با توجه به اتفاقاتی که برای فرهادی و فراهانی رخ داده، گفتن این‌که جعفر پناهی شاید بیشترین شانس را برای دریافت نخل طلا داشته باشد، بیراه نیست. فیلم سه رخ نه‌تنها در جداول منتقدان اوضاع خوبی دارد که حتی اجماعی که روی سه رخ صورت گرفته و عنوان شده که این فیلم پناهی بدون توجه به مسائل سیاسی هم فیلم خوبی است و برخلاف سه فیلم اخیر این کارگردان اعتبارش را از خود سینما و نه از فشارهای وارد آمده به کارگردانش می‌گیرد، شانس این فیلم را برای موفقیت در کن بیشتر می‌کند.
گروه خبری فرهنگی

فستیوال فیلم کن این روزها درحالی به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود که برخلاف انتظاراتی که بعد از انتخاب شدن فیلم جدید اصغر فرهادی به‌عنوان فیلم افتتاحیه این دوره از فستیوال ایجاد شده بود؛ به نظر می‌رسد این فیلم کمترین شانسی برای برنده شدن در شب پایانی فستیوال ندارد، به‌خصوص که در جدول ستاره‌دهی منتقدان، این فیلم با امتیاز ۱,۸ یكی از سه فیلم ضعیف این دوره به شمار آمده است. این درحالی است که منتقدان بزرگ حاضر در کن استقبال به مراتب بهتری از جدیدترین ساخته جعفر پناهی به عمل آورده‌اند.

به گزارش شهروند، در فهرست ستاره‌های منتقدان به فیلم‌های بخش رقابتی کن، فیلم سه رخ با میانگین ۲.۶ ستاره یكی از سه فیلم برتر به شمار می‌آید و می‌توان گفت تقریبا همه منتقدان فیلم تازه پناهی را پسندیده و به آن امتیازهای دو و سه از چهار ستاره ممكن داده‌اند. البته این فیلم امتیاز چهار ستاره ندارد؛ که می‌تواند به این معنا باشد که کسی قایل به بی‌ایراد بودن این فیلم نیست...

اصغر فرهادی؛ موفق یا شکست خورده؟
با این‌که امتیازها و ستاره‌های منتقدان هیچ گاه معیار مناسبی برای گمانه‌زنی درباره سرنوشت فیلمی نبوده و بسیار مورد می‌توان مثال زد که فیلمی باوجود شکست‌های فاحش انتقادی توانسته باشد دل داوران را به دست آورده و در شب اهدای جوایز به‌عنوان برنده معرفی شود، اما به‌هرحال این نیز می‌تواند مقیاسی باشد برای برآورد میزان موفقیت یک فیلم؛ که از این نظر همه می‌دانند اصغر فرهادی در بخش رقابتی کن امسال نتوانسته حرف چندانی برای گفتن داشته باشد.

فرهادی که در تمام سال‌های اخیر یکی از سینماگران محبوب برای منتقدان بوده، درحالی از سوی منتقدان حاضر در کن پس زده شده که فیلم او که همزمان با فستیوال در سینماهای فرانسه اکران شده، از سوی مردم مورد استقبال قرار گرفته و با فروشی بالا مواجه شده است. همه می‌دانند همزمان با حضورش در فستیوال در فرانسه اکران عمومی‌ شده و حالا گفته می‌شود که این فیلم که در ۴۳۰ سینما به نمایش درآمده، در همان هفته نخست ۳۳۰‌هزار مخاطب فرانسوی پیدا کرده و در صدر گیشه فرانسه قرار گرفته است. فیلم فرهادی فقط در شهر پاریس در چهار روز نخست اکرانش بیش از ۶۰‌هزار بیننده داشته...

انتقام از اصغر!
این نکته که فیلم فرهادی به‌عنوان پرمخاطب‌ترین فیلم فرانسه در هفته اخیر، از نظر انتقادی نتوانسته کمترین موفقیتی به دست آورد، منتقدان نشریه پوزیتیف را که هواداران سنتی این فیلمساز نامیده می‌شوند، به این فکر انداخته که شاید منتقدان فرانسوی و کلا اروپایی‌ها درحال انتقام‌ گرفتن از این کارگردان هستند. همه می‌دانند که در جدول منتقدان رتبه خوبی ندارد و جزو سه فیلم ضعیف فستیوال امسال است؛ به گفته نشریه معتبر پوزیتیف چوب رقابت‌های ‌سال گذشته را می‌خورد، یعنی زمانی که در مراسم اسکار فیلم فروشنده بالاتر از فیلم تونی اردمان که محبوب منتقدان هنری اروپایی بود، قرار گرفت و بهترین فیلم خارجی اسکار لقب گرفت. در حقیقت پوزیتیفی‌ها عقیده دارند واکنش بسیاری از منتقدان اروپایی این فیلم ریشه‌های غیرسینمایی دارد.

نخل‌های ایرانی؟!
امسال در فستیوال کن سه ایرانی شانس دریافت جایزه نخل طلا را به‌عنوان معتبرترین جایزه هنری در دنیای سینما دارند. اصغر فرهادی، جعفر پناهی و البته گلشیفته فراهانی؛ که این سومی در دختران خورشید ساخته اوا اوسون نقش یك جنگجوی ایزدی را ایفا می‌كند. با این‌که نخلی که به بازیگران داده می‌شود با نخل طلای معروف کن تفاوت دارد، اما در کل با توجه به بازتاب‌های انتقادی فیلم دختران خورشید به نظر می‌رسد فراهانی در بین ایرانی‌ها کمترین شانس را برای جایزه گرفتن در شب اهدای جوایز دارد. مگر این‌که روند رو به صعود این بازیگر باعث شود داوران درباره او بی‌توجه به فیلم و کمبودهایش داوری کنند، وگرنه دختران خورشید را منتقدان یک شکست کامل عنوان کرده‌اند.

منتقدان لیبراسیون و دی‌سایت آلمان آن را بی‌ارزش دانسته و به آن نمره صفر داده‌اند. هفت رسانه با دادن یك ستاره معتقدند دختران خورشید فیلمی ضعیف است و جالب این‌كه دو منتقد دیلی‌تلگراف بریتانیا با دادن سه ستاره به نشانه خوب، حسابی از فیلم استقبال كرده‌اند.

با توجه به اتفاقاتی که برای فرهادی و فراهانی رخ داده، گفتن این‌که جعفر پناهی شاید بیشترین شانس را برای دریافت نخل طلا داشته باشد، بیراه نیست. فیلم سه رخ نه‌تنها در جداول منتقدان اوضاع خوبی دارد که حتی اجماعی که روی سه رخ صورت گرفته و عنوان شده که این فیلم پناهی بدون توجه به مسائل سیاسی هم فیلم خوبی است و برخلاف سه فیلم اخیر این کارگردان اعتبارش را از خود سینما و نه از فشارهای وارد آمده به کارگردانش می‌گیرد، شانس این فیلم را برای موفقیت در کن بیشتر می‌کند.

هر فیلم چند ستاره؟!
در جدول ستاره‌دهی منتقدان تاکنون فیلم کتاب تصویر جدیدترین ساخته ژان لوک گودار در صدر جدول قرار گرفته؛ با این‌که با واکنش‌های متفاوت و بعضا بسیار منفی از جانب دیگر منتقدان روبه‌رو شده است. درواقع تفاوت نگاه‌ها به این فیلم، این شائبه را پیش می‌آورد که شاید در مورد این فیلم نیز مثل فیلم فرهادی نوعی نگاه غیرهنری در امتیازدهی منتقدان فرانسوی رخنه کرده است. این فیلم که با کسب امتیاز سه از چهار صدرنشین جدول منتقدان اسکرین است، از منتقدان روزنامه‌های لیبراسیون و بانگوك‌پست چهار ستاره گرفته و میشل سیمن از نشریه پوزیتیف فرانسه هم آن را شایسته دریافت یك ستاره به‌عنوان ضعیف دانسته است. فیلم تازه استاد فرانسوی از گروه منتقدان اسكرین و هفت منتقد و رسانه دیگر سه ستاره به معنی خوب دریافت كرده تا میانگین امتیاز آن تا ششمین روز جشنواره كن ۲۰۱۸ روی مرز سه متوقف بماند.

رتبه دوم جدول را فیلم جنگ سرد ساخته پاول پاولیكوفسكی در اختیار دارد. تنها فیلم جشنواره امسال كه سه امتیاز چهارستاره‌ای دارد؛ در مجموع میانگین امتیازی ۲,۹ را دارد. خاکستر پاک‌ترین سفیدی است ساخته جیا ژانگ‌كه از چین هم با گرفتن امتیاز میانگین ۲.۹ پایین‌تر از كتاب تصویر گدار قرار گرفته. در رتبه بعدی هم سه رخ قرار گرفته است...

