گروه خبری سیاسی

محکومیت بانکدار ترکیه‌ای به اتهام دور زدن تحریم‌های ایران|


-

دادگاهی در آمریکا معاون بانک خلق ترکیه موسوم به «هالک‌بانک» را به اتهام دور زدن تحریم‌های ایران، به 32 ماه حبس محکوم کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از پایگاه اینترنتی خبرگزاری رویترز، دادگاه فدرال نیویورک «محمت محمد هاکان آتیلا»، معاون بانک خلق ترکیه موسوم به «هالک‌بانک» را به اتهام پولشویی و دور زدن تحریم‌های ایران، به 32 ماه (دو سال و هشت ماه) حبس محکوم کرد.

ریچارد برمن، قاضی دادگاه منهتن، پیش‌تر این شهروند ترکیه‌ای 47 ساله را به بهانه کمک به رضا ضراب در دور زدن تحریم‌های ایران مجرم شناخته بود. دادستان‌های آمریکایی ماه گذشته خواستار صدور حکم 20 سال حبس برای این بانکدار ترکیه‌ای شده بودند.

محاکمه این بانکداری ترکیه‌ای باعث تیرگی روابط دیپلماتیک میان آنکارا و واشنگتن شده است. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، محاکمه آتیلا را حمله ای سیاسی به دولت متبوع خود می داند و به شدت آن را محکوم کرده است.

این بانکدار ترکیه‌ای سوم ژانویه سال جاری میلادی و پس از 4 هفته محاکمه، درخصوص همدستی در نقض قوانین تحریمی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، مجرم شناخته شد.

منبع: فرارو

بیانیه جامعه مدرسین درباره تجمع طلاب در قم|


همگان می‌دانند حوزه‌های علمیه، مراجع و بزرگان حوزه عمیقاً و صمیمانه هم درد مردم و در کنار آن‌ها بوده و تاکنون خدمات گوناگونی در عرصه‌های مختلف برای مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران داشته‌اند، بنابراین نباید گذاشت با برخی بی‌توجهی‌ها و بی‌حرمتی‌ها این خدمات ارزشمند توسط برخی مورد بی‌مهری قرار گیرد

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پی حواشی ایجاد شده در تجمع طلاب در مدرسه فیضیه بیانیه صادر کرد.

به گزارش تسنیم، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پی حواشی ایجادشده در تجمع طلاب در مدرسه فیضیه بیانیه صادر کرد.

در این بیانیه آمده:

بسم الله الرحمن الرحیم

تحرکات ناشایست، ناآگاهانه و بعضاً مغرضانه برخی در حاشیه‌ی تجمع طلاب و روحانیون که در راستای مطالبات اقتصادی مردم در مدرسه مبارکه فیضیه قم برگزارشده بود؛ دانسته یا ندانسته، ضربه و خدشه‌ای بر حوزه و روحانیت وارد ساخت که منجر به واکنش مراجع معظم تقلید و دیگر بزرگان حوزه شده است.

همگان می‌دانند حوزه‌های علمیه، مراجع و بزرگان حوزه عمیقاً و صمیمانه هم درد مردم و در کنار آن‌ها بوده و تاکنون خدمات گوناگونی در عرصه‌های مختلف برای مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران داشته‌اند، بنابراین نباید گذاشت با برخی بی‌توجهی‌ها و بی‌حرمتی‌ها این خدمات ارزشمند توسط برخی مورد بی‌مهری قرار گیرد

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن تمجید و همراهی با مواضع آیات عظام مکارم شیرازی و نوری همدانی و دیگر علمای حوزه‌های علمیه، چون همیشه از مطالبات به‌حق روحانیت و دیگر اقشار مختلف مردم در ارتباط با مسائل اقتصادی حمایت نموده و توجه همگان را به توصیه‌های مکرر مقام معظم رهبری«مدظله‌العالی»، مراجع معظم تقلید «دامت برکاتهم» و علمای اعلام مبنی بر حفظ وحدت و انسجام برای عبور از گردنه‌های سخت جلب نموده و اعلام می‌دارد: مسئولان و مدیران مجموعه‌های حوزوی باید با هوشیاری و دقت، نظارت لازم را به عمل‌آورند تا برخی افراد ناآگاه یا مغرض نتوانند با تحرکات، شعارها و نوشته‌های انحرافی مطالبات حوزه‌های علمیه و شأن آن را خدشه‌دار کنند.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
محمد یزدی
رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

منبع: فرارو

مصوبه مجلس درباره راه اندازی تلویزیون خصوصی|

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس از تصویب مواد 6، 15، 16، 17 و 18 طرح خط مشی اداره و نظارت بر سازمان صداوسیما خبر داد.

سیده فاطمه ذوالقدر در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به ماده 6 طرح مذکور گفت: براساس مصوبه امروز کمیسیون فرهنگی، هیات امنای سازمان صداوسیما از افراد زیر تشکیل می‌شود. رئیس سازمان، چهار نفر از اشخاص حقیقی یا حقوقی که توسط مقام معظم رهبری برای مدت پنج سال منصوب می‌شوند، رئیس هیات امنا نیز از میان افراد مذکور توسط مقام معظم رهبری منصوب می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به تصویب ماده 15 طرح مذکور گفت: براساس این ماده بخش خصوصی می‌تواند با اجازه سازمان صداوسیما در همه بسترهای انتشاری و در چارچوب مقررات مصوب هیات امنا، رادیو و تلویزیون فراگیر تاسیس کند. براساس تبصره یک این ماده هیچ یک از بخش‌های دولتی و حاکمیتی غیر از سازمان صداوسیما حق ورود به این عرصه را ندارند. براساس تبصره دو ماده مذکور، بخش خصوصی می‌تواند در چارچوب مجوز سازمان با رعایت ضوابط اسلامی و مصالح ملی در یک یا چند حوزه، برنامه پخش کنند. براساس تبصره سوم این ماده اساسنامه شبکه پخش فراگیر خصوصی رادیویی و تلویزیونی و صلاحیت موسسان و مدیرمسوول و مجوز فعالیت آن باید به تصویب هیات امنای سازمان برسد. براساس تبصره چهار ماده مذکور، نظارت و رسیدگی به تخلفات اینگونه شبکه‌ها براساس ضوابطی است که به تصویب هیات امنا می‌رسد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به جزئیات ماده 16 طرح خط مشی اداره و نظارت بر سازمان صداوسیما گفت: براساس این ماده سازمان صداوسیما می‌تواند با مشارکت بخش خصوصی و داخلی و خارجی به تاسیس شبکه بین‌المللی مبادرت ورزد. ضوابط و چگونگی اجرای این ماده به تصویب هیات امنا می‌رسد. براساس تبصره ماده فوق نحوه پخش و تبادل برنامه‌های شبکه‌های بین‌المللی و شبکه‌های خارجی در شبکه‌های داخلی کشور براساس ضوابطی است که به تصویب هیات امنا می‌رسد.

ذوالقدر با اشاره به ماده 17 و موضوع آن گفت: در این ماده منابع مالی و اعتباری سازمان صداوسیما به این شرح به تصویب رسید؛ مبالغ دریافتی از بودجه عمومی کل کشور در قالب اعتبارات هزینه‌ای و تملک‌ دارایی‌های سرمایه‌ای و نیز سایر وجوهی که طبق قوانین و مقررات در اختیار سازمان قرار می‌گیرد، درآمدهای ناشی از واگذاری حق پخش موضوع ماده 13، درآمدهای ناشی از توزیع و فروش محصولات، درآمدهای ناشی از عرضه خدمات رسانه‌ای و فنی و مهندسی در سطح ملی و بین‌المللی.

