گروه خبری اقتصادی

فشارهای اقتصادی برای وادارکردن ایران به مذاکره است/ هشدار به محتکران


گروه سیاسی ــ آیت‌الله امامی‌کاشانی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به اظهارات اخیر ترامپ درباره اقتصاد ایران، گفت: آیا یک ایرانی با وجدان می‌پذیرد کاری کند که آسیبی به اقتصاد برسد تا عده‌ای سوء‌ استفاده کنند؟ این وضعیتی است که الان دشمنان بر روی آن مانور می‎دهند و همه تلاش آنها برای وادار کردن ایران به مذاکره است.
فشارهای اقتصادی برای وادارکردن ایران به مذاکره است/ هشدار به محتکران

به گزارش ایکنا، آیت‌الله محمد امامی‌کاشانی، عضو مجلس خبرگان رهبری، امروز 19 مرداد، در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران، با بیان اینکه بحثم در این خطبه درباره مسائل و مشکلاتی است که در خطبه اول عرض کردم اما در این خطبه بیشتر به نقاط سیاسی آن می‎پردازم، گفت: مسئله‎ای که الان در کشور وجود دارد این است که با دشمنی مواجه هستیم که از تمام خبرهای دروغ و درست سوء استفاده می‌کند.
وی افزود: قبلا ترامپ گفته بود حاضر به مذاکره هستیم و در همین هفته هم همین سخن را تکرار کرده و گفته است اقتصاد ایران به شکل سریع، وضعیت بدی پیدا کرده است، ما حاضریم ملاقات کنیم و مهم نیست که موافقت کنند یا خیر.
خطیب جمعه تهران اظهار کرد: این جمله که وی می‌گوید اقتصاد ایران سریعا دچار آسیب شده است را آیا یک ایرانی با وجدان می‌پذیرد که کاری کند تا آسیبی به اقتصاد برسد تا عده‌ای سوء‌ استفاده کنند. این وضعیتی است که الان دشمنان بر روی آن مانور می‎دهند و همه تلاش آنها برای وادار کردن ایران به مذاکره است.
آیت‌الله امامی کاشانی عنوان کرد: مواضع ایران همان است که رهبر انقلاب از اول بیان کرده‌اند و بر فرض اگر ایران مذاکره هم کند، آنها زیر وعده و وعید خود می‌زنند.
وی ادامه داد: روزنامه واشنگتن پست اخیرا نوشته است؛ ترامپ در 558 روز گذشته 4229 بار دروغ گفته و پیمان شکسته است و باز می‌گوید در دو ماه اخیر 970 بار دروغ گفته و پیمان خود را شکسته است. این گزارش می‌گوید با حساب ریاضی وی هر روز بیش از 7 دروغ می‌گوید و آن را نقض می‌کند.
عضو مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: امام صادق(ع) از حضرت مسیح نقل می‌کند؛ کسی که دروغ وی زیاد باشد، بها ندارد و سبک است، بنابراین ترامپ بر طبق آن چیزی که دنیا و همین کلام حضرت مسیح نشان می‌‌دهد، اصلا ارزش ندارد. ما در برابر چنین فضایی قرار گرفته‌ایم که آمریکا، صهیونیسم و بن سلمان تصمیم گرفته‌اند دنیای اسلام را به هم بریزند.
خطیب جمعه تهران اظهار کرد: ما باید بیدار و هشیار باشیم و وحدت کلمه داشته باشیم و وظایف خود را به خوبی انجام دهیم. مسئولان، مردم، بخش خصوصی باید به وظایف خود عمل کنند. رهبر انقلاب در پیام به دولت می‌فرمایند: مسئله بانک‌ها و مخصوصا نقدینگی به یک کارگروه دانا، حساس، پرکار، خطرپذیر و شجاع نیاز دارد بنابراین دولت کارگروهی قوی و فعال تشکیل دهد و شب و روز برای مسئله بانک‎ها و نقدینگی چاره‎اندیشی کنند و نگذارند که این نقدینگی به سمت مسکن، طلا و ارز برود.

امام جمعه موقت تهران، در پایان سخنان خود عنوان کرد: رعایت این دستورالعمل که صریحا اعلام شده است برای دولت یک ضرورت است؛ چراکه در شرایط جنگ اقتصادی هستیم و آن هم برای کشوری که ام القرای جهان اسلام است؛ بنابراین وظیفه و تکلیف ماست که از منابع کشور به نحو احسن استفاده کنیم.

بنابر این گزارش، آیت‎الله امامی کاشانی در خطبه اول نماز جمعه این هفته تهران، ضمن دعوت خود و دیگران به تقوای الهی اظهار کرد: بحث پیرامون کلمه فساد و مفسد است که در قرآن کریم، هر دو کلمه آمده است؛ فساد را راغب در مفردات اینگونه تعریف می‌کند که اگر چیزی از نقظه اعتدال خارج شود، فساد است. وی می‌گوید این فساد ممکن است کم یا زیاد باشد.

وی ادامه داد: آنجا فساد بالاست که به عنوان مثال بگوئیم دو خدا برای جهان وجود دارد. فساد، چه در بدن و چه در روح آسیب‌زاست و دردها و رنج‌ها و مشکلات جسمی را در پی دارد. فساد در روج همانند عصبانیت و شهوت است و در امیال و استعدادها و درخواست‌‎ها باید حد اعتدال را در نظر بگیریم؛ چراکه حد اعتدال راه مقابله با فساد است.

خطیب جمعه تهران افزود: این فساد جامعه را مضطرب می‌کند. قرآن کریم می‌فرماید: شما مال را به سفها ندهید. مال، قوام جامعه و برای همه مردم است و به کس خاصی تعلق ندارد. زمین، صنعت و تولید از همه است و فقط کسی‌که این زمین را می‌کارد باید به اندازه زحمت خود برداشت و بهره داشته باشد و کسی‌که خانه را می‌سازد مالک آن می‌شود اما همه باید در حدی که خداوند معین کرده است حرکت کنند.

آیت‌الله امامی کاشانی با بیان اینکه استعداد برای مال و پول زیاد است اما باید این استعدادها مهار شود؛ چراکه در غیر اینصورت منجر به فساد می‌شود، تصریح کرد: ریشه فساد به بیان امام صادق(ع) سه چیز شامل حرص، آرزو و استکبار است. پیغمبر اسلام(ص) نیز می‌فرماید: آدم حریص به مقصد نمی‌رسد و مرگ او را می‌برد. همچنین وی همیشه نگران است که مبادا این مال از بین برود، کجا ببرد و کجا پنهان کند؛ بنابراین حریص، مضطرب و پریشان است.

وی افزود: در روایات ما و در تفسیر قمی از امام باقر(ع) نقل شده که کسانی‌که به این سیاهی فساد گرفتار هستند، ذلت، تمام وجود آنها را در بر می‌گیرد و در دنیا آبروی وی می‌رود اما مهم آخرت است. در روایت دیگری در کتاب کافی از امام صادق(ع) آمده است که به شبهایی که اتاق تاریک است دقت کنید، افرادی که در شهوت مال و جمع‌آوری اموال مردم به امید گران فروختن هستند، تاریکی آنها مرتبا بیشتر می‌شود؛ شب تاریک است اما تاریکی آنها بیشتر است.

آیت‌الله امامی کاشانی عنوان کرد: شیطان به گناه انسان زینت می‌دهد. تمام اموالی که احتکار می‌شود و بازار را دچار لطمه و اضظراب می‌کند، برای آن شخص در آخرت تبدیل به خانه‌ای با همان چهره سیاه می‌شود. اگر غذای انسان به ابزار برای عقل و خدا تبدیل شد، تبدیل به نور می‌شود اما برای اینکه خداوند نشان دهد که جسم چقدر زشت است، اینگونه تعبیر می‌کند که کسانی که با گناهان مردند در چاه توالت می‌افتند و این سرنوشت انسان حریص و طماع است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه این مربوط به یک جامعه عادی است اما کشوری که دور تا دور آن را دشمن فرا گرفته است، آیا انسان باید چنین کارهایی همانند احتکار انجام دهد؟ گفت: قطعا پیامد چنین اقداماتی در دنیا و آخرت معلوم است. از قوه قضائیه تشکر می‌کنم که مجددا بر مجازات مفسدان تأکید کردند؛ مجازات‌ها را باید جدی گرفت. صحیح نیست در شرایط جنگ اقتصادی، عده‌ای چنین فسادهایی را انجام دهد. ان‌شاءالله مسئولان قضایی کار خود را به خوبی انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: یکبار حضرت امام(ره) به بنده فرمودند هر کس به انقلاب بدی کند، آبروی خودش می‌رود. بنده این تهدید را به تمام سودجویان اعلام می‌کنم که زندگی خود و زن و فرزندتان را در دنیا و آخرت سیاه نکنید. این اقدامات بر روی فرزندان شما هم تأثیر خواهد گذاشت و در قیامت خواهید دید که بر روی نوه‌های شما هم تأثیر گذاشته است.

امام جمعه موقت تهران، در پایان خطبه اول تأکید کرد: کشور در سایه امام زمان(عج) است و بحمدالله از تمام این گردنه‌ها به سلامت عبور خواهد کرد و به دست ولی عصر(عج) خواهد رسید؛ چراکه از سرمایه‌هایی همانند خون شهدا بهره‌مند است.

قوه قضائیه برای مبارزه با مفسدان اقتصادی نیازمند اختیارات ویژه است/ جوّ زده نشویم


گروه اقتصاد ــ عضو هیئت‎علمی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: به خاطر حساسیت شرایط کنونی لازم است قوه قضائیه اختیارات ویژه بگیرد که بتواند سریع‎تر عمل کند و مقام معظم رهبری هم آن بندهایی که قوه قضائیه پیشنهاد کرده را تأیید فرمودند اما سفارش کردند که عدالت هم در کنار سرعت رعایت شود؛ چراکه ممکن است اگر سرعت به عنوان اصل قرار بگیرد، برخی از افراد به ناحق محکوم شوند.
قوه قضائیه برای مبارزه با مفسدان اقتصادی نیازمند اختیارات ویژه است/ جوّ زده نشویم

به گزارش ایکنا، رئیس قوه قضائیه، این هفته در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب با اشاره به جنگ اقتصادی دشمنان علیه ملت ایران و انجام برخی جرائم از سوی عده‌ای از اخلال گران و مفسدان اقتصادی در این شرایط همسو با اهداف دشمنان، درخواست کرد اجازه اقدامات ویژه در برخورد قاطع و سریع در چارچوب قانون مجازات اخلال‌گران در نظام اقتصادی کشور و قانون مجازات اسلامی داده شود. در این نامه پیشنهاد شده است که هرگونه تعلیق و تخفیف مجازات اخلال‌گران و مفسدان اقتصادی ممنوع باشد. رهبر انقلاب اسلامی با این پیشنهاد موافقت و تأکید کردند: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد و در مورد اتقان احکام دادگاهها دقت لازم توصیه شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد رجایی‌باغسیایی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، در گفت‎وگو با ایکنا، به بیان نکاتی این‌باره پرداخت و گفت: شرایط اقتصادی الان، شرایط ویژه‌ای است و واقعا اتفاقی که برای نرخ ارز در کشور ما رخ داده است، اتفاقی غیرعقلایی و غیراقتصادی است؛ بدین معنی که هرگز در اقتصاد ما چنین اتفاقی رخ نداده که ارزش پول ملی به یکباره تا این اندازه کاهش پیدا کند.
اقتصاد آزاد هم با انحصار مبارزه می‌کند
وی ادامه داد: مسئله‌ای که وجود دارد این است که عده‌‌ای به خاطر سودجویی و عده‌ای از مردم هم به خاطر ترس از اینکه ارزش پول آنها کاهش پیدا کند به بازار ارز و طلا هجوم آورده‌اند و از طرف دیگر، کسانی‌ همانند صادرکنندگان هم که دارای ارز هستند، به طمع سود بیشتر، پول خود را به بازار عرضه نمی‌کنند.
رجایی‌باغسیایی یادآور شد: در واقع آنهایی که از اقتصاد آزاد دفاع می‌کنند هم باید توجه داشته باشند که در اقتصاد آزاد هم باید عرضه و تقاضا به طور طبیعی اتفاق بیفتد، نه اینکه انحصار رخ دهد. فرض کنید در یک اقتصاد انحصاری که یک کالایی را فقط یک یا دو نفر تولید می‌کنند، آن افراد کالای خود را عرضه نکنند و قیمت به شدت افزایش پیدا کند، در این صورت اقتصاد آزاد نمی‌گوید که این ناشی از مکانیزم بازار است بلکه معتقد است که انحصار رخ داده است و جلوی آن را می‌گیرند.
چرا ارزش پول ملی ما کاهش پیدا کرد؟
عضو سابق کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: الان در اقتصاد ما عرضه‌کنندگان ارز، یا ارز لازم را عرضه نمی‌کنند یا حداقل بخش اندکی را عرضه می‌کنند و این اتفاق در هر کشوری رخ دهد، همین بلا بر سر پول ملی آنها می‌آید و متأسفانه وقتی در کشور ما نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند، تمام کالاها اعم از اینکه ارتباطی با ارز داشته باشند یا خیر افزایش پیدا می‌کند.
وی یادآور شد: اکنون شاهد آن هستیم که در همین چند ماه اخیر، عده‌ای بسیار معدود میلیاردها تومان سود به جیب زده‌اند ولی عده‌ای دیگر که توده مردم هستند و همچنین بازاریان با مشکل مواجه شده‌اند و بازاریان هم نمی‌دانند که باید کالا را بفروشند یا خیر؛ چراکه اگر امروز کالایی را با نرخ 2 میلیون تومان به فروش می‌رسانند، فردا همان کالا را با قیمت 2 میلیون تومان به وی نمی‌فروشند.
دلایل نامه‌نگاری رئیس قوه قضائیه به رهبر معظم انقلاب
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی درباره دلایل نامه‌نگاری رئیس قوه قضائیه به رهبر معظم انقلاب نیز گفت: به نظرم هدف عمده از این نامه‌نگاری، دریافت اختیارات ویژه بوده است؛ مثلا در محاکم معمولی، حق تجدیدنظر خواهی در فاصله بیست روز وجود دارد و از موادی برای تجدیدنظرخواهی استفاده می‌‎شود و این مسائل در آئین دادرسی مدنی و کیفری پیش بینی شده است بنابراین قوه قضائیه می‌خواهد اختیاراتی ویژه داشته باشد که سرعت در عمل اتفاق بیفتد و یک بار که سه قاضی حکمی را صادر کنند، در موارد غیر از اعدام به عنوان حکم قطعی تلقی شود یا در مواردی به جای بیست روز، بتوان در فاصله پنج روز فرجام‌خواهی کرد.
وی افزود: به خاطر حساسیت شرایط کنونی لازم است که قوه قضائیه اختیارات ویژه بگیرد که بتواند سریع‎تر عمل کند و مقام معظم رهبری هم آن بندهایی که قوه قضائیه پیشنهاد کرده را تأیید فرمودند اما سفارش کردند که عدالت هم در کنار سرعت رعایت شود؛ چراکه ممکن است اگر سرعت به عنوان اصل قرار بگیرد، برخی از افراد به ناحق محکوم شوند و این هم مجاز نیست که ما تحت تأثیر جوّ قرار بگیریم و بدون حساب و کتاب به محکوم کردن افراد اقدام کنیم.
ضرورت برخورد جدی با برهم زنندگان نظم بازار
این نماینده سابق مجلس تأکید کرد: از سوی دیگر باید با کسانی‎که جرمی را مرتکب شده‌اند و در بازار اقدام به جمع کردن ارز و کالا کرده‎اند برخورد جدی شود. در پایان دولت آقای احمدی‎نژاد هم همین اتفاق در بازار رخ داد و قیمت ارز چند برابر شد اما برخوردی با کسی صورت نگرفت و حتی بعد از رأی آوردن آقای روحانی، چون عده‎ای گمان می‌کردند که روابط با غرب بهبود پیدا خواهد کرد و ارز فراوان می‌شود بنابراین قیمت ارز به شدت کاهش پیدا کرد اما متأسفانه برخی از مسئولان جلوی کاهش نرخ ارز را گرفتند.
رجایی‌باغسیایی یادآور شد: بنده به یاد دارم که یکی از وزرا در کمیسیون اقتصادی مجلس نهم به صراحت گفت که ما نباید اجازه دهیم که قیمت ارز بسیار پائین بیاید. بنده در آن جلسه بسیار ناراحت شدم و گفتم چرا نباید این اتفاق رخ دهد و ایشان گفت به این دلیل که مردمی که ارز خریده‎اند ضرر نکنند. این دیدگاه بسیار بدی است که در برخی دولتمردان وجود دارد. بنده گفتم اینها که ارز خریده‌اند، توده مردم نیستند بلکه عده‌ای افراد سودجو هستند که ارز خریده و مملکت را به هم زده‌اند؛ بنابراین اجازه دهید ضرر کنند تا دوباره کسی اینکار را انجام ندهد.

قوه قضائیه برای مبارزه با مفسدان اقتصادی نیازمند اختیارات ویژه است/ جوّ زده نشویم
نیازمند قضات مجرب و متخصص امور مالی برای مبارزه با مفاسد اقتصادی هستیم
عضو هیئت‎علمی دانشگاه علامه طباطبایی تأکید کرد: واقعا اگر سودجویان در آن دوره ضرر می‌کردند و دولت جلوی کاهش نرخ ارز را نمی‌گرفت، امروز دوباره هوس نمی‌کردند چنین برنامه‌ای را اجرایی کند اما متأسفانه با این استدلال که مردم ضرر نکنند، جلوی کاهش نرخ ارز را گرفته و این سودجویان به سودهای کلانی دست پیدا کردند و این پول در زیر زبان آنها مزه کرده است و اکنون دوباره به همان اقدام دست می‌زنند.
وی ادامه داد: ما باید از طریق قضایی و با برخورد قاطع، کاری کنیم که این افراد پشیمان شوند و اگر امکان آن باشد، از طریق کاهش نرخ ارز، کاری کنیم که این افراد متضرر شوند تا دیگر هوس چنین کاری نکنند اما الان دورنمایی برای آنکه نرخ ارز به شدت کاهش پیدا کند وجود ندارد اما در سری قبل چون دولت عوض شد و انتظارات جدیدی شکل گرفت، این امکان وجود داشت اما متأسفانه دولت جلوی آن را گرفت که به نظرم یکی از کارهای اشتباه در آن زمان بود.
رجایی‌‎باغسیایی درباره پیشنهاد رئیس قوه قضائیه درباره تشکل شعبات ویژه و اختصاصی برای مبارزه با مفاسد اقتصادی در شرایط کنونی گفت: طبیعتا این اقدام برای سرعت کار است. چون این مباحث تخصصی است بنابراین نمی‌توانند آن را به همه شعبات ارجاع دهند چراکه ممکن است قضات یا بازپرسان، تخصص لازم را در این زمینه‌ها نداشته باشند بنابراین باید شعباتی ویژه تشکیل شود که هم قضات مجربی باشند، هم در زمینه امور مالی اطلاعاتی داشته باشند و هم سرعت عمل وجود داشته باشد و بر این نوع پرونده‌ها متمرکز شوند تا مردم شاهد برخورد قاطع نظام با افراد سودجو باشند.
انتهای پیام

بررسی فقهی اوراق اجاره مبتنی بر سهام


گروه اقتصاد ــ مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار، به تازگی گزارشی پژوهشی با عنوان «بررسی فقهی اوراق اجاره مبتنی بر سهام» به قلم مجتبی کاوند را منتشر کرده است.

به گزارش ایکنا، به نقل از مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار، در خلاصله این گزارش آمده است: یکی از چالش‎های اصلی دولت جمهوری اسلامی در سال‎های اخیر بدهی دولت به پیمانکاران و نظام بانکی است. با توجه به اشکالات روش‌های سنتی تسویه بدهی‌های دولت از جمله استقراض ار بانک مرکزی و عدم امکان انتشار اسناد خزانه و اوراق قرضه دولتی به دلیل ممنوعیت ربا در اسلام، متخصصان اسلامی راه‎کارهای جایگزین مانند اوراق بهادار اسلامی (صکوک) را طراحی و ارائه نموده‎اند.

در حال حاضر دولت سهامدار عمدة برخی شرکت‌های بزرگ در بورس اوراق بهادار است بنابراین می‌تواند از ابزارهای مالی اسلامی برای تأمین مالی ‎کند. یکی از این ابزارها اوراق اجاره مبتنی بر سهام است که مبتنی بر سهام شرکت‌های دولتی می‌توان آن را منتشر کرد، از این‌رو، دولت‎ها برای تأمین کسری بودجه و یا تسویه دیون خود می‎توانند با انتشار اوراق اجاره سهام و کسب نقدینگی، کسری بودجه خود را تأمین و دیون خود را تسویه نمایند.

برای مشاهده متن کامل این گزارش اینجا کلیک کنید

محسنی‌بندپی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شد


گروه اقتصاد ــ حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی، طی حکمی براساس اصل 135 قانون اساسی انوشیروان محسنی بندپی را به عنوان سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منصوب کرد.
محسنی‌بندپی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شد

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، متن حکم حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر انوشیروان محسنی بندپی

براساس اصل 135 قانون اساسی و نظر به مراتب تعهد و سوابق اجرایی و مدیریتی جناب عالی، به موجب این حکم شما را به سرپرستی «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی» منصوب می‌نمایم.

امید است با عنایت الهی و همکاری کلیه کارکنان آن وزارت، در خدمت به ملت شریف ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی، با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید موفق باشید.

حسن روحانی

رئیس جمهوری اسلامی ایران

انتهای پیام

پاسخ رهبر معظم انقلاب به استفتائی درباره «ضمیمه کردن چیزی به مال برای فرار از ربا»


گروه اقتصاد ــ پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، پاسخ رهبر انقلاب به استفتائی درباره «ضمیمه کردن چیزی به مال برای فرار از ربا» را منتشر کرده است.
پاسخ رهبر معظم انقلاب به استفتائی درباره «ضمیمه کردن چیزی به مال برای فرار از ربا»

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، متن این استفتاء و پاسخ معظم له در ادامه می‌آید:

سؤال: ضمیمه کردن چیزی به مال به قصد فرار از ربا چه حکمی دارد؟

جواب: این کار در جواز قرض ربوی اثری ندارد و با ضمیمه کردن چیزی به آن حلال نمی‌شود.

انتهای پیام

صادرات کشور به شدت اقتصادی و مقرون به صرفه است/ بخش خصوصی وارد میدان شود


گروه اقتصاد ــ معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینكه برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری كه در دولت انجام شده متناسب با شرایط موجود است و حتماً بخش خصوصی باید از این فرصت استفاده كند، عنوان كرد: این فرصت این علامت را می‌دهد كه صادرات كشور به شدت اقتصادی و مقرون به صرفه است و صادركنندگان باید از این فرصت استفاده كنند.
صادرات کشور به شدت اقتصادی و مقرون به صرفه است/ بخش خصوصی وارد میدان شود

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، اسحاق جهانگیری، ظهر امروز چهارشنبه پس از جلسه هیئت وزیران در گفت‌وگو با خبرنگاران ضمن تبریك روز خبرنگار به همه خبرنگاران رسانه‌های مكتوب، تصویری و فضای مجازی اظهار کرد: خبرنگاری انصافاً‌ كاری سخت و مسئولیتی بسیار سنگین است.
معاون اول رییس جمهور افزود: خبرنگاران باید درباره مسائلی كه در حكومت و نهادهای مختلف است اطلاع‌رسانی كنند و حتی در مكان‌هایی كه سخت و دشوار است و بیم خطرات جانی وجود دارد حضور پیدا كنند و بتوانند اطلاعات مورد نیاز را به مردم برسانند.
وی افزود: خبرنگاران باید زبان مردم باشند و مسائلی كه در بین مردم وجود دارد را به مسئولین منتقل كنند.
جهانگیری گفت: یكی از حرفه‌هایی كه كار دشوار و سنگینی است، حرفه خبرنگاری است كه از طرف خودم و هیات دولت صمیمانه از آنها تشكر می‌كنم و بخاطر تلاش هایی كه بخصوص در زمینه دولت و ملت انجام می دهند و نیز بخاطر انتقال مسائل دولت به مردم و مسائل مردم به دولت از آنها سپاسگزارم.
معاون اول رییس جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص بازتاب های مثبت بازار پس از سخنان رییس جمهور و اینكه آیا این روند مثبت ادامه دار خواهد بود یا خیر تصریح كرد: باید با مردم صادقانه صحبت كنیم. شرایطی كه پیش روی كشور قرار دارد شرایط خطیری است و شرایط خطیر به معنای آنكه آمریكایی ها خیلی سریع و بدون پرده پوشی می گویند كه تمام فشارهای خود را علیه ملت و دولت ایران بكار خواهند گرفت با امید اینكه بتوانند از طریق این فشارها خواسته های خودشان كه در طول 40 سال گذشته به دنبال آن بودند را عملیاتی كنند.
وی ادامه داد: این مسیری است كه آنها دنبال می كنند و مسیری كه ما باید دنبال كنیم این است كه با توجه به واقعیت هایی كه پیش روی كشور است و با توجه به فرصت ها و ظرفیت هایی كه كشور دارد باید بتوانیم به گونه ای برنامه ریزی كنیم كه از این شرایط به خوبی عبور كنیم.
جهانگیری با بیان اینكه برنامه‌ریزی و سیاست گذاری كه در دولت انجام شده متناسب با شرایط موجود است و حتماً بخش خصوصی باید از این فرصت استفاده كند، عنوان كرد: این فرصت این علامت را می‌دهد كه صادرات كشور به شدت اقتصادی و مقرون به صرفه است و صادر كنندگان باید از این فرصت استفاده كنند.
وی اضافه كرد: این فرصت به ما می گوید كه باید به تولید توجه بیشتری كنیم و به مسائل تولید كنندگان به صورت جدی رسیدگی نماییم. در این شرایط اگر نتوانیم مسائل و موانع پیش روی تولید كنندگان را به موقع حل كنیم ممكن است با مشكل روبرو شوند به همین دلیل از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواسته شده برای حمایت از بخش تولید در شرایط جدید بسته ای تهیه كند كه بتوانیم در اسرع وقت تصویب كنیم.
جهانگیری اظهار کرد: در این شرایط حتماً اقشار متوسط به پایین و حقوق بگیران جامعه كه تحت فشار اقتصادی قرار خواهند گرفت باید از منابعی كه به دست می آوریم به این بخش توجه ویژه داشته باشیم به همین دلیل بسته ای باید در این زمینه تهیه شود.
معاون اول رییس جمهور گفت: اگر عوارض جانبی این سیاست ها را كنترل و حل كنیم حتماً با استقبال بخش خصوصی و فعالان اقتصادی روبرو خواهد شد و فعالیت اقتصادی را تسهیل خواهد كرد. مجموعه علامت هایی كه بازار می دهد متناسب با شرایط است و حتماً تاثیرش مثبت خواهد بود.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به سوال نمایندگان مجلس از رییس جمهور خاطر نشان كرد: این شبهه به جهت قانون اساسی وجود دارد كه آیا سوالات مطرح شده در خصوص وظایف رییس جمهور است یا وزرا و دستگاه های اجرایی، چرا كه مجلس می تواند از وزرا نیز سوال كند.
جهانگیری ادامه داد: به هر حال مجلس سوال مطرح كرده و حتماً رییس جمهور همانطور كه در نامه نوشته‌اند از این موضوع استقبال می‌كنند و طرح سوال فرصتی است كه رییس جمهور بخشی از مسائلی كه تا به حال مطرح نكرده‌اند را با استفاده از این فرصت با مردم مطرح كنند.
انتهای پیام

>