تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

واحدهای اعتباری «شباهنگ شهریار» و «انقلاب شهریار» فاقد مجوز بانک مرکزی هستند


گروه اقتصاد ــ بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای به هموطنان هشدار داد: «واحد اعتباری شرکت تعاونی روستایی شباهنگ شهریار» و «واحد اعتباری شرکت تعاونی روستایی انقلاب شهریار»، بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی و به صورت غیرقانونی مبادرت به عملیات بانکی کرده‌اند.
واحدهای اعتباری «شباهنگ شهریار» و «انقلاب شهریار» فاقد مجوز بانک مرکزی هستند

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط‌عمومی بانک مرکزی، دو واحد اعتباری با نام‌های شباهنگ و انقلاب وابسته به شرکت‌های تعاونی روستایی با همین عناوین در شهرستان شهریار و حومه بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی اقدام به عملیات بانکی (جذب سپرده از عموم مردم، ارائه تسهیلات و...) کرده‌اند.

از این رو ضروری است هموطنان عزیز به منظور جلوگیری از به مخاطره افتادن اموال خود، با در نظر داشتن غیرقانونی بودن انجام عملیات بانکی توسط دو واحد اعتباری مذکور، از سپردن دارایی‌های خود به آن خودداری کنند.

در غیر این‌صورت، بانک مرکزی هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال تضییع حقوق مشتریان این واحدهای اعتباری، به خصوص استرداد وجوه نخواهد داشت.

لازم به ذکر است بانک مرکزی از طریق مراجع قضایی نسبت به پیگیری موضوع اقدام کرده است.

ضمناً بار دیگر از هموطنان گرامی درخواست می‌شود پیش از سپرده گذاری در بانک‌‌ها و موسسات اعتباری، با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی به نشانی WWW.CBI.IR از فهرست بانک‌ها و موسسات اعتباری مجاز اطلاع پیدا کنند.
انتهای پیام

منبع: قرآن

تلاش امام حسین(ع) برای احیای اقتصاد اسلامی/ مقابله با احتکار کالا


گروه اقتصاد ــ کارشناس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی با بیان اینکه سیدالشهداء(ع) تلاش داشتند مقوله‎هایی همانند اقتصاد اسلامی و عدالت اقتصادی را زنده کنند، اظهار کرد: امام حسین(ع) آن چیزی که به دست می‎آوردند را سریعا در جایی که باید مصرف می‎شد مصرف می‎کردند و هرگز کالایی را در منزل انباشته نمی‎کردند و در سیره ایشان مبارزه با احتکار از جایگاه والایی برخوردار بوده است.
تلاش امام حسین(ع) برای احیای اقتصاد اسلامی/ مقابله با احتکار کالا

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدآیت‌الله احمدی، کارشناس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، در گفت‎وگو با ایکنا، به بیان نکاتی درباره سیره اقتصادی امام حسین(ع) پرداخت و اظهار کرد: همه ائمه(ع) نور واحد و پیرو سیره پیامبر اسلام(ع) هستند و اصولی بر سیره آنها حاکم است که از سیره رسول مکرم اسلام(ع) نشئت می‌گیرد و امام حسین(ع) نیز وقتی قصد آغاز قیام دارند و عده‌ای در مورد اهداف این قیام سؤال می‎کنند، آن حضرت می‌فرمایند که می‎خواهم به سیره جدم رسول خدا(ص) و سیره پدرم امیرالمؤمنین(ع) عمل کنم.

اهمیت عدالت اقتصادی در سیره سیدالشهداء(ع)

وی افزود: یکی از ابعاد سیره رسول خدا(ص) و امیرالمؤمنین(ع) بُعد اقتصادی است که مؤلفه و ویژگی اصلی آن هم عدالت اقتصادی است. امام حسین (ع) می‎فرمایند: «فَاِنَّ السُنَّهَ قَدْ اُمیتَتْ، وَ اِنَّ الْبِدْعَهَ قَدْ اُحْیِیَتْ»؛ یعنی سنت رسول خدا(ص) از بین رفته و بدعت‎ها زنده شده است. این مقوله‎ای است که شامل همه ابعاد از جمله اقتصاد است و ایشان تلاش داشتند که مقوله‎هایی همانند اقتصاد اسلامی و عدالت اقتصادی را زنده کنند.

احمدی ادامه داد: عدم وجود عدالت اقتصادی، جامعه را به افول می‎کشاند و این سخن امام می‌تواند ناظر بر این بُعد هم باشد. اگر بخواهیم به طور اخص در مورد سیره اقتصادی سیدالشهداء(ع) صحبت کنیم، شاید مصادیق و نمونه‌ها چندان زیاد نباشد و در منابع زیاد گزارش نشده باشد اما از چنین سخنانی می‌توان اصول را به دست آورد. به عنوان مثال وقتی حاکمی همانند یزید فاسد و فاسق شد، دیگر برای وی فرقی ندارد که مردم در چه وضعیت اقتصادی هستند و همه اصول را زیر پا می‎گذارد.

انفاق به نیازمندان

کارشناس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات شرعی یادآور شد: با روی کار آمدن یک شخص فاسد، ممکن است جامعه از جهت دین، سیاست، اقتصاد و سایر ابعاد افول کند و سلامت اقتصادی از بین برود. یکی از ابعاد سیره اقتصادی امام حسین(ع) همت و تلاش به عنوان پایه اول اقتصاد است و ایشان همانند پدر بزرگوار خود امیرالمؤمنین(ع) بر روی زمین کار می‌کردند؛ چراکه حکومت از ایشان سلب شده و فرصت بیشتری برای کار بر روی زمین‎هایی که از امیرالمؤمنین یا فاطمه زهرا(س) بر جای مانده بود داشتند و لذا این زمین‎ها را آباد کرده و بهره‌وری آن را افزایش می‌دادند.

وی اظهار کرد: امام حسین(ع) در بسیاری از موارد زمین یا باغی را می‌بخشیدند یا به فقیری هدیه می‌کردند و این نشان می‎دهد که سیدالشهداء(ع) در عین تلاش و زحمتی که به خرج می‎دادند به فکر نیازمندان نیز بوده‌اند. حتی بعد از شهادت ایشان نیز همانند سایر ائمه(ع) آثار پینه و زخم بر روی بدن آن حضرت قابل مشاهده بوده است که امام سجاد(ع) می‎فرمایند این اثر انفاق‌ها و کیسه‌هایی است که پدرم شبانه به دوش می‎کشید و به خانه فقرا و نیازمندان می‎بردند.

مقابله با احتکار کالا

احمدی گفت: مورد دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که تمام اهل بیت(ع) به‌ویژه امام حسین(ع) آن چیزی را که به دست می‎آوردند سریعا در جایی که باید مصرف می‎شد مصرف می‎کردند و هرگز کالایی را در منزل انباشته نمی‎کردند و در واقع در سیره ایشان مبارزه با احتکار از جایگاه والایی برخوردار بوده است.

این پژوهشگر سیره معصومین(ع) تأکید کرد: تعبیری وجود دارد که وقتی ابوهشام قناد، کالایی را برای امام می‎بردند، ایشان فورا آن را می‎بخشیدند و یا خرج خانواده و نیازمندان می‎کردند. در سیره سایر ائمه(ع) نیز مقابله با احتکار و انباشت کالا وجود داشته است و همواره به یاران و همراهان خود امر می‎فرمودند که از احتکار پرهیز کنند.

وی عنوان کرد: اگر امروزه نیز چنین رویه‎ای در پیش بگیریم و دارای چنین بینش و رفتاری باشیم باعث می‎شود جامعه از التهاب بیرون بیاید و فشار گرانی‎ها و مشکلات اقتصادی کنونی کاهش پیدا می‎کند اما متأسفانه مشاهده می‏‌کنیم عده‎ای با هجوم به بازار، کالای بسیاری تهیه کرده و بسیاری از کالاهای مورد نیاز مردم نایاب یا کم‎یاب می‎شود؛ بنابراین باید سیره اقتصادی ائمه(ع) را الگوی زندگی خود قرار دهیم.

انتهای پیام

منبع: قرآن

شرکت‌های استارت‌آپی؛ موتور محرک اقتصادی


گروه اقتصاد ــ محمدی، نقش تکنولوژی و دانش فنی را در بازار سرمایه بسیار قوی ارزیابی کرد و گفت: امروزه در بعضی کشورها معاملات الگوریتمی تا 80 درصد معاملات را به خود اختصاص می دهند.
شرکت‌های استارت‌آپی؛ موتور محرک اقتصادی

 به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه، شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار کرد: مباحث مربوط به تکنولوژی‌های مالی، فین تک‌ها، هوش محاسباتی و سرفصل‌هایی که در دانشگاه‌ها در حوزه ریاضیات مالی پی‌گیری می‌شود، نقش بسیار اساسی در معاملات روزمره دارند.

دبیر شورای عالی بورس همچنین بازار سرمایه کشور را به لحاظ تنوع صنایع، شرکت‌های مختلف و از نظر سطح افشا بسیار مناسب توصیف کرد و افزود: این ویژگی‌ها فرصت خوبی برای شرکت‌های خارجی است تا در بورس کشور سرمایه‌گذاری کنند و هم اکنون نیز کدهای متعددی مربوط به سرمایه‌گذاران خارجی وجود دارد که امیدواریم در آینده توسعه بیشتری در این بخش داشته باشیم.

محمدی در خصوص حمایت سازمان بورس و اوراق بهادار از شرکت های استارتاپی هم گفت: معتقدم که شرکت های استارتاپی جایگاه بسیار ممتازی در بازار سرمایه کشور دارند؛ هم به لحاظ اینکه گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری هستند و هم اینکه سرریز تکنولوژیک این شرکت ها می تواند به شرکت های دیگر که سرمایه محور هستند کمک کند. از این جهت می توان گفت شرکت های استارتاپی که غالبا به جهت تکنولوژی و بهره وری پیشتاز هستند، به عنوان موتور محرک رشد کشور و اقتصاد آن عمل می کنند .

دبیر شورایعالی بورس افزود: شرکت های استارتاپی دو اثر دارند: یکی اثر اختصاصی خود آنهاست که می توانند با رشد مناسب برای سرمایه گذاران، بازده خوبی را ایجاد کنند. دوم اثر سرریز آنها که می تواند به مدرن سازی شرکت هایی که فعالیت های خود را سنتی و کلاسیک شکل داده اند، کمک کند. لذا؛ جایگاه استارتاپ ها در بازار سرمایه، جایگاه ممتازی است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همواره در کنار بازار سرمایه بوده و نقش حمایتی از این بازار داشته است، ادامه داد: فرابورس ایران ماموریت اختصاصی دارد که شرکت های استارتاپی را در بازار سرمایه جذب و آنها را فعال تر کند که خوشبختانه با کمک معاونت علمی و فنی ریاست جمهوری، این هدف با قوت دنبال می شود .

محمدی در پاسخ به سوالی درباره حجم شرکت های دانش بنیان در بورس هم گفت: اگرچه سرمایه دانش بنیان ها عموما کمتر از شرکت های سرمایه محور یا شرکت های سنتی است، با این حال تعداد دانش بنیان ها در بازار سرمایه رو به افزایش است و شرکت های زیادی نیز برای حضور در این بازار درخواست داده اند که درخواست آنها در دست بررسی است .

وی اظهار کرد: مقوله ای که در رابطه با شرکت های دانش بنیان بیش از دیگر مباحث زمان می برد، پی گیری ثبت این شرکت هاست، البته امید می رود به سرعت تعداد این شرکت ها زیاد شود. البته برخی از این شرکت ها بر روی تابلوی معاملات حضور ندارند، اما در تولید نرم افزارهای بازار سرمایه و نوشتن الگوریتم های معاملات کمک می کنند، در مجموع می توان گفت که شرکت های دانش بنیان حضور بسیار خوبی در کشور و بازار سرمایه دارند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، با بیان اینکه اخیرا انتشار اوراق بهادار توسط شرکت های بورسی شتاب خوبی گرفته، افزود: ترجیح سازمان بورس و اوراق بهادار و بازار سرمایه، تامین مالی بخش خصوصی است اما طبق قوانین و مقررات، دولت هم تامین مالی مناسبی را از طریق بازار سرمایه انجام داده است.

به گفته محمدی، سال قبل خودرویی‌ها و شرکت‌هایی که در حوزه فلزات اساسی فعالیت دارند، تامین مالی‌های بسیار خوبی از بازار سرمایه انجام دادند، به طوری که شرکت‌های خودرویی به تنهایی حدود 3000 میلیارد تومان از بازار سرمایه، جذب منابع داشتند.

انتهای پیام

منبع: قرآن

گزارش هفتگی فرابورس ایران/ عرصه سه اسناد خزانه اسلامی جدید


گروه اقتصاد ــ از رویدادهای مهم هفتگی مربوط به بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس می‌توان به عرضه اسناد خزانه اسلامی در 3 نماد معاملاتی «اخزا705»، «اخزا711» و «اخزا 712» اشاره کرد که ارزش این سری از اخزاها در مجموع 34 هزار و 360 میلیارد ریال است.
گزارش هفتگی فرابورس ایران/ عرصه سه اسناد خزانه اسلامی جدید

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران، شاخص کل فرابورس ایران که از ارتفاع 1579 واحدی در آخرین روز کاری هفته گذشته به قله تاریخی 1771 واحدی در پایان هفته جاری صعود کرد، بازدهی خود را از آغاز شهریورماه به 14 درصد و از ابتدای سال به 62 درصد رسانید.
در هفته منتهی به 23 شهریورماه علاوه بر کانال‌شکنی آیفکس، ارزش بازاری فرابورس نیز از ابتدای هفته 12 درصد رشد کرد و بدین ترتیب میزان رشد ارزش بازار فرابورس از ابتدای سال 97 به 41 درصد رسید.
همچنین علاوه بر رشد چشم‌گیری حجم و ارزش مبادلات کل فرابورس، تمامی بازارهای فرابورس ایران طی این هفته کاری معاملات مثبت و درنتیجه عملکردی سبز را رقم زدند. از این رو در پی دادوستد 5 هزار و 187 میلیون ورقه بهادار به ارزش 30 هزار و 980 میلیارد ریال طی 5 روز کاری هفته، حجم و ارزش این دادوستدها نسبت به هفته گذشته به ترتیب 29 و 54 درصد افزایش یافت.
در میان بازارهای اصلی فرابورس، بازار اول با رشد 64 درصد حجم و افزایش 75 درصدی ارزش مبادلات، بهترین عملکرد هفتگی را از خود نشان داد و میزبان نقل‌وانتقال 571 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 480 میلیارد ریال بود.
در بازار دوم نیز معامله گران با دست به دست کردن یک هزار و 760 میلیون سهم به ارزش 7 هزار و 135 میلیارد ریال، به ترتیب رشد 18 و 52 درصدی را در حجم و ارزش دادوستدهای این بازار رقم زدند.
از رویدادهای مهمی که در بازار دوم طی این هفته به وقوع پیوست، عرضه اولیه 15 درصد از سهام شرکت عطرین نخ قم در نماد «نطرین» بود که هر سهم آن در جریان عرضه، 4914 ریال قیمت خورد.
همچنین شرکت بیمه معلم پس از احراز تمامی شرایط پذیرش از تاریخ20 شهریور 97 به عنوان یکصد و هشتاد و یکمین نمادمعاملاتی (یکصد و دومین شرکت در بازار دوم) در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج شد.
تابلوهای معاملاتی بازار پایه طی سومین هفته کاری شهریورماه در مجموع میزبان جابه‌جایی 2 هزار و 746 میلیون سهم بودند که ارزش این حجم از دادوستدها بر 6 هزار میلیارد ریال بالغ شد. نگاهی به متغیرهای بازار پایه نشان می‌دهد که حجم، ارزش و تعداد مبادلات این بازار طی یک هفته کاری به ترتیب 30، 63 و 31 درصد افزایش یافته است.
در این میان تابلو «الف» بازار پایه، افت کمتر از 20 درصدی حجم و ارزش مبادلاتی را نسبت به هفته قبل و در سمت مقابل تابلوهای «ب» و «ج» این بازار، رشد این متغیرها را تجربه کردند.
در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط نیز شاهد افزایش چشم‌گیر حجم و ارزش دادوستدها بودیم به طوری که با مبادله 13 میلیون و 160 هزار سهم به ارزش 73 میلیارد ریال، حجم و ارزش دادوستدهای این بازار نسبت به هفته قبل بیش از سه برابر شد.
در سمت دیگر بازار، معامله‌گران اوراق به خریدوفروش 97 میلیون ورقه بهادار به ارزش 16 هزار و 221 میلیارد ریال در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس اقدام کردند و بدین ترتیب حجم و ارزش دادوستدهای هفتگیِ این بازار نزدیک به 50 درصد رشد کرد.
در این بازار، 17 میلیون ورقه بدهی به ارزش 14 هزار و 484 میلیارد ریال، 80 میلیون ورقه ETF به ارزش یک هزار و 454 میلیارد ریال و 430 هزار ورقه تسهیلات مسکن به ارزش 283 میلیارد ریال تغییر مالکیت یافت که حجم و ارزش تمامی این مبادلات نسبت به هفته گذشته افزایش یافته است.
عرضه 3 اخزا به ارزش 58 هزار و 800 میلیارد ریال
از رویدادهای مهم هفتگی مربوط به بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس می‌توان به عرضه اسناد خزانه اسلامی در 3 نماد معاملاتی «اخزا705»، «اخزا711» و «اخزا 712» اشاره کرد که ارزش این سری از اخزاها در مجموع 34 هزار و 360 میلیارد ریال است.
همچنین قرار بود در آخرین روز کاری هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم اوراق «اخزا704» عرضه شود که مدیر عملیات بازار و اعضای فرابورس از موکول شدن عرضه این اوراق به شنبه 24 شهریورماه خبر داد.
در نهایت رصد ارزش معاملات خرد صنایع فرابورسی نشان می‌دهد که ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام به تفکیک گروه‌های صنعت به 14 هزار و 432 میلیارد ریال رسیده است که 16 و 15 درصد از این ارزش مبادلاتی به ترتیب به گروه‌های فلزات اساسی و محصولات شیمیایی اختصاص یافته است. جایگاه‌های سوم و چهارم از نظر بیشترین سهم از ارزش مبادلات خرد صنایع فرابورسی را نیز گروه‌های فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای و پیمانکاری صنعتی در اختیار گرفتند.
انتهای پیام

منبع: قرآن

کتاب «درآمدی بر جامعه‌شناسی مصرف» منتشر شد


گروه اقتصاد ــ کتاب «درآمدی بر جامعه‌شناسی مصرف»، اثر پیترکوریگان، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه دوبلین است که توسط دکتر شایسته مدنی‌لواسانی در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات ترجمه شده است.
کتاب «درآمدی بر جامعه‌شناسی مصرف» منتشر شد

به گزارش ایکنا؛ این کتاب با نگاهی به ظهور تاریخی «مصرف» از دیدگاه‌ سیاسی، اقتصادی و اخلاقی، توسعه مصرف را به‌ مثاب? یکی از اجزای مهم در زندگی روزمره بررسی و با رویکردهای جامعه‌شناختی، نظریات مصرف و عملکردهای مصرفی در حوزه‌های خاص و مختلف تبیین می‌کند. پژوهشگر این اثر، مصرف را با معنای اجتماعی در ارتباط می‌داند و آن را جایی برای بیان تمایزات اجتماعی تلقی می‌کند.

از ویژگی‌های بارز این اثر آن است که خواننده را با نظریات اصلی و شاخه‌های مهم جامعه‌شناسی مصرف آشنا می‌کند. نویسنده همچنین با تلفیق این نظریات با پژوهش‌های کاربردی و با استناد به پژوهش‌های مرجع و معتبر در حوزه‌های تخصصی به ارائه نتایج می‌پردازد.

«اشیاء، کالاها و غیرکالاها»، «مغازه‌ها و خریدکردن»، «تبلیغات»، «مجلات زنان»، «خانه»، «غذا و نوشیدنی»، «توریسم»، «بدن» و «مد و پوشاک» برخی از عناوین فصل‌های این کتاب است.

یادآور می‌شود، کتاب «درآمدی بر جامعه‌شناسی مصرف» در 383 صفحه و با قیمت 29 هزار تومان از سوی انتشارات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات روانه بازار نشر شده است.

کتاب «درآمدی بر جامعه‌شناسی مصرف» منتشر شد

منبع: قرآن

اختصاص یک میلیارد دلار برای حفظ و توسعه اشتغال/ نظر سران سه قوه برای تقویت نظارت بانک مرکزی


گروه اقتصاد ــ شورای عالی هماهنگی اقتصادی یک میلیارد دلار برای حفظ و توسعه اشتغال موجود اختصاص داد.
اختصاص یک میلیارد دلار برای حفظ و توسعه اشتغال/ نظر سران سه قوه برای تقویت نظارت بانک مرکزی

به گزارش ایکنا؛ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، در جلسه امروز، یکشنبه 18 شهریور، این شورا که با حضور رؤسای قوای مقننه و قضاییه و به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی تشکیل شد؛ اختصاص یک میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای حفظ و توسعه اشتغال مصوب شد.

بر این اساس؛ مبلغ مذکور از سه طریق حمایت از واحدهای تولیدی فعال، بازسازی بافت‌های فرسوده شهری و نیز نوسازی ناوگان حمل و تقل شهری و بین شهری؛ و با تعیین و تامین یارانه مربوط به سود تسهیلات بانکی برای تقویت سرمایه در گردش واحدهای متقاضی، در راستای حفظ و توسعه اشتغال موجود اختصاص خواهد یافت.

در این جلسه همچنین رؤسای قوای سه‌گانه پیشنهادها و راهکارهای نظارت قوی‌تر بانک مرکزی بر بانک‌ها و کنترل نقدینگی در مسیر ارتقای تولید داخلی و همچنین الزامات و راه‌های جدید مدیریت و تنظیم بازار را مورد بررسی قرار دادند.

انتهای پیام

منبع: قرآن
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