گروه خبری سیاسی

پس‌لرزه‌های استیضاح جنجالی؛ پزشکیان: دخترم و همسرش با موتور به اداره می‌روند/ حاضرم زندگی خودم را با این افراد مدعی معاوضه کنم|


دختر من و همسرش با موتور به اداره می‌روند و بر می‌گردند. کدام یک از بچه‌های این افراد با موتور به اداره می‌رود و بر می‌گردد، بعد بروید فرزندان آن‌ها را هم ببینید. من نمی‌خواستم دنبال این حرف ها بروم و اینگونه حرف زدن را درست نمی‌دانستم. من خیلی راحت حرف هایم را می‌زنم و اگر قرار باشد، شیشه‌ای بشکند، آن شیشه برای من نیست
پس‌لرزه‌های استیضاح جنجالی؛ پزشکیان: دخترم و همسرش با موتور به اداره می‌روند/ حاضرم زندگی خودم را با این افراد مدعی معاوضه کنم|

فرارو- نایب رئیس مجلس گفت: من خیلی راحت حرف‌هایم را می‌زنم و اگر قرار باشد، شیشه‌ای بشکند، آن شیشه برای من نیست. از نظر زندگی، خودم را خوب می‌شناسم. من اگر حرف نزنم و بروم جراحی قلب را ادامه بدهم با همین تعرفه‌ها ماهیانه 600 میلیون تومان درآمد کسب می‌کنم.

روز چهارشنبه (17 مرداد ماه) در جلسه استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمدرضا پور ابراهیمی در موافقت با استیضاح وزیر در حالی که از مخالفت پزشکیان نایب رئیس مجلس با استیضاح ربیعی رضایت نداشت، گفت: زهرا پزشکیان مسئول فاینانس شرکت پتروشیمی جم چه نسبتی با نایب رئیس مجلس دارد؟.

بیان این جمله از سوی پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس موجب اعتراض پزشکیان شد و در همان جلسه گفت: مباحث مطرح شده نشانه بی‌اخلاقی و عدم تعهد است.


بیشتر بخوانید...

اتفاقی که در مجلس بی‌سابقه بود!
جنجال بر سر دختر پزشکیان در مجلس
افشاگری یک نماینده درباره "پسر وزیر" در جلسه استیضاح


در همین زمینه خانه ملت گفت‌وگویی با نایب رئیس مجلس انجام داده که در ادامه می‌آید:

مسعود پزشکیان در خصوص اتهاماتی که علیه خانواده وی در جلسه استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح شد، اظهار داشت: زندگی افرادی که حرف از حق و عدالت می‌زنند را باید نگاه کنیم که چقدر با حق و عدالت تطابق دارد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: چه کسی حاضر است اجازه بدهد که از وضعیت زندگی‌اش فیلم بگیرند و آن را به مردم نشان دهند؟ من حاضر هستم از هر شخصی و از هر جایی از زندگی من فیلم بگیرند و منتشر کنند. آیا دیگران نیز جرات دارند خانه، فرزندان، زندگی خود و حتی افرادی که اطرافشان حضور دارند، را نشان دهند؟ بیایید نشان دهید که بچه‌های من، برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من چگونه زندگی می‌کنند و چند نفر از برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بیکار هستند؟من معاون وزیر، وزیر، رئیس دانشگاه و نماینده و نایب رئیس مجلس بوده‌ام، بیایید ببینید که خانواده من چگونه زندگی می‌کنند و بعد افرادی که مدعی هستند، چگونه زندگی می‌کنند؟ آیا اصلا جرات دارند زندگی خود و خانواده‌شان را نشان دهند؟.

اهم اظهارات پزشکیان به شرح زیر است:

  • دخترم نیز مدرک کارشناسی ارشد شیمی خود را از دانشگاه شریف اخذ کرده و کارمند جم است که این همه داد و بیداد کردند، دخترم حدود 6 سال پیش کارمند جم شده و حدود 4 میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند.من نمی‌دانستم چقدر حقوق دریافت می‌کند وقتی که برخی افراد مسائلی را گفتند از دخترم پرسیدم که تو 10 میلیون حقوق می گیری؟ گفت نه، به تازگی حدود 4 میلیون حقوق دریافت می‌کنم. از دخترم پرسیدم که معاون جم هستی؟ گفت نه من مسئول یک پروژه‌ای هستم و بعد از اتمام پروژه، کار من هم تمام می‌شود. این درحالی است که پیامک زده بودند که دختر پزشکیان 10 میلیون تومان حقوق می‌گیرد. آیا این شغل دختر من خارج از عرف است؟
  • دختر من و همسرش با موتور به اداره می‌روند و بر می‌گردند. کدام یک از بچه‌های این افراد با موتور به اداره می‌رود و بر می‌گردد، بعد بروید فرزندان آن‌ها را هم ببینید.مدت‌ها پیش من پشت تریبون گفتم به من پول مفت می‌دهند! فقط به من چنین پولی نمی‌دهند، بلکه به همه پزشکان این مقدار پول می‌دهند، کدام پزشکی چنین حرفی را می‌زند؟ بروید زندگی جراحان قلب را نگاه کنید و بیایید زندگی من را نیز نگاه کنید، این در حالی است که همیشه مسئولیت بالا داشته‌ام. من معقتدم این حقوقی که به من می‌‍دهند، اضافه است، کدام یک از این افراد جرات می‌‎کند بگوید، دریافتی ما اضافه است و حقم نیست؟ در این شرایط آن فرد پشت تریبون قرار می‌گیرد و می‌گوید دختر پزشکیان در فلان اداره مشغول به کار است. این فرد به دروغ می‌گوید که دختر من معاون و عضو هیات مدیره است. حتی اگر فرزند من حقش باشد و در هیات مدیره باشد، آیا مرتکب جرمی شده است؟ جرم نیست ولی این افراد دروغ می‌گویند.
  • کسی که این گونه سخن می‌گوید و عدالت و انصاف را رعایت نمی‌کند آیا باقی حرف‌هایش هم می‌تواند درست باشد؟ من باور نمی‌کنم. علت حرف زدن من در مجلس نیز به این دلیل بود که جوّی در مجلس راه انداخته بود که منصفانه و به حق نبود. هر وقت خواستید بدون هیچ اطلاعی، زندگی من را ببینید و بپرسید. بروید زندگی من و فرزندانم را ببینید که در کجا زندگی می‌کنیم. زندگی من را نگاه کنید و زندگی آن ها را نیز نگاه کنید، حاضرم "ندید" زندگی خودم را با این افراد مدعی معاوضه کنم، در حالیکه من فوق تخصص جراحی قلب هستم و آن‌ها یک کارمند معمولی هستند.
  • من نمی‌خواستم دنبال این حرف ها بروم و اینگونه حرف زدن را درست نمی‌دانستم. من خیلی راحت حرف هایم را می‌زنم و اگر قرار باشد، شیشه‌ای بشکند، آن شیشه برای من نیست. از نظر زندگی، خودم را خوب می‌شناسم. من اگر حرف نزنم و بروم جراحی قلب را ادامه بدهم با همین تعرفه‌ها ماهیانه 500 تا 600 میلیون تومان درآمد کسب می‌کنم.
  • اگر بخواهم از بیمار هم پول بگیرم و جراحی کنم، میزان پول دریافتی من سر به فلک می‌کشد که انصاف نیست. این نوع مکانیزم پرداخت عادلانه نیست، دولت و مجلس در ایجاد این سیستم مسئول هستیم و باید جوابگو باشیم. عده‌ای جوّی درست کردند تا وزیر رفاه را بی‌اندازند، روندی که امروز در مجلس هست و حتی علیه رئیس جمهور هم درست می‌کنند، انصاف نیست.

رئیس «گروه اقدام ایران» در دولت ترامپ کیست؟|


فارین پالسی در گزارشی نوشت که هوک روابط مستحکمی با مقامات کاخ سفید در شورای امنیت ملی و به ویژه با جرد کوشنر، داماد ترامپ دارد. مقامات قبلی و فعلی آمریکایی می‌گویند که در زمان افزایش تنش‌ها بین مک مستر، مشاور امنیت ملی سابق و تیلرسون، وزیر خارجه سابق، برایان هوک به عنوان میانجی کانال ارتباطی بین وزارت خارجه و کاخ سفید را حفظ کرد.
رئیس «گروه اقدام ایران» در دولت ترامپ کیست؟|

رئیس «گروه اقدام ایران» در دولت ترامپ کیست؟

رئیس گروه اقدام ایران در دولت آمریکا قرار است مسئولیت تلاش برای اجرای راهبرد فشار حداکثری دیپلماتیک و اقتصادی علیه ایران را برعهده داشته باشد.

به گزارش تسنیم، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا روز گذشته، در سالگرد کودتای 28 مرداد در تقویم میلادی، در سخنانی از تشکیل «گروه اقدام ایران» در درون ساختار وزارت خارجه این کشور برای هماهنگی تمامی اقدامات مرتبط با تهران خبر داد.

پامپئو برایان هوک، مشاور ارشد وزیر خارجه و مدیر برنامه‌ریزی سیاست‌های وزارت خارجه را به عنوان نماینده ویژه در امور ایران و رئیس گروه اقدام ایران معرفی کرد. به گفته پامپئو، مسئولیت برایان هوک تلاش برای اجرای راهبرد فشار حداکثری دیپلماتیک و اقتصادی ضد ایران است.

وزیر خارجه آمریکا سپس گفت که راهبرد آمریکا در قبال ایران به یک راهبرد چندملیتی با مشارکت کشورهایی که خطر ایران درک می‌کنند، تغییر می‌یابد، راهبردی که هدف آن افزایش فشار بر ایران تا زمانی است که شاهد تغییر زیادی در رفتار ایران در داخل و خارج باشیم.

هوک دیشب پس از انتصاب در سمت جدید با ایراد اتهاماتی درباره ایران گفت «به خاطر گستره رفتار بدخیم ایران، جاه‌طلبی‌های آن در زمینه سلاح هسته‌ای، حمایت از تروریسم، فعالیت‌های سایبری، اشاعه موشک‌های بالستیک واشنگتن راهبردی جامع را در برابر تهران در پیش گرفته است.»

او مدعی شد که تهران «نیروی بی‌ثبات‌کنندگی و خشونت است.»

برایان هوک گفت که «هدف این گروه تلاش در سطح جهانی برای تغییر رفتار ایران است؛ اگر ایران به تغییر بنیادین رفتار خود تعهد نشان دهد، می‌توان از گفتگو با ایران سخن گفت». او گفت که «تیمی از وزارت خارجه آمریکا و وزارت خزانه‌داری تاکنون به بیش از 24 کشور در خصوص تحریم ایران سفر کرده و طی ماه‌های آتی به جاهای دیگر سفر خواهند کرد، تاکنون گفتگوهای خوبی داشته‌ایم.»

هوک گفت که برجام توافق بدی بود که گسترده بزرگتر تهدیدهای ایران را پوشش نمی‌داد. وی با اشاره به خواسته‌های دوازده‌گانه وزیر خارجه آمریکا از ایران گفت که «کارزاری را برای پیشبرد این موارد و تغییر رفتار ایران در این حوزه‌ها در پیش می‌گیریم.»

رئیس گروه اقدام ایران با اشاره به هدف آمریکا برای به صفر رساندن واردات نفت ایران تا چهارم نوامبر گفت، ایالات متحده به پایبندی کشورها به این مسئله امیدوار است.

دنیس راس، مقام سابق آمریکایی در دولت‌های جمهوریخواه و دموکرات که آشنا به مسائل منطقه و ایران است در خصوص سمت جدید برایان هوک می‌گوید که این سمت جدید می‌تواند مانوری بوروکراتیک برای شفاف کردن سیاست واشنگتن در قبال تهران باشد.

رئیس «گروه اقدام ایران» در دولت ترامپ کیست؟

برایان هوک کیست؟

هوک یک حقوقدان و مقام سیاسی آمریکایی است که با سر کار آمدن دولت دونالد ترامپ و از فوریه 2017 در وزارت خارجه آمریکا مشغول به کار است. او در حال حاضر به عنوان مشاور ارشد پامپئو در امور خط مشی و همچنین مدیر برنامه‌ریزی سیاست‌های وزارت خارجه آمریکاست.

هوک روابط خوبی را با جان بولتون، مشاور امنیت ملی دولت ترامپ دارد. بولتون از چهره‌های افراطی آمریکایی است که روابط نزدیکی را با گروهک تروریستی منافقین و مواضع به شدت تندی را علیه ایران دارد.

برایان هوک در دولت جورج بوش پسر به عنوان دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور سازمان‌های بین‌المللی ایفای نقش کرد. او همچنین مشاور ویژه جان بولتون در زمان سفارت او در سازمان ملل بود. این حقوقدان آمریکایی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور خط مشی در دفتر رئیس دفتر کاخ سفید بود. او همچنین در مقطعی مشاور در اداره سیاست حقوقی وزارت دادگستری آمریکا نیز بود.

این دیپلمات آمریکایی در گذشته برای اعمال فشار بیشتر بر ایران تلاش کرده است. نام او زمانی برای ایرانی‌ها مطرح و آشنا شد که او مسئول مذاکرات وزارت خارجه آمریکا با متحدان اروپایی و آسیایی در زمینه برجام بود. او سعی کرد متحدان را برای حمایت از تحریم‌های آمریکا و کاهش صادرات نفت ایران ترغیب کند.

این قبل از خروج آمریکا از برجام با طرف‌هایی اروپایی در خصوص اصلاح برجام و تلاش برای حفظ ایران توافق، نمایندگی تیم آمریکایی را داشت. زمانی که امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در دیدار با ترامپ از تلاش‌ها و مذاکرات تیم اروپایی با هوک تمجید کرد، ترامپ در پاسخ به همتای فرانسوی خود گفت «برایان هوک کیست؟»

برایان هوک در زمان رکس تیلرسون، وزیر خارجه قبلی آمریکا، مشاور نزدیک وزیر بود و بسیاری از کارشناسان و دیپلمات‌های این وزارتخانه را در زمینه ارتباط با وزیر دور زده بود. در این مدت هوک تقریبا در زمینه همه سیاست‌های مهم ایفای نقش کرد.

پس از اینکه تیلرسون به صورت توییتری توسط ترامپ از وزارت خارجه اخراج شد، برایان هوک برخلاف کنار گذاشته شدن اکثر مشاوران و افراد نزدیک به تیلرسون، در این سمت و وزارتخانه و در دوران انتقال در جای خود ماند.

نزدیکی هوک به تیلرسون و دور زدن بسیاری از مقامات باعث شد که زمانی که تیلرسون از وزارت خارجه می‌رفت و قرار بود پامپئو بیاید، گمانه‌زنی‌ها در خصوص برکناری هوک قوت بگیرد. یکی از دیپلمات‌های آمریکایی آن زمان گفت که برکناری هوک بعید است و دلیل این امر آن است که هوک روابط خوبی را با برخی از اعضای کاخ سفید دارد. منابع آمریکایی می‌گویند که مقاماتی از کاخ سفید در آن زمان از پامپئو خواستند که هوک را به دلیل تجارب قبلی و روابط خوبش با کاخ سفید حفظ کند.

یک مقام دولت آمریکا به فارین پالسی گفت: من می‌دانم که برخی از مقامات دولت به پامپئو پیشنهاد کرده‌اند که برایان را به دلیل دانش، تخصص و اشرافش به وزارت خارجه نگه دارد.

مدتی قبل پولیتیکو در گزارشی به نقل از قانونگذاران دموکرات نوشت که برایان هوک و شماری از مقامات دولت ترامپ در حال انتقام گیری از دیپلمات‌هایی هستند که محافظه‌کاران آنها را «مظنونان سیاسی» می‌نامند. بر اساس این گزارش هوک سال گذشته لیستی از کارکنان را به لحاظ میزان وفاداری تهیه کرده بود که نام یکی از لیست‌ها «مشکل‌سازها و افشا کنندگان» و نام لیست دیگر «تغییردهندگان حزب» بوده است.

یک دیپلمات آمریکایی با اشاره به درگیر بودن هوک در گفتگوهای سطح بالا در دولت آمریکا، می‌گوید: برایان تنها دیپلماتی است که می‌داند در طول یک سال و نیم گذشته چه اتفاقی افتاده است.

فارین پالسی در گزارشی نوشت که هوک روابط مستحکمی با مقامات کاخ سفید در شورای امنیت ملی و به ویژه با جرد کوشنر، داماد ترامپ دارد. مقامات قبلی و فعلی آمریکایی می‌گویند که در زمان افزایش تنش‌ها بین مک مستر، مشاور امنیت ملی سابق و تیلرسون، وزیر خارجه سابق، برایان هوک به عنوان میانجی کانال ارتباطی بین وزارت خارجه و کاخ سفید را حفظ کرد.

هوک که در گذشته به عنوان مشاور سیاست خارجی در کمپین انتخابات میت رامنی، کاندیدای جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری فعالیت کرده بود، بر استفاده ابزاری از موضوعات مختلف از جمله حقوق بشر تاکید دارد. به گزارش پولیتیکو، او بعد از گذشت مدت کمی از وزارت تیلرسون، در نامه‌ای به او نوشته بود: آمریکا باید از حقوق بشر به عنوان چماقی علیه مخالفانش مثل ایران، چین و کره شمالی استفاده کرده و در همان حال دست متحدان سرکوبگری مانند فیلیپین، مصر و عربستان سعودی را باز بگذارد.

بولتون درباره کنترل تسلیحات و مساله ایران و سوریه با روسیه مذاکره می‌کند|


این مقام دولت آمریکا که از موضوع مذاکره جان بولتون،‌ مشاور امنیت ملی آمریکا با نیکولای پاتروشف، همتای روس او خبر داده، گفته است که مساله نقش ایران در سوریه و وضعیت انسانی در این کشور از جمله مسائل مورد بررسی در گفت‌وگوی ترامپ و پوتین بوده‌اند.

یکی از مقامات دولت آمریکا اظهار کرد، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در گفت‌وگو با همتای روس خود در ژنو درباره پیمان‌های کنترل تسلیحات و نقش ایران در سوریه صحبت خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این دیدار به دنبال نشست دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین، همتای روس او در هلسینکی، صورت می‌گیرد.

این مقام دولت آمریکا که از موضوع مذاکره جان بولتون،‌ مشاور امنیت ملی آمریکا با نیکولای پاتروشف، همتای روس او خبر داده، گفته است که مساله نقش ایران در سوریه و وضعیت انسانی در این کشور از جمله مسائل مورد بررسی در گفت‌وگوی ترامپ و پوتین بوده‌اند.

به گفته این مقام آمریکایی، دو طرف درباره لزوم خروج ایران از سوریه موافق بوده‌اند اما روسیه آن را اقدامی دشوار دانسته است.

این مقام کاخ سفید همچنین اظهار کرده است که این دو رهبر درباره گامی رو به جلو در پیمان‌های کنترل تسلیحات با یکدیگر توافق نکرده‌اند.

وی همچنین گفته است که ترامپ مساله خط لوله گاز طبیعی روسیه به آلمان را مطرح کرده و شدیدا از آن انتقاد کرده است.

طبق اظهارات او، ترامپ مستقیما پس از دیدار دو ساعته‌اش با پوتین، جان بولتون، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و جان هانتسمن، سفیر آمریکا در روسیه را در جریان مذاکرات این نشست قرار داده و به مدت حدودا 15 دقیقه در این باره با آنان گفت‌وگو کرده است و بسیاری از مسائل مورد بحث آنان در نشست گروهی‌ای که در پی این نشست برگزار شد، بار دیگر مطرح شدند.

این مقام آمریکایی تاکید کرد، ترامپ به پوتین گفته است که مداخله روسیه در انتخابات آمریکا باید در سال 2018 متوقف شود و پوتین در نشستی جداگانه اظهار کرده است که دولت روسیه در انتخابات آمریکا دخالت نکرده است اما عاملان روس دیگری وجود دارند که ممکن است این کار را انجام داده باشند.

پزشکیان: بداخلاقی‌ها از زمان احمدی‌نژاد شدت پیدا کرد|


پزشکیان: سپرده‌گذاران دخالتی در تجمعات دی ماه نداشتند/ اگر با عدالت رفتار کنیم تلگرام هیچ غلطی نمی‌تواند بکند/ پورابراهیمی تقوا را مراعات نکرد/ این بداخلاقی‌ها از زمان احمدی‌نژاد شدت پیدا کرد/ وزیر بعدی بهتر از ربیعی نمی‌تواند وزارتخانه را جمع کند
پزشکیان: بداخلاقی‌ها از زمان احمدی‌نژاد شدت پیدا کرد|
پزشکیان: سپرده‌گذاران دخالتی در تجمعات دی ماه نداشتند/ اگر با عدالت رفتار کنیم تلگرام هیچ غلطی نمی‌تواند بکند/ پورابراهیمی تقوا را مراعات نکرد/ این بداخلاقی‌ها از زمان احمدی‌نژاد شدت پیدا کرد/ وزیر بعدی بهتر از ربیعی نمی‌تواند وزارتخانه را جمع کند
 
نایب رییس مجلس شورای اسلامی رفع حصر و ممنوع‌التصویری خاتمی را موجب حفظ انسجام و تقویت سرمایه اجتماعی می‌داند و معتقد است با این کار تحمل‌پذیری مردم در مقابل مشکلات افزایش می‌یابد و کشور در مقابل تحریم‌ها و توطئه‌های دشمن واکسینه می‌شود.

به گزارش ایسنا، مسعود پزشکیان به حواشی جلسه استیضاح وزیر کار اشاره می‌کند و با بیان اینکه بداخلاقی‌ها از زمان احمدی‌نژاد شدت پیدا کرده، می‌گوید که لاریجانی نباید اجازه می‌داد استیضاح‌کنندگان وارد حواشی شوند. او همچنین معتقد است که روال استیضاح از نظر قانونی اشکال نداشته، زیرا مهلت یک ماهه آن گذشته بود، اما این روال باید برای بقیه هم همین‌طور باشد که نیست.

آخرین وضعیت ساماندهی موسسات مالی، سوال از رییس‌جمهوری و استانی کردن انتخابات مجلس از محور‌های گفت‌وگو  با مسعود پزشکیان است که مشروح آن را در زیر می‌خوانید:

شما چند بار درباره حواشی جلسه استیضاح وزیر کار صحبت کردید، ظاهرا آقای پورابراهیمی از شما عذرخواهی کردند...
زحمت کشیدند! زندگی من و فرزندان من خیلی روشن است. می‌توانند آن را بررسی کنند. جایی که فرزندانم زندگی می‌کنند، وسیله نقلیه‌ای که از آن استفاده می‌کنند و این‌که هیچ کدام از آن‌ها در هیچ هیات مدیره‌ای عضویت ندارند مشخص است. اگر کل این سیستم را بگردند چیزی نمی‌توانند پیدا کنند.

من 25 سال است جراح قلب و استاد تمام هستم. اگر جراحی قلب را انجام می‌دادم الان باید چقدر دارایی داشتم؟ الان چه دارم و چقدر زندگی من با یک نماینده معمولی فرق دارد؟ من در این انقلاب هیچ وقت به دنبال سوء‌استفاده به نفع خود یا خانواده‌ام نبودم بلکه خیلی وقت‌ها از وقت و توان خود برای خدمت به انقلاب استفاده کرده‌ام. منتی هم نیست، زیرا اگر این انقلاب نبود معلوم نبود خون شهدا چه می‌شود.
 
پزشکیان: سپرده‌گذاران دخالتی در تجمعات دی ماه نداشتند/ اگر با عدالت رفتار کنیم تلگرام هیچ غلطی نمی‌تواند بکند/ پورابراهیمی تقوا را مراعات نکرد/ این بداخلاقی‌ها از زمان احمدی‌نژاد شدت پیدا کرد/ وزیر بعدی بهتر از ربیعی نمی‌تواند وزارتخانه را جمع کند
من بار‌ها گفته‌ام درآمد ما بیش از آن حدی است که باید باشد. کدام یک از آقایان این حرف را زده‌اند؟
من بعد از دوران وزارت، سه سال در دوران آقای احمدی‌نژاد بعد از مدت‌ها عمل کردم. دولت در عرض این سه سال به اندازه 30 سال پول به حسابم ریخت.

اما علت این‌که ما نماینده شدیم این بود که نمی‌خواستیم فقط پول در بیاوریم بلکه می‌خواستیم دغدغه و صدای مردم را بگوییم و مشکلات مردم را پیگیری کنیم. کار‌هایی هم که در مجلس شورای اسلامی و کمیسیون بهداشت انجام شد رضایت‌مندانه است. قبل از ما مرده مردم را از بیمارستان‌ها تحویل نمی‌دادند، اما سیاستی در قانون برنامه گنجانده شد که از آن طرف افتادند و الان زیادی پول خرج می‌کنند. البته نه روش قبلی درست بود و نه روش فعلی درست است، بنابراین ما فقرا و محرومین و افراد آسیب پذیر را پوشش دادیم. این تفکر از کمیسیون شکل گرفت و تبدیل به طرح شد. آقای احمدی‌نژاد مصوبه 10 درصد هدفمندی را اجرا نکرد و کاری که ادعایش کمک به محرومین بود، در اجرا به داد مریض‌ها و بیمارستان‌ها نرسید، اما دولت آقای روحانی واقعا کمک کرد و علاوه بر 10 درصد هدفمندی، یک درصد ارزش افزوده را برای روستاییان و اقشار آسیب پذیر هم پیش‌بینی شد. این نگاه دولت نگاه خوبی بود که می‌خواست به مردم کمک کند، ولی در اجرا به گونه‌ای پیش رفت که با چالش‌هایی مواجه هستیم.

من می‌خواهم بگویم ما نماینده شدیم و توانستیم در بخشی که خودمان کارشناس بودیم کاری برای مردم بکنیم که فشار را براقشار آسیب پذیر کم کنیم. الان هم موضوعاتی را پیگیری می‌کنیم و امیدواریم بتوانیم مشکلات دیگری از مردم را حل کنیم.

به نظر شما چرا این فضای تقابلی نسبت به آقازاده‌ها و فرزندان مسئولین به وجود آمده است؟
به نظر من این یک دعوای سیاسی و بی‌تقوایی است. آقای پورابراهیمی در حرف‌هایی که در مجلس زد تقوا را مراعات نکرد. نه دختر من آن پول را می‌گیرد نه به صورت خلاف آنجا کار می‌کند و نه امتیازی که حق‌اش نبوده دریافت کرده است. اگر من می‌خواستم می‌توانستم چنان زندگی برای او درست کنم که خیلی از این آدم‌ها برای فرزندانشان درست کردند. من رییس دانشگاه و وزیر بودم و جراح قلب بودم، اما فرزند من با توجه به نوع زندگی خود اعتراضی ندارد و من به او افتخار می‌کنم که می‌تواند با همین نوع زندگی هم خوشحال باشد. اگر آنچه درباره دختر من گفتند درست بود، او قبل از هر چیز می‌توانست من را وادار کند برایش کار‌های دیگری کنم و شاید فشار آن‌ها من را به جایی می‌کشید که نباید می‌کشید. الان دوستان جراح ما 15 تا 30 میلیون تومان برای عمل قلب پول می‌گیرند.

می‌گویند دختر من 10 میلیون تومان حقوق می‌گیرد که دروغ می‌گویند، می‌گویند لیسانس دارد که دروغ می‌گویند و فوق لیسانس است. آقایی این حرف‌ها را می‌زند بگوید مدرک‌اش مال کدام دانشگاه است چقدر می‌گیرد و دختر من چقدر می‌گیرد. من افتخار می‌کنم چنین فرزندانی دارم. هیچ کس نمی‌تواند بگوید در طول مدتی که رییس دانشگاه و وزیر بودم فرزندم استفاده غیرمنطقی از یک چیزی کرده یا یک امتیازی گرفته است. این ادعا ساده نیست. من به فرزندانم افتخار می‌کنم و از خدا شاکر هستم.

می‌توانند زندگی برادر و خواهر من را هم ببینند که کجا زندگی می‌کنند. کدام یک از آقایان خانواده‌شان مثل خانواده ماست. خیلی وقت‌ها دیگران باور نمی‌کنند که این‌ها فرزندان من یا خواهر و برادر من هستند. یا مثلا کسی که با من در دوران وزارت دوستی کرده از نظر مالی و دنیایی ضرر کرده است، زیرا من مخالف مطب زدن، پول گرفتن، سهم گرفتن و کار کردن در مراکز خصوصی بودم و کسی که با من کار کرده از این‌ها محروم بوده است. من هم می‌توانستم امتیاز بگیرم، وام ارزان قیمت بگیرم، برای خودم دستگاه و ابزار وارد کنم، من که در هر جایی نفوذ داشتم، اما هیچ جا نه سهمی گرفتم و نه امتیازی دارم.

فارغ از اتهاماتی که در جلسه استیضاح وزیر کار به شخص شما مطرح شد مجموع این حواشی به نفع چه کسانی بود؟ و چقدر این اتفاقات به اصل استیضاح مربوط بود؟
وقتی که به من در آنجا حی و حاضر بودم حرف‌های دور از انصاف زده شد پس ممکن است بدتر از این را در مورد وزیر هم گفته باشند. آیا وقتی می‌خواهیم کسی را نقد کنیم باید پا را از انصاف فراتر بگذاریم؟ مثلا یکی از نمایندگان گفت: می‌گویند پسر آقای تقی‌زاده با پسر آقای وزیر در دوبی شرکت دارند، اما آقای تقی‌زاده گفت که اصلا پسر من پسر ایشان را نمی‌شناسد، چرا باید چنین چیز‌هایی را پشت تریبون بگوییم؟ اگر هم خلافی صورت گرفته باید آن را در دادگاه مطرح کنند.

نحوه اداره جلسه استیضاح از سوی هیات رییسه را چطور می‌بینید؟ آیا هیات رییسه می‌توانست جلوی برخی مسائل را بگیرد؟
اصولا آقای دکتر لاریجانی نباید اجازه می‌داد استیضاح‌کنندگان وارد این بحث شوند. حرف‌هایی زدند که تهمت زدند و حرف نبود. وقتی از چیزی اطمینان ندارند چرا آن را پشت تریبون مطرح می‌کنند. آیا این مسلمانی است؟ متاسفانه این بداخلاقی‌ها از زمان آقای احمدی‌نژاد شدت پیدا کرد. او راحت در صحن مجلس شورای اسلامی آمد و چیزی از برادر رییس مجلس را نشان داد. ممکن است فردی از من به عنوان نماینده توقعی غیرقانونی داشته باشد که من می‌توانم آن پیشنهاد را نپذیرم. اما اگر من از او بخواهم سناریو درست کنم کار خوبی است؟ حتی اگر من خلاف کردم نمایندگان متقاضی استیضاح نباید از من صحبت کنند. من این را اعلام کردم هر کسی از من توصیه خلاف قانونی دیده آن را رو کند.

من اگر اینجا را ول کنم و فقط عمل کنم پول خیلی بیشتری در می‌آورم. بررسی کنید کسانی که شرایط من را دارند و بیرون کار می‌کنند چه میزان درآمد دارند.

آیا هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ادعا‌های مطرح شده در جلسه استیضاح را بررسی می‌کند؟
من که نمی‌توانم بر خودم نظارت کنم! در مورد مواردی که غیر از اتهام به خود من است موضوع را بررسی می‌کنیم و این مورد هم می‌تواند بدون حضور من بررسی شود.

من در ذهنم با خود کلنجار می‌روم که آیا باید بگوییم چه کسی چهکار می‌کند این‌که آدم دنبال عیب کسی باشد کار خوبی نیست. آیا افرادی که این حرف‌ها را می‌زنند جرأت دارند بگویند چقدر حقوق می‌گیرند؟ چرا به هم دیگر تهمت می‌زنیم؟

من معتقدم در مورد گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت کار هر کسی را دولت انتخاب کند مجلس به او رای می‌دهد، اما قطعا این فرد هر کسی باشد بهتر از آقای ربیعی نمی‌تواند وزارتخانه را جمع کند. به نظرم نمی‌تواند خیلی از مسائل را اصلاح کند. آقای ربیعی این مهارت را داشت که با کارگران کنار بیاید و کارگران اکثرا پشتیبانش بودند، ولی جامعه‌ای که اینقدر مشکلات وجود دارد و این میزان اعتراض است اگر کارگر از وزیر دفاع کند بسیار مثبت است. آیا کارگران از وزیر بعدی پشتیبانی می‌کنند؟ سخت می‌بینم چنین آدمی بیاید که به زبان کارگر حرف بزند و با او همدردی کند. بالاخره این دغدغه در آقای ربیعی وجود داشت و به نظرم مثبت است، اما باید توجه کنیم اگر فردی که بعد از آقای ربیعی وزیر کار می‌شود از ایشان بهتر نباشد ما به کشور صدمه زده‌ایم. امیدوارم که چنین نباشد.

اصل اعلام وصول استیضاح در روز‌های منتهی به برگزاری جلسه استیضاح و همچنین در همان جلسه حاشیه‌ساز شد و زیر سوال رفت، شما فکر می‌کنید روال قانونی در این زمینه طی شده بود؟ آیا شخص آقای لاریجانی در مطرح شدن استیضاح نقش داشتند؟
من نمی‌توانم ذهن کسی را بخوانم. ما حق نداریم چیزی را که از آن مطمئن نیستیم مطرح کنیم. ما موظف به قضاوت درباره رفتار افراد هستیم و نه اینکه نیت‌خوانی کنیم، این حرف‌هایی که از دل آقای لاریجانی می‌زنند هم بی‌تقوایی است. از نظر قانونی روال استیضاح اشکال نداشت، زیرا مهلت یک ماهه آن گذشته بود، اما این روال باید برای بقیه هم همین‌طور باشد که نیست. توجیه آقای لاریجانی این بود که سعی بر این است استیضاح انجام نشود و اگر استیضاح‌کنندگان اصرار نکنند، ما اصراری به اجرای قانون نداریم، ولی اگر اصرار کنند باید قانون را اجرا کنیم. به هر حال درست کردن چنین جوی منطقی نیست، اما این روال هم جای تامل داشت.

سوال از رییس‌جمهور در حال حاضر در دستور کار مجلس قرار دارد، چقدر فکر می‌کنید این کار به حل مشکل کشور کمک کند و هدف متقاضیان سوال را چه می‌دانید؟
من نمی‌دانم چرا آقای روحانی نمی‌خواهد به این سوال‌ها جواب دهد. من اگر جای آقای رییس‌جمهور بودم خیلی قبل‌تر از این‌ها به مجلس می‌آمدم و صحبت می‌کردم. بحث‌هایی که در سوال مطرح شده تنها مربوط به رییس‌جمهور نیست.

آیا پیش‌بینی می‌کنید که جلسه سوال از رییس‌جمهور هم مثل جلسه استیضاح دچار حاشیه شود؟
من معتقدم ما الان بیش از هر موقع به وحدت و انسجام نیاز داریم. این وجدان جامعه است که باید قضاوت کند چقدر حاشیه‌های جلسه استیضاح آقای ربیعی بر اساس انصاف و عدالت بوده است. هیچ کس از عیب مبرا نیست و معصوم نیست. متاسفانه ما می‌خواهیم به جای تقویت نقاط قوت، عیب‌ها را پیدا کنیم، این خیانت به مملکت است. تمام فکر و ذکر ما باید این باشد که برخی مردم که زندگی متوسط و متوسط به پایین دارند با تحریم‌هایی که آمریکا ایجاد می‌کند به زیر خط فقر می‌روند. در این شرایط ما می‌خواهیم به هم فحش بدهیم، این جفا در حق مردم است. باید بدانیم اگر تقصیری هست مربوط به همه ماست و بپذیریم که هر کدام قصوری داشتیم، دشمن می‌خواهد ما با هم بجنگیم. اگر یک نقطه ضعف پیدا کنیم و مکررا آن را بزرگ کنیم و بعد تمام چیز‌های دیگر را در حاشیه قرار دهیم این خیانت نابخشودنی است.

اگر تقوا را مراعات نکنیم ممکن است نفسانیات بر ما غلبه پیدا کند و چیز‌هایی بگوییم که نباید بگوییم. من هم خیلی چیز‌ها می‌توانم بگویم که واقعیت است، اما آیا صلاح است که این موضوعات مطرح شود و آیا دردی را درمان می‌کند؟

نامه آقای روحانی به رییس مجلس در مورد موضوع سوال از سوی عده‌ای تعبیر به تهدید شد، نظرتان درباره آن نامه چیست؟
اگر آنطور که ما سوال می‌کنیم، ایشان هم همانطور جواب دهد دعوا می‌شود. این سوال که چرا بیکاری وجود دارد آیا رییس‌جمهور باید تنها جواب دهد؟ یا در مورد گرانی ارز مگر فقط رییس‌جمهور باید جواب بدهد. اگر من باشم موضوع را باز می‌کنم و ممکن است خیلی حرف‌ها را بگویم. وقتی رهبری اقتصاد مقاومتی را مطرح می‌کنند معنایش این است که ما با مشکلی مواجه می‌شویم پس باید آماده باشیم. ما از نظر اقتصادی با مشکل مواجه خواهیم شد، چه این رییس‌جمهور باشد و چه روسای جمهور دیگری سر کار بیایند. باید خود را مقاوم کنیم و این مقاومت از تعامل ایجاد می‌شود. ما در این برهه نیازمند این هستیم که پشتوانه هم باشیم نه اینکه بگردیم و عیب‌های هم را پیدا کنیم، این به ضرر جامعه و به نفع دشمن است.

موضوع رفع حصر و رفع ممنوع‌التصویری رییس دولت اصلاحات چقدر در این شرایط می‌تواند به انسجام ملی کمک کند؟
من معتقدم اگر می‌خواهیم انسجام کشور حفظ شود باید عقده‌ها و گره‌های موجود را برطرف کنیم و نسبت به رفع حصر و رفع ممنوع‌التصویری آقای خاتمی هم اقدام کنیم. باید با تمام توان به صحنه بیاییم که انسجام داخلی را تقویت کنیم و مملکت را در مقابل تحریم‌ها و توطئه‌های دشمن واکسینه کنیم. نمی‌شود با دعوا کردن مقابل دشمن بایستیم، ما الان چنین انسجامی نداریم. هر کدام از این‌ها برای خود پشتوانه‌هایی دارند که می‌توانند دست به دست هم بدهند، پشت رهبری بایستند و کشور را به جلو ببرند. چیزی که باید بپذیریم این است که عقده‌ها و گره‌ها باید گشوده شود.

برخی می‌گویند در شرایطی که مردم با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه هستند رفع حصر چه گره‌ای از مشکلات مردم را باز می‌کند؟
این کار موجب تقویت انسجام و سرمایه اجتماعی می‌شود. ما اوایل انقلاب خیلی تنگنا داشتیم. از نظر مسکن، پوشش، نقلیه و جاده خیلی چیز‌ها نداشتیم، ولی هر چه داشتیم برای حفظ انقلاب در طبق اخلاص گذاشتیم. الان نه تنها حاضر نیستیم از داشته‌هایمان بگذریم بلکه توقع ایجاد کرده‌ایم که نداشته‌ها را هم داشته باشیم. انسجام داخلی، تحمل‌پذیری مردم را در مقابل مشکلات افزایش می‌دهد. ما می‌توانیم به خاطر اعتقادمان خیلی چیز‌ها را نبینیم و نخواهیم، اما وقتی دعوا وجود دارد می‌گوییم آن را می‌خواهیم. مثلا اگر من ماشین خارجی سوار نشوم اتفاقی نمی‌افتد یا اگر یخچال خارجی نداشته باشم، یا کفش خارجی نداشته باشم مشکل پیدا می‌کنم؟ اما وقتی انسجام نیست و در دل انسان عقده وجود دارد همه این‌ها را می‌خواهد.

من با مسئولین مختلف درباره رفع حصر صحبت کنم، اما معتقدم داد و بیداد راه انداختن در رسانه‌ها مشکلی را حل نمی‌کند و حتی نقض غرض است و باعث می‌شود برای حل یک مشکل، مشکل دیگری به وجود بیاید، ما باید راهی را برویم که انسجام و وحدت به وجود بیاید نه اینکه دعوا را تشدید کنیم. به نظر من بدون هماهنگ کردن تمام سلایق و عقیده‌ها، ایستادن در مقابل تحریم‌ها کار بسیار دشواری خواهد بود. هر قدر بتوانیم نیرو و پتانسیل‌های اجتماعی با سلایق مختلف را هماهنگ کنیم ضربه‌پذیری ما کاهش پیدا خواهد کرد و هر قدر حلقه را تنگ کنیم حتی اگر آن عده با تمام وجود هم بایستند موفق نخواهند بود.

رهبری اخیرا شرط مذاکره با آمریکا را اقتدار عنوان کردند، به نظر شما این اقتدار به چه شکل حاصل می‌شود؟
آنچه من می‌دانم این است که اقتدار ما در انسجام و سرمایه اجتماعی ما و همچنین اجرای عدالت در جامعه است. عدالت چپ و راست، جنسیت، اعتقاد و سلیقه نمی‌شناسد. کسی که می‌خواهد عادلانه رفتار کند باید حتی با دشمنش هم بر اساس عدالت رفتار کند. اگر توانستیم عدالت را در عمل پیاده کنیم قدرتی پیدا خواهیم کرد که هیچ قدرت خارجی نمی‌تواند به آن خدشه وارد کند. اگر آمریکا مساله‌سازی می‌کند به این خاطر است که عده‌ای در داخل تحریک می‌کنند، وقتی مردم ببینند که با آن‌ها با انصاف برخورد می‌شود یا با همه سلایق، قومیت‌ها، نژاد‌ها و جنسیت‌ها با انصاف برخورد می‌شود این انسجام ایجاد خواهد شد و آنچه می‌تواند قدرت ما را شکل دهد انسجام و وحدت است.

در ماه‌های گذشته عنوان شد که 11 میلیارد دلار ارز دولتی تخصیص داده شده و تنها در مورد دو میلیارد دلار آن شفاف‌سازی شده و اسامی دریافت کنندگان ارز دولتی منتشر شد، چرا این شفاف‌سازی به صورت کامل انجام نشد؟
کافی است یکسری اطلاعات را منتشر کنید که پول به چه کسی داده شده است، در این صورت آمریکا و یکسری کشور‌هایی که می‌خواهند ما را تحریم کنند دیگر نیاز ندارند به دنبال جاسوس بگردند بلکه به راحتی آن فرد را تحریم می‌کنند. در نتیجه اینکه ما اطلاعامات‌مان را در رسانه‌ها منتشر کنیم باعث می‌شود کار جاسوس‌های آن‌ها راحت شود. شفافیت صرفا در اعلام رسانه‌ای نیست، سیستم باید به گونه‌ای باشد که میزان دریافت، نحوه واردات کالا و نحوه عرضه آن در بازار مشخص باشد. این فرآیند مورد نیازی است که در حال حاضر قابل رصد کردن و در نتیجه قابل نظارت و کنترل نیست.
 
در واقع مدیریت فرآیند باید به گونه‌ای باشد که جلوی احتکار یا هر اقدام و اشتباه دیگر در این مسیر گرفته شود. اینکه ما یک سایت را باز می‌کنیم و می‌گوییم هر کس می‌خواهد مواد اولیه وارد کند می‌تواند این کار را انجام دهد باید توجه داشته باشیم اگر ما مثلا 10 تن مواد اولیه می‌خواهیم نباید اجازه دهیم برای 100 تن مواد اولیه ثبت‌نام شود، اما الان وضعیت به گونه‌ای است که ممکن است ارز را بگیرند و بعد مشخص نشود این ارز چه شده است.

سیستم برگزاری انتخابات در کشور چه تغییراتی نیاز دارد و به طور ویژه آیا نحوه برگزاری انتخابات مجلس نیازمند تغییر است؟
ما باید ساختار حزبی شکل بدهیم و اگر انتخابات مجلس را حزبی نمی‌کنیم باید آن را استانی کنیم، این باعث می‌شود توقعات مردم از نمایندگان دقیق‌تر شود. در واقع اگر ساختار مناسب وجود داشته باشد توقع مردم از نمایندگان قابل کنترل خواهد بود و در نتیجه می‌توانیم تصمیم کارآمدتری بگیریم. البته مهم‌تر این است که ساختار اجتماعی و احزاب شکل بگیرد. اگر اینگونه باشد مانیفست و دستورالعمل احزاب و همچنین برنامه‌های آن برای بخش‌های مختلف کشور روشن خواهد بود. در این صورت افرادی که از احزاب وارد مجالس خواهند شد دقیقا دنبال آن چیزی هستند که حزب‌شان به عنوان برنامه ارائه داده است.

اینکه ما انتخابات مجلس را استانی کنیم یک قدم رو به جلوست و در حالت بهتر حزبی شدن انتخابات است. اگر این‌چنین نباشد باید تاوانش را بدهیم، همچنان که در شرایط حاضر می‌دهیم. اگر برای ساخت مملکت سیاستمداران در کنار هم بنشینند و الگوهایشان را ارائه کنند نوعی تعامل به وجود می‌آید و هر کس سهم خود را در پیشرفت کشور ایفا خواهد کرد.

شما نماینده قوه مقننه در بحث موسسات مالی بودید، تعیین تکلیف سپرده‌گذاران این موسسات به صورت صددرصدی چه زمانی انجام خواهد شد؟ موضوعی که اخیرا پس از برخی نوسانات اقتصادی مطرح شد، این بود که نحوه پرداخت مطالبات به سپرده‌گذاران این موسسات موجب افزایش نقدینگی در جامعه و نوسانات اقتصادی شده، ارزیابی شما از این موضوع چیست؟
‌می‌دانید این موسسات هر سال چقدر نقدینگی را در جامعه افزایش می‌دادند، آن‌ها در شرایطی که عادی عمل می‌کردند به پول من 25 تا 30 درصد سود می‌دادند. حساب کنید این‌ها در عرض یک سال چقدر به نقدینگی اضافه می‌کردند در حالیکه تولیدی هم اتفاق نیفتاده بود. اینکه نقدینگی افزایش پیدا کرده به دلیل این است که سیستم مالی کنترل نداشته و این اتفاقات افتاده است. الان اگر ما هیچ کاری هم نکرده باشیم همین که این موسسات را جمع کردیم باعث می‌شود نتوانند نقدینگی را اضافه کنند و از رشد نقدینگی غیرمهار شده جلوگیری می‌شود. در واقع پیش از این رقابت برای افزایش نقدینگی در بازار بود و هر سال هم افزایش پیدا می‌کرد. دارایی این موسسات وجود دارد و در حد دارایی آن‌ها برایشان خط اعتباری باز شده است، اینطور نیست که پول جدید بدون پشتوانه مالی تزریق شده باشد.

در حال حاضر سپرده‌گذاران از یک میلیارد به بالا پول‌شان را نگرفتند. این موسسات برج، ساختمان و زمین دارند که ما هنوز آن‌ها را نفروختیم. این پول از جیب مردم پرداخت نشده است و وقتی این اموال فروخته شود شاید بتوانیم سپرده‌های بالای یک میلیارد تومان را هم تسویه کنیم. قاعدتا تا شهریور ماه باید سپرده‌های تا یک میلیارد تومان پرداخت شود که این مساوی بیش از 99 درصد تمام سپرده‌گذاران است. اگر ما عجله می‌کردیم و اموال را زودتر می‌فروختیم سپرده‌گذاران ضرر می‌کردند، ضمن اینکه ممکن است اموال دیگری هم شناسایی شود.
 
این افراد زرنگ‌تر از این هستند که همه اموال‌شان را به نام خودشان کنند. اگر این اموال شناسایی و فروخته شود شاید بتوان همه پول‌ها را تسویه کرد. یک عده از سپرده‌گذاران هم معتقد هستند اموال این‌ها بیش از این حرف‌هاست. اگر این‌چنین باشد سود‌هایی که باید به سپرده‌گذاران تعلق بگیرد هم به آن‌ها داده می‌شود، اما قدم اول این است که خط اعتباری بانک را برگردانند البته بیشترین سپرده‌گذاران زیر 200 میلیون تومان بودند و الان دیگر فشار سابق در جامعه وجود ندارد.

گفته می‌شود اعتراضات دی ماه بخش عمده‌ای مربوط به همین موسسات بوده و مرکز پژوهش‌ها هم می‌گوید بر اساس گزارش این مرکز 76 درصد فراخوان‌های دی ماه مربوط به این موسسات بوده است.
بر اساس آمار وزارت اطلاعات در هیچ کدام از شهر‌ها سپرده‌گذاران دخالتی در تجمعات دی ماه نداشتند. اطلاعات مرکز پژوهش‌ها هم با وزارت اطلاعات همخوانی ندارد، چون وزارت اطلاعات تجمع‌کنندگان را برده و از آن‌ها سوال کرده است، طبیعتا وزارت اطلاعات این وضعیت را رصد کرده است.

نظر شما درباره فیلترینگ تلگرام چیست؟ در حال حاضر رسانه‌های رسمی به دستور قضایی از تلگرام خارج شده‌اند و گروه‌های مخالف نظام همچنان در این فضا هستند و مردم هم از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند. آیا شما موافق این فیلترینگ هستید؟
من معتقد به واکسیناسیون و پیشگیری هستم. اگر بتوانیم راه‌حل‌هایی برای انسجام و وحدت پیدا کنیم و برخوردمان را بر اساس عدالت تنظیم کنیم تلگرام هیچ غلطی نمی‌تواند بکند. ما باید کاری کنیم که انسجام و وحدت افزایش پیدا کند و این کار با دستور، امر و نهی محقق نمی‌شود.

فرشاد مومنی: قاچاق و فساد اخلاقی کمر سیاست در کشور را شکسته است|

استاد دانشگاه علامه گفت: آنچه رانت در کشور را گسترش داده از مافیای رسانه‌ای هم برخوردار است. ناراحت‌کننده‌ترین واکنش از سوی سازمان برنامه و بودجه صورت گرفت که امیدوارم ناشی از کم تجربگی و خامی باشد.

به گزارش ایلنا، فرشاد مومنی استاد دانشگاه علامه و رئیس موسسه دین و اقتصاد در نشست هم‌اندیشی اقتصادی امروز پنجشنبه 25 مرداد در جمع اساتید دانشگاهی اظهار کرد: طیفی از اقتصاددانان که عموماً جزو استثنائات دانشگاه‌های کشور هستند طی سه دهه گذشته از موضع انجام وظیفه شخصی و ادای دین به مردم و کشور وظیفه عمومی نظارت تخصصی بر فرآیند‌های تصمیم‌گیری در حوزه تخصصی خود را انجام می‌دادند گرچه مزاحمت‌هایی پدید می‌آمد، اما هنگامی که صدای مفرد شنیده نمی‌شد و یا چنین احساسی پدید می‌آمد که بنابر شنیده نشدن است به تدریج این احساس در بین اقتصاددانان پدید آمد که باید تلاش‌های دسته‌جمعی صورت گیرد.

وی افزود: شاید نقطه شروع چنین تلاش‌هایی به دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی بر می‌گشت که برای اولین بار یک نامه با 100 امضا در اعتراض به سیاست‌های شبهه‌ناک در حیطه مسائل نفتی مطرح شد که در دوره احمدی‌نژاد استمرار پیدا کرد و، چون شدت ولنگاری‌ها به طرز غیرمتعارفی افزایش پیدا کرد، نامه‌های جمعی اقتصاددانان زایش چشمگیری پیدا کرد. در دوره آقای روحانی در بین دوستان این تصور وجود داشت که ما که تجربه دولت قبل از روحانی را دیدیم می‌توانیم یک فرصت دهیم با این توجیه که شدت خرابی‌ها و به هم ریختگی‌هایی به یادگار گذاشته دولت احمدی‌نژاد به اندازه‌ای بود که حکایت از این داشت تا دو دهه بعد از مسئولیت او این کشور باید تاوان خطا‌ها را بپردازد.

مومنی در ادامه تصریح کرد: با این توجیه تا پایان دوره اول مسئولیت آقای روحانی، اقتصاددانان همان مواضع منفرد را دنبال کردند که تلاش‌های بایسته‌ای هم صورت گرفت.

استاد دانشگاه علامه خاطرنشان‌کرد: فرق آقای روحانی با احمدی‌نژاد در این بود که احمدی‌نژاد در مقابل انتقاد‌ها برآشفته می‌شد در دوره آقای روحانی ایشان مرتب مطالبه ارزیابی انتقادی می‌کرد، اما از نظر ارزیابی این دو دوره با هم متشابه بود تنها تفاوت در این است که هنوز تهدیدات امنیتی نسبت به منتقدان انجام نشده است که در این خصوص سپاسگزاریم. اما در عمل هیچ تفاوتی مشاهده نمی‌شود به همین خاطر اقتصاددانان تلاش کردند در واکنش به این شرایط که بسیار خطیر است یک نامه دسته جمعی خطاب به آقای روحانی بنویسند.

وی افزود: اینکه چقدر موفق بوده‌ایم جامعه باید داوری کند، اما آنچه بین ما گذشته این بوده که مسئله ما ادای دین به مردم و حقوقی که مردم نسبت به دانایان دارند و ادای دین به بقا و بالندگی کشور بوده است و تلاش کردیم وارد زد و خورد‌های جناحی نشویم.

مومنی افزود: از نظر من زمانی که به جهت‌گیری‌های اقتصادی کشور نقدی وارد است، این نقد به ساختار قدرت است در برخی مسائل بنیادین و اتکا به مبانی نظری می‌توان نشان داد که مسئولیت برخی ارکان دیگر قدرت از قوه مجریه بیشتر است بنابراین تمام تلاش ما این بود که از کادر ملاحظات کارشناسی و اخلاقی خارج نشده و امیدواریم توفیقی هم داشته باشیم.

این استاد دانشگاه علامه در ادامه تصریح کرد: دو پدیده کمر سیاست و اخلاق را در جامعه شکسته؛ یکی قاچاق و دیگری فساد اخلاقی است. اما تنها طرف حساب قوه مجریه نیست اگرچه به اعتبار ویژگی‌های خاص مربوط به قوه مجریه یک رکن تعیین شده و مهم است. کارنامه‌ای که سه دهه گذشته رقم خورد از یک سلسله روند بحران‌ساز پرده برمی‌دارد که برآیند طرز اندیشه و طرز ساختار قدرت است و معطوف به قوه مجریه نیست.

مومنی عنوان کرد: واقعیت این است که از همان سال اول مسئولیت آقای روحانی، نگرانی‌های بسیار جدی برای ما در اداره کشور پدید آمد در سال 94 کتابی را منتشر کردم تحت عنوان اقتصاد سیاسی توسعه در ایران امروز که در فصل پایانی آن با اتکا به بسته سیاستی دولت روحانی مطرح کردم که با این بسته متوجه می‌شویم که دولت جدید نسبت به دولت قبلی درباره اصل مناسبات تفاوتی با هم ندارند. متاسفانه در آن دوره توجه جدی به آن نشد و جهت‌گیری‌های رانتی و فسادآور استمرار پیدا کرد. با توجه به تجربه‌ای که نشان می‌دهد دولت‌ها در دو دوره دوم بر دنده خلاص می‌گذارند سال 96 کتابی منتشر کردم با عنوان عدالت اجتماعی آزادی و توسعه در ایران امروز که در آنجا راجع به این مسئله که در شرایط خطیر قرار داریم و اگر دولت خود را بی توجه به جامعه کند کشور دچار هزینه‌های غیر قابل جبران خواهد شد، صحبت کردم.

وی افزود: نگرانی‌های بسیار شدیدی که برای ما پیش آمده بود کشور را در آستانه انواع و اقسام بحران‌ها قرار داده بود. هر روز نگرانی‌های من بیشتر می‌شد و به نظرمان رسید که اکنون زمانی است که کل ساختار ملت باید بایستد و به آنچه در سه دهه اخیر پدید آمده نگاه کند.

مومنی گفت:: یکی از نکاتی که متوجه شدیم این بود که در این سه دهه در مورد هر سیاستی که ساختار قدرت انرژی و وعده بیشتری داد شدت بحران‌سازی‌ها بیشتر بود و این بدان معناست که یک بحران اندیشه بنیادی گریبان گیر منابع ملی شده است. از سال 84 تا امروز دائما هشدار می‌دهیم که سطوح متفاوتی از کار افتادگی‌ها در کشور ظاهر شده است به طوری که شاخص‌ها هم کارکرد خود را از دست داده و از آن طرف دائماً نوعی احساس بی‌پناهی و رها شدگی از سوی عامه مردم و تولیدکنندگان در حال شروع است.

رئیس موسسه دین و اقتصاد تصریح کرد: کنار این مسائل مشاهده کردیم که با یک روند‌های خطرناک حاکمیت‌زدایی از ساختار قدرت روبرو هستیم که به ویژه در بازار پول و سرمایه می‌توان به وضوح دید و با یک روند بسیار نگران‌کننده مسئولیت پذیری ساختار قدرت مواجه هستیم. مثل آموزش سلامت مردم و زیرساخت‌های فیزیکی که شدت آن بیشتر است. ما فکر کردیم به اعتبار اینکه کشور در معرض دگردیسی‌های بسیار خطرناک قرار گرفته زمان آن است که هشدار دهیم. کشور در حال رفتن به سوی یک گذار خطرناک از یک دولت خام فروش به یک دولت آینده فروش در حرکت است.

وی افزود: دولت دائما به صورت فزاینده در این ده سال بیشتر از دو دهه قبل از خود برای امور جاری نیازمند وام‌گیری داخلی و خارجی شده است. از آن تکان‌دهنده‌تر این مسئله است در نیمه اول سال 90 برای اولین بار سهم رانت ناشی از سیاست‌های نادرست از سهم رانت ایجاد شده از محل نفت بیشتر شده است که اگر در زمان خود برخورد مناسب با این پدیده نکنیم هزینه‌های غیرقابل برگشتی گریبانگیر کشور و نظام ملی خواهد شد.

مومنی تاکید کرد: ما فکر کردیم که باید این تذکر را مطرح کنیم تا کشور دوباره به این وضع نیفتد. مسئله نظام جمهوری اسلامی برای ما مهم‌تر بود که این نامه را نوشتیم. هیچ عنصری از نظر قدرت توضیح‌دهندگی نابسامانی‌های ایرانی به اندازه سلطه ربا بر مناسبات اجتماعی ما در حال حاضر تعیین‌کننده نیست برای ما بسیار غم‌انگیز است که در خصوص یکسری موارد مذهبی غیرمتعارف، غیرت ملت به جوش می‌آید و باعث هتاکی‌هایی می‌شود. چطور در خصوص زایش غیرمتعارف و فاجعه‌آفرین پول تا این درجه بی‌تفاوتی مشاهده می‌کنیم؟

وی افزود: ما در این نامه به صورت اجمالی نشان داده‌ایم که کانون اصلی این به هم ریختگی‌ها با منشأ ربوی به بانک‌های به اصطلاح خصوصی باز می‌گردد. ماجرای اصلی در اینجا این است که اجازه کار به بانک‌های به اصطلاح خصوصی در ایران نقطه عطفی است که در باطن به یک رانت برای افراد دخیل در قدرت می‌رسد.

رئیس موسسه دین و اقتصاد گفت: این بانک‌ها بر خلق پول از هیچ استوار هستند که تبدیل ربا به موتور خلق ارزش افزوده در اقتصاد داشتند افرادی به اسم بازارگرایی با به ابتذال کشاندن اقتصاد عمل کردند که هر بحرانی را که در کشور می‌گیریم به سلطه بانک‌های به اصطلاح خصوصی پر پول کشور می‌رسیم.

وی عنوان کرد: رکن دیگر فعالیت‌های رانتی به نام تولید بوده که گلوی اقتصادی کشور را فشار می‌دهند که بی‌ارتباط به همان بانک‌ها نیستند و ما شاهد حاکمیت زدایی در بازار سرمایه هم هستیم. در ده سال گذشته به بدترین نقاط عطف اقتصاد ایران نگاه می‌کنیم در شرایط بحرانی بازار مافیای بازار یک تحرکات خاص انجام می‌دهد و پس از رد و بدل شدن امتیاز‌ها اوضاع به روند قبل خود باز می‌گردد. من بسیار متاسفم برای سیستمی که به رئیس‌جمهور پشتیبانی اقتصادی و کارشناسی می‌دهد که در دوره ریاست جمهوری احمدی‌نژاد هم وجود داشت و با وجود مشکلات بازار ایشان با خیال راحت نسبت به بازار صحبت می‌کرد که نشان از بی‌اطلاعی ایشان از بازار دارد و باید با نهایت خضوع بگوییم از دل این کوزه انتظار بیشتری نسبت به چیزی که برون می‌تراود نداریم.

مومنی افزود:کانال اصلی ماجرا حرکت به سمت بهبود اصلاح رابطه دولت و ملت است. مسئله شفافیت، عدالت و مشارکت مردم در سرنوشت خود عناصر گواهی بر رفع مشکلات کشور است. عناصر قدرت باید به کارنامه سه دهه گذشته نگاه کنند تا بتوانند مشکلات را کارشناسانه رفع کنند. اگر می‌فهمیم که اشتغال یک متغیر سیستمی است پس معلوم می‌شود که در طرح توزیع منافع اشکالات اساسی وجود دارد در این سه دهه که ما بحران اشتغال را پیش رو داشتیم اشتغال در فعالیت‌های واسطه‌گری 5 برابر افزایش را نشان می‌دهد که نماد مجسمی است که نظام تصمیم‌گیری به مردم پشت کرده و به رباجویان روی کرده است. این زمینه سهل انگاری‌هایی که علیه تولید صورت گرفته برخورد‌های غیر متعارفی است که در تجارت خارجی ما انجام شده است که به زودی داده‌هایی را با مردم و مسئولین در میان خواهیم گذاشت.

وی افزود: پیشنهاد مشخص ما در این نامه برنامه بازآرایی رابطه دولت و ملت بوده است و هر سهل‌انگاری و تاخیر در این ماجرا می‌تواند برای کشور هزینه‌های بالایی به وجود بیاورد. مولفه دیگر این است که تعداد بحران‌ها افزایش پیدا کرده در چنین شرایطی رویکرد جزیره‌ای و جزئی نگر محکوم به شکست است و کشور به یک برنامه اندیشیده و استفاده از حداکثر ظرفیت‌های دانایی نیاز دارد. محور سوم این است که آن سازه ذهنی که به نام بازارگرایی، اما به شیوه مبتذل انجام شده که مسئولیت‌های پیامد‌ها را بر عهده نمی‌گیرد کوته نگر است باید دست بردارد و به یک سطح دیگری از اندیشه برگردد.

مومنی در رابطه با واکنش‌های افراد به نامه خطاب به روحانی تسریح کرد: واکنش‌هایی که نسبت به این نامه پدیدار شده در طیف اقتصاددانان که با بازارگرایی مبتذل کار می‌کنند این گونه بوده است که برای فهم صلاحیت این افراد و شناخت این‌ها کفایت می‌کند. این افراد در خصوص بحران ناهماهنگی در نظام تصمیم‌گیری به مناسبات کمونیستی و گرایش پوپولیستی رسیدند و ما را متهم به آن کردند، اما ما به این افراد تنها می‌گوییم از دل اندیشه‌هایی که تربیت می‌کنید توسعه‌ای پدیدار نخواهد شد و تاکنون حتی یک تجربه توسعه در این زمینه در دنیا وجود نداشته است. زمانی که اقتصاد در یک دوره‌ای طولانی خوب عمل نمی‌کند از طریق دستکاری مولفه‌ها نمی‌توان آن را اصلاح کرد نسبت به این توصیه واکنش نشان داده و آن را غیراقتصادی و غیرکارشناسی دانستند.

وی افزود: آنچه رانت در کشور را گسترش داده از مافیای رسانه‌ای هم برخوردار است. ناراحت‌کننده‌ترین واکنش از سوی سازمان برنامه و بودجه صورت گرفت که امیدوارم ناشی از کم تجربگی و خامی باشد.

مومنی گفت: آن‌ها با ما تماس گرفتند که چنین جلسه‌ای گذاشته شود و ما گفتیم امکان دسترسی به همه افراد به خاطر تعطیلی دانشگاه‌ها وجود ندارد و مخاطب این نامه آقای رئیس‌جمهور است و ما نمی‌توانیم با تک‌تک دستگاه‌های دخیل در این بحث جلسه بگذاریم به اعتبار اینکه مخاطب نامه رئی جمهور است گفتیم برای کار نمایشی هم که شده زیبنده است که دعوت‌کننده رئیس‌جمهور باشد و کل تیم اقتصادی هم حضور داشته باشند، اما بدون هماهنگی با ما بر حرف قبلی خود اصرار ورزیدند و مسئله را هم عمومی کردند. ما فقط می‌گوییم لطف کنید پای دانشگاهی‌ها را به این سیستم غیرمتعارف باز نکنید ما هنوز هم مایل هستیم در جلسه‌ای که به دعوت رئیس‌جمهور باشد حضور داشته و توضیحات لازم را هم بدهیم.

قاضی‌پور: خبر گاوداری پسرم دروغ است/ باور کنید، چوپان است|


نماینده ارومیه در مجلس با بیان اینکه محمدصادق چوپان است و 150 بره گوسفند دارد، گفت: وی اکثر کار گوسفند‌ها را خودش انجام می‌دهد. صبح به صحرا می‌رود و غروب هم برمی گردد.
قاضی‌پور: خبر گاوداری پسرم دروغ است/ باور کنید، چوپان است|

نماینده مردم ارومیه در مجلس گفت: من خودم چوپانی کردم به این کار خودم افتخار می‌کنم و پسرم چوپانی کند، افتخار می‌کنم.

قاضی‌پور: خبر گاوداری پسرم دروغ است/ باور کنید، پسرم چوپان است

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ پس از راه اندازی کمپین فرزندت کجاست؟ نادر قاضی پور نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی به این سوال جواب داد و اعلام کرد که 2 پسر دارد که یکی از پسرهایش چوپان است.

بعد از این مصاحبه وی، عکسی از پسرش در فضای مجازی منتشر شد که در یک گاوداری حضور دارد.

قاضی پور در گفتگویی گفت: خبر گاوداری پسرم صحت ندارد و دروغ است.

وی تصریح کرد: عکس منتشر شده، پسرم است، اما گاوداری مال پسرم نیست بلکه مال یکی از دوستانش در روستای جبل کندی در جاده سلماس است.

این نماینده مجلس در ادامه با بیان اینکه چهار فرزند دارد، افزود: 2 دختر دارم که هر کدام 2 فرزند هم دارند. هر 2 فوق لیسانس، اما شغل دولتی ندارند و خانه دار هستند.

قاضی پور با تاکید بر اینکه 2 فرزند پسر دارد، تصریح کرد: پسر بزرگم محمدصادق قاضی پور دانشجوی رشته دامپزشکی دانشگاه آزاد است. امیر محمد قاضی پور پسر کوچکترم، دانشجوی رشته پزشکی است که در دانشگاه علوم پزشکی مشغول تحصیل است.

وی اضافه کرد: هر دو پسرم متاهل و در ارومیه مشغول تحصیل هستند.

نماینده ارومیه در مجلس با بیان اینکه محمدصادق چوپان است و 150 بره گوسفند دارد، گفت: وی اکثر کار گوسفند‌ها را خودش انجام می‌دهد. صبح به صحرا می‌رود و غروب هم برمی گردد.

قاضی پور افزود: گوسفندان پسرم در روستای تکالو در جاده تبریز هستند.

وی با بیان اینکه پسرش اکثر کار گوسفند‌ها را خودش انجام می‌دهد، تصریح کرد: پسرم یونجه درو و بسته بندی می‌کند.

این نماینده مجلس افزود: من خودم چوپانی کردم به این کار خودم افتخار می‌کنم و پسرهم چوپانی کند، افتخار می‌کنم.

قاضی پور با اشاره به هدف افراد از انتشار اخبار دروغ اضافه کرد: متاسفانه برخی افراد از دیگران پول می‌گیرند تا مرا تخریب کنند.

>