گروه خبری سیاسی

کنعانی مقدم: روابط ایران و عراق تغییری نخواهد داشت|


در چنین شرایطی بدیهی خواهد بود که آنان تلاش کنند تا در کنار تحریم‌های اقتصادی، روابط ایران با سایرکشورهای جهان به ویژه همسایگان را محدود و محدودتر کنند. بر همین اساس من تصور می‌کنم که در پشت پرده این مواضع العبادی می‌توان نقش آمریکا یا همین طور عربستان را جست.

یک کارشناس بین الملل و فعال سیاسی اصولگرا گفت: من تصور می‌کنم که روابط ایران و عراق سابقه بلند تاریخی، قومی، مذهبی و سیاسی دارد و بر همین اساس فکر می‌کنم که روابط ایران و عراق در نهایت به رغم تمام تلاش و لابی آمریکا و عربستان، شاید برای مقطعی دچار حاشیه ‌هایی شود ولی در نهایت برقرار خواهد ماند.

حسین کنعانی‌مقدم در گفت‌و‌گو با شفقنا، با اشاره به مواضع اخیر حیدر العبادی درباره تحریم‌های احتمالی ایران، گفت: من تصور می‌کنم که این مواضع بیشتر ماهیت سیاسی داشت و در حالی که پارلمان عراق و مقامات رسمی این کشور و حتی وزارت خارجه عراق مواضعی متفاوت با العبادی نسبت به ایران اتخاذ کردند، نمی توان صحبت های العبادی را خیلی جدی و نگران کننده دانست.

این فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به این پرسش که چه عواملی باعث شد تا نخست وزیری عراق چنین مواضعی را نسبت به ایران ابراز کند، تصریح کرد: در شرایط کنونی ایالات متحده آمریکا و متحدان آن در منطقه تلاش می‌کنند تا ایران را با اعمال تحریم‌های اقتصادی به عقب نشینی از مواضع خود مجاب کنند.

وی افزود: در چنین شرایطی بدیهی خواهد بود که آنان تلاش کنند تا در کنار تحریم‌های اقتصادی، روابط ایران با سایرکشورهای جهان به ویژه همسایگان را محدود و محدودتر کنند. بر همین اساس من تصور می‌کنم که در پشت پرده این مواضع العبادی می‌توان نقش آمریکا یا همین طور عربستان را جست.

کنعانی مقدم در پاسخ به این پرسش که آینده روابط ایران و عراق چگونه خواهد شد، تاکید کرد: من تصور می‌کنم که روابط ایران و عراق سابقه بلند تاریخی، قومی، مذهبی و سیاسی دارد و بر همین اساس فکر می‌کنم که روابط ایران و عراق در نهایت به رغم تمام تلاش و لابی آمریکا و عربستان، شاید برای مقطعی دچار حاشیه ‌هایی شود ولی در نهایت برقرار خواهد ماند.

منبع: فرارو

پنجره‌های خانه میرحسین موسوی باز شد|

نرگس موسوی، دختر میرحسین موسوی گفت: گشایشی که در آستانه عید قربان در حصر اختر اتفاق افتاده است، باز شدن تعدادی از پنجره‌های جوش داده‌شده بوده است.

نرگس موسوی در بخشی از این خبر که آن را در توییتر خود منتشر کرده، نوشته است که، ماموران امنیتی روز گذشته اقدام به باز کردن پنجره‌های خانه اختر کردند که هشت سال پیش آن را جوش داده و قفل کرده بودند.

منبع: فرارو

ابلاغ بخشنامه نحوه رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران اقتصادی|


رئیس قوه قضاییه، بخشنامه "نحوه رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران در نظام اقتصادی کشور" را به روسای کل دادگستری استانها و دادستان های سراسر کشور ابلاغ کرد.
ابلاغ بخشنامه نحوه رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران اقتصادی|

ابلاغ بخشنامه نحوه رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران اقتصادی

رئیس قوه قضاییه، بخشنامه "نحوه رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران در نظام اقتصادی کشور" را به روسای کل دادگستری استانها و دادستان های سراسر کشور ابلاغ کرد.

به گزارش ایسنا، متن این بخشنامه به شرح ذیل است:

بخشنامه روسای کل دادگستری استانها و دادستان های سراسر کشور

نظر به موافقت مقام معظم رهبری مدظله العالی در نحوه رسیدگی به پروند های اخلالگران در نظام اقتصادی کشور موارد زیر جهت اقدام فوری ابلاغ می گردد:

1 ـ‌ تحقیقات مقدماتی پرونده های مربوط به اخلال در نظام اقتصادی و احتکار عمده، جز در مواردی که به تشخیص معاون اول قوه قضاییه رسیدگی آنها در تهران ضرورت داشته باشد،‌ با دادسرای صالح است. بر همین اساس، ‌کلیه دادستانها مکلفند در صورت تشکیل پرونده و تعقیب متهم، گزارش اولیه پرونده را به حوزه معاون اول قوه قضاییه ارسال نمایند.

2 ـ پس از صدور کیفرخواست با قید فوریت ظرف مدت 24 ساعت رونوشتی از آن جهت اتخاذ تصمیم در مورد ارجاع پرونده، برای معاون اول قوه قضاییه ارسال شود.

3 ـ در خصوص پرونده های موضوع این بخشنامه که قبلاً‌ جهت رسیدگی به دادگاه ارجاع شده است،‌ حداکثر ظرف 48 ساعت، تصویری از کیفرخواست به همراه گزارشی از جریان رسیدگی برای حوزه معاون اول قوه قضاییه ارسال گردد.

4 ـ رؤسای کل دادگستری استانها، حداکثر ظرف مدت 5 روز از تاریخ ابلاغ این بخشنامه، اسامی قضات واجد شرایط رسیدگی به اینگونه پرونده ها جهت تصدی دادگاه را به معاون اول قوه قضاییه اعلام نمایند.

5 ـ دادستانهای مراکز استان شعبی از بازپرسی را به عنوان شعب ویژه برای رسیدگی به پرونده های موضوع این بخشنامه اختصاص دهند.

6 – در صورتی که از طریق گرانفروشی کلان و یا احتکار عمده ارزاق یا سایر نیازمندی های عمومی و پیش خرید تولیدات مورد نیاز عامه به منظور ایجاد انحصار یا کمبود در عرضه آن ها، اخلال در امر توزیع مایحتاج عمومی صورت گیرد، بر اساس گزارش ضابطین دادستان ها مکلف به اقدامات تعقیبی خواهند بود.

7 ـ در خصوص کالای توقیف شده مرتبط با پرونده های موضوع این بخشنامه، به شرح زیر اتخاذ تصمیم گردد:
الف ـ ‌در موارد مجاز و ثبت کالا در سامانه چنانچه مراجع مربوط ورود و نگهداری آن را به صورت قانونی تایید نمایند، نسبت به ‌رفع توقیف آن اقدام شود.


ب ـ ‌در غیر موارد مذکور در بند الف، ‌طبق ماده 149 قانون آیین دادرسی کیفری، ‌مصوب 1392 با اصلاحات و الحاقات بعدی و تبصره 2 ماده 215 قانون مجازات اسلامی، مصوب 1392 و سایر مقررات مرتبط، نسبت به کالا تعیین تکلیف شود.

صادق آملی لاریجانی

منبع: فرارو

تبریک توئیتری ظریف به مناسبت عید قربان|


در شرایط دشوار کنونی و در زمانی که برخی برای انشقاق میان ما مسلمانان تلاش می کنند، مسلمین جهان گردهم آمدند تا عید قربان را جشن بگیرند. عید قربان را به همه مسلمانان در هر جای جهان تبریک عرض می کنم.
تبریک توئیتری ظریف به مناسبت عید قربان|

وزیر امور خارجه کشورمان با انتشار توئیتی فرارسیدن عید سعید قربان را تبریک گفت.

ظریف در توئیت خود نوشت: "در شرایط دشوار کنونی و در زمانی که برخی برای انشقاق میان ما مسلمانان تلاش می کنند، مسلمین جهان گردهم آمدند تا عید قربان را جشن بگیرند. عید قربان را به همه مسلمانان در هر جای جهان تبریک عرض می کنم."

تبریک توئیتری ظریف به مناسبت عید قربان

منبع: فرارو

تابش: محدودیت «رئیس دولت اصلاحات» برداشته نشده است|


تابش در پاسخ به این سوال که آیا این ممانعت به معنای برداشته نشدن محدودیت‌های رئیس دولت اصلاحات است، گفت: «حرف من همین است که گفتم حالا خودتان ببینید که محدودیت‌های آقای خاتمی برداشته شده است یا خیر.»

عضو هیات رئیسه فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی اظهارات مطرح‌شده مبنی بر رفع کامل محدودیت‌های رئیس دولت اصلاحات را تایید نکرد.

به گزارش پانا، محمدرضا تابش، نماینده مردم اردکان، نمونه‌ اخیر اعمال محدودیت رئیس دولت اصلاحات را تشریح کرد و گفت: «اخیرا ما یزدی‌ها برنامه‌ای داشتیم که قرار بود آقای خاتمی در آن شرکت کند.

ظاهرا همزمان با این برنامه، انجمن قلم نیز برنامه‌ای داشته است که آقای دعایی (مدیر مسئول روزنامه اطلاعات) قرار بوده در این برنامه از ایشان تقدیر و تشکر به عمل آورد. دوستان فکر کردند که قرار است آقای خاتمی به مراسم آقای دعایی بروند که در نتیجه از حضور رئیس دولت اصلاحات در این برنامه جلوگیری کردند در حالی که برنامه آقای خاتمی حضور در برنامه ما (یزدی‌ها) بوده است.»

او در پاسخ به این سوال که آیا این ممانعت به معنای برداشته نشدن محدودیت‌های رئیس دولت اصلاحات است، گفت: «حرف من همین است که گفتم حالا خودتان ببینید که محدودیت‌های آقای خاتمی برداشته شده است یا خیر.»

عضو هیات رئیسه فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در ادامه فرایند کاهش محدودیت‌ها را مثبت ارزیابی کرد و متذکر شد: «فرایند، فرایندی رو به جلو در جهت کاهش محدودیت‌هاست، اقداماتی نیز صورت گرفته که مشهود است ولی به نظر من در وضع فعلی کشور سرعت این اتفاقات باید به مراتب بیشتر از گذشته شود.»

نماینده نزدیک به رئیس دولت اصلاحات در ادامه با اشاره به بالاگرفتن دوباره برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر برگزاری نشستی با حضور بزرگان نظام از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری اظهار کرد: «ان‌شاءالله آقای جهانگیری در برگزاری این جلسه موفق باشند ولی من متوجه نشدم که این جلسه، همان جلسه‌ای است که در ارتباط با محصوران و رفع محدودیت‌های آقای خاتمی است و می‌تواند نویدی را در این زمینه‌ها به همراه داشته باشد یا خیر.»

او یادآور شد: «من همچین چیزی را متوجه نشدم. در این حال آقای جهانگیری نیز وارد جزئیات و مصادیق این جلسه نشده‌اند.»

عضو هیات رئیسه فراکسیون امید دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، با اشاره به دیدار اخیر جمعی از اعضای این فراکسیون با رئیس‌جمهوری تصریح کرد: «ما در ملاقاتی که با آقای رئیس‌جمهوری هم داشتیم، ایشان در زمینه رفع حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد و همچنین رفع محدودیت‌ها، گفتند که از اهرم‌ها و اختیارات قانونی خود استفاده کرده‌اند.»

نماینده مردم اردکاندرباره ارجاع پرونده حصر به شورای عالی امنیت ملی به منظور حل و فصل آن و برخی انتقادات که به طبع آن به حسن روحانی وارد می‌شود، بیان کرد: «درست است که گفتند پرونده به شورای عالی امنیت ملی ارجاع شده است ولی باید ترکیب اعضای این شورا را نیز در نظر گرفت. رئیس شورای عالی امنیت ملی، آقای روحانی است ولی ترکیب این شورا چیست؟ این موارد را باید همواره مدنظر قرار داد.»

منبع: فرارو

حمله راکتی به محل سخنرانی اشرف غنی در عید قربان|


صدای اصابت این راکت‌ها به خوبی در جریان سخنرانی محمد اشرف غنی احساس شد و واکنش او را به دنبال داشت.

منابع خبری از وقوع چند انفجار در منطقه دیپلماتیک پایتخت افغانستان خبر دادند.
 
به گزارش بی‌بی‌سی، لحظاتی پیش صدای چند انفجار در منطقه دیپلماتیک کابل شنیده شد.  در عین حال خبرگزاری فرانسه اعلام کرد چند راکت به کابل اصابت کرده است. بمباران کابل در حالی رخ داد که اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان در حال ایراد سخنرانی روز عید قربان بود.
 
در اطراف محل بمباران چندین فرد مهاجم در یک ساختمان تحصن کردند و تیراندازی میان آنها و نیروهای امنیتی افغانستان در جریان است.
 
همچنین به گزارش شفقنا، گفته می‌شود که این راکت‌ها به چند منطقه در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری و منطقه سبز کابل اصابت کرده است.
 
صدای اصابت این راکت‌ها به خوبی در جریان سخنرانی محمد اشرف غنی احساس شد و واکنش او را به دنبال داشت.
 
او گفت که این راکت‌پراکنی‌ها مانع پیشرفت مردم افغانستان نخواهد شد.
 
تاکنون فرد یا گروهی مسوولیت این حمله راکتی را برعهده نگرفته و جزییات این حملات مشخص نیست، اما طالبان با رد پیشنهاد آتش‌بس مشروط رئیس‌ جمهوری افغانستان، روز گذشته اعلام کردند که در ایام عید آتش بس را رعایت نخواهند کرد.

منبع: فرارو
>