درآمد ۱۰ هزار میلیارد تومانی مدارس دولتی از محل کمک‌های مالی خانواده‌ها، خبری بود که در روزهای اخیر مشاور اقتصادی وزیر آموزش‌وپرورش از آن سخن گفت، طبق گفته‌‌های او "از ۸۵ هزار مدرسه که تحت پوشش حساب یکپارچه مدارس هستند فقط ۱۹ هزار مدرسه ۲۸۰۰ میلیارد تومان از محل کمک‌های مردمی دریافت کرده‌اند" پول‌هایی که نظارت دقیقی بر نحوه هزینه‌کرد آنها وجود ندارد.
گروه خبری فرهنگی

هزینه‌های مدارس دولتی سال‌هاست که به دلیل عدم حمایت مالی از مدارس توسط خانواده‌ها تامین می‌شود؛ کمک مالی به مدارس عمدتا از دایره اختیار خارج شده است و در این میان نظارت بر نحوه هزینه‌کرد پول‌های دریافتی جزو ضروری ماجراست.

به گزارش تسنیم، درآمد ۱۰ هزار میلیارد تومانی مدارس دولتی از محل کمک‌های مالی خانواده‌ها، خبری بود که در روزهای اخیر مشاور اقتصادی وزیر آموزش‌وپرورش از آن سخن گفت، طبق گفته&zwnj های او "از ۸۵ هزار مدرسه که تحت پوشش حساب یکپارچه مدارس هستند فقط ۱۹ هزار مدرسه ۲۸۰۰ میلیارد تومان از محل کمک‌های مردمی دریافت کرده‌اند" پول‌هایی که نظارت دقیقی بر نحوه هزینه‌کرد آنها وجود ندارد.

هر چند آموزش‌وپرورش در سال‌های اخیر تلاش کرد برای نظارت بیشتر بر حساب و کتاب مدارس، سامانه‌ای با عنوان حساب یکپارچه مدارس طراحی کند تا با کمک آن متوجه شد هر مدرسه‌ای چه میزان پول از خانواده‌ها دریافت و در کجاها هزینه می‌کند اما این طرح به دلیل برخی مقاومت‌ها و برخی اشکالات فعلا مسکوت مانده است.

از سوی دیگر سال‌هاست که روال دریافت پول از خانواده‌ها به روندی معمول در مدارس تبدیل شده است، مدارس می‌گویند سرانه‌ای از سوی دولت در اختیارشان قرار نمی‌گیرد و برای تامین هزینه‌ها باید از خانواده‌ها کمک بگیرند و البته کاملا آشکار است، دریافت پول از خانواده‌ها توسط مدارس دولتی فقط بر روی کاغذ عنوان کمک‌های مردمی داشته و اختیاری است اما در عرصه عمل اوضاع به گونه‌ای دیگر پیش می‌رود، مدارس با توجه به موقعیت منطقه و سطح اقتصادی خانواده‌ها هزینه‌های مختلفی دریافت می‌کنند و میزان کمک‌های مردمی در سال‌های اخیر از حداقل ۱۰۰ هزار تومان آغاز و در برخی مواقع تا رقم‌های میلیونی سر می‌کشد.

مدیر یکی از مدارس تهران درباره دریافت کمک‌های مردمی از خانواده‌ها می‌گوید: مدرسه بیش از ۳۰۰ دانش‌آموز دارد، سرانه‌ای هم دراختیارمان قرار نمی‌گیرد بخشی از هزینه‌ها را از طریق اجاره بوفه مدرسه تامین می‌کنیم اما هزینه‌ها زیاد است از تامین گچ تا تعمیرات مدرسه و اگر بخواهیم تجهیزات ورزشی تهیه کنیم هزینه‌ها بیشتر هم می‌شود. اگرچه دولت وظیفه تامین هزینه‌های تحصیل رایگان را بر عهده دارد اما این اتفاق نمی‌افتد و ما مجبوریم برای تامین هزینه‌های مدرسه از خانواده‌ها پول بخواهیم.

اما کمک‌های مردمی همچنان محل مناقشه میان خانواده‌ها و مدارس است. خانواده‌ها به استناد صحبت‌های مسئولان آموزش‌وپرورش می‌گویند پرداخت کمک‌های مردمی باید اختیاری باشد و زیر بار اجبار در پرداخت پول نمی‌روند و مدارس با این استدلال که خانواده‌ها باید سرانه‌ای را که دولت پرداخت نمی‌کند، تامین کنند، اقدام به دریافت پول می‌کنند و این کار در اغلب موارد با چاشنی اجبار همراه است.اگر بپذیریم در شرایطی که دولت سرانه‌ای به مدارس اختصاص نمی‌دهد آنها مجبورند برای تامین هزینه‌ها از خانواده‌ها پول دریافت کنند؛ در این مسئله باید به دو نکته توجه کرد، نخست شیوه دریافت کمک‌های مالی و دوم نحوه هزینه‌کرد آن.

دراین باره تعدادی از معلمان منطقه ۲ آموزش‌وپرورش شهر تهران نسبت به دریافت هزینه از خانواده‌ها و هزینه‌کرد نامناسب آن توسط برخی مدارس منطقه مسائلی را با خبرگزاری تسنیم مطرح کرده&zwnj اند.

در مواردی که معلمان مطرح کرده‌اند، هزینه‌کرد نامناسب کمک‌های دریافتی از خانواده‌ها توسط مدارس مشهود است به عنوان مثال طبق گفته‌ آنها در یکی از مدارس،‌ ساخت‌وساز غیرضروری انجام می‌شود و پیمانکاری که از بستگان مدیریت مدرسه است، متولی این ساخت‌وساز شده و تا کنون یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال هزینه عمرانی فاکتور شده است، همین مسائل باعث شده خانواده‌ها برای پرداخت پول به مدرسه تحت فشار باشند.دریافت پول بابت کلاس‌های مطالعاتی ایام کنکور نیز بخش دیگری از فشارهای مالی به خانواده‌هاست.

در تعداد دیگری از مدارس نیز تخلفاتی مشاهده می‌شود که عمدتا پیرامون دریافت کمک هزینه اجباری از خانواده‌ها و صرف آن در موارد غیرضروری است و گاه بهره‌بردای از این پول‌ها مشاهده می‌شود. به عنوان مثال در یکی از مدارس منطقه به یک بهانه عمرانی، فاکتورسازی شده و پول را از حساب مدرسه خارج کرده&zwnj اند. در یکی از مدارس نیز به بهانه کلاس‌های فوق برنامه و تشکیل کلاس در روزهای پنجشنبه مبالغ زیادی از خانواده‌ها دریافت شده است.

در بحث دریافت کمک‌های مالی از خانواده‌ها،‌ برگزاری کلاس‌های تقویتی و فوق برنامه‌ها و فروش کتاب‌های کمک آموزشی بخش خصوصی، درآمدهایی نصیب مدارس می‌شود که اعلام نحوه هزینه‌کرد آنها از جمله حقوق خانواده‌هاست به گونه‌ای که ریز هزینه‌های مدرسه باید برای آنها بازگو شود از سوی دیگر نظارت بر عملکرد مدارس درباره دریافت کمک‌های مالی و هزینه آن باید از سوی ادارات آموزش‌وپرورش هر منطقه صورت بگیرد.

در شرایطی که ادارات آموزش&zwnj وپرورش، سرانه‌ای را به مدارس بابت تامین هزینه‌ها پرداخت نمی‌کنند و مدیر مدرسه انتخاب دیگری غیر از پول گرفتن از خانواده‌ها ندارد باید مراقب بود که گرفتن پول به صورت غیرقانونی از والدین برای هزینه&zwnj های مدرسه( نصب دستگاه پوز در دفتر مدرسه و یا اعلام حساب شخصی) به هرج و مرج و فسادمالی در مدرسه‌های دولتی منجر نشود.

 

(عکس) مجری سرشناس تلویزیون درگذشت|
احسان کرمی از درگذشت سیدمصطفی موسوی مجری پیشکسوت تلویزیون خبر داد.
گروه خبری فرهنگی

احسان کرمی از درگذشت سیدمصطفی موسوی مجری پیشکسوت تلویزیون خبر داد.

احسان کرمی مجری و بازیگر، با انتشار عکسی از سیدمصطفی موسوی مجری پیشکسوت در استوری اینستاگرام از درگذشت او خبر داد و نوشت: «روحت شاد مرد شریف، سید مصطفی موسوی ناگهان رفت.»

موسوی از مجریان قدیمی تلویزیون بود که بیشتر اجرای برنامه های مذهبی و آیینی را برعهده داشت.

تعداد کانال‌های فروش سوالات کم هم نیست، قیمت‌ها نیز متفاوت است از ۳۰ هزار تومان برای درس دینی تا ۷۰ هزار تومان برای دروس عمومی و ۹۰ هزار تومان برای دروس تخصصی.
گروه خبری فرهنگی

تسنیم نوشت: چند سالی است امتحانات نهایی دانش‌آموزان به بازاری برای کسب درآمد توسط افراد فرصت طلب تبدیل شده است. بازاری که با سوءاستفاده از نوجوانان کشور به بهانه فروش امتحانات نهایی، درآمدهایی را نصیب برخی افراد می‌کند.
 
