گروه خبری اقتصادی

واحدهای اعتباری «شباهنگ شهریار» و «انقلاب شهریار» فاقد مجوز بانک مرکزی هستند


گروه اقتصاد ــ بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای به هموطنان هشدار داد: «واحد اعتباری شرکت تعاونی روستایی شباهنگ شهریار» و «واحد اعتباری شرکت تعاونی روستایی انقلاب شهریار»، بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی و به صورت غیرقانونی مبادرت به عملیات بانکی کرده‌اند.
واحدهای اعتباری «شباهنگ شهریار» و «انقلاب شهریار» فاقد مجوز بانک مرکزی هستند

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط‌عمومی بانک مرکزی، دو واحد اعتباری با نام‌های شباهنگ و انقلاب وابسته به شرکت‌های تعاونی روستایی با همین عناوین در شهرستان شهریار و حومه بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی اقدام به عملیات بانکی (جذب سپرده از عموم مردم، ارائه تسهیلات و...) کرده‌اند.

از این رو ضروری است هموطنان عزیز به منظور جلوگیری از به مخاطره افتادن اموال خود، با در نظر داشتن غیرقانونی بودن انجام عملیات بانکی توسط دو واحد اعتباری مذکور، از سپردن دارایی‌های خود به آن خودداری کنند.

در غیر این‌صورت، بانک مرکزی هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال تضییع حقوق مشتریان این واحدهای اعتباری، به خصوص استرداد وجوه نخواهد داشت.

لازم به ذکر است بانک مرکزی از طریق مراجع قضایی نسبت به پیگیری موضوع اقدام کرده است.

ضمناً بار دیگر از هموطنان گرامی درخواست می‌شود پیش از سپرده گذاری در بانک&zwnj ها و موسسات اعتباری، با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی به نشانی WWW.CBI.IR از فهرست بانک‌ها و موسسات اعتباری مجاز اطلاع پیدا کنند.
انتهای پیام

تأکید رهبر معظم انقلاب بر میانداری دولت در عرصه اقتصاد


گروه اقتصاد ــ معاون اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: رهبر معظم انقلاب در جلسه با هیئت دولت تأکید داشتند که در میدان اقتصادی میانداری با دولت است و همه قوا و نهادها همکاری لازم را خواهند داشت.
تأکید رهبر معظم انقلاب بر میانداری دولت در عرصه اقتصاد

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، محمد نهاوندیان امروز سه‎شنبه در پایان جلسه هیئت دولت در پاسخ به سوالی درباره وجود نقشه راه و وحدت تیم اقتصادی گفت: با توجه به شرایط ویژه‌ای که ما در اقتصاد خود داریم خوشبختانه بیش از پیش ضرورت هماهنگی حاصل شده است.
وی با اشاره به تدبیر رهبر معظم انقلاب درباره تشکیل جلسات شورای عالی هماهنگی اقتصادی گفت: با توجه به اینکه در برخی از مسائل لازم است تصمیمات سریع اتخاذ شود این جلسات برای ارتقا سطح هماهنگی، ظرفیت جدیدی را ایجاد کرده است.
معاون اقتصادی رییس جمهوری اضافه کرد: تاکنون بیش از چهار جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا تشکیل شده است؛ در این جلسات از تمامی ظرفیت کارشناسی سه قوه از جمله مراکز پژوهشی قوا استفاده می شود.
نهاوندیان به اصلاح نظام بانکی بعنوان یک همگرایی محتوایی در میان سه قوا اشاره کرد و افزود: مرکز پژوهش های مجلس و بانک مرکزی در این مورد کار کرده‌اند.
وی بحث نقدینگی، تورم و تنظیم بازار را از دیگر موضوعات مهم دانست و گفت: این مسائل در هفته‌های گذشته در دستور کار قرار گرفته است؛ این شرایط ضرورت هماهنگی را بیشتر مورد توجه قرار داده است که باید مغتنم شمرد
معاون اقتصادی رییس جمهوری به جلسه اخیر هیات دولت با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب در این جلسه تاکید داشتند که در این میدان میانداری با دولت است که مسائل اقتصادی همه قوا و نهادها همکاری لازم را خواهند داشت.
نهاوندیان با اشاره به نقش رسانه های در بحث افکار عمومی گفت: رسانه ها با توجه به ایجاد انطباق فضای واقعی با فضای اقتصادی، نقش بسیار برجسته ای بر عهده دارند، اگر چنین همگرایی وجود داشته باشد آسیب پذیری جامعه و اقتصاد ما نسبت به حوادثی که ممکن است پیش بیاید یا دیگرانی بخواهند تحمیل کنند، کمتر خواهد شد.
وی به مصوبه اخیر دولت در رابطه با تهاتر بدهی اشاره کرد و گفت: دولت در رابطه با تهاتر بدهی و مطالبات ۴ هزار میلیارد تومان تصویب شد؛ با توجه به مشکلات بخش خصوصی و بدهکاری و طلبکاری بخش خصوصی از دولت، بوسیله این مکانیزم یک روانسازی صورت می گیرد.
معاون اقتصادی رییس جمهوری به اشتغال روستایی هم اشاره کرد و گفت: در این ارتباط تصمیم گرفته شد معادل ریالی یک و نیم میلیارد دلار به این امر تخصیص داده شود که این امر می تواند باعث ایجاد جوش و خروش در اشتغال روستایی، صنایع تبدیلی و خدمات شود.
نهاوندیان در زمینه شرکت‌های دانش بنیان هم گفت: درباره این موضوع حرکت بسیار خوبی در جریان است، به نظر می‌رسد اگر ما از این نعمت هم‌اندیشی و همگرایی خوب استفاده کنیم وضع واقعی اقتصاد ما کاملاً ظرفیت رشد و امید به آینده را به ما می‌دهد.
وی درباره ترمیم تیم اقتصادی گفت: طبعا تصمیم‌گیری هم در محتوای این موضوع و هم زمان آن، با رئیس‌جمهور است، هر زمانی که ایشان شرایط را برای مطلب مناسب تشخیص دهند حتما تصمیم می‌گیرند و دستور می دهند.
معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری درباره اطلاع وی از این تصمیم گفت: طبعا وقتی تصمیم گرفته شود همه خبردار خواهند شد.
انتهای پیام

غالب اجناس عرضه‌شده به حجاج در عربستان بی‌کیفیت و گران‌تر از داخل است


گروه اقتصاد ــ لاهوتی اظهار کرد: اکثر اجناسی که به حجاج فروخته می‎شد، چینی و با قیمت گران‌تر هستند؛ در حالی‎که بسیاری از همین اجناس را می‎توان در داخل ایران و با قیمت مناسب‌تر تهیه کرد.
غالب اجناس عرضه‌شده به حجاج در عربستان بی‌کیفیت و گران‌تر از داخل است

به گزارش ایکنا، هرساله در موسم حج، تعداد زیادی از حجاج ایرانی نیز به عربستان سفر می‎کنند و در ضمن این سفر هزینه‎های بسیاری انجام می‎دهند که بعضا غیرضرور به نظر می‌رسد. مدیریت هزینه‎های سفر حج همواره مورد اعتراض برخی منتقدان وضعیت فعلی بوده است و باید برای آن چاره‎ای اندیشیده شود. بخشی از این هزینه‌ها مربوط حمل و نقل است که اکنون عمده سفرها به وسیله شرکت‎های هواپیمایی خارجی و از جمله خود عربستان انجام می‎شود اما بخشی دیگر نیز مربوط به سوغاتی‎هایی است که می‎توان آنها را در داخل نیز تهیه کرد؛ موضوعی که مورد تأکید رئیس سازمان حج و زیارت هم قرار گرفته است.
مهرداد بائوج‌لاهوتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با ایکنا، درباره مدیریت اقتصادی سفر حج اظهار کرد: حج یک امر واجب است که شرایط خاص خود را دارد و البته باید به تفاوت حج واجب و عمره توجه کرد اما واقعیت امر این است که بنده معتقدم با توجه به شرایط سیاسی دو کشور ایران و عربستان اساسا نباید به دنبال انجام عمره مفرده باشیم؛ چرا که عموما درآمدهای حاصله خرج ضدیت با کشورمان می‌شود.
اعزام حجاج با ایرلاین‌های داخلی انجام شود
وی افزود: در شرایط کنونی ضرورتی ندارد با این مسائل اقتصادی و همچنین اختلافاتی که بین ایران و عربستان وجود دارد به حج عمره برویم. درباره مدیریت هزینه‎ها هم باید به دو بخش توجه کنیم که یکی به خود سازمان حج و زیارت به عنوان متولی امر مربوط می‎شود. این سازمان به عنوان متولی حمل و نقل باید تلاش کند اعزام مسافر با ایرلاین‎های داخلی صورت گیرد، به جای اینکه از ایرلاین‌های عربستان یا سایر کشورها استفاده شود.
لاهوتی گفت: به نظرم این توانایی در کشور ما وجود دارد که حمل مسافران حج با ایرلاین‌‎های داخلی انجام شود. در خود عربستان هم می‎توان هزینه‌هایی که بر عهده سازمان حج و زیارت است را مدیریت کرد؛ چراکه بخش زیادی از مدیریت هزینه سفر حج در اختیار افراد نیست و رهبر معظم انقلاب هم بر این بخش یعنی وظایف سازمان حج و زیارت در زمینه مدیریت مصرف تأکید کرده‎اند.
اجناسی که به حجاج فروخته می‌شوند گران‌تر از داخل هستند
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به نقش مردم در مدیریت هزینه‌های سفر حج اشاره کرد و یادآور شد: در فرهنگ ما، مسئله‌ای به نام سوغاتی وجود دارد که از دیرباز وجود داشته و کسانی‌که به زیارت می‎روند این خریدها را انجام می‌دهند و تبدیل به بخشی از فرهنگ ما شده است که نمی‎توانیم آن را حذف کنیم اما مسئله این است که اکثر این اجناسی که از عربستان خریداری می‎شوند با قیمت ارزان‌تر در ایران وجود دارند.
نماینده لنگرود در خانه ملت با اشاره به سفر خود به مکه تأکید کرد: خود بنده در سفری که به مکه داشتم، مشاهده کردم که اکثر اجناسی که به حجاج فروخته می‎شد، چینی و با قیمت گران‌تر بودند؛ در حالی‎که بسیاری از همین اجناس را می‎توان در داخل ایران و با قیمت مناسب‌تر تهیه کرد. بنده پیشنهاد می‎کنم کسانی‎که قصد سفر حج واجب را دارند، یا قبل از اعزام در همین بازار ایران، این سوغاتی‎ها را تهیه بسته‌بندی کنند تا وقتی‌که برگشتند، آن را به عنوان سوغاتی ببرند.
حجاج سوغاتی خود را در ایران تهیه کنند
وی ادامه داد: با این اقدام، هم کمکی به اقتصاد داخلی ما صورت می‌گیرد و هم اینکه مردم فرهنگ اهدای سوغاتی خود را حفظ کرده‎اند. نکته دیگر این است که در بحث حمل و نقل و جابه‌جایی مسافر در عربستان هم سختی‎های بسیاری وجود دارد. خود بنده مشاهده کرده‌ام که جابه‌جایی اجناس خریداری شده تا فرودگاه و در نهایت رساندن آن به ایران دردسرهای بسیاری دارد اما حجاج می‎‏توانند سبک‌بال بروند و سبک‎بال هم برگردند.
لاهوتی با اشاره به امکان تأسیس فروشگاه‌هایی برای ارائه سوغاتی به حجاج در داخل فرودگاه‌های ایران گفت: سازمان حج و زیارت می‎تواند چنین شرایطی را یا در فرودگاه یا در سایر فروشگاه‎های داخل شهر فراهم کند. حتی می‎توان در بازارهای ایران، قراردادها و تفاهم‎نامه‎هایی مابین سازمان حج و زیارت و فروشگاه‌ها امضاء شود و اجناس با قیمت مناسب‌تر در اختیار حجاج قرار گیرد و کمکی هم به تولید داخلی صورت گیرد.
منتخب مردم لنگرود در خانه ملت یادآور شد: بنابراین راه‎حل‌های زیادی برای مدیریت این هزینه‌ها وجود دارد. بنده نمی‌خواهم بگویم باید حتما الزام کنیم که این اتفاق در فرودگاه رخ دهد اما این‌ کار قابلیت ساماندهی دارد.

حجاج باید ارز آزاد تهیه کنند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره ارز حجاج نیز اظهار کرد: همانگونه که عرض کردم کسانی‎که حج واجب می‎روند استطاعت مالی لازم را دارند؛ بنابراین خرید ارز دولتی یا آزاد تفاوت چندانی برای وی ندارد و حتما باید ارز آزاد خریداری کند. اتفاقا همین مسئله می‎تواند تبدیل به عامل بازدارنده‎ای شود که در عربستان خرید نکنند.
انتهای پیام

مبارزه با فرار مالیاتی در اولویت برنامه‌های ماست/ تلاش برای برقراری عدالت اجتماعی


گروه اقتصاد ــ تقوی‌نژاد با اشاره به اینکه مبارزه با فرار مالیاتی در اولویت برنامه‌های سازمان امور مالیاتی است، گفت: با جدیت کامل در خصوص مبارزه با فرار مالیاتی برنامه‌ریزی صورت گرفته است.
مبارزه با فرار مالیاتی در اولویت برنامه‌های ماست/ تلاش برای برقراری عدالت اجتماعی

به گزارش ایکنا، به نقل از رسانه مالیاتی ایران، سیدکامل تقوی‌نژاد که میزبان وزیر اموراقتصادی و دارایی و معاونین ایشان در اجلاس سراسری مدیران مالیاتی کشور بود، با ارائه گزارشی از عملکرد نظام مالیاتی در حوزه ‌های مختلف و همچنین دستاوردها وتوفیقات این سازمان، مهمترین برنامه‌ها و جهت گیری‌های این دستگاه را تبیین کرد.
وی با اشاره به اینکه مهمترین جهت‌گیری سازمان امور مالیاتی کشور در سال‌های اخیر، اعتمادآفرینی، مودی‎مداری، برقراری عدالت اجتماعی، مبارزه با فرار مالیاتی و تعامل حداکثری با مردم بوده، گفت: در سال جاری سازمان امور مالیاتی کشور به این سمت که یک دستگاه محبوب باشد حرکت کرده و ماحصل اقدامات صورت گرفته آن بوده که امسال در خرداد و تیرماه شاهد بیشترین مشارکت مردم در پرداخت مالیات با کمترین تنش و مسئله ای بودیم.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه کارآیی این دستگاه صرفا به وصول درآمدها محدود نمی‌شود، گفت: تسهیل خدمات رسانی به مردم و رضایتمندی آنان از مجموعه اقدامات این دستگاه، معیار مهمی برای کارآیی این دستگاه است.
تقوی نژاد با اشاره به اینکه سال گذشته تقریبا ۱۰۰ درصد درآمدهای مالیاتی محقق شد، گفت: امسال با مجموعه تحولات صورت گرفته در نظام مالیاتی و همچنین تشدید مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی، شناسایی مودیان جدید و رسیدگی جدی به معوقات و مطالبات مالیاتی، قصد داریم درآمدهای مالیاتی پیش بینی شده را محقق کنیم و البته در این مسیر، لازم است رعایت بخش های مختلف اقتصادی به ویژه تولید، صادرات و اشتغال را بنماییم.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه بر انجام تجدید نظر جدی در خصوص وضعیت معافیت های مالیاتی در کشور تاکید و خاطرنشان کرد: معافیت بخش بزرگی از تولید ناخالص داخلی از مالیات، باعث شده نتوان متناسب با ظرفیت اقتصاد کشور، مالیات وصول کرد.
تقوی نژاد با اشاره به وضعیت برجام و فشارهای آمریکا بر اقتصاد ایران گفت: در این شرایط حساس باید بیشترین حمایت از نظام مالیاتی صورت بگیرد و همه دستگاه ها و بخش های اقتصادی، یکپارچه و هم افزا عمل کنند.
وی همچنین از آمادگی این دستگاه برای برون‌سپاری مالیات نقل و انتقال املاک خبر داد و گفت: زیرساخت‌های این اقدام به طور کامل ایجاد شده و هر زمان که سازمان ثبت اسناد و املاک آمادگی خود را اعلام کند این فرایند به این سازمان برون سپاری خواهد شد.

انتهای پیام

راهکار قرآن برای پیروزی در جنگ اقتصادی/ 700 اقتصاددان در خزانه‌داری آمریکا اقتصاد ایران را رصد می‌کنند


گروه اقتصاد ــ مدیرگروه بانکداری اسلامی دانشگاه خوارزمی اظهار کرد: ما جرمی مرتکب نشده‎ایم که جهان علیه ما بسیج شود بنابراین باید روحیه خود را حفظ کرده و بر توان داخلی تکیه کنیم؛ چراکه وعده قطعی قرآن است که مؤمنان با تکیه بر توان داخلی و ایمان به وعده‎های خداوند حتما به پیروزی خواهند رسید.
راهکار قرآن برای پیروزی در جنگ اقتصادی/ 700 اقتصاددان در خزانه‌داری آمریکا اقتصاد ایران را رصد می‌کنند

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامعلی معصومی‎نیا، مدیرگروه بانکداری اسلامی دانشگاه خوارزمی، در گفت‌وگو با ایکنا، به بیان نکاتی درباره لوازم و ویژگی‌های تشکیل اتاق جنگ اقتصادی در کشور پرداخت و اظهار کرد: زمانی جهان دو قطبی بود و رقابتی نزدیک میان آمریکا و شوروی وجود داشت اما اکنون جهان تک‌قطبی شده و آمریکا تبدیل به قلدر جهان شده است؛ بنابراین همه را بر علیه جمهوری اسلامی ایران بسیج کرده است و مدام با ناوهای جنگی خود دیگران را می‌ترساند.
وی افزود: زمانی علیه رژیم‌های آمریکایی انقلاب می‌شد اما اکنون معمولا از این اتفاقات رخ نمی‌دهد. گرچه کشورهایی همانند چین از لحاظ اقتصادی بسیار پیشرفت کرده‌اند اما اراده و انگیزه مقابله اقتصادی با آمریکا را ندارند و در مقابل زورگویی‌های آمریکا ایستادگی نمی‎کنند؛ چراکه اراده و ایدئولوژی ندارند.
معصومی‎نیا عنوان کرد: آمریکا با تأسیس نهادهایی همانند WTO به سایر کشورها فشار اقتصادی وارد می‌کند. زمانی برخی از مسئولان داخلی خود ما می‌گفتند با ورود با سازمان تجارت جهانی همه مشکلات ما برطرف می‌شود اما مشاهده می‌کنیم که کشورهایی همانند چین و روسیه هم که عضو این سازمان هستند با فشار آمریکا مواجه شده و آمریکا همه قوانین اقتصادی را زیر پا می‌گذارد.
مدیرگروه بانکداری اسلامی دانشگاه خوارزمی تأکید کرد: تنها قدرتی که در مقابل آمریکا ایستاده است، جمهوری اسلامی ایران است. البته این به معنای جنگ رو در رو با آمریکا نیست بلکه ما هژمونی و سلطه مستقل آنها را پذیرا نیستیم. کشوری همانند چین از لحاظ اقتصادی قوی شده اما از لحاظ فرهنگی و ایدئولوژی در مقابل غرب ضعیف است و تنها کشوری که پرچمدار مبارزه با استکبار است، ایران است.
وی افزود: کره شمالی در مقطعی در مقابل غرب ایستاد اما رهبر جدید آنها فردی ضعیف و فاقد ایده است بنابراین در مقابل آنان کوتاه آمد. جمهوری اسلامی همواره در مقابل قلدرها ایستاده و حامی مظلومان بوده است و به همین دلیل است که آمریکا قدرت ایران را برنمی‌تابد و در این راستا به گفته خود هیلاری کلینتون، داعش را برای مقابله با ایران ایجاد کردند و تنها کشوری که توانست اقتدار داعش را از بین ببرد جمهوری اسلامی ایران بود.
معصومی‎نیا عنوان کرد: آمریکا روزی التماس می‎کرد که ما وارد مذاکره شویم اما اینکار را نکردیم و اکنون هم معتقدند که با مذاکرات هسته‎ای، ما را به زانو در آورده‌اند؛ در حالی‎که تنها کشوری که از خود حرف و ایده دارد و در مقابل جنایات آمریکا ایستادگی کرده است، جمهوری اسلامی ایران است و آنان به خوبی به قدرت ما پی برده‌اند؛ بنابراین به این نتیجه رسیده‌اند که فقط از راه اقتصادی می‌توانند وارد مبارزه با ما شوند و اینکه رهبر معظم انقلاب فرمودند اتاق این جنگ اقتصادی در وزارت خزانه‌داری آمریکا است کاملا درست است.
این پژوهشگر اقتصاد اسلامی یادآور شد: آنان می‎دانند که تمام وابستگی ما به درآمد نفتی است بنابراین گفتند که باید راه فروش این نفت را ببندیم و همچنین سایر مشکلات اقتصادی ما را شناسایی کرده‌اند و از این راه وارد می‌شوند. البته اشکال اساسی در اقتصاد ما این است که در بین مسئولان نگاه زیادی به خارج از کشور وجود دارد در حالی‌که ما راه دور زدن تحریم‌ها را پیدا کرده‌ایم.
مدیرگروه بانکداری اسلامی دانشگاه خوارزمی تأکید کرد: در وزارت خزانه‌داری آمریکا حدود ۷۰۰ اقتصاددان مشغول فعالیت هستند و تمام مشکلات اقتصادی، روحیات مردم و مسئولان، مصرف‌گرایی و ذائقه‎های مردم ما در زمینه اقتصادی را به صورت دقیق درآورده‌اند و در دوره رئیس جمهور جدید آمریکا این جنگ اقتصادی به حد اعلای خود رسیده است. نکته مهمی که باید به آن اشاره کنم این است که معتقدم ترامپ از امثال کلینتون بهتر است؛ چراکه وی چهره نفاق آمریکا را نشان می‎داد در حالیکه چهره عریان کفر همانند ترامپ بهتر از چهره نفاق است.
وی افزود: آمریکا قصد تحریم نفت و سیستم بانکی ما را دارد و کشورهایی که مبادله‌ای با ایران برقرار کند را مورد مجازات قرار می‎دهد. در این شرایط ما نیازمند دفاع اقتصادی هستیم و اگر بپذیریم کشورمان وارد جنگ اقتصادی شده است باید الگوهای دوران جنگ تحمیلی را مورد توجه قرار دهیم.
معصومی‎نیا عنوان کرد: طبق قرارداد برجام، ما امتیازهایی دادیم و قرار شد آنان تحریم‌ها علیه ایران را برطرف کنند اما به وعده خود عمل نکردند. البته جنگ اقتصادی علیه ایران سال‌هاست وجود داشته و نباید بابت آن هراسان شویم. امام خمینی(ره) فرمودند همه جهانخواران پشت صدام هستند اما بسیاری این سخن را باور نمی‌کردند تا زمانی‌که صدام به کویت حمله کرد و مفهوم سخن امام راحل مشخص شد؛ چراکه هرکدام از اروپایی‎ها، یکدیگر را به قوی کردن صدام متهم می‎کردند.
این پژوهشگر اقتصاد اسلامی یادآور شد: اکنون برخی از عوامل سیاستگذاری در راستای ارتباط گسترده با جهان غرب در حال استعفا هستند اما بهتر است اعتراف کنند که سیاست‎های اقتصادی آنها اشتباه بوده است و به فکر تقویت روحیه مردم باشند، نه اینکه اعلام کنند اقتصاد ما مشکل دارد و در حال فروپاشی است. مگر در زمان جنگ تحمیلی همه جهان بر علیه ما بسیج نشدند؛ بنابراین باید مردم ما این موضوع را درک کنند که مبارزه اقتصادی ترسی ندارد.
معصومی‎نیا عنوان کرد: خداوند در قرآن کریم می‎فرماید: «الْأَعَزُّ مِنْهَا الْأَذَلَّ وَلِلَّهِ الْعِزَّةُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلْمُؤْمِنِینَ وَلَكِنَّ الْمُنَافِقِینَ لَا یَعْلَمُونَ؛ قطعا آنكه عزتمندتر است آن زبون‏تر را از آنجا بیرون خواهد كرد ولى عزت از آن خدا و از آن پیامبر او و از آن مؤمنان است لیكن این دورویان نمى&rlm ‎دانند». (المنافقون/ ۸). باید به توان داخلی و وعده‎های خداوند ایمان داشته باشیم. ما جرمی مرتکب نشده‎ایم که جهان بر علیه ما بسیج شود بنابراین باید روحیه خود را حفظ کرده و بر توان داخلی تکیه کنیم.
این پژوهشگر اقتصاد اسلامی یادآور شد: بنده معتقدم خطر اصلی علیه ما تحریم‎های آمریکا و دونالد ترامپ نیست بلکه خطرات اصلی که جمهوری اسلامی را تهدید می‏کند عوامل داخلی همانند فساد، تبعیض، دنیاگرایی، بی‎تفاوتی، حال کار و تلاش نداشتن است. اینها خطر است و باید از آنها ترسید و اگر با تکیه بر توان داخلی در این راستا حرکت کنیم، لطف خداوند هم شامل حال ما خواهد شد.
مدیرگروه بانکداری اسلامی دانشگاه خوارزمی به بیان لوازم موفقیت در جنگ اقتصادی پرداخت و تأکید کرد: ما در این شرایط باید چند اقدام مهم انجام دهیم. اولین اقدام، مبارزه با فساد است؛ چراکه باعث بی‌تفاوت شدن مردم می‌شود و این بسیار خطرناک است بنابراین نظام باید یک مبارزه جدی با فساد اقتصادی را در پیش بگیرد. اکنون در بین مردم سخنان بسیاری در مورد حقوق‌های نجومی مسئولان و وضعیت فرزندان آنها وجود دارد؛ بنابراین نظام باید به صورت صادقانه این موارد را شفاف کند تا آنهایی که اتهام دروغ است روشن شده و آن مواردی هم که فساد واقعی است مورد مجازات قرار گیرند.
وی افزود: در چنین مواقعی مردم پشت‌گرم خواهند شد و اعتماد عمومی افزایش پیدا می‎کند. امیرالمؤمنین(ع) به مالک اشتر می‌نویسد: خواص را رها کن و توده مردم را دریاب؛ چراکه خواص دیر قانع شده و با راحتی دچار فساد می‌شوند و موقعی‌که مشکلی برای تو به وجود بیاید، پشت تو را خالی می‌کنند اما توده مردم به کم قانع هستند و هنگام نیاز، حکومت خود را راضی می‎کنند؛ بنابراین نظام باید در مورد سخنانی‌که درباره آقازاده‎ها و رانت‌ها گفته می‌شود شفاف‌سازی کند.

قرآنی تکیه بر توان داخلی/ ترامپ و کلینتون دو روی یک سکه‎اند" src="https://www.images.telexiran.com//NewsImages/iqna/۹a۵۵۲۸۸۶-fd۲b-۴fc۷-۹e۷b-۴۹۹۵۰۹۹۵۶f۹a.jpg" alt="مصداق قرآنی تکیه بر توان داخلی/ ترامپ و کلینتون دو روی یک سکه‎اند" width="۶۳۱" height="۴۲۰" align="">
معصومی‎نیا عنوان کرد: شواهد زیادی دال بر فساد برخی مسئولان وجود دارد که اگر قوه قضائیه با آن برخورد کند منجر به بازسازی اعتماد مردم می‎شود. اقدام دیگری که باید انجام شود مبارزه با قاچاق است. رهبر معظم انقلاب بارها فرموده‎اند که کالای قاچاق باید آتش زده شود اما متأسفانه به این خواسته به خوبی عمل نشده است.
این پژوهشگر اقتصاد اسلامی یادآور شد: آمار واردات بی‌رویه کالاهای بُنجل و مصرفی یکی از عوامل ورشکستگی بسیاری از واحدهای تولیدی است که باید با آن هم برخورد صورت گیرد. اقدام دیگر در راستای پیروزی در جنگ اقتصادی، توجه به اقتصاد مقاومتی است که رهبر معظم انقلاب به آن اشاره کرده‌اند اما سال‌هاست که به دلیل نگاه به خارج توجه چندانی به اقتصاد مقاومتی صورت نمی&zwnj گیرد.
مدیرگروه بانکداری اسلامی دانشگاه خوارزمی تأکید کرد: اصل مهم در اقتصاد مقاومتی، واگذاری اقتصاد به مردم است و یقین بدانید اگر به این مواردی که اشاره کردم به خوبی عمل شود هیچ کس نمی‌تواند آسیبی به اقتصاد ما برساند. یکی از برنامه‌های خوبی که سال ۷۶ در عرصه اقتصادی تدوین شد، طرح ساماندهی اقتصادی بود اما متأسفانه پیگیری نشد و رهبر معظم انقلاب هم به اجرایی نشدن آن اعتراض کردند. اگر چنین طرحی مجددا مورد توجه قرار گیرد بسیاری از مشکلات اقتصادی ما برطرف می‌شود.
معصومی‌نیا ادامه داد: اگر ما وابستگی شدیدی به درآمدهای نفتی داشته باشیم و این درآمدها برای مدتی قطع شود، توان پرداخت حقوق کارمندان خود را هم نخواهیم داشت اما اگر مردم بدانند که با ریاضت‌کشی، افق روشنی پیش روی آنهاست قطعا همکاری لازم را خواهند و این به نفع دولت هم هست. برخی از دولت‌های دنیا، رانتیر هستند و پشت آنها به یک منبع درآمد طبیعی گرم است و پاسخگوی مردم نیستند؛ چراکه وابستگی به مردم ندارند اما در کشورهایی که به مالیات متکی هستند، دولت مجبور است به مردم اتکا کند و فساد را کاهش دهد.
مدیرگروه بانکداری اسلامی دانشگاه خوارزمی در پایان گفت: یکی از مشکلاتی که در کشورمان با آن مواجه هستیم این است که سبک زندگی متصدیان امور از سبک زندگی مردم جدا شده است و تا زمانی‌که مسئولی ریاضت نکشیده باشد نمی‏‎تواند وضعیت زندگی مردم عادی را درک کند. بنابراین خلاصه سخن بنده این است که اگر می‎خواهیم با جنگ اقتصادی دشمن مقابله کنیم باید مبارزه جدی با فساد صورت گیرد و توجه به اقتصاد مقاومتی، همسویی مسئولان با مردم، انضباط مالی دولت و همچنین وجهه همت خود را تولید ثروت در داخل قرار دهیم.
انتهای پیام

نشست «صفر تا صد انتشار اوراق بهادار اسلامی در بازار سرمایه» برگزار می‌شود


گروه اقتصاد ــ بیستمین نشست تخصصی مالی اسلامی با عنوان «صفر تا صد فرایند انتشار اوراق بهادار اسلامی در بازار سرمایه» سه‌شنبه هفته آینده برگزار می‌شود.
نشست «صفر تا صد انتشار اوراق بهادار اسلامی در بازار سرمایه» برگزار می‌شود

 به گزارش ایکنا، این نشست با سخنرانی غلامرضا ابوترابی، مدیر عامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه برگزار می‌شود. 

این نشست در روز سه‌شنبه، دوم مردادماه ۹۷، ساعت ۱۵ به میزبانی گروه راهبران اقتصادی آرمان، به نشانی میدان آرژانتین، خیابان وزرا، خیابان شهید عماد مغنیه، پلاک ۸،، طبقه ۶ برگزار خواهد شد.

از تمامی پژوهشگران، فعالان و علاقه‌مندان حوزه مالی اسلامی برای حضور در این نشست دعوت شده است.

انتهای پیام


بستن