_  

گروه خبری سیاسی

عدم اعلام وصول سؤال از رئیس‌ جمهور، مجلس را دچار تشنج کرد


اعلام وصول نشدن سؤال گروهی از نمایندگان از رئیس‌ جمهور درباره مؤسسات مالی و اعتباری و بحران ارز برای دقایقی مجلس را دچار تشنج کرد.
عدم اعلام وصول سؤال از رئیس‌ جمهور، مجلس را دچار تشنج کرد

به گزارش قدس آنلاین، در جلسه علنی نوبت عصر امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، گفتگوی بین متقاضیان سؤال از رئیس‌جمهور و اعضای هیأت رئیسه مجلس برای دقایقی صحن پارلمان را دچار تشنج کرد.

دقایقی پیش و هنگام دفاع عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی از برنامه‌های خود در مقابل استیضاح‌کنندگان، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور نماینده مردم قم و جمع دیگری از نمایندگان در جایگاه هیأت رئیسه حاضر شدند و مشغول صحبت با محمدعلی وکیلی عضو هیأت رئیسه مجلس شدند، اما پس از لحظاتی و همزمان با افزایش تعداد نمایندگان حاضر در جایگاه، این گفتگو به تشنج کشید.

حجت‌الاسلام احد آزادیخواه نماینده مردم ملایر درباره جزئیات این مسئله گفت: پس از آنکه سؤال از رئیس‌جمهور به حد نصاب ۷۳ امضا رسیده بود و در آستانه اعلام وصول قرار داشت، با رایزنی معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، از حد نصاب افتاد، اما امروز که مجدداً به حد نصاب رسیده، هیأت رئیسه این سؤال را اعلام وصول نمی‌کند و این تخلف است.

این نماینده مجلس با اشاره به نشستن جمعی از نمایندگان در جایگاه هیأت رئیسه و در پشت صندلی‌های دبیران هیأت رئیسه گفت: اینجا نشسته‌ایم تا سؤال از رئیس‌جمهور که مطالبه مردم و مربوط به مشکلات آنان به ویژه در حوزه بحران ارز و مؤسسات مالی و اعتباری است، اعلام وصول شود.

دقایقی بعد مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس مشغول صحبت با این نمایندگان شد و همراه با نقوی حسینی، ذوالنور و تعداد دیگری از نمایندگان برای گفتگو، از صحن خارج شدند.

توجیهات کرباسچی در مورد نگارش نامه «ذلت» /چه کسی امضای من را پای این نامه گذاشته است


یکی از امضاکنندگان نامه مذاکره با آمریکا گفت: من این نامه را ننوشتم و در نظرخواهی که از من شد گفتم باید تضمین لازم برای عدم تکرار کارهای ترامپ از آمریکا گرفته و بعد مذاکره انجام شود.
توجیهات کرباسچی در مورد نگارش نامه «ذلت» /چه کسی امضای من را پای این نامه گذاشته است

 اول هفته جاری خبری در رسانه‌ها مبنی بر نوشتن نامه‌ای از سوی ۱۰۰ فعال سیاسی اصلاح‌طلب و ضدانقلاب خارج‌نشین به مسئولان عالی‌رتبه نظام منتشر شد که تعجب همگان را برانگیخت.

در حالی که خروج یکجانبه آمریکا از برجام، چهره واقعی کاخ سفید را برای همگان آشکار ساخته، نویسندگان این نامه خواستار مذاکره بدون قید و شرط با امریکا شده‌اند موضعی که انتقاد بسیاری از سیاسیون و شخصیت‌های سیاسی هر دو جناح کشور را به دنبال داشته است و خیلی نامه مذکور را خیانت به کشور و چراغ سبز به غرب برای تحریم بیشتر کشورمان تعبیر کردند.

از جمله افرادی که در نامه مذکور اسمش قید شده، غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران است که در مصاحبه با روزنامه اعتماد نوشتن و ارسال این نامه را تائید کرده است.

گروه سیاسی خبرگزاری فارس برای پی بردن به چرایی نوشتن این نامه به سراغ کرباسچی رفته تا علت را از خود وی جویا شود.

کرباسچی با اشاره به نامه منتشر شده با امضای وی و تعدادی از اصلاح‌طلبان گفت: من چنین نامه‌ای را ننوشته‌ام چه کسی امضای من را پای این نامه گذاشته است؟

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به مصاحبه خود با روزنامه اعتماد در مورد این نامه‌نگاری اظهار داشت: از من در مورد نگارش نامه در خصوص مذاکره با آمریکا نظرخواهی شد. من گفتم که آمریکا حتما باید تعهد و تضمین به دولت ایران بدهد که دیگر کارهای آقای ترامپ تکرار نشود و با این قید و شرط مذاکره با آمریکا انجام شود.

وی افزود: ما گفتیم اگر می‌خواهد چنین نامه‌ای نوشته شود باید در مرحله اول دولت آمریکا تضمین دهد که دیگر کارهای آقای ترامپ را تکرار نکند و در مصاحبه با روزنامه اعتماد نیز به جزئیات این موضوع اشاره کردم.

توجیهات کرباسچی و اما و اگرهای وی درباره نامه «ذلت» در حالی است که وی در مصاحبه با اعتماد ضمن حمایت کامل از این نامه، دلایلی را برای آن برمی‌شمرد که فارس برای تنویر افکار عمومی و قضاوت خوانندگان عین سوال و جواب اعتماد با کرباسچی را در ذیل منتشر می‌کند:

پیشنهادی که شما و برخی از فعالان سیاسی طی نامه‌ای مبنی بر مذاکره مستقیم با امریکا مطرح کردید با توجه به خروج امریکا از برجام معنای سیاسی این نامه چیست؟ رسیدن به یک بن‌بست سیاسی؟

خیر به معنای بن‌بست سیاسی نیست زیرا در نامه اشاره شده است که اگر امریکا تضمین دهد بدعهدی نکند و مسوولان بتوانند چنین تضمینی از این کشور اخذ کنند، بدون پیش شرط جدید می‌توان برای حل مسائل با امریکا گفت‌وگو کرد. این نامه مشروط بر آن است که امریکا دیگر در قبال ایران بدعهدی نکند.

واکنش حاکمیت به این نامه چه خواهد بود؟

حاکمیت جمع بندی‌های خاص خود را دارد. این نامه به معنای تصمیم‌گیری برای مذاکره مجدد با امریکا نیست بلکه یک نظر و تحلیل سیاسی است که توسط یک جمع ارایه شده است. این نظر و تحلیل با توجه به مجموعه بن بست‌ها و مشکلاتی است که امریکا پس از خروج از برجام با آنها مواجه شده.

امریکا امروز در وضعیت خوبی به ویژه در برابر کشورهای اروپایی قرار ندارد و ما می‌توانیم از این فرصت استفاده لازم را داشته باشیم اما این نامه در فضای سیاسی ایران تعیین‌کننده نیست بلکه یک تحلیل است. حاکمیت و دولت همواره به مجموعه تحلیل‌ها و نظرها توجه کرده‌اند. در این میان ممکن است به چند نظر توجه کنند و با برخی نظرات و تحلیل‌ها به صورت کلی مخالف باشند. درباره شرایط کنونی کشور نظرات مختلف است.

به عنوان مثال ما در برخی موضوعات شاهد برخوردهای بسیار تند و خشنی هستیم اما در مقابل در برخی موضوعات دیگر شاهد برخوردهایی هستیم که با یک تحلیل و نظر مانند همین نامه موافقت و به آن عمل شده است. به لحاظ بین‌المللی و سیاسی ما به ژستی که در این نامه اشاره شده است، نیاز داریم. این ژست آن است در صورتی که امریکا و ترامپ تضمین دهند که دیگر بدعهدی رخ ندهد و اعتماد ایران را بازسازی کند، ایران حاضر به گفت‌وگو خواهد بود. این یک ژست منفی نیست.

