گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری حوادث

عامل انسانی منشاء 90 درصد آتش سوزی‌ها

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار حوادث

مدیر عامل سازمان مردم نهاد دوستداران طبیعت ساوه و زرندیه گفت: عامل انسانی منشاء و علت حدود 90 درصد از بروز آتش سوزی‌های یاد شده در عرصه‌های طبیعی بوده است.
به گزارش فانوس، مهدی فرقانی پور در مراسم هفته محیط زیست که با شعار کاهش آلاینده‌ها و پسماند؛ آسمان آبی، زمین سبز به همت سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساوه در محل کانون پرورش فکری کودکان برگزار شد، گفت: عامل انسانی منشاء و علت حدود 90 درصد از بروز آتش سوزی‌های یاد شده در عرصه‌های طبیعی بوده است.

وی بیان کرد: تردد مردم در جنگل‌ها و مراتع همواره احتمال آتش سوزی را به دنبال دارد و از این رو از تمامی دوستداران طبیعت خواسته می‌شود تا با فرهنگ سازی در حفظ و حراست از منابع طبیعی نقش پر رنگ و اثرگذار داشته باشند.

فرقانی پور با تاکید بر رعایت توصیه‌های ایمنی در کوهستان در فصل گرم سال گفت: از گروه‌های طبیعت گردی و سایر اقشار جامعه درخواست می‌شود حتی الامکان از روشن کردن آتش در طبیعت خودداری کنند.

وی اظهار کرد: آموزش و اطلاع رسانی به مردم محلی و گردشگران با همکاری دهیاری‌ها، رسانه‌ها، سمن‌ها، دانش آموزان و همیاران طبیعت بسیار ضروری است.

فرقانی پور یادآور شد: از سویی دیگر هم اکنون شاهد ریختن و رها کردن زباله در طبیعت که منجر به از بین رفتن تدریجی محیط زیست و زندگی گونه‌های مختلف جانوری و گیاهی می‌شود، هستیم.

به گفته وی، زباله همچون زخمی عمیق، بی صدا و آرام تن زمین را فرسوده می‌کند از این رو می‌طلبد تمام آحاد مردم به این مهم توجه ویژه داشته باشند.

وی افزود: در سالهای اخیر بویژه با توسعه شبکه‌های اجتماعی، تلاش‌های بسیاری در جهت ترویج فرهنگ حفظ و حراست از طبیعت انجام شده، اما واقعیت آن است که تا زمانی که هر کدام از ما از عمق اندیشه مان به ارزش و اهمیت این میراث گران بها پی نبریم، این تلاش‌ها ره به جایی نخواهد برد.

فرقانی پور خواستار انتقال پیام‌های هفته محیط زیست به آحاد مردم به شکل هنرمندانه شد و گفت: می‌توان با برگزاری تئاتر و زبان هنر و بهره گیری از هنرمندان و دانشگاهیان در راستای فرهنگ سازی ترویج حفاظت محیط زیست گام‌های مهمی برداشت.

در ادامه این برنامه کارشناسان اداره حفاظت از محیط زیست و شهرداری به تبیین و تشریح شعار هفته محیط زیست در این همایش پرداختند.

منبع: فانوس