصیتی فاضل و در عین حال جوان را برای این مسئولیت انتخاب کردند.
محمدیان با ذکر توصیه‌هایی در اداره دفاتر نهاد گفت: خوشبختانه آقای رستمی با این فضا آشنا هستند و در تشخیص اولویت‌ها هم ممتاز بوده‌اند. مشکلی که امروز در فرهنگ کشور وجود دارد ضعف در نگاه راهبردی و تشخیص اولویت‌های فرهنگی است. اگر درست تشخیص دهیم ابزار‌های فرهنگی فراوان است. مهم‌ترین پیگیری ما در این مجموعه تقویت نگاه راهبردی در مسائل فرهنگی و دانشگاهی بود، ادامه این نگاه به توفیق مدیران این نهاد کمک می‌کند.
وی ادامه داد: همه ما بر سر سفره انقلاب نشسته‌ایم و همه مدیون انقلاب هستیم و طلبکار این انقلاب نیستیم اگر عزت و توفیقی داشتیم به دلیل همین پرچم انقلاب است که از سوی امام و رهبری به اهتزاز درآمده است.
رئیس سابق نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها یادآور شد: وظیفه ما انقلابی ماندن و انقلابی عمل کردن و وفاداری به این انقلاب است. هویت ما به انقلابی و وفادار ماندن است. اگر روحیه انقلابی را از ما بگیرند حتی در تولید علم و پیشرفت تمدن کم می‌آوریم.
وی افزود: ایستادگی، مقاومت و پایداری در راه انقلاب تنها نسخه نجات‌بخش و اعتلابخش در کشور بوده و جریان انقلابی است که با وجود همه سختی‌ها و گردنه‌های صعب‌العبور می‌تواند خوشبختی کشور را تضمین کند.
 
دانشگاه یکی از مهم‌ترین کانون‌های مقابله با ضربه‌های دشمن است
 
در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی، رئیس جدید نهاد رهبری در دانشگاه‌ها در پشت تریبون حاضر شد و ضمن قدردانی از همه حاضران در این مراسم، اظهار کرد: در فضای کنونی آنچه که وجهه همت دشمن و تلاش خستگی‌ناپذیر حزب شیطان بوده، هدف قرار دادن نقاط قوت جمهوری اسلامی، از سویی معنویتی است که این انقلاب حامل آن است و از سویی همدلی و همراهی میان امت و امام است.
وی ادامه داد: دشمن با هدف قرار دادن امید مردم و اعتماد آن‌ها به یکدیگر و جایگزینی آن با یاس و بی‌اعتمادی به دنبال زمین زدن انقلاب است. یکی از مهم‌ترین کانون‌هایی که در کشور این توانمندی را دارد که با این ضربه‌ها مقابله کند، دانشگاه‌ها هستند.
رستمی با بیان اینکه دانشگاه در آغاز سکولار بنا شد، افزود: اگر چه دانشگاه بر مبنای تفکر لیبرال دموکراسی و اندیشه مدرنیته غربی بنا نهاده شد، اما آنچه که در ایران اتفاق افتاد غیر از آن چیزی بود انتظار می‌رفت. دانشگاه در کشور به‌ویژه پس از انقلاب همواره همراه یا پیش‌رو بوده و در همه عرصه‌های تاریخی از جریان انقلاب تا دوران دفاع مقدس و پس از آن نیاز‌های کشور را تامین کرده است.
وی با اشاره به تعریف کارویژه‌هایی برای دانشگاه از سوی مقام معظم رهبری عنوان کرد: نگاه ایشان در این مسیر این است که دانشگاه محلی برای تربیت دانشجویان پرکار، با نشاط، صالح و فرزانه است و خروجی آن باید مدیرانی توانمند و خادم ملت باشد.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه بین نقطه مطلوب در دانشگا‌ه‌ها و وضع موجود فاصله است، گفت: این فاصله را همه با هم باید پر کنیم. نهاد رهبری در دانشگاه دارای قدرت برقراری ارتباط با فضای دانشگاهی است و از سوی دیگر توانایی پاسخ به مطالبات سه دسته مخاطب در دانشگاه (اساتید، دانشجویان و مدیران) را دارد.
وی در پایان افزود: هدف، رساندن جامعه به قله‌های تمدن نوین اسلامی است. ناامیدی در این مسیر ممنوع است. باور داریم هر که در راه خدا تلاش کند پیروز است و اگر هم در این مسیر آسیبی به کسی برسد باز هم پیروز خواهد بود و «إِحْدَى الْحُسْنَیَیْنِ» در انتظار آن‌ها است.