این شبکه‌ها که عمدتا در فضای مجازی فعالیت می‌کنند، صبح روز امتحان سوالات را به دست مشتریان خود می‌رسانند و برای خرداد ۹۷ فعالیت آنها برای تبلیغات و بازارگرمی چند هفته مانده به زمان برگزاری امتحانات نهایی آغاز شد و اولین امتحان دانش‌آموزان که روز گذشته با درس دین و زندگی آغاز شد، با لو رفتن سوالات همراه بود و طبق اعلام دانش‌آموزان سوالات قبل از شروع امتحان در دست برخی افراد بود.

تعداد کانال‌های فروش سوالات کم هم نیست، قیمت‌ها نیز متفاوت است از ۳۰ هزار تومان برای درس دینی تا ۷۰ هزار تومان برای دروس عمومی و ۹۰ هزار تومان برای دروس تخصصی.

بازگشت سلاطین کمدی؛ از سریال جدید مدیری چه می‌دانیم|
سریال نودشبی که مرتضی میرباقری، معاون سیما وعده تولیدش را داد و بعد هم توسط خود مهران مدیری مورد تأیید قرار گرفت، مجموعه‌ای است که گفته می‌شود بارها و بارها در تمام این سال‌ها صحبت تولیدش تحت عنوان برره ۲ به میان آمده؛ اما این پروژه هیچ‌گاه موفق به گذراندن موانع موجود در پیش پایش نشده است.
گروه خبری فرهنگی

روز گذشته تمام کسانی که به صفحه شخصی امیرمهدی ژوله، یکی از نویسندگان سرشناس برنامه‌های کمدی تلویزیون، سر زده بودند، از دیدن تصویر بارگذاری‌شده‌ای که شماری از بزرگترین و معتبرترین چهره‌های وادی طنز تلویزیون را در کنار هم نشان می‌داد، شگفت‌زده شدند.

به گزارش شهروند، چهره‌هایی چون مهران مدیری، پیمان و مهراب قاسم‌خانی، ژوله و سیامک انصاری؛ که شاید تا همین دو، سه روز پیش تصور ایستادن تصادفی چندتاشان در یک قاب هم دشوار بود، چه رسد به این‌که لبخند به لب، به دوربین زل بزنند و در پایین صفحه هم امیرمهدی ژوله با جمله جذاب «خبر آمد خبری در راه است» نوید اتفاقات تازه‌ای را در این بین داده باشد.

برای مخاطبان پروپاقرص فضای مجازی که روزشان را با حواشی و شایعات مجازی و حقیقی هنرمندان سر می‌کنند، تصویر کمدین‌ها در کنار هم می‌توانست به پایان اختلافات و همکاری مجدد این هنرمندان، به‌ویژه مهران مدیری با پیمان قاسم‌خانی تعبیر شود. اختلافاتی که در تمام سال‌های اخیر، چندباری تا ایستگاه نهایی حل شدن و به‌اصطلاح آشتی هم پیش رفته بود، اما ظاهرا اختلافاتی که میان مدیری و برادران قاسم‌خانی وجود داشت، پررنگ‌تر از آن بود که بشود با چند عکس و نقل قول از رفقای مشترک به فراموشی سپرد. برای همین هم بود که انتشار عکس دسته‌جمعی این هنرمندان کنار هم ابتدا با واکنش‌هایی حاکی از بی‌اعتمادی مواجه شد. اما در ادامه وقتی مهراب قاسم‌خانی هم این عکس را منتشر کرد و البته صفحه رسمی دورهمی در اینستاگرام نیز از اعلام خبرهای جدید در آینده خبر داد، معلوم شد که واقعا خبرهایی در راه است!‍

داستان یک همکاری
دوران همکاری مهران مدیری و قاسم‌خانی‌ها، دوران پرباری بود. بعدها قاسم‌خانی این دوره را چنین توصیف کرد: ما دیالوگ‌ها را می‌نوشتیم و خودمان می‌خندیدیم. بعد مهران دوربین را می‌گذاشت، بازیگرها را هدایت می‌کرد و آنها بازی می‌کردند و نتیجه خیلی دیوانه‌وارتر از نوشته از کار درمی‌آمد. مهران مدیری به‌عنوان کارگردان و بازیگران مجموعه چیزی به کار اضافه می‌کردند که من احساس می‌کردم نتیجه خیلی بهتر شده است. زمان ساخت پاورچین و شب‌های برره بهترین دوران کاری من بود و سریال‌هایی ساخته شد که پس از آن هیچ‌وقت تکرار نشد. ما سر پاورچین دستمان خیلی بازتر بود و در شب‌های برره دستمان بسته و بسته‌تر شد.

در پاورچین خیلی از شوخی‌ها سمبلیک بود، از انواع شوخی‌های سیاسی تا شوخی‌های نیمه‌جنسی، اما در شب‌های برره چهارچشمی مراقب‌مان بودند و اخطارهای زیادی به ما دادند. برخوردهای ناظران کیفی خیلی خوب و محترمانه بود و ما هم با آنها تعامل می‌کردیم. شب‌های برره زیاد دچار سانسور نشد و اگر سانسوری اعمال می‌شد در پخش بود، اما وقتی کمی جلوتر رفتیم، ماجرا حساس شد و در باغ مظفر علنا از ما خواستند یک کار بی‌خاصیت تحویل بدهیم. ما هم همین کار را کردیم اما باز هم تعابیر غریبی از آن برداشت شد. از ساده‌ترین حرف‌ها برداشت‌هایی می‌شد که مطلقا منظور ما نبود.

پیمان قاسم‌خانی راز موفقیت‌شان را هم برملا کرده بود: بهترین شوخی‌هایی که من نوشته‌ام، مهران اجرا و آن را بهتر کرده است. مهران شوخی‌هایی که ما می‌نوشتیم را بیشتر و بهتر می‌کرد و ما هر دو با هم داشتیم رشد می‌کردیم، اما فضای ذهنی فانتزی که او دارد و همیشه یک فاصله‌گذاری که در اکثر کارهایش با تماشاگر وجود دارد، سبکی نیست که من بخواهم دنبال کنم. گاهی اوقات جذاب است مثل شب‌های برره و پاورچین ولی یک زمان‌هایی من کار رئال‌تر را می‌پسندم. مهران مدیری در فضای خاص خودش با متن خوب بی‌رقیب بود.

داستان یک سقوط
سال‌هاست در محافل رسمی و غیررسمی رسانه‌ای و هنری گفته می‌شود دوران اوج مهران مدیری به‌عنوان تک‌چهره کمدی تلویزیون ایران سپری شده و نقطه آغاز این ناکامی را جدایی کاری مهران مدیری از برادران قاسم‌خانی و به‌خصوص پیمان قاسم‌خانی عنوان می‌کنند. در تمام این سال‌ها، یعنی بعد از جدایی مدیری از برادران قاسم‌خانی، آثار مدیری بیش از سایه‌هایی از دوران اوج این هنرمند نبوده‌اند. کارهایی چون قهوه تلخ، ویلای من، عطسه، شوخی کردم، در حاشیه و دورهمی؛ که در قیاس با دستاوردهای مشترک مدیری - قاسم‌خانی چون پاورچین، نقطه‌چین، باغ مظفر، شب‌های برره و مرد‌ هزارچهره کاریکاتورهایی بیش نبودند. جالب این‌که از این رو بود که انتشار عکس مدیری در کنار برادران قاسم‌خانی می‌توانست خبری خوش برای هواداران مدیری هم قلمداد شود. خبری خوش برای هر آن کسی که دل در گرو کمدی تلویزیونی ایران داشت. خبری خوش که نوید اوجی دوباره در کارنامه مهران مدیری را می‌داد و حداقل این‌که از رفع اختلاف نظرها و حتی همکاری مشترک حکایت داشت.

داستان صعود
وقتی این عکس را در کنار وعده‌های اخیر مرتضی میرباقری، معاون سیما قرار می‌دهیم که همین دیروز به ایسنا از ساخت سریال طنز ۹۰ قسمتی مهران مدیری گفت، می‌توان امیدوار بود که شایعات واقعیت داشته و قرار است بعد از مرد هزارچهره که آخرین همکاری پیمان قاسم‌خانی با مهران مدیری بود، این دو یک‌بار دیگر در کنار هم سریالی موفق را به سامان برسانند. البته میرباقری نامی از عوامل کار نیاورد و فقط و فقط به گفتن این نکته بسنده کرد که این مجموعه در حال نگارش است. اما کیست که نداند در سینما و تلویزیون پرحاشیه ایران هیچ‌گاه انتشار چنین عکسی نمی‌تواند بی‌دلیل و یک‌بارگی باشد. درواقع به سیاق آن دزدی که ادعا کرده بود صدای سازش فردا صبح بلند خواهد شد، می‌شود گفت صدای این عکس هم بعدها بلند خواهد شد.

وعده‌های مدیر تلویزیون
در ماه‌های اخیر صداوسیما با انبوهی از حواشی و جنجال درگیر بوده است. انتشار صحبت‌های روز گذشته معاون سیما درباره‌ جدیدترین اتفاقات و فعل و انفعال‌های صداوسیما بسیاری از مسائلی را که در چند وقت اخیر در غبار مانده و تبدیل به سوالاتی بی‌پاسخ برای مخاطبان رسانه ملی شده بود، از سایه برون آورد. مسائل و مواردی مانند آخرین وضع خرید بازی‌های جام‌جهانی، مجری شدن محمدرضا گلزار، ساخت سریال ۹۰قسمتی مهران مدیری، آخرین وضع ساخت برنامه هفت و نیز جوان‌گرایی در تلویزیون و دوری از بی‌ثباتی مدیریتی...؛ که همه اینها در این چند وقت اخیر حواشی و شایعاتی را موجب شده بودند.

مشکل‌دار شدن روند خرید بازی‌های جام‌جهانی: بازی‌های جام‌جهانی صد‌درصد در ایران به بهترین نحو پخش می‌شود و ما دغدغه‌ای برای پخش بازی‌های جام‌جهانی نداریم.

برنامه هفت: هفت جزو برنامه‌های شبکه سه سیماست و از نظر ما محدودیتی برای اجرای هفت نیست. علی‌القاعده با تغییر مدیریتی که ایجاد شد، تمهیدات فراهم شده است هر زمانی که تشخیص بدهند برنامه هفت شروع خواهد شد.

لزوم دوری از غم در ایام رمضان: در ارتباط با پخش سریال‌ها در این ایام تنظیمات‌مان بر این اساس بوده است که فضای سریال‌های‌مان با یکدیگر همخوانی نداشته باشد و تغییر سریال پدر نیز براساس همین رویکرد بود. ما در ایام رمضان به دلیل این‌که مصادف با ۱۴ و ۱۵ خرداد خواهیم بود واقعا دیگر نمی‌توانستیم سریال طنز خالص داشته باشیم؛‌ سال آینده نیز نمی‌توانیم داشته باشیم.

ویژه‌برنامه جام‌جهانی تلویزیون: این برنامه که توسط عادل فردوسی‌پور ساخته می‌شود، شاهکار است. اگر استودیو فردوسی‌پور را ببینید شاهکاری را انجام می‌دهد که تا یک ماه دیگر شما این شادی را از این شبکه به وضوح خواهید دید.

برنامه جدید شبکه سه با اجرای محمدرضا گلزار: درحال حاضر فروغی مدیر شبکه سه سیما کاری را با حضور محمدرضا گلزار انجام می‌دهند که جزییات آن در آینده اعلام می‌شود.

بازگشت مهران مدیری به تلویزیون: مهران مدیری با یک سریال ۹۰ شبی برمی‌گردد. با او که علاقه‌مند به ساخت سریالی پس از دورهمی بود مذاکراتی انجام شده است و متون آن درحال نگارش است. مسئولیت این کار نیز برعهده سیما فیلم است.

درباره سریال جدید مهران مدیری چه می‌دانیم؟

سریال نودشبی که مرتضی میرباقری، معاون سیما وعده تولیدش را داد و بعد هم توسط خود مهران مدیری مورد تأیید قرار گرفت، مجموعه‌ای است که گفته می‌شود بارها و بارها در تمام این سال‌ها صحبت تولیدش تحت عنوان برره ۲ به میان آمده؛ اما این پروژه هیچ‌گاه موفق به گذراندن موانع موجود در پیش پایش نشده است.

یکی از نویسندگان این طرح که مایل به ذکر نامش در این گزارش نبود به «شهروند» می‌گوید که نقطه آغاز این پروژه نود شبی صحبت‌هایی بوده که میان مهران مدیری و دکتر کرمی مدیر سیمافیلم به میان آمده و درنهایت به این مجموعه ختم شده است. مجموعه‌ای که قرار است تحت عنوان برره ۲ ساخته شود. البته همه چیز درحال حاضر در مرحله طرح است و باید دید نویسندگان بعد از ارایه طرح اولیه در چه زمانی خواهند توانست پروژه را به جایی برسانند که بشود روی تولیدش برنامه‌ریزی کرد. این نویسنده با اشاره به این‌که دکتر کرمی که پیشتر به‌عنوان مدیر شبکه نسیم در ساخته شدن دورهمی و خندوانه هم نقش موثری داشته، یکی از مدیرانی است که همیشه در کارنامه‌اش پای پروژه‌های بلندپروازانه ایستاده و بنابراین اگر قرار باشد این سریال در جایی ساخته شود، شاید نتوان مدیر و حامی بهتر از دکتر کرمی برای پروژه جدید مهران مدیری پیدا کرد. شنیده‌ها حاکی از این است که شرکت‌های سرمایه‌گذاری اول مارکت و شرکت سرمایه‌گذاری اول‌سازان حامیان این مجموعه نودشبی خواهند بود.

سریالی که با توجه به نام‌ها و اسپانسرهایی که ردیف کرده با توپ پر می‌آید تا در روزگار افول تلویزیون برگ برنده رسانه ملی برای بازگرداندن تماشاگرانی باشد که در رقابت تلویزیون و ماهواره پای برنامه‌های بشقاب‌های غیرمجاز نشسته‌اند. باید دید نتیجه کار در پایان چه خواهد شد. امروز رابطه مدیری و قاسم‌خانی تفاوت عمده‌ای با دوران برره و پاورچین دارد. در توضیح بیشتر باید گفت جایگاه پیمان قاسم‌خانی امروز با جایگاهش در دوره ۱۰‌سال پیش متفاوت است. او در این سال‌ها فیلمش را ساخته و اتفاقا برخلاف مدیری که دوران ناکامی را در این ده‌سال تجربه کرده، پیمان قاسم خانی در این دوره با موفقیت دمخور بوده است. در سینما هم که سرنوشت فیلمنامه‌هایش را دیده‌ایم و البته فیلمش را؛ که حداقل در قیاس با فیلم اول مهران مدیری موفقیت‌های بیشتری به دست آورده است. حال باید دید دو هنرمند با چنین جایگاه‌هایی آیا قادر به یک همکاری آرام و بی‌سروصدا خواهند بود؟

ژوله و مهراب قاسم‌خانی پاسخ می‌دهند
اما آیا واقعا قرار است سریال یا برنامه‌ای با چنین گروهی ساخته شود؟ آیا واقعا همان‌گونه که ژوله می‌گوید خبری در راه است؟ این خبر خوب چه می‌تواند باشد؟

امیرمهدی ژوله در پاسخ به این سوال‌ها به «شهروند» می‌گوید: «در رابطه با این عکس نمی‌توانم صحبتی کنم. چرا که اگر لازم بود توضیحات بیشتری در این زمینه ارایه می‌شد. زمانی که ما در این حد اطلاعات می‌دهیم، قرار است به همان اندازه اطلاعات را ارایه دهیم. زمانی که عکس‌های بدون توضیح منتشر می‌کنیم به این معناست که توضیحی هم ارایه نمی‌دهیم.»

اما ناصر قدیر کاشانی در کپشن عکس نوشته: «پروژه جدید در راه است.»

مهراب قاسم‌خانی در توضیح این عکس به «شهروند» می‌گوید: «عکس، یک عکس دوستانه بود که با جمع شدن ما پس از مدت‌ها، عکسی گرفتیم. بله، دوستان درحال حاضر مشغول اجرای پروژه‌ای هستند، البته به خاطر ازدیاد کار همراهی‌شان نمی‌کنم و خودم مشغول کار دیگری هستم. کپشن امیرمهدی ژوله هم بیشتر طنز است. اما ممکن است در مورد پروژه‌ای باشد که درحال حاضر روی آن کار می‌کنند. همچنین اگر دوستان لازم می‌دانستند توضیحات بیشتر را ارایه می‌دادند و من اجازه ندارم وارد جزییات بیشتری شوم.»

کاربران چه گفتند؟!
واکنش کاربران به انتشار عکس مهران مدیری در کنار پیمان و مهراب قاسم‌خانی جذاب و خواندنی بود. محمد در کامنتی نوشته: «چقدر مرموز»؛ میثم هم نوشته: «خودتان از خوتان تعریف نکنید، کی تعریف کنه.» اما مهرزاد نظری متفاوت دارد و گفته: «شما این‌جوری دور هم جمع شدین قطع به یقین خبرایی در راهه، فقط می‌سازین واسه تلویزیون بسازین، شبکه خانگی اصلا حس خوبی به ما نمیده، قشنگیش اینه کاری که واسه مردم ساخته میشه همه با هم و تو یه زمان ببینیم.»

برخی از کابران هم با انتقاد از برنامه‌های تلویزیونی نوشته بودند: «تورو خدا یه سریال طنز درست کنید. دلمون پوسید با این برنامه‌های تلویزیون.»

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن