شیعه و سنی در جمهوری اسلامی در دشوارترین میدان‌ها كنار یكدیگرند
گروه خبری سیاسی
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندركاران كنگره شهدای استان سیستان‌وبلوچستان كه در تاریخ ۱۶ بهمن ۹۶ برگزار شده بود، صبح امروز در محل این همایش در زاهدان منتشر شد. 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با اشاره به علاقه عمیق خود به مردم سیستان و بلوچستان، مردم بلوچ را گرم، صمیمی، با صفا و با استعداد، و مردم سیستان را از لحاظ گذشته تاریخی در بین همه اقوام ایرانی، كم‌نظیر و درخشان توصیف و خاطرنشان كردند: با وجود این استعدادهای سرشار، در دوران قاجار و پهلوی به مردم سیستان و بلوچستان بی‌اعتنایی می‌شد و همین موجب شد كه استعدادهای مردم بروز نكند.  ایشان، خدمات انجام‌شده در این منطقه در سال‌های پس از انقلاب را نشانه محبت دوطرفه مردم و نظام دانستند و با اشاره به نیازهای مطرح‌شده از جانب استاندار در این دیدار افزودند: نیازهای مردم استان همچون آب‌شیرین‌كن و خط آهن را باید از طریق مسئولان ارشد دولتی به‌طور جدی دنبال كنید و با میدان آوردن بخش خصوصی، استفاده از منابع صندوق توسعه ملی نیز امكان‌پذیر خواهد شد. 
رهبر انقلاب اسلامی، سیستان‌وبلوچستان را همچون استان‌های كردستان و گلستان مظهر وحدت اسلامی و الگوی همكاری و زندگی برادرانه شیعه و سنّی برای دنیا دانستند و با تأكید بر هوشیاری در مقابل تفرقه‌افكنی دشمن گفتند: شهادت یك نوجوان سنّی در دفاع مقدس و یا شهادت یك مولوی اهل سنت به علت دفاع از انقلاب اسلامی به‌دست ضدانقلاب، نشان می‌دهد برادران شیعه و سنی در جمهوری اسلامی در دشوارترین میدان‌ها در كنار یكدیگر حاضرند و باید با كارهای فرهنگی و هنری این حقایق و وحدت واقعی را مجسم و نمایان كرد. 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ایستادگی جمهوری اسلامی در مقابل جاهلیت مدرن با وجود تحریم و همه توطئه‌های نظامی و فرهنگی دشمنان را مرهون قدرت ایمان و فداكاری مردم خواندند و گفتند: مظهر كامل ایمان راسخ در زنجیره‌ بسیار مهم ایمان و مقاومت، شهیدان و ایثارگران هستند، بنابراین نظام اسلامی به تعظیم و تكریم شهدا نیازمند است. 
گروه خبری سیاسی پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ بسیاری از اقدامات محمد مصدق در دوران نخست‌وزیری خارج از دایره دموکراسی بود و حتی نشانه‌هایی از خودکامگی نیز در آن دیده می‌شد به طوری که بسیاری از شاهدان، همراهان و نزدیکان مصدق نیز بر آن اذعان دارند.

مرحوم احمد خلیلی، نواده آیت‌الله العظمی حاج میرزا حسین خلیلی تهرانی و خواهرزاده آیت‌الله سیدابوالقاسم کاشانی که از نزدیک شاهد حوادث سال‌های نخست‌وزیری مصدق بود، در خاطرات خود که در دوران حیاتش در گنجینه تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی ثبت و ضبط شده است درباره مواجهه مصدق با مخالفانش و رفتارهای سیاسی وی می‌گوید: بعد ازجریانات ۳۰ تیر ۱۳۳۱، مجلس، اختیارات‌ شش ماهه‌ به‌ دكتر مصدق داد. وضع‌ اقتصادی‌ هم‌ روز به‌ روز بدتر می‌شد.بنابراین‌ به‌ طور ملموس‌ چیزی‌ وجود نداشت. فقط‌ یك‌ قانون‌ بود و آن الغای حکومت نظامی بود.

مجلس‌ فشار می‌آورد كه‌ حكومت‌ نظامی‌ تقریباً نباشد و ملغی‌ بشود؛ مصدق هم باحکومت نظامی مخالف بود اما برای‌ جلوگیری‌از آن، یك‌ قانون تحت عنوان‌ "امنیت‌ اجتماعی‌" به‌ وجود آورد که خیلی شدیدتر از قانون حکومت نظامی بود و بعداً ساواك‌ از درون آن‌ بیرون‌ آمد.

این‌ اختیارات‌ شش ماهه‌ وضع‌ اقتصادی‌ مملكت‌ را هیچ‌ تغییری‌نداد. البته‌ بعد از جریان‌ ۳۰ تیر، آیت‌‌الله‌ كاشانی‌ نامه‌ای‌ نوشتند كه‌آقای مصدق! این‌ وزرایی‌ كه‌ تو آورده‌ای‌، وزرایی‌ نیستند كه‌ بتوانند کاریکنند. بعدا مصدق [به آیت‌الله کاشانی] نامه‌ می‌نویسد که شما در اینجور مسائل‌ دخالت نكنید.

این جریاناتمی‌گذرد تا اواخر دی یا‌ اوایل‌ بهمن‌ سال‌ ۱۳۳۱ که مصدق اختیارات‌ یك‌ ساله‌ تقاضا می‌كند.البته آیت‌‌الله‌ كاشانی‌ در آن‌ اختیارات‌ شش ماهه اول‌، رئیس‌ مجلس‌ نبود و بعد ازگرفتن‌ اختیارات شش ماهه مصدق،‌ رئیس‌ مجلس‌ می‌شود. به هرحال آیت‌اللهکاشانی نامه‌ای می‌نویسد مبنی بر اینكه‌ خود آقای‌ دكتر مصدق، چه‌ در مجلس‌ چهارم‌ و چه‌در مجلس‌ چهاردهم‌ با كمترین‌ اختیاراتی‌ موافق‌ نبوده‌ و می‌گفت وكلا حق‌ درتوكیل‌ ندارند. به‌علاوه‌ برخلاف‌ قانون‌ اساسی‌ هم‌ هست‌ و اگر مجلس‌ این‌ اختیارات‌ وسیع‌ را به‌كسی‌ بدهد از اثر و حق‌ قانون‌گذاری‌ می‌افتد؛ بنابراین‌ این‌ قانونی‌ نیست‌.

بعدا یك‌ عده‌ از وكلا برای‌ اینكه‌ مجلس‌تشكیل‌ نشود و این‌ نامه‌ خوانده‌ نشود اعتصاب‌ می‌كنند، ولی بالاخره‌ مطرح‌ می‌شود.نطق‌های‌ خیلی‌ شدیدی‌ به‌ وسیله‌ حائری‌زاده‌، دكتر بقایی‌ و ... علیه‌ اختیارات‌یك ساله‌ می‌شود. مثلا سوال می‌شود که این‌ اختیارات‌ شش ماهه‌ كه‌ دادیم‌ چه‌ اثری‌ در اوضاع‌ واحوال‌ كرده‌؟ چه‌ قانونی‌ تصویب‌ شده‌ كه‌ مجلس‌ نمی‌توانسته‌ تصویب‌ كند؟ چه‌عملی‌ انجام‌ شده‌ است؟ هیچ‌ كاری نشده‌ است. حالا چرا باز یك‌سال‌ دیگر هم‌ اختیارات‌ بدهیم‌؟

مخالفین خیلی استدلال می‌کنند؛ از آن طرف مصدق‌هم‌ می‌گوید كه‌ غیر از این نباید باشد و‌ هركس‌ هم‌ كه‌ با این‌ موضوع مخالفت‌ كند من‌او را خرد می‌كنم‌. كسانی‌ كه‌ پیش او می‌رفتند و از وی می‌خواستند کمی كوتاه‌ بیاید او نمی‌پذیرفت و می‌گفت‌ هرکس بیاید من خردش‌ می‌كنم! به‌ هر حال‌ این‌ اختیارات‌ یك‌ ساله‌ گذشت و باز هم‌ اوضاع‌مملكت‌ روز به‌ روز از نظر اقتصادی‌ بدتر شد.


گروه خبری سیاسی
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، فرمانده معظم کل قوا، در احکام جداگانه‌ای حجت‌الاسلام حاج شیخ عبدالله حاج صادقی را به سمت نمایندگی ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حجت‌الاسلام حاج شیخ علی‌سعیدی را به سمت رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا منصوب کردند. 
متن احکام فرمانده معظم کل قوا به این شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم
جناب حجت‌الاسلام آقای حاج شیخ عبدالله حاج صادقی (دامت افاضاته)
نظر به پایان مأموریت جناب حجت‌الاسلام آقای حاج شیخ علی سعیدی و تعهد و شایستگی و تجارب ارزنده، جنابعالی را به سمت نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب می‌نمایم. 
ارتقای معنویت و بصیرت دینی و تقویت روحیه جهادی و انقلابی آحاد فرماندهان و پاسداران و بسیجیان و خانواده‌های آنان با بهره‌گیری از حوزه‌های علمیه و استفاده از روحانیون عالم و عامل و اثرگذار، هماهنگ با سیاست‌های ابلاغی و تعامل هم‌افزا با فرماندهی کل سپاه مورد انتظار است. 
از زحمات و تلاش‌های ارزشمند حجت‌الاسلام آقای حاج شیخ علی سعیدی در طول این مسئولیت تشکر می‌کنم. 
توفیق همگان را از خداوند متعال مسئلت دارم. 
سید‌علی خامنه‌ای
۱۳ اسفند ۱۳۹۶ 

بسم الله الرّحمن الرّحیم
جناب حجت‌الاسلام آقای حاج شیخ علی سعیدی (دامت افاضاته)
با تشکر و قدردانی از تلاش‌های خالصانه و ارزشمند جناب حجت‌الاسلام آقای حاج شیخ غلامرضا صفائی در طول خدمت، نظر به تعهد و شایستگی و تجارب ارزنده؛ جنابعالی را به سمت رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا منصوب می‌نمایم. 
ارتقای سطح آمادگی‌های معنوی و بصیرت دینی فرماندهان و آحاد کارکنان نیروهای مسلح و خانواده‌های آنان با استفاده حداکثری از ظرفیت نمایندگی ولی فقیه در سپاه و سازمان‌های عقیدتی سیاسی در نیروهای مسلح از طریق سیاستگذاری، هماهنگی و نظارت و تعامل نزدیک و هم‌افزا با ستاد کل مورد انتظار است. 
توفیق همگان را از خداوند مسئلت دارم. 
سید‌علی خامنه‌ای
۱۳ اسفند ۱۳۹۶ 
گروه خبری سیاسی
در بازار مكاره سیاست وفرهنگ در این روزگار، گاه اخباری به گوش می‌رسد كه شنونده هرچند با حداقلی از اطلاعات تاریخی و سیاسی، یا بدین نتیجه می‌رسد كه تصمیم گیرندگان از ابتدایی‌ترین و درعین حال مشهورترین مبانی نظری نظام بی خبرند و یا به طریق خیانت گام نهاده‌اند. شاهدان سیاست در مقطع اوج‌گیری انقلاب اسلامی به یاد دارند كه درآن دوران و یكی دوسال پس از آن، ملی گرایان كه درصدد ایجاد رهبری موازی با امام خمینی بودند، به گونه‌ای گسترده به بازآفرینی یاد وخاطره دكتر مصدق پرداختند و در این طریق، هیچ فرصتی را فرونگذاردند. این تلاش ناكام اما، دیری نپایید و با موضع گیری آشكار وفاداران به مصدق علیه مسلمات احكام اسلامی، جوهره فكری آنان بر ملا گشت.

رهبر انقلاب در سخنرانی شدیداللحنی ضمن اعلام ارتداد جبهه ملی و هشدار قاطع به مروجان تفكر این گروه، مصدق را نامسلمان خواند ودیدگاه خویش درباره وی را كه پیش از آن به دلیل حفظ وحدت نیروهای سیاسی مكتوم نگاه داشته بود بر ملا ساخت. درپی اعلام این دیدگاه امام خمینی، مردم به گونه‌ای خودجوش به خیابان‌ها ریختند وبا حذف نام مصدق از یكی از خیابان‌های بزرگ تهران و نامگذاری آن به نام مبارك ولی عصر(عج)، پیروی خویش را از رهبرانقلاب اعلام داشتند. از آن پس جماعت مصدق‌گرا، با ره بردن به پستوی وخاموشی وانتظار، به دنبال فرصتی بودند كه بار دیگر مكنونات قلبی خویش را عیان كنند. حدود دو دهه بعد و پس از رویداد دوم خرداد۱۳۷۶، متولیان این رویداد كه سكولاریزه كردن نظام اسلامی را وجهه همت خویش قرار داده بودند، با طرح مجدد نام مصدق، راه را براین گروه رانده شده از سیاست ایران گشودند و عرصه فرهنگ، سیاست ورسانه را به میدان تاخت وتاز مصدقی‌ها تبدیل كردند. با این همه ، با مقاومت نیروهای وفادار به انقلاب وامام، مصدقیان با همه تكاپویی كه در احیای مراد خویش نشان دادند، از این عرصه مغبون بیرون آمدند ونتوانستند نظام را به تجلیل از وی متقاعد كنند. 

شنبه ۱۲ اسفندماه ۱۳۹۶، از زبان عضو كمیسیون فرهنگی واجتماعی شورای شهر تهران خبری منتشرشد مبنی بر اینكه كمیته نامگذاری شورای شهر تهران بنادارد كه نام خیابان كارگرشمالی را به مصدق تغییر دهد. این تصمیم همانگونه كه انتظار می‌رفت، با استقبال وتحسین بنگاه‌های خبری ضد انقلاب روبه‌رو و بدین تفسیر شد كه جمهوری اسلامی رفته رفته با عقب‌نشینی از دیدگاه‌های بنیانگذار خود، به سوی سكولارشدن روان و از رفتارهای خود در سالیان آغازین تأسیس روی برگرفته است. آیا اعضای كمیته مورد اشاره به ماهیت رفتارخود وآثار فرهنگی وسیاسی آن اندكی اندیشیده اند؟یا مثلا تصور كرده‌اند كه برداشتن نام مصدق از یكی از خیابان‌های شاخص تهران در سال ۱۳۶۰، از سرهوسرانی یا بی دلیل انجام شده است؟ آیا آنان از نقش مصدق در سركوب جریان مذهبی در نهضت ملی و ملكوك نمودن نام آنان بی خبر مانده‌اند؟ آیا این جماعت نمی‌دانند كه این فرد با زیاده خواهی‌های قانونی، عملاً یك نهضت پیروز را به شكستی كنسرسیومی كشید؟ و از همه مهم‌تر آیا این جماعت كه از مواجهه با عوارض بارش یك برف در تهران یا آتش گرفتن یك ساختمان ناتوان مانده‌اند، هنری جز اینگونه رفتارهای پوپولیستی و پوچ ندارند؟
گروه خبری سیاسی
زمانی که خوش بینی به بیگانه توسط بعضی از مسئولان ترویج و افراد دو تابعیتی به کار گرفته شوند، نتیجه‌ آن می شود شکل گیری و رشد شبکه های نفوذ.
سردار محمدرضا نقدی معاون فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با مهر درباره شبکه نفوذ و راه مقابله با آن گفت: جایی که باید به بیگانگان اعتماد نداشته باشیم، به آنها اعتماد می کنیم و برعکس جایی که باید به بچه های حزب اللهی و مذهبی اعتماد کنیم، آنها را کنار می گذاریم که نتیجه ای جز نفوذ ندارد.سردار نقدی با بیان اینکه افراد مذهبی به دلایل واهی از کار کنار گذاشته می شوند، تصریح کرد: بسیاری از جوانان هستند که امروز از کار و مسئولیت کنار گذاشته شدند در حالی که با توانایی هایی که دارند می توانند خدمات بسیار خوبی به جامعه و انقلاب ارائه کنند. از این افراد حزب اللهی استفاده نمی شود و در عوض افراد دو تابعیتی و کسانی را که دنبال لذت جویی های شخصی خود هستند در مناصب کلیدی به کار می گیرند و به همین دلیل راه برای جاسوسی و نفوذ باز می شود.معاون فرهنگی سپاه در پایان خاطرنشان کرد: تنها راه مقابله با نفوذ و جلوگیری از شکل گیری شبکه های نفوذ، اعتماد به جوانان انقلابی و حزب اللهی است. زیرا آنها می توانند مسئولیت مدیریت کشور را به بهترین شکل برعهده بگیرند.

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن