جدیدترین شماره فصلنامه مطالعات معرفتی در دانشگاه اسلامی منتشر شد


گروه دانشگاه ــ جدیدترین شماره فصلنامه علمی پژوهشی مطالعات معرفتی در دانشگاه اسلامی به صاحب امتیازی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها منتشر شد.
جدیدترین شماره فصلنامه مطالعات معرفتی در دانشگاه اسلامی منتشر شد

به گزارش ایکنا؛

جدیدترین شماره فصلنامه علمی پژوهشی مطالعات معرفتی در دانشگاه اسلامی ویژه بهار ۹۷ با هدف نقد و ارزیابی، نظریه‌ها و روش علوم انسانی موجود با رویکرد اسلامی، آسیب‌شناسی وضعیت موجود معرفت در دانشگاه‌ها و ارائه راهکار برای رفع آسیب‌ها به صاحب امتیازی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و مدیرمسئولی حجت‌الاسلام حبیب محمدنژاد منتشر شد.

عناوین مقالات منتشرشده در این شماره عبارت است از: «الزامات و راهکار تدریس «عرفان عملی در اسلام»؛ مطالعه آسیب‏شناسانه بر پایه داده‏های آماری از دانشجویان دانشگاه بین‏المللی امام خمینی (ره) قزوین»، «بررسی عوامل درون‏سازمانی موثر بر اثربخشی دروس گروه معارف اسلامی مطالعه موردی: دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول»، «تحلیل امکان تقرب هنر به مفاهیم دینی»، «اخلاق گفتگو در قرآن و حدیث؛ با تاکید بر مناظره‌های امام رضا (ع)»، «تجلی عدالت در سنت‌های الهی و اجتماعی قرآن»، «بحران معنویت در جهان معاصر»، «نظریه بِه‌گزینی، نقش و آثار آن در سبک زندگی اسلامی»، «نقد روش‏شناسی عرفانی مکتب حلقه».

در چکیده مقاله «الزامات و راهکار تدریس «عرفان عملی در اسلام»؛ مطالعه آسیب‏شناسانه بر پایه داده‏های آماری از دانشجویان دانشگاه بین‏المللی امام خمینی (ره) قزوین» چنین می‌خوانیم: هدف این مطالعه، دستیابی به الگویی کارامد برای تدریس «عرفان عملی در اسلام» در مقام یکی از تاثیرگذارترین دروس عمومی دانشگاه‌ها بود. آسیب‏شناسی تدریس این درس مهم است؛ به کارگیری روش ناکارامد، نتیجه معکوس می‏دهد. بنابر این، سخن گفتن از الزامات و راهکار موفقیت‏آمیز آموزشی، با توجه به رواج گونه‏های مختلف معنویت‌های کاذب، ضرورت دارد. بهره‏گیری از روش پیمایشی و آماری و ارائه پراکندگی داده‏ها بر پایه مطالعات نظام‏مند چند ترم و نیز به کارگیری روش تحلیلی- توصیفی. بر پایه نمودار‌های ابتنا یافته بر چهار شاخصه، رشد قابل توجهی از معنویت‌های کاذب را شاهد هستیم؛ همچنین انگاره دشوارگی از معنویت اسلامی وجود دارد. راهکار ارائه شده، در تقویت نگرش‌ها نسبت به معنویت اسلامی و کاربردی بودن آن موثر است. در این مطالعه با تبیین شیوه مواجهه با آموزش معنویت اسلامی، به راهکار تدریس موفق به عنوان طرح پیشنهادی برای تالیف کتابی آموزشی اشاره شده است. الگوی مد نظر این مطالعه، بر مقایسه استوار است. در الگوی مقایسه‏ای، راه رسیدن انسان به معنویت، با سنجش معنویت راستین و معنویت‌های پوشالین و راهبرد‌ها و تاکتیک‌های آن‌ها طراحی می‏شود.
 
هنر به عنوان زبان قدسی و آسمانی همیشه در کنار دین حضور داشته و بار انتقال مفاهیم دینی را بر دوش کشیده است. در دوران مدرن میان دین و هنر فاصله افتاده است. «تحلیل امکان تقرب هنر به مفاهیم دینی» در پی پاسخگویی به این پرسش است که کدام هنر توان انتقال مفاهیم دینی را دارد و کدام دسته از هنر‌ها چنین توانایی ندارند. دستاورد این پژوهش چنین است که هنر‌های مقرب هنرهایی‌اند که امکان تقرب هنر به مفاهیم دینی را فراهم می‌آورند؛ با این ویژگی که چندان به جزئیات نمی‌پردازند و با کمک نماد‌ها موضوع اثر را به نمایش می‌گذارند. مخاطب در این دست هنرها، انسانی منفعل نیست؛ بلکه با کمک اوست که اثر هنری تکمیل می‏شود. هنر‌های اسلامی بیشتر از نماد استفاده می‌کنند و به واسطه نماد، منظور خود را به مخاطب منتقل می‌کنند و آسیبی به مفهوم دینی اثر وارد نمی‌کنند.

هنر مقرب می‌تواند مفاهیم دینی را با حفظ چارچوب آن به مخاطب منتقل کند؛ اما هنر‌های مبعد، هنرهایی‌اند که تلاش می‌کنند همه جزئیات را به تصویر بکشند و کوچک‏ترین نکته‌ای را فرو نمی‌گذارند؛ در حالی‏که تلاش برای نمایش جزئیات در امور غیر محسوس، موفقیت‏آمیز نیست؛ زیرا از یک‏سو اصرار دارد تصویر همراه با جزئیات امر غیر محسوس را نمایش دهد و از سوی دیگر، تصویری از امر غیر محسوس نزد خود ندارد. در نتیجه، تصویر تحریف‏شده و جعلی از امور غیر محسوس دینی ارائه می‌دهد. روشن است که این دست هنر‌ها نمی‌توانند واسط میان مخاطب و پیام دینی باشند.

یکی از مقالاتی که در این نشریه منتشر شده است مقاله «اخلاق گفتگو در قرآن و حدیث؛ با تاکید بر مناظره‌های امام رضا (ع)» است. دوران امامت امام رضا (ع)، دوره طلایی گفتگو و مناظره و اثبات برتری آموزه‌های قرآنی- اسلامی، به ویژه اسلام شیعی و دکترین امامت و نیاز دین به حجت و واسطه زنده و روزآمد میان خلق و خالق است و مناظره‌های رضوی (ع) آوردگاه عرضه فکر اهل بیت (ع) از اسلام است. شیوه گردآوری داده‌ها در این پژوهش، کتابخانه‌ای است؛ در نحوه استناد داده‌ها، از شیوه اسنادی پیروی می‌کند و در تجزیه و تحلیل مطالب، روش آن تحلیل محتوایی از نوع توصیفی- تحلیلی است.

این پژوهش پس از ارائه معیار مراء حق و باطل از دید آیات و روایات، مهم‌ترین مناظره‌های بین‌الادیانی و بین‌المذاهبی رضوی (ع) را که در ضمن هشت مجلس به نقل شیخ صدوق (ره) در کتاب «عیون اخبار الرضا» تجلی یافته، با هدف کشف اخلاق مناظره و انحصاراً با رویکرد تاکید بر ترک مراء و مجادله مذموم در طول مناظره با حریف و با تاکید ویژه بر گریز از توهین به رقیب، که از سخت‌ترین مصادیق رعایت اخلاق به صورت عملی است، مطالعه کرده است. این پژوهش نشان می‌دهد که هیچ یک از ۱۷ مورد که به ظاهر کژرفتاری‌هایی از جمله: نسبت جهل و نادانی و نافهمی به مخاطب؛ نسبت غلط به مخاطب؛ نسبت وسواس فکری به مخاطب؛ نسبت مشابهت با یهود به مخاطب؛ نسبت ویل و ویح به مخاطب؛ خندیدن به مخاطب و ... را شامل می‌شود، عمل ضد اخلاقی و بر خلاف ادب اسلامی نیست.

در بخش یافته‌های مقاله «تجلی عدالت در سنت‌های الهی و اجتماعی قرآن» اثر قدرت‌الله قربانی می‌خوانیم: «در خدای کاملِ مطلق، هیچ نشانی از نقص و ظلم وجود ندارد و در نسبت او با جهان و انسان نیز اصل عدالت حاکم است. این مهم در قرآن به عنوان مبنای سنت‌های الهی و اجتماعی قرار می‌گیرد که آن سنت‌ها بیان کننده اصول کلی عادلانه حاکم بر رفتار فردی و اجتماعی انسان و نتایج عادلانه ناشی از آنهاست. در این زمینه، سنت‌هایی چون: اختیار، برگشت بدی‌های انسان به خودش، پیروزی نهایی حق و نابودی باطل، وراثت زمین توسط بندگان صالح خدا، سنت مجازات، مهلت دادن به گناهکاران، پیوند پیروزی و پیروی و نظایر آن‌ها مورد توجه‌اند، که جریان همیشگی اصول ثابت الهی را نشان می‌دهند. مهم‌تر از آن اینکه، آن‌ها بیان کننده عادلانه بودن جریان زندگی انسان‌اند.»

هدف این تحقیق، تبیین جایگاه عدالت در سنت‌های الهیِ جاری در زندگی فردی و اجتماعی انسان عنوان شده است. در بخش نتیجه‌گیری مقاله می‌خوانیم: «جریان عادلانه حاکم بر کلیت نظام هستی این پیام حکیمانه را برای ما دارد که خیرات و شرور جهان را با نگاه عاقلانه بررسی کنیم و ضمن اعتقاد به عدالت الهی نسبت به انسانها، مشکلات و مصائب آن‌ها را به طور عقلانی فهمیده، از مواجهه با آن‌ها نهراسیم.»

معنویت به عنوان خواست درونی انسان‌ها باید بازتعریف شده و با تفکیک معنویت‌های حقیقی از شبه‏معنویت‌ها تبیین شود. با معنویت‏زدایی و ترویج عقلانیت محض و مادی‏گرایی، معنویت در سراشیبی بحران قرار گرفته است. قابل توجه است که عنایت به مبانی فکری معنویت‌های دینی آن‌ها را کاملاً از رقبای بدلی خود تفکیک می‏کند. تک‏بعدی بودن، داشتن اغراض تشکیلاتی، عدم التزام به دین، داشتن رهبران شکست‏خورده و تناقض‏گویی جزء خصیصه‏های شبه‏معنویت‌هاست. مبانی فکری معنویت دینی؛ معرفت و خدامحوری، عقلانیت، معادباوری، علم و عمل و ایمان است. عوامل بحران‏آفرین در مقوله معنویت، شامل معنویت‏زدایی، ظهور شبه‏معنویت‌ها و عدم توجه لازم به مناسک و عبادات است. معنویت مورد نیاز بشر، همان معنویت حاصل از آموزه‏های دین مبین اسلام است و گسترش این معنویت در جامعه، مستلزم آگاهی‏بخشی نسبت به شبه‏معنویت‌ها مثل عرفان حلقه و کیهانی و... است که می‏تواند با بصیرت‏افزایی در این باب مفید بوده و زمینه برون‏رفت‏ از بحران‌های حاصله را فراهم کند.

هدف از نگارش مقاله «نظریه بِه‌گزینی، نقش و آثار آن در سبک زندگی اسلامی» چنین عنوان شده است: تبیین نظریه به‌گزینی بر اساس آموزه‌های وحیانی و تاثیرات آن در سبک زندگی اسلامی به مثابه راهبردی اساسی در مسیر رشد و تعالی، بر مبنای توانایی‌های ذاتی انسان بود. این پژوهش به روش توصیفی- تحلیلی انجام شده و با اشاره به مفهوم شناسی واژگان دخیل در بحث، به مبادی و مبانی کلامی و قرآنی به‌گزینی پرداخته و سپس از آثار به‌گزینی و نقش آن در سبک زندگی اسلامی سخن به میان آورده است. انسان به‌گزین، با بهره‌گیری از این نظریه می‌تواند شاخصه‌های سبک زندگی خود را، مانند افزایش امید و انگیزه، دیدن افق‌های تازه، مقبولیت و محبوبیت اجتماعی، داشتن زندگی طیب و نیکوی دنیوی، برخورداری از تفضلات الهی و منزلت قابل ستایش، بهبود بخشد. فرایند این تحقیق به این نتیجه منتهی می‌شود که قرآن کریم با تاکید ویژه در استعمال واژه «احسن»، خواسته است که انسان با مجهز شدن به این ابزار فکری، متناسب با ظرفیت‌های انسانی‌اش، سبکی نو در زندگی طراحی و ایجاد کند و در تنگنا‌ها و پیچ و خم‌های زندگی به دستاویزی برای خروج از بحران و بن بست‌ها چنگ زند.