انتهای پیام
منبع: قرآن

ماموریت اصلی دانشگاه‌ها در روزمرگی‌ها فراموش شده است/ لزوم ارتباط ارگانیک دانشگاه‌ها با دستگاه‌ها


گروه دانشگاه ــ رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه گاهی در روزمرگی‌ها و فشارهای موجود نقش دانشگاه‌ها را فراموش می‌کنیم، گفت: باید با شکل‌گیری ارتباط ارگانیک میان دانشگاه و دستگاه‌های اجرایی از ظرفیت و پتانسیل دانشگاه‌ها استفاده شود.
ماموریت اصلی دانشگاه‌ها در روزمرگی‌ها فراموش شده است/ لزوم ارتباط ارگانیک دانشگاه‌ها با دستگاه‌ها

به گزارش ایکنا؛ حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در نشست امروز روسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و پارک‌های علم و فناوری با بیان اینکه گاهی در روزمرگی‌ها و فشار‌های موجود نقش دانشگاه‌ها را فراموش می‌کنیم، اظهار کرد: ریشه و رسالت و جایگاه تاریخی دانشگاه‌ها کارآفرینی و اشتغال نیست، آنقدر درگیر بودجه دانشگاه هستند که فراموش می‌شود رسالت دانشگاه‌های ما معرفت آفرینی است، نه آنکه تحت تاثیر نسخ درجه سوم غربی آن هم در فضا‌هایی مانند فضای مجازی قرار بگیریم. این رسالت چه در سیاست‌گذاری و عملکرد‌ها فراموش شده است.
 
وی افزود: تقاضای ما این است نوع نگاه ابزاری به دانشگاه‌ها تغییر کند، این نگاه بد نیست، اما باید فکری کرد. یکی از مسئولان برنامه و بودجه در جلسه‌ای گفت: دانشگاه‌ها حفره‌های بزرگ هزینه‌ای هستند، اما با تمام مشکلات ما در حال نگهداری نخبگان کشور هستیم. نگاه ما در زمینه سیاست گذاری در دانشگاه‌ها در این زمینه باید تغییر کند.

به گفته سلیمی، بیش از هر زمانی به ارتباط ارگانیک دانشگاه‌ها با دولت و سایر دستگاه‌های اجرایی نیاز داریم، چراکه نیمی از نیروی انسانی و نیاز فکری در دانشگاه‌ها وجود دارد و باید با شکل‌گیری یک ارتباط ارگانیک این ظرفیت و پتانسیل در اختیار دولت قرار بگیرد. این در حالی است که به لحاظ ساختار بودجه‌ای یا سیاست‌گذاری از پتانسیل این مراکز در دولت استفاده نمی‌شود.

وی افزود: حدود 2 هزار و 500 میلیارد تومان بودجه به دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزشی دولتی خارج از وزارت علوم داده می‌شود. چرا دولت بودجه‌ای به این مراکز می‌دهد و آن‌ها به دنبال کار خودشان می‌روند و این مراکز آموزشی حیات خلوت هزینه‌های سازمانی آن‌ها است؟

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه یک دوره مهارتی برای هدایت به بازار کار در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود، گفت: این دانشگاه با وجود آنکه در حوزه علوم انسانی فعالیت دارد، اما اقدام به برگزاری این دوره‌ها کرده‌ایم. ذیل این دوره‌ها اشتغال دانش آموختگان در آینده تضمین می‌شود.

سلیمی افزود: در حوزه فعالیت‌های سیاسی و ارتباطات بین‌المللی با شرایط بودجه‌ای حاضر داریم با سر زمین می‌خوریم. هیچ یک از رؤسای دانشگاه‌های خارجی به میزان روسای دانشگاه داخلی دغدغه سیاسی ندارند، اما ما در دانشگاه‌های خود از لباس دانشجو گرفته تا حرف دانشجو، خوابگاه، رشد علمی و اندیشه‌ورزی باید پاسخگو باشیم. اگر در هر دانشگاهی رشد علمی را به سقف برسانیم و دو شخصیت سیاسی بیایند و یا نیایند در دانشگاه سخنرانی کنند آسمان به زمین می‌آید.

وی ادامه داد: جریان دانشگاهی باید به سمتی برود که دستگاه‌های امنیتی و قضایی وارد دانشگاه‌ها نشوند و این مسائل از طریق خود دانشگاه‌ها حل و فصل شود.

انتهای پیام
منبع: قرآن

دین‌گریزی، محصول عدم معرفی حقیقی دین است/ اسلام بیش از هر چیز به کرامت انسانی توجه می‌کند


گروه اندیشه ــ حجت‌الاسلام موسوی مطلق با اشاره به علل دین‌گریزی در جامعه بیان کرد: امروز یکی از عوامل دین‌گریزی جامعه این است که دین به معنای حقیقی و واقعی با تمام ظرافت‌های آن معرفی نمی‌شود. در این حال، جوان هم می‌بیند که اگر دین این است که به آن‌ها معرفی شده، پس جذابیت لازم را ندارد و پیرو آن نخواهد بود.
دین‌گریزی، محصول عدم معرفی حقیقی دین است/ اسلام بیش از هر چیز به کرامت انسانی توجه می‌کند

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعباس موسوی مطلق، استاد حوزه علمیه و پژوهشگر دینی در گفت‌وگو با ایکنا؛ در پاسخ به این پرسش که شایع‌ترین و مخرب‌ترین ناهنجاری‌هایی که جامعه ما امروز گریبان‌گیر آن است کدامند، اظهار کرد: آنچه که مسلم است شایع‌ترین و مخرب‌ترین ناهنجاری حوزه فرهنگ، بد معرفی کردن دین است که اولین و کاری‌ترین ضربه به پیکره دین از طریق این عامل زده می‌شود. دشمن همواره از به وجود آمدن یک جریان حق جلوگیری می‌کند و اگر موفق نشد، در آن جریان انحراف ایجاد و سعی می‌کند آن معارف بد معرفی شود.

وی ادامه داد: پیش از به وجود آمدن اسلام، یهود همه همت خود را گذاشت تا اسلام و پیغمبری نباشد، لذا طرح ترور پیامبر(ص) را کشیدند، چرا که در کتب آسمانی این خبر به آن‌ها رسیده بود که پیامبر موعود خواهد آمد و پیشگویان هم این رخداد را خبر داده بودند. اما وقتی نبی مکرم اسلام(ص) متولد و کار از دستشان خارج شد، به دنبال انحراف دین رفتند. امروز نیز یکی از عوامل دین‌گریزی جامعه همین است و دین به معنای حقیقی و واقعی با تمام ظرافت‌های آن معرفی نمی‌شود. در این حال، جوان هم می‌بیند که اگر دین این است که به آن‌ها معرفی شده، پس جذابیت لازم را ندارد و پیرو آن نخواهد بود.

این پژوهشگر دینی یادآور شد: لازم است دین را دین شناسان و اسلام را اسلام شناسان معرفی کنند و کسانی که در مناصب حکومتی هستند تمام همت خود را صرف این مسئله کنند. چون علَم با نام اسلام بلند شده، لذا هر نقیصه‌ای هم وجود داشته باشد اذهان به سمت دین می‌رود. اگر خدمتی کنند خدمت به دین و اگر خیانتی هم بکنند خیانت به دین است.

وی افزود: اگر دین با تمام زوایای آن به درستی معرفی شود و مردم مقید به اجرای دستورات آن باشند، جاذبه خوبی برای آمدن حضرت حجت(عج) فراهم می‌شود. برای تبلیغ اسلام بین غیر مسلمانان و یا افرادی که در کشوری مسلمان به دنیا آمده‌اند، اما از محدوده دین بیرون هستند توجه دادن به دین با تمام ظرایف می‌تواند موثر باشد.

توجه به کرامت انسانی در اسلام بیش از هر امر دیگری است

حجت‌الاسلام موسوی مطلق خاطرنشان کرد: در روایات داریم که اگر فردی سخنی گفت و عملی از او سر زد، حتی اگر 50 نفر هم آمدند و شهادت دادند که ما دیدیم و شنیدیم، اما خود آن شخص گفت من نبودم و چنین حرفی نزدم، شهادت باقی افراد تاثیری ندارد؛ در واقع گوش و چشم 50 نفر را تکذیب کن و حرف برادرت را گوش کن، در غیر این صورت تنها به برخی شایعات و تخریب بعضی افراد دامن زده‌ایم. اگر دو نفر عمل منافی عفت را مشاهده کردند و بعد آمدند گفتند، قرآن در آیه 4 سوره نور می‌فرماید: «وَالَّذِینَ یَرْمُونَ الْمُحْصَنَاتِ ثُمَّ لَمْ یَأْتُوا بِأَرْبَعَةِ شُهَدَاءَ فَاجْلِدُوهُمْ ثَمَانِینَ جَلْدَةً وَلَا تَقْبَلُوا لَهُمْ شَهَادَةً أَبَدًا وَأُولَئِکَ هُمُ الْفَاسِقُونَ»، شاهدان باید 4 نفر باشند و شهادت کمتر از این تعداد نقر در هیچ محکمه‌ای پذیرفته نیست و از عدالت خارج‌اند و باید توبه کنند. قرآن به این‌ها می‌گوید فاسق نه به آن کسی که عملی را انجام داده است.

وی گفت: یکی از بداخلاقی‌ها در اجتماع مسلمین همین تهمت‌ها است و شایع‌ترین مخرب‌های فکری و فرهنگی که جوانان درگیر آن هستند؛ عدم شناخت درست حقیقت دین است که موجب می‌شود از آن فرار کنند. آبروی اشخاص آن‌ قدر برای دین مهم است که به کرامت انسانی بیش از همه اهمیت می‌دهد.
 
لزوم آسیب شناسی فعالیت‌های فرهنگی و متولیان این عرصه پس از 40 سال
 
وی با اشاره به وظیفه‌ای که متولیان معرفی حقیقت دین در جامعه بر عهده دارند، ادامه داد: یکی از مشکلات ما این است که متولیان و عهده‌داران این عرصه متفرق و با اندیشه‌ها و گرایش‌های متفاوت‌اند. صحبت از دین که می‌شود همه متخصص می‌شوند و به خود اجازه می‌دهند در این مورد اظهارنظر کنند. در حالی‌که این مسئله حوزه‌ای اختصاصی است و باید اهل آن نظر بدهند. کسانی که متولیان امور دینی و فرهنگی هستند که منظور فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی است، باید پاسخگو باشند که در این عرصه چه کار کرده‌اند.
 
موسوی مطلق اظهار کرد: حوزه علمیه یکی از همین نهاد‌ها و متولی اصلی این عرصه و رسالت اصلی او همین است. این نهاد باید پاسخگو باشد که در هجمه‌های متعدد علیه دین چطور ایستاده و چه اقداماتی انجام داده است. لازم است آماری را عرض کنم، ممکن است به روز هم نباشد و آن اینکه عربستان سه میلیون طلبه وهابی دارد و پاکستان پنج میلیون که تامین هم هستند و در شهر‌ها و کشور‌های مختلف به تبلیغ می‌پردازند. در ایران مجموع کسانی که در حوزه‌های علمیه مشغول‌اند، در حدود 230 هزار نفر است. 25 تا 30 هزار نفر آن‌ها اهل سنت هستند که تحت مدیریت حوزه علمیه قم تحصیل می‌کنند. این رقم در برابر جمعیتی است که در کشور داریم. باید بررسی شود چه تعداد از این افراد فعال هستند و چه میزان در کار‌های فرهنگی و در حوزه تبلیغ دین فعالیت دارند. اگر چه در مقایسه حوزه کنونی با حوزه سابق رشد تحصیلی و آثاری که امروز خلق می‌شود با توجه به تمام هجمه‌های دشمن، نسبت به گذشته رشد خوبی داشته است.

این پژوهشگر دینی یادآور شد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیگر نهاد متولی این عرصه است که باید پاسخگو باشد. در دولت‌های مختلف دست آخر متوجه نشدیم این وزارتخانه اسلامی بودنش کجاست؟ فرهنگی که دنبال آن هستند چیست؟ در بعضی مواقع این نام زیبنده این وزارتخانه نبوده است. سازمان تبلیغات این مجموعه به طور مشخص عهده‌دار بخش اعظمی از این مسئولیت است.

وی با تاکید بر اینکه در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی نیازمند آسیب‌شناسی فعالیت‌های متولیان فرهنگ هستیم، گفت: در این مسئله از نظر قوانین مشکلی نداریم، مشکل ما در اجرا است. در حال حاضر هیچ نهادی متولی این آسیب شناسی نیست. باید هم‌اندیشی صورت گیرد که آیا مجلس باید ورود کند و یا فرهیختگان دانشگاهی و حوزه علمیه در این عرصه باید اقدامی انجام دهند. از یک جایی باید کار آغاز شود.
 
پدیده دین گریزی در جامعه و بحران جلوه‌ دادن آن از سوی بیگانگان؛ این را قبول ندارم

وی در پاسخ به این پرسش که ناهنجاری‌ها چه پیامد‌هایی برای جامعه خواهد داشت؟ اظهار کرد: اولین اثر و پیامد آن ریزش است. وقتی نیرو‌ها و جوانان ریزش پیدا کردند به سراشیبی سقوط می‌رسیم، اگر چه بوق‌های تبلیغاتی در دنیا این را سر می‌دهند که پدیده دین‌گریزی در کشور تبدیل به یک بحران شده است، اما این را قبول ندارم. دلیل آن‌ها از تبلیغات سوء این است که گرایش مردم دنیا به اسلام روز به روز در حال افزایش است و آن‌ها این را نمی‌خواهند.
چهارشنبه //عدم تساوی قول و عمل مردم و مسئولان علت اصلی مشکلات امروز است

حجت‌الاسلام موسوی مطلق گفت: اگر دین را امری ظاهری بینیم و آن را به یک پوشش و سیمای خاصی و یا مکان خاصی محدود کنیم، آمار‌ها به گونه دیگری خواهد بود و دایره افراد دین‌دار کمتر می‌شود. اما اگر دین را مجموعه‌ای از قوانین بدانیم و تاکید بر این بحث باشد، علاقه‌مندی جوانان و مردم به دین فوق‌العاده خواهد بود.
 
وی با اشاره به اینکه اگر مشکلی هم به وجود می‌آید ربط مستقیمی به دین ندارد، افزود: مسئولان کار‌هایی می‌کنند که نتیجه آن اقدامات، واکنش‌هایی می‌شود که ظاهر آن این است که به دین برمی‌گردد. درست است مردم از وضع اقتصادی و معیشتی گله‌مند هستند و از تبعیض‌هایی که صورت می‌گیرد نگران‌اند، اما دیگران فکر نکنند این‌ها با اسلام مشکل دارند و از دین افتادند در حالی‌که این‌گونه نیست. گله‌مندی‌ها و تبعیض‌ها و اخباری که در رسانه‌ها و فضای مجازی پخش می‌شود نباید با سیاه‌نمایی همراه شود و ضرر آن به اسلام و انقلاب برگردد، بعضی ناخودآگاه در زمین دشمن کار می‌کنند.

وی ادامه داد: منکر نابسامانی‌ها و مشکلاتی که امروز گریبان کشور را گرفته نیستیم، اما می‌گوییم طوری عمل نکنند که خدماتی که در انقلاب صورت گرفته نادیده گرفته شود. دشمن روی همین‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند. مثلا می‌روند از یک ویرانه در استانی محروم «لایو» می‌گذارند و پیام مستقیم از آنجا ارسال می‌کنند، اما نمی‌دانند خود این پیغامی است مبنی بر اینکه امکانات تا آنجا رفته است. تا 40 سال پیش اغلب روستا‌ها راه ارتباطی هم نداشتند.

موسوی مطلق افزود: انتشار دائمی اخباری که صدق و کذب آن مشخص نیست باعث می‌شود دشمنان بگویند شما به کجای انقلابتان می‌نازید؟ خودتان هم می‌گویید فساد همه جا را گرفته است. بله فساد وجود دارد، اما به تعبیر رهبری این فساد سیستماتیک نیست. گاهی مطرح کردن همین اخبار آسیب‌هایی را به دنبال دارد.

به گفته حجت‌الاسلام موسوی مطلق، بسیاری از متولیان فرهنگی و بعضا مسئولان این حوزه، فرهنگ را پوششی برای کار‌های خود قرار داده‌اند. شاید هم دین را درست نمی‌شناسند یا فرهنگ را و یا اینکه نه، واقعا این عرصه را پوشش فعالیت‌های دیگر خود قرار داده‌اند. برخی هم که اعتقادی به اسلام و انقلاب ندارند. با اینکه طبق نظر رهبری جایز نیست این افراد مسئولیتی بگیرند.
 
دشمن از اسلامی که تنها سلسله مناسک است هراسی ندارد

وی در پاسخ به این پرسش که دین‌داری و گرایش به آن در جامعه را در آستانه چهل سالگی انقلاب چطور ارزیابی می‌کنید؟ آیا این وضعیت رو به بالغ شدن رفته یا در گذر زمان ذوب شده است؟ گفت: پیشرفت‌ها را بالا و فوق‌العاده می‌دانم. دشمن از اسلامی که سلسله مناسک را معرفی می‌کند، هراسی ندارد. امروز می‌بینیم دشمن تمام‌ قد برای مبارزه با اسلام و انقلاب جلو می‌آید، علت این است که انقلاب اسلامی روح واقعی اسلام را زنده کرد که با روح جهاد و مبارزه توام بود و آن را به حقیقت خود برگرداند. این احساس خطر و قدرتی که برای مقابله با آن جلو آمدند نشان از پیشرفت اسلام و انقلاب دارد.
کد ویدیو

موسوی مطلق یادآور شد: اگر چه تبلیغات هم در نامطلوب جلوه دادن دین‌داری جامعه بی‌اثر نبوده و ممکن است عده‌ای بگویند چنین نیست، ولی وقتی با لایه‌های مختلف مردم ارتباط می‌گیرید دین جزئی از زندگی عموم مردم است. ناهنجاری‌هایی هم که به وجود می‌آید، باید دید حاصل کدام یک از عوامل اقتصادی، اجتماعی و یا خانوادگی بوده که منجر به بروز آن‌ها شده است.
 
عدم تساوی قول و عمل، موانعی در گسترش مفاهیم دینی ایجاد کرده است

حجت‌الاسلام موسوی مطلق در پاسخ به این پرسش که برای شناساندن درست دین، چه روش‌ها، ابزار و یا سازوکاری را می‌توان به کار بست؟ یادآور شد: رجعت به خود قرآن و عترت (ع) بهترین سازوکار است. اگر مردم مفاهیم قرآن را خوب فراگیرند و بدانند سعادت در گرو عمل به قرآن و سفارشات امامان معصوم (ع) است و سپس افرادی که عهده‌دار امور هستند در عمل خود اسلام را معرفی کنند؛ «کونوا دُعاةً لِلنّاسِ بِغَیرِ ألسِنَتِکُم» مفاهیم اساسی دین به درستی به جامعه منتقل خواهد شد.

وی یکی از علل اصلی مشکلات امروز را عدم تساوی بین عمل و سخن دانست و گفت: اگر این تساوی به وجود بیاید کسانی که به سمت اسلام گرویده‌اند رشد پیدا می‌کنند. آن‌هایی هم که می‌خواهند به این سمت بیایند با سرعت بیشتری به اسلام گرایش پیدا می‌کنند. اما تساوی قول و عمل متاسفانه گاهی مانع می‌شود. البته این تنها بین مسئولین نیست، در بین مردم هم این عدم تساوی دیده می‌شود.
کد ویدیو

موسوی مطلق افزود: حضرت امیر(ع) در خطبه قاصعه می‌فرمایند: از ابلیس تبعیت نکنید. شما اگر طالب دنیا هم هستید، راه آن تبعیت از ابلیس نیست، دید شما دید مادی است و می‌خواهید در دنیا پیشرفت کنید. امروز هم یک عده‌ای می‌خواهند نیاز مادی آن‌ها برطرف شود، در حالی که راه آن پیروی از شیطان نیست. اخیرا این احتکار‌هایی که صورت گرفت، همه‌اش تقصیر دولت نیست. بخشی از تقصیر‌ها گردن مردم بود که یا جنسی را داشتند و نمی‌فروختند و یا با قیمت‌های چند برابر بیش از قیمت خرید خود عرضه می‌کردند. پس انصاف و صدق در بازار مسلمین کجا رفته؟ وقتی دارو را که ربط مستقیم به جان مردم دارد احتکار می‌کنند بقیه امور که جای خود دارد.
 
گفت‌وگو از مریم روزبهانی

انتهای پیام
منبع: قرآن
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