حداقل حقوق کارمندان 20 درصد افزایش می‌یابد
نمایندگان مجلس با تصویب استفساریه تبصره‌ای از قانون بودجه سال ۹۷، مقرر کردند حداقل حقوق کارمندان ۲۰ درصد افزایش یابد.
گروه خبری سیاسی

قدس آنلاین: در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی استفساریه جزء ۱ بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۹۷ در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

موضوع استفساریه: آیا منظور از افزایش پلکانی نزولی حقوق مندرج در جزء یک بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۹۷ کل کشور که طبقات پایین تر از افزایش بیشتری برخوردار شوند، میزان افزایش پایین ترین طبقه ۲۰ درصد و بالاترین طبقه یک درصد است؟ پاسخ: بله

نمایندگان با ۱۵۹ رای موافق، ۳۷ رای مخالف، ۴ رای ممتنع از مجموع ۲۱۹ نماینده حاضر در مجلس این استفساریه را به تصویب رساندند.

در جریان بررسی این استفساریه حمید پورمحمدی معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه در مخالفت با این استفساریه گفت: رشد حقوقی مقامات و هم ترازان آنها در سال ۹۷ صفر درصد است. علاوه بر این افرادی که کمترین حقوق را دریافت می کنند ۱۶ درصد افزایش حقوق داشته اند.

وی ادامه داد: اعضای هیئت علمی، قضات و کارکنان سیاست خارجی و دیوان محاسبات نیز ۶ درصد رشد حقوق داشتند.

وی با بیان اینکه از دید ما این طرح استفساریه نیست بلکه اصلاح قانون است، گفت: در صورت تصویب این استفساریه لاجرم افزایش حقوق اعضای هیئت علمی، قضات، کارشناسان سیاست خارجی و دیوان محاسبات صفر درصد خواهد بود. علاوه بر این برای بررسی جدول جدید حقوقی، کارمندان باید یک ماه دیگر نیز مانند سال گذشته حقوق دریافت کنند.

وی با تاکید بر اینکه این استفساریه حداقل ۱۶۰۰ میلیارد تومان بار مالی دارد، گفت: اگر نمایندگان یک صدم درصد توانستند جدول حقوقی را به گونه ای تنظیم کند که بار مالی نداشته باشد، آن را اجرا می کنیم.

معاون سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: اگر نمایندگان خواستار این میزان افزایش حقوق باشند، در اواسط سال منابع بودجه به پایان خواهد رسید و مجبوریم از بودجه عمرانی استان ها و ۳ درصد سهم نفت منابع را جبران کنیم.

در ادامه مفتح سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه گفت: به نحوی رشد حقوق در سال ۹۷ اعمال می شود که کارمندانی که حداقل حقوق را دریافت می کنند که حدود ۳۵ هزار و ۷۵۱ نفر هستند، ۲۰ درصد حقوقشان رشد داشته باشد.

وی خطاب به معاون سازمان برنامه و بودجه گفت: تقسیم منابع افزایش حقوق به شما سپرده می شود. شما حقوق حداقلی بگیران را ۲۰ درصد افزایش دهید تا جایی که منابع وجود دارد و پس از آن حقوق افرادی که دریافتی بالاتری دارند را صفر درصد افزایش دهید.

در پایان نیز لاریجانی در پاسخ به اظهارات پورمحمدی مبنی بر اینکه در صورت تصویب استفساریه، میزان دستمزد اعضای هیئت علمی، قضات و کارشناسان سیاست خارجی و دیوان محاسبات صفر درصد خواهد بود گفت: محاسبات کمیسیون برنامه و بودجه طبق ادعای شما نیست. طوری تنظیم کنید که اینگونه نباشد.

کد خبر ۴۲۹۸۲۱۸

مجلس نمایندگان آمریکا حمله نظامی به ایران بدون مجوز کنگره را ممنوع کرد
مجلس نمایندگان آمریکا متممی را به قانون اختیارت پنتاگون افزوده است که مانع اقدام نظامی دولت آمریکا علیه ایران بدون مجوز کنگره می شود.
گروه خبری سیاسی

قدس آنلاین: به گزارش واشنگتن اگزمینر، قانونگذاران آمریکایی روز پنج‌شنبه اصلاحیه‌ای را به قانون اختیارات ملی پنتاگون افزودند که بنابر آن دولت ترامپ قادر نخواهد بود بدون دریافت مجوز از کنگره علیه ایران دست به اقدام نظامی بزند.

کیث الیسون، نماینده دموکرات و از ارائه‌کنندگان این متمم گفته است تصویب آن که با حمایت نمایندگان هر دو حزب کنگره ممکن شده، اقدامی پرقدرت در خلاف جهت خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای و لحن خصمانه او است.

این نماینده دموکرات کنگره آمریکا همچنین در پیامی توییتری نوشت که هدف از افزودن این متمم در حقیقت تأکیدی بر این است که اختیار تصمیم‌گیری درباره استفاده از اهرم نظامی در محدوده قدرت کنگره (آمریکا) است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز روز پنج شنبه با حضور در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا گفت که آمریکا به دنبال تحقق شروط خود برای ایران از طریق دیپلماتیک است و اینکه او حرفی از جنگ با ایران نزده است.

پمپئو عصر روز دوشنبه در یک سخنرانی طرح جدیدی را برای مقابله با ایران تشریح کرد که در آن از ایران خواسته شده است تا برنامه موشکی خود را متوقف سازد، به بازرسان بین‌المللی اجازه دسترسی به همه سایت‌های موجود را بدهد،  از حمایت حزب‌الله دست بردارد و به علاوه شهروندان آمریکایی زندانی در ایران را آزاد کند.

آمریکا در پی بهانه جویی و حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران است
نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی در اظهار نظری گفت که آمریکا در پی بهانه جویی در توافق هسته‌ای با ایران است.
گروه خبری سیاسی

قدس آنلاین: «ایهود باراک» نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی در مصاحبه با وبگاه آمریکایی «نیوز مکس» گفت، باید به‌خاطر داشت که حتی با خروج آمریکا از برجام، این توافق هنوز زنده است.

ایهود باراک در این گفت‌وگو ضمن اشاره به تمرکز بیشتر بر برنامه هسته‌ای ایران در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ تا «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر کنونی و «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ فعلی رژیم صهیونیستی و تلاش‌ها در کسب مشروعیت جهانی برای حمله به ایران، با انتقاد از توافق هسته‌ای امضا شده توسط  «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا گفت: «برجام، توافق بدی است. من احساس خوب و بدی به این توافق دارم. در این توافق انگار مادر زنتان با ماشین "بی. ام .و" شما در حال رانندگی بر صخره است. در واقع ، این تنها یک احساس است اما وقتی رئیس جمهور (اوباما)  آن‌ را امضا کرد دیگر مبدل به واقعیت شد.»

وی در ادامه گفت که فکر می‌کنم شیوه‌های منطقی دیگری برای برخورد با تخلف‌های ایران وجود دارد. ایرانی‌ها فعالیت‌های بدی را انجام می‌دهند. چه بخواهیم چه نخواهیم این‌ها مواردی مهم درباره قابلیت اتمی مرتبط با توافقند اما درون توافق ذکر نشده است. کاشتن بذر ناآرامی در منطقه یا عملیات خرابکارانه در منطقه مورد بدی است که در توافق چاره‌ای برای آن لحاظ نشده است.

نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی در ادامه این مصاحبه افزود، از نظر من، اقدام منطقی درخواست از اروپایی‌ها و روس‌ها و تقاضا برای تجدید نظر در رفتار ایرانی‌ها است. اما شما باید به‌خاطر داشته باشید که حتی با خروج آمریکا از برجام، این توافق هنوز زنده است.

ایهود باراک در خاتمه مدعی شد، آمریکا در پی بروز کوچکترین تخلف یا حتی نقض توافق ‌ساختگی (بهانه جویی) به منظور حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران است.‌ ایرانی‌ها بسیار نگرانند و با احتیاط بسیار رفتار می‌کنند. این‌را در جریان حمله چند روز اخیر به سوریه نیز شاهد بودیم و آن‌ها واکنش عملی نشان ندادند و احتمالاً در ماه‌های آتی نیز با احتیاط بسیار عمل می‌کنند.

هرگز ایران به دوران پیشا برجام برنخواهد گشت / ادعاهای پمپئو موجب شکاف بین آمریکا و اروپا خواهد شد
حشمت الله فلاحت پیشه گفت: اینکه پمپئو ادعا می‌کند دولت آمریکا می‌تواند با اروپایی‌ها برای تحریم ایران به تفاهم برسد، تنها ادعا و توهم آمریکایی‌هاست و اگر تمام بلوک‌های قدرت در دنیا با هم جمع شوند نمی‌توانند ادعاهای پمپئو درباره ایران را اجرایی کنند. ایشان بیشتر از آرزوهای آمریکا سخن گفته و معتقدم همین ادعاهای بی پایه موجب افزایش شکاف بین آمریکا و اروپا خواهد شد.
گروه خبری سیاسی

قدس آنلاین / مینا افرازه: حشمت الله فلاحت پیشه در واکنش به طرح «بنیاد دفاع از دموکراسی ها» آمریکا درباره وادار کردن اروپایی‌ها برای اجرای تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران و اظهارات جدید مایک پامپئو مبنی بر اینکه در نهایت برای تحریم ایران با اروپایی‌ها به تفاهم خواهند رسید، اظهار داشت: طرح بنیاد دفاع از دموکراسی‌های آمریکا در راستای تحریم سامانه سوئیفت و بانکداران اروپایی همکار با ایران به منظور تحت فشار گذاشتن اروپایی‌ها، در واقع اجرای بخشی از تهدیدهای آمریکا و عملیات روانی و تحت فشار گذاشتن ایران است. آمریکا از هر فرصتی برای تحریم ایران استفاده می‌کند تا ایران نتواند در مراودات بین المللی در عرصه‌هایی مانند جذب سرمایه و فناوری، گردش مالی و... فعالیت کند.

نماینده مردم اسلام آباد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آمریکایی‌ها در گذشته هم تمام توان خود را برای کوتاه آمدن از مواضع خود به کار بسته‌اند و این اقدامات و اظهارات تغییر زیادی برای آنها در پی نخواهد شد. در صورتی که ایران بتواند از فرصت‌های بین المللی موجود استفاده کند، فضا و شرایط به هیچ وجه به دوران پیشا برجام برنخواهد گشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اینکه پمپئو ادعا می‌کند دولت آمریکا می‌تواند با اروپایی‌ها برای تحریم ایران به تفاهم برسد، تنها ادعا و توهم آمریکایی‌هاست و اگر تمام بلوک‌های قدرت در دنیا با هم جمع شوند نمی‌توانند ادعاهای پمپئو درباره ایران را اجرایی کنند. ایشان بیشتر از آرزوهای آمریکا سخن گفته و معتقدم همین ادعاهای بی پایه موجب افزایش شکاف بین آمریکا و اروپا خواهد شد.

فلاحت پیشه با اشاره به اقدامات احتمالی اروپایی‌ها درباره برجام افزود: باید منتظر بمانیم بینیم بسته‌ای که اروپایی‌ها در هفته‌های آتی ارائه می‌دهند تا چه حد تامین کننده منافع ایران است. بسته پیشنهادی اروپا نشان خواهد داد که تا چه میزان می‌توان روی اروپایی‌ها حساب کرد.

رهبر معظم انقلاب درگذشت حجت‌الاسلام حسنی را تسلیت گفتند
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی درگذشت حجت‌الاسلام حسنی، امام جمعه سابق ارومیه را تسلیت گفتند.
گروه خبری سیاسی

به گزارش قدس آنلاین، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت روحانی فداکار و مجاهد حجت‌الاسلام حاج شیخ غلامرضا حسنی، امام جمعه سابق ارومیه را تسلیت گفتند.

متن پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

درگذشت روحانی شجاع و فداکار و مجاهد جناب حجة‌الاسلام آقای حاج شیخ غلامرضا حسنی رحمة‌الله‌علیه را به خاندان محترم و علاقمندان آن مرحوم و به روحانیت معظم و عموم مردم انقلابی ارومیه و آذربایجان غربی تسلیت عرض میکنم. مجاهدتهای مستمر و همه جانبه‌ی آن مرحوم در طول سالهای متمادی چه در سنگرهای نظامی و چه در جایگاه رفیع امامت جمعه، چه در مقابل مهاجمان بعثی در دوران دفاع مقدس و چه در برابر ضدانقلاب مزدور داخلی، برگهای ماندگار و بی تکراری است از دفتر زندگی یک روحانی انقلابی و مبارز.

از خداوند رحمت و مغفرت و علو درجات را برای آن مرحوم مسألت میکنم.

سیّد علی خامنه‌ای

۲ خردادماه ۱۳۹۷

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن