گروه خبری سیاسی

آیا افشانی هم برکنار می‌شود؟|


دو بحث در مورد آقای افشانی وجود دارد؛ یکی این که ایشان حدود 2 یا 3 سال پیش با 27 سال سابقه خدمت خودشان را بازخرید کرده اند و مجدداً به کار بازگشته اند؛ باید دید با توجه به این که بازخرید بوده اند و مجدداً تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند بازنشسته محسوب می‌شوند یا تا 35 سال می‌توانند خدمت کنند.
آیا افشانی هم برکنار می‌شود؟|
معاون پارلمانی شهردار تهران گفت: شهرداری تهران برای مشخص شدن وضعیت بازنشستگی افشانی به مجلس شورای اسلامی لایحه استفساریه ارسال می‌کند.

به گزارش خانه ملت، داریوش قنبری درمورد تصمیم شهرداری و شورای شهر برای ارایه استفساریه به مجلس شورای اسلامی در مورد تعیین تکلیف بازنشستگی شهردار تهران، گفت: ما اول منتظر مانده ایم که نظر شورای نگهبان در این مورد مشخص شود؛ بعد از مشخص شدن نظر شورای نگهبان، قرار بر این است که ما به مجلس در این رابطه استفساریه‌ای تقدیم کنیم.
 
در حالی که تنها سه ماه از شهردار شدن افشانی می‌گذرد احتمال برکناری او بخاطر قانون جدید به کارگیری بازنشستگان وجود دارد

وی توضیح داد: دو بحث در مورد آقای افشانی وجود دارد؛ یکی این که ایشان حدود 2 یا 3 سال پیش با 27 سال سابقه خدمت خودشان را بازخرید کرده اند و مجدداً به کار بازگشته اند؛ باید دید با توجه به این که بازخرید بوده اند و مجدداً تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند بازنشسته محسوب می‌شوند یا تا 35 سال می‌توانند خدمت کنند.

وی ادامه داد: بنابراین یکی از نظرات این است که ایشان فعلاً مشمول این قانون منع به کار گیری بازنشستگان نیست و همچنان می‌تواند به کار خودشان ادامه دهند، اما ما فعلاً منتظر هستیم تا مشخص شود که آیا بازخریدی‌ها جزو بازنشسته‌ها هستند یا خیر، اگر ایشان مشمول باشند یعنی بازخرید‌ها هم جزو بازنشسته‌ها قرار بگیرند در آن صورت ما استفساریه را تقدیم مجلس می‌کنیم.

قنبری گفت: با توجه به این که شهردار تهران عضو کابینه دولت است باید ببینیم نظر مجلس در مورد شهردار تهران مانند سایر اعضای کابینه است یا خیر، یعنی مثل معاونین و وزرای رئیس جمهور می‌توانند ادامه کار دهند، که مجلس در این مورد تعیین کننده خواهد بود.

وی در مورد ثبت شدن موضوع مشمولیت شهردار تهران در قانون ممنوعیت بازنشستگان در مشروح مذاکرات مجلس، اظهار داشت: این بحث دستگاه‌های مشمول ماده 5 قانون خدمات کشوری است که آیا شهرداری تهران مشمول این ماده قانونی می‌شود یا خیر، از این رو یکی نظر این است که با توجه به این که شهرداری یک نهاد غیر دولتی است، مشمول ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری قرار نمی‌گیرد و نظر دیگر همان است که دکتر لاریجانی آن را در پاسخ به آقای موسوی اعلام کرده و آن این بود که این قانون شهرداری‌ها را هم در بر می‌گیرد.

وی ابراز داشت: کلاً نظر بر این است که دستگاه‌های خاصی که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند مشمول ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری می‌شوند، اما در کل شهرداری بودجه دولتی ندارد و از لحاظ حقوقی مشمول این ماده نمی‌شود. اما عده‌ای هم معتقدند که قرار می‌گیرد و آقای لاریجانی این را مطرح کردند و در مشروح مذاکرات مجلس نیز ثبت شده است.

معاون پارلمانی شهردار تهران در پایان ادامه داد: بنابراین به دلیل این اختلاف نظر، بنده فکر می‌کنم که در مورد این موضوع باید در صحن علنی مجلس استفساریه‌ای صورت بگیرد که آیا شهرداری‌ها مشمول این ماده قانونی هستند یا این که از نظر حقوقی باید مصوبه‌ای در مجلس در مورد این موضوع گذرانده شود.

