برگزاری نشست نقد و بررسی کتاب «شاکله شناسی»


گروه دانشگاه ــ نشست نقد و بررسی کتاب «شاکله شناسی» روز یکشنبه، 24 تیرماه برگزار می‌شود.
برگزاری نشست نقد و بررسی کتاب «شاکله شناسی»
 
به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیات و فناوری، نشست نقد و بررسی کتاب «شاکله شناسی» تالیف نصرالله حکمت، استاد فلسفه دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.

این نشست یکشنبه ۲۴ تیرماه ساعت ۱۵ تا ۱۹ با حضور نویسنده اثر، قباد منصوربخت، عبدالله صلواتی، عبدالحمید ضیایی، رضا ماحوزی، اسدالله رحمان‌زاده و محمدابراهیم ضرابی‌ها در محل سالن اجتماعات پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی واقع در پاسداران، خیابان شهید مومن‌نژاد(گلستان یکم) شماره ۱۲۴ برگزار می‌شود.
 
انتهای پیام

تشکیل کمیته قرآن و معارف در دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی


گروه دانشگاه ــ دانشگاه ادیان و مذاهب به منظور افزایش مشارکت اساتید، دانشجویان و پرسنل این دانشگاه در خصوص برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری فعالیت‌های قرآنی اقدام به تشکیل کمیته قرآن و معارف کرد.
تشکیل کمیته قرآن و معارف در دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی

 

به گزارش ایکنا؛‌ حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی جعفرطیاری، قائم مقام دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی ضمن اعلام این خبر گفت: استفاده از اساتید مجرب حوزه و دانشگاه جهت تقویت کانون قرآن‌پژوهی، توسعه فعالیت‌های فرهنگی و معارف اهل بیت(ع)، برگزاری کارگاه‌های قرآن وعترت‌پژوهی از اهداف این کمیته است.

قائم مقام دانشگاه ادیان و مذاهب افزود: تشکیل این کمیته به دستور حجت الاسلام والمسلمین سیدابوالحسن نواب، رئیس دانشگاه بوده است و با فراهم‌سازی مقدمات کار، شاهد فعالیت‌های فوق برنامه دانشگاه در خصوص قرآن و معارف اهل بیت(ع) خواهیم بود.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی سابقه چندین ساله دارد؛ گفت: تشکیل این کمیته به منظور ساماندهی و برنامه‌ریزی هدفمند در حوزه فعالیت‌های قرآن و عترت است و در این زمینه ایده هایی در این دانشگاه در حال پیگیری است.

انتهای پیام

گرایش دانشجویان شاهد و ایثارگر به دوره‌های آزاد و شبانه بیشتر است/ لزوم حمایت بیشتر از دوره‌های روزانه


گروه دانشگاه ــ رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت: متاسفانه گرایش دانشجویان شاهد و ایثارگر به دوره‌های شبانه، غیرانتفاعی و آزاد بیشتر شده، بنیاد شهید باید از دانشجویان روزانه حمایت بیشتری داشته باشد.
گرایش دانشجویان شاهد و ایثارگر به دوره‌های آزاد و شبانه بیشتر است/ لزوم حمایت بیشتر از دوره‌های روزانه
به گزارش ایکنا، مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گردهمایی مدیران کل شاهد و ایثارگر دانشگاه‌ها که امروز، ۲۵ تیرماه در دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار کرد: همه تلاش ما در آموزش عالی کشور حمایت مهم و هدفمند از دانشجویان شاهد و ایثارگر در دانشگاه همراه با تکریم و عزتمندی است. حضور ما در دانشگاه باید عزتمند و هدفمند باشد. بر این اساس، توجه به هدایت تحصیلی دانشجویان در بدو ورود، از مهمترین مسائلی است که از ابتدا مورد توجه قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: تلاش برای توانمندسازی و نظارت بر وضعیت تحصیلی دانشجویان مسئله دیگری است. سال گذشته آماری از دانشگاه‌ها برای وضعیت تحصیلی دانشجویان شاهد و ایثارگر درخواست کردیم که برخی از دانشگاه‌ها این آمار‌ها را ارائه دادند و بعضی از دانشگاه‌ها به دلیل اینکه این آمار‌ها ممکن است به ضرر آن‌ها باشد ارائه ندادند. این آمار‌ها داخلی است و فقط برای برنامه ریزی‌های بهتر استفاده می‌شود.

صدیقی با بیان اینکه حمایت از این دانشجویان باعث تقویت بهتر آن‌ها می‌شود، گفت: یکی از مشکلاتی که در حال حاضر داریم افزایش آمار این دانشجویان در دوره تحصیلات تکمیلی است با توجه به اینکه این دوره‌ها کوتاه است اگر مراقبت ایجاد نشود و کم کاری صورت بگیرد مشکلات جدی برای دانشجویان ایجاد می‌شود به ویژه در مقطع دکتری که در حال حاضر اکثریت دانشجویان در بحث زبان انگلیسی با مشکل مواجه هستند. لازم است آخرین ابزار برای کمک به این دانشجویان استفاده از تسهیلات آموزشی باشد.

رئیس سازمان امور دانشجویان با با ابراز نگرانی از علاقه‌مندی دانشجویان شاهد و ایثارگر به شرکت و تحصیل در دوره‌های غیرانتفاعی، شبانه و آزاد، ادامه داد: بر اساس ماده ۶۶ حمایت از این دانشجویان، شهریه دانشجویان شاهد و ایثارگر در دوره شبانه غیرانتفاعی و آزاد توسط بنیاد شهید پرداخت می‌شود و این سبب شده تمایل این دانشجویان به سمت دانشگاه‌های غیردولتی بیشتر باشد. حمایت بنیاد شهید از دانشجویان باید به گونه‌ای باشد که دانشجویان تمایل به حضور در دوره‌های روزانه دانشگاه‌ها باشند.

وی ادامه داد: باید تفاوتی هم بین درجات ایثارگری وجود داشته باشد و نباید به گونه‌ای عمل کنیم که مورد بی‌مهری قرار بگیریم امیدواریم در سیاست گذاری‌ها توجه به این مورد بیشتر شود و آن‌هایی که ایثارگری بیشتری دارند تکریم بالاتری از آن‌ها صورت گیرد.

در این گردهمایی همچنین فداحسین محمدی، دبیر اجرایی همایش تجلیل از دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه‌های سراسر کشور و مدیرکل امور شاهد و ایثارگر سازمان دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن ارائه آماری از دانشجویان شاهد و ایثارگری اظهار کرد: اهداف این اداره‌کل، تربیت و تهذیب و رشد دانشجویان شاهد و ایثارگر است. کمک به این دانشجویان با حفظ کرامت آن‌ها و شناسایی و تقدیر از دانشجویان ساعی و ممتاز، از جمله مهمترین فعالیت‌های این اداره کل است.

وی با بیان اینکه ارتقای وضعیت تحصیلی، علمی و فرهنگی این دانشجویان دارای اهمیت است تا بتوانیم مدیران لایق پرورش دهیم، ادامه داد: در مجموع ۶۶ هزار و ۷۷۲ دانشجوی شاهد وایثارگر در کل کشور وجود دارد که ۳۶ هزار و ۷۴۴ نفر آن‌ها در دانشگاه‌های دولتی و ۱۱ هزار و ۶۰۰ نفر در دانشگاه پیام‌نور تحصیل می‌کنند. همچنین تعداد ۵ هزار و ۷۵۶ نفر در دانشگاه‌های غیرانتفاعی و ۱۵ هزار و ۹۴۲ نفر در دانشگاه‌های جامع علمی-کاربردی مشغول تحصیل‌اند.

محمدی یادآور شد: از این میان تعداد ۴ هزار و ۱۱۹ نفر در رشته‌های علوم پایه، ۱۳ هزار و ۸۰۳ نفر در رشته‌های علوم انسانی، ۲ هزار و ۱۹۶ نفر در رشته‌های کشاورزی، یک‌هزار و ۵۹۴ نفر در هنر و کمتر از ۱۳ هزار نفر آن‌ها در رشته‌های علوم پزشکی تحصیل می‌کنند.

وی افزود: در حال حاضر ۱۵۰ دانشجوی جانباز ۵۰ درصد و بالاتر در دانشگاه‌های سراسر کشور تحصیل می‌کنند. همچنین تعداد ۸۳ دانشجوی آزاده، ۳۲۶ دانشجوی رزمنده و ۲ هزار و ۲۴۲ دانشجو از خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران در دانشگاه‌های کشور مشغول تحصیل‌اند.

انتهای پیام

اساس توسعه و پیشرفت، توسعه فرهنگی است/ اصلی‌ترین کار؛ گسترش فعالیت‌های قرآنی


گروه دانشگاه ــ رئیس جهاد دانشگاهی در مراسم تودیع و معارفه روسای سابق و فعلی سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور، با بیان اینکه اساس توسعه و پیشرفت، توسعه فرهنگی است، گفت: اصلی‌ترین کار در این عرصه گسترش فعالیت‌های قرآنی است.
اساس توسعه و پیشرفت، توسعه فرهنگی است/ اصلی‌ترین کار؛ گسترش فعالیت‌های قرآنی
به گزارش خبرنگار ایکنا، دکتر سیدحمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی در مراسم تودیع و معارفه رئیس سابق و فعلی سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور که امروز یکشنبه، ۲۴ تیرماه جاری برگزار شد، ضمن تبریک هفته کرامت، اظهار کرد: ما در جهاد دانشگاهی، اساس توسعه و پیشرفت را ابتدا توسعه فرهنگی می‌دانیم و بعد در این بستر، توسعه علمی و فناورانه و آموزشی را مهم می‌دانیم.

وی ادامه داد: اساسی‌ترین و اصلی‌ترین کار فرهنگی، فعالیت‌های قرآنی است و از شروع فعالیت جهاد دانشگاهی، کار در حوزه قرآن شروع شد و در این عرصه شخصیت‌های بارزی هم‌چون دکتر خاکی، دکتر رضایی‌زاده، شهید تقوی و دکتر صابرفرزام، کار‌های ارزنده‌ای انجام دادند.

وی با بیان اینکه کار‌های ارزنده‌ای انجام شده که آقای دکتر شوشتری باید آن‌ها را ادامه دهد، گفت: یکی از مهمترین فعالیت‌ها که باید گسترش یابد، فعالیت‌های پژوهشکده مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن کریم است. اگر امروز در جامعه دچار مشکل هستیم، به این دلیل است که در پیاده‌سازی دستورات خداوند در قرآن خوب عمل نکرده‌ایم. در این صورت مردم جامعه‌ای خواهند داشت که زندگی سعادتمندانه ذیل آن تعریف شده است و به آن دست خواهند یافت.

دکتر طیبی در پایان برای دو رئیس سابق و فعلی سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور آرزوی سلامتی و موفقیت در همه عرصه‌ها را ابراز داشت.
قرآنی" src="https://www.images.telexiran.com//NewsImages/iqna/a۰۹۷a۷۹۳-۴۸۳۷-۴۲۴۳-b۳۵b-f۲۲۲f۷a۰f۵۵b.jpg" alt="اساس توسعه و پیشرفت، توسعه فرهنگی است/ اصلی‌ترین کار؛ گسترش فعالیت‌های قرآنی" width="۵۴۷۲" height="۳۶۴۸" align="">

همچنین در بخش دیگری از این مراسم، حبیب مهکام، پیشکسوت قرآنی کشورمان با اشاره به اینکه خود را جزء لاینفک این مجموعه می‌داند، به خوانش یک شعر کوتاه پرداخت و پس از آن نیز عباس سلیمی، پیشکسوت قرآنی کشورمان به بیان سخنانی پرداخت.

وی گفت: ماهیت خدمت در نظام اسلامی متشکل از مقاطع به هم پیوسته است و گسستی ندارد. در واقع شبیه مسابقات دو میدانی است که یک مدیر مسیری را می‌رود و مدیر دیگر ادامه آن مسیر را طی می‌کند.

وی با اشاره به اینکه به تمام ویژگی‌های «فرزام» که در این جلسه به آن اشاره شد، باید حسن خلق و مأخوذ به حیا بودن را هم اضافه کنیم، افزود: برای مدیر قبلی این مجموعه و نیز مدیر جدید آرزوی توفیق داریم.

سلیمی به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اشاره و بیان کرد: مسئولیت سیدمحمدجواد شوشتری در آستانه چهلمین سال انقلاب سنگین‌تر است و با وجود تحولاتی که در گذشته وجود داشته است، باید شاهد تحولات بیشتری باشیم.
قرآنی" src="https://www.images.telexiran.com//NewsImages/iqna/d۹۵۲۱aa۲-۷b۵۸-۴۳ff-۸۲۸۶-e۱b۸۸f۸b۰efa.jpg" alt="اساس توسعه و پیشرفت، توسعه فرهنگی است/ اصلی‌ترین کار؛ گسترش فعالیت‌های قرآنی" width="۹۲۱" height="۶۰۰" align="">

در بخش دیگری از این مراسم، رحیم خاکی، قاری بین‌المللی کشورمان با اشاره به اینکه به عنوان عضو کوچک جهاد خوشحال هستم عزیزی از خود سازمان بر این مجموعه مدیریت داشت و الان هم یکی از اعضای سابق مجموعه مدیریت را بر عهده گرفته است.

وی افزود: باید وظایف جدید و تازه تعریف شود و با توجه به وظایف خطیری که در این زمان داریم، این سازمان می‌تواند ماموریت‌های جدی در عرصه داخلی و بین‌المللی اجرا کند. امیدوارم مدیریت جدید با کمک جامعه قرآنی به این مهم برسد.

یکی دیگر از سخنرانان این مراسم محمود صلاحی، رئیس سابق سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران بود. وی با اشاره به اینکه من و همه دوستان در خدمت این سازمان برای توسعه فرهنگ قرآنی بودیم، گفت: شهادت می‌دهم آقای شوشتری در شهرداری تهران نماینده جهاد دانشگاهی بودند و جهادی کار می‌کردند.

صلاحی با تأکید بر اینکه آقای شوشتری حامی برنامه‌های قرآنی بودند، افزود: یکی از این حمایت‌ها، برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان در تهران و در برج میلاد بود. همانطور که آقای فرزام جوان و خوش‌فکر بودند، آقای شوشتری هم همین‌طور است و نهاد پاکیزه جهاد دانشگاهی چنین مدیرانی را می‌طلبد. امیدوارم بتوانیم هر کمکی که از دستمان بر می‌آید، برای توسعه فرهنگ قرآنی دریغ نکنیم.
 
قرآنی" src="https://www.images.telexiran.com//NewsImages/iqna/۴f۵bf۵۷۴-۲۹۲۹-۴۰۱e-۹a۰a-e۶۱b۹۱baa۳۸c.jpg" alt="اساس توسعه و پیشرفت، توسعه فرهنگی است/ اصلی‌ترین کار؛ گسترش فعالیت‌های قرآنی" width="۹۰۰" height="۶۰۰" align="">
در پایان نیز حسن بیادی، از اعضای سابق شورای شهر تهران در سخنان کوتاهی با اشاره به اینکه این مکان تنها یک خبرگزاری نیست و تبدیل به یک سازمان با پنج مرکز شده است، گفت: این توسعه درزمان آقای فرزام صورت گرفته، هرچند که آغازگر آن آقای خاکی بوده است.

انتهای پیام

تقویم آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد


گروه دانشگاه ــ معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی با صدور بخشنامه‌ای، تقویم آموزشی سال 97-98 را به واحد‌ها و مراکز آموزشی این دانشگاه ابلاغ کرد.
تقویم آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد
به گزارش ایکنا، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی با صدور بخشنامه‌ای، تقویم آموزشی سال ۹۷-۹۸ را به واحد‌ها و مراکز آموزشی این دانشگاه ابلاغ کرد.

بر اساس بخشنامه صادره از سوی علیرضا رهایی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی، سال تحصیلی ۹۷-۹۸ در دانشگاه آزاد اسلامی از ۲۴ شهریور سال ۹۷ آغاز و ۲۴ مرداد سال ۹۸ پایان می‌یابد.

در این بخشنامه تاکید شده که به منظور وحدت رویه، واحد‌های مجری باید بر اساس این تقویم عمل کنند و هرگونه برنامه ریزی خارج از تقویم یادشده، قابل پذیرش نخواهد بود.

شرح کامل زمان ثبت‌نام، شروع و پایان نیم‌سال و زمان امتحانات سال تحصیلی ۹۷-۹۸ به شرح زیر است:
 
انتهای پیام

آغاز ثبت‌نام آزمون جذب اختصاصی طلاب در دانشگاه مذاهب اسلامی


گروه دانشگاه ــ آزمون جذب اختصاصی دانشگاه مذاهب اسلامی از میان (طلاب شیعه و اهل سنت) 25 مرداد 97 در قالب 14 رشته محل برگزار می‌شود.
آغاز ثبت‌نام آزمون جذب اختصاصی طلاب در دانشگاه مذاهب اسلامی
به گزارش ایکنا؛ دانشگاه مذاهب اسلامی بر اساس مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با نظارت سازمان سنجش آموزش کشور از میان طلاب حوزه‌های علمیه شیعه و مدارس علوم دینی اهل سنت از طریق آزمون اختصاصی در سال تحصیلی ۹۷ -۹۸ در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد.
 
بر اساس اعلام معاونت آموزشی دانشگاه مذاهب اسلامی آزمون اختصاصی جذب طلاب دانشگاه در ۱۴ رشته محل، ۲۵ مرداد ماه در شهر‌های قم، بندرعباس، زاهدان، سنندج و گنبد کاووس برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان می‌توانند از ۱۵ تیرماه لغایت ۱۵ مرداد ماه با مراجعه به سایت دانشگاه به نشانی www.mazaheb.ac.ir و با مطالعه دقیق دفترچه آزمون اختصاصی نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

رشته محل‌های آزمون جذب اختصاصی دانشگاه مذاهب اسلامی در سال تحصیلی ۹۸-۹۷ به شرح زیر است:

مقطع کارشناسی: رشته‌های فقه و حقوق امامیه، فقه و حقوق شافعی، فقه و حقوق حنفی

مقطع کارشناسی ارشد: رشته‌های فقه مقارن و حقوق جزای اسلامی، فقه مقارن و حقوق خصوصی اسلامی، تاریخ اسلام، فلسفه و کلام اسلامی

مقطع دکتری: رشته تاریخ اسلام در که محل برگزاری دوره در یکی از شهر‌های قم، بندرعباس، زاهدان، سنندج و گنبد کاووس خواهد بود.

طلاب اهل سنت در صورت قبولی می‌توانند از شهریه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور برخوردار شوند و همچنین در صورت برخورداری از شرایط خاص می‌توانند از مزایای بورسیه این شورا نیز بهره ببرند.

آزمون اختصاصی جذب طلاب حوزه‌های علمیه به همت معاونت آموزشی دانشگاه مذاهب اسلامی سال گذشته در ۵ رشته محل برگزار شد که امسال به ۱۴ رشته محل افزایش یافته است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام در آزمون به پایگاه اطلاع رسانی به نشانی www.reg.mazaheb.ac.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام

بستن