گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سبک زندگی

تأثیر خوراکی‌های شیرین روی مغز

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سبک زندگی

قند اضافی، مهارت‌های شناختی و کنترلی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. قند دارای تأثیراتی شبیه مواد مخدر روی مرکز پاداش مغز است. دانشمندان معتقدند که غذاهای شیرین (همچنین غذاهای شور و چرب) می‌توانند اثرات شبه‌اعتیادی روی مغز انسان بر جای بگذارند و منجر به پرخوری، اضافه وزن و از دست دادن توانایی خویشتن‌داری شوند.
به گزارش فانوس، مغز، بیشترین انرژی را نسبت به هر عضو دیگری در بدن انسان مصرف می‌کند و گلوکز منبع سوخت آن است. اما زمانی که در معرض مقدار بیش از اندازه قند قرار گیرد، چه اتفاقی می افتد؟


قند اضافی در مغز، مهارت‌های شناختی و کنترلی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. قند دارای تأثیراتی شبیه مواد مخدر روی مرکز پاداش مغز است. دانشمندان معتقدند که غذاهای شیرین (همچنین غذاهای شور و چرب) می‌توانند اثرات شبه‌اعتیادی روی مغز انسان بر جای بگذارند و منجر به پرخوری، اضافه وزن و از دست دادن توانایی خویشتن‌داری شوند.

در دوران قدیم این محرک باعث می‌شد که انسان‌های اولیه به دنبال جذب غذاهای غنی از کالری باشند، تا وقتی که با کمبود مواد غذایی مواجه شدند، بتوانند به بقاء ادامه دهند. اما اکنون این محرک اولیه موجب شیوع چاقی و دیابت بین ما انسان‌های امروزی شده است. ویژگی‌های رفتاری و نوروبیوشیمیایی سوء مصرف مواد و پرخوری کاملاً مشابه هستند و در حال حاضر مدتی است که ایده اعتیاد به مواد غذایی توجه دانشمندان را به خود جلب کرده است.


پاسخ پاداش
در انسان، مواد غذایی با قند بالا مناطق مغزی مربوط به پاسخ پاداش را فعال کرده و موجب احساس گرسنگی شدیدتر می‌شود. غذاهایی که بیشتر قند خون را افزایش می‌دهند، باعث ایجاد حس اعتیاد بیشتری در مغز می‌شود.

مطالعاتی که روی فعالیت مغزی انجام شده‌، شواهدی را ارائه می‌دهند که نشان می‌دهد «پرخوری» سیستم پاداش مغز را تغییر می‌دهد و خود منجر به پرخوری بیشتر می‌شود. این فرآیند مشابه همان فرآیندی است که در تحمل در برابر اعتیاد نهفته است. در این فرآیند با گذشت زمان، برای دستیابی به همان سطح پاداش، لازم است مقادیر بیشتری از آن ماده خاص مصرف شود. مطالعات نشان می‌دهند که پرخوری در نهایت منجر به کاهنده شدن پاسخ پاداش و فزاینده شدن اعتیاد به غذاهای شیرین، شور و چرب که فاقد ارزش غذایی هستند، می‌شود.


تأثیر قند بیش از حد روی بدن
در سراسر بدن، قند اضافی مضر است. حتی مقدار کمی از قند اضافه در جریان خون می‌تواند به مغز آسیب برساند و باعث کند شدن عملکرد شناختی و نقص در حافظه و توجه می‌شود.

قند همچنین خلق و خوی فرد را تحت تأثیر قرار می‌‍دهد. بر اساس مطالعه‌ای که از طریق تصویربرداری مغزی انجام شد، مشخص شد در افراد جوان سالم، توانایی پردازش احساسات با افزایش میزان قند خون تضعیف می‌شود. مطالعه دیگری نشان داده که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در طول هایپرگلیسمی حاد (افزایش شدید قند خون) احساس غم و اضطراب بیشتری دارند.


گلوکز بالا و مغز
افزایش گلوکز خون باعث صدمه زدن به مویرگ‌های مغزی می‌شود. آسیبی که به رگ‌های خونی می‌رسد علت اصلی عوارض عروقی دیابت است که منجر به مشکلات دیگری مانند آسیب‌دیدگی رگ های خونی در مغز و چشم می‌شوند. مطالعات انجام شده روی مبتلایان به دیابت نشان می‌دهند آسیب مغزی ناشی از این بیماری پیشرونده است و در درازمدت منجر به اختلال در یادگیری، حافظه، سرعت حرکتی و سایر عملکردهای شناختی می‌شود.

بر اساس تحقیقات به صورت مکرر قرار گرفتن در معرض سطوح بالای گلوکز، توانایی‌های ذهنی را کاهش می‌دهد، چرا که سطوح بالاتر HbA1c یا هموگلوبین A1c منجر به کاهش بیشتر اندازه مغز می‌شود. حتی در کسانی که دیابت ندارند، مصرف قند بیشتر منجر به کسب نمرات پایین‌تر در آزمون‌های عملکرد شناختی می‌شود. احتمالاً این اثرات ناشی از هایپرگلیسمی، فشار خون بالا، مقاومت به انسولین و کلسترول بالا هستند.

مصرف هر میزان قند اضافی، خطرناک است. ما می‌توانیم با استفاده از میوه‌های تازه به جای قندهای تصفیه‌شده و فرآوری‌شده، از این خطرات در امان بمانیم. از مصرف بی‌رویه شیرین‌کننده‌های طبیعی دیگر مانند عسل نیز باید خودداری کرد. با خوردن میوه‌های تازه هم پاسخ پاداش و هم مواد غذایی مفیدی از جمله ویتامین‌ها، فیبر و آنتی‌اکسیدان‌ها را دریافت می‌کنید.


مترجم: فرید ناهید
منبع: فانوس