گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری علمی و فناوری

خبرگزاری فارس - تلاش برای تولید واکسن مقابله با مواد مخدر


محققان موسسه فناوری ویرجینیا به منظور یافتن روشی موثر برای مقابله با اعتیاد به انواع مخدر قصد دارند واکسنی منحصر به فرد تولید کنند.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از مدیکال نیوز، تنها در آمریکا هر روز 130 نفر به علت مصرف بیش از حد مواد مخدر می میرند و از همین رو محققان موسسه فناوری ویرجینیا امیدوارند بتوانند با استفاده از نوعی پروتئین و همین طور با کاربرد نانوذرات زیستی واکسنی را تولید کنند تا جان میلیون ها معتاد به مواد مخدر را از مرگ حتمی نجات دهند.

مواد مخدر پس از ورود به خون انسان، به مغز می رسند و به سلامت اعصاب و روان انسان ها هم لطمه جدی می زنند. اما پژوهشگران می گویند تولید واکسن ضداعتیاد می تواند آنتی بادی هایی را در بدن تولید کند که از آسیب مواد مخدر به بدن بکاهد و به خصوص مغز را در برابر مشکلات ایجاد شده حفظ کند.

استفاده از این واکسن در زمان مصرف بیش از حد مواد مخدر به سرعت مانعی در برابر انتقال مواد افیونی به مغز ایجاد می کند، البته باید توجه داشت که تولید چنین واکسنی هنوز به حداقل دو سال دیگر زمان نیاز دارد.

گروه محققان این طرح فعلا حدود سه میلیون دلار بودجه برای پژوهش در این زمینه دریافت کرده اند و در صورت موفق بودن تحقیقاتشان پنج میلیون دلار بودجه دیگر نیز به آنها اختصاص خواهد یافت.

انتهای پیام/

منبع: فارس