تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

عدم اعلام وصول سؤال از رئیس‌ جمهور، مجلس را دچار تشنج کرد


اعلام وصول نشدن سؤال گروهی از نمایندگان از رئیس‌ جمهور درباره مؤسسات مالی و اعتباری و بحران ارز برای دقایقی مجلس را دچار تشنج کرد.
عدم اعلام وصول سؤال از رئیس‌ جمهور، مجلس را دچار تشنج کرد

به گزارش قدس آنلاین، در جلسه علنی نوبت عصر امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، گفتگوی بین متقاضیان سؤال از رئیس‌جمهور و اعضای هیأت رئیسه مجلس برای دقایقی صحن پارلمان را دچار تشنج کرد.

دقایقی پیش و هنگام دفاع عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی از برنامه‌های خود در مقابل استیضاح‌کنندگان، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور نماینده مردم قم و جمع دیگری از نمایندگان در جایگاه هیأت رئیسه حاضر شدند و مشغول صحبت با محمدعلی وکیلی عضو هیأت رئیسه مجلس شدند، اما پس از لحظاتی و همزمان با افزایش تعداد نمایندگان حاضر در جایگاه، این گفتگو به تشنج کشید.

حجت‌الاسلام احد آزادیخواه نماینده مردم ملایر درباره جزئیات این مسئله گفت: پس از آنکه سؤال از رئیس‌جمهور به حد نصاب 73 امضا رسیده بود و در آستانه اعلام وصول قرار داشت، با رایزنی معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، از حد نصاب افتاد، اما امروز که مجدداً به حد نصاب رسیده، هیأت رئیسه این سؤال را اعلام وصول نمی‌کند و این تخلف است.

این نماینده مجلس با اشاره به نشستن جمعی از نمایندگان در جایگاه هیأت رئیسه و در پشت صندلی‌های دبیران هیأت رئیسه گفت: اینجا نشسته‌ایم تا سؤال از رئیس‌جمهور که مطالبه مردم و مربوط به مشکلات آنان به ویژه در حوزه بحران ارز و مؤسسات مالی و اعتباری است، اعلام وصول شود.

دقایقی بعد مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس مشغول صحبت با این نمایندگان شد و همراه با نقوی حسینی، ذوالنور و تعداد دیگری از نمایندگان برای گفتگو، از صحن خارج شدند.

بسیج آماده مقابله با هرگونه خطری از سوی آمریکا است


سازمان بسیج‌ ضمن اعلام آمادگی برای مقابله با هرگونه خطری از سوی آمریکا و عمال دست آموزش، آمادگی خود را برای همکاری با دولت در عرصه های خدمت رسانی، خودکفایی و اقتصاد مقاومتی اعلام کرد.
بسیج آماده مقابله با هرگونه خطری از سوی آمریکا است

به گزارش گروه سیاسی قدس آنلاین، سازمان بسیج مستضعفین به مناسبت فرا رسیدن سی و هشتمین سالگرد هفته غرور آفرین دفاع مقدس بیانیه‌ای صادر کرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

هفته دفاع مقدس، یادآور هشت سال مبارزه و مقاومت جانانه آحاد ملت ایران و فرزندان غیور رزمنده در برابر رژیم بعثی عراق و حامیان جهانی آن است. هفته دفاع مقدس نکوداشت خودباوری وایستادگی بسیجیان این مرز و بوم است که حماسه‌های جانانه آفریدند و در مقابل ددمنشی حزب بعث و اربابان آمریکایی به شایستگی مقاومت کردند.

این بیانیه می‌افزاید: هفته دفاع مقدس این بار در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی و نیز تشدید تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی و سیاسی دشمن و استکبار جهانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و لازم است با تامل بیشتری آن را پاسداشت و در آن اندیشه نمود. چراکه نظام اسلامی به برکت ولایت و آمادگی بسیجیان غیور هم اکنون درخت تنومندی است که ریشه در مکتب سرخ حسینی داشته و برگ و بار آن رویش جوانانی است که در دفاع از حرم اهل بیت (ع) به شایستگی اثبات کردند مستکبران دنیا و اذناب آلوده اش خللی در اراده و تفکر آنان در دفاع از اهل بیت(ع) و ولایت ایجاد نخواهد کرد.

در این بیانیه تاکید شده است: بیاد می‌آوریم‌ روزها و سالهای جنگ تحمیلی را که با تحریم‌های شدید نظامی و اقتصادی دشمنان، تا جایی که در آن ایام حتی‌ فروش سیم خاردار نیز به جمهوری اسلامی‌ممنوع بود و این در حالی بود که دشمن بعثی از جدیدترین‌ سلاح‌های شرق و غرب تغذیه شده و با موشک‌ها و بمب های شیمیایی غربی، مردم ایران را مورد هجوم وحشیانه قرار می داد. اما از آنجا که وعده خدا نصر و فتح برای بندگان مخلص‌ و مبارزان راه الله است، مردم قهرمان ایران به واسطه ایمان بخدا و تبعیت از رهبر کبیر و فقید انقلاب حضرت‌امام خمینی (ره) و تکیه بر بسیج فراگیر وگسترده مردمی توانست هم در جبهه نظامی و هم جبهه اقتصادی و خودکفایی تسلیحاتی کید دشمن را نقش بر آب نموده و او و حامیانش را به زانو در آورد و روسیاه کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: با این حال امروز که بار دیگر جهان غرب و در راس آن شیطان بزرگ به اشکال مختلف از جمله تحریم های ظالمانه و غیر انسانی اقصادی سعی درتوطئه ، فشار و بدبینی در افکار مردم‌ آزاده ایران اسلامی و به زعم خام خویش شکست انقلاب اسلامی را دارد؛ تنها راه ایستادگی در برابر نقشه های شوم و سیاه مستکبران جنایتکار، توکل بخدا، وحدت کلمه و تبعیت از فرامین فرمانده معظم کل قوا حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) می‌باشد که همه را به همدلی و همکاری برای پایداری در برابر دسیسه های اقتصادی فرا می خوانند و سرنوشت زورگویان جهان به ویژه آمریکا و رژیم کودک کش اسرائیل را تباهی و حذف شدن در جغرافیای سیاسی جهان می دانند.

در همین راستا سازمان بسیج‌ مستضعفین ‌از یک سو با برگزاری رزمایش اخیر اقتدار عاشورایی بسیج ضمن اعلام آمادگی برای مقابله با هرگونه خطر از سوی آمریکا و عمال دست آموزش، از دیگر سو آمادگی خود را برای همیاری و همکاری با دولت در عرصه های خدمت رسانی ، سازندگی ، خودکفایی و اقتصاد مقاومتی اعلام داشته و آماده است تا با تکیه بر توان تخصصی فرزندان بسیجی ملت بزرگ ایران‌ در آستانه چهلمین سال انقلاب اسلامی باردیگر طعم‌ تلخ شکست را به دشمنان چشانده و پیروزی دیگری را برای این سرزمین الهی رقم بزند. ان و عدالله حق

منبع: مهر

انتهای پیام/

حمله تروریستی اهواز تاکنون 29 شهید و 57 زخمی برجا گذاشته است


عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرد حمله تروریستی اهواز 29 شهید و 57 زخمی برجا گذاشته است.
حمله تروریستی اهواز تاکنون 29 شهید و 57 زخمی برجا گذاشته است

به گزارش گروه سیاسی قدس آنلاین، حجت الاسلام مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم و رییس فراکسیون دفاع و اقتدارملی مجلس درباره حادثه تروریستی اهواز گفت: حمله تروریستی اهواز که کار مزدوران استکبار بود، هیچ دستاورد نظامی محسوب نمی شود زیرا در این حمله افراد بی گناه کشته شدند.
وی اضافه کرد: گروهک تروریستی الاحوازیه که در کنار صدام معدوم و بعثی‌ها می جنگید و در جنگ تحمیلی از حمایت‌های رژیم صدامی برخوردار بود امروز جان کودکان و مردم کشورمان را می‌گیرد.
ذالنوری با بیان اینکه نظام استکباری خصوصاً آمریکا و دست نشانده هایش در منطقه ازجمله عربستان سعودی از گروهک‌های تروریستی حمایت می‌کنند، اظهار داشت: نیروهای امنیتی ایران به زودی از عاملان حمله تروریستی اهواز انتقام خون پاک و بیگناه مردم را خواهند گرفت.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین با اعلام اینکه حمله تروریستی اهواز 29 شهید و 57 زخمی برجای گذاشته، گفت: اکنون وضعیت امنیتی مطلوبی در اهواز برقرار است.

منبع: فارس
انتهای پیام/

اقتدار نیروهای مسلح خار چشم دشمنان شده است


رئیس بنیاد امید ایرانیان با اشاره به حادثه حمله تروریستی در اهواز گفت: اقتدار نیروهای مسلح کشورمان خار چشم دشمنان شده است.
اقتدار نیروهای مسلح خار چشم دشمنان شده است

به گزارش گروه سیاسی قدس آنلاین، محمدرضا عارف در نشست شورای هماهنگی استانی بنیاد امید ایرانیان به گرامیداشت هفته دفاع مقدس پرداخت و گفت: سربلندی، استقلال و آرامش ما مدیون کسانی است که در میدان نبرد، بی محابا دل به دریای خطر زدند و کشتی انقلاب را از دل طوفان قهر و کین بدخواهان به ساحل ثبات و افتخار رساندند.

وی با بیان اینکه دوران دفاع مقدس در شکل‌گیری و تقویت مقاومت در منطقه موثر بود، تصریح کرد: ما آغازگر جنگ نبودیم و موضعمان دفاعی بود و ایستادیم و از این بابت شرمسار هم نیستیم.

عارف با بیان اینکه ایران اگر در دفاع مقدس قهرمان بود، قهرمان آشتی و صلح مبتنی بر عدالت نیز بود، خاطرنشان کرد:جمهوری اسلامی ایران همیشه منادی صلح و دوستی در جهان بوده است. هم در دوران  اصلاحات در صحن سازمان ملل از گفت‌وگو به جای زور و از مهربانی به جای خشونت سخن گفته شد و هم آقای روحانی پیشنهاد جهان علیه خشونت را مطرح کرد که مورد تصویب قرار گرفت.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران هیچگاه به دنبال جنگ افروزی در منطقه و جهان نیست و برای ایجاد صلحی پایدار در جهان تلاش می کند.

رئیس بنیاد امید ایرانیان با بیان اینکه ایران همواره قربانی تروریسم بوده است، به حادثه حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در اهواز اشاره کرد و با محکومیت این اقدام تروریستی، تاکید کرد: اقتدار نیروهای مسلح  کشورمان خار چشم دشمنان شده است و به گمان خود با حرکت‌های کور ترروریستی می خواستند در سالگرد تجاوز رژیم صدام به خاک کشورمان عظمت رژه نیروهای مسلح را تحت الشعاع قرار بدهند.

وی با تسلیت شهادت هموطنان ما در این حادثه تروریستی بر ضرورت شناسایی دقیق و سریع عوامل این اقدام تروریستی تاکید کرد.

عارف دوران دفاع مقدس را تجربه‌ای گرانسگ برای نظام جمهوری اسلامی دانست و  اظهار کرد: در دوران دفاع مقدس و شرایط خاص اقتصادی آن زمان دولت وقت توانست با همراهی مردم به خوبی آن شرایط را مدیریت کند.

وی ادامه داد: شرایط فعلی که در آن به سر می بریم سخت‌تر از آن دوران نیست و اگر از تجریه مدیریتی آن دوران استفاده کنیم مردم نیز نجیبانه همانگونه که تاکنون همراهی خود را با نظام شان نشان دادند، باز هم اگر ببیند مسئولان با آنها صادق هستند این همراهی را از خود نشان خواهند داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ماموریت‌های بنیاد امید ایرانیان اشاره کرد و با مرور بخش‌هایی از اساسنامه بنیاد، تصریح کرد: شرایط جامعه ما به گونه‌ای است که تشکل‌های راهبردی مردم نهاد که کارویژه آنها تعیین راهبردهاست باید محور قرار بگیرند و به همین دلیل بنیاد امید ایرانیان می تواند همراه با دیگر نهادهای مردم نهاد به عنوان اتاق فکری در خدمت مدیران نظام باشد.

رئیس بنیاد امید ایرانیان محوریت زنان و جوانان را شاخصه اصلی بنیاد امید دانست و گفت: قرار بود بنیاد امید در تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد بگونه ای عمل کند که در سال‌های آینده بتوان از ظرفیت های ایجاد شده توسط بنیاد در عرصه های مدیریتی  استفاده کرد که البته تا رسیدن به این هدف فاصله داریم.

وی با اشاره به فعالیت کمیته‌های چندگانه در بنیاد امید ایرانیان،خاطرنشان کرد: فعالیت‌های خوبی توسط کمیته‌های مختلف در بنیاد امید ایرانیان صورت گرفته است که انتظار است خروجی کمیته‌های بنیاد در اختیار نهادهای مسئول قرار بگیرد.

عارف با تاکید بر اینکه دولت باید از ظرفیت نهادهای مردمی به عنوان اتاق فکر بیشتر استفاده کند،گفت: تجربه نشان داده است صرف اتکا به حلقه بسته مدیریتی در دولت‌ها راهگشای برون رفت از چالش‌ها نیست. باید به تشکل‌های مردم نهاد بیشتر بها داد و از ظرفیت‌های آنها برای فائق آمدن بر مشکلات استفاده کرد.

وی در پایان از هیات مدیره بنیاد خواست از تجربه‌های دفاتر استانی بنیاد امید بیشتر استفاده کنند و از مدیران دفاتر استانی نیز درخواست کرد با احصاء مشکلات استانهای متبوع خود با استفاده از نظرات نخبگان هر استان راهکارهای برون رفت از چالش‌ها را به مدیران استانی اعلام کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

شناسایی رد پای مثلث شوم منطقه در عملیات تروریستی اهواز


عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مثلث شوم آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی تلاش دارند ناامنی را به داخل شهرهای ایران بکشانند.
شناسایی رد پای مثلث شوم منطقه در عملیات تروریستی اهواز

به گزارش گروه سیاسی قدس آنلاین، جواد کریمی‌قدوسی درباره حمله تروریستی امروز صبح به رژه نیروهای مسلح در اهواز، اظهار کرد: کمیسیون امنیت ملی بحث‌های دامنه‌داری در حوزه مسائل امنیت ملی و تهدیدهای تروریستی که متوجه جمهوری اسلامی‌شده است را در دست اقدام دارد.

وی تأکید کرد: طی اخبار واصله، رژیم آل‌سعود با دعوت از منافقین، تشکیل پایگاه نظامی و پشتوانه مالی، لجستیکی و اطلاعاتی از آنان، با همکاری داعش و جریان‌های فعال در عرصه تروریست بین‌الملل، تلاش دارند،‌ ناامنی را به داخل شهرهای ایران بکشانند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه بر اساس دستگیری‌ها و کارهای دقیق اطلاعاتی صورت گرفته، منشأ همه مشکلاتی که از دی‌ماه سال گذشته و اوایل امسال در حوزه اقتصاد در شهرهای کشور به وجود آمده است به این‌ها بازمی‌گردد.

کریمی‌قدوسی به مثلث شوم منطقه اشاره کرد و گفت: این‌گونه عملیات تروریستی با طراحی مثلث شوم، رژیم صهیونیستی به‌عنوان ضلع عبری، آمریکا و فرانسه که تروریست‌ها و منافقین را پناه داده‌اند، آل‌سعود و امارات به‌عنوان ضلع عربی انجام می‌شود.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه از دیدگاه کمیسیون امنیت ملی مجلس و مسئولان عالی‌رتبه امنیتی، عربستان به‌عنوان کشور متخاصم شناسایی‌شده است،‌ تصریح کرد: این‌ها به دلیل اینکه نمی‌توانند علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام نظامی مستقیم صورت دهند و شهامت و قدرتش را ندارند، با پشتوانه رژیم صهیونیستی و آمریکایی‌ها می‌خواهند ناامنی را به داخل شهرهای ایران بکشانند و تا آنجا که بتوانند جریان‌های شکست‌خورده تروریستی را به این منطقه منتقل کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: حمله تروریستی مجلس شورای اسلامی، حادثه تروریستی مریوان که منجر به شهادت هم‌وطنانمان شد و علمیات تروریستی در رژه نیروهای مسلح در اهواز را حلقه‌های متصل به یک زنجیر دانست.

نماینده مردم مشهد و کلات خطاب به تروریست‌ها تأکید کرد: مردم ایران اگر راه منزل خودشان را بلد نباشند، راه اهواز و خوزستان را خوب بلدند و همان‌گونه که در هشت سال دفاع مقدس با خون خود از خوزستان دفاع کردند، امروز هم هیچ موضوعی نمی‌تواند میان اقوام ایران دودستگی ایجاد کند و تا این ملت وحدت و یکپارچگی خود را دارد، این‌گونه اقدام‌های تروریستی بی‌ثمر خواهند ماند.

منبع: آنا

انتهای پیام/

اولین سفر روحانی به ینگه‌دنیا پس از پایان برجام


رئیس جمهور کشورمان طی سفر به نیویورک، مقر سازمان ملل با تعدادی از سران کشورهای حاضر در مجمع عمومی، دبیرکل سازمان ملل و نیز برخی رؤسای سازمان‌های بین‌المللی دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.
اولین سفر روحانی به ینگه‌دنیا پس از پایان برجام

به گزارش خبرنگار سیاسی قدس‌آنلاین، پس از حواشی فراوان درنهایت رئیس‌جمهور ششمین سفر خود به مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک را فردا (یکم مهرماه) انجام خواهد داد. این سفر اولین سفر روحانی پس از خروج ترامپ از برجام و آغاز دوباره تحریم‌ها است. حسن روحانی در چنین شرایطی با رجزخوانی‌های آمریکایی‌ها نیز روبه‌رو است، رجزخوانی‌هایی که انتظارات منتقدان از روحانی را افزایش داده است.

احتمال تقابل روحانی و ترامپ درحاشیه مجمع عمومی سازمان ملل یا شورای امنیت ملی اوج پیچیدگی‌ها و حواشی‌ها بود. حسین شریعتمداری در کیهان با جرقه‌ای آتش رفتن یا نرفتن روحانی را شعله‌ور کرد، آتشی که به‌سرعت رسانه‌های حامی دولت و نزدیکان روحانی را هم به تکاپو انداخت.

 دعوای رفتن یا نرفتن روحانی


بسیاری از تحلیلگران همسو با دولت و اصلاح‌طلبان طی 10 روز اخیر تأکید کردند روحانی باید در نشست سازمان ملل حضور یابد، البته وزیر ارشاد لندن نشین دوره اصلاحات در این مورد با کیهان هم‌نظر بود، عطاءالله مهاجرانی، درباره ضرورت سفر روحانی به نیویورک نوشته بود: «با توجه به لحن تهدید و تحقیر ترامپ، ضرورتی برای شرکت دکتر روحانی در مجمع عمومی وجود دارد؟ آیت‌الله هاشمی هیچ‌گاه در اجلاس عمومی شرکت نکرد و احمدی‌نژاد هر هشت سال شرکت کرد! با توجه به اولویت سامان‌دهی اقتصادی، مالی و بانکی کشور رئیس‌جمهور که اجلاس خبرگان هم نرفت، اجلاس سازمان ملل برود؟!»

 دردسر روحانی از نعل وارونه ترامپ


ترامپ با اینکه از برجام خارج شد و تحریم‌هایش علیه ایران را آغاز کرد، ولی از همان ابتدا اشتیاقش را برای مذاکره دوباره با ایران و دیدار با حسن روحانی اعلام کرد، از سوی دیگر اعضای کابینه‌اش جنگ روانی بی‌سابقه‌ای را علیه ایران آغاز کردند، از سفرهای دوره‌ای به منطقه تا سازمان‌دهی شبکه‌های رسانه‌ای اپوزیسیون و ایجاد اغتشاش در داخل ایران.

در آخرین مورد نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل روز گذشته گفت که ترامپ هرگونه درخواست حسن روحانی برای دیدار را بررسی خواهد کرد و درباره آن تصمیم می‌گیرد. این ادعا با واکنش سریع بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه روبه‌رو شد، وی خبر منتشر شده از سوی یکی از خبرگزاری‌های خارجی به نقل از نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد مبنی بر درخواستی از سوی طرف ایرانی برای ملاقات با رئیس‌جمهور آمریکا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد را مضحک و در جهت ایجاد یک فضای روانی با اهداف مشخص خواند و آن را تکذیب کرد.

قاسمی گفت: «این‌گونه اظهارات یا خبرسازی‌ها طراحی رسانه‌ای - روانی و نعل وارونه زدن‌های محافل خاصی است که ناشیانه به قلب واقعیات می‌پردازند؛ مجدداً تأکید می‌کنم از سوی جمهوری اسلامی ایران هرگز درخواست ملاقاتی با آقای ترامپ مطرح نشده است». هرچند با اعلام محورهای سخنرانی ترامپ در سازمان ملل نیکی هیلی گفت که برنامه تمرکز صرف بر ایران تغییر کرد، اما سایه این رجزخوانی‌ها بر سر روحانی سنگینی می‌کند.

 برنامه‌های سفر روحانی


پرویز اسماعیلی، معاون ارتباطات دفتر رئیس‌جمهور، در خصوص برنامه‌های این سفر گفته است که آقای روحانی در نیویورک علاوه بر سخنرانی در مجمع عمومی، سخنرانی دیگری نیز در اجلاس صلح برای بزرگداشت نلسون ماندلا در صحن عمومی سازمان ملل خواهد داشت. جلسه با مدیران ارشد و نخبگان رسانه‌ای حاضر در نیویورک، نشست با جمعی از نخبگان سیاست خارجی و نیز دیدار با تعدادی از رهبران جوامع اسلامی در آمریکا از دیگر برنامه‌های رئیس‌جمهور است.

وی همچنین از مصاحبه با برخی رسانه‌های بین‌المللی و نیز برگزاری کنفرانس خبری عمومی در انتهای سفر خبر داد و افزود: آقای روحانی طی سفر به مقر سازمان ملل با تعدادی از سران کشورهای حاضر در مجمع عمومی، دبیرکل سازمان ملل و نیز برخی رؤسای سازمان‌های بین‌المللی دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، آقای روحانی عصر چهارشنبه چهارم مهر نیویورک را به سوی میهن اسلامی ترک خواهد کرد.

 سفرهای پرحاشیه قبلی


با اینکه دولت احتمال دیدار روحانی و ترامپ را قویاً رد کرده و صراحت رهبری مبنی بر ممنوعیت مذاکره مجدد با آمریکا نیز سدی در مقابل اشتیاق غربگرایان است، اما چرا سفر روحانی به نیویورک این قدر حساسیت‌برانگیز است؟ شاید مشکلات درونی اقتصاد و بی‌عملی دولت در مقابل این مشکلات و تحریم‌های آمریکا یک بعد ماجرا باشد، اما کارنامه سفرهای روحانی به آمریکا بعد دیگر این ماجراست.

روحانی در پنج سفر قبلی برای اولین بار با اوباما، رئیس‌جمهور وقت آمریکا تلفنی صحبت کرد، با نخست‌وزیر انگلیس که با ایران قطع رابطه کرده بود، دیدار کرد، البته کامرون پس از این دیدار در سخنرانی خود در صحن سازمان ملل به سبک بریتانیایی‌ها رفتار و به ایران حمله کرد. این روزها نیز سؤالات و ابهامات زیادی درباره دیدارهای ظریف با جان کری در ماه‌های اخیر همزمان با اقدامات ترامپ علیه ایران وجود دارد.

در چنین شرایطی روحانی در سازمان ملل چه خواهد گفت؟ بروجردی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس پیشنهاد داده که ظریف باید در جلسه شورای امنیت حضور پیدا کند و روحانی هم در مجمع عمومی سازمان ملل باید نطق غرّایی علیه آمریکا داشته باشد. میرزایی، عضو فراکسیون امید مجلس نیز پیشنهاد داده که روحانی با حضور در جلسه شورای امنیت باید آمریکا و اسرائیل را به چالش بکشد.

روحانی در سفرهای گذشته پیشنهاد جهان علیه خشونت و افراطی‌گری و مبارزه با آن را مکرراً مطرح کرده است، علاوه بر این موضوع برجام و ابعاد مختلف آن در صلح جهانی را گفته است، اما باید دید در این سفر روحانی چه می‌گوید؟ آیا می‌تواند با مواضع اصولی، آمریکا و همپیمانانش را به خاطر تحریم علیه ملت ایران رسوا کند و پس از بازگشت اقدام عملی برای حل مشکلات مردم ایجاد کند؟

انتهای پیام/

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