تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

حداقل حقوق کارمندان 20 درصد افزایش می‌یابد


نمایندگان مجلس با تصویب استفساریه تبصره‌ای از قانون بودجه سال 97، مقرر کردند حداقل حقوق کارمندان 20 درصد افزایش یابد.
حداقل حقوق کارمندان 20 درصد افزایش می‌یابد

قدس آنلاین: در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی استفساریه جزء 1 بند الف تبصره 12 قانون بودجه سال 97 در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

موضوع استفساریه: آیا منظور از افزایش پلکانی نزولی حقوق مندرج در جزء یک بند الف تبصره 12 قانون بودجه سال 97 کل کشور که طبقات پایین تر از افزایش بیشتری برخوردار شوند، میزان افزایش پایین ترین طبقه 20 درصد و بالاترین طبقه یک درصد است؟ پاسخ: بله

نمایندگان با 159 رای موافق، 37 رای مخالف، 4 رای ممتنع از مجموع 219 نماینده حاضر در مجلس این استفساریه را به تصویب رساندند.

در جریان بررسی این استفساریه حمید پورمحمدی معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه در مخالفت با این استفساریه گفت: رشد حقوقی مقامات و هم ترازان آنها در سال 97 صفر درصد است. علاوه بر این افرادی که کمترین حقوق را دریافت می کنند 16 درصد افزایش حقوق داشته اند.

وی ادامه داد: اعضای هیئت علمی، قضات و کارکنان سیاست خارجی و دیوان محاسبات نیز 6 درصد رشد حقوق داشتند.

وی با بیان اینکه از دید ما این طرح استفساریه نیست بلکه اصلاح قانون است، گفت: در صورت تصویب این استفساریه لاجرم افزایش حقوق اعضای هیئت علمی، قضات، کارشناسان سیاست خارجی و دیوان محاسبات صفر درصد خواهد بود. علاوه بر این برای بررسی جدول جدید حقوقی، کارمندان باید یک ماه دیگر نیز مانند سال گذشته حقوق دریافت کنند.

وی با تاکید بر اینکه این استفساریه حداقل 1600 میلیارد تومان بار مالی دارد، گفت: اگر نمایندگان یک صدم درصد توانستند جدول حقوقی را به گونه ای تنظیم کند که بار مالی نداشته باشد، آن را اجرا می کنیم.

معاون سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: اگر نمایندگان خواستار این میزان افزایش حقوق باشند، در اواسط سال منابع بودجه به پایان خواهد رسید و مجبوریم از بودجه عمرانی استان ها و 3 درصد سهم نفت منابع را جبران کنیم.

در ادامه مفتح سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه گفت: به نحوی رشد حقوق در سال 97 اعمال می شود که کارمندانی که حداقل حقوق را دریافت می کنند که حدود 35 هزار و 751 نفر هستند، 20 درصد حقوقشان رشد داشته باشد.

وی خطاب به معاون سازمان برنامه و بودجه گفت: تقسیم منابع افزایش حقوق به شما سپرده می شود. شما حقوق حداقلی بگیران را 20 درصد افزایش دهید تا جایی که منابع وجود دارد و پس از آن حقوق افرادی که دریافتی بالاتری دارند را صفر درصد افزایش دهید.

در پایان نیز لاریجانی در پاسخ به اظهارات پورمحمدی مبنی بر اینکه در صورت تصویب استفساریه، میزان دستمزد اعضای هیئت علمی، قضات و کارشناسان سیاست خارجی و دیوان محاسبات صفر درصد خواهد بود گفت: محاسبات کمیسیون برنامه و بودجه طبق ادعای شما نیست. طوری تنظیم کنید که اینگونه نباشد.