هدف از نگارش مقاله «نقد روش‏شناسی عرفانی مکتب حلقه» چنین عنوان شده است: مسئله اصلی این تحقیق، استخراج مبانی عرفانی مکتب حلقه (عرفان کیهانی) اعم از عرفان نظری و عملی و مقایسه آن با موازین علم عرفان، به ویژه عرفان اسلامی بود. روش تحقیق، اسنادی- تحلیلی است. با مراجعه به متون موجود، مبانی عرفانی این مکتب اصطیاد و با ملاک‌های سنجش عرفانی که از آرای عرفا و محققان علم عرفان استخراج شده، مقایسه می‏شود. سنجش مبانی عرفانی این مکتب با مبانی علم عرفان (به ویژه عرفان اصیل اسلامی)، ضعف مبانی عرفان حلقه را آشکار ساخت. مدعیات عرفانی مکتب حلقه با سه ملاکِ بنیادین علم عرفان؛ یعنی تواتر، عقل و دین، ناسازگار است. در عرفان عملی، فقدان ریاضت و سلوک و در بخش عرفان نظری، ضعف تحلیل مسئله فقر و وحدت شخصی آشکار است.

انتهای پیام

مروری بر اخبار معارفی رسانه‌ها/ تربیت 10 میلیون حافظ کل قرآن/ نبود نظارت در برنامه‌های قرآنی


گروه اندیشه ــ نشست خبری محمد انجم شعاع، معاون هماهنگی و نظارت راهبردی شورای توسعه فرهنگ قرآنی در راستای تشریح برنامه‌های ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم از جمله اخبار پر اهمیت امروز صفحات معارفی رسانه‌ها بود.
مروری بر اخبار معارفی رسانه‌ها/ تربیت 10 میلیون حافظ کل قرآن/ نبود نظارت در برنامه‌های قرآنی

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ بخش معارفی رسانه‌ها امروز ۲۳ تیرماه روز پر خبری را پشت سر گذاشت و در این بین خبر مربوط به سخنرانی محمد انجم شعاع، معاون هماهنگی و نظارت راهبردی شورای توسعه فرهنگ قرآنی در نشست تشریح برنامه‌های ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم از اهمیت بیشتری برخوردار بود.

تسنیم
صفحه دین، قرآن و اندیشه خبرگزاری تسنیم تا ساعت ۱۴ امروز تعداد سیزده خبر منتشر کرده است که عناوین آنها عبارت از «سلسله کارگاه‌های یکروزه شعر ولایی به ایستگاه گرگان رسید»، «تلاوت حسینی در بیست و دومین جلسه نفحات‌القرآن»، «ترجمه موشن‌گرافی‌های راهنمای زائر اربعین به زبان‌های انگلیسی، عربی و اردو»، «اسامی برگزیدگان مسابقه بخوان در بهار عبادت اعلام شد»، « برگزاری سومین اجلاسیه امام رضا(ع) با محوریت وحدت/ اجرای طرح زندانیان دارای جرایم غیر عمد»، «گلایه‌های تنها مستندساز بقیع در میزگرد مستند پنجره‌ فولاد بهشت»/مستندسازان بقیع از مراجع تقلید جهان اسلام یاری بطلبند»، «متقاضیان حفظ قرآن کریم در طرح «رحله» ثبت‌نام کنند»، «مساجد سبب زنده نگه داشتن آرمان‌های انقلاب اسلامی هستند»، «فضایل آسمانی حضرت معصومه(س) در زیارتنامه»، «دهمین جشنواره ماه هشتم در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران برگزار می‌شود»، «شرکت ۲۰۴ حافظ کل قرآن در آزمون مقدماتی ترنم وحی»، «جایگاه فرزند دختر در روایتی از پیامبر(ص)» و «کتاب راه نشان با موضوع دوران بلوغ و سن تکلیف منتشر شد» هستند.
خبر «برگزاری سومین اجلاسیه امام رضا(ع) با محوریت وحدت/اجرای طرح زندانیان دارای جرایم غیر عمد» مربوط به سخنرانی مرتضی بختیاری، قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی(ع) در نشست خبری اعلام برنامه‌های دهه کرامت این آستان است و در بخش‌هایی از آن می‌خوانیم: امسال به دستور حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی ستادی با عنوان «ستاد مناسبت‌های ویژه» راه‌اندازی شد که این ستاد برای آن مناسبت‌ها برنامه‌ریزی می‌کند که از جمله آن مناسبت‌ها، ایام دهه کرامت است.
امروزه در برخی دانشگاه‌های آمریکا و اروپا در حال کار کردن روی این موضوع هستند و این یعنی آنان از این ناحیه احساس خطر کرده‌اند. زیارت قدرت نرم شیعه است که امروزه در ایام راهپیمایی اربعین حسینی(ع) این قدرت را به وضوح می‌بینیم. امسال «خدمت کریمانه» به عنوان شعار فعالیت‌های دهه کرامت انتخاب شده که این برگرفته از زیارت جامعه کبیره امام هادی(ع) و فراز «عَادَتِکُم الاِحسان وَ سَجیَّتِکُمُ الکَرَم» است.
همچنین در بخش‌هایی از خبر «شرکت ۲۰۴ حافظ کل قرآن در آزمون مقدماتی ترنم وحی» آمده است: اسامی تعداد ۸۴ حافظ کل قرآن، قبول‌شدگان مرحله استانی(مقدماتی) دهمین دوره آزمون سراسری حفظ کل قرآن همراه با ترجمه و تدبر ترنم وحی ویژه حافظان کل قرآن عضو مؤسسه کشوری مهد قرآن از سراسر کشور روی سایت این مؤسسه به نشانی www.ayeh.ir قرار گرفت. کسانی که در مرحله مقدماتی و استانی حدنصاب قبولی را در آزمون‌های حفظ کل قرآن و ترجمه و تدبر کسب کنند به مرحله آزمون کشوری که هر ساله به طور متمرکز و با قضاوت داوران بین المللی و کشوری برگزار می‌شود، حضور خواهند یافت.
فارس
صفحه قرآن و فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس تا ساعت ۱۴ امروز سه خبر را روی خروجی خود برده است و طبق روال روزانه در ابتدا ترتیل یک صفحه از قرآن با صدای شهریار پرهیزکار منتشر شده است و تیتر دیگر اخبار عبارت از «شهیدی که بسیاری از منافقان را راهی جبهه کرد» و «سال ۱۴۱۴ باید ۱۰ میلیون حافظ کل قرآن تربیت کنیم/ تنها ۲۰ هزار حافظ کل داریم» هستند.
در بخش‌هایی از خبر اخیر که مربوط به سخنرانی محمد انجم شعاع، معاون هماهنگی و نظارت راهبردی شورای توسعه فرهنگ قرآنی در نشست تشریح برنامه‌های ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم است و در بخش‌هایی از آن می‌خوانیم در جلساتی که با نهاد‌های مختلف داشتیم، به جز بسیج و آموزش و پرورش تعداد ۱ میلی و ۴۵۰ هزار نفر قرار است توسط نهاد‌های مختلف در طرح ملی حفظ در سال ۱۳۹۷ مشارکت داشته باشند.
وزارت ارشاد مکلف شده در جلساتی با سازمان امور استخدامی امتیازات شغلی و استخدامی برای کارمندان حافظ قرآن در نظر بگیرند تا از این طریق مشوقی برای حفظ قرآن ایجاد شود. در حوزه مسجد ۸ دستگاه فعالیت قرآنی می‌کنند که در این زمینه امروز اولین جلسه برای هماهنگی و هم‌افزایی آنها در طرح ملی حفظ تشکیل شد، همچنین در حوزه استعداد‌های درخشان قرآنی هم شورای عالی قرآن، سازمان تبلیغات، وزارت ارشاد و آموزش و پرورش طرح‌هایی دارند که ضرورت دارد در این زمینه هم هماهنگی‌هایی ایجاد شود.
ایسنا
صفحه دین و اندیشه خبرگزاری ایسنا تا ساعت ۱۴ به انتشار چهار خبر پرداخته که عناوین آنها عبارت از «زیبایی‌های حجاب را برای افراد جامعه بازگو نکرده‌ایم»، «آیین تعویض پرچم حرم حضرت معصومه(س) برگزار می‌شود»، «چرا مدیر موزه ملی قرآن کریم استعفاء داد؟» و «مراسم تشییع جنازه آیت‌الله دوزدوزانی در قم برگزار شد» هستند.
در بخش‌هایی از خبر اخیر آمده است: مراسم تشییع آیت‌الله دوزدوزانی از مسجد امام حسن عسکری(ع) با حضور آیات سیداحمد خاتمی، حسینی بوشهری، یدالله دوزدوزانی و اعضای خبرگان رهبری و جامعه مدرسین آغاز و تا حرم مطهر انجام شد.
نماز توسط آیت‌الله‌العظمی سبحانی بر پیکر آیت‌الله دوزدوزانی اقامه و پیکر ایشان در بقعه آیت‌الله شهید مفتح خاکسپاری شد. مراسمی به مناسبت ارتحال آن مرحوم امشب بعداز اقامه نماز مغرب و عشاء، در مسجد اعظم قم برگزار می‌شود.
ایرنا
صفحه معارف خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز تا ساعت ۱۴ امروز سه خبر را منتشر کرده است که تیتر آنها عبارت از «عطر یاس در مسیر باران»، «برنامه کاروان زیر سایه خورشید از ایرنا آغاز شد» و «مساجد پشتوانه اصلی نظام هستند» است.
در بخش‌هایی از خبر اخیر که مربوط به سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعلی خمینی در «آیین رونمایی از پوستر فراخوان چهل مسجد شاخص کشور» است، می‌خوانیم: امروز مقداری تاثیرگذاری مساجد کم‌رنگ شده و این مسئله وظیفه سنگینی را متوجه همه انسان‌های انقلابی و متدین می‌کند. باید تلاش کنیم هم خودمان با مسجد انس و الفت پیدا کنیم و هم نسل جوان را با این مکان مقدس هرچه بیشتر آشنا کنیم.
باشگاه خبرنگاران جوان
صفحه قرآن و عترت این خبرگزاری تا ساعت ۱۴ به انتشار ۱۰ خبر پرداخته که تیتر آنها عبارتند از: «آیا در قرآن درباره کیفیت حجاب صحبت شده است؟»، «بازدید کاروان زیر سایه خورشید از باشگاه خبرنگاران جوان»، «سوره‌هایی که باید برای در امان ماندن از شرحسودان خواند»، «نشانه‌هاى آخرالزّمان در سخنان پیامبر اسلام»، «خدمت کریمانه شعار امسال دهه کرامت شد/ دعوت بیش از ۴۰ هزار خانواده شهدا و جانبازان به حرم رضوی»، «اشعار ولادت حضرت معصومه(س)»، «عزرائیل یعنی چه؟! / فرشته مرگ برای چه کسانی خودش را آراست؟»، «زندگی‌نامه شهید محمدجعفرنژاد»، «چرا باید به احکام شرعی رجوع کنیم؟» و «ارزش انسان درکلام حضرت علی(ع)».
مهر
صفحه قرآن و متون دینی خبرگزاری مهر تا این ساعت به انتشار چهار خبر پرداخته که تیتر آنها عبارت از «فعالیت ۶۳۵ تشکل قرآنی تحت نظارت اداره کل تبلیغات اسلامی»، «حفظ تخصصی یک ساله قرآن برای عموم مناسب نیست»، «اثرگذاری مسابقات قرآن باید بیشتر باشد» و «نشست آموزشی «کاروان نور» برگزار شد» هستند.
خبر «حفظ تخصصی یک ساله قرآن برای عموم مناسب نیست» مربوط به مصاحبه مهدی قره شیخلو، رئیس سازمان دارالقرآن با خبرگزاری تسنیم است که در بخش‌هایی از آن آمده است: یکی از ضعف‌هایی که ما در کشور داریم، عدم نظارت بر عملکرد فعالیت‌های قرآنی و بررسی نتایج آنهاست. در این میان هرکس برای خودش تولید، اجرا و طراحی می‌کند و ما یک واحد مشخصی که استاندارد فعالیت‌ها را تعریف کند، نداریم. اگر بخواهیم کتاب قرآنی بنویسیم، باید بدانیم چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا اجازه نوشتن داده شود.

حفظ تخصصی یک ساله فراگیری عمومی ندارد و برای یکسری از افراد خاص با استعدادهای ویژه ممکن است مناسب باشد، اما برای عموم مناسب نیست و ما باید روی آن کار کرده و آن را بررسی کنیم. این طرح باید بررسی شود تا اگر نتایج خوب بود، این طرح را درست و بیشتر حمایت کرده و اگر نتایج بررسی این بود که مناسب نیست، باید محدودتر شده و سازو کارش مشخص شود، ولی آنچه که مشخص است خلا نظارت و بررسی در برنامه‌های قرآنی وجود دارد.
ایبنا
صفحه دین خبرگزاری کتاب ایران نیز تا این ساعت به انتشار چهار خبر پرداخته که تیتر آن عبارت از «نمایش نسخه‌های خطی و چاپی درباره امام رضا(ع) در رخسار ماه»، «آغاز ارزیابی آثار بیستمین همایش کتاب سال حوزه»، «روایتی از زندگی حضرت معصومه (س) در دختر ماه» و «۸ مرکز استان میزبان ۸ عصرانه داستان‌نویسان رضوی» هستند.
در بخش‌هایی از خبر «آغاز ارزیابی آثار بیستمین همایش کتاب سال حوزه» آمده است: در بیستمین دوره همایش کتاب سال حوزه، بیش از یک‌هزار اثر شامل کتاب و پایان‌نامه‌های سطح ۴ (دکتری) که حاصل تلاش علمی برادران و خواهران حوزوی داخلی و خارجی است، به دبیرخانه همایش ارسال شده است. در مرحله نخست ارزیابی آثار بیستمین همایش کتاب سال حوزه، هیأت‌های داوری همایش در ۲۰ گروه علمی تشکیل جلسه داده و براساس شاخص‌های ارزیابی مندرج در کاربرگ‌های ارزیابی، آثار رسیده را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. آثاری که در این مرحله از ارزیابی موفق به کسب امتیاز لازم شوند، ضمن راه‌یابی به مرحله دوم داوری‌ها، از سوی داوران همایش که از میان اساتید و صاحب‌نظران حوزوی و دانشگاهی رشته‌های مربوط هستند، مورد ارزیابی‌ تفصیلی قرار می‌گیرند.
میزان
«آزادی زندانیان جرایم غیر عمد از برنامه‌های دهه کرامت/خدمت کریمانه و دستگیری از فقرا از سوی آستان قدس رضوی» و «حضرت معصومه(س) الگوی رفتاری بانوان جامعه هستند/شفاعت دختر امام کاظم (ع) برای تمام مسلمانان گسترده است» نیز عنوان دو خبری است که تا ساعت ۱۴ امروز در صفحه دین و اندیشه خبرگزاری میزان منتشر شده است.
انتهای پیام

بررسی مسئله حجاب اجباری؛ موضوع نشستی در تهران


گروه اندیشه ــ نشست بررسی مسئله حجاب اجباری با عنوان «حجاب؛ انتخاب من یا انتخابی برای من» با حضور علی غلامی برگزار می‌شود.
بررسی مسئله حجاب اجباری؛ موضوع نشستی در تهران

 

به گزارش ایکنا؛ نشست بررسی مسئله حجاب اجباری با عنوان «حجاب؛ انتخاب من یا انتخابی برای من» با حضور علی غلامی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) و مولف کتاب «مساله حجاب در جمهوری اسلامی ایران» روز پنجشنبه ۲۸ تیرماه ساعت ۱۸ در مسجد فخریه واقع در خیابان ولی عصر(عج) بالاتر از میدان منیریه برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

توجه به صلح نیازمند مهیا کردن بذر‌های فلسفه است


گروه اندیشه ــ قاسم پورحسن ضمن ارائه توضیحات در زمینه صلح بیان کرد: باید بذر‌های فلسفه را برای توجه به صلح مهیا کنیم تا این که این بذر‌ها جوانه بزنند، در واقع برای آینده و برای صلح راهی جز فهم حقیقی دیگری نداریم.
توجه به صلح نیازمند مهیا کردن بذر‌های فلسفه است

به گزارش ایکنا؛ نشست «نیهیلیزم فعال و چشم انداز صلح» شب گذشته، ۱۶ تیرماه با حضور جمعی از اندیشمندان واقع در مجمع فلاسفه ایران برگزار شد.

قاسم پورحسن، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی یکی از سخنرانان این نشست بود و طی سخنانی بیان کرد: به عنوان مقدمه در مورد نیهیلیزم باید به جمله معروف الکساندر پوشکین اشاره کنم که می‌گوید «هرچه می‌جوییم راه پیدا نیست»، در واقع وی ما را گمشدگان معرفی می‌کند، همچنین باید توجه داشت که داستان نیهیلیزم نیز مناقشه بین نیچه و شوپنهاور است، در واقع مناقشه به «نه گویی» شوپنهاور و «آره گویی» نیچه است، بنابراین نیهیلیزم در معنای عام خود به معنای گمشدگان است، اما در معنای خاص به معنای این است که احساس درد نداریم.

وی در ادامه افزود: پس باید یک فرایند طولانی را طی کنیم تا به معنای خاص آن برسیم، اما در اینجا باید جمله معروف نیچه را مطرح کنم که می‌گوید «نیهیلیزم دم در ما است که ایستاده است»، او معتقد است که آینده ما نیهیلیزم است، همچنین اگر بخواهیم در مورد معانی نیهیلیزم حرف بزنیم و بگوییم که به انفعالی و فعال تقسیم می‌شود باید توجه داشته باشیم که درست است، اما به حصر عقلی نیست، شاید تصویری که ارنست بوخ ترسیم می‌کند راه سومی در این زمینه باشد که به آن در ادامه خواهم پرداخت.

پورحسن تصریح کرد: نکته دیگر این است که به قول ایزوتسو عالم در حال غربی شدن است، البته این برنمی‌گردد به این که ما به این قضیه ملتفت باشیم یا نباشیم، بلکه این وضعیت محصول سوبجکتیویزم است که تنها مراد بنده در اینجا دکارت نیست بلکه مراد اروپا محوری است. مرحوم شریعتی در مورد اعلامیه حقوق بشر بحثی دارد که می‌گوید این اعلامیه واقعی نیست بلکه این اعلمایه سفید پوستان است نه همه بشر، یکی از مبانی سوبجکتیویزم فلسفی است، اما مبانی مهم آن اجتماعی است.

وی بیان کرد: فکر می‌کنم این دیدگاه درستی که می‌گوید نیهیلیزم در حال گسترش است و تمام عالم را در بر می‌گیرد، البته که نیچه از نیهیلیزم اروپایی سخن می‌گوید، ولی من می‌گویم ممکن است این درست باشد، اما به لحاظ معنا سراسر عالم را در برمی‌گیرد و منحصر به اروپا نیست.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: نکته دیگر در مورد نیهیلیزم این است که تصور نمی‌کنم که نیهیلیزم اروپایی و ... و اینگونه نیست که اگر در جامعه‌ای دین باشد نیهیلیزم وجود ندارد و این نیز به معنای کنار زدن دین و اخلاق نیست و ممکن است که بگویند غربی‌ها اخلاقی‌تر هستند، اما اگر به فراز بیاییم و از بیرون نیهیلیزم را بخوانیم می‌توانیم آن را درمان کنیم، اما اگر در جوف آن باشیم در واقع در درون آن به حیات ادامه می‌دهیم.

وی در ادامه بیان کرد: در اینجا می‌خواهم از ارنست بلوخ کمک بگیرم که وضع کنونی ما چیست، بلوخ در مورد وضع کنونی و آینده بحثی دارد و جمله او این است که می‌گوید «وضعیت کنونی ما مبهم، تاریک و بحرانی است، ما به جای دیگر، به زندگی دیگر و به حیات و موقف دیگر چرخش می‌کنیم»، و این می‌تواند دیدگاه اتوپیایی را تشکیل دهد که خطرناک است، لذا راه درمان این است که وضعیت کنونی و آینده را بشناسیم. همچنین نکته مهم این است که نباید صلح بر مبنای اتوپیا باشد، چراکه در این صورت خشونت‌آفرین خواهد بود و به غیر از فلسفه نمی‌توان به صلح اندیشید.

پورحسن تصریح کرد: زندگی اکنون ما به منزله «نه هنوز» است، به این معنا که نتوانسته‌ایم آن امکان‌های انسانی که در اختیار داریم را شکوفا کنیم، بنابراین به آن‌ها دست نیافته‌ایم و، چون دست نیافته‌ایم لحظه زیسته را اکنون تجربه نشده تلقی می‌کنیم، بلوخ می‌گوید «لحظه الآن ما تاریکی است که به دنبال آینده هستیم، اما اگر در تاریکی تصمیم بگیریم به دنبال اتوپیا خواهیم بود، پس صلح ما نیز می‌تواند خوفناک باشد که به معنای نه جنگ است، در حالی که صلح نه جنگ نیست».
وی در ادامه افزود: نکته ابتدایی که اشاره کردم این بود که لحظه اکنون لحظه تاریکی است، از حیث هستی شناختی این لحظه مبهم است در اینجا است که زندگی از دست رفت دیده می‌شود و یک نوع ولع برای آینده وجود دارد که موجب می‌شود با این واقعیت اتوپیا بسازیم.

پورحسن در ادامه به بحث صلح اشاره بیان کرد: مناقشه عمده من در اینجا بین کانت و هگل است، اما می‌خواهم نظر لویناس را نیز مطرح کنم که بزرگترین اشکال او به این دو نفر این بود که آن‌ها درون مفاهیم فلسفی گرفتار بودند و اخلاق برای آن‌ها مهم نبود و درک کرده بود که فهم نادرست از دیگری نیهیلیزم را به وجود آورده است و صلح نیز از قِبل فهم صحیح از دیگری به وجود می‌آید.

وی تصریح کرد: کانت مدون‌ترین بحث را در حوزه بین‌الملل با رساله صلح پایدار مطرح کرده است و معتقد است که جنگ یک تجربه زیسته است و نیهیلیزم نیز به جنگ منتهی می‌شود، آن زمان جامعه آلمان تشنه صلح بود و در عرض دو هفته نسخه‌های این رساله تمام شد، در ایران نیز می‌توان چنین کاری انجام داد و مانند این است که ایران ۲۰۵۰ را بنویسیم و پیش بینی کنیم که در ۱۰ سال آینده آیا با عربستان دچار جنگ می‌شویم یا خیر و چطور باید این مسئله را مدیریت کنیم که می‌توان از این رویارویی نظامی جلوگیری کرد، از طرف دیگر الجابری می‌گوید از عقل ایرانی باید دور شویم و باید به عقلانیت عربی بپردازیم که خشونت پرور است.

پورحسن بیان کرد: کانت در چاپ دوم این کتاب می‌گوید آیا می‌توانیم در مورد صلح بحثی در مورد سازگاری اخلاق و سیاست داشته باشیم و آیا مجبور هستیم که سیاست را به معنای عالم ذیل قدرت تفسیر کنیم؟ وی در این رساله نسبت بین اخلاق و قدرت را بیان می‌کند و می‌گوید بی دلیل فکر می‌کردیم که بین این دو ناسازگاری وجود دارد و باید میان این دو سازش ایجاد کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: مهم‌ترین پیشنهاد او برای رسیدن به صلح این است که باید از وضع طبیعی یا پیشاقانون بیرون آییم و به عقل جمعی پناه ببریم که آن را به قرارداد اجتماعی می‌شناسیم، وضع طبیعی منجر به جنگ می‌شود و می‌گوید که کسی که قدرت بیشتری دارد جنگ راه می‌اندازد، در واقع اداره معطوف به قدرت یعنی انتهایی وجود ندارد.

وی در ادامه افزود: پس یک بحث فلسفی میان کانت و هگل وجود دارد که یکی صلح پایدار را می‌نویسد و یکی هم به مفهوم فلسفی می‌پردازد. باید توجه داشت که ذات انسان جنگ نیست بلکه وقایع و رخداد‌ها موجب جنگ می‌شود، عبارتی شهید مطهری دارد که می‌گوید «این فهم نادرستی است که بگوییم تضاد و جنگ در ذات بشر است و اصل بر این است همانطور که دیدگاه مارکس بر این بوده است».

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: همچنین خواجه نصیرالدین طوسی نیز در اوصاف الاشراف خود عبارتی دارد که می‌گوید «جامعه ما وضع خوفناکی دارد که اخلاق مساوی با خارج و واقع شده است»، خواجه معتقد است کسی که مال و مکنتی دارد این مال مساوی با اخلاق شده و به این دلیل به او احترام می‌گذراند و مبنا برای اخلاقی بودن این مسائل است، در واقع این مسئله مهمی که در این جامعه دانش را به یک امر عینی مانند ثروت و ... تقلیل می‌دهند و احترام‌ها نیز بر مبنای فهم نادرست از اخلاق است.

پورحسن در ادامه تصریح کرد: لویناس کسی است که عنوان می‌کند بنیاد فلسفه چیست و قرار است که چه مسئله‌ای را حل کند و می‌گوید پروژه اصلی آن اخلاق است و فیلسوفی بزرگ است که پروژه اخلاقی دارد، ممکن است گفته شود که فرضا ابن سینا به اخلاق نپرداخته، اما این صحیح نیست و باید بگویم که سه رساله در مورد اخلاق دارد و می‌گوید مهم‌ترین مسئله من اخلاق است و در واقع زمانی است حرف را می‌زند که دولت حاکم تلاش می‌کرده با زور و اجبار برای خود مشروعیت درست کند.

وی در پایان سخنان خود بیان کرد: باید بذر‌های فلسفه را برای توجه به صلح مهیا کنیم تا این که این بذر‌ها جوانه بزنند، در واقع برای آینده و برای صلح راهی جز فهم حقیقی دیگری نداریم.

بنابر این گزارش، در ادامه مراسم سیدجواد میری و اسدالله رحمان‌زاده نیز به ایراد سخن پرداختند، اما بیژن عبدالکریمی، محمدعلی مرادی و حسن محدثی هر یک به دلایلی نتوانستند در این نشست حاضر شوند.

گزارش از مرتضی اوحدی

انتهای پیام

فصلنامه پژوهش‌های نهج‌البلاغه به ایستگاه 55 رسید


گروه اندیشه ــ شماره 55 فصلنامه علمی ـ پژوهشی «پژوهش‌های نهج‌البلاغه» وابسته به بنیاد بین‌المللی نهج‌البلاغه منتشر شد.
فصلنامه پژوهش‌های نهج‌البلاغه به ایستگاه 55 رسید

به گزارش ایکنا؛ مقاله «بررسی وضعیت احوال عرفانی در نهج‌البلاغه» به قلم بخشعلی قنبری، مقاله «نقش معارف حِکمی در اخلاق عملی انسان بر اساس آموزه‌های نهج‌البلاغه» نوشته محمد رضا صمدی فروشانی؛ یارعلی کرد فیروزجائی، مقاله «تحلیلی بر سازوکار‌های عملی اقتصاد مقاومتی در نهج‌البلاغه با تکیه بر وظایف دولت» تالیف حمزه علی بهرامی؛ سمیه مهدیه از جمله مقالات این شماره از فصلنامه است.

همچنین مقاله «زمینه‌های شفافیت اطلاعات و عدالت اقتصادی از دیدگاه نهج‌البلاغه» نوشته رضا حاجیان حسین آبادی؛ مصطفی دلشاد تهرانی؛ محمدرضا امینی حاجی آبادی، مقاله «سبک تعامل امام علی (ع) با اقلیت‌های مذهبی» به قلم محمدتقی گل‌محمدی، مقاله «اصول و موازین شورانگیزی در خطبه جهاد نهج‌البلاغه» نوشته لیلا وثیقی؛ مهرناز گلی؛ ولی اله حسومی، مقاله «چرایی برجستگی قتل عثمان و انتساب آن به امیرمؤمنان (ع) با تأکید بر نگاه نهج‌البلاغه» تالیف محمد علی پرهیزگار؛ رحمان عشریه دیگر مقالات این فصلنامه است.

 
یادآور می‌شود، فصلنامه پژوهشهای نهج‌البلاغه، به صاحب امتیازی بنیاد بین المللی نهج‌البلاغه، مدیر مسئولی سید جمال الدین دین پرور، سردبیری عبد الله موحدی محب، مدیر اجرایی، سیدحسن محمدی منتشر می‌شود.
 
برای مشاهده اصل مقالات اینجا کلیک کنید.
 
 
انتهای پیام
 

نقش رابطه تبیینی در فهم بهتر کتب مقدس


گروه اندیشه ــ در کارگاه «تعقل نصی» مطرح شد که اگر رابطه تبیینی را بین کتب آسمانی برقرار بدانیم که در قرآن مورد تصریح قرار گرفته است، می‌توانیم کتب آسمانی را با توجه به هم بهتر بفهمیم.

 به گزارش ایکنا؛ کارگاه «تعقل نصی» بعد از ظهر امروز ۱۰ تیر در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با ارائه کروت ریچاردسون از دانشگاه McMaster، محسن فیاض‌بخش، پژوهشگر حوزه ادیان و محمد قندهاری، پژوهشگر حوزه ادیان در سالن اندیشه این پژوهشگاه برگزار شد.

فیض‌بخش در آغاز ارائه خود گفت: ما در این کارگاه خواهیم دانست که مطالعات مقایسه‌ای کتاب مقدس در اوایل قرن بیستم چگونه به سمت مطالعه تقریبی‌تر متون پیش رفته است. به این منظور این ارائه از چهار بخش تشکیل شده است. در بخش اول نشان خواهیم داد که چگونه این امکان به وجود آمده است که در ادیان ابراهیمی به سمت مطالعه تطبیقی برود. در ارائه دوم و سوم از منظر اسلامی و مسیحی این روند مورد توجه قرار خواهد گرفت. در بخش چهارم داستان گوساله سامری در تورات و قرآن به صورت کارگاهی و تطبیقی مطالعه قرار خواهد گرفت.

وی افزود: نتیجه بخش اول این است که فضاهایی به وجود آمده که ادیان ابراهیمی به صورت مقایسه‌ای مطالعه شوند. مسئله اینجا آن است که این روند جدیدی است که احیا شده است و از قرن ۱۸ تا ۲۰ مفهوم ادیان ابراهیمی در مطالعات ادیان افول کرده بود. آغاز مطالعه مقایسه‌ای ادیان ابراهیمی به آغاز اسلام باز می‌گردد. از ابتدای اسلام شما اگر مجموعه ارزشمند انتشارات ویل در خصوص تاریخ مناسبات اسلام و مسیحیت را ملاحظه کنید، مواجهه‌ این ادیان را ملاحظه خواهید کرد. تا قرن ۱۸ این مناسبات الهیاتی بوده است.

فیض‌بخش تصریح کرد: در قرن نوزدهم اتفاقاتی باعث می‌شوند این روند کلامی گسسته شود. امروز برای ما روشن است که این ادیان برای ما شباهت خانوادگی دارند. با ظهور دانشگاه به معنای جدید خود گسستی میان مطالعه اسلامی، یهودیت و مسیحیت روی داد. در برهه دیگری از این قرن مطالعات زبان‌شناختی جدید بیان کردند که ریشه زبان‌های سامی از زبان‌های هند و اروپایی جداست، و از این رو گسست بین این ادیان وجود دارد.

این پژوهشگر ادامه داد: در اواخر قرن نوزده مفهوم ادیان جهانی به وجود آمد که با توجه به پیروانی که دارند ایجاد شد. فضای مطالعات ادیان در اواسط یا اواخر بیست و از یک منظر دهه ۵۰ قرن بیستم میلادی را شروعی دوباره در توجه به مفهوم ادیان ابراهیمی دانست. در این زمان بود که یک کرسی مطالعات ادیان ابراهیمی در دانشگاه آکسفورد و کمبریج شکل گرفت. نزدیک شدن مطالعات الهیاتی دین به مطالعات علمی دین این رویکرد را تقویت کرد.

وی با بیان اینکه یکی از عوامل تقویت‌کننده این رویکرد جدید افول پوزیتیویسم بود، گفت: به طور عام این تصور که ما باید به سمت علم متقن برویم و روشی واحد برای مطالعه ادیان وجود دارد افول یافت و با تجربه‌هایی مانند جنگ جهانی فضای بازی به وجود آمد که امکان این را می‌داد که ما فضای بدیلی برای مطالعه هر پدیده‌ای داشته باشیم. شما نمی‌توانستید برای مثال در فلسفه الهیات فلسفی داشته باشید، اما با افول پوزیتیویسم این امکان به وجود آمد.

فیض‌بخش تصریح کرد: در انسان‌شناسی به قول ریچاردسون تا قبل از دهه ۵۰ نوعی جانورشناسی بوده است، اما فضاهای جدیدی پس از پایان سیطره علمی به وجود آمد و مدل‌های نوینی از مطالعه ادیان از این حیث به وجود آمد.

وی ادامه داد: آیا به لحاظ الهیاتی جریان جدید را می‌توان توجیه کرد؟ از منظر اسلامی می‌توان با مدلی فهم از قرآن بین اسلام و مسیحیت به مطالعات جدید پرداخت.

دو رویکرد سنتی در فهم عهدین

قندهاری در آغاز ارائه خود گفت: از منظر اسلامی چه رویکردهایی نسبت به این وجود دارد که یک مسلمان بخواهد عهدین را بفهمد. به لحاظ سنتی دو رویکرد افراطی و تفریطی وجود داشته و بین مبلغین مسیحی و مستشرقین تلاش این بوده که شباهت‌های اسلام و مسیحیت مصادره به اقتباس قرآن و مسیحیت بشود. مسلمانان نیز تلاش می‌کردند که دست روی تفاوت‌های این دو بگذارند.

وی تصریح کرد: یک مومن به قرآن باید از مطالعات تطبیقی استفاده کند. خود قرآن در خصوص رابطه با عهدین چه نظری دارد؟ در آیه ۴ سوره ابراهیم و آیه ۱۹ سوره مائده و یا هر جا صحبت از ارسال رسل و تعلیل این مسئله است، معمولا علت اصلی تببین ذکر شده است. علت معمولا «تبین لکم» است. این تبیین در مواردی که آمده بسیار مجمل آمده است و به دو معنای متمایز کردن و آشکار شدن آمده است. در خود قرآن آیاتی که در ذیل داستان گاو بنی اسرائیل نوع سوال کلمه «یبین» را تشریح می‌کند. تبیین در واقع آشکار کردن با متمایز کردن است.

وی افزود: در خود قرآن می‌بینیم این مفهوم توضیح داده شده است. برای مثال در آیات ۳۶- ۳۹ نحل این بحث توضیح داده شده است. اجمالا در آیه ۶۴ نحل اختلافات تبیین می‌شود. کویپرس به دنبال نشان دادن بلاغت سامی در قرآن است و نشان می‌دهد که همان طور که دیگر اقوام سامی از نوعی نظمی حلقوی و غیر متقارن تبعیت می‌کردند، قرآن هم از همان نظم تبعیت می‌کند. این مدل ارائه متن کمک به فهم متن می‌کند. از آنجا که ساختار ذهن ما یونانی است، متن از نظر ما نامنظم است.

قندهاری تصریح کرد: با روش کویپرس می‌توان به فهم مراد خداوند از تبیین دست یافت. با کنار هم قرار دادن آیات ۱۵ و ۱۹ سوره مائده می‌توان به فهم دقیق‌تری دست یافت. مفهوم ارسال رسل، مفهوم تبیین و مفعول تبیین آمده است. در آیه ۴۳ سوره نحل مفهوم تبیین آمده است. در اینجا مفسرین بحث را به قرآن، حجیت قرآن و تفسیر نبوی برده‌اند. در اینجا «نزل علیهم» به آیه قبل باز می‌گردد و شاهد آن بیست آیه بعد است که در آن موارد اختلافی موضوع تبیین ذکر شده است. قرآن نازل شده است تا پیامبر بر اساس آن کتب ادیان ابراهیمی را تفسیر کند.

وی با اشاره به آیه ۱ سوره نمل گفت: قرآن با خود ارجاعی که انجام داده است، چهار داستان از انبیای پیشین نقل کرده و در آیه ۷۶ بیان می‌شود که «یقص علی بنی اسرائیل». از نگاه خود قرآن، قرآن مبین کتب انبیای پیشین است و مخاطب هم بعضا اهل کتاب معرفی می‌شود یا در سوره یونس نیز بیان شده است که تفصیل کتاب آمده و در کنار آیات دیگر متوجه می‌شویم که قرآن تصدیق کتبی است که پیش‌تر آمده است و تبیین آنهاست.

قندهاری ادامه داد: در فرازهایی از سوره مائده، عیسی‌بن مریم مصدّق تورات خوانده شده است و در خصوص قرآن بیان شده است که قرآن نیز مصدق کتب دیگر است و خداوند می‌خواهد بگوید وقتی من رسولی را ارسال می‌کنم به دنبال این هستم که حرف رسل گذشته تصدیق شده و آنچه در کتب پیشینیان مورد اختلاف بوده است، حل شود. اگر رابطه تبیینی بین کتب آسمانی را برقرار بدانیم که در قرآن مورد تصریح قرار گرفته است، می‌توانیم کتب آسمانی را با توجه به هم بهتر بفهمیم.

در ادامه این نشست ریچاردسون سخنان خود را به صورت آنلاین و به زبان انگلیسی ارائه کرد.

انتهای پیام


بستن