علم‌الهدی: اگر رهبری نبودند، دولتی‌ها در این برجام لعنتی، بیشتر امتیاز می‌دادند|


علم‌الهدی: اگر رهبری نبودند، دولتی‌ها در این برجام لعنتی، بیشتر امتیاز می‌دادند / بجای اینکه مردم را از چنگال مضیقه معیشتی نجات دهید می‌گویید با فرانسه، انگلیس و آلمان توافق کنیم؟ این واقعا عقل و فکر است؟ / با رهبری با یک اخلاص هماهنگی کنیم، نه اینکه رهبری در فشار قرار بگیرد و بعد بگوییم آقا هر چه شما بگویید؛ این خیانت و جنایت است / وقتی انگلیسی‌ها را بیرون کردیم، مصدق امریکا را وارد کشور کرد

امام جمعه مشهد خطاب به مسئولان کشور تاکید کرد: فکر غلط مصدق مبنی بر اینکه بدون وابستگی به قدرت خارجی نمی‌توانیم زندگی کنیم، به قیمت یک ربع قرن اسارت ملت تمام شد. این پندار غلط را از سرخود بیرون کنید. اگر بنا شد امریکا نباشد، اروپا هم نباشد

به گزارش ایلنا، سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌ دوم نماز جمعه این هفته مشهد گفت:‌ جریان 28 مرداد دو نکته عبرت‌آموز دارد. نکته نخست این است که بعد از قرن‌ها زندگی مردم در حاکمیت‌های استبدادی و استعماری در دوران قاچار و دوران رضاخانی - که فاقد یک نظام مردمی بودند و مردم خودشان برای خودشان تصمیم نمی‌گرفتند - در سال 1330 نهضتی از سوی آیت‌الله کاشانی با هماهنگی با قدرت‌های سیاسی ملی مانند نهضت آزادی و جبهه ملی تشکیل شد و حکومتی مردمی تشکیل شد که خود مردم این حکومت را تشکیل دادند.

جریان‌های ملی در نهضت ملی شدن صنعت نفت اعتقادی به دین نداشتند

وی با بیان اینکه جریان‌های ملی که با نهضت دینی یک روحانی هماهنگ شدند، اعتقادی به دین نداشتند و می‌خواستند از دین به عنوان ابزار قدرت و سکوی پرش استفاده کنند، اظهار داشت: در بحبوبه این حکومت، آنها در مجلات و جرایدشان علیه میرزای شیرزای و شیخ فضل‌الله نوری مطلب نمی‌نوشتند و به ارزش‌های دینی اهانت می‌کردند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: چون آنها به دین اعتقاد نداشتند به پای دین در امتداد استقلال نایستادند که این مایه عبرت است. اگر کسی در سیاست به پای دین آمد، باید دین را قبول داشته باشد یعنی سیاست فرع دین است. باید به عنوان تکلیف دینی وارد سیاست شود و نه آنکه دین ابزار ورود به قدرت شود.

وقتی انگلیسی‌ها را بیرون کردیم، مصدق امریکا را وارد کشور کرد

علم‌الهدی با تاکید بر اینکه در انقلاب اسلامی نیز ملی‌گرایان همین انحراف را داشتند ولی دینداری مردم آنها را عقب زد، تصریح کرد: آیت‌الله مهدوی کنی می‌فرمودند در جلسه شورای انقلاب، مهندس بازرگان گفت علما شما قیام کردید و انقلاب پیروز شد ولی الان به مسجدها و منابر خود بازگردید و مملکت را به ما بدهید تا اداره کنیم. ایشان می‌گفت من به مهندس بازرگان گفتم یادتان می‌آید در مسجد آیت‌الله طالقانی که آمدید، در سخنرانی خود گفتید اسلام مدیریت،‌ اقتصاد، حقوق و سیاست دارد و همه مسائل اسلام روزه و نماز نیست. خب ما راه افتادیم و نظام ستمشاهی را ساقط کردیم و الان می‌خواهیم حکومت کنیم.

وی افزود: نکته دوم این است که زمانی که می‌خواستند نفت را ملی کنند، مصدق فکر می‌کرد بدون وابستگی به قدرت خارجی نمی‌توانیم زندگی کنیم. برحسب این اشتباه بزرگ، وقتی انگلیسی‌ها را بیرون کردیم، مصدق با امریکایی‌ها دست داد و امریکا را وارد کشور کرد. نمی‌دانست هر دو یک جنس بوده و هر دو عامل شیطان هستند.

