_  

فولاد خوزستان صاحب معدن سنگ آهن شد


اهواز- شرکت فولاد خوزستان کارخانه دو و نیم میلیون تنی کنسانتره توسعه ملی سنگان را در مزایده خریداری کرد و با این معامله مهم، صاحب معدن سنگ آهن شد و گام مهمی در رویکرد تحول در تکمیل زنجیره ارزش فولاد برداشت.
فولاد خوزستان صاحب معدن سنگ آهن شد

به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد خوزستان، محمد کشانی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان این مطلب را به عنوان مژده عیدی کارکنان و سهامداران در همایش تبیین اهداف و برنامه های عملیاتی سال ۹۷ فولاد خوزستان در اهواز اعلام کرد.

کشانی گفت: رویکرد صادراتی فولاد خوزستان را که در سالهای ۹۵ و ۹۶ عنوان صادرکننده برتر کشور در بخش تولیدات غیرنفتی را برای این شرکت به ارمغان آورده، در حقیقت استراتژی درستی بود که در عمل، نجات دهنده تولید داخلی بوده و بمنظور حفظ روند رو به رشد آمارهای تولید و کسب درآمدهای ضروری در شرایط بحران بازارهای داخلی اتخاذ شده است. 

کشانی افزود: فولاد خوزستان، بزرگترین عرضه کننده شمش فولادی کشور با قدمت چهل ساله است که هیچ دسترسی به معدن و یا کارخانه تولید کنسانتره ندارد. وی با پیش بینی اینکه تهدید بالقوه تامین مواد اولیه و کنسانتره در دو سال آینده با توسعه ظرفیتهای تولید محصولات میانی در کشور افزود: هیات مدیره شرکت بر حمایت از تولیدات داخلی تاکید دارد و برای فولاد خوزستان افزایش تولید به موازات نوسازی خطوط تا مرز ۵ میلیون و ۲۰۰ هزارتن در زیر سقف موجود از برنامه های مصوب شرکت است که به یاری خداوند و تلاش کارکنان دنبال می شود.

وی گفت:  فولاد خوزستان سعی دارد سهم ۲۵ درصدی خود را در تمامی سطوح تولید محصول و بازار داخلی فارغ از فولاد سازی طرح شادگان و پروژه های خارج از سقف، به هر نحو ممکن ایفا نماید.

گزارش خبرنگار ما حاکیست، مدیرعامل فولاد خوزستان خطاب به مدیران و کارشناسان حاضر در همایش یاد شده تصریح کرد: برنامه های شرکت رسیدن به صنایع بالادستی و پایین دستی حتما باید با توسعه خارج از سقف همراه باشد که از جمله موارد آن برنامه جدی ما برای خرید فولاد اکسین است.

محمد کشانی ضمن برشمردن موفقیتهای درخشان فولاد خوزستان در سال ۹۶ از جمله کسب عنوان صادرکننده برتر و سازمان سرآمد کشور با دریافت تندیس سیمین تعالی سازمانی و نیز تندیس طلایی رعایت حقوق مصرف کننده برای ششمین سال متوالی، همه این موفقیتها را مرهون تلاش و همدلی موجود میان مدیران و کارکنان بخش های بهره برداری، پشتیبانی، فروش و تامین دانست و از همه دست اندرکاران، معاونین و مدیران تقدیر و تشکر نمود. 

در همایش تبیین اهداف و برنامه های عملیاتی سال ۹۷ شرکت فولاد خوزستان همچنین اعلام شد که این شرکت در سال ۹۶ بالغ بر سه میلیون ۷۶۰ هزارتن شمش فولاد تولید کرده است که بیش از ۷۳ درصد آن به میزان دو میلیون و ۷۰۰ هزارتن با رشد ۹۰ درصدی در ارزش و ۴۰  درصدی در تناژ نسبت به سال ۹۵ به بازارهای جهانی در ۱۷ کشور صادر شده است. 