وی ادامه داد: همچنین درآمدهای ناشی از برنامه‌های تبلیغاتی و پخش آگهی‌های بازرگانی، درآمدهای ناشی از واگذاری حقوق مادی ناشی از مالکیت معنوی در سطح ملی و بین‌المللی، کمک‌های نقدی یا غیرنقدی اشخاص حقوقی و حقیقی، وجوه حاصل از فروش اموال منقول و غیرمنقول مازاد بر نیاز، مستهلک شده و اسقاطی سازمان و درآمد ناشی از حق امتیاز و حق ارائه خدمات پخش رادیو و تلویزیون از دیگر منابع درآمدی مصوب در کمیسیون می‌باشد.

ذوالقدر با اشاره به مصوبه کمیسیون در ماده 18 گفت: براساس این ماده کلیه درآمدها و هزینه‌های سازمان در بودجه کل کشور پیش‌بینی و درآمدها به کل خزانه کشور واریز می‌شود.

منبع: فرارو

دادگاه مشایی علنی برگزار می‌شود|

رئیس کل دادگستری استان تهران از برگزاری علنی دادگاه اسفندیار رحیم مشایی خبر داد.

به گزارش تسنیم، غلامحسین اسماعیلی گفت: تصمیم درخصوص علنی یا غیرعلنی بودن جلسات دادگاه برعهده قاضی رسیدگی‌کننده است ولی در مشورتی که دراین خصوص با ما انجام شد، مقرر شد دادگاه مشایی علنی برگزار شود.

منبع: فرارو

دهباشی: دولت دکتر مصدق به فوت بند بود|


دولت مرحوم مصدق به فوت بند بود. دولت مصدق در میان عموم جامعه حتی افرادی که به آن علقه داشتند دولت کارآمدی تلقی نمی‌شد. مردم در آن زمان از اینکه مشت محکمی روی میز زده شود و اعلام کند این کشور صاحب دارد کاملا استقبال می‌کردند. در آن زمان بعد از یک دوره بی‌نظمی مردم آماده بودند یک دیکتاتوری روی کار بیاید و بگوید ایران صاحب دارد.
دهباشی: دولت دکتر مصدق به فوت بند بود|
دهباشی: دولت دکتر مصدق به فوت بند بود
 
فرارو- حدود 65 سال است از واقعه 28 مرداد سال 32 می‌گذرد. هرساله صحنه این واقعه از دو منظر کوتاه و قیام موردبررسی و تحلیلی کارشناسان قرار می‌گیرد. اسناد طبقه‌بندی شده فراوانی در مورد نقش آمریکا و انگلستان در این کودتا طی یک دهه گذشته منتشرشده، با این‌حال بسیاری نیز معتقدند، بر اساس قانون مشروطه اگر نخست‌وزیر از اختیارات خود استفاده می‌کرد و به هر دلیل مجلس شورای ملی را منحل می‌نمود، شاه نیز از این قدرت و اختیار قانونی برخوردار بود که نخست وزیر را کنار بگذارد.
 
این دو برداشت پارادوکسی کار از واقعه 28 مرداد سال 32 موجب شده هرساله بررسی‌ها و پژوهش‌های مختلفی بر روی سیر حوادث 28 مرداد 32 صورت گرفت و ابعاد مختلفی از آن حادثه آشکار گردد. در سال روز 28 مرداد 32، «حزب ندای ایرانیان» به‌منظور بررسی و بازخوانی این واقعه در برنامه‌ای تحت عنوان «ساعت دقیقا نیمه شب است» با حضور حسین دهباشی پژوهشگر تاریخی و فعال رسانه ای، به بررسی این حادثه تاریخی پرداخته است.

به گزارش فرارو، حسین دهباشی در ابتدای این نشست گفت: آنچه از کلیت حرکت ابتدایی کودتا 28 مرداد 32 مشخص‌شده این است که مخالفان دکتر مصدق در زمان کودتا بعد از حرکات آغازین به دو دسته تقسیم می‌شوند.
 
وی افزود: در ابتدا عده‌ای به سمت منزل مرحوم مصدق حرکت کرده و عده‌ای هم به سمت رادیو تهران هدایت می‌شوند و آقای اشرافی نماینده شیراز طی نطقی بعد از تسخیر رادیو تهران اعلام می‌کند «الو- الو اینجا رادیو تهران، نخست‌وزیر به دست مردم کشته شد» اقدامی که بعد‌ها به روایت مختلف از آن به‌عنوان کودتا یا قیام 28 مرداد 32 یاد شد.
 
دهباشی: دولت دکتر مصدق به فوت بند بود
 
سه روایت در مورد کودتا
این تحلیلگر مسائل تاریخ معاصر در ادامه داد، روایت‌های مختلفی در مورد این واقعه در زمان پهلوی وجود دارد. روایتی که این اقدام را کودتا میداند، روایت دیگری که دولت دکتر مصدق را دست‌کم در سه روز آخر غیرقانونی میداند و روایت متفاوت‌تری که اعتقاد دارد دکتر مصدق در تبانی با آمریکایی‌ها مقاومت نکرده است.
 
دهباشی تأکید کرد: اگر این سه روایت را دسته‌بندی کنیم به این نتیجه می‌رسیم که کودتا اتفاق افتاده حتی اگر بپذیریم دولت مصدق غیرقانونی بوده؛ زیرا در عرف اگر یک ساختار سیاسی را با قوای نظامی جابجا کنیم کودتا شده است.
 
مصدق کودتا‌گر و نظامیان ضد کودتا!
حسین دهباشی در جمع قشر‌های مختلف مردم اظهار داشت: البته این شک به وجود میآید که اگر دولت مرحوم مصدق غیرقانونی باشد و ساختار نظامی ارتش، قانونی بازهم به این نوع کنار زدن دولت کودتا می‌گویند؟ عده‌ای البته معتقدند که، چون بعد از اینکه شاه در 25 مرداد دولت مصدق را عزل میکند و مرحوم دکتر مصدق در برابر فرمان شاه مقاومت می‌نماید، این مصدق است که کودتا کرده و اقدامی که در 28 مرداد اتفاق میافتد در واقع ضد کودتاست و قصد نظامیان بازپس‌گیری قدرت از دولت غیرقانونی مرحوم مصدق بوده است.

28 مرداد قیام ملی یا سکوت ملی
این پژوهشگر تاریخ معاصر در ادامه در مورد ماهیت حادثه 28 مرداد یادآور شد: ما نمیتوانیم ادعا کنیم که بخشی از مردم در 28 مرداد علیه دولت به خیابان‌ها آمدند، اما با این وجود میتوانیم ادعا کنیم حتی از مدعی قیام ملی نباشیم، در 28 مرداد با سکوت ملی مواجه بودیم. چون یک سال قبل با قوای بیشتری در 30 تیر سال 1331 نخست‌وزیر جابجا می‌شود و قوام در قدرت قرار می‌گیرد که از نظر سیاست و کیاست نسبت به زاهدی قاطع‌تر بوده، اما چگونه است که آن شخص بیش از یک روز به‌عنوان نخست‌وزیر دوام نمی‌آورد و چرا این اتفاق در 29 مرداد نیفتاد. چرا در 28 مرداد با یک سکوت سهمگین مواجه میشودم و از مردم عادی تا روشنفکران و روحانیت سکوت می‌کنند.
 
دهباشی گفت: زمانی که در مورد نهضت ملی شدن نفت سخن می‌گوییم، تنها نباید به تحرکات پارلمانی توجه کرد. مرجع جریان دینی یعنی آیت‌الله کاشانی نیز سرخورده شده و کنار کشید و زمانی که مخالفان مصدق به خیابان می‌آیند، هواداران مصدق نیامدند.

مردم و بازاریان خسته
حسین دهباشی گفت: واقعیت آن است که مردم کوچه و بازار خصوصا کسبه کاملا خسته شده بودند و نمیدانستند که جریان نهضت ملی شدن نفت بالاخره چه زمانی تمام خواهد شد. از یک‌طرف کسبه بازار هر روز باید اعتصاب میکرد و اگر مغازه‌های خود را تعطیل نمیکردند برای آن‌ها مشکلاتی به وجود می‌آمد.
 
این کارشناس مسائل تاریخی ادامه داد: فراموش نکنیم در آن روز‌ها حزب توده در کنار دکتر فاطمی در تظاهرات شرکت می‌کرد و این در حالتی بود که مردم ایران از روسیه به خاطر اقداماتش در ایران نفرت تاریخی داشتند و حالا احساس میکنند که شاه هم رفته و حزب توده در خیابان‌های تهران جولان میدهد و اگر به فعالیت خود ادامه دهند بعید نیست فردا و پس‌فردا تهران به دست روس‌ها بی افتد.
 
وجه دیگر آن روز‌ها این است که روشنفکران نیز در آن بازه زمانی از شدت بازی‌های سیاسی به تنگ آمده بودند. برای نمونه، مرحوم جلال آل احمد سه روز بعد از کودتا از آن اطلاع پیدا می‌کند. بعد‌ها که به همراه خلیل ملکی بازداشت میشود، یادداشتی می‌نویسد که «من سیاست را بوسیدم و کنار گذاشتنم» گویا ازنظر روشنفکران، تصور گوهر گونه از نهضت ملی شدن نفت دیگر وجود نداشت.

مبالغه در مورد رأی دیوان لاهه
کارگردان مستند خشت خام تأکید کرد: آنچه طی سال‌های بعد از کودتای 28 مرداد 32 تا به امروز همواره در مورد آن مبالغه شده، رأی دادگاه لاهه در مورد شکایت بریتانیا از ایران است.
 
وی ادامه داد: رأی لاهه به‌عنوان پیروزی درخشان تلقی و به‌حساب دکتر مصدق گذاشته‌شده و در طول سال‌های بعد از کودتا، نقش فدائیان اسلام و روحانیت کمتر و کمتر شده است. چرا؟ چون بعد‌ها این گروه‌ها در مقابل مصدق ایستادند انتقام از آن در طول تاریخ گرفته شد و اعلام کردند که سایر گروه‌ها از اول هم مهم نبودند.
 
وی افزود: واقعیت آن است که در لاهه دولت بریتانیا علیه ایران شکایت و اعلام می‌کند که ایران شرکت نفت را ملی کرده و این خلاف قرارداد نفت بین ایران و انگلستان است. استدلال دکتر مصدق در لاهه این بوده که یک‌طرف این پرونده یک شرکت است و طرف دیگر یک کشور و در دعوای بین شرکت و کشور دیوان بین‌المللی لاهه صلاحیت ندارد.
 
وی ادامه داد: از سوی دیگر شرکت مرحوم مصدق در شورای امنیت چه دستاورد داشته جز دستاورد‌های اخلاقی! دکتر مصدق به جهت شخصیت حقوقی که داشت که مطبوعات نیز در آن میدمیدند، از واقعیت‌ها غافل بود و تصور میکردند اگر در قضیه‌ای حق داشته باشید، آن حق کفایت می‌کند.
 
درحالی که در سازوکار کشور‌ها با یکدیگر کمتریم وجه را حقوق بین‌الملل دارد و آنچه روابط کشور‌ها با یکدیگر را تعیین میکند، قدرت است نه حق. دکتر مصدق این توهم را داشت که با تأکید بر حق حقوقی و مشروعیت ایران می‌تواند کار را به‌جایی برساند که همه‌چیز به نفع ایران تمام شود. دولت مصدق باسیاست به‌صورت اخلاقی برخورد می‌کرد و روزبه‌روز لشکر مصدق کم‌تر شد و این تصور ایجاد گشت که فدائیان و آیت‌الله کاشانی نقش چندانی در نهضت ملی شدن نفت نداشتند.
 
دولت دکتر مصدق به فوت بند بود
حسین دهباشی در مورد کیفیت کار دولت مصدق در ادامه گفت: زمانی که مجموعه حوادث آن زمان را موردبررسی قرار می‌دهیم، به این نتیجه می‌رسیم که دولت مرحوم مصدق به فوت بند بود. دولت مصدق در میان عموم جامعه حتی افرادی که به آن علقه داشتند دولت کارآمدی تلقی نمی‌شد. مردم در آن زمان از اینکه مشت محکمی روی میز زده شود و اعلام کند این کشور صاحب دارد کاملا استقبال می‌کردند. در آن زمان بعد از یک دوره بی‌نظمی مردم آماده بودند یک دیکتاتوری روی کار بیاید و بگوید ایران صاحب دارد در دوره‌های تاریخی مختلف این اتفاق افتاده است.
منبع: فرارو

وزیر دفاع در جلسه غیرعلنی مجلس چه گفت؟|


نماینده مردم تهران در مجلس افزود: امیرحاتمی در این جلسه همچنین از اتفاقات خوبی که در عرصه دیپلماسی دفاعی و حضور در مجامع دفاعی دنیا رخ داده گزارش مفصلی به نمایندگان اعلام کرد.

تسنیم نوشت:‌ سخنگوی هیئت رئیسه مجلس جلسه غیر علنی نمایندگان با وزیر دفاع را تشریح کرد. همچنین مهرداد لاهوتی نیز اظهارات امیر حاتمی را در مورد قدرت دفاعی کشور روایت کرد.

بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در تشریح نشست غیرعلنی پارلمان با حضور وزیر دفاع گفت: در نشست غیرعلنی امروز امیر حاتمی و معاونان وزیر دفاع حضور داشتند و گزارش مفصلی از اقدامات و اتفاقات مهمی که در عرصه دفاعی کشور رخ داده، ارائه کردند.

وی ادامه داد: وزیر دفاع درباره مسائل موشکی، هواپیمای جدید جنگی، پهپادها و ناوشکن‌های مختلف که در عرصه دفاعی مشغول خدمت هستند، گزارشی ارائه کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: امیرحاتمی در این جلسه همچنین از اتفاقات خوبی که در عرصه دیپلماسی دفاعی و حضور در مجامع دفاعی دنیا رخ داده گزارش مفصلی به نمایندگان اعلام کرد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: با توجه به فضای کشور، نوع تعاملات‌‌هایی که باید با کشورهای همسایه داشته باشیم موضوع تروریسم و راهکارهای پاک کردن منطقه از تیم‌های تروریستی نیز مورد بررسی قرار گرفت.

روایت لاهوتی از اظهارات وزیر دفاع

مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جزئیات نشست غیرعلنی امروز (دوشنبه، 29 مرداد) پارلمان با وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، گفت: مجلس امروز پیش از نشست علنی، با امیرحاتمی جلسه غیرعلنی داشت که در این جلسه، وزیر دفاع گزارشی از دستاوردهای دفاعی کشور را به نمایندگان مجلس ارائه کرد.

وی افزود: وزیر دفاع در جلسه غیرعلنی مجلس عنوان کرد که توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران امروز از قدرت بازدارندگی برخوردار است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس تصریح کرد: وزیر دفاع در بخش دیگری از سخنانش گفت که امروز توان دفاعی ایران به گونه‌ای است که هیچ قدرتی امکان تهدید ایران را، به‌ویژه در آب‌های سرزمینی و مرزی ندارد و توان دفاعی ایران اجازه تهدید به هیچ قدرتی را نمی‌دهد.

لاهوتی در پایان خاطرنشان کرد: وزیر دفاع در ادامه سخنانش در واکنش به تهدیدات آمریکا گفت که آمادگی مقابله با هر گونه تهدید نظامی آمریکایی‌ها را داریم و جمهوری اسلامی ایران در شرایط فعلی به این میزان از قدرت بازدارندگی و دفاعی رسیده است.

منبع: فرارو
>