زمانی که این نامه را می‌نوشتید به نوع ضمانت امریکا نیز فکر کرده‌اید؟ ضمانت امریکا چگونه باید باشد که بتواند اعتماد ایران را جلب کند؟

این موضوعات ریز ماجرا است و ما نمی‌توانیم الان در این باره صحبت کنیم. به عنوان مثال وقتی یک معاهده بین‌المللی بسته می‌شود، باید نیازمند تصویب در مجلس امریکا باشد اما اکنون بحث ما جزییات ماجرا نیست. اجمال مساله آن است ایران بتواند در چنین شرایطی که امریکا نیازمند مذاکره با ایران است و بارها آن را اعلام کرده، ایران یک ژست بین‌المللی اینچنینی داشته باشد.

چه عاملی سبب نگارش این نامه شد؟

این نامه را من ننوشتم اما دوستانی که این کار را انجام داده‌اند، با توجه به تحلیل‌های سیاسی خود و شرایط ویژه کشور این نامه را نوشته‌اند. شرایط فعلی به گونه‌ای نیست کسی نداند کشور با چه معضلات و مشکلاتی رو به رو است.

نویسندگان نامه چه نسبتی با یکدیگر دارند؟ به عنوان مثال نسبت غلامحسین کرباسچی با ابوالفضل بازرگان چیست؟

من با آقای ابوالفضل بازرگان صحبتی نداشتم و نسبتی هم ندارم. جمعی از دوستان اصلاح‌طلبی که در داخل کشور حضور دارند متولی این نامه شدند و من هم گفتم با این شرط که امریکا بتواند یک تضمین دهد و ما بتوانیم تضمینی از این کشور بگیریم که این بدعهدی تکرار نشود، حرف بدی نیست. برخی از امضاکنندگان نامه اصلا با یکدیگر قرابت سیاسی ندارند.

چه عاملی سبب می‌شود کسانی که قرابت سیاسی با یکدیگر ندارند، نامه‌ای مشترک بنویسند؟

تحلیل و نظری که در این نامه ارایه شده برای مقابله با افراطیون خارج‌نشینی است که با بیانیه‌ها یا حضور در رسانه‌های سعی در تشدید بن‌بست و خلق مشکلات جدید برای کشور دارند. کسانی که دغدغه منافع ملی دارند همواره به دنبال گشایش یک راه جدید هستند. این نگاه سیاسی علاوه بر مطرح کردن حرف‌های تازه در جامعه، می‌تواند برای نیروهای سیاسی تصمیم‌گیر راهگشا باشد.

آیا نویسندگان این نامه سعی در ایجاد طیف جدیدی در جریان اصلاحات دارند؟

این به معنای طیف جدید نیست بلکه اگر این موضوع باز شود شاهد خواهید بود که طیف‌های سیاسی موجود را شامل می‌شود. این موضوع جدید نیست بلکه گروه‌های اصلاح‌طلب فعلی نیز در این زمینه نظرات زیاد متفاوتی با نظرات مطرح شده در این نامه ندارند.

آیا اتفاق جدیدی رخ داده است که نگارندگان این نامه احتمال ترتیب اثر به آن را داده و تصمیم به نوشتن تحلیل‌ها و نظرات خود گرفته‌اند؟

آن طرف ماجرا یک جوسازی سنگین درباره تحریم و افزایش فشار بر روی ایران را آغاز کرده است. اگر بابی باز شود که سیاسیون دلسوز چه در داخل و چه خارج از کشور به این نتیجه برسند که برای حفظ کیان جمهوری اسلامی، حفظ کشور، عدم ایجاد مشکلات برای زندگی مردم و نظام و انقلاب یک موضع‌گیری سیاسی مثبت انجام شود اتفاق خوبی است.

ما تجربه‌ای شبیه به این را در زمان ابتدای مذاکرات داشته‌ایم. در ابتدای برجام مخالفت‌هایی صورت گرفت اما در عین حال گفته شد که اگر شرایطی ویژه به وجود آید می‌توان به مذاکره نشست و به نتیجه رسید. این نامه یک ورژن جدید از همان رویکرد است.

یعنی ما با یک شرایط خاص و پیش‌بینی‌های درست جلوی این بدعهدی را بگیریم، می‌توانیم بسیاری از مشکلات را با مذاکره به جای تهدید برطرف کنیم. این یک دیدگاه جدید و تازه نیست بلکه یک تذکر در شرایط فعلی کشور است. سیاست‌مداران جدید امریکا به دنبال آن هستند که مذاکره با ایران را به نام خود تمام کنند بنابر این این پیشنهاد می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

واقعا شما چه زمینه مساعدی برای طرح این نظرات دیده‌اید؟

در کشور ما دیدگاه‌های سیاسی متفاوتی وجود دارد. یک دیدگاه در مجلس برجام و پرچم امریکا را آتش می‌زند و یک دیدگاه دیگر آن است که باید بدون عصبانیت تصمیم‌های مهم اتخاذ کرد. دیدگاه ما آن است که اگر ایران بتواند از امریکا ضمانت گیرد که بدعهدی رخ ندهد و گذشته را جبران کند، می‌توان راه صحبت و مذاکره را باز کرد. در صورتی که ما بتوانیم تضمین لازم را از امریکا بگیریم دیگر کسی نمی‌تواند تهمتی ناروا به مسوولان کشور بزند.

انتهای پیام/

دیداری با رهبر معظم انقلاب در خصوص FATF نداشته‌ایم


رئیس مجلس شورای اسلامی برخی جزئیات نشست غیرعلنی امروز با معاون اول رئیس جمهور در خصوص گرانی‌های اخیر را تشریح کرد.
دیداری با رهبر معظم انقلاب در خصوص FATF نداشته‌ایم

به گزارش قدس‌آنلاین به نقل از مهر؛ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه افتتاح نمایشگاه سازمان ملی استاندارد ایران که در محل مجلس شورای اسلامی برگزار شد، در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره جلسه غیرعلنی امروز مجلس که با حضور معاون اول رئیس جمهور و با موضوع گرانی های اخیر برگزار شد، اظهارداشت: در این جلسه در خصوص وضعیت قیمت‌ها و نگرانی‌هایی که در کشور به وجود آمده صحبت شد؛ در این خصوص لازم بود بحث جدی میان مجلس و دولت صورت بگیرد.

وی افزود: آقای جهانگیری و وزرای مربوطه امروز در جلسه حضور یافتند و بحث مفصلی در خصوص شرایط کشور و علت سازوکارهای جدید برای مسائل اقتصادی مطرح شد و نمایندگان و روسای کمیسیون های مجلس نیز دیدگاه های خود را مطرح کردند. باید اصلاحاتی از نظر نوع پرداختن به مسائل اقتصادی ایجاد شود که در این خصوص پیشنهاداتی ارائه شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این جلسات ادامه خواهد داشت و باید قبول کرد که با توجه به شیطنت هایی که آمریکایی ها دارند و برخی اشکالات درونی اقتصاد کشور، باید بر روی این مسائل کار جدی کرد و نقدینگی را به سمت نقاط ثروت زا و تولیدمحور سوق داد.

لاریجانی ادامه داد: مباحثی هم در خصوص نوع نیازهایی که دولت در شرایط فعلی دارد و نیازمند تصمیم مجلس است، مطرح و پیشنهادات نمایندگان ارائه شد و بر این نکته تاکید شد که در وضعیت فعلی به یک همگرایی میان قوای سه گانه احتیاج است. خوشبختانه رهبری معظم انقلاب هم یک ساز و کار عملیاتی طراحی کرده اند که قوای مختلف کشور با هم تصمیم گیری کنند و ضوابطی هم برای این موضوع گذاشته اند.

وی افزود: امیدواریم با این جلسه، این فکر عمیق‌تر شود و شرایط کشور بهبود یابد.

لاریجانی در پاسخ به سوال مهر مبنی بر اینکه تدبیر فوری دولت برای کنترل گرانی های اخیر چه بوده است، گفت: امیدواریم خدا به همه شما صبر بدهد.

خبرنگاری از لاریجانی در خصوص اظهارات محمدعلی وکیلی عضو هیأت رئیسه مبنی بر دیدار لاریجانی با رهبر معظم انقلاب در خصوص FATF سوال کرد که رئیس مجلس پاسخ داد دیداری نداشته‌ایم.

رئیس مجلس همچنین با اشاره به برگزاری نمایشگاه سازمان ملی استاندارد در محل مجلس از اقدامات صورت گرفته در این حوزه و در زمینه حمایت از کالای ایرانی تشکر کرد و از رسانه‌ها خواست تا این فعالیت ها را به خوبی پوشش دهند.

وقتی بلوف های آمریکایی ها تمامی ندارد


بلوف زدن کار مردان ضعیف است، کاری که امروز آمریکا با ترامپ می کند و حالا جان بولتن خبر از سورپرایز برای ایران قبل از ۲۰۱۹ داده است.
وقتی بلوف های آمریکایی ها تمامی ندارد

جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ که از دشمنان قسم خورده جمهوری اسلامی می باشد اخیرا اعلام کرده یک سورپرایز جدی برای ایران قبل از سال ۲۰۱۹ دارد.
اگر چه وی درباره اینکه این سورپرایز چیست هیچ توضیح خاصی نداده اما برخی تحلیلگران معتقدند منظور بولتن شاید جنگنظامی باشد.
این در حالی است که ترامپ چند ماه پیش جان بولتن جنگ طلب را به سمت مشاور امنیت ملی آمریکا منصوب کرد و از سوی دیگر دیوانگی های ترامپ به خصوص در خارج شدن از توافق هسته ای نشان داد سردمداران کاخ سفید کم عقل تر از آن هستند که بتوان تصور کرد.
به اعتقد تحلیلگران جنگ طلبی بولتون از یک سو و تغییر وزیر خارجه آمریکا توسط ترامپ و انتخاب مایک بمپئو که او هم مانند بولتن از طرفداران حمله به ایران است، نشان می دهد ترامپ در حال چیدن کابینه جنگ خود در مقابل ایران است.
از سوی دیگر ایهود اشنرسون یکی از مقامات سابق واحد ۸۲۰۰ ارتش اسرائیل که معروف به NSA است گفته اولین هدف سایبری که اسرائیل باید در صورت بروز یک جنگ با ایران و حزب‌الله مورد زیرساخت‌های انرژی ایران و حزب‌الله در منطقه و در داخل ایران باشد.
همچنین نشریه جروزالم پست در تحلیلی عنوان کرده که تنگه هرمز و شریان صدور نفت ایران یکی از دو هدف اصلی اسرائیل در جنگ محتمل آینده با ایران خواهد بود.
همچنین رسانه های غربی اعلام کردند که پنتاگون نیروهای سایبری خود را در حالتی کاملاً تهاجمی قرار داده که این موضوع می‌تواند از یک اتفاق محتمل در آینده نزدیک خبر داشته باشد.
همچنین برخی تحلیلگران غربی نیز ابراز عقیده کردند که سمت‌وسوی جدی این تحولات متوجه ایران است.
اگر چه برخی تحلیلگران مزدور آمریکا و اسرائیل این تلیل ها را ارائه می دهند اما به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران نظامی در جهانجنگی علیه ایران به وجود نخواهد آمد.
زیرا آمریکایی ها به خوبی می دانند ایران از چه توان نظامی قوی برخوردار است و از سوی دیگر اگر آمریکا قصد حمله به ایران را داشت در طول ۴۰ سال اخیر و حتی زمانی که جمهوری اسلامی از امکانات کمتری برخوردار بود اینکار را می کرد نه اینکه امروز بخواهد حمله کند.
بلوف آمریکایی ها با عنوان سورپرایز و یا تهدید های مختلف در واقع نشان می دهد آنها به دنبال هراس در ایران هستند، اما ملت ایران نیز همواره پاسخ گستاخی ها و این تهدیدات را در حمایت از نظام مقدس جمهوری اسلامی بارها نشان داده، اگر چه عده ای بزدل سیاسی همچون برخی اصلاح طلبان به آمریکا نامه می نویسند و از مذاکرات سخن می گویند.
شاید همین پیغام های چنین افرادی است که آمریکایی ها را گستاخ تر کرده اما سردمداران کاخ سفید باید بدانند وحدت مثال زدنی ملت ایران در مقابل دشمن خارجی آن چیزی نیست که همچون نامه فدایت شوم برخی خائنین به دست آمریکایی ها رسیده است.
آمریکایی ها سالهاست سیاست تبلیغاتی خود را تهدید و ارعاب قرار داده اند تا بتوانند برای خود قدرتی پوشالی درست کنند اما ایران را نیز به خوبی می دانند هر تهدیدی علیه ایران جدی شود، پاسخی جدی تر دریافت کرده و سیلی محکمی خواهند خورد.

دفترچه بیمه چک سفید امضا نیست/ مازاد هزینه‌های درمانی باید از سوی تامین اجتماعی، کمیته امداد و بهزیستی تأمین شود


وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کاهش خدمات بیمه سلامت و خروج برخی از خدمات پزشکی و درمانی از ذیل تعهدات این بیمه را حق بیمه‌ها و جلوگیری از هزینه‌های غیر ضروری عنوان کرد.
دفترچه بیمه چک سفید امضا نیست/ مازاد هزینه‌های درمانی باید از سوی تامین اجتماعی، کمیته امداد و بهزیستی تأمین شود

به گزارش خبرنگار سیاسی قدس آنلاین: سید حسن هاشمی‌زاده هاشمی در حاشیه جلسه هیئت دولت اظهار داشت: درباره ایجاد محدودیت برای استفاده از بیمه سلامت، اظهار کرد: اینکه انتظار داشته باشیم بیمه‌ها دفترچه درمانی را مانند یک چک سفید امضا تلقی کنند و هر چقدر که هزینه تعیین می‌شود بپردازند یا اینکه دولت این هزینه‌ها را تأمین کند در کمتر جایی در دنیا اتفاق می‌افتد.

وی افزود: بنابراین باید به بیمه‌ها حق بدهیم که محدودیت‌هایی برای هزینه‌های غیرضروری اعمال کنند و درباره پرداخت مازاد هزینه‌های درمانی نیز باید از تأمین اجتماعی، کمیته امداد و بهزیستی اقدام شود.

وزیر بهداشت همچنین درباره راه‌اندازی مجتمع‌های بهداشتی روستایی، گفت: این مجتمع‌ها در حال راه‌اندازی است و با وجود همه محدودیت‌ها شاهدیم که روزانه تعدادی از این مراکز درمانی روستایی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. در حال حاضر حدود بیش از ۳۷۰۰  پروژه در دست اجرا است که امیدواریم تا پایان سال به اتمام برسد.

رئیس پلیس آگاهی: اتفاق ایرانشهر آنگونه که در فضای مجازی مطرح شد نبوده است


رئیس پلیس آگاهی ناجا درخصوص پرونده تجاوز به دختران ایرانشهر توضیحاتی ارائه داد.
رئیس پلیس آگاهی: اتفاق ایرانشهر آنگونه که در فضای مجازی مطرح شد نبوده است

به گزارش قدس آنلاین،سردار محمدرضا مقیمی در خصوص اخبار اخیر منتشر شده در خصوص تجاوز به چندین دختر در منطقه ایرانشهر سیستان و بلوچستان و موضوعاتی که در خصوص این ماجرا در شبکه‌های اجتماعی از تعداد قربانیان این اتفاق منتشر شده اظهار کرد: این پرونده در دست اقدام است و اطلاع‌رسانی جزئی درخصوص ابعاد مختلف آن به صلاح نیست مگر با مجوز قاضی پرونده ولی می‌توانم بگویم که این اتفاق به شکلی که در فضای مجازی عنوان شده نبوده است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا افزود: در مجموع باید توجه داشت یک‌سری شایعات در برخی از پرونده‌ها منتشر می‌شود که حتی ممکن است به متهم دستگیر شده انتساب داشته باشد ولی تا مستندات قانونی در دست نباشد نمی‌توان این اتهامات را به دستگیر شدگان منتسب کرد چرا که قبلا مواردی را داشته‌ایم که فردی به ارتکاب به جرم و جنایتی اقرار داشته و حتی در بازسازی صحنه جرم نیز ریز به ریز صحنه را بازسازی کرده ولی بعد از گذشت حدود یک ماه مجرم اصلی با مستندات قانونی کامل دستگیر شده است حالا اینکه چرا شخصی حاضر می‌شود به جای مجرم خود را جا بزند دلایل مختلفی دارد که از جمله آنها شهرت است.

مقیمی با بیان اینکه در پرونده ایرانشهر در همه موارد شکایت تجاوز  مطرح نبوده، گفت: این پرونده بلافاصله بعد از وقوع شکایت یک آدم‌ربایی در دست بررسی پلیس قرار گرفت و آگاهی سیستان و بلوچستان که جزو قوی‌ترین پلیس‌های آگاهی در کشور است به سرعت موضوع را در دست بررسی قرار داد.

هشدار رئیس پلیس آگاهی به موضوع سرقت از منازل 

وی در ادامه با اشاره به افزایش سرقت از منازل طی سه ماه اخیر گفت: متاسفانه شاهد هستیم که به دنبال نگهداری مقادیر قابل توجه طلا و ارز در منازل برخی از شهروندان، سرقت از منازل افزایش یافته است و متاسفانه برخی از هموطنانمان منازل خود را تبدیل به خزانه‌های بانکی کرده‌اند و این در حالیست که هیچ‌گونه سیستم امنیتی در این منازل وجود ندارد و بعضا تا دهها و یا صدها میلیون تومان ارز و طلا در منازل نگهداری می‌شود.

مقیمی ادامه داد: در چنین شرایطی سارقان با ورود به منزل تنها مبادرت به سرقت طلا و ارز می‌کنند و این سوال برای مالباختگان بوجود می‌آید که چطور سارقان فقط وجوه نقد و طلاجات آنها را به سرقت برده‌اند در حالیکه سارقان عمدتا از محل نگهداری این اموال که در مکان‌های خاص نگهداری می‌شوند اطلاع دارند.

رئیس پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه کشفیات سرقت منازل ۱۱ درصد افزایش داشته گفت: علیرغم این افزایش، متاسفانه کشف اموال مسروقه سخت‌تر شده چرا که این وجوهات به سرعت توسط سارقان خرج می‌شود. 

وی گفت: عمده سرقت از منازل درحوالی غروب اتفاق می‌افتد یعنی نیم ساعت قبل از غروب آفتاب تا دو ساعت بعد از غروب لذا باید هموطنان به نکات ایمنی توجه کرده و از نگهداری این اموال در منازلشان پرهیز کنند.

کاهش سرقت خودرو در کشور/کشف سرقتها ۱۳ درصد اضافه شد

مقیمی در ادامه با اشاره به افزایش ۱۳ درصدی کشف سرقت در ۳ ماه اخیر گفت: این افزایش کشفیات در حالیست که وقوع سرقت در موضوعات مختلف از جمله موتورسیکلت‌، سرقت بانک‌ها و سرقت محموله‌ها کاهش داشته و حتی سرقت خودرو نیز به میزان ۶.۵ درصد کاهش داشته است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا خاطر نشان کرد: نکته حائز اهمیت آن است که سرقت خودرو برای پلیس به عنوان سرقت مادر محسوب می‌شود چرا که در جرایم دیگر استفاده می‌شود لذا این موضوع در اولویت ما قرار دارد.

وی در خصوص زمان کشف خودروهای مسروقه گفت: ۶۰ تا ۷۰ درصد از خودروهای مسروقه در کمتر از ۷۲ ساعت شناسایی می‌شوند ولی برخی از خودروهای خاص زمان کشف آنها طولانی‌تر خواهد بود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن