گروه خبری سیاسی

وای بر ما اگر حرف‌های جلسه استیضاح راست باشد|


یکی از نمایندگان از پیشنهاد 500 میلیونی برای مطرح نشدن مشکلات بهزیستی حرف زد و دیگری از به توپ بستن مجلس توسط خود نمایندگان.

حرف‌های جلسه استیضاح را هم مردم شنیدند هم کسانی که مسؤول رسیدگی به رفتار نمایندگان و اعضای دولت هستند. سخنرانی‌های دیروز نشان داد در رابطه مجلس و دولت اتفاقات عجیبی در حال افتادن است.

مصطفی داننده در عصر ایران نوشت: دیروز در جریان جلسه استیضاح ربیعی شاهد بگم‌بگم‌های مختلف از سوی نمایندگان و البته وزیر حالا سابق کار بودیم. دیروز حرف‌هایی زده شد که نمی‌شود از آن به سادگی گذشت.

یکی از نمایندگان از پیشنهاد 500 میلیونی برای مطرح نشدن مشکلات بهزیستی حرف زد و دیگری از به توپ بستن مجلس توسط خود نمایندگان.

یکی دیگر از نمایندگان پشت تریبون قرار گرفت و گفت پسر آقای وزیر با پسر معاونش در دبی شرکت زده‌اند. در مجلس گفته شد دختر یکی از نمایندگان مشهور مجلس، مسئول فاینانس پتروشیمی با مدرک لیسانس است.

آن نماینده مشهور هم فریاد زد که دختر من فوق لیسانس شیمی از دانشگاه شریف دارد که قبل از آنکه آقایان سر کار آیند در پتروشیمی کار می‌کرد. این آقایان بگویند بچه‌های آنها و دار و دسته‌شان در این سیستم بیشتر درگیر هستند یا بچه‌های من؟ این حرف‌ها را که می‌زنند چه معنایی دارد.

وزیر هم وقتی پشت تریبون قرار گرفت از فشار نمایندگان گفت:« رئیس بهزیستی سبزوار یک زن برجسته است اما به من فشار می آورند که یا این فرد را بردار یا اینکه تو را استیضاح می کنیم. در اتاق من می گویند سالی 400، 500 میلیون تومان به حساب فرد موردنظر آن‌ها واریز شود.»

این حرف‌ها را هم مردم شنیدند هم کسانی که مسؤول رسیدگی به رفتار نمایندگان و اعضای دولت هستند. سخنرانی‌های دیروز نشان داد در رابطه مجلس و دولت اتفاقات عجیبی در حال افتادن است.

تمام این حرف‌ها نشان داد در رفتار برخی از آقایان فساد و زد و بند وجود دارد.

حالا نهادهایی که وظیفه رسیدگی به این رفتار را دارند باید وارد عمل شوند تا مشخص شود چقدر از حرف‌های روز استیضاح راست بوده است.

مردم این حرف‌ها را می‌شنوند و می‌گویند فساد کشور را گرفته است. دیروز خود نمایندگان با حرف‌های خود بر این موضوع صحه گذاشتند.

به خدا بازداشت یک وزیر، یک نماینده مجلس و هر مقام دیگری به جرم فساد اشکالی ندارد. اتفاقا این رفتار با استقبال گسترده مردم روبرو و زمینه ساز اعتماد بیشتر به نظام خواهد شد.

هرچه زودتر باید مشخص شود که حرف‌های زده شده در مجلس اتهام بوده است یا جرم. اگر جرمی اتفاق افتاده است باید سریع و صریح با آن برخورد شود.

ممکن است خیلی از این حرف‌های زده شده درست نباشند و برای رسیدن به مقاصد سیاسی مطرح شده باشد. روشن شدن ابعاد این ماجرا می‌تواند برای بسیاری هم حکم رفع ابهام و اتهام را داشته باشد.

استیضاح دیروز علی ربیعی از جهاتی یادآور محاکمه عبدالله نوری در سال 78 بود. آنجا که وزیر کشور دولت اصلاحات که چند حکم از امام داشت خطاب به رییس دادگاه گفت: اگر آنچه می‌گویید راست باشد وای بر ما اگر راست نباشد باز وای بر ما. چون اگر راست باشد مردم می‌گویند روحانی مورد تایید امام، هاشمی و خاتمی اینگونه است، دیگران چگونه هستند؟ و اگر راست نباشد باز مردم می‌گویند اگر با روحانی تایید امام، اینگونه رفتار شود با دیگران چگونه رفتار می‌شود، در هر صورت وای بر ما.

حالا حکایت استیضاح علی ربیعی است. چون اگر اتهامات نمایندگان به او راست باشد وای بر ما و اگر راست نباشد باز وای بر ما. در حالت اول دولت باید تکلیف شرکت‌های شستا را روشن کند و وزارت کار را به همان وزارت روابط کار برگرداند، نه یک تشکیلات اقتصادی عظیم که پتروشیمی، کشتی، بیمه، کفش ملی و ... در اختیار دارد. اگر راست نباشد شورای نگهبان کمتر سختگیری کند و بگذارد نمایندگان کلان نگر تر و احزاب رقابت کنند نه افرادی که تنها به فکر روابط و منافع هستند.

منبع: فرارو

پنجره‌های خانه میرحسین موسوی باز شد|

نرگس موسوی، دختر میرحسین موسوی گفت: گشایشی که در آستانه عید قربان در حصر اختر اتفاق افتاده است، باز شدن تعدادی از پنجره‌های جوش داده‌شده بوده است.

نرگس موسوی در بخشی از این خبر که آن را در توییتر خود منتشر کرده، نوشته است که، ماموران امنیتی روز گذشته اقدام به باز کردن پنجره‌های خانه اختر کردند که هشت سال پیش آن را جوش داده و قفل کرده بودند.

منبع: فرارو

ابلاغ بخشنامه نحوه رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران اقتصادی|


رئیس قوه قضاییه، بخشنامه "نحوه رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران در نظام اقتصادی کشور" را به روسای کل دادگستری استانها و دادستان های سراسر کشور ابلاغ کرد.
ابلاغ بخشنامه نحوه رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران اقتصادی|

ابلاغ بخشنامه نحوه رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران اقتصادی

رئیس قوه قضاییه، بخشنامه "نحوه رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران در نظام اقتصادی کشور" را به روسای کل دادگستری استانها و دادستان های سراسر کشور ابلاغ کرد.

به گزارش ایسنا، متن این بخشنامه به شرح ذیل است:

بخشنامه روسای کل دادگستری استانها و دادستان های سراسر کشور

نظر به موافقت مقام معظم رهبری مدظله العالی در نحوه رسیدگی به پروند های اخلالگران در نظام اقتصادی کشور موارد زیر جهت اقدام فوری ابلاغ می گردد:

1 ـ‌ تحقیقات مقدماتی پرونده های مربوط به اخلال در نظام اقتصادی و احتکار عمده، جز در مواردی که به تشخیص معاون اول قوه قضاییه رسیدگی آنها در تهران ضرورت داشته باشد،‌ با دادسرای صالح است. بر همین اساس، ‌کلیه دادستانها مکلفند در صورت تشکیل پرونده و تعقیب متهم، گزارش اولیه پرونده را به حوزه معاون اول قوه قضاییه ارسال نمایند.

2 ـ پس از صدور کیفرخواست با قید فوریت ظرف مدت 24 ساعت رونوشتی از آن جهت اتخاذ تصمیم در مورد ارجاع پرونده، برای معاون اول قوه قضاییه ارسال شود.

3 ـ در خصوص پرونده های موضوع این بخشنامه که قبلاً‌ جهت رسیدگی به دادگاه ارجاع شده است،‌ حداکثر ظرف 48 ساعت، تصویری از کیفرخواست به همراه گزارشی از جریان رسیدگی برای حوزه معاون اول قوه قضاییه ارسال گردد.

4 ـ رؤسای کل دادگستری استانها، حداکثر ظرف مدت 5 روز از تاریخ ابلاغ این بخشنامه، اسامی قضات واجد شرایط رسیدگی به اینگونه پرونده ها جهت تصدی دادگاه را به معاون اول قوه قضاییه اعلام نمایند.

5 ـ دادستانهای مراکز استان شعبی از بازپرسی را به عنوان شعب ویژه برای رسیدگی به پرونده های موضوع این بخشنامه اختصاص دهند.

6 – در صورتی که از طریق گرانفروشی کلان و یا احتکار عمده ارزاق یا سایر نیازمندی های عمومی و پیش خرید تولیدات مورد نیاز عامه به منظور ایجاد انحصار یا کمبود در عرضه آن ها، اخلال در امر توزیع مایحتاج عمومی صورت گیرد، بر اساس گزارش ضابطین دادستان ها مکلف به اقدامات تعقیبی خواهند بود.

7 ـ در خصوص کالای توقیف شده مرتبط با پرونده های موضوع این بخشنامه، به شرح زیر اتخاذ تصمیم گردد:
الف ـ ‌در موارد مجاز و ثبت کالا در سامانه چنانچه مراجع مربوط ورود و نگهداری آن را به صورت قانونی تایید نمایند، نسبت به ‌رفع توقیف آن اقدام شود.


ب ـ ‌در غیر موارد مذکور در بند الف، ‌طبق ماده 149 قانون آیین دادرسی کیفری، ‌مصوب 1392 با اصلاحات و الحاقات بعدی و تبصره 2 ماده 215 قانون مجازات اسلامی، مصوب 1392 و سایر مقررات مرتبط، نسبت به کالا تعیین تکلیف شود.

صادق آملی لاریجانی

منبع: فرارو

تبریک توئیتری ظریف به مناسبت عید قربان|


در شرایط دشوار کنونی و در زمانی که برخی برای انشقاق میان ما مسلمانان تلاش می کنند، مسلمین جهان گردهم آمدند تا عید قربان را جشن بگیرند. عید قربان را به همه مسلمانان در هر جای جهان تبریک عرض می کنم.
تبریک توئیتری ظریف به مناسبت عید قربان|

وزیر امور خارجه کشورمان با انتشار توئیتی فرارسیدن عید سعید قربان را تبریک گفت.

ظریف در توئیت خود نوشت: "در شرایط دشوار کنونی و در زمانی که برخی برای انشقاق میان ما مسلمانان تلاش می کنند، مسلمین جهان گردهم آمدند تا عید قربان را جشن بگیرند. عید قربان را به همه مسلمانان در هر جای جهان تبریک عرض می کنم."

تبریک توئیتری ظریف به مناسبت عید قربان

منبع: فرارو

تابش: محدودیت «رئیس دولت اصلاحات» برداشته نشده است|


تابش در پاسخ به این سوال که آیا این ممانعت به معنای برداشته نشدن محدودیت‌های رئیس دولت اصلاحات است، گفت: «حرف من همین است که گفتم حالا خودتان ببینید که محدودیت‌های آقای خاتمی برداشته شده است یا خیر.»

عضو هیات رئیسه فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی اظهارات مطرح‌شده مبنی بر رفع کامل محدودیت‌های رئیس دولت اصلاحات را تایید نکرد.

به گزارش پانا، محمدرضا تابش، نماینده مردم اردکان، نمونه‌ اخیر اعمال محدودیت رئیس دولت اصلاحات را تشریح کرد و گفت: «اخیرا ما یزدی‌ها برنامه‌ای داشتیم که قرار بود آقای خاتمی در آن شرکت کند.

ظاهرا همزمان با این برنامه، انجمن قلم نیز برنامه‌ای داشته است که آقای دعایی (مدیر مسئول روزنامه اطلاعات) قرار بوده در این برنامه از ایشان تقدیر و تشکر به عمل آورد. دوستان فکر کردند که قرار است آقای خاتمی به مراسم آقای دعایی بروند که در نتیجه از حضور رئیس دولت اصلاحات در این برنامه جلوگیری کردند در حالی که برنامه آقای خاتمی حضور در برنامه ما (یزدی‌ها) بوده است.»

او در پاسخ به این سوال که آیا این ممانعت به معنای برداشته نشدن محدودیت‌های رئیس دولت اصلاحات است، گفت: «حرف من همین است که گفتم حالا خودتان ببینید که محدودیت‌های آقای خاتمی برداشته شده است یا خیر.»

عضو هیات رئیسه فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در ادامه فرایند کاهش محدودیت‌ها را مثبت ارزیابی کرد و متذکر شد: «فرایند، فرایندی رو به جلو در جهت کاهش محدودیت‌هاست، اقداماتی نیز صورت گرفته که مشهود است ولی به نظر من در وضع فعلی کشور سرعت این اتفاقات باید به مراتب بیشتر از گذشته شود.»

نماینده نزدیک به رئیس دولت اصلاحات در ادامه با اشاره به بالاگرفتن دوباره برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر برگزاری نشستی با حضور بزرگان نظام از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری اظهار کرد: «ان‌شاءالله آقای جهانگیری در برگزاری این جلسه موفق باشند ولی من متوجه نشدم که این جلسه، همان جلسه‌ای است که در ارتباط با محصوران و رفع محدودیت‌های آقای خاتمی است و می‌تواند نویدی را در این زمینه‌ها به همراه داشته باشد یا خیر.»

او یادآور شد: «من همچین چیزی را متوجه نشدم. در این حال آقای جهانگیری نیز وارد جزئیات و مصادیق این جلسه نشده‌اند.»

عضو هیات رئیسه فراکسیون امید دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، با اشاره به دیدار اخیر جمعی از اعضای این فراکسیون با رئیس‌جمهوری تصریح کرد: «ما در ملاقاتی که با آقای رئیس‌جمهوری هم داشتیم، ایشان در زمینه رفع حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد و همچنین رفع محدودیت‌ها، گفتند که از اهرم‌ها و اختیارات قانونی خود استفاده کرده‌اند.»

نماینده مردم اردکاندرباره ارجاع پرونده حصر به شورای عالی امنیت ملی به منظور حل و فصل آن و برخی انتقادات که به طبع آن به حسن روحانی وارد می‌شود، بیان کرد: «درست است که گفتند پرونده به شورای عالی امنیت ملی ارجاع شده است ولی باید ترکیب اعضای این شورا را نیز در نظر گرفت. رئیس شورای عالی امنیت ملی، آقای روحانی است ولی ترکیب این شورا چیست؟ این موارد را باید همواره مدنظر قرار داد.»

منبع: فرارو

حمله راکتی به محل سخنرانی اشرف غنی در عید قربان|


صدای اصابت این راکت‌ها به خوبی در جریان سخنرانی محمد اشرف غنی احساس شد و واکنش او را به دنبال داشت.

منابع خبری از وقوع چند انفجار در منطقه دیپلماتیک پایتخت افغانستان خبر دادند.
 
به گزارش بی‌بی‌سی، لحظاتی پیش صدای چند انفجار در منطقه دیپلماتیک کابل شنیده شد.  در عین حال خبرگزاری فرانسه اعلام کرد چند راکت به کابل اصابت کرده است. بمباران کابل در حالی رخ داد که اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان در حال ایراد سخنرانی روز عید قربان بود.
 
در اطراف محل بمباران چندین فرد مهاجم در یک ساختمان تحصن کردند و تیراندازی میان آنها و نیروهای امنیتی افغانستان در جریان است.
 
همچنین به گزارش شفقنا، گفته می‌شود که این راکت‌ها به چند منطقه در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری و منطقه سبز کابل اصابت کرده است.
 
صدای اصابت این راکت‌ها به خوبی در جریان سخنرانی محمد اشرف غنی احساس شد و واکنش او را به دنبال داشت.
 
او گفت که این راکت‌پراکنی‌ها مانع پیشرفت مردم افغانستان نخواهد شد.
 
تاکنون فرد یا گروهی مسوولیت این حمله راکتی را برعهده نگرفته و جزییات این حملات مشخص نیست، اما طالبان با رد پیشنهاد آتش‌بس مشروط رئیس‌ جمهوری افغانستان، روز گذشته اعلام کردند که در ایام عید آتش بس را رعایت نخواهند کرد.

منبع: فرارو
>