اینکه امریکا هم‌پیمان نمی‌خواهد بلکه نوکر می‌خواهد

امام جمعه مشهد با بیان اینکه امریکا هم‌پیمان نمی‌خواهد بلکه نوکر می‌خواهد، خاطرنشان کرد: امریکا دید مصدق دین ندارد ولی ملیت و هویت دارد ولی شاه نه دین، نه ملیت و نه هویت ندارد. دید مصدق دین ندارد و هم‌پیمان می‌شود ولی نوکر نمی‌شود ولی شاه نوکر می‌شود. مصدق را برکنار کردند و 25 سال این ملت در زیر اسارت امریکا و چکمه‌های امریکایی‌ها درآمدند. این عبرت دوم بود.

علم‌الهدی خطاب به مسئولان کشور ابراز داشت: فکر غلط مصدق مبنی بر اینکه بدون وابستگی به قدرت خارجی نمی‌توانیم زندگی کنیم، به قیمت یک ربع قرن اسارت ملت تمام شد. این پندار غلط را از سرخود بیرون کنید. اگر بنا شد امریکا نباشد، اروپا هم نباشد.

اگر رهبری نبودند، دولتی‌ها در برجام شکست‌خورده و لعنتی، بیشتر امتیاز می‌دادند

وی اضافه کرد:‌ شما می‌خواهید با اروپایی که یک عضو آن انگلیس، یک عضو آن آلمان و عضو دیگرش فرانسه است، توافق کنید. آلمانی که سلاح شیمیایی به دست صدام داد و عزیزان و جانبازان شیمیایی ما هنوز در کشور هستند. انگلیسی که با همه جنایتکاری‌هایش، در حدود 200 سال گذشته جز جنایت و ظلم کاری دیگری نکرده است. تنها مسائل جنگ و کشتار جنگ مطرح نیست. انگلیسی‌ها در سال 1298 در این مملکت شاید اندازه 10 برابر کشتار جنگ جهانی اول مردم ما را کشتند. می‌خواهید با اینها برجام را ادامه بدهید.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی با اشاره به بیانات رهبری در چند روز گذشته بیان کرد: رهبری صریحا گفتند آقای رئیس‌جمهور آمد و صریحا اعتراف کرد که اگر محدودیت‌های شما نبود، ما امتیازهای بیشتری می‌دادیم. اگر رهبری نبودند و ایشان مانع نمی‌شد، در این برجام شکست‌خورده و لعنتی، دولتی‌ها بیشتر امتیاز می‌دادند. چشم باز کردند، دیدند امریکا زیرحساب زده، هزاران سانتریفیوژ ما به حلب پاره تبدیل شده و چاله راکتور ما را بتون ریخته‌اند.

با رهبری با یک اخلاص هماهنگی کنیم

علم‌الهدی ادامه داد: بجای اینکه مردم از چنگال مضیقه معیشتی نجات دهید که عده‌ای افراد سودجو از این شرایط استفاده می‌کنند، می‌دزدند، می‌خورند و می‌‌برند، بعد بگوییم با فرانسه، انگلیس و آلمان توافق کنیم؟ مگر هواپیمای صدام از فرانسه نبود؟ مگر انگلیسی‌‌‌‌ها از ابتدای انقلاب فساد نکردند؟ این واقعا عقل و فکر است؟‌ تجربه هم چیز خوبی است. امیدوارم عزیزان ما متوجه شوند. وقتی رهبری می‌گویند در همین موضوع که اجازه دادیم، اشتباه کردیم و بعدا می‌‌‌‌گویند اینها به خطوط قرمز من عمل نکردند و اگر عمل می‌کردند به این وضعیت گرفتار نمی‌شدیم. ما در آن باره ضربه خوردیم و به وضعیت کنونی رسیدیم.

وی افزود: با رهبری با یک اخلاص هماهنگی کنیم، نه اینکه وضعیت مردم به گونه‌‌‌‌ای قرار بگیرد تا رهبری در فشار قرار بگیرد و بعد بگوییم چه کنیم و بگویید آقا هر چه شما بگویید. این خیانت و جنایت است و درست نیست. با همه قدرت مشکلات مردم را حل کنید و به رهنمودهای رهبری عمل کنیدو چهار سال است که می‌‌گویند اقتصاد مقاومتی ولی یک دهم آنها عمل نشده است.

بولتون درباره کنترل تسلیحات و مساله ایران و سوریه با روسیه مذاکره می‌کند|


این مقام دولت آمریکا که از موضوع مذاکره جان بولتون،‌ مشاور امنیت ملی آمریکا با نیکولای پاتروشف، همتای روس او خبر داده، گفته است که مساله نقش ایران در سوریه و وضعیت انسانی در این کشور از جمله مسائل مورد بررسی در گفت‌وگوی ترامپ و پوتین بوده‌اند.

یکی از مقامات دولت آمریکا اظهار کرد، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در گفت‌وگو با همتای روس خود در ژنو درباره پیمان‌های کنترل تسلیحات و نقش ایران در سوریه صحبت خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این دیدار به دنبال نشست دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین، همتای روس او در هلسینکی، صورت می‌گیرد.

این مقام دولت آمریکا که از موضوع مذاکره جان بولتون،‌ مشاور امنیت ملی آمریکا با نیکولای پاتروشف، همتای روس او خبر داده، گفته است که مساله نقش ایران در سوریه و وضعیت انسانی در این کشور از جمله مسائل مورد بررسی در گفت‌وگوی ترامپ و پوتین بوده‌اند.

به گفته این مقام آمریکایی، دو طرف درباره لزوم خروج ایران از سوریه موافق بوده‌اند اما روسیه آن را اقدامی دشوار دانسته است.

این مقام کاخ سفید همچنین اظهار کرده است که این دو رهبر درباره گامی رو به جلو در پیمان‌های کنترل تسلیحات با یکدیگر توافق نکرده‌اند.

وی همچنین گفته است که ترامپ مساله خط لوله گاز طبیعی روسیه به آلمان را مطرح کرده و شدیدا از آن انتقاد کرده است.

طبق اظهارات او، ترامپ مستقیما پس از دیدار دو ساعته‌اش با پوتین، جان بولتون، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و جان هانتسمن، سفیر آمریکا در روسیه را در جریان مذاکرات این نشست قرار داده و به مدت حدودا 15 دقیقه در این باره با آنان گفت‌وگو کرده است و بسیاری از مسائل مورد بحث آنان در نشست گروهی‌ای که در پی این نشست برگزار شد، بار دیگر مطرح شدند.

این مقام آمریکایی تاکید کرد، ترامپ به پوتین گفته است که مداخله روسیه در انتخابات آمریکا باید در سال 2018 متوقف شود و پوتین در نشستی جداگانه اظهار کرده است که دولت روسیه در انتخابات آمریکا دخالت نکرده است اما عاملان روس دیگری وجود دارند که ممکن است این کار را انجام داده باشند.

احتمال تغییر 3 معاون وزیر کشور با قانون جدید بازنشستگی|


با تصویب کلیات قانون منع به کار گیری بازنشستگان علاوه بر خداحافظی 16 استاندار و 14 معاون استاندار با سمت های خود؛ 3 معاون وزیر کشور هم احتمالا رفتنی شدند.
احتمال تغییر 3 معاون وزیر کشور با قانون جدید بازنشستگی|
با تصویب قانون ممنوعیت افراد بازنشسته در مشاغل دولتی، گمانه‌زنی‌هایی در مورد تغییر شماری از مدیران شنیده می‌شود. در تازه‌ترین گزارش یکی از سایت‌ها نوشته است که با این قانون قرار است 3 تن از معاونان وزیر کشور تغییر کند. پیش از این نیز مطالب زیادی در خصوص استانداران بازنشسته در سایت‌ها منتشر شده بود.
 
سایت نواندیش که از سوی طیف نزدیک به لاریجانی اداره می‌شود نوشته است: با تصویب کلیات قانون منع به کار گیرى بازنشستگان علاوه بر خداحافظى 16 استاندار و 14 معاون استاندار با سمت هاى خود؛ 3 معاون وزیر کشور هم رفتنى شدند:
  • اسماعیل نجار معاون وزیر و رییس سازمان مدیریت بحران
  • جبارزاده معاون سیاسى
  • خندان دل سرپرست معاونت عمرانى وزارت کشور

احتمال تغییر 3 معاون وزیر کشور با قانون جدید بازنشستگی

اسماعیل نجار معاون وزیر و رییس سازمان مدیریت بحران

فرشاد مومنی: قاچاق و فساد اخلاقی کمر سیاست در کشور را شکسته است|

استاد دانشگاه علامه گفت: آنچه رانت در کشور را گسترش داده از مافیای رسانه‌ای هم برخوردار است. ناراحت‌کننده‌ترین واکنش از سوی سازمان برنامه و بودجه صورت گرفت که امیدوارم ناشی از کم تجربگی و خامی باشد.

به گزارش ایلنا، فرشاد مومنی استاد دانشگاه علامه و رئیس موسسه دین و اقتصاد در نشست هم‌اندیشی اقتصادی امروز پنجشنبه 25 مرداد در جمع اساتید دانشگاهی اظهار کرد: طیفی از اقتصاددانان که عموماً جزو استثنائات دانشگاه‌های کشور هستند طی سه دهه گذشته از موضع انجام وظیفه شخصی و ادای دین به مردم و کشور وظیفه عمومی نظارت تخصصی بر فرآیند‌های تصمیم‌گیری در حوزه تخصصی خود را انجام می‌دادند گرچه مزاحمت‌هایی پدید می‌آمد، اما هنگامی که صدای مفرد شنیده نمی‌شد و یا چنین احساسی پدید می‌آمد که بنابر شنیده نشدن است به تدریج این احساس در بین اقتصاددانان پدید آمد که باید تلاش‌های دسته‌جمعی صورت گیرد.

وی افزود: شاید نقطه شروع چنین تلاش‌هایی به دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی بر می‌گشت که برای اولین بار یک نامه با 100 امضا در اعتراض به سیاست‌های شبهه‌ناک در حیطه مسائل نفتی مطرح شد که در دوره احمدی‌نژاد استمرار پیدا کرد و، چون شدت ولنگاری‌ها به طرز غیرمتعارفی افزایش پیدا کرد، نامه‌های جمعی اقتصاددانان زایش چشمگیری پیدا کرد. در دوره آقای روحانی در بین دوستان این تصور وجود داشت که ما که تجربه دولت قبل از روحانی را دیدیم می‌توانیم یک فرصت دهیم با این توجیه که شدت خرابی‌ها و به هم ریختگی‌هایی به یادگار گذاشته دولت احمدی‌نژاد به اندازه‌ای بود که حکایت از این داشت تا دو دهه بعد از مسئولیت او این کشور باید تاوان خطا‌ها را بپردازد.

مومنی در ادامه تصریح کرد: با این توجیه تا پایان دوره اول مسئولیت آقای روحانی، اقتصاددانان همان مواضع منفرد را دنبال کردند که تلاش‌های بایسته‌ای هم صورت گرفت.

استاد دانشگاه علامه خاطرنشان‌کرد: فرق آقای روحانی با احمدی‌نژاد در این بود که احمدی‌نژاد در مقابل انتقاد‌ها برآشفته می‌شد در دوره آقای روحانی ایشان مرتب مطالبه ارزیابی انتقادی می‌کرد، اما از نظر ارزیابی این دو دوره با هم متشابه بود تنها تفاوت در این است که هنوز تهدیدات امنیتی نسبت به منتقدان انجام نشده است که در این خصوص سپاسگزاریم. اما در عمل هیچ تفاوتی مشاهده نمی‌شود به همین خاطر اقتصاددانان تلاش کردند در واکنش به این شرایط که بسیار خطیر است یک نامه دسته جمعی خطاب به آقای روحانی بنویسند.

وی افزود: اینکه چقدر موفق بوده‌ایم جامعه باید داوری کند، اما آنچه بین ما گذشته این بوده که مسئله ما ادای دین به مردم و حقوقی که مردم نسبت به دانایان دارند و ادای دین به بقا و بالندگی کشور بوده است و تلاش کردیم وارد زد و خورد‌های جناحی نشویم.

مومنی افزود: از نظر من زمانی که به جهت‌گیری‌های اقتصادی کشور نقدی وارد است، این نقد به ساختار قدرت است در برخی مسائل بنیادین و اتکا به مبانی نظری می‌توان نشان داد که مسئولیت برخی ارکان دیگر قدرت از قوه مجریه بیشتر است بنابراین تمام تلاش ما این بود که از کادر ملاحظات کارشناسی و اخلاقی خارج نشده و امیدواریم توفیقی هم داشته باشیم.

این استاد دانشگاه علامه در ادامه تصریح کرد: دو پدیده کمر سیاست و اخلاق را در جامعه شکسته؛ یکی قاچاق و دیگری فساد اخلاقی است. اما تنها طرف حساب قوه مجریه نیست اگرچه به اعتبار ویژگی‌های خاص مربوط به قوه مجریه یک رکن تعیین شده و مهم است. کارنامه‌ای که سه دهه گذشته رقم خورد از یک سلسله روند بحران‌ساز پرده برمی‌دارد که برآیند طرز اندیشه و طرز ساختار قدرت است و معطوف به قوه مجریه نیست.

مومنی عنوان کرد: واقعیت این است که از همان سال اول مسئولیت آقای روحانی، نگرانی‌های بسیار جدی برای ما در اداره کشور پدید آمد در سال 94 کتابی را منتشر کردم تحت عنوان اقتصاد سیاسی توسعه در ایران امروز که در فصل پایانی آن با اتکا به بسته سیاستی دولت روحانی مطرح کردم که با این بسته متوجه می‌شویم که دولت جدید نسبت به دولت قبلی درباره اصل مناسبات تفاوتی با هم ندارند. متاسفانه در آن دوره توجه جدی به آن نشد و جهت‌گیری‌های رانتی و فسادآور استمرار پیدا کرد. با توجه به تجربه‌ای که نشان می‌دهد دولت‌ها در دو دوره دوم بر دنده خلاص می‌گذارند سال 96 کتابی منتشر کردم با عنوان عدالت اجتماعی آزادی و توسعه در ایران امروز که در آنجا راجع به این مسئله که در شرایط خطیر قرار داریم و اگر دولت خود را بی توجه به جامعه کند کشور دچار هزینه‌های غیر قابل جبران خواهد شد، صحبت کردم.

وی افزود: نگرانی‌های بسیار شدیدی که برای ما پیش آمده بود کشور را در آستانه انواع و اقسام بحران‌ها قرار داده بود. هر روز نگرانی‌های من بیشتر می‌شد و به نظرمان رسید که اکنون زمانی است که کل ساختار ملت باید بایستد و به آنچه در سه دهه اخیر پدید آمده نگاه کند.

مومنی گفت:: یکی از نکاتی که متوجه شدیم این بود که در این سه دهه در مورد هر سیاستی که ساختار قدرت انرژی و وعده بیشتری داد شدت بحران‌سازی‌ها بیشتر بود و این بدان معناست که یک بحران اندیشه بنیادی گریبان گیر منابع ملی شده است. از سال 84 تا امروز دائما هشدار می‌دهیم که سطوح متفاوتی از کار افتادگی‌ها در کشور ظاهر شده است به طوری که شاخص‌ها هم کارکرد خود را از دست داده و از آن طرف دائماً نوعی احساس بی‌پناهی و رها شدگی از سوی عامه مردم و تولیدکنندگان در حال شروع است.

رئیس موسسه دین و اقتصاد تصریح کرد: کنار این مسائل مشاهده کردیم که با یک روند‌های خطرناک حاکمیت‌زدایی از ساختار قدرت روبرو هستیم که به ویژه در بازار پول و سرمایه می‌توان به وضوح دید و با یک روند بسیار نگران‌کننده مسئولیت پذیری ساختار قدرت مواجه هستیم. مثل آموزش سلامت مردم و زیرساخت‌های فیزیکی که شدت آن بیشتر است. ما فکر کردیم به اعتبار اینکه کشور در معرض دگردیسی‌های بسیار خطرناک قرار گرفته زمان آن است که هشدار دهیم. کشور در حال رفتن به سوی یک گذار خطرناک از یک دولت خام فروش به یک دولت آینده فروش در حرکت است.

وی افزود: دولت دائما به صورت فزاینده در این ده سال بیشتر از دو دهه قبل از خود برای امور جاری نیازمند وام‌گیری داخلی و خارجی شده است. از آن تکان‌دهنده‌تر این مسئله است در نیمه اول سال 90 برای اولین بار سهم رانت ناشی از سیاست‌های نادرست از سهم رانت ایجاد شده از محل نفت بیشتر شده است که اگر در زمان خود برخورد مناسب با این پدیده نکنیم هزینه‌های غیرقابل برگشتی گریبانگیر کشور و نظام ملی خواهد شد.

مومنی تاکید کرد: ما فکر کردیم که باید این تذکر را مطرح کنیم تا کشور دوباره به این وضع نیفتد. مسئله نظام جمهوری اسلامی برای ما مهم‌تر بود که این نامه را نوشتیم. هیچ عنصری از نظر قدرت توضیح‌دهندگی نابسامانی‌های ایرانی به اندازه سلطه ربا بر مناسبات اجتماعی ما در حال حاضر تعیین‌کننده نیست برای ما بسیار غم‌انگیز است که در خصوص یکسری موارد مذهبی غیرمتعارف، غیرت ملت به جوش می‌آید و باعث هتاکی‌هایی می‌شود. چطور در خصوص زایش غیرمتعارف و فاجعه‌آفرین پول تا این درجه بی‌تفاوتی مشاهده می‌کنیم؟

وی افزود: ما در این نامه به صورت اجمالی نشان داده‌ایم که کانون اصلی این به هم ریختگی‌ها با منشأ ربوی به بانک‌های به اصطلاح خصوصی باز می‌گردد. ماجرای اصلی در اینجا این است که اجازه کار به بانک‌های به اصطلاح خصوصی در ایران نقطه عطفی است که در باطن به یک رانت برای افراد دخیل در قدرت می‌رسد.

رئیس موسسه دین و اقتصاد گفت: این بانک‌ها بر خلق پول از هیچ استوار هستند که تبدیل ربا به موتور خلق ارزش افزوده در اقتصاد داشتند افرادی به اسم بازارگرایی با به ابتذال کشاندن اقتصاد عمل کردند که هر بحرانی را که در کشور می‌گیریم به سلطه بانک‌های به اصطلاح خصوصی پر پول کشور می‌رسیم.

وی عنوان کرد: رکن دیگر فعالیت‌های رانتی به نام تولید بوده که گلوی اقتصادی کشور را فشار می‌دهند که بی‌ارتباط به همان بانک‌ها نیستند و ما شاهد حاکمیت زدایی در بازار سرمایه هم هستیم. در ده سال گذشته به بدترین نقاط عطف اقتصاد ایران نگاه می‌کنیم در شرایط بحرانی بازار مافیای بازار یک تحرکات خاص انجام می‌دهد و پس از رد و بدل شدن امتیاز‌ها اوضاع به روند قبل خود باز می‌گردد. من بسیار متاسفم برای سیستمی که به رئیس‌جمهور پشتیبانی اقتصادی و کارشناسی می‌دهد که در دوره ریاست جمهوری احمدی‌نژاد هم وجود داشت و با وجود مشکلات بازار ایشان با خیال راحت نسبت به بازار صحبت می‌کرد که نشان از بی‌اطلاعی ایشان از بازار دارد و باید با نهایت خضوع بگوییم از دل این کوزه انتظار بیشتری نسبت به چیزی که برون می‌تراود نداریم.

مومنی افزود:کانال اصلی ماجرا حرکت به سمت بهبود اصلاح رابطه دولت و ملت است. مسئله شفافیت، عدالت و مشارکت مردم در سرنوشت خود عناصر گواهی بر رفع مشکلات کشور است. عناصر قدرت باید به کارنامه سه دهه گذشته نگاه کنند تا بتوانند مشکلات را کارشناسانه رفع کنند. اگر می‌فهمیم که اشتغال یک متغیر سیستمی است پس معلوم می‌شود که در طرح توزیع منافع اشکالات اساسی وجود دارد در این سه دهه که ما بحران اشتغال را پیش رو داشتیم اشتغال در فعالیت‌های واسطه‌گری 5 برابر افزایش را نشان می‌دهد که نماد مجسمی است که نظام تصمیم‌گیری به مردم پشت کرده و به رباجویان روی کرده است. این زمینه سهل انگاری‌هایی که علیه تولید صورت گرفته برخورد‌های غیر متعارفی است که در تجارت خارجی ما انجام شده است که به زودی داده‌هایی را با مردم و مسئولین در میان خواهیم گذاشت.

وی افزود: پیشنهاد مشخص ما در این نامه برنامه بازآرایی رابطه دولت و ملت بوده است و هر سهل‌انگاری و تاخیر در این ماجرا می‌تواند برای کشور هزینه‌های بالایی به وجود بیاورد. مولفه دیگر این است که تعداد بحران‌ها افزایش پیدا کرده در چنین شرایطی رویکرد جزیره‌ای و جزئی نگر محکوم به شکست است و کشور به یک برنامه اندیشیده و استفاده از حداکثر ظرفیت‌های دانایی نیاز دارد. محور سوم این است که آن سازه ذهنی که به نام بازارگرایی، اما به شیوه مبتذل انجام شده که مسئولیت‌های پیامد‌ها را بر عهده نمی‌گیرد کوته نگر است باید دست بردارد و به یک سطح دیگری از اندیشه برگردد.

مومنی در رابطه با واکنش‌های افراد به نامه خطاب به روحانی تسریح کرد: واکنش‌هایی که نسبت به این نامه پدیدار شده در طیف اقتصاددانان که با بازارگرایی مبتذل کار می‌کنند این گونه بوده است که برای فهم صلاحیت این افراد و شناخت این‌ها کفایت می‌کند. این افراد در خصوص بحران ناهماهنگی در نظام تصمیم‌گیری به مناسبات کمونیستی و گرایش پوپولیستی رسیدند و ما را متهم به آن کردند، اما ما به این افراد تنها می‌گوییم از دل اندیشه‌هایی که تربیت می‌کنید توسعه‌ای پدیدار نخواهد شد و تاکنون حتی یک تجربه توسعه در این زمینه در دنیا وجود نداشته است. زمانی که اقتصاد در یک دوره‌ای طولانی خوب عمل نمی‌کند از طریق دستکاری مولفه‌ها نمی‌توان آن را اصلاح کرد نسبت به این توصیه واکنش نشان داده و آن را غیراقتصادی و غیرکارشناسی دانستند.

وی افزود: آنچه رانت در کشور را گسترش داده از مافیای رسانه‌ای هم برخوردار است. ناراحت‌کننده‌ترین واکنش از سوی سازمان برنامه و بودجه صورت گرفت که امیدوارم ناشی از کم تجربگی و خامی باشد.

مومنی گفت: آن‌ها با ما تماس گرفتند که چنین جلسه‌ای گذاشته شود و ما گفتیم امکان دسترسی به همه افراد به خاطر تعطیلی دانشگاه‌ها وجود ندارد و مخاطب این نامه آقای رئیس‌جمهور است و ما نمی‌توانیم با تک‌تک دستگاه‌های دخیل در این بحث جلسه بگذاریم به اعتبار اینکه مخاطب نامه رئی جمهور است گفتیم برای کار نمایشی هم که شده زیبنده است که دعوت‌کننده رئیس‌جمهور باشد و کل تیم اقتصادی هم حضور داشته باشند، اما بدون هماهنگی با ما بر حرف قبلی خود اصرار ورزیدند و مسئله را هم عمومی کردند. ما فقط می‌گوییم لطف کنید پای دانشگاهی‌ها را به این سیستم غیرمتعارف باز نکنید ما هنوز هم مایل هستیم در جلسه‌ای که به دعوت رئیس‌جمهور باشد حضور داشته و توضیحات لازم را هم بدهیم.

قاضی‌پور: خبر گاوداری پسرم دروغ است/ باور کنید، چوپان است|


نماینده ارومیه در مجلس با بیان اینکه محمدصادق چوپان است و 150 بره گوسفند دارد، گفت: وی اکثر کار گوسفند‌ها را خودش انجام می‌دهد. صبح به صحرا می‌رود و غروب هم برمی گردد.
قاضی‌پور: خبر گاوداری پسرم دروغ است/ باور کنید، چوپان است|

نماینده مردم ارومیه در مجلس گفت: من خودم چوپانی کردم به این کار خودم افتخار می‌کنم و پسرم چوپانی کند، افتخار می‌کنم.

قاضی‌پور: خبر گاوداری پسرم دروغ است/ باور کنید، پسرم چوپان است

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ پس از راه اندازی کمپین فرزندت کجاست؟ نادر قاضی پور نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی به این سوال جواب داد و اعلام کرد که 2 پسر دارد که یکی از پسرهایش چوپان است.

بعد از این مصاحبه وی، عکسی از پسرش در فضای مجازی منتشر شد که در یک گاوداری حضور دارد.

قاضی پور در گفتگویی گفت: خبر گاوداری پسرم صحت ندارد و دروغ است.

وی تصریح کرد: عکس منتشر شده، پسرم است، اما گاوداری مال پسرم نیست بلکه مال یکی از دوستانش در روستای جبل کندی در جاده سلماس است.

این نماینده مجلس در ادامه با بیان اینکه چهار فرزند دارد، افزود: 2 دختر دارم که هر کدام 2 فرزند هم دارند. هر 2 فوق لیسانس، اما شغل دولتی ندارند و خانه دار هستند.

قاضی پور با تاکید بر اینکه 2 فرزند پسر دارد، تصریح کرد: پسر بزرگم محمدصادق قاضی پور دانشجوی رشته دامپزشکی دانشگاه آزاد است. امیر محمد قاضی پور پسر کوچکترم، دانشجوی رشته پزشکی است که در دانشگاه علوم پزشکی مشغول تحصیل است.

وی اضافه کرد: هر دو پسرم متاهل و در ارومیه مشغول تحصیل هستند.

نماینده ارومیه در مجلس با بیان اینکه محمدصادق چوپان است و 150 بره گوسفند دارد، گفت: وی اکثر کار گوسفند‌ها را خودش انجام می‌دهد. صبح به صحرا می‌رود و غروب هم برمی گردد.

قاضی پور افزود: گوسفندان پسرم در روستای تکالو در جاده تبریز هستند.

وی با بیان اینکه پسرش اکثر کار گوسفند‌ها را خودش انجام می‌دهد، تصریح کرد: پسرم یونجه درو و بسته بندی می‌کند.

این نماینده مجلس افزود: من خودم چوپانی کردم به این کار خودم افتخار می‌کنم و پسرهم چوپانی کند، افتخار می‌کنم.

قاضی پور با اشاره به هدف افراد از انتشار اخبار دروغ اضافه کرد: متاسفانه برخی افراد از دیگران پول می‌گیرند تا مرا تخریب کنند.

>