گروه خبری اقتصادی

قیمت‌های غیرقانونی بی‌ترمز خودرو|


خودرو با قیمت کارخانه اما تنها به دست تعداد محدودی از مشتریان می‌رسد و چه کسی است که نداند بیشتر خودروهای ثبت نامی به دست دلالان می‌افتد. در بازار آزاد اما قیمت خودروها با نرخ کارخانه شکاف قابل توجهی پیدا کرده است؛ به گونه‌ای که فاصله قیمت کارخانه‌ای خودروهای داخلی با بازار آزاد از 5 تا بیشتر از 40‌میلیون تومان نوسان دارد. البته خودروهایی مثل انواع پراید، تیبا و پژو در بازار آزاد با نرخ کارخانه بین یک تا 5‌میلیون تومان اختلاف قیمت دارند و اختلاف بیشتر مربوط به خودروهای دارای بازه قیمتی بالاتر است.

دلار نه‌تنها بازار خودروهای خارجی که حتی بازار خودروهای داخلی و دست دوم را به کما برده است. با وجود این، افزایش قیمت در این بازارها متوقف نشده و قیمت خودروهای داخلی تا 30‌درصد نسبت به ‌سال گذشته افزایش داشته است. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که شماری از نمایندگان مجلس خودروسازان را به احتکار محکوم و اعلام کرده‌اند تصمیم دارند وزیر صنعت را به دلیل افزایش قیمت خودرو به مجلس بکشانند.

به گزارش شهروند، آنها معتقدند در شرایطی که دولت دلار ارزان‌تر 4200 تومانی را در اختیار خودروسازان قرار داده است، افزایش عجیب و غریب قیمت‌ها توجیه ندارد. با این‌حال، قطعه‌سازان می‌گویند که نوسان قیمت دلار باعث شده است آنها هزینه بیشتری بپردازند و به همین دلیل آنها درخواست افزایش 19,5‌درصدی قیمت خودرو را با شورای رقابت در میان گذاشته‌اند. با وجود این، محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده است که خودروسازان حق ندارند بیشتر از 9.6‌درصد قیمت‌های خود را افزایش دهند و مردم تخلفات را گزارش دهند. البته نگاهی به جدیدترین فهرست قیمت خودروسازان نشان می‌دهد که تنها سمند از میان خودروهای زیر 45‌میلیون تومان تخطی و افزایش 12.5‌درصدی قیمت را تجربه کرده است. در بازار آزاد اما اختلاف قیمت‌ها با بهای کارخانه‌ای بسیار زیاد است و از 5 تا 40‌میلیون تومان می‌رسد.

هایما رکورددار گرانی
خودروسازان حالا فهرستی از قیمت جدید محصولات خود منتشر کرده‌اند. بر این اساس، محصولات خودروسازان بین 1,5 تا 10‌میلیون تومان گران شده‌ است. در وضعیتی که خودروهای وارداتی به صورت هفتگی گران می‌شوند، خودروسازهای داخلی هم قیمت محصولات خود را هرچند وقت یک‌بار افزایش می‌دهند. در فهرست جدید قیمت محصولات ایران‌خودرو، شاهد افزایش قیمت 2 تا 10‌میلیون تومانی هستیم. پژو 2008 با بیشترین رشد، 10‌میلیون تومان گران شده و قیمت کارخانه‌ای آن به 104‌میلیون و 994‌هزار تومان رسیده و این خودرو در بازار آزاد با اختلاف 41‌میلیون تومانی نسبت به قیمت کارخانه، 145‌میلیون تومان فروخته می‌شود. بررسی قیمت کارخانه‌ای خودروهای تولید داخل نشان می‌دهد که بیشترین افزایش قیمت مربوط به خودرو ‌هایما اس 7 بوده است که با 30.8‌درصد افزایش قیمت نسبت به اردیبهشت‌ سال گذشته از 72‌میلیون و 137‌هزار تومان به 104‌میلیون و 313‌هزار تومان رسیده است. سراتو 2000 اتوماتیک هم با 19.4‌درصد افزایش قیمت نسبت به ‌سال گذشته از 91‌میلیون و 78‌هزار تومان به 113‌میلیون و 62‌هزار تومان رسیده است. دنا پلاس با 13.5‌درصد افزایش قیمت از 46‌میلیون و 31‌هزار تومان به 53‌میلیون و 268‌هزار تومان رسیده است. به‌جز این آریو 1600 اتوماتیک، چانگان و سمند نیز افزایش قیمت بالای 10‌درصد را تجربه کرده‌اند.

