گروه خبری اقتصادی

امضای اولین قرارداد نفتی ایران بعد از خروج آمریکا از برجام|


در صورت نهایی شدن قرارداد توسعه این میدان، امکان دستیابی به تولید روزانه حداکثر 200 هزار بشکه و تولید تجمعی حدود 655 میلیون بشکه در 10 سال آینده با برآورد هزینه‌های سرمایه ای مستقیم معادل یک میلیارد و 167 میلیون دلار و هزینه های غیرمستقیم معادل 187 میلیون دلار وجود دارد.

نخستین موافقتنامه اصولی (HOA) بین المللی نفتی ایران پس از خروج آمریکا از برجام برای توسعه میدان نفتی کرنج با کنسرسیوم بین المللی پرگس انگلیس امضا شد.

به گزارش ایرنا، موافقتنامه اصولی (HOA) بین المللی نفتی ایران برای توسعه میدان نفتی کرنج با کنسرسیوم بین المللی پرگس(Pergas) شامگاه امروز (چهارشنبه) با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت و مسوولان ارشد صنعت نفت و سفیر انگلیس در تهران، امضا شد.

این موافقنامه اصولی توسط «بیژن عالی پور» مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و «کالین رولی» مدیر کنسرسیوم بین المللی پرگس به امضا رسید.

در صورت نهایی شدن قرارداد توسعه این میدان، امکان دستیابی به تولید روزانه حداکثر 200 هزار بشکه و تولید تجمعی حدود 655 میلیون بشکه در 10 سال آینده با برآورد هزینه‌های سرمایه ای مستقیم معادل یک میلیارد و 167 میلیون دلار و هزینه های غیرمستقیم معادل 187 میلیون دلار وجود دارد.

یارگیری چین علیه دلار آمریکا|پکن با همراهی روسیه و ترکیه به دنبال بازار نفت غیردلاری است


یکی از ابزارهای پکن برای مقابله با ایالات‌متحده به‌کارگیری سلاح ارزی است. یکی از اقدامات دولت چین برای پایان دادن به دوران طولانی پادشاهی دلار، تضعیف نقش این ارز در یکی از بزرگ‌ترین بازارهای جهانی است.
یارگیری چین علیه دلار آمریکا|پکن با همراهی روسیه و ترکیه به دنبال بازار نفت غیردلاری است

رقابت دو غول اقتصادی دنیا جدال نفتی را به جنگ ارزی پیوند داده است. آمریکا با نفت میخکوب‌شده به دلار سال‌ها بازار طلای سیاه را تحت‌سیطره گرفته است. اما چین به همراه چند کشور دیگر به دنبال پایان دادن به این سیطره هستند. این کشور به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت، اقدام به راه‌اندازی بازار آتی برای عقد قراردادهای معامله نفت خام مبتنی بر یوآن کرده‌ است.

به گزارش دنیای اقتصاد، چین در این مسیر به‌دنبال جلب مشارکت سایر کشورها ازجمله روسیه برای گسترش این بازار است. جنبه مهم این اقدام، ثبت قراردادهای آتی بدون دخالت دلار آمریکا است که برای ایالات‌متحده تهدید جدی محسوب می‌شود. در‌صورتی‌که پروژه بلندپروازانه پکن موفقیت‌آمیز باشد، در کنار بازار کنونی یک بازار نفت غیردلاری نیز ایجاد می‌شود.

علاوه‌بر این، یوآن نیز یک گام بلند برای تبدیل شدن به ارزی جهانی برمی‌دارد. در شرایطی که ریسک وقوع جنگ تجاری میان آمریکا و چین همچنان وجود دارد، یکی از ابزارهای پکن برای مقابله با ایالات‌متحده به‌کارگیری سلاح ارزی است. رقابت ارزی با دلار آمریکا تنها زمانی میسر می‌شود که یوآن بتواند در ابعاد مختلف اقتصاد بین‌الملل ریشه بدواند. یکی از اقدامات دولت چین برای پایان دادن به دوران طولانی پادشاهی دلار، تضعیف نقش این ارز در یکی از بزرگ‌ترین بازارهای جهانی است.

بازارهای نوظهور، اقتصادهای بزرگی هستند که هنوز شرایط لازم را برای پذیرش در باشگاه اقتصادهای توسعه ‌یافته کسب نکرده‌اند. کشورهایی مانند برزیل، روسیه، هند، ترکیه، آرژانتین و چین تعدادی از بازارهای نوظهور مشهور هستند. اما پرسش مهمی که از آینده دوگانگی روند این بازارها ظرف دهه‌های گذشته نشات گرفته است؛ از جدا افتادگی آنها و افتراق میان اقتصادهای نوظهور و کلاب توسعه‌یافته‌ها ناشی می‌شود. آینده انزوای ساختاری نوظهورها با رقبایشان را می‌توان با رصد سمت‌وسوی ریل اقتصادی این کشورها آنها سنجید.

رقابت نوظهورها و توسعه‌یافته‌ها

برای مقایسه روند چند دهه اخیر بازارهای نوظهور در مقابل توسعه‌یافته‌ها، از طریق شاخص بین‌المللی MSCI EM مخصوص اقتصادهای نوظهور و شاخصMSCI جهانی ممکن می‌شود. از سال 2002 هردو شاخص به تازگی از یک دوره رکود خارج شده بودند و تا سال‌ بحران مالی دهه گذشته صعود کردند. در این دوره رونق، بازدهی بازارهای نوظهور بیش از شاخص جهانی رقم خورد. در دوره بحران مالی و عواقب آن، شاخص جهانی سقوط کرد؛ اما شاخص نوظهورها زیان کمتری متحمل شد. اما این روند از سال 2014 میلادی فاز دیگری را آغاز کرد که با برابری بازدهی شاخص‌ها و پس از آن سبقت تدریجی شاخص توسعه یافته‌ها ‌ادامه یافت.

حدود 15 سال پیش، نظریه‌ای مبنی ‌بر آمادگی بازارهای نوظهور برای جداسازی از بازارهای توسعه‌یافته مطرح شد؛ به این معنا که آنها می‌توانند مستقل از مولفه‌ها و تکانه‌های سایر بازارها رشد کنند. در واقع این نظریه بروز بحران در کشورهای توسعه‌یافته را با توانایی نوظهورها در مصون ماندن از اثرات تخریبی آن در نظر می‌گرفت؛ اما پس از رکود مالی دهه گذشته شواهد از نقض این نظریه حکایت دادند. همان‌طور که حالا بازدهی شاخص نوظهورها شیب نزولی را تجربه می‌کند؛ اما شاخص دیگر در حال صعود است.

جنگ تجاری یا شاخص دلار؟

ظرف ماه‌های گذشته که بازارهای نوظهور در مدار نزولی قرار گرفته‌اند و ارزهای این کشورها نیز به شدت تضعیف شده است؛ مسیر دو شاخص‌ نیز با قوت بیشتری در حال جداسازی است. هرچند ریسک جنگ تجاری در این دوره به‌عنوان یکی از عوامل نزول بازارهای نوظهور و خروج سرمایه شدید از آنها مطرح می‌شود؛ اما به‌دلیل دیگری نیاز است تا تناقضی را روشن کند: چرا نوظهورها نسبت به توسعه‌یافته‌ها تحت فشار بیشتری قرار دارند و با شدت زیادی افت کرده‌اند. پاسخ این پرسش به شاخص دلار بازمی‌گردد.

منشأ درگیری ارزی چین و آمریکا

بازه‌های زمانی که شاخص دلار در موضع ضعف قرار داشت، با دوره‌های درخشش بازارهای نوظهور مقارن بود. زمانی که شاخص دلار بدون جهش خاصی نوسان می‌کرد، بازارهای نوظهور هم روند خطی را به ثبت می‌رساندند و مهم‌تر از همه، وقتی شاخص دلار در موضع قدرت قرار می‌گرفت، بازارهای نوظهور ریزش قابل‌ملاحظه‌ای را تجربه می‌کردند. در واقع، اکنون نیز روند کاهشی بازارهای نوظهور به تقویت شاخص دلار مربوط می‌شود. بحران ارزی ترکیه، سقوط روبل روسیه و تضعیف شدید پزو آرژانتین موید تاثیر غیرقابل انکار شاخص دلار بر وضعیت اقتصادهای نوظهور است. شاید به همین دلیل، روسیه و چین پرونده دلارزدایی را باز کرده و با جدیت دنبال می‌کنند. چینی‌ها از سال‌ها پیش با سبک و سیاق تاثیر دلار بر اقتصادشان آشنا شده‌اند و پس از همین شناخت بود که سعی کردند وابستگی اقتصادی به دلار را به سبک خودشان حل کنند.

رقابت ارزی در حوزه انرژی

چین و آمریکا جزو قدرتمندترین کشورها در بازار جهانی نفت هستند. رقابت این دو کشور در حوزه انرژی با توجه به برگ‌های برتری آنها نسبت به یکدیگر اهمیت ویژه‌ای دارد. چین بزرگ‌ترین واردکننده نفت در جهان است و از همین رو قادر به دخالت در عوامل بنیادین بازار طلای سیاه خواهد بود. برتری ایالات‌متحده نیز به قیمت‌گذاری دلاری نفت در بازارهای جهانی مربوط می‌شود. در حال حاضر برتری ارزی آمریکا قدرت بیشتری نسبت به برتری مصرفی چین دارد. به همین دلیل، چینی‌ها اقدام به راه‌اندازی بازار جدید قرارداد آتی نفت خام کرده‌اند تا نفوذ بیشتری برای خود در بازار جهانی ایجاد کنند.

جنبه مهم این اقدام، ثبت قراردادهای آتی بدون دخالت دلار آمریکا است. در واقع، نقش یوآن در بازار جهانی نفت، در صورت موفقیت پروژه پکن افزایش خواهد یافت و به تبع آن، یوآن گام دیگری به‌سوی جهانی شدن بر خواهد داشت. یکی از اهداف اساسی که پکن برای دستیابی به آن تلاش می‌کند، محافظت از شرکت‌های چینی در برابر تکانه‌های احتمالی است. زمانی که نفت به دلار میخکوب شود، تکانه‌های نفتی برای کشورهایی که اقتصادشان به طلای سیاه وابسته است، آسیب بیشتری نسبت به آمریکا خواهد داشت؛ چراکه قیمت‌گذاری بر حسب ارز این کشور انجام می‌شود. از سوی دیگر به‌دلیل سیاست‌ کنترل جریان سرمایه، پالایشگاه‌ها و دلالان چینی نسبت به ریسک‌های ارزی شکننده هستند. چنانچه بازار موازی چینی‌ها توسعه یابد و یوآن جایگزین دلار در این بازار شود، مدیریت تکانه‌های ارزی نیز برای شرکت‌های نفتی چین آسان‌تر خواهد بود. هدف دیگری که چین دنبال می‌کند، پایه‌ریزی یک استاندارد رقیب در قیمت‌گذاری نفت موازی با برنت اروپا و وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا است.

این استاندارد در صورتی جایگاه تصورشده را به‌دست می‌آورد که کشورهای دیگر نیز در بازار جدید مشارکت کنند. حالا که جنگ تجاری، تحریم‌های آمریکا علیه کشورهای دیگر و ایزوله‌شدن ایالات‌متحده با تهدید شرکای تجاری دیرینه‌اش در فضای سیاسی‌اقتصادی جهان وجود دارند؛ این بازار ظرفیت بیشتری برای توسعه خواهد داشت. روسیه و اروپا به عنوان مهم‌ترین گزینه‌های مشارکت در این بازار مطرح می‌شوند. روسیه از این جهت که دلارزدایی را با فروش بخش عمده بدهی‌های مبتنی بر دلارش آغاز کرده و اروپا به‌دلیل تنش‌های تجاری با ایالات‌متحده، کاندیدای احتمالی استقبال از بازار نفت-یوآنی چین به‌شمار می‌روند.

ایراد اساسی در پروژه چینی‌ها اعمال مقررات حمایت‌گرایانه‌‌ است. تجربه پیشین آنها در سال‌ 1990 میلادی، نسخه اول بازار آتی نفت را با شکست مواجه کرد. سختگیری‌هایی مانند اجبار به هزینه درآمد حاصل از این بازار در کشور چین و سرمایه‌گذاری مشارکتی در مقابل فعالیت در بازار مصرف یک میلیارد و 400 میلیون نفری چینی‌ها، اگر در فاز جدید هم اعمال شوند، شکست محتمل خواهد بود. تجارت نفت با یوآن، گزینه‌های ورودی به بازار چین مانند کشورهای ایران، روسیه و ونزوئلا را از درآمدهای مبتنی‌بر دلار بی‌نیاز می‌کند و آنها می‌توانند خود را از بانک‌های آمریکایی دور نگه دارند. اما آنها مجدد زیر فشار تحریم خواهند بود؛ چون نمی‌توانند نقدینگی خود را در هر ‌کجا که بخواهند خرج کنند. تا زمانی که چین نظام مالی خود را در قرنطینه و دور از سایر کشورهای جهان نگه دارد، از جایگزینی نفت-یوآن خبری نخواهد شد. با این حال چین به مشارکت کشورهای دیگر نیاز دارد؛ بنابراین به مرور قوانینش را آسان‌تر اعمال می‌کند تا در جبهه جنگ تجاری و ارزی نیز از این طریق حمایت شود.

یارگیری چین علیه دلار آمریکا

جزئیات فساد سازمان یافته در شهرداری زابل|


در مراحل تحقیق از مسائل مربوط به این پرونده اتهامات اختلاس، جعل و سندسازی، تضییع اموال عمومی، تصرف غیرمجاز در وجوه دولتی برای افراد دستگیر شده در این شبکه سازمان یافته فساد مالی و اداری در شهرداری زابل به قطعیت رسید که پس از اخذ کامل اعترافات و بررسی بیشتر اسناد و مدارک، رقم دقیق آن اعلام می‌شود اما آنچه تاکنون محرز شده حاکی از اختلاس چندین میلیارد تومانی در این شبکه فساد است.

پاسداران گمنام امام زمان‌(عج) در سپاه سلمان استان سیستان و بلوچستان ابعاد جدیدی از پرونده فساد مالی و اداری در شهرداری زابل را منتشر کردند.

به گزارش تسنیم به نقل از روابط عمومی سپاه سلمان سیستان و بلوچستان، پاسداران گمنام امام زمان(عج) در سازمان اطلاعات سپاه استان سیستان وبلوچستان در راستای اجرای فرامین رهبر معطم انقلاب مبنی بر برخورد جدی با مفاسد اقتصادی، در بررسی‌های تخصصی خود از وجود برخی دست‌های پشت پرده و معاملات پنهانی در برنامه‌های شهرداری زابل مطلع شدند که بر همین اساس رسیدگی به موضوع را به طور جدی در دستور کار خود قرار داده که ماحصل تحقیقات به اطلاع مردم عزیز استان می‌رسد.

در جریان دستگیری این افراد نقش سازنده و پویای سازمان بازرسی استان نیز مثال‌زدنی بود که ماحصل تعامل و هماهنگی با دستگاه قضا(دادستانی استان و شهرستان زابل) بوده و در مراحل تحقیق از مسائل مربوط به این پرونده اتهامات اختلاس، جعل و سندسازی، تضییع اموال عمومی، تصرف غیرمجاز در وجوه دولتی برای افراد دستگیر شده در این شبکه سازمان یافته فساد مالی و اداری در شهرداری زابل به قطعیت رسید که پس از اخذ کامل اعترافات و بررسی بیشتر اسناد و مدارک، رقم دقیق آن اعلام می‌شود اما آنچه تاکنون محرز شده حاکی از اختلاس چندین میلیارد تومانی در این شبکه فساد است.

سازمان اطلاعات سپاه سلمان استان سیستان وبلوچستان با تاکید بر عزم و اراده خود مبنی بر مبارزه جدی با مفسدان اقتصادی، از همکاری دستگاه‌های مربوطه و شهروندان استان در این باره تشکر و قدردانی و می‌کند و شماره تلفن 114 سازمان اطلاعات سپاه به صورت 24 ساعته آماده دریافت اخبار و اطلاعات مردمی را اعلام می‌دارد.

اطمینان خاطر نهاوندیان در مورد کنترل نوسانات ارزی|در نشست فراکسیون مستقلین مطرح شد


آقای نهاوندیان گفت که افزایش نرخ ارز اجتناب‌ناپذیر است و در همه دولت‌ها اتفاق افتاده، اما در دولت یازدهم جلوی این افزایش قیمت گرفته شد و اجازه ندادند به روال طبیعی افزایش یابد.

سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی از نشست امروز این فراکسیون با نهاوندیان، معاون اقتصادی رییس جمهور خبر داد و گفت که وی در این نشست نسبت به کنترل نوسانات ارزی اطمینان خاطر داده است.

مهرداد لاهوتی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: آقای نهاوندیان در نشست فراکسیون مستقلین موضوع ارز و نوسانات قیمت آن را مطرح کرد و در گزارشی به تغییرات نرخ ارز در همه دولت‌ها پرداخت. طبق گزارش ایشان در دولت اول و دوم نرخ ارز 1.2 برابر در دولت سوم و چهارم نرخ ارز 4.7 برابر، در دولت پنجم و ششم نرخ ارز 3.9 برابر، در دولت هفتم و هشتم نرخ ارز 1.9 برابر، در دولت نهم و دهم 3.7 برابر، در دولت یازدهم 1.27 برابر و در دولت دوازدهم 2.4 برابر افزایش یافته است.

وی اضافه کرد:‌ آقای نهاوندیان گفت که افزایش نرخ ارز اجتناب‌ناپذیر است و در همه دولت‌ها اتفاق افتاده، اما در دولت یازدهم جلوی این افزایش قیمت گرفته شد و اجازه ندادند به روال طبیعی افزایش یابد.

سخنگوی فراکسیون مستقلین خاطر نشان کرد: معاون اقتصادی رییس جمهور همچنین عنوان کرد که اگر انسجام سیاسی داشته باشیم با توجه به بنیه اقتصادی کشور خیلی راحت می‌توانیم از این اوضاع عبور کنیم.

لاهوتی همچنین به نقل از نهاوندیان یکی از عوامل رشد نقدینگی را نرخ سود بانکی عنوان کرد و گفت: طبق اظهارات معاون اقتصادی رییس جمهور وقتی نرخ سود بانکی 20 درصد است یعنی همین میزان به نقدینگی اضافه می‌شود بدون این‌که ما استفاده اقتصادی داشته باشیم. برهمین اساس ایشان بر ضرورت کاهش نرخ سود بانکی و رشد اقتصادی بدون رشد نقدینگی تاکید کرد و ضرورت اصلاح ساختار بانکی را هم مورد اشاره قرار داد.

وی در پایان گفت: آقای نهاوندیان معتقد بود که دولت در زمینه‌ی نرخ ارز با برنامه پیش می‌رود و ان‌شاءالله انتخابات اخیر در این حوزه به آرامش خواهد رسید و روند نوسانات بازار ارز نیز کنترل می‌شود و به عدد منطقی می‌رسد که این امر در گرو انسجام سیاسی کشور است.

در تبریز کسی طلا خرید و فروش نمی کند|


مهدی بهرمانی، در خصوص وضعیت کنونی بازار سکه و طلا در تبریز، اظهار کرد: در حال حاضر هیچ گونه کمبود سکه و طلا در بازار تبریز وجود ندارد، اما به دلیل این‌که بازار طلا و سکه دستخوش تغییرات لحظه‌ای شده و از سوی دیگر به علت نبود ثبات قیمت در بازار، برخی فروشندگان طلا و جواهر، از خرید طلا خودداری می‌کنند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تبریز از صفر شدن معماملات طلا و جواهر در این شهر خبر داد و گفت: به دلیل این‌که بازار طلا و سکه دستخوش تغییرات لحظه‌ای شده و از سوی دیگر به علت نبود ثبات قیمت در بازار، برخی فروشندگان طلا و جواهر، از خرید طلا خودداری می‌کنند.

به گزارش ایسنا، مهدی بهرمانی، در خصوص وضعیت کنونی بازار سکه و طلا در تبریز، اظهار کرد: در حال حاضر هیچ گونه کمبود سکه و طلا در بازار تبریز وجود ندارد، اما به دلیل این‌که بازار طلا و سکه دستخوش تغییرات لحظه‌ای شده و از سوی دیگر به علت نبود ثبات قیمت در بازار، برخی فروشندگان طلا و جواهر، از خرید طلا خودداری می‌کنند.

وی با بیان اینکه لازمه رونق کسب و کار ثبات اقتصادی می‌باشد، ادامه داد: با تغییر رئیس بانک مرکزی تصور می‌کردیم که‌ها کاهش یافته و ثبات قیمت در بازار حاکم شود؛ در حالی که وعده‌های مسئولان تحقق نیافته و پس از گذشت چند روز، مجددا دلار به نرخ قبلی برگشت.
بهرمانی با بیان این‌که سیاست‌های غلط دولت دلیل ایجاد حباب در نرخ سکه است، عنوان کرد: بانک مرکزی مقصر بی ثباتی نرخ سکه است؛ چرا که پس از سال 86، تاریخ سکه‌های ضرب شده همچنان 86 می‌باشد

وی با بیان این‌که هیچ گونه نیازی برای درج تاریخ بر روی سکه نیست، ادامه داد: انتظار می‌رود، دولت در راستای حذف تاریخ بر روی سکه گام‌های موثری بردارد، تا تمامی سکه‌ها یکنواخت وحباب ایجاد شده برطرف شود؛ از سویی نیز توزیع سکه‌ها را به صنف طلا واگذار کنند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تبریز با اشاره به اقدامات لازم برای خارج کردن سرمایه‌های سرگردان از بازار طلا، بیان کرد: لازم است، موقعیتی فراهم شود تا اعتماد بین دولت و مردم افزایش یافته و مردم نیز نگران کاهش ارزش پول ملی نباشند.

وی خاطرنشان کرد: مالیات بر ارزش افزوده و برخی قوانین نادرست و غیر کارشناسی حاکم در کشور، این صنف را دچار مشکل کرده بود و اکنون نیز نوسانات نرخ سکه و طلا مشکلات این صنف را چندین برابر کرده است.

بهرمانی با اشاره به کاهش کارگاه‌های طلاسازی در تبریز، اضافه کرد: طبق آمار تعداد کارگاه‌های طلاسازی در تبریز از حدودهزار واحد به 280 واحد رسیده است.

وی ادامه داد: باتوجه به شرایط ایجاد شده در کشور، اخیرا اکثر واحد‌ها اقدام به تعطیلی و معرفی کارگران به بیمه بیکاری کرده اند.

وی با بیان این‌که هیچ گونه مغازه طلافروشی در تبریز تعطیل نبوده و همچنان این واحد‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهند، تصریح کرد: با وجود این‌که فعالیت اصناف در حد صفر است، اما به منظور صیانت و حمایت از نظام و برقراری امنیت، واحد‌های طلافروشی در بازار و مغازه‌های خود فعال هستند.

لبنیات، گوشت قرمز و مرغ گران شدند|افزایش قیمت 11 گروه مواد خوراکی


بانک مرکزی خلاصه نتایج گزارش متوسط قیمت خُرده فروشی برخی از مواد خوراکی در هفته منتهی به نوزدهم مرداد را اعلام کرد که طی آن قیمت 11 گروه نسبت به هفته قبل از آن افزایش یافت.
لبنیات، گوشت قرمز و مرغ گران شدند|افزایش قیمت 11 گروه مواد خوراکی

لبنیات، گوشت قرمز و مرغ گران شدند

بانک مرکزی خلاصه نتایج گزارش متوسط قیمت خُرده فروشی برخی از مواد خوراکی در هفته منتهی به نوزدهم مرداد را اعلام کرد که طی آن قیمت 11 گروه نسبت به هفته قبل از آن افزایش یافت.

براساس گزارش بانک مرکزی، در هفته منتهی به نوزدهم مرداد نرخ لبنیات 13.9 درصد، تخم مرغ 1.3 درصد، برنج 0.2 درصد، حبوب 0.3 درصد، میوه‌های تازه 0.6 درصد، سبزی‌های تازه 0.7 درصد، گوشت قرمز 4.3 درصد، گوشت مرغ 7.4 درصد، قند و شکر 13.9 درصد، چای 0.9 درصد و روغن نباتی 0.2 درصد نسبت به هفته قبل از آن افزایش یافت.

لبنیات و تخم مرغ

در هفته مورد گزارش در گروه لبنیات قیمت کره پاستوریزه نسبت به هفته قبل ثابت بود. بهای پنیر غیرپاستوریزه معادل 0.1 درصد کاهش ولی قیمت سایر اقلام بین 7.1 درصد تا 26.3 درصد افزایش داشت. بهای تخم مرغ معادل 8.6 درصد افزایش یافت و شانه‌ای 136 هزار تا 220 هزار ریال فروش می‌رفت.

برنج و حبوب

همچنین در این هفته در گروه برنج، قیمت برنج وارداتی غیر تایلندی معادل 0.8 درصد، برنج داخله درجه یک و درجه دو به ترتیب 0.1 درصد و 0.5 درصد افزایش داشت. در گروه حبوب بهای لوبیا چیتی بدون تغییر بود. قیمت لپه نخود معادل 0.2 درصد و لوبیا قرمز 1.5 درصد کاهش ولی بهای سایر اقلام بین 0.2 درصد تا 1.4 درصد افزایش یافت.

میوه‌ها و سبزی‌های تازه

در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه‌فروشی‌ها متفاوت بودند، به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره‌بار عرضه می‌شد. میوه‌فروشی‌های سطح شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه می‌کردند که در گروه میوه‌های تازه قیمت انگور معادل 16 درصد، خربزه یک درصد و موز 0.8 درصد افزایش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین 0.9 درصد تا 12.4 درصد کاهش داشت. در گروه سبزی‌های تازه قیمت گوجه فرنگی معادل 3.8 درصد، بادنجان 3 درصد، لوبیا سبز 0.2 درصد و سبزی‌های برگی 2.9 درصد افزایش ولی بهای سایر اقلام بین 1.3 درصد تا 3.3 درصد کاهش یافت.

گوشت قرمز و گوشت مرغ

در هفته مورد گزارش قیمت گوشت گوسفند معادل 3.2 درصد، گوشت تازه گاو و گوساله 8.2 درصد و گوشت مرغ 7.4 درصد افزایش داشت.

قند، شکر، چای و روغن نباتی

در این هفته بهای روغن نباتی جامد ثابت بود. قیمت قند معادل 13.3 درصد، شکر 14.7 درصد، چای خارجی 0.9 درصد و روغن نباتی مایع 0.3 درصد افزایش یافت.

تغییرات یکساله

طبق اعلام بانک مرکزی، قیمت خُرده فروشی لبنیات در هفته منتهی به نوزدهم مردادماه نسبت به هفته مشابه سال قبل 33.2 درصد، تخم مرغ 43.8 درصد، برنج 10.1 درصد، حبوب 1.5 درصد، میوه‌های تازه 71.3 درصد، سبزی‌های تازه 23.7 درصد، گوشت قرمز 34.5 درصد، گوشت مرغ 21.5 درصد، قند و شکر 17 درصد، چای 20.2 درصد و روغن نباتی 10.7 درصد رشد داشت.

>