_  

گروه خبری سیاسی

توضیحات لاریجانی در مورد شایعات پیرامون زمان طرح استیضاح

رئیس مجلس شورای اسلامی پیرامون برخی شایعات در مورد زمان طرح استیضاح سه وزیر برای جلوگیری از طرح سوال از رئیس جمهور توضیح داد.
توضیحات لاریجانی در مورد شایعات پیرامون زمان طرح استیضاح

به گزارش قدس آنلاین، نادر قاضی پوردر نشست علنی امروز (سه شنبه، ۲۲ اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی، در تذکر شفاهی اظهار داشت: گفته می‌شود هیئت رئیسه مجلس با پذیرش سه استیضاح مجلس را بازی داده، همچنین گفته می‌شود اصلاحات استیضاح‌ها را آورده تا سوال از رئیس جمهور مطرح نشود.

نماینده مردم ارومیه خطاب به وکیلی عضو هیئت رئیسه مجلس بیان کرد: ما سوال از رئیس جمهور را امضا کرده‌ایم و می‌خواهیم که این را قرائت کنیم، سوال این است که آیا آنها که امضا کردند، امضای آنها جعلی است یا خیر. تصویر امضاها را منتشر کنید تا ملت بدانند چه کسی سوال را پس گرفته است.

علی لاریجانی در پاسخ به تذکر قاضی پور اظهار داشت: اینکه می‌گویید "گفته می‌شود" خلاف می‌گویند زیرا چه سوال از رئیس جمهور باشد یا نه، ربطی به استیضاح ندارد و زمان‌بندی آنها نیز متفاوت است.

وی افزود: وقتی حرفی مطرح می‌شود باید مبنایی عقلایی داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: استیضاح ظرف ۱۰ روز و سوال از رئیس جمهور یک ماه وقت دارد، بنابراین چنین گفته‌هایی صحت ندارد.

سیر ورود سازمان منافقین به مبارزه مسلحانه علیه نظام

سازمان مجاهدین خلق (منافقین) دقیقاً از روز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357، برنامه تصرف کلیت حکومت به هر طریق ممکن را داشت. لذا از اولین روزهای پس از پیروزی انقلاب، سازمان مدام خطر جنگ‌های داخلی به مانند لبنان و ویتنام را گوشزد می‌کرد. در گام‌های بعدی، منافقین با ترویج کینه‌ورزی نسبت به نظام، دامن زدن به حساسیت‌ها، فشارها و درگیری‌ها، سم‌پاشی علیه قانون اساسی، جوسازی در اولین انتخابات ریاست جمهوری و ... قدم به قدم پیش رفتند تا اینکه در 28 خرداد 1360 با تکیه بر آنچه هواداران بی‌شمار که آمادگی ورود به فاز نظامی را دارند می‌دانست، تغییر رویکرد از مبارزه به اصطلاح مسالمت‌آمیز را اعلام کرد. نهایتاً در عصر روز شنبه 30 خرداد،‌ هواداران بنی‌صدر و سمپات‌های منافقین که از سوی دیگر مخالفان متضاد نظام مانند گروه پیکار، جبهه‌ ملی،‌ حزب رنجبران و... حمایت می‌شدند، حول مبارزه با آنچه ارتجاع می‌خواندند قدم به عرصه‌ مبارزه‌ مسلحانه گذاشتند. از این پس، سراسر دهه 60 به عرصه‌ای برای ترورها و خون‌ریزی‌های منافقین تبدیل شد.
سیر ورود سازمان منافقین به مبارزه مسلحانه علیه نظام

به گزارش قدس آنلاین،سازمان مجاهدین خلق (منافقین) دقیقاً از روز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، برنامه‌ "تصرف کلیت حکومت به هر طریق ممکن" را داشت. سازمان از یک سو بر حمایت‌های مردمی و آمادگی میلیشیا و گستردگی پایگاه اجتماعی خویش اصرار داشت و این سازماندهی را مقوم مشروعیت رفتارش برای کسب "همه" قدرت تلقی می‌کرد و از سوی دیگر پدیده‌ای که چماقداری می‌خواند، حملات به دفاتر و ستادهای علنی خویش را معلول تضاد سازمان با ارتجاع قلمداد نموده و اظهار می‌داشت که «ارتجاع قصد ایزوله‌کردن نیروهای مترقی را دارد.» لذا از اولین روزهای پس از پیروزی انقلاب، سازمان مدام خطر جنگ‌های داخلی به مانند لبنان و ویتنام را گوشزد می‌کرد و این هشدارها معنایی جز این نداشت که خود را یک طرف جنگ داخلی و طرف دیگر را به قول خودش "ارتجاع" یا همان خط امام می‌دانست.

صدور اعلامیه‌های تهدیدآمیز در نخستین روزهای پیروزی انقلاب

سازمان در اطلاعیه‌ای که در کمتر از بیست روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در تاریخ ۱۳ اسفند ۱۳۵۷ منتشر کرد، بعد از اینکه هشدار می‌دهد که «اطلاع یافته‌ایم که توطئه ضدانقلابی شرم‌آوری برای حمله به دفتر جنبش ملی مجاهدین در ۱۴ اسفند در پیش است» اعلام می‌کند: «دیروز به مراکز جنبش ملی مجاهدین در کاشان و یزد و تربت حیدریه حمله کردند... بدیهی است این حملات در تهران کاسه‌ صبر هر انقلابی را لبریز خواهد نمود، لذا از پیش صریحاً اعلام می‌کنم که در صورت هرگونه حمله‌ای از این مسئولیت هیچ برخورد و حادثه‌ای متوجه مجاهدین خلق ایران که مجبور به دفاع از خود و مراکزشان هستند، نخواهد بود.»

همچنین سازمان در اطلاعیه‌ سیاسی ـ نظامی شماره ۲۲ در تاریخ ۲۶ فروردین ۱۳۵۸ خطر جنگ داخلی را گوشزد می‌کند.

ترویج کینه‌ورزی نسبت به نظام

هم‌زمان با دشمن اصلی دانستن "ارتجاع"، که اشاره‌ مستقیمی به روحانیت و خط امام دارد، سازمان ترویج کینه‌ورزی نسبت به افراد مؤمن و حزب‌اللهی را نیز در دستور آموزشی خود قرار داده بود.

در تابستان ۱۳۵۸، سازمان مخالفانش را عوامل ساواک معرفی می‌کند و هم‌زمان اظهار می‌دارد که هیچ‌کس نمی‌تواند صلاحیت مجاهدین را برای حفظ اسلحه سلب کند.

دامن‌زدن به حساسیت‌ها، فشارها و درگیری‌ها

نکته‌ مهم دیگری که در رفتار سازمان در شش ماه ابتدایی پیروی انقلاب مشهود است، دامن‌زدن سازمان به حساسیت‌ها و فشارها و درگیری‌ها بود. در واقع سازمان می‌خواست تا معادله‌ قدرت را در تهران و همه‌ شهرستان‌ها به‌هم بزند. به عبارت دیگر سازمان در شش ماه اول انقلاب می‌کوشید تا به هر بهانه‌ای با غلظت زیاد از عنصر اجتماعی استفاده کند و با لشگرکشی خیابانی، خود را مهم‌ترین قطب قدرت معرفی کند.

سم‌پاشی علیه قانون اساسی

با تثبیت اولیه‌ جمهوری اسلامی و مشخص‌شدن مسیر کشور که ایجاد نهادهای قانونی بر اساس دموکراسی بود، ‌سازمان مجاهدین خلق که خود را مهم‌ترین سازمان انقلابی و شبه‌نظامی در سپهر سیاست می‌دید، حاضر شد در انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی، فهرست ارائه دهد. بدنه‌تشکیلاتی نیز تمام تلاش را برای پیروزی به کار برد. تبلیغات انتخاباتی مجاهدین موجب ایجاد درگیری‌های خیابانی میان موافقین و مخالفین سازمان شد. مشخص بود که جمع کثیری از مردم، سران سازمان را برنخواهند تابید اما موج تبلیغاتی سازمان نیز نشان داد که تشکیلات سازمان از لحاظ ستادی در رتبه‌ بالایی است. نتیجه‌ انتخابات برای مجاهدین تلخ اما امیدوارکننده بود. مسعود رجوی با نزدیک به سیصدهزار رأی، نفر دوازدهم شد، در حالی که ده نفر از منتخبین به مجلس راه می‌یافتند.

با تأسیس مجلس خبرگان قانون اساسی و تصویب اصل ولایت فقیه و به موازات آن، درگذشت آیت‌الله طالقانی که تنها حلقه‌ وصل سازمان با حاکمیت بود، سازمان نتوانست درباره‌ قانون ‌اساسی به یک تصمیم قطعی برسد و در بیانیه‌ای اعلام کرد که اگر این قانون اصلاح نشود، از رأی دادن به آن معذور است.

جوسازی در اولین انتخابات ریاست‌جمهوری

در ادامه، اولین انتخابات ریاست‌جمهوری فرصتی برای به اوج رسیدن تبلیغات سازمان بود. در بسیاری از موارد تبلیغات سازمان در خیابان‌ها به درگیری‌منتهی می‌شد.

روز ۲۰ دی ۱۳۵۸، سخنرانی انتخاباتی مسعود رجوی و موسی خیابانی در دانشگاه تهران برگزار شد که در این میتینگ بدون دخالت سپاه و کمیته، هواداران و مخالفان سازمان به درگیری و ضرب و شتم یکدیگر پرداختند.

اما سرنوشت کاندیداتوری رجوی در انتخابات ریاست‌جمهوری هم به عدم رأی سازمان به قانون اساسی گره خورده بود و با نظر امام‌خمینی، رجوی از صحنه‌ انتخابات کنار رفت؛ اما از انتخابات ریاست‌جمهوری در دی‌ماه ۱۳۵۸ میلیشیا در خدمت تاکتیک‌های تبلیغاتی و مأموریت‌های اجتماعی برای قدرت‌نمایی سازمان در تهران و شهرستان‌ها به‌کار گرفته شد.

در حین تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری، قتل یکی از عناصر رده‌پایین سازمان به نام عباس عمانی در جنوب‌شهر تهران، موجب شد تا سازمان در ابعاد مختلف، حول موضوع شهادت و جراحت هواداران به تبلیغات بپردازد. افزایش تنفر از نظام تازه‌تأسیس و هوادارانش از طریق "این همانی" جمهوری اسلامی و رژیم پهلوی و لزوم مبارزه خونین با ارتجاع (خط امام) در دستور کار سازمان قرار داشت.

شکست در انتخابات مجلس

سازمان برای سومین بار در سال ۱۳۵۸ با تمام توان در انتخابات شرکت کرد. علاوه بر امتحان مجدد انتخابات به مثابه ابزار کسب قدرت، سازمان به انتخابات مجلس به دیده‌ تقویت بدنه‌ اجتماعی و ساماندهی میلیشیا می‌نگریست. در نتیجه سازمان برای مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور کاندیدا معرفی می‌کند، در شهرها سخنرانی و میزگرد راه می‌اندازد و مسعود رجوی برای تبلیغات به رشت و تبریز سفر می‌کند.

می‌توان نمودار حرکت سازمان در سال اول پیروزی انقلاب اسلامی را این‌گونه متصور شد که هدف استراتژیک سازمان، کسب قدرت در حاکمیت به شیوه‌ گسترش پایگاه اجتماعی بود. تاکتیک‌های مظلوم‌نمایی، شانتاژ و جنجال تبلیغاتی حول تهاجم‌ها به مراکز سازمانی، تبلیغ مواضع ضدامپریالیستی و تبلیغ سازمان به عنوان پیشگامان باصلاحیت مبارزه هم در این راستا مورد استفاده قرار می‌گرفت.

در مقابل این راهبرد و روش مجاهدین، بزرگ‌ترین سد، حمایت مردم از جمهوری اسلامی و محبوبیت ‌رهبری انقلاب اسلامی و روحانیت انقلابی بود. لذا سازمان همواره خط رد صلاحیت و منزوی‌کردن روحانیت و رهبری انقلاب را پیگیری می‌کرد.

نتیجه‌ انتخابات مجلس، سومین شکست را برای سازمان به ارمغان آورد. تلخی این شکست سراسری و فشار روانی عامه‌ مردم بر مجاهدین، موجب شد تا رجوی در سخنرانی ۲۲ اردیبهشت ۱۳۵۹ در ورزشگاه امجدیه، تحت عنوان «چه باید کرد؟» سعی در انگیزه‌دهی به هوادارانش کند. او با پیگیری راهبرد «دفاع مطلومانه» کوشید تا خشم و کینه‌ سمپات‌ها را درونی‌تر و عمیق‌تر کند.

خروج از انزوا و انسجام روابط تشکیلاتی

با سخنرانی امام خمینی در ۴ تیر ۱۳۵۹ درباره‌ سابقه‌ سازمان و در ادامه موضع‌گیری‌های شدید آیات عظام، ائمه جمعه، شخصیت‌های سیاسی خط امام و بعضاً جریان لیبرال، شکاف عمیق تفکرات سازمان و حاکمیت شفاف شد.

سازمان در عکس‌العمل اولیه اقدام به تعطیلی نشریه‌ مجاهد و کاهش فعالیت‌های اجتماعی نمود تا این موج مخالفت را بتواند از سر بگذراند.

با شروع جنگ تحمیلی و متوجه‌شدن افکار عمومی به این مسئله و هم‌زمانی آن با تعطیلی نهادهای علنی سازمان،‌ فعالیت‌های مجاهدین نیز به‌چشم نمی‌آمد. با این حال با فروکش‌کردن موج اول توجه افکار عمومی به جنگ و با تثبیت مواضع دشمن بعثی در مرزهای غربی و بعد از تعطیلی پنج‌ماهه‌ نشریه‌ مجاهد، این نشریه همراه با فعالیت بیرونی و علنی سازمان منتشر و دور جدیدی از درگیری‌ها آغاز شد.

محور اصلی تاکتیک سازمان، خروج از انزوا و طرح مجدد و انسجام روابط تشکیلاتی و کسب مشروعیت مبارزه با نظام بود. هرچند در تحلیلی از اوضاع سیاسی، سازمان بر این فرض بود که حزب جمهوری اسلامی درصدد کسب اهرم‌های قدرت و ایزوله‌نمودن گروه‌های مترقی است، بنابراین باید حمایت از بنی‌صدر و مقابله با حزب جمهوری اسلامی در اولویت حرکت باشد.

مظلوم‌نمایی و طرح مسئله شکنجه

در این دوره طرح مسئله‌ شکنجه در زندان‌ها هم از سوی بنی‌صدر و سازمان به‌شدت پیگیری می‌شد.

رضا هدایتی، یکی از اعضای سازمان، درباره تبلیغات مجاهدین پیرامون شکنجه در فاز سیاسی می‌گوید:‌ «موضوع شکنجه و تبلیغ بر آن و ارتباط آن با چماقداری و ربط هر دو با نظام، محور مهم تبلیغاتی سازمان محسوب می‌شد. چنانچه این تاکتیک مؤثر افتد، بخش‌هایی از مردم سنتی، روشنفکران، نویسندگان و آزادگان از نظام کنده خواهند شد... همچنان که در فاز نظامی در زندان خط این بود که با سیگار یا چاقو کمر و پای خود را بسوزانیم و یا مجروح کنیم، ‌در فاز سیاسی سازمان از این خط به دفعات استفاده می‌کرد.»

سازمان از دامن‌زدن به موضوع شکنجه، ‌قصد دامن‌زدن به این تحلیل را داشت که نظام، روند ضدخلقی خود را آغاز کرده و مقابله با آن در آینده‌ای نزدیک اجتناب‌ناپذیر است. قیام مسلحانه علیه نظامی که چندی قبل مقبولیت بیش از ۹۸ درصدی را در کارنامه داشت، ‌نیاز به کینه‌ورزی و تنفر از کلیت نظام داشت تا میلیشیا بتواند وابستگی‌های اجتماعی، عاطفی و مذهبی خود را رها کند و به‌صورت مطلق در اختیار سازمان باشد.

صحبت از "قیام مسلحانه"

در ادامه سیر ورود سازمان به فاز نظامی و در زمستان ۱۳۵۹، مسعود رجوی در یک سلسله گفتگو با نشریه‌ مجاهد به شدت به انتقاد از حزب توده و انجمن حجتیه پرداخت. در ادامه در سرمقاله نشریه‌ مجاهد با عنوان «اوضاع کنونی مخاطرات و مسئولیت‌ها» آمده بود:‌ «به جرأت می‌توان گفت که اگر اوضاع به همین منوال پیش رود و روندی که تاکنون وجود داشته، ‌همچنان ادامه یابد، انقلاب در معرض خطرات جدی قرار خواهد گرفت.»

در پاسخ به این سوال که مسئولیت مورد اشاره در سرمقاله مجاهد و خطراتی که اصل انقلاب را تهدید می‌کند چیست، یک سند درون‌گروهی سازمان می‌گوید: «رژیم خیال کرده اوضاع همانند ترکیه به‌نفع [جناح] راست تمام خواهد شد. حال آنکه طیف انقلاب با اتحاد مجاهدین، رژیم این خواست را به‌گور خواهد برد. حداقل نتیجه نهایی پیروزی جناح چپ مترقی است مثل لبنان.»