قیمت سمند غیر قانونی است
گر چه وزیر صنعت اعلام کرده است که خودروسازان تنها اجازه 9,5‌درصد افزایش قیمت را دارند، اما این قاعده تنها مشمول خودروهای زیر 45‌ میلیون تومان می‌شود که شورای رقابت برای نرخ‌گذاری آن تصمیم می‌گیرد و خودروسازان اجازه دارند درباره سایر محصولات تولیدی‌شان تصمیمات دیگری بگیرند. نگاهی به آخرین فهرست قیمت محصولات داخلی نشان می‌دهد که از میان خودروهای زیر 45‌میلیون تومان، خودروسازان تنها برای قیمت‌گذاری سمند غیر قانونی عمل کرده‌اند و این خودرو در اردیبهشت‌ماه امسال با 12.6‌درصد افزایش قیمت، بهای کارخانه‌ای آن به 32‌میلیون و 157‌هزار تومان رسیده است. پژو 405 هم تا مرز 9.5‌درصد افزایش قیمت داشته است و بهای آن به 32‌میلیون و 680‌هزار تومان رسیده است.

اختلاف 5 تا 40‌میلیون تومانی قیمت کارخانه و بازار
خودرو با قیمت کارخانه اما تنها به دست تعداد محدودی از مشتریان می‌رسد و چه کسی است که نداند بیشتر خودروهای ثبت نامی به دست دلالان می‌افتد. در بازار آزاد اما قیمت خودروها با نرخ کارخانه شکاف قابل توجهی پیدا کرده است؛ به گونه‌ای که فاصله قیمت کارخانه‌ای خودروهای داخلی با بازار آزاد از 5 تا بیشتر از 40‌میلیون تومان نوسان دارد. البته خودروهایی مثل انواع پراید، تیبا و پژو در بازار آزاد با نرخ کارخانه بین یک تا 5‌میلیون تومان اختلاف قیمت دارند و اختلاف بیشتر مربوط به خودروهای دارای بازه قیمتی بالاتر است.

از نیمه دوم‌ سال گذشته، قیمت خودرو به‌طور پیوسته در حال افزایش است. در این میان خودروسازان نوسان قیمت دلار را بهانه کرده و می‌گویند که هزینه‌هایشان به‌ویژه در بخش تأمین قطعات افزایش چشمگیر داشته است و آنها درخواست افزایش قیمت تا 19,5‌درصد را به شورای رقابت داده‌اند. خودروهای خارجی هم که افزایش قیمت را به‌طور مداوم تجربه می‌کنند، ادعا دارند که ارز 4200 تومانی به دستشان نرسیده و به همین دلیل با در نظر گرفتن نرخ آزاد ارز، خودروهای خود را به فروش می‌گذارند. در بازار آزاد هم شاهد افزایش قیمت بسیار شدیدی هستیم. خودروسازهای وطنی هم از این فرصت استفاده می‌کنند تا به بهانه افزایش قیمت قطعات خودرو، قیمت محصولات خودشان را چند‌ میلیون تومان گران کنند. به نظر می‌رسد گرانی خودرو‌های وارداتی، مونتاژی و تولید داخلی به امری عادی تبدیل شده و دیگر نمی‌توان جلوی رشد کاذب و مداوم قیمت خودرو را گرفت.

از بازار ارز چه خبر؟|


دلار امروز(یکشنبه) در بازار آزاد با نوسانی رو به پایین تا 10 هزار و 370 تومان کاهش قیمت داشت و یورو که در هفته اخیر تا 12 هزار و 400 تومان رسیده بود؛ برای امروز تا 12 هزار و 100 تومان معامله شد. البته این نرخی است که صرافی ها در معاملات آزاد و آنچه که در چارچوب ضوابط بانک مرکزی تعیین نشده، مورد معامله قرار داده‌اند.
از بازار ارز چه خبر؟|

از بازار ارز چه خبر؟

بازار ارز امروز را هم با روندی کاهشی شروع کرد و قیمت دلار به 10 هزار و 370 تومان در آخرین معاملات رسید.

به گزارش ایسنا، بعد از آنکه قیمت دلار در روز سه‌شنبه هفته گذشته به یکباره از حدود 10 هزار و 500 تا 10 هزار و 900 تومان افزایش یافته بود، در ادامه در روندی نزولی قرار گرفت و از ابتدای هفته نیز کاهشی بود. دلار امروز(یکشنبه) در بازار آزاد با نوسانی رو به پایین تا 10 هزار و 370 تومان کاهش قیمت داشت و یورو که در هفته اخیر تا 12 هزار و 400 تومان رسیده بود؛ برای امروز تا 12 هزار و 100 تومان معامله شد. البته این نرخی است که صرافی ها در معاملات آزاد و آنچه که در چارچوب ضوابط بانک مرکزی تعیین نشده، مورد معامله قرار داده‌اند.

این در حالی است که از 17 مرداد ماه و با اجرایی شدن بسته جدید ارزی صرافی‌ها موظف شدند تا فقط برای 23 مورد خدماتی ارز بفروشند که قیمت آن نیز قرار بود با یک درصد بالاتر از نرخ بازار ثانویه تعیین شود. اما آنچه که در بازار مشاهده می‌شود، نرخ‌هایی است که با معاملات آزاد تنها حدود 100 تومان و حتی کمتر تفاوت داشته و نرخ معاملات در چارچوب قوانین که باید برای آنها مدارک لازم ارائه شود، با نرخ آزاد بازار برابری می کند. به طوری که متقاضیان دریافت ارز مسافرتی و یا دانشجویی؛ درمانی و ... می‌توانند با ارائه مدرک خود ارز را از صرافی‌هایی که اکنون نسبت به فروش اقدام کرده‌اند، دریافت کنند.

در معاملات امروز قیمت دلار در صرافی‌ها برای ارزهای خدماتی حدود 10 هزار و 250 خرید و 10 هزار و 350 تومان فروش بود. همچنین یورو تا 11 هزار و 900 تومان خرید و 12 هزار تومان فروش رفت.

بازار امروز جریان نسبتا آرامی را پشت سر گذاشت و به گفته فعالان بازار معاملات زیادی در آن انجام نشده است. در روزهای گذشته نیز صرافان عنوان کردند که فعلا کاهش تقاضا به ویژه برای سفر عاملی برای کاهش تقاضای خرید بوده است.

برداشت غیرقانونی از تعدادی حساب‌های دولتی در مشهد|


کارمند متخلف یکی از بانک‌های مشهد که به برداشت غیرقانونی از تعدادی حساب دولتی اقدام کرده بود، بازداشت شد.

کارمند متخلف یکی از بانک‌های مشهد که به برداشت غیرقانونی از تعدادی حساب دولتی اقدام کرده بود، بازداشت شد.

معاون سیاسی امنیتی دادستان مشهد در گفتگو با میزان، گفت: کارمند یکی از بانک‌های مشهد که روز پنج شنبه مبادرت به برداشت غیر قانونی از تعدادی حساب دولتی نموده بود با درایت مسئولین بانک مربوطه شناسایی و بازداشت و بلافاصله وجوه ذیربط به حساب‌های مورد نظر برگشت داده شد.

وی ادامه داد: مشارالیه با بخشی از وجوه مبادرت به خرید تعدادی سکه، خرید اینترنتی سهام یکی دیگر از بانک‌ها و نیز انتقال مبالغی به تعدادی حساب شخصی نموده بود.

حکم پرونده «ثامن الحجج» هنوز ابلاغ نشده است|وکیل مدافع متهم ردیف سوم پرونده


روز گذشته غلامحسین اسماعیلی رییس کل دادگستری تهران با بیان اینکه حکم پرونده موسسه مالی ثامن الحجج از سوی دادگاه کیفری یک تهران صادر شده است، گفت: بر اساس حکم صادره مدیر عامل موسسه به حبس طولانی مدت محکوم شده است.

وکیل مدافع متهم ردیف سوم پرونده ثامن الحجج گفت که هنوز حکم دادگاه به او ابلاغ نشده است.

بهروز صفری در گفت و گو با ایسنا با بیان این مطلب گفت: حکم پرونده هنوز به من ابلاغ نشده و از جزئیات و محتوای حکم اطلاع ندارم.

روز گذشته غلامحسین اسماعیلی رییس کل دادگستری تهران با بیان اینکه حکم پرونده موسسه مالی ثامن الحجج از سوی دادگاه کیفری یک تهران صادر شده است، گفت: بر اساس حکم صادره مدیر عامل موسسه به حبس طولانی مدت محکوم شده است.

وی افزود: حکم صادره از ناحیه دادستان ، شکات، متهم و وکیل او قابل اعتراض است.

اسماعیلی همچنین گفته بود که جزئیات موارد اتهامی و میزان محکومیت پس از قطعیت رای اعلام خواهد شد.

بر اساس این گزارش، دوازدهمین و آخرین جلسه رسیدگی به پرونده ثامن الحجج روز شنبه 13 مرداد 1397 برگزار شد و در این جلسه که با اخذ آخرین دفاع از متهمان و اعلام ختم رسیدگی همراه بود، سه متهم این پرونده اتهام اخلال در نظام اقتصادی را نپذیرفتند

در تبریز کسی طلا خرید و فروش نمی کند|


مهدی بهرمانی، در خصوص وضعیت کنونی بازار سکه و طلا در تبریز، اظهار کرد: در حال حاضر هیچ گونه کمبود سکه و طلا در بازار تبریز وجود ندارد، اما به دلیل این‌که بازار طلا و سکه دستخوش تغییرات لحظه‌ای شده و از سوی دیگر به علت نبود ثبات قیمت در بازار، برخی فروشندگان طلا و جواهر، از خرید طلا خودداری می‌کنند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تبریز از صفر شدن معماملات طلا و جواهر در این شهر خبر داد و گفت: به دلیل این‌که بازار طلا و سکه دستخوش تغییرات لحظه‌ای شده و از سوی دیگر به علت نبود ثبات قیمت در بازار، برخی فروشندگان طلا و جواهر، از خرید طلا خودداری می‌کنند.

به گزارش ایسنا، مهدی بهرمانی، در خصوص وضعیت کنونی بازار سکه و طلا در تبریز، اظهار کرد: در حال حاضر هیچ گونه کمبود سکه و طلا در بازار تبریز وجود ندارد، اما به دلیل این‌که بازار طلا و سکه دستخوش تغییرات لحظه‌ای شده و از سوی دیگر به علت نبود ثبات قیمت در بازار، برخی فروشندگان طلا و جواهر، از خرید طلا خودداری می‌کنند.

وی با بیان اینکه لازمه رونق کسب و کار ثبات اقتصادی می‌باشد، ادامه داد: با تغییر رئیس بانک مرکزی تصور می‌کردیم که‌ها کاهش یافته و ثبات قیمت در بازار حاکم شود؛ در حالی که وعده‌های مسئولان تحقق نیافته و پس از گذشت چند روز، مجددا دلار به نرخ قبلی برگشت.
بهرمانی با بیان این‌که سیاست‌های غلط دولت دلیل ایجاد حباب در نرخ سکه است، عنوان کرد: بانک مرکزی مقصر بی ثباتی نرخ سکه است؛ چرا که پس از سال 86، تاریخ سکه‌های ضرب شده همچنان 86 می‌باشد

وی با بیان این‌که هیچ گونه نیازی برای درج تاریخ بر روی سکه نیست، ادامه داد: انتظار می‌رود، دولت در راستای حذف تاریخ بر روی سکه گام‌های موثری بردارد، تا تمامی سکه‌ها یکنواخت وحباب ایجاد شده برطرف شود؛ از سویی نیز توزیع سکه‌ها را به صنف طلا واگذار کنند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تبریز با اشاره به اقدامات لازم برای خارج کردن سرمایه‌های سرگردان از بازار طلا، بیان کرد: لازم است، موقعیتی فراهم شود تا اعتماد بین دولت و مردم افزایش یافته و مردم نیز نگران کاهش ارزش پول ملی نباشند.

وی خاطرنشان کرد: مالیات بر ارزش افزوده و برخی قوانین نادرست و غیر کارشناسی حاکم در کشور، این صنف را دچار مشکل کرده بود و اکنون نیز نوسانات نرخ سکه و طلا مشکلات این صنف را چندین برابر کرده است.

بهرمانی با اشاره به کاهش کارگاه‌های طلاسازی در تبریز، اضافه کرد: طبق آمار تعداد کارگاه‌های طلاسازی در تبریز از حدودهزار واحد به 280 واحد رسیده است.

وی ادامه داد: باتوجه به شرایط ایجاد شده در کشور، اخیرا اکثر واحد‌ها اقدام به تعطیلی و معرفی کارگران به بیمه بیکاری کرده اند.

وی با بیان این‌که هیچ گونه مغازه طلافروشی در تبریز تعطیل نبوده و همچنان این واحد‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهند، تصریح کرد: با وجود این‌که فعالیت اصناف در حد صفر است، اما به منظور صیانت و حمایت از نظام و برقراری امنیت، واحد‌های طلافروشی در بازار و مغازه‌های خود فعال هستند.

لبنیات، گوشت قرمز و مرغ گران شدند|افزایش قیمت 11 گروه مواد خوراکی


بانک مرکزی خلاصه نتایج گزارش متوسط قیمت خُرده فروشی برخی از مواد خوراکی در هفته منتهی به نوزدهم مرداد را اعلام کرد که طی آن قیمت 11 گروه نسبت به هفته قبل از آن افزایش یافت.
لبنیات، گوشت قرمز و مرغ گران شدند|افزایش قیمت 11 گروه مواد خوراکی

لبنیات، گوشت قرمز و مرغ گران شدند

بانک مرکزی خلاصه نتایج گزارش متوسط قیمت خُرده فروشی برخی از مواد خوراکی در هفته منتهی به نوزدهم مرداد را اعلام کرد که طی آن قیمت 11 گروه نسبت به هفته قبل از آن افزایش یافت.

براساس گزارش بانک مرکزی، در هفته منتهی به نوزدهم مرداد نرخ لبنیات 13.9 درصد، تخم مرغ 1.3 درصد، برنج 0.2 درصد، حبوب 0.3 درصد، میوه‌های تازه 0.6 درصد، سبزی‌های تازه 0.7 درصد، گوشت قرمز 4.3 درصد، گوشت مرغ 7.4 درصد، قند و شکر 13.9 درصد، چای 0.9 درصد و روغن نباتی 0.2 درصد نسبت به هفته قبل از آن افزایش یافت.

لبنیات و تخم مرغ

در هفته مورد گزارش در گروه لبنیات قیمت کره پاستوریزه نسبت به هفته قبل ثابت بود. بهای پنیر غیرپاستوریزه معادل 0.1 درصد کاهش ولی قیمت سایر اقلام بین 7.1 درصد تا 26.3 درصد افزایش داشت. بهای تخم مرغ معادل 8.6 درصد افزایش یافت و شانه‌ای 136 هزار تا 220 هزار ریال فروش می‌رفت.

برنج و حبوب

همچنین در این هفته در گروه برنج، قیمت برنج وارداتی غیر تایلندی معادل 0.8 درصد، برنج داخله درجه یک و درجه دو به ترتیب 0.1 درصد و 0.5 درصد افزایش داشت. در گروه حبوب بهای لوبیا چیتی بدون تغییر بود. قیمت لپه نخود معادل 0.2 درصد و لوبیا قرمز 1.5 درصد کاهش ولی بهای سایر اقلام بین 0.2 درصد تا 1.4 درصد افزایش یافت.

میوه‌ها و سبزی‌های تازه

در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه‌فروشی‌ها متفاوت بودند، به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره‌بار عرضه می‌شد. میوه‌فروشی‌های سطح شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه می‌کردند که در گروه میوه‌های تازه قیمت انگور معادل 16 درصد، خربزه یک درصد و موز 0.8 درصد افزایش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین 0.9 درصد تا 12.4 درصد کاهش داشت. در گروه سبزی‌های تازه قیمت گوجه فرنگی معادل 3.8 درصد، بادنجان 3 درصد، لوبیا سبز 0.2 درصد و سبزی‌های برگی 2.9 درصد افزایش ولی بهای سایر اقلام بین 1.3 درصد تا 3.3 درصد کاهش یافت.

گوشت قرمز و گوشت مرغ

در هفته مورد گزارش قیمت گوشت گوسفند معادل 3.2 درصد، گوشت تازه گاو و گوساله 8.2 درصد و گوشت مرغ 7.4 درصد افزایش داشت.

قند، شکر، چای و روغن نباتی

در این هفته بهای روغن نباتی جامد ثابت بود. قیمت قند معادل 13.3 درصد، شکر 14.7 درصد، چای خارجی 0.9 درصد و روغن نباتی مایع 0.3 درصد افزایش یافت.

تغییرات یکساله

طبق اعلام بانک مرکزی، قیمت خُرده فروشی لبنیات در هفته منتهی به نوزدهم مردادماه نسبت به هفته مشابه سال قبل 33.2 درصد، تخم مرغ 43.8 درصد، برنج 10.1 درصد، حبوب 1.5 درصد، میوه‌های تازه 71.3 درصد، سبزی‌های تازه 23.7 درصد، گوشت قرمز 34.5 درصد، گوشت مرغ 21.5 درصد، قند و شکر 17 درصد، چای 20.2 درصد و روغن نباتی 10.7 درصد رشد داشت.

>