 کشانی همچنین اعلام نمود تولید ۳ میلیون و ۸۰۰ هزارتن شمش فولاد به عنوان هدف تولید فولاد خوزستان در سال ۹۷ خواهد بود که با شعار مدیریت بهای تمام شده، تولید ایمن و سبز با رویکرد تحول در تکمیل زنجیره ارزش دنبال می شود.

خوزستان از لحاظ شدت خشکسالی جزو 10 استان اول کشور است/ استفاده از تمامی حجم آب موجود در یک مقطع زمانی اصولی نیست


اهواز_ مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب معاونت مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان، بر اساس اعلام سایت های رسمی سازمان هواشناسی، استان خوزستان را یکی از 10 استان اول کشور از لحاظ شدت خشکسالی معرفی کرد.
خوزستان از لحاظ شدت خشکسالی جزو 10 استان اول کشور است/ استفاده از تمامی حجم آب موجود در یک مقطع زمانی اصولی نیست

به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان، داریوش بهارلویی با اشاره به وضعیت بارش های استان های چهارمحال بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد که بارش های آنها در تولید رواناب ورودی به مخازن سدهای خوزستان نقش مهمی را ایفا می کنند، وضعیت بارش های جوی آنها را بدتر از خوزستان توصیف کرد.

وی، استان لرستان را یکی از منابع مهم تامین آب کرخه و دز دانست و گفت: آنجا نیز با روند کاهش بارشی روبرو شده است.

بهارلویی با بیان این که کاهش بارش های شدید در این مناطق میزان ورودی آب به سدهای استان خوزستان را به شدت کاهش داده است افزود: سدهای استان با محدودیت های فنی اجتناب ناپذیر هر سازه احداثی، دارای حجم ذخیره ۲۲ میلیارد مترمکعب آب بوده که در سال آبی جاری از ابتدای مهر تا کنون ۹.۵ میلیارد متر مکعب آب وارد آنها شده است.

وی با تاکید بر این که قسمت عمده ورودی آب به مخازن آبی این استان در پاییز و زمستان انجام شده و تا کنون در جهت تامین نیازهای کشاورزی، شرب و صنعت قرار گرفته، متولی اعلام آمار و احجام آب در کشور را وزارت نیرو معرفی کرد و ادامه داد: با توجه به ثبت و رصد مداوم منابع آبی که مورد برنامه ریزی کلان کشوری و دارای بازرسی و کنترل های خاص می باشد می توان ادعا کرد که ارائه آمار غیر واقع از منابع آبی غیر ممکن است.

 بهارلویی تصریح کرد: چنانچه ایجاد تشکیک در اطلاعات یک سازمان متولی نهادینه گردد، دیگر اطمینان از اطلاعات و ارقام ارائه شده از تمامی دستگاهها و سازمان ها سلب شده و این رویه خطرناک جز ایجاد تنش، جلوگیری از برنامه ریزی و ایجاد خسارت سنگین برای احاد مردم شریف استان، عایدی دیگری نخواهد داشت.

مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب معاونت مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان، سدهای استان خوزستان را به عنوان یک منبع ذخیره آبی دانست که طی ۱۱ سال خشکسالی نقش مهم و مثبتی در کنترل و تعدیل شرایط خشکسالی و یا سیلاب داشته اند.

وی ادامه داد: در سال آبی جاری که بیش از ۹۰ درصد مساحت کشور و ۹۵ درصد استان خوزستان را درگیر خشکسالی متوسط تا شدید کرده است، چنانچه سدهای مذکور و مدیریت منابع آب آنها نبود، فاجعه کم آبی، خسارات بیشتر و لطمات جبران ناپذیری بر استان وارد می کرد. بنابراین فرافکنی و انتشار برخی آمار خود ساخته، غیرکارشناسی و فنی و هجمه به مدیریت آب در استان خورستان، منصفانه نبوده و نشان از جریانات دیگر دارد.

بهارلویی افزود: آب یک سرمایه ملی است و نباید به شکل صرفا انتفاعی دیده شود. نگه داشت و ذخیره بیهوده آب در مخازن سدها مغایر با اصول اولیه مدیریت و برنامه ریزی منابع آبی است و حتی در صورت نگاه اقتصادی به آن در شرایط فعلی، چنین امری منطقی و کارشناسی به نظر نمی رسد.

وی با بیان این که تمامی کارشناسان، صاحب نظران، اساتید علمی و حتی کسانی که اطلاعات محدودی از آب و مدیریت آن داشته باشند این مطلب را بطور کامل می دانند تصریح کرد: این که حجم سدها توسط سازمان آب وبرق بدرستی اعلام نشده است و یا آب بیشتری وجود داشته و دریغ می شود کاملا نادرست است.

 بهارلویی، شروع دوره بارشی استان خوزستان را از آذر ماه اعلام کرد و گفت: موجودی مخازن استان باید به گونه ای مدیریت شود که تا شروع دوره مذکور و گذر از ۷ ماه پیش رو، آب برای تامین نیازهای اولیه بخصوص شرب وجود داشته باشد. بسیار روشن است که خشکسالی با کمبود و جیره بندی همراه بوده و مستلزم انجام اولویت بندی تامین آب است.

وی خاطرنشان کرد: علیرغم همه کمبودها و فشاری که بر کشاورزان محترم و زحمتکش استان وارد می شود، استفاده از تمامی حجم آب موجود در یک مقطع زمانی و تنها برای تامین نیاز کشاورزی تابستان اصولی نبوده و با هیچ معیار فنی همخوانی ندارد.

مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب معاونت مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان افزود: هر سد در طول دوره بهره برداری خود فقط برای یک بار میزانی از آب را به عنوان حجم مرده و غیرفعال در خود دارد و اینگونه نیست که همه ساله بخشی از آب را به عنوان چنین حجمی در خود ذخیره سازد.

وی، اشاره به این احجام و استفاده از آنها را به معنای پایان عمر یک سازه عظیم به نام سد خواند و گفت: بهای ایجاد این بانک آبی که منجر به توسعه کشاورزی، تولید انرژی، رونق اقتصادی، کنترل و مهار سیلاب، تعدیل خشکسالی ها و جلوگیری از خسارات عدیده می شود، رعایت همین محدودیت ها و اصول فنی است.

وی با بیان این که مباحثی نظیر نگه داشت آب در توجیه سیاست های انتقال آب و یا گروکشی بین سازمانی با استفاده از آب نیز صحت نداشته و سازمان آب و برق علیرغم نمایندگی وزارت نیرو در استان، نظرات کارشناسی خود را در مبحث انتقال آب به شفافیت تمام در محافل علمی، سازمانی و حتی رسانه های خبری و جراید از قبل بیان داشته است افزود: این سازمان تمامی تلاش خود را در جهت استفاده حداکثری از منابع آبی در جهت رفاه، رونق کشاورزی، تامین آب شرب با کیفیت و گذر از شرایط بحرانی کنونی با حداقل محدودیت ممکن به کار بسته است.

مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب معاونت مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان تاکید کرد که همراهی و همیاری آحاد مردم شریف استان خوزستان در این مقطع زمانی کمک قابل توجهی در رفع خطر خشکسالی و پیامدهای منفی آن دارد.

خبرنگاران و کلافگی تکراری از تأخیرهای آقای استاندار


اهواز_ برنامه‌های استانداری خوزستان مدتی است با تأخیر استاندار و معطلی اصحاب رسانه روبه‌رو است.
خبرنگاران و کلافگی تکراری از تأخیرهای آقای استاندار

به گزارش قدس آنلاین، قرار بود از ساعت ۸ و ۴۵ دقیقه صبح امروز، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، به همراه جمعی از مسئولان و اصحاب رسانه از منطقه کوی مهدیس اهواز بازدید کند که این برنامه چند دقیقه قبل از زمان اعلام شده، به ساعت ۹ و ۴۵ دقیقه موکول شد اما در این ساعت هم انجام نشد و ساعت ۱۱ استاندار رؤیت شدند.

تأخیر بیش از دوساعته در این برنامه به دلیل حضور شریعتی در مراسم تشییع شهید استوار دوم نوید حقیقت‌شناس بود البته حضور استاندار در این آیین کار پسندیده‌ای بود اما نمی‌تواند توجیه مناسبی برای تأخیر استاندار باشد چرا که برنامه تشییع این شهید بزرگوار از روز قبل اعلام شده بود و به راحتی می‌شد با در نظر گرفتن حضور استاندار در این برنامه، بازدید از مهدیس را به گونه‌ای دیگر برنامه‌ریزی کرد.

این اولین بار نیست که خبرنگاران مجبور می‌شوند جور تأخیر حضور استاندار در برنامه‌ها را بکشند داستان از آنجا تلخ‌تر می‌شود که خبرنگاران با زبان روزه گاهی در زیر آفتاب سوزان اهواز در انتظار حضور استاندار بمانند.

۳ روز پیش نیز برنامه بازدید استاندار خوزستان از روند اجرای پروژه پل نهم اهواز، برای ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه صبح اعلام شد که این برنامه نیز با تأخیر چند ساعته استاندار همراه بود.

اداره استانی به عظمت و بزرگی خوزستان بی‌شک محتاج وقت‌شناسی، نظم و انضباط مدیران و مسئولان استانی است پس تأخیرهای مدام و بی‌نظمی از عالی‌ترین مقام دولتی به هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست امید است که با برنامه‌ریزی مناسب دیگر شاهد تأخیر و لغو مکرر برنامه‌ها نباشیم.

منبع: فارس

با ادارات پرمصرف برخورد قانونی می‌شود


اهواز_ مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز گفت: حفظ پایداری و همچنین جلوگیری از قطعی برق و کاهش مدت زمان خاموشی بسیار مهم و ضروری است که در این راستا تاکنون تعداد 223 ست کلید جداساز در نقاط مختلف شبکه توزیع برق کلانشهر اهواز نصب شده است.
با ادارات پرمصرف برخورد قانونی می‌شود

به گزارش قدس آنلاین به نقل از روبط عمومی شرکت توزیع نیروی برق ، حسن کریمی با اشاره به اهمیت حفظ پایداری شبکه برق بیان کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در تلاش هستیم تا شبکه برق این کلانشهر را در مسیر دو استراتژی هدایت کنیم که در کوتاه مدت پایداری شبکه درتابستان جاری و در درازمدت تحقق ۹۹ دقیقه خاموشی در سال به ازای هر مشترک است.

وی در ادامه افزود: صنعت برق عنصری حیاتی در زندگی مردم استان خوزستان و شهر اهواز است که علاوه بر وابستگی همه صنایع به آن، نقشی بی بدلیل در تامین دمای مطبوع منازل مردم نیز بر عهده دارد، لذا حفظ پایداری و همچنین جلوگیری ازقطعی برق و کاهش مدت زمان خاموشی بسیار مهم و ضروری است که در این راستا تاکنون تعداد ۲۲۳ ست کلید جداساز در نقاط مختلف شبکه توزیع برق این کلانشهر نصب شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز اعتبار اختصاص یافته به این پروژه را ۴ میلیارد و ۴۶۰ میلیون ریال برآورد کرد.

کریمی با اشاره به برنامه کاهش ساعات کاری ادارات اظهارکرد: تجربه موفق سال‌های گذشته در بحث مدیریت مصرف برق باعث شده این مسیر از ۱۹خردادماه سال جاری تا ۱۵ شهریور پیگیری و استانداری خوزستان نیز این اختیار را به ما داده است تا با سازمان‌ها و اداراتی که الگوی مصرف را رعایت نمی‌کنند برخورد قانونی صورت پذیرد.

نیاز به ساخت مراکز قرآنی و نهج البلاغه در شهرهای خوزستان داریم


اهواز- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت: امروز نیاز به ساخت مراکز قرآنی و نهج البلاغه در نقاط و شهرهای مختلف خوزستان احساس می شود.
نیاز به ساخت مراکز قرآنی و نهج البلاغه در شهرهای خوزستان داریم

به گزارش قدس آنلاین، محمد جوروند، شامگاه یکشنبه در جلسه با فعالان علوم قرآنی استان که در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: جامعه قرآنی خوزستان بین المللی بوده و نه تنها در آسیا و اروپا بلکه در آفریقا فعالیت های فعالان قرآنی خوزستان مشهود است.

وی با بیان اینکه کمک ها و مساعدت ها به حوزه قرآنی نباید مقطعی باشد، افزود: باید نهضتی به نام نهضت قرآنی در خوزستان شکل بگیرد که این نهضت در حوزه سخت افزاری و نرم افزاری مدنظر است.

جوروند عنوان کرد: ساخت مجموعه های فرهنگی در استان کافی است؛ امروز نیاز به ساخت مراکز قرآنی و نهج البلاغه در نقاط و شهرهای مختلف خوزستان احساس می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان خبر داد: در شهر محروم الوان استان خوزستان نزدیک به ۴۰ حافظ قرآن داریم و در حال حاضر حدود ۳۰ نفر دیگر نیز در این شهر به سمت حافظ قرآن گرایش پیدا کرده اند.

وی با اشاره به برگزاری ۲۷ نمایشگاه و جشن رمضان در استان ادامه داد: صدها برنامه آموزشی در خوزستان توسط خادمان و فعالان حوزه قرآنی در ماه مبارک رمضان برگزار شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان بیان کرد: در استان خوزستان مسابقات مختلف قرآنی با حضور چهار هزار و ۷۴۵ مخاطب در رشته های هنری، فرهنگی و آوایی برگزار شده است.

جوروند عنوان کرد: یک هزار و ۱۰۰ کانون فرهنگی و هنری مساجد خوزستان که در نوع خود بی نظیر است؛ در حوزه حافظ، خادم و فعالان قرآنی نیز فعالیت های چشمگیری دارند.  
وی در پایان یادآور شد: قاریان و حافظان قرآن مظلوم واقع می شوند ولی بر اساس تفاهمنامه استانداری و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باید پیگیر احداث مجموعه ای برای فعالیت خادمان و فعالان قرآنی باشیم.

منبع: مهر

طراحی 20 پروژه برای خشکسالی خوزستان


اهواز- معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان گفت: 145 پروژه در این سازمان تعریف شده که از این تعداد، حدود 20 پروژه تنها در راستای خشکسالی استان طراحی و اجرا می شوند.
طراحی 20 پروژه برای خشکسالی خوزستان

به گزارش قدس آنلاین، صابر علیدادی در نشست خبری پیش از ظهر امروز خود با بیان اینکه از بین رفتن زیرساخت ها در حوزه آبرسانی موجب سختی کار شده است، اظهار کرد: معاونت آبرسانی سازمان آب و برق استان برای مقابله با خشکسالی، پروژه هایی را تعریف کرده که ۶۰ تا ۷۰ درصد آنها، نهایی و به بهره برداری رسیده و مابقی در حال تکمیل هستند.

وی با بیان اینکه این پروژه ها تمام استان خوزستان را منتفع ساخته اند، افزود: این پروژه ها تقریبا در بیشتر شهرهایی که با مشکل کیفیت و ناپایداری آب بودند، اجرایی و آنها را تحت پوشش قرار می دهند.

علیدادی با اعلام خبر وجود ۱۴۵ پروژه جاری در سازمان آب و برق خوزستان ادامه داد از این تعداد حدود ۲۰ پروژه تنها  در راستای خشکسالی طراحی شده و اجرا می شوند.

معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به اینکه سامانه برداشت و تصفیه آب سطحی برای شوشتر آغاز شده گفت: شوشتر به دلیل کاهش دبی رودخانه کارون و افت ایستایی آب چاه های تراوشی که تنها منبع تأمین آب هستند با کاهش افت ناگهانی شدید آب روبرو شد؛ برای حل این مشکل علاوه بر بالا بردن سطح آب مخازن از طریق خطوط انتقال و تنظیم فشار شبکه، ساخت سه حلقه چاه در دست اجرا قرار دارد که یک حلقه آن به اتمام رسیده است.

علیدادی ادامه داد: برای روستاهای هفتکل و رامهرمز کار مهمی انجام شد که طی آن ۹۱ روستا و ۲۸ واحد مجتمع صنعتی از نعمت آب بهره مند شدند؛ پروژه بعدی نیز برای  شهر ویس طراحی شده که برای این شهر نیز تصفیه خانه شبانه روزی تأسیس و به شرکت آب و فاضلاب اهواز تحویل داده شد.

وی با اشاره به مشکل آب شهرستان هندیجان طی سال های اخیر، بیان کرد: سامانه اضطراری پمپاژ آب این شهرستان از یک ماه قبل آغاز و تا ۱۵ خرداد وارد مدار می شود.

معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان بیان کرد: برای شهرستان امیدیه یک مخزن ۱۰ هزار مترمکعبی احداث شده بود ولی به دلیل عدم تکمیل خطوط انتقال رفت و برگشت، ساختمان ایستگاه پمپاژ و کلرزنی این پروژه مورد بهره برداریقرار نگرفت.

آغاجاری شهری مغفول مانده

وی ادامه داد: شهرستان آغاجاری یکی از شهرهای مغفول مانده از بهره برداری آب باکیفیت و پایدار بود که سیستم آبگیری آن طی ۶ ماه نوسازی کامل و پروژه تأسیس تصفیه خانه این شهرستان نیز در حال انجام است.

معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان در خصوص پروژه های شهرستان اهواز با بیان اینکه حدود ۵۵ تا ۶۰ درصد آبرسانی به این شهرستان از طریق آب غدیر انجام می شود، گفت: برای اهواز افزایش ظرفیت از طریق تلمبه خانه یا ایستگاه پمپاژ ام الدبس در نظر گرفته شده است.

علیدادی با بیان اینکه برنامه ریزی شده تا در آینده ای نزدیک ۸۰ تا ۸۵ درصد نیاز اهواز را از آب غدیر تأمین شود، بیان کرد: برای شهر شیبان نیز احداث مخزن ذخیره تأمین و نوسازی تأسیسات برق ایستگاه پمپاژ انجام شده است.

وی ادامه داد: با احداث ۱۱ کیلومتر خط از محل سد تنظیمی حمیدیه توانستیم به روستاهای گمبوعه و دگیر روستاهای این بخش و اطراف حمیدیه آبرسانی کنیم.

معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان  با اشاره به اجری سریع و باکیفیت پروژه آبرسانی چذابه، اظهار کرد: این پروژه ۲۷ کیلومتر خط با دو ایستگاه پمپاژ و ۵۰۰ مترمکعب مخزن کامپوزیتی موقت بود که تمامی این تأسیسات ظرف ۵۵ روز احداث شد.

علیدادی گفت: پروژه بعدی آبرسانی به شهر رفیع شهرستان دشت آزادگان است که با انجام این پروژه پازل طرح غدیر در این شهرستان تکمیل می شود.

وی ادامه داد: از تیر ماه سال گذشته تصمیم گرفته شد تا خط انتقال ۹۰ کیلومتری در طول مسیر حسینیه تا ام الدبس تأسیس شود تا شهرهای آبادان، خرمشهر، دشت آزادگان، چذابه، شادگان، دارخوین، اهواز و همه روستاهای مسیر از این عملیات اجرایی منتفع می شوند.

علیدادی گفت: ۸۶ کیلومتر از این پروژه به اتمام رسیده که با انجام آن بالای ۸۰ درصد نیاز آب شهرهای آبادان، خرمشهر، شادگان و دشت آزادگان از طرح غدیر تأمین می شود.

معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه پنج پروژه با اعتبار ۱۲۰ میلیارد در شادگان در حال انجام است، اظهار کرد: آبرسانی به روستاهای خنافره در مسیر این شهر نیز تا ۲۰ روز آینده به اتمام می رسد.

وی در خصوص پروژه های دزفول گفت: برای این شهرستان طی این سال ها ۱۴ حلقه چاه وارد مدار و ۳۰ هزار مترمکعب مخزن اضافه شد

علیدادی بیان کرد: حدود ۴۰ هزار مترمکعب به حجم مخازن اندیمشک اضافه و سه حلقه چاه نیز برای آنها در حال حفاری است و با بهره برداری کامل آنها بین  ۸ تا ۹ هزار مترمکعب به حجم آب این شهرستان افزوده می شود.

وی با بیان اینکه در ایذه دو حلقه چاه با ظرفیت ۶۰ لیتر بر ثانیه احداث و یک چاه نیز تعمیر شد، ادامه داد: در حال حفر و احداث چهار چاه در منطقه ای از شهرستان لالی که آب زیرزمینی خوب و باکیفیتی دارد هستیم؛ با احداث این چاه ها شهرستان لالی حداقل تا ۱۵ سال آینده مشکل آبرسانی ندارند.

معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان  با بیان اینکه حدود ۱۲ پروژه برای آب و فاضلاب روستایی و چند پروژه نیز برای آبو فاضلاب اهواز و خوزستان در دست اجرا داریم، بیان کرد: طبق مصوبه ۱۵ فروردین سال گذشته هیئت دولت حدود ۷ هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان طی سه سال در اختیار خوزستان قرار گرفته است که می توان با این اعتبار کارهای بسیاری را در استان عملیاتی کرد.

علیدادی بیان کرد: البته برای تکمیل پروژه های آب و تأمین نیازهای استان خوزستان به اعتباری بالغ بر ۱۱ هزار میلیارد تومان نیاز است.

شرایط جنگی خوزستان

وی با بیان اینکه استان خوزستان شرایطی مثل جنگ تحمیلی را داشته که نمی توان آن را انکار کرد و به همین دلیل از توجه به زیرساخت ها بازماندیم، گفت: زیرساخت های آب و برق خوزستان تنها مربوط به آبگیری از رودخانه ها و انتقال به مبادی ورودی شهرها است؛ نمی توان خوزستان را با استان های خوش آب و هوا یا دارای تمرکز جمعیت مقایسه کرد؛ طی تمام این سال ها برای آب های شیرین استان برنامه ریزی شده است.

معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه بخشنامه های زیادی در خصوص آب صنایع ابلاغ می شود، گفت: آبرسانی به صنایع سودمند و فعال استان هم اکنون در حال انجام و آب کافی به آنها می رسد ولی این ابرسانی ساماندهی نشده که باید این کار را انجام داد.

وی یادآور شد: صنایع هم بخشی از عمران و توسعه یافتگی استان هستند و صنعت باید به بخش آب کمک کنند.

معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان اظهار کرد: پروژه آبرسانی غدیر در خصوص بهبود کیفیت آب شرب خوزستان اجرا شده و در ادامه پروژه های جامع استان به شکلی خواهد بود تا آب استان از سرچشمه دز، کارون سه و کوثر تأمین شود.

منبع: مهر


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن