انتشار یکصد و شصت و نهمین ماهنامه پیام جهاد با رویکردی جدید


گروه دانشگاه ــ شماره یکصد و شصت و نهمین ماهنامه خبری پیام جهاد به صاحب امتیازی جهاد دانشگاهی منتشر شد.
انتشار یکصد و شصت و نهمین ماهنامه پیام جهاد با رویکردی جدید
به گزارش ایکنا، یکصد و شصت‌ و نهمین ماهنامه‌ خبری پیام جهاد به صاحب امتیازی جهاد دانشگاهی منتشر شد.
 
در بخشی از مقدمه‌ این شماره آمده است: به شکرانه‌ مدد پیوسته‌ الهی، حضور مستمر طی این سال‌ها و همراهی دلگرم‌کننده‌ شما عزیزان، از این شماره تغییراتی ناظر بر دسته‌بندی اخبار با رویکرد نمایش منسجم فعالیت‌های جهاد دانشگاهی، بهره‌گیری بیشتر از آمار‌های موجود، تکمیل اخبار واصله با هدف احترام به سلایق مختلف خوانندگان، خلاصه‌سازی و استفاده از روش ارجاع به منبع برای جلوگیری از هدر رفت وقت مخاطبان، استفاده از طراحی گرافیکی جدید (جلد و صفحات) مرتبط با محتوا و تسهیل‌گر ارتباط و در نهایت تولید محتوا در دستور کار قرار گرفته است.

این فرآیند، نیازمند یاری همه‌ اعضای دلسوز خانواده‌ بزرگ جهاد دانشگاهی است؛ در این مهم، مدیران روابط عمومی و رابطان خبری پر تلاش واحد‌های سازمانی این نهاد، حلقه‌ وصل ما و شما در مسیر افزایش اثربخشی پیام جهاد و ان‌شاءالله جریان‌سازی در سطح کشور خواهند بود.

بخشی از عناوین اخبار منتشر شده در این شماره شامل موضوعاتی همچون فصل گزارش، یک‌روز با خلیج همیشگی فارس، مقصد پایانی سفر ایران مرز پرگهر، با متفاوت‌ترین دوره‌ مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان، یک گام مثبت عملی برای باز شدن راه گفت‌وگوی علمی در کشور، بررسی عرصه‌های ناشناخته‌ وب‌پژوهی با حضور دو دانشمند برجسته‌ بین‌الملل، حقوق شهروندی و راه‌های نرفته، فصل تجاری‌سازی فناوری و اشتغال، ICT در کشور قدرت می‌گیرد، مرکزی برای ارایه خدمات نو در حوزه‌ی سلامت، رویش دومین مرکز رشد در استان مرکزی، اولین نمایشگاه کار ایران، یک بازدید و غرفه‌ جهاد دانشگاهی، فصل پژوهش، دهکده گیاهان دارویی در خراسان‌جنوبی، افتتاح کلینیک جدید شیمی درمانی، همکاری برای کاربردی کردن مطالعات علوم انسانی می‎شود.

همچنین مشارکت شهری در ارتقای کیفی محلات نصف جهان، تولید صنعتی سلول‌های کبدی انسانی، راه‌اندازی مرکز تحقیقات سرطان در مازندران، از درمان ناباروری تا ساخت مجتمع درمان سرطان در قزوین، افزایش کیفیت نشریات علمی ـ پژوهشی، رمزگشایی از الگو‌های اجتماعی حرکت عابران پیاده، فصل آموزشی، افتتاح مرکزی برای تربیت مدیران آینده کشور، همکاری مشترک برای بررسی اثربخشی تحقیقات، دو گفتار از یک معاون، فصل عمومی، همکاری برای قانون هوای پاک، مکمل نظام آموزش عالی، اخبار کوتاه عمومی جهاد دانشگاهی، مجتمع پزشکی، آموزشی و تحقیقاتی جهاد دانشگاهی در نیشابور، نقش جهاد دانشگاهی در اجرای نقشه جامع علمی کشور، فصل فرهنگی، تشریح برنامه‌های جدید معاونت فرهنگی، مسافرت ایرانیان در نوروز ۹۶، معرفی ایده‌های برتر در رویداد کارآفرینی اکسیر، ثبت درخواست برای یک‌روز به خصوص، از دیگر عناوین این ماهنامه است.

گفتنی است، علاقه‌مندان برای دریافت نسخه‌ الکترونیکی این شماره‌ پیام جهاد به قسمت نشریات پایگاه اطلاع رسانی جهاد دانشگاهی مراجعه یا کلیک بر روی اینجا آن را دانلود کنند.
 
انتهای پیام

همایش بزرگداشت شیخ اشراق برگزار می‌شود


گروه اندیشه ــ همایش بزرگداشت شیخ اشراق در موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار می‌شود.
همایش بزرگداشت شیخ اشراق برگزار می‌شود

به گزارش ایکنا؛ همایش بزرگداشت شیخ اشراق با عنوان «سهروردی در متن آثارش» با حضور غلامحسین ابراهیمی دینانی، غلامرضا اعوانی، نجفقلی حبیبی، نصرالله حکمت و سیدمصطفی محقق‌داماد روز دوشنبه ۸ مردادماه از ساعت ۱۴ در موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار خواهد شد.

تفسیر قرآن در آثار سهروردی یکی از محورهای همایش است که آیت‌الله محقق داماد به بحث پیرامون آن خواهد پرداخت.

انتهای پیام

برگزاری نشست نقد و بررسی کتاب «شاکله شناسی»


گروه دانشگاه ــ نشست نقد و بررسی کتاب «شاکله شناسی» روز یکشنبه، 24 تیرماه برگزار می‌شود.
برگزاری نشست نقد و بررسی کتاب «شاکله شناسی»
 
به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیات و فناوری، نشست نقد و بررسی کتاب «شاکله شناسی» تالیف نصرالله حکمت، استاد فلسفه دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.

این نشست یکشنبه ۲۴ تیرماه ساعت ۱۵ تا ۱۹ با حضور نویسنده اثر، قباد منصوربخت، عبدالله صلواتی، عبدالحمید ضیایی، رضا ماحوزی، اسدالله رحمان‌زاده و محمدابراهیم ضرابی‌ها در محل سالن اجتماعات پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی واقع در پاسداران، خیابان شهید مومن‌نژاد(گلستان یکم) شماره ۱۲۴ برگزار می‌شود.
 
انتهای پیام

کتاب «دانشگاه، از نردبان تا سایبان» به چاپ رسید


گروه دانشگاه ــ کتاب «دانشگاه، از نردبان تا سایبان» نوشته عباس کاظمی به همت انتشارات پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری روانه بازار نشر شده است.
کتاب «دانشگاه، از نردبان تا سایبان» به چاپ رسید
به گزارش ایکنا؛ کتاب از چهار بخش تشکیل شده است؛ بخش اول به مسائل آموزش عالی و دانشگاه می‌پردازد و درباره این پرسش‌ها تأمل می‌کند که دانشگاه‌های ما به کجا می‌روند؟ روزمره‌ شدن دانشگاه‌ها با پدیده مک‌دونالدی‌ شدن چه ارتباطی دارد؟ آیا کلاس درس، مرده است و دانشگاه‌ها چیز زیادی برای آموختن به ما ندارند؟ در چند دهه گذشته، چگونه پدیده‌های جدید دانشگاهی، تحت تأثیر نظام‌های کنکوری شکل گرفته‌اند؟ به‌طور کلی در این بخش نشان داده می‌شود که چگونه با تغییر چهره دانشگاه در دهه‌های اخیر، مسائل آن نیز تغییر کرده است.

بخش دوم کتاب، موضوع اقلیت‌های جدید دانشگاهی است. گروه‌ بندی‌های جدیدی در دانشگاه ایجاد شده است که توجه به آن‌ها برای آینده ضروری است؛ پرولتاریای پژوهشی، حق‌التدریسی‌ها، پیمانی‌ها، نوکیسگان دانشگاهی و برون‌سپاران بخشی از این اقلیت‌ها به شمار می‌آیند. توجه به این اقلیت‌های جدید برای جامعه ما ضروری است، زیرا بحران‌ها و مسائل اجتماعی در این اقلیت‌های جدید ریشه دارند.

بخش سوم با عنوان نظریه‌زدگی و علوم اجتماعی، به یکی از مناقشات مهمی می‌پردازد که در چند سال اخیر مطرح شده؛ اینکه در ایران، رویکرد علوم اجتماعی نسبت به امر نظری و مواجهه‌اش با آن، بیمارگونه است و در تمنای تولید نظریه به دام پیچیده بازی با نظریات غربی افتاده است.

بخش چهارم، سرنوشت مطالعات فرهنگی در ایران را طی یک دهه گذشته شرح می‌دهد. مجموعه این مطالب به سه شکل متفاوت عرضه شده‌اند؛ برخی از آن‌ها مقالاتی بوده‌اند که در مجلات عمومی منتشر شده‌اند، برخی در قالب سخنرانی بوده‌اند و سعی کرده‌ایم ساختار آن‌ها را حفظ کنیم؛ برخی نیز مصاحبه‌هایی‌اند که در زمان‌های مختلف انجام داده‌ام. نکته مهم در باب این نوشته‌ها این است که به شیوه انفعالی یا صرفا به دعوت افراد نوشته نشده‌اند بلکه نویسنده عامدانه تلاش کرده است در عرصه عمومی مداخلاتی داشته باشد و در ایجاد حساسیت در بین مخاطبان سهیم باشد. خوشبختانه این نوشته‌ها موفق شده‌اند در برخی موارد توجه جامعه را به مسائل جدی معطوف کنند.

کتاب «دانشگاه، از نردبان تا سایبان» نوشته عباس کاظمی با شمارگان هزار نسخه در ۵۲۰ صفحه به بهای ۲۶ هزار تومان به همت انتشارات پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم منتشر شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به این مراکز فروش این کتاب را کنند:

دفتر فروش پژوهشکده: خیابان پاسداران، خیابان شهید مومن‌نژاد (گلستان اول)، شماره ۱۲۴، تلفن: ۲۲۵۷۰۷۷۷، ۲۲۵۷۰۶۶۶، داخلی ۲۰۹

انتشارات بازرگانی (کتاب مهربان): تهران، خیابان انقلاب، روبه‌روی سینما بهمن، جنب انتشارات آگاه، تلفن: ۶۶۴۶۳۱۰۲

انتشارات آگاه: تهران، خیابان انقلاب، نرسیده به بازارچه کتاب، تلفن: ۶۶۴۰۹۳۲

انتشارات مولی: تهران، خیابان انقلاب، نرسیده به میدان انقلاب، شماره ۱۱۵۸، تلفن: ۶۶۴۰۹۲۴۳

کتابفروشی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران: تهران، پل گیشا، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، تلفن: ۶۱۱۱۷۹۵۲
 
انتهای پیام

سیاست اخلاقی در اندیشه امام خمینی(ره)/ تاثیر عرفان در نوع نگاه امام به سیاست


گروه دانشگاه ــ عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، با اشاره به تاثر عرفان در نوع نگاه امام به سیاست، عنوان کرد: امام خمینی با توجه به هدفی که برای سیاست در نظر داشتند، بر این عقیده بودند که تنها باید برای رضایت خداوند کار کنیم و راه‌حل مسائل سیاسی را در حل مسائل انفسی می‌دانند، با اینکه عبارت سیاست اخلاقی توسط امام به کار نرفته است.
سیاست اخلاقی در اندیشه امام خمینی(ره)/ تاثیر عرفان در نوع نگاه امام به سیاست
به گزارش خبرنگار ایکنا، در پنل تخصصی «جهانی شدن انقلاب اسلامی؛ عقلانیت و اخلاق» از همایش اانقلاب اسلامی در منظومه فکری امام خمینی(ره)، از نظریه تا عمل که امروز برگزار شد، نجمه کیخا، استادیار دانشگاه شهید بهشتی، با ارائه مقاله‌ای با عنوان «سیاست اخلاقی در اندیشه سیاسی امام خمینی (ره)» به سخنرانی پرداخت. وی با اشاره به عبارت سیاست اخلاقی، اظهار کرد: سیاست صحیح در آثار امام با عناوینی، چون سیاست الهی و سیاست عادلانه آمده است. اما شاید در اندیشه امام خمینی(ره) با واژه‌ای به نام سیاست اخلاقی مواجه نشویم. ایشان در آثار نوشتاری و سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های خویش در صدد تبیین مفهوم سیاست اخلاقی برنیامده است، در حالی که هم در شیوه حکومت‌داری و هم در آثار بر جای مانده از وی با سیاست اخلاقی مواجهیم. چرا در حالی که سیاست اخلاقی دغدغه اصلی اندیشمندان دینی همچون هگل قرار گرفته است، در کلام امام خمینی (ره) به کار نرفته است؟
 
وی ادامه داد: این مسئله را در فلسفه یونان باستان در اندیشه افلاطون و ارسطو نیز شاهدیم. این دو فیلسوف سیاسی، اخلاق فضیلت‌گرا را در پیوند با سیاست به نیکویی در کتاب جمهور، اخلاق نیکوماخوس و سیاست تبیین کرده‌اند، اما از اصطلاح سیاست اخلاقی استفاده نکرده‌اند. امام خمینی(ره) همچون ارسطو که مبادی و مقدمات کتاب سیاست را در کتاب اخلاق نیکوماخوس تبیین کرده است، نخستین کتبی که تالیف کرده است، کتب عرفانی و اخلاقی است. شرح چهل حدیث و شرح جنود عقل و جهل، مهم‌ترین کتب اخلاقی امام خمینی است.

کیخا افزود: امام خمینی بر اساس سنت اندیشه دینی و فلسفی کلاسیک، سیاست را اساسا اخلاقی می‌داند. او واژه سیاست اخلاقی را به کار نبرد، اما برای حل مسائل و امور سیاسی، اهداف، روش‌ها و راه حل‌های فردی ارائه می‌دهد. اهتمام او بر این است که با ساختن تک‌تک افراد جامعه و نظام سیاسی مطلوب را بنا کند. علت شکست‌ها و تلخکامی‌های سیاسی را نه در ساختار‌ها و برنامه‌ریزی‌های سیاسی و اقتصادی بلکه در اخلاق تصمیم‌گیرندگان و سیاستگذاران و نیز مردم جامعه جستجو می‌کند و از همین‌رو سیاست در اندیشه وی اساسا اخلاقی است و جور دیگری نمی‌تواند باشد.

وی گفت: در این پژوهش از میان منابع مختلف بیش از همه به بیانات امام خمینی خطاب به مسئولان مختلف نظام سیاسی در دوره رهبری سیاسی امام خمینی که در مجموعه صحیفه امام گردآوری شده است، استناد شده و بر این اساس به مواردی از جمله بحث تزکیه، انگیزه الهی، هدف سیاست، شیوه‌های برخورد با مردم و چگونگی اولویت دادن به سودگرایی، وظیفه گرایی و فضیلت گرایی که از چالش‌های حکومت دینی است، پرداختم.

مفهوم سیاست و سیاست اخلاقی

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه در حکمت فلسفه متعالیه که امام خمینی از مهم‌ترین متفکرین آن است، سیاست دارای مراتب و انواع است، یادآور شد: این تقسیم بر اساس نگاه اخلاقی امام خمینی به سیاست از زاویه قوای نفس انسان صورت گرفته است. قوای نفس عبارتند از: شهوت، غضب، وهم و عقل. حال آنکه سیاست صحیح، نسخه‌ای بزرگ‌تر از سیاست شخصی است و تدبیر نفس و همان‌گونه که یک فرد می‌کوشد نفس خود را از غلبه شهوت غضب دور دارد و تعادلی میان قوای خود با حاکمیت عقل برقرار سازد، در تدبیر جامعه نیز باید از سیاست‌های رفاهی صرف دوری کرد و تعادل برقرار کرد.

وی ادامه داد: سیاستی که امام خمینی بر اساس تعادل قوانی نفس انسان و حاکمیت عقل تعریف می‌کند، سیاست الهی و گاه سیاست عادلانه نام می‌نهد. از بحث‌های قابل توجه در سیاست اخلاقی، نحوه ارتباط میان سیاست اخلاقی، سیاست عادلانه و سیاست الهی است. گرچه امام خمینی در توصیف حکومت غالبا از عنوان کلی سیاست الهی استفاده می‌کند، اما کلمه سیاست عادلانه نیز در سخنرانی‌های وی وجود دارد.

کیخا با تاکید بر اینکه سیاست اخلاقی از دل سیاست عادلانه می‌جوشد، افزود: تا زمانی که سیاست عادلانه تحقق نیابد، نمی‌توان از سیاست اخلاقی حرف زد. رابطه میان سیاست عادلانه و سیاست اخلاقی شبیه به رابطه میان عدالت و اخلاق است. در مسائل اجتماعی عدالت مقدم بر اخلاق است، زیرا تا زمانی که شهروندان از حقوق و جایگاه قانونی خود برخوردار نشده‌اند، نیکی و بخشش در مورد آن‌ها توجیهی ندارد و آن‌ها را راضی نخواهد کرد. ابتدا بایستی شرایط کسب و کار و دارا بودن مسکن و معیشت مناسب و دیگر نیاز‌های ضروری شهروندان تامین شود. تامین ضروریات زندگی و رعایت قانون در جامعه به تحقق عدالت می‌انجامد. اگر اخلاق را تحول بدانیم که در سطحی بالاتر از عدالت قرار دارد، می‌توانیم تفکیکی میان سیاست اخلاقی و سیاست الهی برقرار کنیم. عدالت انسانی و عدالت الهی مبتنی بر عدالت‌اند، اما سیاست اخلاقی از سطح عدالت فراتر می‌رود و به همدلی، محبت، دوستی، گذشت و ایثار، شهادت و ... توجه می‌کند. جود برتر از عدل است، در این معنا اخلاق نوعی فراتر رفتن از خود است. سیاست اخلاقی نوعی توجه سیاست به اموری فراتر از وظیفه معمول سیاست‌ها است. یعنی به اموری ظریف‌تر و زیباتر و هنرمندانه‌تر رجوع می‌کند.

وی گفت: در پاسخ به این مسئله که سیاست اخلاقی در اندیشه امام خمینی چه مفهومی می‌تواند داشته باشد؟ باید گفت: اگر اخلاق نحوه رفتار و عمل انسان را نشان می‌دهد، بحث از سیاست اخلاقی در اندیشه امام خمینی، نحوه حکومت داری و تدبیر جامعه از دیدگاه وی را نمایان می‌سازد. همان‌گونه که انسان نیازمند تذکر و موعظه و مراقبه و محاسبه و مجاهده است، تدبیرگران سیاسی نیز چنین‌اند. موعظه‌ای که امام برای سیاست‌مداران دارد، تفاوت زیادی با مواعظ فردی ندارد. هدف و انگیزه باید یکی باشد و لذا روش نیز همان روش است. جایگاه و مقام هیچ‌گاه نمی‌تواند تغییری در این شیوه ایجاد کند. تلاش او بر این است که همین امر را نشان دهد و مداوم به مسئولان یادآوری می‌کند که به دنبال مقام نباشید و به جای واژه ریاست از واژه خدمت استفاده می‌کند که فرد مسئول را هم‌پایه دیگر افراد، اما با تعهد و مسئولیت و مقعیت دشوارتر نشان دهد. بر این اساس مهم‌ترین شیوه‌هایی که وی در سیاست اخلاقی دارد، انگیزه الهی، تزکیه و محبت به مردم است.‌

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: می‌توان گفت، مباحث فلسفه سیاسی امام خمینی (ره)، به شیوه قیاسی طرح شده است، به این معنا که حرکتی از کل به سمت جزء دارد. از حکمت نظری شروع می‌شود و به حکمت عملی ختم می‌شود. این حرکت از توحید و یگانگی به سمت جامعه و تکثر موضوعات و افراد، در صدد است دنیای متکثر اجتماعی را به وحدت و یکپارچگی برساند. اندیشه توحیدی یک فرد مسلمان بایستی در بیرون از حیات فکری و فردی او نیز نمود یابد و میان بخش‌های مختلف زندگی پیوند برقرار شود. سیاست اخلاقی تلاشی است برای ایجاد تحول در انسان تا بتواند به چنین وحدتی دست یابد.

وی با اشاره به تاثیر عرفان در نوع نگاه امام خمینی(ره) به سیاست افزود: بر اساس این نگاه، همه انگیزه‌ها الهی می‌شود و فقط باید برای خداوند کار کرد، بدون اینکه هیچ چشم‌داشتی به سود مادی و دنیوی داشت. به طور کلی برای خدا بودن و برای خدا عمل کردن عصاره عرفان است که وی به سیاست وارد کرده است. این ورود عرفان به صحنه اجتماع و سیاست عامه، نشان از اعتماد زیاد امام به توان و ظرفیت مردم است که همگان را قادر به طی مراحل سلوک و گذر از زیبایی‌ها و دلفریبی‌های دنیا می‌داند و جالب اینجا است که همین گذار خلقی و انفسی از زیبایی‌های دنیا به زیبا شدن دنیا می‌انجامد.

انتهای پیام

لزوم بازشناسی اندیشه‌های امام (ره) با رویکرد، متدلوژی و زبان جدید


گروه دانشگاه ــ دبیر علمی همایش انقلاب اسلامی در منظومه فکری امام خمینی (ره) طی نشستی خبری با بیان اینکه بیش از هر زمانی نیازمند بازشناسی اندیشه‌های امام (ره) هستیم، عنوان کرد: برای رفع چالش‌های امروز نیازمند بازگشت به اندیشه‌های امام (ره) با رویکرد، متدلوژی و زبان جدید هستیم.
لزوم بازشناسی اندیشه‌های امام (ره) با رویکرد، متدلوژی و زبان جدید
 
به گزارش خبرنگار ایکنا؛ نشست خبری همایش انقلاب اسلامی در منظومه فکری امام خمینی (ره)، از نظریه تا عمل، امروز دوشنبه، ۲۸ خردادماه جاری با حضور دکتر طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی، سیدرضا صالحی امیری، دبیر علمی این همایش، عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی، هاشمی تروجنی، رئیس مرکز فرهنگی دانشجویی امام، ولایت فقیه و انقلاب اسلامی و محمد محمودی‌کیا، دبیر اجرایی این همایش و جمعی از اصحاب رسانه در ساختمان مرکزی جهاد دانشگاهی برگزار شد.

در آغاز این نشست خبری، صالحی امیری به ارائه توضیحاتی پرداخت و اظهار کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پنج مرحله گفتمانی را طی کردیم؛ گفتمان ارزشی، گفتمان توسعه و سازندگی، گفتمان اصلاحات، گفتمان عدالت و گفتمان اعتدال، تمام این گفتمان‌ها خرده گفتمان‌هایی در زیر چتر وسیع گفتمان انقلاب اسلامی هستند؛ برای اینکه تحلیل دقیق‌تری نسبت به این گفتمان‌ها داشته باشیم، نیازمند شناخت بهتر و دقیق‌تر آن‌ها هستیم. در همایش پیش‌رو ابعاد مختلف نظریات امام خمینی (ره) تجزیه و تحلیل خواهد شد. در برگزاری این همایش دو حوزه سیاست داخلی و خارجی از یکدیگر تفکیک شده است؛ اخلاق‌گرایی، عدالت‌گرایی، وحدت‌گرایی، آرمان‌گرایی، مصلحت‌گرایی، مردم‌گرایی، استقلال‌گرایی، عقل‌گرایی و قانون‌گرایی از جمله محور‌های مورد بحث ما در بخش سیاست داخلی است.

وی با بیان اینکه اکنون بعد از چهار دهه این همایش علمی با این عنوان و با حضور صاحب نظران دانشگاهی و حوزوی برگزار می‌شود و این همایش به بررسی تحقق و یا عدم تحقق گفتمان اندیشه‌های حضرت امام (ره) می‌پردازد، ادامه داد: فلسفه ورود به این موضوع از این رو است که ما نیازمند بازشناسی اندیشه‌های امام (ره) برای نسل جوان و پویا و جامعه‌ای که علاقه‌مند به آرمان‌های امام است، هستیم. در چنین فضایی باید تحلیل شود که با چه موانعی روبرو بوده‌ایم و سهم هر کدام از موانع در تحقق این اهداف چه میزان است. همچنین دلایل اصلی بروز ناکامی‌ها در رسیدن به این آرمان‌ها چه بوده و سهم هر کدام از این محور‌ها چه میزان است.
نیازمند بازشناسی اندیشه‌های امام (ره) با رویکرد، متدلوژی و زبان جدید هستیم
وی با اشاره به برخی چالش‌ها در تحقق آرمان‌ها و اندیشه‌های حضرت امام (ره)، گفت: باید بررسی شود سوءمدیریت در تحقق عملیاتی گفتمان حضرت امام (ره) داشته‌ایم؛ چالش در فلسفه و نظریه وجود داشته، ضعف قوانین منجر به بروز ناکامی‌ها بوده و یا در اجرا توانایی تحقق این آرمان‌ها را نداشته‌ایم.

به گفته صالحی امیری، در عدم تحقق عملیاتی گفتمان حضرت امام (ره)، نیاز به آسیب شناسی سیاستی، تحلیلی، برنامه‌ای، عملکردی و مدیریتی هستیم که در این همایش بر اساس این ابعاد، مقالاتی واصل شده است.

دبیر علمی همایش انقلاب اسلامی در منظومه فکری امام خمینی (ره) خاطرنشان کرد: در آنچه که به عنوان محور‌های اساسی این همایش مطرح می‌شود، باید در نظر داشت که این همایش، یک همایش علمی است که از منظر احساسی به موضوع نگاه نکرده و به بازاندیشی و کالبدشکافی اندیشه‌های امام (ره) و چرایی موفقیت و یا ناکامی خواهد پرداخت. این همایش واقع‌گرایانه و عقلانی است و بر پایه متدلوژی علمی و عملی خواهد کرد.

صالحی امیری با بیان اینکه سه گروه به صورت همزمان در برپایی این همایش فعال بودند، گفت: کمیته علمی، کمیته مشورتی و کمیته داوری، سه گروه فعال در این همایش هستند.

وی با ارائه آماری از روند دریافت مقالات در این همایش اظهار کرد: در مجموع ۱۷۸ چکیده مقاله به این همایش واصل شد که از این میان ۱۰۸ اصل مقاله دریافت گردید؛ در مسیر داوری این تعداد مقالات، تعداد ۶۲ مقاله تایید شد و در داوری نهایی ۲۴ مقاله منتخب شد که چکیده این‌ها در کتابی چاپ شده و طی برگزاری همایش منتشر می‌شود.
 
سیدرضا صالحی امیری
دبیر علمی همایش انقلاب اسلامی در منظومه فکری امام خمینی (ره) افزود: در مجموع ۵۵ درصد از پژوهشگرانی که مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال کرده‌اند، دارای مدرک دکتری، ۳۸ درصد از مقطع کارشناسی ارشد و ۸ درصد نیز از مقطع کارشناسی بوده‌اند.

به گفته صالحی امیری، ۱۸ نشست تخصصی به عنوان پیش نشست این همایش علمی در جهاد دانشگاهی و پژوهشگاه امام خمینی (ره) برگزار شد و حاصل این نشست‌ها چاپ مجموعه مقالاتی این نشست‌ها در قالب کتاب بوده است.

وی افزود: در حوزه داخلی، این همایش با عناوینی همچون انقلاب اسلامی و عدالت، انقلاب اسلامی و آزادی، انقلاب اسلامی و حقوق ملت، انقلاب اسلامی و سیاست اخلاقی، انقلاب اسلامی و معنویت، انقلاب اسلامی و آموزش و فرهنگ، انقلاب اسلامی و امنیت، انقلاب اسلامی و مشارکت، انقلاب اسلامی و وحدت ملی، انقلاب اسلامی و پیشرفت و توسعه و انقلاب اسلامی و تمدن‌سازی، برگزار خواهد شد.

دبیر علمی این همایش، ادامه داد: در حوزه سیاست خارجی و در چارچوب گفتمانی، عناوینی مانند انقلاب اسلامی و راهبرد منطق‌گرایی اسلامی، انقلاب اسلامی و عدم تعهدگرایی جهانی، انقلاب اسلامی و استکبارستیزی، انقلاب اسلامی و صلح و همزیستی مسالمت‌آمیز، انقلاب اسلامی و صدور انقلاب، انقلاب اسلامی و جهانی شدن یا جهانی‌سازی، انقلاب اسلامی و هویت و خودباوری و نیز انقلاب اسلامی و دیپلماسی فرهنگی، به عنوان موضوعات برگزاری همایش روز چهارشنبه خواهند بود.

وی در پایان با بیان اینکه امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز به بازاندیشی و بازشناسی اندیشه‌های امام (ره) داریم، افزود: برای رفع چالش‌هایی که امروز با آن‌ها مواجهیم، نیازمند بازگشت به اندیشه‌های امام (ره) هستیم. انتقال و انعکاس اندیشه امام به نسل جوان و عبور از سطح احساس و توجه به عقلانیت و باور از جمله اهداف برگزاری این همایش بوده است.

صالحی امیری با اشاره به اینکه نیاز به بازشناسی اندیشه‌های امام (ره) با رویکرد، متدلوژی و زبان جدید هستیم، گفت: اندیشه‌های امام (ره)، اندیشه نابی است که همگان می‌توانند از این چشمه جوشان بهره‌مند شوند. لازم است پیرایه‌های ناصواب را از آراء و اندیشه‌های ایشان پاک کنیم و آن اندیشه خالص و حقیقی را به نسل جوان منتقل کنیم.

گفتنی است، همایش انقلاب اسلامی در منظومه فکری امام خمینی (ره) روز چهارشنبه، ۳۰ خردادماه، از ساعت ۸ صبح تا ۱۳ در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی به نشانی میدان ونک، بزرگراه حقانی با حضور و سخنرانی شخصیت‌های علمی و برگزاری چندین پنل علمی، برگزار می‌شود.

انتهای پیام

بستن