مسعود رجوی در روزهای آخر بهمن ۱۳۵۹، در گفتگویی زمینه لازم برای قیام مسلحانه را با این تحلیل ارائه داد که امپریالیسم و ارتجاع هم‌قسم شده‌اند تا انقلابیون و خصوصاً مجاهدین خلق را از صحنه بیرون ببرند. او شرایط را برای بروز قیام مسلحانه تحت عنوان «دموکراتیسم انقلابی» بیان می‌کند: «در اینجا خوب می‌توان فهمید که اصرار امپریالیستی‌ـ ارتجاعی، به‌منظور زمین زدن انقلابیون پیشتاز و خارج‌کردن آنها از دور، به چه خاطر صورت گرفته است و یا فی‌المثل محاکمه سعادتی به مثابه چشمک در آغاز حل مسئله‌ گروگان‌ها چه مفهومی دارد... لیکن مجاهدین از آغاز انقلاب پیوسته مصر بوده‌اند که تا وقتی عنصر ارتجاعی در بافت کنونی حاکمیت دست بالا را دارد، ‌مبارزه ضدامپریالیستی مقدمتاً از کانال دموکراتیسم انقلابی می‌گذرد.»

این دیدگاه در بروز اجتماعی،‌ موجب عمیق‌تر شدن شکاف مردم و مجاهدین می‌گردد. هواداران سازمان در خیابان‌ها علناً رهبری انقلاب را مورد هجوم لفظی قرار می‌دهند، انقلاب و حاکمیت را مورد استهزا قرار داده و همه‌ نتایج انقلاب ۲۲ بهمن را به‌بادرفته قلمداد می‌کنند و در مقابل نیروی توده‌های دلبسته به انقلاب و رهبری، آن واکنش‌های غیرسازماندهی‌شده را نشان می‌دهند.

غائله ۱۴ اسفند

این دستورالعمل جدید سازمانی با وقوع ۱۴ اسفند ۱۳۵۹،‌ شکل پیش‌رونده‌اش را نشان می‌دهد. بنی‌صدر در روز ۱۴ اسفند به دانشگاه تهران می‌رود تا به‌مناسبت بزرگداشت مصدق سخنرانی کند. جناح لیبرال، مائویست‌ها (حزب رنجبران) و مجاهدین خلق،‌ تجمعی منظم و پرجمعیت را راه‌اندازی کرده و افراد مسلح به سلاح سرد را در اطراف و گوشه‌های دانشگاه مستقر کرده بودند تا در صورت حضور مخالفین،‌ آنها را سرکوب کنند. سخنرانی شروع می‌شود و کف‌زدن‌ها و سوت‌زدن‌های متوالی، رئیس‌جمهور بنی‌صدر را به‌وجد می‌آورد. شعار مرگ بر بهشتی،‌ مرگ بر ارتجاع و درود بر بنی‌صدر فضا را پر کرده است. ناگهان درگیری کوچکی بین موافقین و مخالفین شروع می‌شود و دو طرف به جان هم می‌افتند. هواداران مجاهدین و بنی‌صدر این بار با قدرت بیشتری در درگیری شرکت کرده و مخالفین را به‌شدت کتک می‌زنند و سرکوب می‌کنند. درگیری به بیرون از دانشگاه و خیابان‌ها کشیده می‌شود. دیگر کنترل از دست رئیس‌جمهور که از پشت میکروفن همانند فرمانده نظامی دستور سرکوب می‌داد، خارج شد و بین مخالفان و هواداران سازمان و بنی‌صدر چیزی شبیه جنگ شهری رخ می‌دهد. روز ۱۴ اسفند به عنوان نقطه عطفی در اتحاد جریان لیبرال، مجاهدین خلق و بنی‌صدر ثبت‌ می‌شود. سازمان سرخوش از ضرب‌شستی که به حزب‌الله نشان داده،‌ این‌گونه تحلیل می‌کند که کادرهای میلیشیا رزم خود را نشان دادند و ارتجاع یک گام عقب نشست.

آماده‌سازی برای شورش مسلحانه علیه نظام

سازمان از بهار ۶۰ عملیات فشرده‌ آماده‌سازی خود را برای شورش مسلحانه علیه نظام جمهوری اسلامی آغاز کرد و با اتکا به ارتباط با دولت بعثی عراق و دولت‌های غربی حمایت لجستیکی و تبلیغاتی آنها را کسب نموده بود. انبارهای مهمات و تسلیحات سازمان غبارگیری و سلاح‌ها روغن‌کاری می‌شد.

در درگیری‌های فروردین و اردیبهشت ۱۳۶۰ بین هوادارن منافقین و مردم، دو طرف متحمل خسارت و تلفات می‌شدند اما سازمان با مظلوم‌نمایی و شانتاژ قصد بهره‌برداری سیاسی از کشته‌ها و مجروحین را داشت و خط امام بدون تبلیغ بر خسارات وارده، اقدام می‌کرد.

در این میان، امام خمینی معتقد بود که مجاهدین خلق در نهایت به صورت مسلحانه در مقابل نظام خواهند ایستاد، اما شکیبایی و سعه‌صدر امام مانع از آن می‌شود که دستور خلع‌سلاح و یا دستگیری سران سازمان را صادر کنند.

در مقابل صبر راهبردی امام، مجاهدین خلق کوشیدند تا رهبری نظام را در برابر «چه باید کرد» بزرگی قرار دهند. آنها در نامه‌ای خواستار ملاقات تمام هواداران با امام در جماران شدند! امام که قصد و نیت سازمان را درک می‌کرد، ‌با تأکید بر اینکه اگر تشخیص می‌دادم شما صداقت دارید،‌ خودم نزدتان می‌آمدم و با تأکید مجدد بر اینکه در این نامه هم تهدید به قیام مسلحانه کرده‌اید، پاسخ مستقیمی به سازمان داد و از جایگاه مشروعیت رهبری انقلاب به تبیین و تفکیک دو خط مجاهدین و نظام پرداخت.

در دو ماه منتهی به ۳۰ خرداد ۱۳۶۰، سازمان آخرین تمهیدات را برای آغاز فاز نظامی فراهم می‌کرد اما حتی ناظران طرفدار سازمان هم اعتقاد داشتند که درصورتی‌که سازمان به جنگ مسلحانه روی بیاورد، نابود خواهد شد.

ابراهیم یزدی از سران جریان نهضت آزادی ماجرای یکی از دیدارهایش با مسعود رجوی و موسی خیابانی در ماه‌های منتهی به خرداد ۱۳۶۰ را این گونه روایت می‌کند: «قبل از وقایع خرداد، باز هم مسعود رجوی و موسی خیابانی پیش من ‌آمدند و گفتند ما تجربه‌ انقلاب را تکرار می‌کنیم. من هم به صراحت به آنها گفتم که شما اشتباه می‌کنید. گفتند نه، در دوران انقلاب خیابان‌ها در کنترل ما بود، حالا هم همان کار را می‌کنیم. گفتم آن‌موقع بدنه‌ جامعه هر حرکتی را علیه رژیم تأیید می‌کرد، اما امروز بدنه‌ جامعه با شما نیست، شما یک گروه کوچک و اقلیتی هستید و اگر بخواهید این کارها را بکنید با شما برخورد می‌کنند و شما تاب مقاومت در مقابل آنها را ندارید، بنابراین به‌شدت آسیب خواهید دید و متلاشی خواهید شد. در آن ملاقات کم‌وبیش این را مطرح کردند که قاطع می‌ایستیم. آنها به میلیشیایی که درست کرده بودند خیلی‌ بها می‌دادند و فکر می‌کردند می‌توانند مقاومت کنند، اما من تحلیل‌شان را نادرست می‌دانستم و مخالف بودم.»

اعلام مبارزه مسلحانه علیه نظام

در فاصله‌ ۲۰ اردیبهشت تا ۳۰ خرداد ۱۳۶۰،‌ فضای جامعه‌ بسیار سنگین بود و درگیری‌های خیابانی گسترده‌ای برقرار بود. تا اینکه سازمان در روز ۲۸ خرداد ۱۳۵۸ با تکیه بر آنچه «هواداران بی‌شمار که آمادگی ورود به فاز نظامی را دارند» می‌دانست، تغییر رویکرد از مبارزه‌ به‌اصطلاح مسالمت‌آمیز را اعلام کرد. نهایتاً در عصر روز شنبه ۳۰ خرداد،‌ هواداران بنی‌صدر و سمپات‌های سازمان مجاهدین خلق که از سوی دیگر مخالفان متضاد نظام مانند گروه پیکار، جبهه‌ ملی،‌ حزب رنجبران و... حمایت می‌شدند، حول مبارزه با آنچه ارتجاع می‌خواندند قدم به عرصه‌ مبارزه‌ مسلحانه گذاشتند. از این پس، سراسر دهه ۶۰ به عرصه‌ای برای ترورها و خون‌ریزی‌های منافقین تبدیل شد.

منبع: مرکز اسناد انقلاب اسلامی

انتهای پیام/

واکنش معصومه ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

معاون رئیس‌جمهور به انتقادهای اخیر اصلاح‌طلبان از دولت واکنش نشان داد.
واکنش معصومه ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

به گزارش قدس آنلاین،معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده و از چهره‌های اصلاح‌طلب دولت در پاسخ به این سوال که انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت شدت گرفته و آیا این اتفاق به معنای فاصله و جدایی اصلاح‌طلبان از دولت دوازدهم است، گفت: خیر!‌ هیچ شکافی بین اصلاح طلبان و دولت بوجود نیامده است و اتفاق جدیدی هم رخ نداده است.

وی در پاسخ به این سوال که اخیراً نیز در افطاری رئیس‌جمهور انتقادهایی از سوی برخی چهره‌های اصلاح‌طلب از دولت مطرح شد، افزود: انتقاد همیشه بوده،  اما اصلاح‌طلبان در تمامی مواضع‌شان اعلام کرده‌اند که به طور قاطع از برنامه‌های آقای روحانی حمایت می‌کنند و دولت را همراهی می‌کنند. در تمام این مدت در موضوعاتی که سختی‌های زیادی برای دولت به همراه داشته اصلاح‌طلبان از حامیان اصلی بوده‌اند البته این نافی مطالبه‌گری‌ها نمی‌شود و تلاش دولت هم این است که امور را اصلاح کند.

معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: مشکلاتی در کشور داریم و این مشکلات و کاستی‌ها را نه هرگز باید انکار کنیم و نه باید بزرگنمایی کنیم بلکه در قالب خودش اجازه دهیم پیش برود و از سوی دیگر هم اجازه دهیم انقادها مطرح و مطالبات مطرح شود و در عین حال رسیدگی صورت گیرد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

پاسخ رهبر انقلاب به درد و دل خانواده شهدای هسته‌ای چه بود؟

بعد از مراسم عید فطر چون علی، فرزند شهید همراه ما بود، از آنجایی که علی همیشه دوست دارد آقا را از نزدیک ببیند، درخواست کردیم و در بیرون از فضای مراسم با آقا دیدار داشته و عید را به ایشان تبریک گفتیم.
پاسخ رهبر انقلاب به درد و دل خانواده شهدای هسته‌ای چه بود؟

به گزارش قدس آنلاین، خانواده‌های دانشمندان شهید هسته‌ای پیش از ظهر روز جمعه، ۲۵ خرداد ماه ۹۷ مصادف با عید سعید فطر با رهبر انقلاب دیدار و گفتگو کردند. در این برنامه که در حاشیه‌ دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی برگزار شد، خانواده‌های شهیدان شهریاری، علی محمدی، رضائی‌نژاد و احمدی‌روشن حضور داشتند.

مادر شهید احمدی روشن در گفتگو با خبرنگار تسنیم در توصیف این دیدار صمیمانه می‌گوید: بعد از مراسم عید فطر چون علی، فرزند شهید همراه ما بود، از آنجایی که علی همیشه دوست دارد آقا را از نزدیک ببیند، درخواست کردیم و بعد ما به همراه دیگر خانواده شهدای هسته‌ای در بیرون از فضای مراسم با آقا دیدار داشته و عید را به ایشان تبریک گفتیم.

وقتی حضرت آقا از محوطه مراسم اصلی بیرون آمدند، از آنجایی که ایشان خودشان هیچ‌گاه به خانم‌ها نگاه نمی‌کنند، رو به همراهشان گفتند: «خانم‌ها را معرفی کن.» بعد از معرفی‌ها علی آمد جلو و آقا خیلی از دیدن علی خوشحال شدند و به علی گفتند: «ما شاالله چقدر بزرگ شده‌ای!» احوال پرسی کردند و از علی پرسیدند: «کلاس چندمی؟» گفت: «کلاس پنجمم.» بعد حاج آقای احمدی روشن(پدر شهید) آمدند جلو پیش آقا. حاج آقا وقتی حضرت آقا را می‌بینند دیگر عنان از کف می‌دهند. آقا را بغل کردند. وقتی دستشان پشت شانه آقا قرار گرفت، طبق معمول چون محافظ آقا باید در این موارد باید مراقب باشد، دست حاج را کنار کشید.

من گفتم: «آقا ببخشید حاج آقا شما را که می‌بینند یادشان  می‌رود که نباید این کار را بکنند.» حضرت آقا فرمودند: «ایرادی ندارد. بچه‌ها حساسند.» همه خانواده‌ها را دیدند، احوال پرسی کردند و عید را تبریک گفتند. حاج آقا چند کلمه‌ای می‌خواستند با حضرت آقا صحبت کنند. آقا به حرف‌هایشان گوش دادند و با توضیحاتشان طبق معمول آرامشی به ایشان دادند. مثل همیشه از همه خانواده‌ها دلجویی کردند.

رحیم احمدی روشن، پدر شهید احمدی روشن هم در گفتگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به صحبت‌هایش در این دیدار خصوصی می‌گوید: من در این دیدار مقداری با حضرت آقا راجع به جریانات پیش آمده در مورد مسائل هسته‌ای و مشکلاتی که در این زمینه پیش آمده با حضرت آقا درد و دل کردم. ایشان هم دلجویی کردند و امید دادند که: «انشاالله آینده، آینده روشنی خواهد بود و مشکلی نیست. این مشکلات برطرف می‌شود.»

شهره پیرانی همسر شهید هسته‌ای داریوش رضایی‌نژاد و مادر آرمیتا هم در صفحه شخصی خود در فضای مجازی با اشاره به این دیدار نوشت: بیت جایی است که جناح بندی‌های سیاسی در آنجا رنگ می‌بازد. این برداشت من از مناسباتی است که در حاشیه‌های دیدار مسئولین نظام با مقام معظم رهبری می‌بینم. گاهی که در این دیدارها زودتر می‌رسیم، فرصت به نظاره نشستن این مناسبات بهتر فراهم می‌شود. این بار مثل همیشه ما نزدیک دری نشسته بودیم که اغلب مسئولین پیشین و کنونی نظام از آن وارد حسینیه حضرت امام خمینی(ره) می‌شوند.

از جمله کسانی که از این در دست در دست هم و با صمیمیت وارد شدند آقایان دکتر ولایتی و دکتر کمال خرازی بودند. به آرمیتا توضیح دادم هر دو این بزرگواران زمانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند. پرسید: «در چه دوره‌هایی؟» گفتم: «بعدا توضیح می‌دهم ولی دو دوره متفاوت لااقل از نظر سیاست خارجی!» آرمیتا پرسید: «دکتر خرازی نسبتی با شهید خرازی دارد؟» گفتم: «اطلاعی ندارم.» دوباره پرسید: «راستی مامان اسم کوچک شهید خرازی چه بود؟» گفتم: «متاسفانه از یاد برده‌ام. جالب است آرمیتا منبع ارجاعاتش شهدا هستند.»

امروز آرمیتا دو بار(استثنائا) پیش و پس از سخنرانی و من به همراه سایر خانواده شهدای هسته‌ای یک بار پس از پایان سخنرانی مقام معظم رهبری، خیلی کوتاه خدمت ایشان رسیدیدم. هر دو بار آقا سوالی که از آرمیتا پرسیدند در خصوص وضعیت تحصیلی و به اصطلاح کیفیت درس خواندن آرمیتا بود. نمی‌دانم چرا هر وقت خدمت حضرت آقا می‌رسیم دهانم بسته می‌شود. می‌خواستم در مورد برخی مسائل زنان با ایشان طرح مساله کنم ولی نتوانستم.

در مورد آرمیتا تنها چیزی است که رودربایستی را کنار می‌گذارم و از ایشان درخواست کردم برای عاقبت به خیری آرمیتا و اینکه فردی شود مفید برای کشور، دعا کنند. البته خدمتشان عرض کردم آرمیتا سومین سالی است که روزه‌هایش را با عنایت خدا کامل گرفته و بابت همین مورد تح

سین مضاعف حضرت آقا هم قرار گرفت. سوالات ریز و درشت آرمیتا را من هنوز دارم پاسخ می‌دهم. تازگی‌ها فهمیده‌ام هم صحبت‌ها را خوب گوش می‌کند و هم می‌تواند تحلیل کند. مصداقی در موردش چیزی نگویم بهتر است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

اسرائیل به دنبال جمع آوری اطلاعات اقلیمی ایران است

قدس آنلاین: وزیر نیرو گفت: رژیم صهیونیستی به بهانه کمک به حل بحران کم آبی در ایران و راه اندازی سایتی در این زمینه، به دنبال جمع آوری اطلاعات در مقیاساستان ها، شهرها و روستاهای کشورمان و اطلاع از زمینه‌های اختلاف بین مناطق مختلف و بهره برداری از آن در جهت توسعه نزاع بر سر آب است.
اسرائیل به دنبال جمع آوری اطلاعات اقلیمی ایران است

رضا اردکگانیان در حاشیه جلسه هیئت دولت در واکنش به شو تلویزیونی نتانیاهو با موضوع کمک به حل مشکل کم آبی در ایران افزود: نخست وزیر این رژیم یا هر فرد دیگری که در ارتباط با بحث مدیریت آب ادعا دارد، می داند ایران از جمله کشورهایی است که سابقه چندهزار ساله اش در مدیریت آب به رسمیت شناخته شده است و از این نظر ما می توانیم منبعی برای سایر نقاط دنیا باشیم و روش ها و شیوه های سازگاری با کم آبی و استفاده بهینه از آب را ترویج دهیم.
اردکانیان با بیان اینکه «البته مشکلاتی داریم و بحثی در این نیست و نیازمند استفاده فناوری های جدید هستیم»، گفت: ما یک کشور عضو رسمی جامعه بین الملل هستیم و طبیعتاً دسترسی کافی به همه ابزارها و فناوری ها در این زمینه ها را داریم و محدودیتی از این حیث وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه سرنوشت این رفتار هم متفاوت از بقیه پنبه دانه هایی که در چهار دهه گذشته در خواب مصرف کردند، نخواهد بود به به امضای قرارداد صلح در سالهای دور بین رئیس دولت وقت فلسطین و نخست وزیر وقت اسراییل اشاره کرد و گفت: همان زمان هم اصلی ترین مواد قرارداد و پیوست های آن مرتبط با آب بود؛ در آن زمان نیز به دنبال آن بودند تا با استفاده از علم روز بتوانند حق آبه های رسمی و قانونی کشورهای عربی را به نوعی نادیده بگیرند.

اردکانیان با تأکید بر اینکه  تئوریزه کردن تنازع و جنگ آب را، رژیم صهیونیستی آغاز کرد، گفت: احتمالا حالا هم با توجه به بعضی بی مبالاتی هایی که برخی از تریبون داران ما از خود نشان داده اند، شاید به هوس افتاده‌اند از طریق این سایت یا فعالیت هایی نظیر این می توانند تنازع بر سر آب را توسعه دهند و به این طریق اطلاعاتی در مقیاس استان ها، شهرها و روستاها را جمع کنند و بدانند که بر سر آب و کم آبی چه اختلافاتی وجود دارد. بنابراین وظیفه کسانی که دسترسی به تریبون دارند این است که مراقبت بیشتری داشته باشند و موضوع حساس آب را از فهرست موارد رقابت های سیاسی و اجتماعی خود خارج کنند و اجازه دهند مسئولان مستقیم این کار، با کمک مردم مسایل را حل کنند.

وزیر نیرو در پاسخ به سوال قدس آنلاین درباره شایعه انتقال آب کارون به بصره عراق تصریح کرد: من به عنوان وزیر نیرو رسماً اعلام می کنم هیچ طرح و برنامه ای برای انتقال آب به خارج از کشور نداریم.

وی افزود: این بحث ها هر از گاهی با برخی ملاحظات مطرح می شود که آن ملاحظات جامعی نیست؛ این تصمیم یک بار در دهه ۸۰ گرفته شد و بحث هایی آن موقع بود که منتفی شد و الان هم منتفی است. 

اگر الگوی مصرف اصلاح شود تابستان امسال مشکل تأمین آب شرب حل می‌شود

اردکانیان درباره میزان تاثیر بارش های اخیر در کمبود آب، گفت: به طور طبیعی بارش های اخیر تأثیری مثبت روی کمبودها دارند؛ اما متأسفانه ۶ ماه نخست سال آبی در وضعیتی بسیار نامناسب قرار داشتیم به طوری که تا پایان اسفند فقط ۱۰۰ میلیمتر بارش در سطح کشور ثبت شد.
وی با بیان اینکه کمبودها با بارندگی های فصل بهار به مقدار قابل ملاحظه ای جبران شد، ادامه داد: با این حال، بارش ها اکنون نسبت به پارسال ۲۷ درصد کمتر شده است.
اردکانیان گفت: در بسیاری از مناطق همچون سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس، بوشهر، کرمان کم بارشی بسیار بیشتر از این میزان است و حتی در برخی مناطق بارش ها ۷۵ درصد کمتر از پارسال است.
وزیر نیرو اضافه کرد: همه تلاش ما این است که با کمک مردم شرایط تامین آب شرب و برق قابل قبول باشد و مردم دچار مشکل نشوند.
وی ادامه داد: راه حل و کلید موضوع آب شرب و برق در دست مردم است و اگر از الان به طور جدی به مساله اصلاح مصرف بپردازیم، اطمینان دارم که تابستان را بدون کوچکترین مشکل در تامین آب شرب و برق پشت سر می گذاریم. 

در مدیریت منابع دیگر واژه فاضلاب کاربردی ندارد

وزیر نیرو در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار قدس آنلاین درباره ضرورت توجه به موضوع بازیافت آب به ویژه در شرایط خشک سالی و کاهش منابع، با تأکید بر اینکه بحث بازیافت، نه فقط در شرایط کم بارشی بلکه به طور کلی یک منبع است که باید به آن توجه داشت گفت: امروزه در ادبیات مدیریت آب، کمتر واژه فاضلاب استفاده می‌شود؛ بلکه آب با رنگ‌های مختلف تعریف می‌شود و آب آبی برای شرب، آب سبز برای کشاورزی و آب خاکستری پسابی است که باید تصفیه شود و رخی کشورها تا چندین بار از این پساب برای مصارف صنعتی و حتی کشاورزی استفاده می کنند؛ ما هم دانش و هم فناوری آن را داریم و فقط مساله منابع مالی وجود دارد که در صدد هستیم از فرصت هایی که پیش میآید، استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت جمع آوری و تصفیه فاضلاب سه میلیارد متر مکعب بیش از مقداری است که اکنون جمع آوری و تصفیه می‌شود، گفت: این پساب می تواند در بخش صنعت و با تمهیداتی در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.
وزیر نیرو ادامه داد: هم اکنون۴۵۰ میلیون متر مکعب پساب خام وارد پهنه های آبی خوزستان می‌شود که این موضوع مختص وزارت نیرو نیست و باید به یک مطالبه اجتماعی تبدیل شود.
اردکانیان اظهار داشت: همان اندازه که در مورد خیلی مسایل دیگر آب حساس هستیم، باید در مورد تصفیه پساب هایی که از بخش خانگی تولید می شود نیز حساس باشیم؛ وقتی این مطالبه ها در کانال معقول خود قرار گیرد، اولویت ها جای خود را باز می کند. 

هنوز با اروپا به توافق نرسیده‌ایم/ جلسه ویژه دولت برای گرانی

قدس آنلاین: محمود واعظی با بیان اینکه گزارش‌ها و بررسی های دولت نشان می‌دهد حتی بخش‌هایی که ارز 4 هزار و 200 تومانی دریافت می‌کنند، در فروش اجناس خود قیمت گذاری را با نرخ بالاتر انجام می‌دهند گفت: رئیس جمهور به دستگاه‌های ذیربط دستور داده است به این موضوع رسیدگی کنند.
هنوز با اروپا به توافق نرسیده‌ایم/ جلسه ویژه دولت برای گرانی

رئیس دفتر رئیس جمهور در حاشیه جلسه هیئت دولت افزود: علاوه بر این  دولت تأکید دارد کالاهای موجود در انبارها باید به سرعت در اختیار مردم قرار گیرد.

وی با بیان اینکه موضوع اصلی جلسه امروز هیئت دولت موضوع گرانی‌های اخیر بود افزود: در مورد وضعیت بازار خودرو که در چند روز گذشته با یک جو روانی و هیجانی دچار التهاب شده نیز بحث و مقرر شد خودرو سازان با نرخ مصوب  نسبت به فروش خودرو اقدام کنند.

واعظی اظهار داشت: همه وزرا بر سیاست کنترل بازار تأکید داشتند و دستگاه‌ها مأمور شدند در در این زمینه بررسی و اقدام کنند و دوشنبه هفته آینده در جلسه دیگری با حضور رئیس جمهور جمع بندی نهایی در این باره صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه در جلسه امروز موضوع افزایش قیمت سکه و طلا نیز مورد بحث قرار گرفت ادامه داد:  در این باره هم در جلسه آتی تصمیم‌گیری‌های لازم انجام خواهد شد.

واعظی خاطرنشان کرد: اولویت‌ها در حوزه جلوگیری از افزایش قیمت‌ها تعیین شده اما تصمیمات باید بعد از مشورت با اصناف، تولیدکنندگان، اتاق بازرگانی و بخش خصوصی گرفته شود تا همه نسبت به این تصمیمات اقناع باشند. این گفت‌وگوها شروع شده است و رییس‌جمهور هم امروز از وزرا خواسته‌اند همت جدی داشته باشند و کار را خود بر عهده بگیرند.

رئیس دفتر رئیس جمهور  درباره برگزاری جلسات روسای سه قوه برای حل مشکلات، گفت: از طرف دولت از رهبر انقلاب تشکر و قدردانی می‌کنم که دستور برگزاری جلسه سران قوا برای حل مشکلات اقتصادی را دادند که دو جلسه هم تاکنون تشکیل شده و جلسه سوم هم در آینده نزدیک تشکیل می‌شود.

وی در پاسخ به سؤالی درباره انتقادها از وضعیت ملتهب اقتصادی کشور با تأکید بر اینکه شرایط کشور به گونه‌ای است که اتاق‌های فکر در خارج از کشور  از جمله در منطقه تشکیل شده است تا از فرصت خروج آمریکا از برجام استفاده کنند تا مرتب سیگنال‌های منفی برای افکار عمومی بفرستند، گفت:  بنابراین ما هم باید انسجام و هماهنگی بیشتری داشته باشیم و اجازه ندهیم اختلاف نظرها و اختلاف سلیقه‌ها ابزاری در دست مخالفان کشور باشد. اگر اقدامی به نفع کشور است، به دلیل برخی مسائل سیاسی و جناحی نباید آن اقدامات نادیده گرفته شود. مطالبی که در مجلس درباره لایحه پولشویی مطرح شد، درست نیست و صفت‌هایی که به دیگران هم دادند، در شأن نمایندگانی که آن مباحث را مطرح کردند، نیست.

وی افزود: لوایحی که امروز با ان مخلفت می‌شوذد در دولت دهم ارائه شد و مخالفان امروز در ان زمان موافق این لوایح بودند. جمع کردن افراد در جلوی مجلس در روز یک شنبه که معلوم است چگونه آنها را جمع کرده‌اند  یا تهیه  طومار و تابلو  کار مناسبی نیست. نماینده مجلس با تعقل درباره هم لوایح و طرح‌ها  فکر و بررسی ومشورت کرده و رای می دهد اینکه با فضا سازی به دنبال این باشیم که کاری انجام نشود، پسندیده نیست.

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره تماس تلفنی امانوئل مکرون با روحانی و محور این گفت‌وگو اظهار داشت: بر اساس تماس‌های مقامات اروپایی با رئیس جمهور امروز تردید نداریم که اروپا به لحاظ اراده سیاسی تلاش می‌کند که برجام را حفظ کرده وخواسته‌های ایران را محقق کند. البته دنیای امروز در هم تنیده است بسیاری از شرکت‌های اروپایی ممکن است سهام داران آمریکایی داشته باشند واین مسائل  به عنوان مشکلات  وجود داشته باشد.

رئیس دفتر رئیس جمهور خاطر نشان کرد: اتحادیه اروپا از ما خواسته مذاکرات فشرده‌ای داشته باشیم اکنون هم مرتب مطالب تبادل می شود تا دو طرف به نقاط قابل  قبولی برسند. در این چند هفته مرتب مذاکره می‌کنیم. تماس رئیس جمهور فرانسه نشان می‌داد در مدت کوتاه گام هایی برداشته شده است، اما هنوز موافقت به دست نیامده است قرار شده است یک بسته اجرایی همکاری اقتصادی را هر چه زودتر اروپا به ما بدهد.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد انتقاد به طرح تعیین اماکن برای برگزاری اعتراض‌ها گفت: شما هیچ کشوری را  سراغ دارید که  در آن گروهی بخواهد اعتراضی انجام دهد اما مجوزی نگیرد. هر کسی بخواهد هرجا اعتراض بکند باید مجوز بگیرد. کسی هم که مجوز می گیرد یک قانون و یا حزب شناخته شده و ثبت شده است ما مقدمات این کار را هم فراهم می‌کنیم.


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن