گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری فرهنگی هنری

فرهادی نخل طلا می‌گیرد؟|

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار فرهنگی هنری

با توجه به اتفاقاتی که برای فرهادی و فراهانی رخ داده، گفتن این‌که جعفر پناهی شاید بیشترین شانس را برای دریافت نخل طلا داشته باشد، بیراه نیست. فیلم سه رخ نه‌تنها در جداول منتقدان اوضاع خوبی دارد که حتی اجماعی که روی سه رخ صورت گرفته و عنوان شده که این فیلم پناهی بدون توجه به مسائل سیاسی هم فیلم خوبی است و برخلاف سه فیلم اخیر این کارگردان اعتبارش را از خود سینما و نه از فشارهای وارد آمده به کارگردانش می‌گیرد، شانس این فیلم را برای موفقیت در کن بیشتر می‌کند.

فستیوال فیلم کن این روزها درحالی به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود که برخلاف انتظاراتی که بعد از انتخاب شدن فیلم جدید اصغر فرهادی به‌عنوان فیلم افتتاحیه این دوره از فستیوال ایجاد شده بود؛ به نظر می‌رسد این فیلم کمترین شانسی برای برنده شدن در شب پایانی فستیوال ندارد، به‌خصوص که در جدول ستاره‌دهی منتقدان، این فیلم با امتیاز 1,8 یكی از سه فیلم ضعیف این دوره به شمار آمده است. این درحالی است که منتقدان بزرگ حاضر در کن استقبال به مراتب بهتری از جدیدترین ساخته جعفر پناهی به عمل آورده‌اند.

به گزارش شهروند، در فهرست ستاره‌های منتقدان به فیلم‌های بخش رقابتی کن، فیلم سه رخ با میانگین 2.6 ستاره یكی از سه فیلم برتر به شمار می‌آید و می‌توان گفت تقریبا همه منتقدان فیلم تازه پناهی را پسندیده و به آن امتیازهای دو و سه از چهار ستاره ممكن داده‌اند. البته این فیلم امتیاز چهار ستاره ندارد؛ که می‌تواند به این معنا باشد که کسی قایل به بی‌ایراد بودن این فیلم نیست...

اصغر فرهادی؛ موفق یا شکست خورده؟
با این‌که امتیازها و ستاره‌های منتقدان هیچ گاه معیار مناسبی برای گمانه‌زنی درباره سرنوشت فیلمی نبوده و بسیار مورد می‌توان مثال زد که فیلمی باوجود شکست‌های فاحش انتقادی توانسته باشد دل داوران را به دست آورده و در شب اهدای جوایز به‌عنوان برنده معرفی شود، اما به‌هرحال این نیز می‌تواند مقیاسی باشد برای برآورد میزان موفقیت یک فیلم؛ که از این نظر همه می‌دانند اصغر فرهادی در بخش رقابتی کن امسال نتوانسته حرف چندانی برای گفتن داشته باشد.

فرهادی که در تمام سال‌های اخیر یکی از سینماگران محبوب برای منتقدان بوده، درحالی از سوی منتقدان حاضر در کن پس زده شده که فیلم او که همزمان با فستیوال در سینماهای فرانسه اکران شده، از سوی مردم مورد استقبال قرار گرفته و با فروشی بالا مواجه شده است. همه می‌دانند همزمان با حضورش در فستیوال در فرانسه اکران عمومی‌ شده و حالا گفته می‌شود که این فیلم که در 430 سینما به نمایش درآمده، در همان هفته نخست 330‌هزار مخاطب فرانسوی پیدا کرده و در صدر گیشه فرانسه قرار گرفته است. فیلم فرهادی فقط در شهر پاریس در چهار روز نخست اکرانش بیش از 60‌هزار بیننده داشته...

انتقام از اصغر!
این نکته که فیلم فرهادی به‌عنوان پرمخاطب‌ترین فیلم فرانسه در هفته اخیر، از نظر انتقادی نتوانسته کمترین موفقیتی به دست آورد، منتقدان نشریه پوزیتیف را که هواداران سنتی این فیلمساز نامیده می‌شوند، به این فکر انداخته که شاید منتقدان فرانسوی و کلا اروپایی‌ها درحال انتقام‌ گرفتن از این کارگردان هستند. همه می‌دانند که در جدول منتقدان رتبه خوبی ندارد و جزو سه فیلم ضعیف فستیوال امسال است؛ به گفته نشریه معتبر پوزیتیف چوب رقابت‌های ‌سال گذشته را می‌خورد، یعنی زمانی که در مراسم اسکار فیلم فروشنده بالاتر از فیلم تونی اردمان که محبوب منتقدان هنری اروپایی بود، قرار گرفت و بهترین فیلم خارجی اسکار لقب گرفت. در حقیقت پوزیتیفی‌ها عقیده دارند واکنش بسیاری از منتقدان اروپایی این فیلم ریشه‌های غیرسینمایی دارد.

نخل‌های ایرانی؟!
امسال در فستیوال کن سه ایرانی شانس دریافت جایزه نخل طلا را به‌عنوان معتبرترین جایزه هنری در دنیای سینما دارند. اصغر فرهادی، جعفر پناهی و البته گلشیفته فراهانی؛ که این سومی در دختران خورشید ساخته اوا اوسون نقش یك جنگجوی ایزدی را ایفا می‌كند. با این‌که نخلی که به بازیگران داده می‌شود با نخل طلای معروف کن تفاوت دارد، اما در کل با توجه به بازتاب‌های انتقادی فیلم دختران خورشید به نظر می‌رسد فراهانی در بین ایرانی‌ها کمترین شانس را برای جایزه گرفتن در شب اهدای جوایز دارد. مگر این‌که روند رو به صعود این بازیگر باعث شود داوران درباره او بی‌توجه به فیلم و کمبودهایش داوری کنند، وگرنه دختران خورشید را منتقدان یک شکست کامل عنوان کرده‌اند.

منتقدان لیبراسیون و دی‌سایت آلمان آن را بی‌ارزش دانسته و به آن نمره صفر داده‌اند. هفت رسانه با دادن یك ستاره معتقدند دختران خورشید فیلمی ضعیف است و جالب این‌كه دو منتقد دیلی‌تلگراف بریتانیا با دادن سه ستاره به نشانه خوب، حسابی از فیلم استقبال كرده‌اند.

با توجه به اتفاقاتی که برای فرهادی و فراهانی رخ داده، گفتن این‌که جعفر پناهی شاید بیشترین شانس را برای دریافت نخل طلا داشته باشد، بیراه نیست. فیلم سه رخ نه‌تنها در جداول منتقدان اوضاع خوبی دارد که حتی اجماعی که روی سه رخ صورت گرفته و عنوان شده که این فیلم پناهی بدون توجه به مسائل سیاسی هم فیلم خوبی است و برخلاف سه فیلم اخیر این کارگردان اعتبارش را از خود سینما و نه از فشارهای وارد آمده به کارگردانش می‌گیرد، شانس این فیلم را برای موفقیت در کن بیشتر می‌کند.

هر فیلم چند ستاره؟!
در جدول ستاره‌دهی منتقدان تاکنون فیلم کتاب تصویر جدیدترین ساخته ژان لوک گودار در صدر جدول قرار گرفته؛ با این‌که با واکنش‌های متفاوت و بعضا بسیار منفی از جانب دیگر منتقدان روبه‌رو شده است. درواقع تفاوت نگاه‌ها به این فیلم، این شائبه را پیش می‌آورد که شاید در مورد این فیلم نیز مثل فیلم فرهادی نوعی نگاه غیرهنری در امتیازدهی منتقدان فرانسوی رخنه کرده است. این فیلم که با کسب امتیاز سه از چهار صدرنشین جدول منتقدان اسکرین است، از منتقدان روزنامه‌های لیبراسیون و بانگوك‌پست چهار ستاره گرفته و میشل سیمن از نشریه پوزیتیف فرانسه هم آن را شایسته دریافت یك ستاره به‌عنوان ضعیف دانسته است. فیلم تازه استاد فرانسوی از گروه منتقدان اسكرین و هفت منتقد و رسانه دیگر سه ستاره به معنی خوب دریافت كرده تا میانگین امتیاز آن تا ششمین روز جشنواره كن 2018 روی مرز سه متوقف بماند.

رتبه دوم جدول را فیلم جنگ سرد ساخته پاول پاولیكوفسكی در اختیار دارد. تنها فیلم جشنواره امسال كه سه امتیاز چهارستاره‌ای دارد؛ در مجموع میانگین امتیازی 2,9 را دارد. خاکستر پاک‌ترین سفیدی است ساخته جیا ژانگ‌كه از چین هم با گرفتن امتیاز میانگین 2.9 پایین‌تر از كتاب تصویر گدار قرار گرفته. در رتبه بعدی هم سه رخ قرار گرفته است...

منبع: فرارو