اصلاحات قانون مبارزه با پولشویی و کنوانسیون پالرمو تقویت نهادهای داخلی کشور است
قدس آنلاین/ آرش خلیل‌خانه: معاون پارلمانی رئیس جمهور تأکید کرد: لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی صرف‌نظر از مسائل بین‌المللی و موضوعات خارج از کشور تدوین شده است.
گروه خبری سیاسی

به گزارش خبرنگار قدس انلاین، حسینعلی امیری در حاشیه جلسه هیئت دولت در واکنش به انتقادهایی که به سه لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی، کنوانسیون پالرمو و عضویت ایران در FATF در هفته‌های اخیر مطرح شده اظهار داشت: 

قانون مبارزه با پولشویی را از گذشته در کشور داشتیم و در طول مدتی که اجرا شد، اشکالاتی را در عمل نشان داد و نیاز به اصلاح داشت. دولت صرف نظر از موضوعات بین المللی لایحه اصلاحیه این قانون را به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده است.

وی افزود: قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم (پالرمو) نیز تقریباً از زمان تصویب آن دوسال می‌گذشت که ظرف آن مجریان این قانون احساس کردند در برخی موارد ناقص است و نیاز به تکمیل و تأسیس دارد. این قانون رویکردش تقویت نهادهای داخلی است و به قوه قضائیه این صلاحیت را می دهد تا اگر افراد موضوع این قانون، اقدامی علیه جمهوری اسلامی ایران انجام دهند، آنها را محاکمه کند.

امیری ادامه داد: در لایحه فعلی تشخیص سازمان‌های آزادی بخش از سازمان های تروریستی به عهده شورای عالی امنیت ملی قرار داده شده که یک رویکرد بسیار خوبی است.

ظریف: برجام بیماری درحال مرگ است
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: آقای ظریف معتقد بود برجام بیماری در حال مرگ است که در آی‌سی‌یو و شرایط بسیار سختی قرار دارد.
گروه خبری سیاسی

قدس آنلاین:  محمدرضا رضایی‌کوچی درمورد جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی که با حضور وزیر امور خارجه، دبیر شورای عالی امنیت ملی، وزیر امور اقتصادی و دارایی و عراقچی معاون وزیر امور خارجه برای بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم برگزار شد، اظهار داشت: در این لایحه تعیین مصادیق تروریسم را در اختیار غربی‌ها قرار می‌دهیم. پیش از این ما به این کنوانسیون تبصره‌ای اضافه کرده بودیم که بر اساس آن، گروه‌هایی که برای مبارزه با اشغالگران فعالیت می‌کنند، تروریست نیستند، اما طرف‌های غربی اصرار دارند که این تبصره حذف شود.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در صورت حذف این تبصره، تعیین مصادیق گروه‌های تروریستی به دست کشورهای غربی تعیین می‌شود و چه بسا گروه‌هایی مانند حزب‌الله لبنان و نیروی قدس در لیست گروه‌های تروریستی قرار گیرد.

وی افزود: آقای ظریف معتقد است که در صورت تصویب این کنوانسیون، برای حمایت از گروه‌های محور مقاومت مشکلی ایجاد نخواهد شد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: برجام از نظر آقای ظریف، بیماری در حال مرگ است که در آی‌سی‌یو و شرایط بسیار سختی قرار دارد.

وی تصریح کرد: آقای ظریف اعلام کرد که ما با اروپایی‌ها وارد مذاکره شده‌ایم و اروپایی‌ها تعهد داده‌اند که منافع ایران را تضمین کنند، اما مشخص نیست که اروپایی‌ها چقدر بتوانند در برابر تحریم‌های آمریکا مقاومت کنند، زیرا سهامداران شرکت‌های اروپایی، آمریکایی‌ها هستند.

رضایی‌کوچی اظهار داشت: آقای ظریف همچنین این شبهه را مطرح کرد که مشخص نیست شرکت‌های اروپایی چه مقدار از سران کشورهایشان تبعیت کنند.

به گفته رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، آقای ظریف معتقد بود با خروج آمریکا از برجام، کار ایران راحت‌تر شده است.

وی تأکید کرد: نمایندگان از توضیحات وزیر امور خارجه در خصوص الحاق ایران به کنوانسیون تأمین مالی تروریسم قانع نشدند، زیرا معتقدند در صورت پیوستن به این کنوانسیون، اگر گروه‌های مقاومت مانند حزب‌الله مورد حمایت ایران قرار گیرند، آمریکا می‌تواند از ایران به دادگاه لاهه شکایت کند.

همسر و فرزندان برخی از وزرای دولت روحانی تابعیت بیگانه یا گرین کارت دارند
قدس آنلاین: جواد کریمی‌قدوسی رئیس هیئت تحقیق و تفحص از مسئولان دوتابعیتی و دارای گرین‌کارت با اشاره به تدوین گزارش از سوی این هیئت، گفت: لیستی از افراد دوتابعیتی تدوین شده است.
گروه خبری سیاسی

به گفته وی  نام برخی از معاونان رئیس‌جمهور، برخی مسئولان نهاد ریاست‌جمهوری، بعضی از معاونین وزرا، برخی از اعضای تیم مذاکرات هسته‌ای، تعدادی از مدیران عامل بانک‌ها، بعضی از اعضای هیئت مدیره بانک‌ها، برخی از مدیران شعب بانک‌ها، تعدادی از مسئولین پروژه شبکه ملی اطلاعات، بعضی از اعضای شورای شهر دوره چهارم تهران، رؤسای شورای شهر تعدادی از استان‌ها، برخی از مسئولین اتاق‌های بازرگانی، بعضی از استانداران، مسئولین تعدادی از شرکت‌های مهم دولتی، مسئولین برخی از فدراسیون‌های ورزشی، مقامات بعضی از سازمان‌های دولتی از جمله سازمان امور مالیاتی کشور، تعدادی از افراد در بخش هنر و سینما، بعضی از مسئولین صداوسیمای برخی از استان‌ها، در این لیست قرار دارد.

وی تصریح کرد: بر اساس اطلاعاتی که در روند تحقیق و تفحص به دست ما رسید، همسر، فرزندان و حتی عروس برخی از وزرای فعلی و دولت یازدهم  یا تابعیت بیگانه داشته و یا گرین‌کارت دارند. حتی گفته می‌شود که فرزندان و همسر یک وزیر فعلی در خارج از کشور اقامت دارند.

نماینده مردم مشهد در مجلس تصریح کرد: البته فردی وجود دارد که اگر به پرونده دوتابعیتی بودن وی رسیدگی شود کل مشکل دوتابعیتی‌ها برطرف می‌شود.

کریمی‌قدوسی  با تأکید بر اینکه هیئت تحقیق و تفحص حتی تصویر گذرنامه آمریکایی این افراد را در اختیار دارد، گفت: این لیست تقدیم دادستانی‌کل کشور شده و دادستانی هم آن را در اختیار نهادهای اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی قرار داده است و استعلاماتی انجام داده است.

وی افزود: در این زمینه جلساتی نیز با حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای معاون اول و سخنگوی قوه قضائیه داشته‌ایم.

«کمیته ویژه برای دوتابعیتی‌ها تشکیل شود»
جمعی از نمایندگان مجلس طی نامه‌ای به علی لاریجانی پیشنهاد دادند کمیته ویژه‌ای در کمیسیون اصل ۹۰ برای پیگیری پرونده دو تابعیتی‌ها تشکیل شود.
گروه خبری سیاسی

قدس آنلاین: وکلای ملت بر این عقیده‌اند که پرونده دوتابعیتی‌ها به دلیل اهمیت موضوع باید به صورت جدی مورد رسیدگی قرار گیرد و بر ضرورت تشکیل کمیته برای رسیدگی به این موضوع تاکید دارند.

قرار است این پیشنهاد طی روزهای آینده تقدیم هیات رئیسه مجلس شود.

در گزارش نهایی تحقیق و تفحص نمایندگان مجلس شورای اسلامی از وضعیت افراد دوتابعیتی و دارای گرین‌کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد و شناسایی خلاءهای قانونی در این موضوع که اخیراً ارائه شد آمده است که ۲۱۰ مدیر دوتابعیتی در ۲ سال گذشته شناسایی شده‌اند.

در این گزارش همچنین تأکید شده است به کارگیری این افراد در مناصب دولتی به دلیل وابستگی‌های پیش‌گفته؛ می‌تواند بالقوه و بالفعل متضمن تهدیدات جدی باشد به طوری که تأثیرات اقتصادی و سیاسی این افراد در بروز تهدیدات بسیار عمیق و بعضاً غیرقابل جبران است، به طور مثال افرادی چون سید حسین موسویان از جمله این موارد است که به اتهام جاسوسی و همکاری با دول متخاصم خارجی در پرونده مذاکرات هسته‌ای تحت تعقیب قرار گرفته و محکوم گردید و هم‌اکنون در اندیشکده‌های آمریکایی مشغول فعالیت می‌باشد.

انسجام، ضروری‌تر از نان شب
آیا هرگز به این مهم فکر کرده‌اید که شاید زمانی پیش آید که مجبور باشید تمام دعواها و کینه‌های جناحی خودتان را دفن کرده و متحد مقابل دشمنی واحد قد علم کنید؟
گروه خبری سیاسی

من سیاستمدار و دولتمرد نیستم، پیشتر نیز در همینجا نوشتم که روزنامه‌نگاری دون پایه‌ام، اما برای فهم برخی از ساده‌ترین معادلات مملکت نیازی نیست دکترای علوم سیاسی داشت. هر هموطنی می‌فهمد که لابی صهیونیستی در آمریکا با امید و اتکا به «ترامپ» عزم خود را جزم کرده تا جنگی تمام عیار اما پنهان و اعلام نشده را علیه ما پیش ببرد. مرحله نخست آن نیز با خروج واشنگتن از برجام کلید خورد. بسیار خوب، اکنون که همه می‌دانیم مملکت از هر سو مورد تهدید و فشار است، چرا اجازه می‌دهیم مسائل جزیی و بسیار کم‌اهمیتی نظیر پرداخت نشدن دستمزد فلان کارخانه سرشناس صنعتی به جایی برسد که کار به تجمع و اعتراض علنی رسیده و بهانه‌ای برای رسانه‌های دشمن فراهم کند؟  چرا با وجود ماه‌ها اعتراض مردمی برای تجزیه نشدن فلان شهرستان، کسی به عقلش نمی‌رسد که فعلاً این طرح را بایگانی کرده و در این برهه پردردسر، مملکت را گرفتار موضوعی تا این حد پیش پا افتاده نکند؟ اگر انسداد مرزها ده‌ها هزار کولبر را از نان خوردن می‌اندازد، چرا دقیقاً در همین دوره زمانی می‌خواهیم آن را اجرا کنیم و در پی هفته‌ها، حتی برای گفت‌وگو با آن‌ها پا پیش نمی‌گذاریم؟
باری اگر بنا باشد مثال‌های مشابه برایتان ردیف کنیم، مثنوی هفتاد من خواهد شد. عجیب است که به جای سامان دادن به این ناهماهنگی‌ها و کشمکش‌ها که هر کدام هیزمی برای آتش بیاری دشمنان این سرزمین شده، دولتمردان ما همچنان به فکر زدن جناح رقیب و نیش و کنایه زدن به یکدیگرند. برادران و خواهران من! آیا هرگز به این مهم فکر کرده‌اید که شاید زمانی پیش آید که مجبور باشید تمام دعواها و کینه‌های جناحی خودتان را دفن کرده و متحد مقابل دشمنی واحد قد علم کنید؟  آری، پاسخ مثبت است. بدانید که آن زمان فرا رسیده است. آن‌ها آمده‌اند تا ریشه ما را بزنند و شک نکنید موفق می‌شوند اگر ما در درون خودمان دچار پراکندگی و افتراق شویم و تردید نکنید آب در دل مردم تکان نخواهد خورد، اگر متحد و متفق بمانیم و بتوانیم تمام امکانات و توانایی‌های خود را به جای آنکه صرف اموری پیش پا افتاده کنیم که بسادگی قابل حلند، آن‌ها را برای رویارویی با دشمن بسیج کرده و به حرکت درآوریم. شما را به خدا بفهمید از کجا دارید ضربه می‌خورید! بفهمید که دشمن چگونه برای به جان هم انداختن مردم از هر شکاف و سوراخی وارد می‌شود. صدای مردم را بشنوید و این مسیرهای مسموم را مسدود کنید. جهان امروز باید از ایران صدای واحدی بشنود و فقط در آن صورت است که دشمن عقب خواهد نشست.

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن