گروه خبری سیاسی

آیت‌الله مکارم: سختی‌های امروز باقی نمی‌ماند|


آنها اگر از هجمه مسلمانان نمی ترسیدند قبر پیغمبر را هم مثل قبور ائمه بقیع از بین می بردند چون گرفتار اوهام غلطی هستند و می پندارند اینها شرک است خود پیغمبر به زیارت قبور بقیع می رفت چرا شما (وهابیون) می خواهید عقیده غلط تان را به همه قالب کنید مکه و مدینه متعلق به شما نیست متعلق به همه ی مسلمانان است آیا شما می پندارید که از ما مجتهدترید؟

آیت الله العظمی مکارم شیرازی گفت: دوران سخت امروز به همین شکل باقی نمی ماند. همان طور که در صحنه های دیگر پیروز شدیم، پس این هم پیروز هستیم. در طول هشت سال تمام دنیا با ما جنگید و فقط عراق نبود اما به جایی نرسیدند امروز هم مردم نباید ناامید باشند چون کسی که توکل به خدا کند خداوند او را کفایت خواهد کرد.

به گزارش شفقنا، همایش وجوب تقویت مسائل فرهنگی در حاشیه شهر مشهد با حضور حضرت آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله علم الهدی، تقی زاده خامسی شهردار مشهد، رشیدیان استاندار خراسان رضوی، طلاب، علما و عموم مردم مشهد در موسسه ثامن الحجج مشهد برگزار شد.
آیت الله مکارم شیرازی با سخنرانی در این برنامه در رابطه با پروژه های در دست احداث حاشیه شهر مشهد گفت: چهار پروژه از جمله مسجدی مبارک، حوزه علمیه، کتابخانه و خانه های اساتید در دست احداث است. امروز توانستیم بار دیگر در اینجا مجلس پرفیضی که فضلا، علما، شخصیت ها، تولیت محترم آستان قدس رضوی، استاندار محترم و بقیه عزیزان در آن جمع اند داشته باشیم.

وی در ادامه با پرداختن به مسأله جهاد خاطرنشان کرد: جهاد یکی از ارکان مهم اسلام است و بدون جهاد، اسلام در دنیا پیش نرفت. آیات قرآن مملو است آیات مربوط به جهاد است که اگر جمع آوری شود کتاب مهمی را تشکیل می دهد و جهاد فقط جهاد نظامی نیست و ارکان متعدد دارد جهاد نظامی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، جهاد با نفس و … از آیات قرآن اینگونه برداشت می شود که جهاد فرهنگی از جهاد نظامی برتر و بالاتر است و در سوره توبه آمده است که خداوند می فرماید: همه به میدان جنگ نروید گروهی هم بمانید، احکام اسلام را یاد گرفته و جهاد فرهنگی را شروع کنید و اصلا جهاد نظامی هم در سایه جهاد فرهنگی شکل گرفته و می تواند موثر واقع شود.

این مرجع تقلید شیعیان در ادامه با تأکید به مسأله جهاد فرهنگی افزود: امروزه ما بیش از هر چیز به جهاد فرهنگی نیازی داریم چراکه دشمن مشغول تخریب فرهنگ ماست با ایجاد شبهات، تخریب فرهنگ اعتقادی ما و با تأُسیس مراکز فساد در شبکه های مجازی آلوده، تخریب فرهنگ اخلاقی ما را می کند و ما در مقابل این تخریب دشمن باید به جهاد فرهنگی اهمیت زیادی بدهیم.

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه گفت: این مرکزی که در حاشیه شهر مشهد است مرکز نفوذ شیاطین شده بود و مایه نگرانی علمای شهر گردیده بود. دلیلش هم این است که شهر مشهد در سال بیش از سی میلیون زائر دارد و از تمام جهان و ایران برای زیارت به مشهد می آیند و آن عناصر منحرف اگر بتوانند در حاشیه نفوذ کنند و سپس در متن وارد شوند پیداست که چه خطر بزرگی خواهد بود. به همین دلیل سبب شد مسئولین و علمای مشهد دست به دست هم دهند و جلوی این تهاجمی که در حاشیه شهر شروع شده بود را بگیرند. او افزود: علما از نظر فرهنگی و مسئولین از نظر عمران و آبادی و مسائل دیگر، اگر بتوانیم حضور پررنگی در این منطقه داشته باشیم غم و غصه ای نداریم اکنون این برنامه شروع شده و همه آمده اند و حضور پررنگ شان را در این حاشیه نشان دادند.

وی اظهار کرد: بنده به عنوان سرباز امام زمان (عج) اولین گام را برمی دارم و این مرکزی که چهار موسسه دارد را می سازیم. مرحوم واعظ طبسی 5 هزار متر از این زمین که در جای حساسی است را واگذار کرد و اکنون این پروژه به اینجا رسیده است و ما تصمیم گرفتیم تمام این بنا را به عنوان موقوفه آستان قدس تقدیم تولیت محترم کنیم و ایشان (حجت الاسلام رئیسی) هم فرمودند ان شاء الله تا سال آینده این پروژه کامل می شود که بیایید و افتتاح کنید و ان شاء الله با وضع بسیار آبرومندانه این برنامه ادامه خواهد یافت.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم در ادامه گفت: فراموش نکنید استاندار محترم، شهردار محترم و امام جمعه محترم مشهد ستادی را تشکیل دادند که هر هفته جلسات آن برگزار می شود و مراقب اینجا هستند که شیاطین را از اینجا ریشه کن کنند و وضع حاشیه شهر مشهد با این فعالیت ها به کلی دگرگون شده و دیگر خطری از این نظر مشهد را تهدید نمی کند.

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه در رابطه با مسأله تکفیری ها گفت: تکفیری ها و وهابیت تکفیری در سراشیبی سقوط هستند و بنده قول می دهم عمر وهابیت در آینده نزدیک به پایان خواهد رسید دلیل آن هم ثمره شوم آنها یعنی داعش و داعشی هاست که مردم دنیا دیده اند. داعشی ها کسانی هستند که تمام مقدسات اسلام را به بازی گرفتند این همه خون ریخته و بناهای اسلامی را تخریب کردند و بچه کوچک را جلوی پدر و مادرش سر بریدند افراد بسیاری را به صورت دسته جمعی سوزاندند، فحشای بسیار منکری به نام جهاد نکاح را ترویج کردند در حالی که اینها خلاف قرآن است.

این مرجع تقلید شیعیان در ادامه با اشاره به آیات قرآن گفت: قرآن می فرماید: با کسانی که با شما سر جنگ ندارند سر جنگ نداشته باشید و با آنها مدارا کنید و این جنایات محصول وهابیت است. وهابیون در کتاب هایشان با صراحت نوشته اند کسانی که به زیارت قبور می روند هم مال شان و هم خون شان حلال است زوار قبور فقط شیعیان نیستند که به زیارت قبور ائمه می روند تمام اهل تسنن به غیر از وهابی ها به زیارت قبور بزرگانشان می روند و حتی مسیحی ها هم گاهی به زیارت برخی از قبور بزرگانشان می روند به عنوان مثال در بغداد، اهل سنت به زیارت قبوری از بزرگانشان می روند اما این افراد نادان (وهابی ها) آن را بت پرستی می دانند که در جواب می گوییم اگر این بت پرستی باشد طواف خانه خدا بیشتر مصداق بت پرستی است چراکه جایی است که سنگ روی سنگ گذاشته شده و هفت بار دور آن طواف می کنیم ما به قبور ائمه مان احترام می گذاریم چون فرزندان و رهروان پیغمبرند آن هم پیغمبری که آورنده پیام خداست.

وی در ادامه گفت: این ثمره شوم (داعش) مربوط به وهابیت است و آنها با صراحت می گویند ما از محمدبن عبدالوهاب خط گرفته ایم و این سبب شده که دنیا بفهمد این مکتب به پایان عمرش نزدیک شده و به آخر راه رسیده است منتهی باید آنچه در کتاب هایشان دارند را برملا کرد و گفت داعش و داعشیان ثمره همین مکتب اند. من فراموش نمی کنم که قبل از انقلاب به زیارت خانه خدا رفته بودم و وقتی به زیارت قبر پیغمبر رسیدم چندی از مأمورین ایستاده بودند و با شلاق زدن مانع زیارت می شدند و من به آنها گفتم شما اجتهاد کرده اید و می گویید این کار غلط است اما من اجتهاد کرده ام و می گویم این کار درست است چه کسی به شما حق داده اعتقاد خود را به من تحمیل کنید.

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه گفت: آنها اگر از هجمه مسلمانان نمی ترسیدند قبر پیغمبر را هم مثل قبور ائمه بقیع از بین می بردند چون گرفتار اوهام غلطی هستند و می پندارند اینها شرک است خود پیغمبر به زیارت قبور بقیع می رفت چرا شما (وهابیون) می خواهید عقیده غلط تان را به همه قالب کنید مکه و مدینه متعلق به شما نیست متعلق به همه ی مسلمانان است آیا شما می پندارید که از ما مجتهدترید؟! خود محمدبن عبدالوهاب به عقیده من سواد درست و حسابی نداشت حال اینها می خواهند عقایدشان را به همه جهان اسلام قالب کنند که الحمدالله دارند به پایان می رسند.

این مرجع تقلید شیعیان در ادامه گفت: مشهد مقدس و قبر و بارگاه ثامن الحجج یک گنجینه بزرگ است برادر عزیزمان حجت الاسلام والمسلمین رئیسی کارهای زیادی در این مدت انجام داده اند و دامنه ی کارهای فرهنگی شان را به شهرستان ها و حتی خارج کشور کشانده اند. با وجود همه ی این کارهایی که انجام شده باز هم بنده معتقدم کارهای بیشتری می توان کرد چراکه امام رضا (ع) مستعد آن است که دامنه ی فیضش به همه جا برسد ما حساب کردیم در مکه هر سال حدود هشت میلیون نفر زیارت می کنند اما در اینجا سالانه سی میلیون زائر حضور می یابد و یا مثلا کربلا در خود اربعین 20 میلیون زائر دارد و اینها سرمایه های با ارزشی اند.

استاد درس خارج حوزه ی علمیه ی قم در ادامه با اشاره به مسأله ی حاشیه ی شهر مشهد عنوان کرد: نباید به همین چند پروژه ای که در حاشیه ی شهر مشهد احداث می شود قناعت کنیم و باید دائما مراقب باشیم و این برنامه های فرهنگی تداوم یابد چراکه اگر غفلت کنیم آن عوامل بیگانه نفوذ خواهند کرد به خصوص اینکه خارجی ها هم دارند از طریق این فضای مجازی استفاده ی نادرستی کرده و نفوذ می کنند و یا دروغ می گویند وقتی وزیر خارجه ی آمریکا آن دروغ بزرگ را به نام من و برای من می گوید از بقیه چه انتظاری می توانیم داشته باشیم.

وی در پایان اظهار کرد: این دوران به همین شکل باقی نمی ماند همان طور که ما در صحنه های دیگر هم پیروز شدیم به عنوان مثال جنگ هشت ساله ی ما جنگ کوچکی نبود و به عقیده ی من زمانی دشمن به ما حمله کرد که همه ی نیروهای کشور بعد از یک انقلاب متلاشی شده بود و رژیم بعث می گفت تا سی روز از خوزستان به تهران می آییم اما امام راحل با تدبیری که کرد جمعیت عظیمی را به صورت بسیجی روانه ی جبهه کرد و نقشه را عوض کرد. در طول هشت سال تمام دنیا با ما جنگید و فقط عراق نبود اما به جایی نرسیدند امروز هم مردم نباید ناامید باشند چون کسی که توکل به خدا کند خداوند او را کفایت خواهد کرد مراقب حاشیه و متن شهر مشهد و مراقب سمپاشی های دشمن باشید.

منبع: فرارو

ماجرای یک کلیپ جنجالی از زبان ظریف|


ظریف اشاره ای به مذاکرات برجامی با اروپایی ها کرد و گفت: اروپایی ها برای تأمین منافع خود چاره ای جز هزینه کردن ندارند.

وزیر امور خارجه گفت: درباره نشست و تصمیمات اخیر دریای خزر تبلیغات دروغین و فشارهای زیاد رسانه‌ای جریان دارد.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف عصر روز دوشنبه پس از حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جمع خبرنگاران گفت : برای ما اصل منافع مردم و کشورمان است اما اکنون دشمنان به دروغ درباره خزر تبلیغات منفی می کنند به عنوان نمونه؛ کلیپی به من نشان داده شد که در تلویزیون روسیه گفته می شود سهم ایران قبل از کنوانسیون و بعد از آن متفاوت بوده و فلان میزان است در حالی که متن کلیپ را به چند مترجم نشان دادیم مشخص شد که اصلاً حرفی از سهم خزر در کار نیست و حتی دو مرتبه که اسم ایران آورده می شود درباره ماهی خاویار است.

وی گفت: در جلسه امروز درباره نشست دریای خزر، روباط با همسایه ها، عراق و برجام گفتگوهای خوبی صورت گرفت و نشست بسیار صمیمی و دوستانه بود.

ظریف افزود: به سؤال برخی از نمایندگان درباره اینکه گفته می شود بعد از توافق هسته ای قرار است به برخی اقامت دائمی در آمریکا داده شود نیز پاسخ دادیم که حتماً چنین اتفاقی نیفتاده است.

وی گفت: اتفاقاً تلاش هم شده بود تا پیشنهادهای بسیار سطحی تر از اقامت هم مطرح شود مثلاً یکی از اعضای هیئت های آمریکایی گفته بود برداشتن محدودیت دیپلمات های ایرانی بیشتر از شعاع معروف 40 کیلومتری نیویورک قابل بررسی است اما پاسخ ما این بود که صحبت ما درباره همکارانم نیست بلکه درباره مردم ایران است.

ظریف افزود: هم اکنون نیز همکارانم در نیویورک از محدوده 40 کیلومتری یا 25 مایلی در تردد محدودیت دارند بنابراین پیشنهاد دادیم که اگر همکاران ما در مجلس موارد و یا اطلاعاتی دارند هم به ما ارسال کنند و هم وزارت اطلاعات پیگیری کند.
وزیر امور خارجه درباره اظهارات جان بولتون نیز گفت: حرف های بولتون مبنایی ندارد او آرزوهایش را مطرح کرد به ویژه در جایی هم حضور داشته است که تصور می کند برای تأثیر باید صدایش را بلندتر کند.

ظریف با تأکید بر اینکه آمریکایی ها باید واقعیات منطقه و نتیجه سیاست ها و اشتباه های گذشته در فشار به ایران را ببینند افزود: اقدامات آنان برای مردم ایران مضیقه ایجاد می کند اما ما هم در کشور در تلاش هستیم تا در برابر فشارهای آنان بایستیم به ویژه اینکه اکنون آنان بیشتر با ابزار جنگ روانی وارد شده اند.

وی ادامه داد: آمریکایی ها با قلدری و دست و پا زدن و استفاده از همه امکانات خود تلاش می کنند تا انزوای خود را در جهان جبران کنند که راه آن را در فشار به ملت ایران برگزیده اند اما دولت هم در تلاش است تا فشارهای آمریکا را با کمترین هزینه خنثی کند تا سربلندی و عزت مردم را در پی داشته باشد.

ظریف اشاره ای به مذاکرات برجامی با اروپایی ها کرد و گفت: اروپایی ها برای تأمین منافع خود چاره ای جز هزینه کردن ندارند.

وی افزود: آنان اگر می خواهند تصمیم بگیرند زمان محدود است و نمی توانند همچنان منتظر زمان باشند.

ظریف همچنین با اشاره به ایجاد گروه اقدام ایران در هیئت حاکمه آمریکا گفت: قبل از اقدام آمریکایی ها در شورای عالی امنیت ملی، کمیته ای برای مقابله با اقدامات آنان تعریف شده و اقدامات خوبی هم صورت داده بود.

وزیر امور خارجه ادامه داد: آمریکایی ها تصور می کردند که با فشارهایشان، ایران از برجام خارج می شود اما آنان برخلاف سیاست های اولیه، خود را از برجام به صورت یکجانبه خارج کردند که باعث انزوای بیشتر خودشان شد و امروز غیر از رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای وابسته، آمریکا در سیاست های ضد ایرانی خود مانند برجام همراهی ندارد.

وی گفت: از اینکه برای مردم مشکلاتی ایجاد شده مطلع هستیم و دولت هم در این باره تلاش میکند تا در برابر فشارهای آمریکایی ها بایستد و با کمک مردم از این مرحله عبور کند.

منبع: فرارو

توضیح وزیر کشور درباره تجمع جنجالی قم|

یک عضو هییت رییسه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها گفت: در پی پیگیری هیات رئیسه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها از وزیر کشور، شکایت وزارت کشور از شعار دهندگان غیر قانونی تجمع قم تنظیم شد.

پروانه مافی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها بیان کرد: دستور اول کمیسیون بررسی موادی از طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس بود که تقریبا تا ماده 14 این طرح بررسی شد و نمایندگان نطرات موافق و مخالف خود را پیرامون این مواد مطرح کردند.

نماینده مردم تهران در ادامه گفت: دستور دوم بررسی استیضاح وزیر کشور بود که توسط 25 تن از نمایندگان مطرح شده بود. تعدادی از نمایندگان در کمیسیون حضور یافتند و سوالات خود را مطرح کردند. محور سوالات پیرامون مسائل اجتماعی، فرهنگی، پیشرفت آسیب‌های اجتماعی بود. بخشی نیز مربوط به انتصابات فرمانداران، استانداران و بخشداران و تقسیمات کشوری بود. استیضاح در کل پیرامون 12 محور بود که نمایندگان سوالات خود را مطرح کردند و وزیر کشور نیز پاسخ سوالات را داد.

وی تصریح کرد: در ادامه نیز سوال بنده در خصوص قانونی بودن تجمعات اخیر در قم که در آن شعارهای ساختارشکنانه مطرح شده بود که با جایگاه رفیع حوزه مغایرت داشت مطرح شد و حتی برخی از مراجع معظم قم نیز نسبت به این اتفاق موضع انتقادآمیزی داشتند و خواستار پیگیری قانونی این موضوع هستند. وزیر کشور نیز در پاسخ با اشاره به قانون بیان کردند که تجمعات در فضاهای سربسته با مجوز مدیر مجموعه می‌تواند برگزار شود اما به دنبال شعارهای ساختارشکنانه‌ای که در این نشست مطرح شد موجب گردید تا شکایتی توسط شورای تامین استان علیه این گروه تنطیم شود.

منبع: فرارو

سپاه درباره مدرسه فیضیه بیانیه می‌دهد|سردار رمضان شریف:


در تجمعی که روز پنج‌شنبه در مدرسه فیضیه قم برگزار شد، به جز حسن رحیم پورازغدی؛ یکی از فرماندهان سپاه نیز سخنرانی کرد. حسین طیبی‌فر، فرمانده تیپ 83 امام جعفر صادق(ع) قم در سخنانش در این مراسم، برای دولت خط و نشان کشید که این تجمع برای اخطار به آنان بوده است.

سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد که این نهاد درباره حواشی مدرسه فیضیه قم بیانیه صادر می کند.

سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت وگو با ایرنا، اعلام کرد: در پی واکنش مراجع تقلید به حواشی مراسم مدرسه فیضیه، سپاه بیانیه ای صادر می کند و به سوالات و ابهامات پاسخ می دهد.

صبح امروز آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید با انتشار بیانیه‌ای، حادثه‌ای را که در مدرسه فیضیه رخ داد «به تمام معنا یک فاجعه» دانست و تأکید کرد که از یکسو مسئولان حوزه علمیه باید روشن سازند این برنامه زیان‌بار با اجازه چه کسی صورت گرفته و از سوی دیگر مسئولان سپاه نیز باید روشن کنند آیا با اجازه آنها گروهی از سپاهیان در این برنامه شرکت داشته‌اند یا خیر.

در تجمعی که روز پنج‌شنبه در مدرسه فیضیه قم برگزار شد، به جز حسن رحیم پورازغدی؛ یکی از فرماندهان سپاه نیز سخنرانی کرد. حسین طیبی‌فر، فرمانده تیپ 83 امام جعفر صادق(ع) قم در سخنانش در این مراسم، برای دولت خط و نشان کشید که این تجمع برای اخطار به آنان بوده است.

همچنین آیت الله سید احمد خاتمی از اعضای شورای عالی حوزه علمیه اعلام کرد که این موضوع در شورای عالی حوزه بررسی و درباره آن موضع گیری می شود.

پیش از این نیز علی مطهری نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در یادداشتی در این باره نوشت: شعارهایی که در تجمع مدرسه فیضیه قم سر داده شد یا روی تابلوها حمل می‌شد، نشان می‌دهد که لااقل بخشی از حوزه علمیه قم از نظر بینش اجتماعی و سیاسی دچار انحطاط شده است. تأسف بیشتر زمانی به انسان دست می‌دهد که می‌بیند یکی از شعارهایی که روی تابلو حمل می شد، این بود: ای آنکه مذاکره شعارت/ استخر فرح در انتظارت، اشاره به رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی. این شعار می‌تواند سرنخی برای نحوه فوت آن مرحوم باشد که برای بسیاری از اذهان به صورت یک معما باقی مانده است. در واقع مفهوم این شعار این است که آقای رئیس‌جمهور، ما همانطور که سر آقای هاشمی را زیر آب کردیم سر تو را هم زیر آب خواهیم کرد.

منبع: فرارو

واکنش تهران به ادعای جدید "جان بولتون"|


سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به آخرین وضعیت دیپلمات بازداشت شده ایرانی در آلمان به اتهام تلاش برای انجام فعالیت‌های تروریستی در نشست منافقین در پاریس، تصریح کرد: متاسفانه کماکان این دیپلمات در بازداشت به سر می‌برد و سیر قضایی در این خصوص در حال دنبال شدن است.

فرارو- سخنگوی وزارت خارجه گفت: سفارتخانه‌های خارجی در تهران موظف هستند که حقوق شهروندان ایرانی را با دقت رعایت کنند و خدمات لازم را ارائه دهند.
 
بهرام قاسمی صبح روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر بد رفتاری برخی از سفارتخانه‌های خارجی در تهران با شهروندان ایرانی از جمله دو سفارتخانه ایتالیا و آلمان و تجمع تعدادی از دانشجویان ایرانی خواهان تحصیل در ایتالیا در برابر سفارت این کشور در تهران در اعتراض به بدرفتاری کارکنان سفارت ایتالیا  با شهروندان ایرانی اظهار کرد: در مورد عملکرد سفارتخانه‌های  این دو کشور  در تهران، در ارتباط با نوع رفتار با شهروندان ایرانی گزارش‌هایی را دیروز دریافت کردم. در حال بررسی این موضوع هستیم و بعد از بررسی‌های لازم می‌توانیم قضاوت کنیم.
 
وی گفت: توصیه ما به سفارتخانه‌های خارجی در تهران حفظ حقوق شهروندان ایرانی و ارائه  تسهیلات کنسولی مناسب و جامع  به آن‌هاست.
 
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به آخرین وضعیت دیپلمات بازداشت شده ایرانی در آلمان به اتهام تلاش برای انجام فعالیت‌های تروریستی در نشست منافقین در پاریس، تصریح کرد: متاسفانه کماکان این دیپلمات در بازداشت به سر می‌برد و سیر قضایی در این خصوص در حال دنبال شدن است.
 
قاسمی با بیان این‌که «رایزنی‌های دو کشور در این ارتباط با جدیت دنبال می‌شود و امیدواریم که هرچه زودتر در این ارتباط به یک تفاهم جدی برسیم تا این دیپلمات کشورمان آزاد شود»، اظهار کرد: توقع ما این است که با سرعت عمل بیشتری اتفاق بیفتد.
 
وی گفت: نهایتا موضوع روشن خواهد شد و آن‌ها متوجه خواهند شد که این موضوع یک اشتباه و سوء‌تفاهمی بیش نبوده است.
 
این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با تلاش ایران جهت انتقال مقداری از منابع ارزی خود از آلمان به داخل کشور و بر مشکلاتی که در این زمینه به وجود آمده است، گفت: من از شما می‌خواهم که پرس‌وجو در مورد این سوال را از بانک مرکزی پیگیری کنید.
 
وی همچنین در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با پروژه ایجاد خط راه آهن بین ایران، عراق و سوریه خاطر نشان کرد: در منطقه بین ما و همسایگان‌مان پیگیری پروژه‌های حمل‌ونقل به خصوص پروژه‌های ریلی که دارای صرفه اقتصادیست وجود دارد. در این ارتباط پروژه‌های متعددی مطرح است که هر کدام مراحل خاص خود را طی می‌کند. در مورد برخی از آن‌ها در حال مذاکره و در مورد برخی از آن‌ها در حال رسیدن به توافق هستیم.
 
قاسمی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این‌که اخباری منتشر شده که ایران و عربستان سعودی در حال انجام مذاکراتی با یکدیگر هستند تا سفارتخانه‌های دو کشور را در تهران و ریاض بازگشایی کنند، گفت: من از انجام چنین مذاکراتی تا این لحظه بی‌اطلاع هستیم.
 
این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در مورد برخی از اخبار منتشر شده مبنی بر این‌که پوتین و ترامپ در نشست هلسینکی در فنلاند توافق کرده‌اند که ایران از سوریه خارج شود و واکنش ایران به این موضوع، تاکید کرد: همان طور که پیش از این گفته‌ام به نظرم نباید به برخی اخبار رسانه‌ای منتشر شده توجه کرد. در فضای کنونی این اخبار متناقض با هدف مشخصی منتشر می‌شود به خصوص اخباری که پیرامون مسائل خاصی است که ایران با آن مواجه است.
 
وی با بیان این‌که «به نظر می‌رسد یک جریان جدی برای اثرگذاری در روابط ایران و روسیه در حال تلاش و فعالیت است»، گفت: آن‌ها تلاش می‌کنند با جریان‌سازی به نوعی همکاری‌های دو کشور در مورد مسائل منطقه از جمله سوریه را تحت‌الشعاع قرار دهند و در این ارتباط خبرسازی می‌کنند به نوعی که بر روی افکار عمومی مردم تاثیر گذاشته و یک فاصله‌ای را بین دو کشور همسایه القاء کنند.
 
وی با تاکید بر این‌که «ایران به دعوت دولت سوریه به صورت مستشاری برای مبارزه با تروریست‌ها در این کشور حضور پیدا کرده است و تا زمانی که این دعوت ادامه داشته باشد همکاری‌های ایران با سوریه در این زمینه برقرار خواهد بود»، خاطر نشان کرد: ما اجازه نمی‌دهیم که دیگران با فضاسازی در روابط ما با کشورهای همسایه و پیرامونی‌مان ایجاد مشکل کند.
 
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همجنین در ادامه این نشست خبری که با حضور خبرنگاران داخلی وخارجی به مدت بیش از 60 دقیقه به طول انجامید، در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که جان بولتن مدعی شده که ایران به دنبال این است که در نتایج انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا اثرگذاری کند، گفت: ما یک مثل معروف داریم که می‌گوییم کافر همه را به کیش خود ‌می‌خواند.
 
وی همچنین در مورد اظهارات اخیر فواد معصوم رییس جمهور عراق مبنی بر این‌که قرار است هیاتی از عراق به زودی راهی تهران شود تا در مورد جلوگیری از تاثیر تحریم‌ها بر روابط دو کشور رایزنی و گفت‌وگو کند، تاکید کرد: روابط ایران و عراق روابط خوبی است. همکاری‌های جدی بین دو کشور وجود دارد.
 
وی افزود: این روزها شاهد تلاش احزاب و گروه‌های سیاسی در عراق برای تشکیل دولت جدید در این کشور هستیم. ما منتظر این هستیم که دولت جدید در عراق شکل بگیرد و قطعا بعد از عبور از وضعیت فعلی با جدیت بیشتری می‌توانیم همکاری‌های دو کشور در بخش خصوصی و دولتی را دنبال کنیم.
 
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین در مورد این‌که آیا زمان رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه در مورد توقف دو میلیارد دلار از دارایی‌های ایران توسط دولت واشنگتن مشخص شده است یا نه، گفت: تعیین وقت برای رسیدگی به این شکایت صورت گرفته، این‌که چه زمانی طرف ایرانی و طرف آمریکایی باید صحبت کنند نیز مشخص شده است.
 
وی همچنین در ارتباط با مشارکت ایران در بازسازی سوریه و رقابتی که به نظر می‌رسد بین ایران، روسیه و عربستان سعودی برای حضور در بازار سوریه به وجود آمده است، گفت: ما امیدواریم که روند ثبات و بازگشت صلح به سوریه هر چه زودتر نهایی شود و شاهد تحقق صلح در این کشور باشیم به نحوی که شرایط برای بازسازی این کشور فراهم شود.
 
وی ادامه داد: در زمینه مبارزه با تروریسم ایران به دعوت دولت سوریه با این کشور همکاری کرد و قطعا در مرحله‌ی بازسازی نیز ما در کنار دولت و ملت سوریه خواهیم بود. امیدواریم بتوانیم در یک فرآیند سازنده در این امر مشارکت داشته باشیم. به خصوص بخش خصوصی‌ کشور بتواند در این امر مشارکت جدی داشته باشد.
 
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین در مورد زمان دقیق برگزاری اجلاس سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در تهران و مکانیزم برگزاری این نشست، خاطر نشان کرد: تصور می‌شود، اجلاس سران سه کشور در شهریورماه در ایران برگزار شود. مقدمات این نشست در حال فراهم شدن است. نشست صبح نشست مهمی است و همان طور که اشاره کردم بخش‌های ذیربط فعالیت‌های خود را برای برگزاری این نشست آغاز کرده است.
 
وی با بیان این‌که «وقتی زمان قطعی نشست روشن شد آن را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد»، ادامه داد: فکر می‌کنم در حال حاضر صحبت در مورد مکانیزم این نشست و برنامه‌ریزی‌های مرتبط با آن زود است. همان‌طور که گفتم برنامه‌ریزی‌ها در حال انجام است و هر موقع که نهایی شد، به اطلاع مردم می‌رسانیم.
 
وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که به رییس سازمان محیط زیست چندی پیش اعلام کرده بود که آتش‌سوزی رخ داده در هورالعظیم عمدی بوده و دولت عراق برای خاموش کردن این آتش‌سوزی در روزهای ابتدایی این موضوع همکاری جدی با ایران نداشته است و آیا وزارت خارجه در جریان این موضوعات است؟ گفت: این یک موضوع فنی است و بهتر است که در این ارتباط از سازمان محیط زیست اطلاعات بیشتر را کسب کنید.
 
قاسمی ادامه داد: در مورد این موضوع تماس‌هایی بین وزارت خارجه دو کشور وجود داشته، پیگیری‌هایی توسط سفارت ایران در بغداد و دیگر کانال‌های مسئول انجام شده است ولی همان‌طور که گفتم بهتر است اطلاعات کامل در مورد این قضیه را از سازمان محیط زیست بپرسید.
 
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد روند تدوین سند جامع همکاری‌های ایران و افغانستان و اظهارنظر اخیر سفیر کابل در ایران مبنی بر این‌که قرار است به زودی هیاتی عالی‌رتبه از این کشور عازم تهران شود، اظهار کرد: کمیته‌های پنج‌گانه‌ای که بین دو کشور جهت تدوین سند جامع ایجاد شده بودند عمدتا به نتایج لازم رسیده‌اند.

در یکی دو تا کمیته چند ابهام وجود داشت که این ابهامات در حال رفع شدن است. ما در پایان کار کمیته‌های پنج‌گانه قرار داریم و باید مذاکرات جدی در راستای تنظیم سند جامع همکاری بین دو کشور برگزار شود، چراکه همان‌طور که گفتم وارد دوران پایان کار این پنج گروه شده‌ایم و باید وارد مرحله‌ی تنظیم سند شویم. در این ارتباط لازم است که هیات‌هایی بین دو کشور در سطوح لازم با اختیار کافی تبادل شود و در مورد این موضوع نیز در حال رایزنی‌هایی با دولت افغانستان هستیم.

منبع: فرارو

حال جسمانی آیت الله هاشمی شاهرودی خوب نیست|


«رهبر معظم انقلاب رئیس بعدی را منصوب می‌کنند و زمانی برای این کار مشخص نشده است. امکان دارد تا آن زمان (یعنی انتصاب رئیس جدید)، نایب رئیس جلسات را اداره کند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره نحوه انتخاب سایر اعضای هیأت رئیسه این نهاد، اظهار کرد: رئیس و دبیر مجمع تشخیص مجلس مصلحت نظام منصوب رهبری هستند، اما نایب رئیس را رئیس مجمع انتخاب می‌کند».
حال جسمانی آیت الله هاشمی شاهرودی خوب نیست|
حال جسمانی آیت الله هاشمی شاهرودی خوب نیست
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: درصورت فوت یا غیبت طولانی رئیس برگزاری جلسات مجمع متوقف نمی‌شود، چون در دوره جدید مجمع، نایب رئیس انتخاب شد، جلسات تا تعیین رئیس جدید می‌تواند با حضور نایب رئیس اداره شود.

به گزارش خبرآنلاین، حال جسمانی آیت الله هاشمی شاهرودی خوب نیست. این را نه از اخبار رسمی که حتی از غیبت وی در جلسات مجمع تشخیص هم می‌توان فهمید. جلساتی که به ریاست آیت الله موحدی کرمانی تشکیل می‌شوند. چندی قبل بود که برخی منابع غیر رسمی از فوت آیت الله هاشمی شاهرودی خبردادند که بلافاصله تکذیب شد. حال با طولانی شدن این غیبت آیت الله سوالی که پیش می‌آید شیوه اداره مجمع است. اینکه جلسات چگونه اداره می‌شوند و در صورت فوت یا عدم امکان حضور رییس چه اتفاقی برای این جایگاه می‌افتد؟

حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در همین خصوص درباره نحوه اداره جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام در زمان غیبت رئیس، گفت: نایب رئیس جلسه مجمع را اداره می‌کند.

وی درباره انتخاب رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام بعد از فوت یا غیبت رئیس وقت، یادآور شد: رهبر معظم انقلاب رئیس بعدی را منصوب می‌کنند و زمانی برای این کار مشخص نشده است. امکان دارد تا آن زمان (یعنی انتصاب رئیس جدید)، نایب رئیس جلسات را اداره کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره نحوه انتخاب سایر اعضای هیأت رئیسه این نهاد، اظهار کرد: رئیس و دبیر مجمع تشخیص مجلس مصلحت نظام منصوب رهبری هستند، اما نایب رئیس را رئیس مجمع انتخاب می‌کند.

وی در پاسخ به این سئوال که همچون اصل 131 قانون اساسی درباره دوره غیبت یا بیماری رئیس جمهور، آیا در آیین نامه مجمع تشخیص نیز ماده‌ای درباره دوره مجاز غیبت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام وجود دارد که اگر این دوره رعایت نشود، به استناد آیین نامه رئیس جدید انتخاب شود؟ گفت: هیچ ماده‌ای درباره غیبت رئیس مجمع در آیین نامه وجود ندارد.

مصباحی مقدم یادآور شد: زمانی که آیت الله هاشمی رفسنجانی به رحمت خدا رفت، ماه‌ها بعد رهبر انقلاب رئیس جدید را جایگزین کردند و طی این مدت مجمع تشخیص هیچ جلسه‌ای برگزار نکرد بنابراین آیین نامه ماده‌ای تحت عنوان جایگزین موقت رئیس ندارد، نایب رئیس در غیاب رئیس جلسات را اداره می‌کند.

منبع: فرارو
>