کد خبر 4298218

حرکت امام حسین (ع) حرکت اجتماعی و سیاسی است/ خاورمیانه از کف آمریکا رفته است


خطیب نماز جمعه تهران گفت: حادثه عاشورا، منطق عملی چگونه زیستن است؛ عاشورا منطق عملی «ایمان و عمل صالح» است.
حرکت امام حسین (ع) حرکت اجتماعی و سیاسی است/ خاورمیانه از کف آمریکا رفته است

به گزارش گروه سیاسی قدس آنلاین، حجت‌الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی فرد در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به واقعه عاشورا و نهضت امام حسین (ع) اظهار داشت: اگر امنیت فکری و اعتقادی شکل نگیرد، سایر حوزه‌های امنیت نیز در خطر قرار می‌گیرد، لذا حسین بن علی (ع) بر استحکام مبانی اعتقادی و دستیابی به امنیت فکری و اعتقادی پای می‌فشارد و این حقیقت در حادثه عاشورا بسیار برجسته است.

وی افزود: اسوه و مقتدا، نقش موثری در خلق امنیت اعتقادی و سایر حوزه‌های امنیتی ایفا می‌کند و این در آموزه‌های دینی تاکید شده است. جامعه اسلامی زمانی طعم شیرین امنیت را در حوزه‌های مختلف اعتقادی، سیاسی، نظامی و اقتصادی و اجتماعی می‌چشند که پیشوا و الگوی صالح را انتخاب کنند.

خطیب نماز جمعه تهران تاکید کرد: هیچ جامعه‌ای بدون شناخت امام و پیشوای صالح و تحکیم رابطه با او، به امنیت مطلوب دست نخواهد یافت و این، فریاد بلند و ماندگار عاشوراست.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد ادامه داد: حادثه عاشورا، منطق عملی چگونه زیستن است؛ عاشورا منطق عملی «ایمان و عمل صالح» است. در واقعه عاشورا با یک عمل ناب و خالص مبتنی بر آموزه‌های وحیانی و عقلانی روبرو هستیم و باید از این منطق درس بیاموزیم.

وی افزود: طبق فرمایش امام حسین (ع) در نامه به محمد حنفیه، هدف حرکت و قیام ایشان اصلاح امت پیامبر (ص) و جلوگیری از فساد و انحراف عنوان شده است و این نشان می‌دهد که دین، یک امر فردی نیست و هدف آن، اصلاح جامعه است.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: حرکت امام حسین (ع) یک حرکت اجتماعی کاملا سیاسی است و ایشان این حرکت را از آغاز سفر خود از مدینه منوره اعلام کردند که یزید را فردی فاسد و فاسق توصیف کرده و فرمودند اگر زیر بار حکومت ننگین یزید برویم، باید با اسلام خداحافظی کنیم.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد تاکید کرد: ابا عبدالله الحسین (ع) با قیام خود این پیغام را به جامعه اسلامی دادند که باید نظام سیاسی شما مبتنی بر آموزه‌های وحیانی باشد و امام و پیشوای صالح زمام امور را در دست داشته باشد؛ در چنین جامعه‌ای، جایی برای یزیدیان نیست.

امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های دوم نماز، با اشاره مجدد به برخی درس‌ها و پیام‌های واقعه عاشورا اظهار داشت: اهل دنیا مقابل حق ایستادند و امام حسین (ع) با شهادت خود، برای همیشه راه را برای حاکمیت حق و استقرار حکومت منجی عالم بشریت حضرت مهدی (عج) و شکل‌گیری حرکت‌های انقلابی و سازنده مانند انقلاب اسلامی ایران باز کردند.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد خاطرنشان کرد: خواهران ما از زینب کبری (س) و زنانی که در اسارت فریاد ماندگار سر دادند، درس گرفتند؛ دفاع مقدس، محصول حماسه شماست. هرچه داریم از زنان و مادران فداکاری است که دلباخته مکتب عاشورا هستند.

وی خطاب به جامعه زنان افزود: امروز هم شما خواهران می‌توانید نظام خانواده را استحکام ببخشید و مدیریت کنید. نقش همسران و مادران در مدیریت خانه و اقتصاد خانواده، نقشی بسیار تعیین‌کننده است و این مسئولیت را شما باید بر شانه‌های خود حمل کنید.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: حضرت سیدالشهدا (ع)، سید و آقای رزمندگان و ملت‌های ایران، عراق، سوریه، یمن و بحرین است و مردانگی و غیرت و مرگ زیرسایه شمشیر را به همه آزادگان جهان آموخت.

ابوترابی فرد افزود: دفاع مقدس این درس را به مقاومت لبنان و مردان سلحشور بدر و جبهه قدرتمند عراق آموخت؛ منطق عاشورا در منطق عملی دفاع مقدس تجربه شد و امروز نیز باید یک بار دیگر تکرار شود.

خاورمیانه از کف آمریکا رفته است

وی تصریح کرد: تجربه و کارنامه 4 دهه این ملت در لبیک به امام، پیش روی آمریکا و جامعه جهانی است؛ فلسفه رفتارهای اخیر ترامپ، نتانیاهو و بن‌سلمان این است که اگر در مقابل حرکت ملت ایران کوتاه بیاییم، خاورمیانه از دست ما رفته است؛ آقای ترامپ، خاورمیانه از کف شما رفته است.

خطیب نماز جمعه تهران ادامه داد: سخن نتانیاهو هم این است که اگر در مقابل این حرکت کوبنده کوتاه بیاییم، باید با رژیم صهیونیستی خداحافظی کنیم؛ آقای نتانیاهو، سرویس‌های اطلاعاتی شما می‌دانند که زمان خداحافظی فرارسیده است.

حجت الاسلام ابوترابی فرد با بیان اینکه در تمام برگ‌های زرین نهضت حسینی جز عقلانیت، معرفت و اخلاق نمی‌بینیم، خاطرنشان کرد: به همین دلیل است که پیروان این نهضت پیروز می‌شوند. مدیران کشور امروز نیز باید از عاشورا درس سلوک معنوی و علمی بیاموزند و در این راه ثابت قدم و استوار باشند.

وی افزود: باید پیوند خود را با رهبری خویش که به عاشورا و اباعبدالله الحسین (ع) اقتدا کرده و با الهام از آموزه‌های کربلا، مقابل دنیای کفر و استکبار ایستاده است، تحکیم کنیم.

امام جمعه موقت پایتخت با بیان اینکه در سایه آزادی است که مردم‌سالاری دینی تحقق می‌یابد، اظهار داشت: مکتب عاشورا به خوبی آزادی از قید ظالمان را به تصویر کشید.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد همچنین با اشاره به هدف انقلاب اسلامی برای برقراری عدالت اجتماعی، تاکید کرد: باید با با وحدت و انسجام ملی و در راه دستیابی به عدالت اجتماعی دست یابیم. عدالت اجتماعی نیز با حرکت‌های نامعقول که مبتنی بر عقل و ایمان نیست، به دست نمی‌آید

وی تصریح کرد: اگر در برابر دنیای استکبار ایستاده‌ایم، در سایه چنگ زدن به این اصول بوده است و همین راه باید تداوم یابد.

خطیب نماز جمعه تهران در پایان گفت: از همه نخبگان سیاسی و اجتماعی که به فرمایش رهبر انقلاب در دیدار خبرگان مبنی بر نقد منصفانه و حمایت از دولت لبیک گفتند، تشکر می‌کنم؛ امروز همه برای برون‌رفت از مشکلات، باید این رهنمودها را به نقشه راه خود تبدیل کنیم.

منبع: مهر

انتهای پیام/

پیام انقلاب را باید به گوش جهانیان برسانیم


رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری گفت: تعامل بین کشورها باید دو طرفه و در جهت تحقق منافع کشورشان باشد.
پیام انقلاب را باید به گوش جهانیان برسانیم

به گزارش گروه سیاسی قدس آنلاین، حجت‌الاسلام سیدرضا اکرمی رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری  با اشاره به سفر آتی حجت الاسلام والمسلمین روحانی به نیویورک و مهمترین مسائلی که وی باید در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح کند, گفت: انقلاب اسلامی پیام های متعددی  دارد که باید به دنیا رسانده شوند.

رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه باید از این فرصت‌ها به طور مناسب  استفاده کرد, افزود: باید پیام انقلاب را به گوش جهانیان  برسانیم و  مراقب فعالیت‌های دشمنان برای براندازی نظام باشیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف سفر روحانی به نیویورک حمایت از مردم مظلوم فلسطین و یمن است, اظهار کرد: رئیس جمهور برای صحبت کردن با دنیا به این سفر می ‌رود و حرف ما این است که باید با دنیا ارتباط و تعامل سازنده ای داشته باشیم.

اکرمی با بیان اینکه تعامل بین کشورها باید دو طرفه و در جهت تحقق منافع کشورشان باشد؛ گفت: ما نگاه مشترکی به مسائل بین المللی داریم و باید نسبت به ظالم جبهه گیری مناسبی صورت گیرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

حسن‌بیگی: در شرایط کنونی، همبستگی بیشتر با کشورهای شرقی به نفع ماست


عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: منافع جمهوری اسلامی ایران در شرایط فعلی نزدیک شدن و همبستگی بیشتر با کشورهای شرق است.
حسن‌بیگی: در شرایط کنونی، همبستگی بیشتر با کشورهای شرقی به نفع ماست

به گزارش گروه سیاسی قدس آنلاین، ابوالفضل حسن‌بیگی عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس با اشاره به ضرورت انتخاب هرچه سریعتر سفیر برای دو سفارتخانه کشورمان در هند و چین گفت: یکی از وظایف سفارتخانه‌ها برقراری ارتباط حسنه میان دو کشور است، همچنین در چارچوب قانون اساسی وزارتخانه‌های متفاوت در کشورها را با یکدیگر مرتبط می‌کنند.

وی ادامه داد: سفیر مقام و نماینده عالی دولت جمهوری اسلامی ایران در کشور دیگر است لذا خلا یک سفارتخانه بدون سفیر موجب می‌شود تا یک سری مشکلات برای دیگر وزارتخانه‌ها هم بوجود بیاید.

حسن‌بیگی با اشاره به اینکه کمیسیون امنیت ملی این موضوع را در گذشته با حضور ظریف بررسی کرده است، اظهار کرد: متاسفانه دو مشکل اساسی در وزارت امور خارجه وجود دارد، دانشکده این وزارتخانه نتوانسته نیروهای مورد نیاز را به اندازه کافی تربیت کند و اکنون جهت انتصاب سفرا در کشورهای مختلف با کمبود نیرو مواجه شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس ادامه داد: تعداد زیادی از سفرای ما در آستانه بازنشستگی قرار داشته و با قانون جدید ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان طبیعتا ما به تعداد بیشتری سفیر نیاز داریم و سفارتخانه‌های ما باید به نیروهای جوان واگذار شود که در این بخش شاهد کمبود نیرو هستیم.

نماینده مردم دامغان با اشاره به اینکه دو سفارتخانه ما در کشور چین و هند دارای مشکل اساسی هستند، بیان کرد: از آنجایی که اعتقاد و نگاه برخی دولتمردانمان همواره به غرب بوده براین اساس ارتباط با کشورهای غربی جزء نکات ضروری برای آنهاست و معمولا نگاهشان به آن سو قوی‌تر بوده و شاهدیم به سرعت عناصری را به عنوان سفیر در آن کشورها منتصب می‌کنند اما درباره شرق هنوز این موضوع جا نیفتاده است.

وی تاکید کرد: مقام معظم رهبری بارها فرموده‌اند که با تمام کشورهای دنیا غیر از رژیم صهیونیستی و آمریکا تعامل داشته باشیم و تجربه ثابت کرده که شرقی‌ها به ویژه در شرایط فعلی به ما نزدیک‌تر هستند، چین خواهان مقابله با آمریکا از طریق اقتصاد باز است و می‌خواهد قدرت اقتصادی اول جهان شود. هند هم کشوری در حال پیشرفت بوده که طالب انرژی از جمهوری اسلامی ایران است.

حسن‌بیگی افزود: طی تجربه چهل ساله جمهوری اسلامی ایران، غربی‌ها به ویژه آمریکایی‌ها بارها با ما با خباثت رفتار کردند اما شرق ارتباط بهتری با ما داشته، لذا باید با انتصاب هرچه سریعتر سفرایمان در چین و هند این خلا را پر کنیم تا بتوانیم مقتدرانه در مقابل یاوه‌گویی‌ها و اظهارات مضحک ترامپ ایستادگی کنیم، قطعا منافع ایران در شرایط فعلی نزدیک شدن و همبستگی بیشتر با کشورهای شرق است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

روحانی یکم مهر به نیویورک می‌رود/ برنامه‌های رئیس‌جمهور در سازمان ملل


حجت الاسلام روحانی برای سخنرانی و تبیین مواضع کشورمان در خصوص آخرین تحولات منطقه‌ای و بین المللی، یکشنبه یکم مهر به نیویورک سفر می‌کند.
روحانی یکم مهر به نیویورک می‌رود/ برنامه‌های رئیس‌جمهور در سازمان ملل

به گزارش گروه سیاسی قدس آنلاین، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان طبق سنوات گذشته، امسال نیز جهت شرکت در هفتاد و سومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر خواهد کرد.

پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور، در همین رابطه و درخصوص برنامه های این سفر گفته است که آقای روحانی در نیویورک علاوه بر سخنرانی در مجمع عمومی، سخنرانی دیگری نیز در اجلاس صلح برای بزرگداشت نلسون ماندلا در صحن عمومی سازمان ملل خواهد داشت.

اسماعیلی جلسه با مدیران ارشد و نخبگان رسانه ای حاضر در نیویورک، نشست با جمعی از نخبگان سیاست خارجی و نیز دیدار با تعدادی از رهبران جوامع اسلامی در امریکا را از دیگر برنامه های رئیس جمهور در این سفر اعلام کرد.

وی همچنین از مصاحبه با برخی رسانه های بین المللی و نیز برگزاری کنفرانس خبری عمومی در انتهای سفر خبر داد و افزود: آقای روحانی طی سفر به مقر سازمان ملل با تعدادی از سران کشورهای حاضر در مجمع عمومی، دبیرکل سازمان ملل و نیز برخی رؤسای سازمان های بین المللی دیدار و گفتگو خواهد کرد.

به گفته معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور، بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته، آقای روحانی عصر چهارشنبه چهارم مهر نیویورک را به سوی میهن اسلامی ترک خواهد کرد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

معاون رئیس جمهور هزینه 2 میلیون دلاری سفر روحانی به نیویورک را تکذیب کرد


بهمن حسین‌پور با تکذیب هزینه 2 میلیون دلاری سفر رئیس‌جمهوری به نیویورک برای شرکت در مجمع سالیانه سازمان ملل متحد، توضیحاتی در این‌باره ارائه کرد.
معاون رئیس جمهور هزینه 2 میلیون دلاری سفر روحانی به نیویورک را تکذیب کرد

به گزارش گروه سیاسی قدس آنلاین، بهمن حسین‌پور، معاون تشریفات رئیس‌جمهور، با تکذیب هزینه 2 میلیون دلاری سفر رئیس‌جمهوری به نیویورک برای شرکت در مجمع سالیانه سازمان ملل متحد و همراهی 100 نفر در هیئت همراه روحانی گفت: همانطور که قبلا بارها اعلام شده است رئیس جمهوری در صرفه‌جویی هزینه‌های سفرهای داخلی و خارجی اعضای دولت و به خصوص سفرهای مربوط به شخص وی مصر بوده و با جدیت این موضوع را دنبال می‌کند.

وی افزود: در سفر امسال نیز هیئت رسمی همراه وی 6 نفر بوده و همراهان رئیس‌جمهوری شامل تیم حفاظت، تشریفات و رسانه‌ای به میزان کمتر از یک چهارم همراهان رئیس‌جمهور دولت‌های نهم و دهم است.

حسین‌پور با غیرواقعی خواندن هزینه 2 میلیون دلاری اعلام شده از سوی این نماینده، تاکید کرد: بنا بر رویه هر ساله؛ طبق دستور موکد رئیس‌جمهور هزینه‌های سفر در پایین‌ترین میزان و با حداکثر صرفه جویی صورت می‌پذیرد.

وی تصریح کرد: قطعا معاونت حقوقی رئیس جمهوری پیگیری‌های حقوقی را درخصوص این اظهارات کذب دنبال خواهد کرد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