گروه خبری اجتماعی

حافظ و معلم جوان قرآن کریم قزوین، دار فانی را وداع گفت


گروه اجتماعی- حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسین اصغرپور، حافظ، قاری و معلم قرآن کریم دار فانی را وداع گفت.
حافظ و معلم جوان قرآن کریم قزوین، دار فانی را وداع گفت

 

به گزارش ایکنا از قزوین، حجت‌الاسلام حسین اصغرپور حافظ، قاری و معلم قرآن کریم دار فانی را وداع گفت.
بر اساس این گزارش مراسم تشییع این فعال قرآنی امروز ساعت 15 از درب جنوبی امامزاده حسین(ع) برگزار خواهد شد.
لازم به ذكر است عصر امروز از ساعت 18 تا 19:30 مجلس ترحیم این معلم قرآن کریم در مسجد محمدخان بیک واقع در خیابان نواب برگزار می‌شود.

منبع: قرآن

مدیران ارشاد ایجاد گذرگاه‌های فرهنگی و هنری در شهرها را پیگیری کنند


گروه اجتماعی- مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از مدیران ستادی و شهرستانی خواست تا با جدیت ایجاد گذرگاه‌های فرهنگی و هنری درشهرها را پیگیری کنند.
مدیران ارشاد ایجاد گذرگاه‌های فرهنگی و هنری در شهرها را پیگیری کنند

به گزارش ایکنا از مازندران، محمود شالویی روز گذشته 22 مردادماه در جلسه شورای اداری این اداره کل که در مجموعه آموزشی نفت محمود اباد برگزار شد، گفت: مازندران در صدر استان‌های گردشگرپذیر کشور قرار دارد و ایرانی کوچک است و نیاز است تا فرهنگ و هنر بیش از سایر عرصه‌ها در شهرهای این استان پررنگ و چشمگیر باشد.

وی افزود: ایجاد گذرگاه فرهنگی و هنری با همکاری شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهرها نشاط شهری را برای مازندرانی ها و گردشگران رقم خواهد زد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران اظهار کرد: منظور از گذرگاه فرهنگی بهره‌گیری از اماکن تاریخی، مذهبی و فضاهای فرهنگی شهرهاست که در مسیر منتهی به این اماکن می‌توان با بهره‌گیری از المان‌های فرهنگی و هنری و ایجاد هویت بصری، محیطی نشاط بخش را برای مردم رقم زد.

شالویی از مدیران شهرستانی ارشاد خواست تا یک ماهه آینده تحقق گذرگاه های فرهنگی و هنری را پیگیری کنند.

وی در بخش دیگر سخنانش ایجاد بانک اطلاعاتی جامع از اهالی فرهنگ و هنر، بهره گیری از آثار هنرمندان شاخص استان در مراکز فرهنگی و سایر دستگاه‌های اجرایی، معرفی محصولات تولیدی هنرمندان در رسانه‌ها، ایجاد کتابفروشی‌های سیار، توجه به تقویم فعالیت‌های فرهنگی و هنری و خارج کردن رویدادهای فرهنگی و هنری را از سالن‌های محدود و کشاندن به سطح جامعه را از جمله مهمترین برنامه‌های این اداره کل در شش ماهه دوم امسال اعلام کرد.

هنر کلکسیونی پاسخگوی نیازهای جامعه نیست
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران تصریح کرد: آنچه مهم است اثربخشی فعالیت‌های فرهنگی و هنری و ایجاد نشاط و امید در میان اقشار مختلف مردم است و هنر کلکسیونی پاسخگوی نیازهای جامعه نیست.

وی از مدیران ارشاد خواست توجه به اقتصاد هنر را برای بهبود معیشت اهالی فرهنگ وهنر در قالب برپایی اکسپوهای فرهنگی و هنری مورد توجه جدی قراردهند.

محرم ماه توقف فرهنگ وهنر نیست
مسئول دستگاه فرهنگی مازندران با اشاره به درپیش بودن ماه محرم و صفر گفت: این تفکر غلط را باید پایان بخشید که در ماه محرم و صفر فعالیت‌های فرهنگی و هنری باید متوقف شود چرا که شالوده قیام امام حسین(ع)فرهنگی است و باید از فرهنگ و هنر برای ترویج اهداف والای عاشورایی که مفهوم واقعی خدایی و انسانی زیستن بود بهره گرفت.

شالویی ضمن قدردانی از حضوراستاد اسماعیل آذر در جلسه شورای اداری ارشاد مازندران گفت: با توجه به فعالیت‌های ارزشمند استاد آذر در زمینه پرداختن به ادبیات و شعر ایران از وی دعوت کردم تا در برنامه‌ای فاخر پرورش استعدادهای نوجوانان و جوانان علاقه‌مند در مازندران را فراهم کنیم.

وی در آغاز این جلسه که نماینده مردم نور و محموآباد، معاون فرماندارمحموداباد و امام جمعه سرخرود نیز حضور داشتند از حمایت‌ها و پیگیری‌های فرهنگی نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی، قدردانی کرد.

نشست با هنرمندان و فرهیختگان شهرستان محموداباد از دیگر برنامه‌های مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در این شهر بود.

انتهای پیام

منبع: قرآن

حضور 130 مبلّغ لرستانی در همایش تخصصی سفیران سلامت


گروه اجتماعی ـ همایش تخصصی سفیران سلامت دوشنبه، 22 مرداد با حضور 130 نفر از مبلّغان در خرم‌آباد برگزار شد.
حضور 130 مبلّغ لرستانی در همایش تخصصی سفیران سلامت

به گزارش ایکنا از لرستان، عباس علیشاهی، جانشین قرارگاه پیشرفت و توسعه سپاه حضرت ابوالفضل(ع) استان لرستان دوشنبه، 22 مرداد در جمع خبرنگاران از برگزاری همایش تخصصی سفیران سلامت ویژه طلاب لرستان خبر داد و افزود: این همایش یک‌روزه دوشنبه، 22 مرداد با حضور 130 نفر از مبلغان دینی در هتل لاله خرم‌آباد برگزار شد.
وی ترویج طب اسلامی را از اهداف برگزاری این همایش دانست و افزود: در این دوره مبلغان دینی راه‌های پیشگیری از امراض را در قالب طب اسلامی آموزش می‌بینند و به مردم منتقل می‌کنند.
علیشاهی با ذکر این مطلب که از ظرفیت مبلغان در قرارگاه پیشرفت و توسعه سپاه حضرت ابوالفضل(ع) استان لرستان با عنوان سفیران سلامت استفاده می‌شود، اظهارکرد: استان لرستان به‌عنوان پایلوت در این راستا انتخاب شده است.
جانشین قرارگاه پیشرفت و توسعه سپاه حضرت ابوالفضل(ع) استان لرستان به استمرار برگزاری دوره آموزشی سفیران سلامت در استان اشاره و افزود: این دوره برای 200 نفر از خواهران طلبه استان نیز برگزار می‌شود.

انتهای پیام

منبع: قرآن

رسانه‌ها نقش اثرگذاری در آگاهی‌بخشی و امیدبخشی جامعه دارند


گروه اجتماعی ــ معاون سیاسی–امنیتی استاندار کردستان گفت: اگر امروز امنیتی را در جامعه شاهدیم بخشی از آن به واسطه ایثار و فداکاری نیروهای مسلح و امنیتی بوده و بخشی نیز به واسطه فعالیت فعالان عرصه‌های اطلاع‌رسانی بوده است، چراکه رسانه‌ها با آگاهی‌بخشی به مردم و امیدبخش بودن کارهای نظام، می‌توانند مردم را در صحنه نگهدارند.
رسانه‌ها نقش اثرگذاری در آگاهی‌بخشی و امیدبخشی جامعه دارند

به گزارش ایکنا از کردستان، حسین خوش اقبال، معاون سیاسی- امنیتی استانداری کردستان امروز، 22 مردادماه در بازدید سرزده از خبرگزاری ایکنا با تبریک گرامیداشت روز خبرنگار اظهار کرد: یاد و خاطره شهیدان عرصه قلم و مطبوعات به ویژه شهید صارمی را گرامی می‌داریم و امیدواریم خداوند متعال به ما توفیق دهد تا ادامه‌دهنده را شهیدا باشیم.
وی افزود: شهدا در راستای حفظ کرامت انسانی، حفاظت از نظام مقدس اسلامی، بیان آزادی اندیشه و بیان حقایق، همچون شهید صارمی جان خود را فدا کردند که ما باید این رسالت را ارج نهیم.
معاون سیاسی – امنیتی استاندار کردستان با اشاره به اینکه به ارزش قلم و جایگاه والای قلم در آموزه‌های اسلام تأکید شده است، بیان کرد: در این راستا هم جامعه مطبوعات و هم مسئولان نظام باید در حفظ این جایگاه بکوشند.
وی اعلام کرد: خبرنگاران سربازان گمنامی هستند که در عرصه خبر و خبررسانی با همه کمبودها و کاستی‌های که با آن روبه رو هستند، با اطلاع‌رسانی دقیق و کارشناسانه و نقدهای منصفانه کمک حال مدیران استان هستند.

خوش اقبال عنوان کرد: اگر امروز امنیتی را در جامعه شاهدیم بخشی از آن به واسطه ایثار و فداکاری نیروهای مسلح و امنیتی بوده و بخشی نیز به واسطه فعالیت فعالان عرصه‌های اطلاع‌رسانی بوده است چراکه رسانه ها با آگاهی‌بخشی به مردم و امیدبخش بودن کارهای نظام، می‌توانند مردم را در صحنه نگهدارند.
وی افزود: حرفه خبرنگاری برای خبرنگاران یک شغل نیست بلکه بخشی از زندگی آن هاست چراکه با عشق و علاقه در این عرصه حضور می‌یابند.
مسئولان گوش شنوایی برای درددل های مردم داشتنه باشند

معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان افزود: امیدواریم همه دست اندرکاران نظام فضا را به نحوی پیش ببرند که در آن فضا، فضای نقد کارشناسانه، علمی و منصفانه فراهم باشد و گوش شنوایی برای شنیدن درد دل‌های بیان شده مردم در خبرگزاری‌ها داشته باشند.
وی مهم‌ترین مؤلفه حرفه خبرنگاری را انتقال رویدادها دانست و اعلام کرد: خبرنگاران پیشتازان عرصه فرهنگ جامعه هستند و به این امر عشق نشان می‌دهند و آثار ارزشمندی را در این بخش دارند.
خوش اقبال نقش خبرنگاران در عرصه توسعه و پیشرفت کشور را بی بدیل ذکر و بیان کرد: باید فضایی فراهم باشد که خبرنگاران بدون هیچ ترس و واهمه‌ای واقعیت‌ها را بیان کنند.
وی در ادامه گفت: تعدادی از مسئولان هر نقدی را تخریب می‌دانند در حالیکه این طور نیست و خبرنگاران آیینه تمام نمای بیان مسائل و مشکلات جامعه هستند و مسئولان باید این مسائل را باید پیگیری کنند.
خبرنگاران در ایجاد نشاط اجتماعی و خوش‌بینی به نظام نقش کلیدی دارند

معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان به نقش کلیدی خبرنگاران در ایجاد نشاط اجتماعی و امید و خوش‌بینی به نظام اشاره کرد و افزود: امروز که ما در مبارزه اقتصادی با آمریکا هستیم اگر رسانه نقش خود را به درستی و شایسته ایفا کند، اعتماد مردم به نظام و مسئولان بیشتر خواهد شد.
وی با اشاره به مقایسه وضعیت زندگی امروزه مردم با اوایل انقلاب بیان کرد: مردم از زمان شروع جنگ هشت سال مبارزه کردند و از کمبودهای بیشتری نسبت به امروز برخوردار بودند اما در مقابل این مشکلات مردم ایستادگی و مقاومت کردند.
خوش اقبال اعلام کرد: امروز باید اعتماد و اعتقاد مردم به حاکمیت و مسئولان نظام توسط رسانه‌ها بیشتر تقویت شود چراکه درست است امروز ما تحریم اقتصادی شده‌ایم اما داشته‌های علمی و دستاوردهای نظام به برکت اساتید دانشگاهی، نخبگان، مخترعان کشور بیشتر بوده است.
وی نقش خبرنگاران در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری کلیدی جامعه هم برای مسئولان و هم جامعه را مهم ارزیابی کرد و افزود: امیدواریم خبرنگاران در انتقال اخبار با حفظ اصول حرفه‌ای که مورد انتظار جامعه است، بتوانند امید را در جامعه تقویت کنند.
معاون سیاسی- امنیتی استاندار کردستان با اشاره به نگرانی مسئولان نظام از عدم اعتماد مردم تأکید کرد: اگر مردم امید و اعتماد به نظام داشته باشند یقینا عملکرد دولت در رفع مسائل و مشکلاتی که گریبانگیر جامعه است، موفق‌تر خواهد بود.
وی یادآور شد: خبرنگاران در عرصه مبارزه فرهنگی، اجتماعی و نظامی همواره می‌توانند پیشگام باشند، لذا باید با انتقاد سازنده مسئولان را بیشتر همراهی کنند.
انتهای پیام

منبع: قرآن

جهاد دانشگاهی نیازمند حمایت مدیریت استان است


گروه اجتماعی- رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین گفت: جهاد دانشگاهی فعالیت‌های مختلفی انجام می‌دهد که موفقیت آن‌ها نیاز به حمایت مسئولین استانی دارد.
جهاد دانشگاهی نیازمند حمایت مدیریت استان است

 

به گزارش ایکنا از قزوین، فرشاد پیله‌چی در حاشیه بازدید استاندار از جهاد دانشگاهی قزوین که امروز 22 مرداد صورت گرفت؛ با اشاره به فعالیت‌های جهاد دانشگاهی تصریح کرد: این واحد از 4 معاونت و 2 بخش مستقل تشکیل‌شده است، معاونت پشتیبانی که بخش اداره مالی را بر عهده دارد، معاونت فرهنگی نیز شامل مرکز افکار سنجی (ایسپا)، خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا، انتشارات و سازمان دانشجویان است.
وی افزود: در حوزه آموزش نیز فعالیت‌های خوبی صورت گرفته و دوره‌هایی برگزار می‌شود که مهارت افزا باشد، استقبال از دوره‌ها بالا است و توانسته‌ایم جمعیت خوبی را تحت پوشش قرار دهیم، همچنین در حوزه پژوهش نیز در دو بخش صنعت و درمان واردشده‌ایم.
رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین گفت: جهاد دانشگاهی قزوین در بخش درمان اولین مرکز ناباروری در استان را تأسیس کرده است و در 5 سال اخیر بیش از 500 فرزند در این مرکز متولد شده است، همچنین در کنار این مرکز آزمایشگاه پاتوبیولوژی، نمایندگی بانک خون سلول‌های بنیادین بند ناف رویان نیز در این مجموعه مشغول فعالیت است و در حال حاضر نیز آمادگی داریم تا در سه حوزه درمان سرطان به‌ویژه سرطان برست، طب تسکینی و توان‌بخشی به‌صورت تخصصی ورود پیدا کنیم و در حال حاضر نیز به دنبال کسب مجوزهای لازم هستیم.
وی یادآور شد: در حوزه فرهنگی نیز جهاد دانشگاهی کارهای بزرگی را بر عهده دارد و می‌توان در این زمینه به خبرگزاری ایسنا، خبرگزاری ایکنا، سازمان دانشجویان که در بیشتر دانشگاه‌ها فعال است و امروز پرچم‌دار برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌های کشور است و مرکز افکار سنجی دانشجویان (ایسپا) اشاره کرد؛ به‌ویژه اینکه این مرکز امروز دقیق‌ترین نظرسنجی‌ها و پایش‌ها را در کشور انجام می‌دهد؛ ازجمله اینکه در انتخابات ریاست جمهوری ایسپا تنها مرکزی بود که توانست با دقت بالایی نتیجه انتخابات را پیش‌بینی کند.
پیله چی خاطرنشان کرد: پروژه کتاب Eight یکی از نمونه‌های موفق جهاد دانشگاهی قزوین است که با حمایت مسئولین توانست به جایگاه واقعی خود برسد، این کتاب زبان انگلیسی را منطبق بافرهنگ اسلام آموزش می‌دهد و در کشورهای مسلمان نیز تدریس خواهد شد.
وی بیان کرد: جهاد دانشگاهی فعالیت‌های مختلفی دارد که موفقیت آن‌ها نیاز به حمایت مسئولین استانی دارد، برای مثال احیا مکتب فرش قزوین یکی از فعالیت‌هایی است که ما ورود پیدا کردیم و کار اجرایی انجام دادیم اما به علت عدم‌حمایت کار نیمه‌تمام رها شد.
رئیس جهاد دانشگاهی قزوین تصریح کرد: با توجه به اینکه تمام ساختمان‌های در دست جهاد دانشگاهی استیجاری است درخواست داریم که مدیریت استان در این زمینه مساعدتی کنند که بتوانیم مجتمع جدید تحقیقات و فن آوری جهاد دانشگاهی را احداث کنیم، تاکنون 800 میلیون تومان اعتبار برای ساخت مرکز جذب کردیم که در شش‌ماهه دوم سال کلنگ آن به زمین می‌خورد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: حمایت برای بهره‌برداری جهاد از ساختمان‌های اضافه سایر دستگاه‌های اجرایی، حمایت از خدمات آموزشی جهاد در حوزه‌های مختلف، حمایت جهت توسعه تجهیزات درمانی، استفاده از مراکز افکار سنجی در پایش‌های موردنظر استانداری، سپردن مأموریت برای حل منویات از سوی استانداری و حضور خبرگزاری ایسنا در جلسات مهم استانداری از دیگر درخواست‌های جهاد دانشگاهی از مدیریت استان است.

انتهای پیام

منبع: قرآن

195 سازمان مردم نهاد در کهگیلویه و بویراحمد مجوز فعالیت دارند


گروه اجتماعی ـ مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: 195 سازمان مردم نهاد در این استان مجوز فعالیت دارند که از این تعداد 129 مورد توسط وزارت کشور صادر شده است.
195 سازمان مردم نهاد در کهگیلویه و بویراحمد مجوز فعالیت دارند

به گزارش ایکنا از کهگیلویه و بویراحمد، به نقل از روابط عمومی استانداری کهگیلویه و بویراحمد، حجت‌الاسلام سیدعلی فتح میرمحمدی، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کهگیلویه و بویراحمد روز گذشته، 22 مردادماه در نشست با مدیران سازمان‌های مردم نهاد کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: از مجموع 195 تشکل در استان مجوز 129 تشکل توسط وزارت کشور صادر شده و همچنین 36 تشکل توسط بهزیستی و 30 تشکل توسط ورزش و جوانان مجوز گرفته است.
وی با بیان اینکه از سال 92 تاکنون 76 تشکل در استان ثبت شده است، افزود: این تعداد به نسبت قبل از سال 92 بیش از 61 درصد افزایش داشته است.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: اعتبارات سال 95 ‌حوزه استانداری تشکل‌ها 450 میلیون بوده که در سال 96 به 700 میلیون تومان رسید و این موضوع افزایش 55 درصدی نسبت به سال 95 را نشان می‌دهد.
حجت‌الاسلام میرمحمدی اعتبار تخصیصی سایر ادارات در سال 95 را 600 میلیون برشمرد و عنوان کرد: این میزان اعتبار با افزایش 160 درصدی به یک میلیارد و 566 میلیون تومان در سال 96 رسید و 35 مورد انعقاد قرارداد با تشکل‌ها داشتیم.
وی تشکل‌ها را حلقه واسط بین دولت و مردم دانست و تصریح کرد: این حوزه ظرفیت بالایی برای کمک به دولت و رشد و توسعه جامعه دارد.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه امروزه هرچه تشکل‌های غیردولتی افزایش یابد دولت و نظام قدرتمند تری خواهیم داشت، ابراز کرد: تشکل‌های مردم نهاد باید غیردولتی مانده و نگاه اقتصادی به اهداف نداشته باشد و این تشکل‌ها باید صدای ملت بوده و همچنین نگاه سیاسی نداشته باشند.
حجت‌الاسلام میرمحمدی فعالیت خودجوش، تعهد محور، قانونمند، برنامه محور و همچنین گرایش به سمت تخصصی شدن تشکل‌ها را ضروری دانست ویادآور شد: جلب مشارکت مردمی و استفاده از ظرفیت‌های مردمی در این محور کمک شایانی به رشد و توسعه تشکل‌ها می‌کند.
انتهای پیام

منبع: قرآن
>