برگزاری کارگاه‌های شعر و داستان پروین با حضور 200 شاعر


گروه ادب ــ در آستانه برگزاری اختتامیه جایزه ادبی پروین اعتصامی، بیش از دویست شاعر و داستان‌نویس جوان، میهمان دوره‌ آموزشی کلک خیال و آل جلال خواهند بود.
برگزاری کارگاه‌های شعر و داستان پروین با حضور 200 شاعر


به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان؛ «هفتمین دوره آموزشی کلک خیال» برای شاعران و «یازدهمین دوره آموزشی آل جلال» برای داستان‌نویسان به مدت سه روز از ۲۱ تا ۲۳ تیر در مجتمع فرهنگی آموزشی آدینه تهران برگزار می‌شود.
در این دوره‌های آموزشی که به مناسبت هشتمین جایزه ادبی پروین اعتصامی برگزار می‌شود، بیش از دویست بانوی ادب‌جوی منتخب پایگاه نقد شعر به نشانی www.naghdesher.ir و پایگاه نقد داستان به نشانی www.naghdedastan.ir حضور خواهند داشت.
در دوره آموزشی شعر کلک خیال، اساتید و شاعرانی همچون محمدعلی بهمنی، محمد سلمانی، ابراهیم اسماعیلی اراضی، مهدی فرجی، ارمغان بهداروند، حمیدرضا شکارسری، عبدالجبار کاکایی، بهروز جلالی، آرش شفاعی، لیلا کردبچه، انسیه موسویان و غلامرضا طریقی برای هنرجویان جوان کلاس آموزشی برگزار خواهند کرد.
در دوره آموزش داستان‌نویسی آل جلال نیز، داستان‌نویسان جوان از کلاس اساتیدی همچون محمدجواد جزینی، مریم برادران، آناهیتا آروان، محمد ناصرزاده، مهدی قزلی، ابراهیم زاهدی‌مطلق و میثم امیری بهره خواهند برد.
در کنار این دو دوره عمومی، دومین کارگاه پیشرفته رمان با تدریس محمدرضا بایرامی و سومین دوره پیشرفته داستان کوتاه با هدایت داوود غفارزادگان و خسرو باباخانی تشکیل جلسه خواهند داد.
دوره‌های آموزشی شعر (کلک خیال) و داستان (آل‌جلال) مقدمه برگزاری آیین اختتامیه هشتمین جایزه ادبی پروین اعتصامی است که شنبه ۲۳ تیر ساعت ۱۰ صبح در حسینیه جماران برگزار خواهد شد.
انتهای پیام

بازدید معاون هنری از نمایشگاه نقاشی خلوت ازدار


گروه هنر ــ معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از نمایشگاه «خلوت ازدار» در نگارخانه آتبین دیدن کرد.
بازدید معاون هنری از نمایشگاه نقاشی خلوت ازدار

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمجتبی حسینی عصر دوشنبه ۲۵ تیرماه، از نمایشگاه نقاشی ابراهیم گنجیان با عنوان «خلوت ازدار» در نگارخانه آتبین دین کرد.

در نمایشگاه خلوت ازدار، ابراهیم گنجیان با ۱۰ نقاشی رنگ و روغن در نگاخانه آتبین حضور دارد. نقاش در این آثار، به طبیعت پرداخته است. «اِزدار» نام مازندرانی درختی است که به عنوان درخت آزاد شناخته می شود و عنوان نمایشگاه هم از همین نام گرفته شده است.

سفرهای خارجی مدیران وزارت ارشاد منوط به اجازه شخص وزیر شد


گروه ادب ــ براساس بخشنامه ابلاغی وزیر ارشاد، تمامی سفرهای خارجی در ارتباط با برنامه‌های این وزارتخانه، علاوه بر گذراندن مراحل اداری سخت‌گیرانه، با هماهنگی حوزه وزارتی و مجوز نهایی از وزیر، مجاز است.
سفرهای خارجی مدیران وزارت ارشاد منوط به اجازه شخص وزیر شد

به گزارش ایکنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پی سخنان دکتر روحانی ریاست جمهوری در اجلاس مدیران ارشد دولت که در ششم تیر سال جاری برگزار شد، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با هدف اجرایی شدن سخنان رییس جمهور در بخش فرهنگ و هنر، بخشنامه‌ای را به تمامی معاونان و مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ کرد.

در این بخشنامه که با عنوان «بخشنامه اجرای رهنمودهای رئیس جمهور محترم در اجلاس مدیران ارشد دولت (۶ تیر ماه ۱۳۹۷)» در ۹ بند تنظیم و به تمامی معاونان، مشاوران، مدیران استانی و تمامی بخش‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ شده است، به برخی نکات مورد تاکید رئیس جمهور اشاره شده است.

از جمله موارد مورد تأکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این بخشنامه کاهش جدی برخورداری از امکانات همراه با افزایش ساعات کار، تغییرات در شیوه مدیریتی، صرفه جویی و کاهش جدی سفرهای خارجی مسئولان و کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

بر اساس این بخشنامه تمامی سفرهای خارجی در ارتباط با برنامه‌های این وزارتخانه، علاوه بر گذراندن مراحل اداری سخت گیرانه، با هماهنگی حوزه وزارتی و مجوز نهایی از وزیر، مجاز خواهد بود.

صالحی در این بخشنامه متوسط ۱۲ ساعت کار روزانه در روزهای کاری برای مدیران ارشد سازمانی و سوق دادن مدیریت‌های هزینه‌ای به مدیریت‌های درآمدی و مشارکتی را ضروری دانسته است.

وی در بخش دیگری از این بخشنامه با اشاره به ضرورت صرفه جویی با توجه به شرایط موجود در کشور، بر صرفه جویی جدی در هزینه‌ها برای عموم مدیران ارشد وزارتخانه تاکید کرده است.

از دیگر موراد مورد اشاره وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اطلاع رسانی فعال و پاسخگویی به سوالات و شبهات است. بر این اساس روابط عمومی معاونت‌ها و سازمان‌ها و مدیریت‌های تابعه و استان‌های کشور موظف هستند اقدامات خود را در این زمینه به روابط عمومی این وزارتخانه ارسال کنند و روابط عمومی وزارتخانه نیز موظف است علاوه بر اقدامات حوزه مدیریتی خود، با پایش مناسب، اقدامات تمامی روابط عمومی‌ها را به صورت مستمر گزارش کند.

همچنین بر اساس این بخشنامه، تقویت حوزه اشتغال و رفع موانع کسب و کار فرهنگی، هنری و رسانه ای، ارتباطات فعال تر با جامعه فرهنگ، هنر و رسانه، اتکای بیشتر به مردم و پاسخگویی به شکایات مردمی و شفاف سازی خدمات و حمایت‌ها و هزینه کرد از اموال عمومی از دیگر موضوعات مورد تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است که اجرای آن‌ها را ضروری دانسته است.

این بخشنامه ۲۵ تیر سال جاری به امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده و در نامه‌ای از سوی حوزه وزارتی به تمامی معاونان، روسای سازمان‌ها، مدیران کل استانی و بخش‌های مختلف این وزارتخانه ابلاغ شده است.

انتهای پیام

شیفت شب موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس راه‌اندازی شد


گروه جهاد و حماسه ــ شیفت شب موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از تابستان امسال راه‌اندازی شد.
شیفت شب موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس راه‌اندازی شد

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس؛ شیفت شب در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با هدف رفاه هرچه بیشتر بازدیدکنندگان داخلی و خارجی از ابتدای تابستان امسال راه‌اندازی شد.
این گزارش حاکی است، شیفت شب تابستانی موزه از ابتدای فصل تابستان آغاز و تا ۱۰ مهرماه سال جاری ادامه دارد و هر روز از ساعت ۱۷عصر تا ۲۲ پذیرای بازدیدکنندگان است.
یادآور می‌شود، در این شیفت کاری بیش از یکصد فرمانده و پیشکسوت عرصه دفاع مقدس، به عنوان راوی روایتگر رشادت‌ها، دلاورمردی‌ها و از خود گذشتگی‌های زنان و مردان این مرز و بوم و رزمندگان ۸ سال دفاع مقدس در تالارها و سراسرنمای مقاومت و پیروزی خواهند بود.
انتهای پیام

اشکالات تألیفی کتاب قرآن پایه اول از نگاه یک مدرس قرآن


گروه ادب ــ یک مدرس قرآن برخی از اشکالات تألیفی مهمی از کتاب قرآن پایه اول دبستان را بیان کرده که توجه به آنها ضروری است.
اشکالات تألیفی کتاب قرآن پایه اول از نگاه یک مدرس قرآن

حجت‌الاسلام والمسلمین علی حبیبی، مدرس حوزه علمیه قم در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا درباره مقوله آموزش قرآن در مدارس گفت: آموزش قرآن از همان ابتدای آموزش مدارس، برای دانش‌آموزان پایه اول ضروری و لازم است، اما باید روش مناسبی برای آموزش آنها در نظر گرفته شود.
وی افزود: مکتب القرآن آموزش و پرورش قم روشی را برای آموزش قرآن دارد که به صورت تصویری است و در این زمینه هم موفق بوده است. روش کتاب سال اول ابتدایی نیز روش خوبی است. مشکل اصلی تهیه قرآن آموزشی برای سال اول ابتدایی است که کار تخصصی بوده و در واقع کار مراکز تخصصی حوزه است که متأسفانه مورد غفلت واقع شده است.
حبیبی در ادامه نکاتی را در رابطه با کتاب قرآن پایه اول متذکر شد و عنوان کرد: پیش‌نویس کتاب آموزش قرآن اول دبستان که سخنی با والدین، معلمان و توصیه‌ها به معلمان بود، مطالعه کردم، نکات دقیق و جالبی داشت، اما چند تذکر لازم است، بند ۲ که نحوه اشاره صحیح به بخش‌های کلمات را در صفحه ۶ توضیح می‌دهد. در مورد کلمه «حَرَجًا» اشاره‌ای به وجود این «الف» بعد از تنوین نشده و بهتر است که این «الف» به رنگ خاکستری کم‌رنگ باشد و معلم توضیح دهد که این حروف خاکستری خوانده نمی‌شود.
این استاد حوزه در ادامه بیان کرد: در بند ۱ قسمت ب اشاره متحرک، اشاره از حروف به سوی حرکات بلند(ا، یـ، ی، و) نیز آمده است؛ اصطلاح «حرکات بلند» برای صداهای کشیده صحیح نیست، برای اینکه صداهای کوتاه و کشیده داریم، نه کوتاه و بلند، صدا همان صدای کوتاه است، اما با کشش بیشتر و در ادامه همین قسمت، این تذکر ضروری است؛ اشاره به الف کوتاه دو حالت دارد و چنانچه الف کوتاه روی پایه « ی? » باشد، در این صورت مثل صدای بلند اشاره می شود مانند کلمه هد?ی. باید در این زمینه عنوان کرد؛ گذاشتن الف کوتاه روی حرف یاء «ی?» صحیح نیست، در قرآن‌های با رسم عربی که الف کوتاه روی حرف یاء می‌گذارند برای این است که حرف قبلی فتحه دارد، «هُدَی?»، اما در قرآن‌های با رسم ایرانی، ترکی و شبه قاره این الف کوتاه روی حرف دال است « هد?ی » و حرف یاء علامتی ندارد و ناخواناست، شبیه حَرَجًا و حرف یاء باید به رنگ خاکستری درآید تا دلالت بر ناخوانا بودن کند.

قرآن پایه اول از نگاه یک مدرس قرآن" src="https://www.images.telexiran.com//NewsImages/iqna/ad۲۶۹۸ed-۴۳d۵-۴a۷e-afec-۰۲۳۷۳۴۷۱e۷۱۴.jpg" alt="اشکالات تألیفی کتاب قرآن پایه اول از نگاه یک مدرس قرآن" width="۶۰۰" height="۴۰۰" align="">
وی در ادامه تصریح کرد: شکل صدای «آ» و «او» به شکل «ا» و «و» است حال یا چسبان یا غیرچسبان. و در مثال‌های درس آمده با، دا، بو، دو؛ از این رو یا باید هر دو شکل با هم آورده می‌شد و یا همان شکلی که در کلاس اول فارسی آشنا شده‌اند، معرفی می‌شد. این نکته در لوحه ۶ صفحه ۴۱ در مورد صدای «ای» نیز صادق است. چطور برای این لوحه هر دو شکل «ای» غیراول آورده شد، اگر لازم است در لوحه ۴ نیز باید رعایت شود.

قرآن پایه اول از نگاه یک مدرس قرآن" src="https://www.images.telexiran.com//NewsImages/iqna/۸۳ad۹۱b۳-۸f۹۱-۴۴۳f-ac۸۱-۸c۶۶۶۷۳۸e۶f۵.jpg" alt="اشکالات تألیفی کتاب قرآن پایه اول از نگاه یک مدرس قرآن" width="۶۰۰" height="۴۰۰" align="">
حبیبی ادامه داد: در لوحه ۷ صفحه ۴۱ از این شکل آ به‌عنوان صدای کشیده فتحه در عربی استفاده شده است اولا این شکل قبلاً معرفی نشده و تنها شکل «ــا» معرفی شده همچنین چنین شکلی اصلاً در هیچ قرآنی برای صدای کشیده فتحه نیامده است و شکل «~» برای مد غیر طبیعی است مانند سو~ءُ. آیا چنین شکلی «و~» و «ی~» برای صدای کشیده کسره و ضمه داریم که از این شکل «آ» برای صدای کشیده فتحه استفاده شده؟ پس بهتر است یا قبلش همزه باشد «ءا» و یا «الف کوچکی روی الف» باشد، «ا?» و در مثال لوحه ۱۰ صفحه ۴۵ کلمه آیاتنا .... ءایاتنا و یا ا?یاتِنا.
وی در ادامه نکات دیگری را متذکر شد و گفت: لوحه ۲۰ صفحه ۶۱ به عنوان مثال؛ «خواهر» و «خواندن» در رابطه با «واو» ناخوانا است، اما در مثال‌ها، الف ناخوانا است مانند؛ قاموا، اُمِروا. بهتر بود مثال‌های صَلوة و زَکوة استفاده می‌شد و اگر مقدمه برای حروف ناخواناست، بهتر بود هر چهار حرف ناخوانا معرفی می‌شد. لوحه ۲۸ صفحه ۷۱ سوره نصر چه فرقی میان «ال» الناس که رنگی است و «ال» الله که رنگی نیست، وجود دارد، در حالی که هر دو «ال تعریف» هستند.
حبیبی در ادامه یادآور شد: این نکات در کتاب آموزش قرآن پایه اول دبستان بسیار مهم است و لازم است مؤلفان نسبت به این نکات دقت کافی را داشته باشند؛ چرا که دانش‌آموز با این اشکالات سردرگم شده و قادر نخواهد بود به راحتی روخوانی قرآن را بیاموزد و در پایه‌های بعدتر نیز این مشکلات بیشتر می‌شود.
انتهای پیام

سوره مهر «طراح صحنه» را روانه بازار نشر کرد


گروه ادب ــ محمدحسن جمشیدی سروده‌های خود را که برخی از آنها اشعار انتظار است،‌ در کتاب «طراح صحنه» به چاپ رساند.
سوره مهر «طراح صحنه» را روانه بازار نشر کرد

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ غزل‌های محمدحسن جمشیدی در «طراح صحنه» از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شد.

در فهرست این کتاب عناوین زیر به چشم می‌خورد؛ اسطوره، برزخ، بی‌همزبان، نجابت، گل سرخ، ناخدا، ‌الماس بی‌نشان،‌ خورشید ماه، کودک خورشید، پیروان،‌ جشن و سوگواری، تحسین رقیبان، ماحی، اقرار، پروانه‌وار، جنون،‌ قیاس، درنگ انار، هوای مرگ.

شعر آئینی «خورشید ماه» را در زیر می‌خوانید؛

«با نگاهی خانه دل را تصرف می‌کنی

بعد لبخندی به این دنیا تعارف می‌کنی

ما خطا کردیم و جای ما تو بر درگاه حق

اشک می‌ریزی و ابراز تاسف می‌کنی

سخت می‌گیری اگر با مفتیان مدعی

سادگی با مردمان بی‌تکلف می‌کنی

گوهر عشق تو را نازم که در بازار نقد

با عمل اشکال بر اهل تصوف می‌کنی

روزه خاموشی‌ات را بشکن ای خورشید ماه

تا کجا در ایستگاه شب توقف می‌کنی؟»

این کتاب به بهای ۹۰ هزار ریال، در ۱۲۵۰ نسخه و ۷۸ صفحه به چاپ رسیده است.

انتهای پیام


بستن