گروه خبری سیاسی

فرمانده ناجا: دشمن به دنبال ناامیدی در جامعه است

فرمانده ناجا: دشمن به دنبال ناامیدی در جامعه است

فرمانده ناجا با اشاره به پیشرفت‌های کشور در طول چهار دهه از عمر انقلاب، گفت: دشمنان به دنبال سیاه نمایی، القاء و پمپاژ ناامیدی در جامعه هستند و باید در این شرایط مراقبت و هوشیار باشیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار حسین اشتری در گردهمایی سراسری مسئولان رده‌های تحقیقاتی و مطالعاتی ناجا با گرامی داشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی، دوران دفاع مقدس، شهیدان مدافع حرم و حریم و عرصه نظم و امنیت، اظهار داشت: امید است نتایج این نشست دو روزه به پیشرفت و موفقیت‌های بیشتر نیروی انتظامی منتج شود.

وی با تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این همایش به ویژه سردار محمد قصری؛ رئیس پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی ناجا، افزود: اقدامات این مجموعه در پیشبرد اهداف نیروی انتظامی بسیار مثمر ثمر است، بنابراین تقویت مراکز و دفاتر تحقیقاتی، مطالعاتی و پژوهشی از اولویت‌های کاری است.

فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به شرفیابی جمعی از فرماندهان نظامی و انتظامی محضر مقام معظم رهبری در فروردین ماه سال جاری، عنوان کرد: معظم له بر تعیین اهداف و اولویت‌ها و مشخص کردن مسئولی برای پیگیری این امور تأکید داشتند و این توصیه و تأکید فرماندهی معظم کل قوا رویکرد ما در نیروی انتظامی است، به گونه‌ای که در سال جاری اولویت‌ها را مشخص کرده ایم و به جد آن‌ها را دنبال می‌کنیم.

سردار اشتری با بیان اینکه پیگیری امور باید در اولویت رده‌های تحقیقاتی و مطالعاتی باشد، تأکید کرد: اثربخشی اقدامات نیز برآورد و بررسی شود؛ اینکه چه میزان اقداماتی که پیگیری و اجرایی می‌کنیم در پیشرفت امور و مأموریت‌ها تأثیرگذار است اهمیت بسزایی دارد.

عالی‌ترین مقام انتظامی کشور با بیان اینکه رده‌های تحقیقاتی و مطالعاتی؛ قوه عاقله و مغز متفکر ناجا هستند، خاطر نشان کرد: اگر این قوه عاقله خوب و درست عمل کند تأثیرات مطلوب این رویکرد را تا پایین‌ترین رده‌ها می‌بینیم.

وی با تأکید بر اینکه خلاء‌های سازمان براساس اقدامات مطالعاتی و پژوهشی احصاء شود، مطرح کرد: پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی بایستی برای رفع خلاء‌ها و کاستی‌ها راهکارهای علمی، کاربردی و عملیاتی دهد.

عالی‌ترین مقام انتظامی کشور با اشاره به اهمیت هیئت‌های اندیشه ورزی خاطر نشان کرد: باید از ظرفیت نخبگان، علما، مراجع، صاحب نظران و ... برای موفقیت سازمان بهره ببریم و از ظرفیت و اثربخشی جلسات اندیشه ورزی غافل نشویم.

سردار اشتری تأکید کرد: ترسیم مسیر و فرآیندی برای رسیدن به اهداف با روش‌های مناسب، از وظایف اصلی پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی است.

وی در بخش دیگری از سخنان با بیان اینکه هرگز در پیگیری موضوعات و امور به دنبال آمار و گزارش دهی نیستیم، افزود: اثربخشی اقدامات برایمان از هر اولویتی بالاتر است و ارائه راهکارهای عملیاتی و کاربردی راهگشای بسیاری از امور است.

سردار اشتری با تأکید بر لزوم انجام اقدامات نوآورانه خاطرنشان کرد: تحول آفرینی مثبت و ابتکار عمل در راستای پیشبرد اهداف از راهبردهای اساسی نیروی انتظامی است.

رئیس پلیس کشور اضافه کرد: ان شاء الله در حوزه‌های پژوهشی، تحقیقاتی و مطالعاتی شاهد تحول باشیم و نیروی انتظامی در این حوزه الگوی سایر سازمان‌ها باشد، هر چند ناجا در موضوعات تحقیقاتی و مطالعاتی پیشتاز است.

وی با بیان اینکه بر مبنای افکارسنجی و نظرسنجی‌ها میزان اعتماد عمومی و مردمی به پلیس افزایش داشته است، تأکید کرد: لازم است این سرمایه ارزشمند را قدر بدانیم و از ظرفیت‌های مختلف برای ارتقاء این مهم، استفاده کنیم.

فرمانده نیروی انتظامی افزود: به اذعان بسیاری از مسئولان کشوری و لشکری، روز به روز بر بلوغ و پیشروی پلیس افزوده می‌شود و بی شک با این رویه، هوشمندانه‌تر عمل می‌کنیم.

عالی‌ترین مقام انتظامی کشور تأکید کرد: اگر به وظایف خود درست و به موقع عمل کنیم کل جامعه از این عملکرد مطلوب منتفع و بهره مند می‌شوند.

سردار اشتری بیان کرد: جهت گیری علمی در ناجا باید ارزشی، برای تأمین و توسعه امنیت و مبتنی بر مبانی دینی و انقلابی باشد.

فرمانده نیروی انتظامی خطاب به مسئولان رده‌های تحقیقاتی و مطالعاتی ناجا اشاره کرد: محصول اقدامات درست شما رسیدن به پلیس انقلابی، مردمی، وظیفه شناس و اثرگذار است.

وی در ادامه بیان کرد: بنده به این جلسه و اعضای حاضر در آن امیدوارم و معتقدم با روحیه جهادی، توانمندی و تخصص تک تک شما مدیران، مسئولان و کارکنان مراکز و دفاتر تحقیقاتی و پژوهشی می‌توانیم به موفقیت‌های بیشتری برسیم.

فرمانده ناجا در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی هستیم و الحمدالله شاهدیم که روز به روز درخت تنومند انقلاب قوی‌تر و شکوفاتر می‌شود و در این 40 سال به پیشرفت‌های بسیاری دست یافته ایم.

سردار اشتری تأکید کرد: پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در این چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی، در طول تاریخ و تمدن ایران بی بدیل است، اما دشمنان به دنبال سیاه نمایی، القاء و پمپاژ ناامیدی در جامعه و تلخ کردن کام مردم هستند بنابراین در مقابل این توطئه‌ها باید مراقب و هوشیار باشیم.

فرمانده نیروی انتظامی تصریح کرد: ما به عنوان پاسداران نظم و امنیت و حافظان دستاوردهای انقلاب باید به خوبی از ارزش‌های نظام و انقلاب صیانت کنیم.

سردار اشتری با اشاره به تلاش گروهک‌های ضدانقلاب برای تحرکات توطئه افکنانه، عنوان کرد: مردم گروه‌های فتنه انگیز و توطئه افکن را به خوبی می‌شناسند و همواره پاسخ دندان شکنی به این افراد داده اند.

سردار اشتری با بیان اینکه ضرورت دارد قدرت تجزیه و تحلیل شرایط موجود را ارتقاء دهیم، تأکید کرد: باید به عنوان سربازان امام (عج)، ولایت و حافظان جان، مال و ناموس مردم، روحیه امید در جامعه بدمیم.

وی در پایان گفت: از زحمات همه همکارانم در پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی ناجا تشکر می‌کنم و ان شاء الله روز به روز شاهد شکوفایی و پیشرفت بیشتر این مجموعه باشیم.

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس: ایران نباید وارد فضای افراطی شود


ما باید این زمان را با یک ادبیات فاخر پشت سر بگذاریم.

حشمت الله فلاحت پیشه ریس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به درگیری لفظی ایران و آمریکا گفت :از ابتدا هم منظور آقای روحانی از بستن تنگه ها این نبود که ما تنگه می‌بندیم بلکه منظورش این بود که اگر ایران از مبادلات اقتصادی و راهبردی منزوی شود قطعا خیلی از تنگه‌ها بسته می شود .

نماینده اسلام‌آباد غرب در مجلس در گفت‌وگو با عصر ایران ادامه داد: آمریکایی ها سعی می کنند ایران را وارد فضای افراطی کنند که ما نباید وارد این فضای افراطی شویم چون کانال دیپلماتیک نداریم.

فلاحت پیشه بیان کرد: ما باید بپذیریم که آمریکا برای جلوگیری از افول هژمونی عربستان برای فرار از دموکراسی و رژیم صهیونیستی برای حفظ شرایط امنیتی مقدمه عبری سازی سرزمین های اشغالی نیازمند فضای افراطی هستند ولی ما که به دنبال توسعه هستیم و شاخصه های توسعه مان را باید پیش ببریم نباید وارد این فضای افراطی شویم .

این نماینده مجلس افزود: وارد نشدن ما به این فضای افراطی به هیچ عنوان به معنای عقب نشینی و شکست نیست بلکه به معنای درایت است، مسئولان ما وقتی که صحبت می کنند سه گروه مخاطب را باید در نظر بگیرند، نخستین گروه ملت و اقتصاد ایران است  ،دومین گروه جامعه جهانی بدون آمریکا و سومین گروه آن بخشی از جامعه آمریکا  که  خواهان حفظ برجام هستند است، لذا بنا به این دلایل ما باید ادبیات فاخر و برتری خودمان در دیپلماسی عمومی را حفظ کنیم .

وی با بیان اینکه دوران افراطی به زودی به سر خواهد آمد گفت: شاخصه های اقتصادی که ترامپ با آن هجمه های اولیه ای را علیه  مبادلات دوجانبه شروع کرده بود در حال افول است زمانی این شاخص ها ارتقا یافته بود اما در حال حاضر در حال افول است چون  مقابله اقتصادی جهانی شکل گرفت .

ریس کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: افراطی گری زمان دارد و ما باید این زمان را با یک ادبیات فاخر پشت سر بگذاریم. مسئولان کشور ما باید در عمل در داخل کار خودشان را انجام دهند، ترامپ در سایه لفاظی‌های که دارد هیات‌های مختلفی را اعزام می‌کند که تحریم ایران را ادامه دهد و تحکیم کند، ما در چنین شرایطی باید ظرفیت های ضدتحریمی را در داخل به کار ببریم .

این کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: هنوز بسیاری از ظرفیت‌های ضدتحریمی ما در داخل فعال نشده است،80درصد اقتصاد ایران داخلی است و 20درصد آن مبتنی برمسائل خارجی است، ظرفیت‌های چون مرزها، رفع موانع تولید و جذب ایرانیان خارج از کشور را هنوز انجام نداده ایم، کشیده شدن در دام افراطی گری باعث می شود آنهایی که به آینده اقتصادی ایران امید دارند دچار تردید  شوند که ما نباید وارد این فضا شویم .

ریس کمیسیون امنیت ملی در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند ایران در دقیقه نود با آمریکای پای میز مذاکره خواهد رفت گفت :آمریکایی ها همواره درخواست مذاکره با ایران را داشته اند یعنی در پشت اتهامات و مسائلی که مطرح کردند درخواست مذاکره را نیز مطرح کردند ولی جمهوری اسلامی با سابقه عهدشکنی که از آمریکا دیده است فعلا مذاکره با آمریکا را در دستور کار خود قرار نمی دهد ولی این به معنای عدم مذاکره با آمریکایی ها تا ابد الدهر نیست ،البته دنیا نیز پذیرفته است که با چنین جماعتی نمی توان مذاکره کرد.

روحانی عصبانی از دست ترامپ


ادبیات امروز روحانی یک استراژی از قبل مشخص نبود بلکه واکنشی است به رفتارها و سخنان رییس جمهور آمریکا.

عصر ایران؛ مصطفی داننده- حسن روحانی عصبانی است. عصبانی از تصمیمات رییس جمهور «مو بور» آمریکا. تغییر لحن او در یک‌ ماه اخیر به خوبی حکایت از این معنا دارد.

عصبانیتی که حتی ترامپ را وادار به واکنش کرد. او خطاب به روحانی گفت « آمریکا را تهدید نکند»

ادبیات این روزهای « شیخ دیپلمات» به خاطر این است که ترامپ در حال از بین بردن تمام دستاوردهایی است که روحانی از طریق دیپلماسی به دست آورده بود.

روحانی وقتی در سال 92 به قدرت رسید، دم از گفت‌وگو با جهان زد. کشورها را دعوت به دوستی کرد. با دولت آمریکا و 5 کشور پر قدرت جهان پشت یک میز نشست و در نهایت به برجام رسید.

روحانی عصبانی از دست ترامپ

همه، برجام را یک دستاورد مهم برای جهان دانستند و آن را فرزند دیپلماسی نامیدند.

با آمدن ترامپ اما دیپلماسی به قتلگاه رفت. رییس جمهور آمریکا از برجام خارج شد. گفت حرف باید حرف من باشد. برای ترامپ، توافق‌های دولت اوباما یعنی کشک! ترامپ می‌خواهد تاریخ آمریکا با امضای او شکل بگیرد.

ادبیات امروز روحانی یک استراژی از قبل مشخص نبود بلکه واکنشی است به رفتارها و سخنان رییس جمهور آمریکا.

همین تصمیمات او باعث شده است تا حسن روحانی، سیاستمداری که در جهان به میانه‌روی معروف است؛ در ادبیات خود از واژه‌های متفاوتی استفاده کند. به قول معروف روحانی به این نتیجه رسیده است که «کلوخ انداز را پاداش سنگ است»

روحانی به گذشته نگاه می‌کند. به تمام تلاش‌هایی که برای رسیدن به برجام انجام داد. به تمام جنگ‌هایی که با مخالفان داخلی خود برای توافق هسته‌ای داشت.

برای «شیخ دیپلمات» تصور اینکه فردی در ینگه دنیا با یک امضا همه دستاوردهای او را نابود کند، سخت است. او حال سازنده ساختمانی را دارد که بعد از ساختن، فردی با جرثقیلی که گویی آهنی دارد تمام ساخته او را ویران کند.

ترامپ نه تنها روحانی بلکه بسیاری از رهبران جهان را نیز عصبانی کرده است. کشورهای اروپایی رسما از رفتار ترامپ ناراحت هستند. ترامپ به گونه‌ای رفتار می‌کند که گویی او خان است و دیگران رعیت.

این رفتار ترامپ مورد پسند بسیاری از کشورهای جهان نیست. در این میان البته سران برخی از کشورهای عربی و اسرائیل از ادبیات ترامپ استقبال می‌کنند و تمام قد پشت او ایستاده‌اند.

به نظر می‌رسد با ترامپ دوران دیپلماسی در جهان به پایان خود رسیده است. ترامپ می‌خواهد همه توافق‌ها با امضای او باشد. این شدنی نیست. این رفتار به صلح جهانی کمک نمی‌کند.

در حالی که در بعد از برجام جهان در حال درک مزیت‌های دیپلماسی بود، ترامپ با تصمیم خود، تمام این لذت‌ها را به تلخی کشاند.

رفتار ترامپ در دنیای امروز، پذیرفتنی نیست. تقریبا همه جهان منتظر پایان عصر ترامپ است. رییس جمهور که تصمیماتش صلح جهانی را به خطر می‌اندازد. رییس جمهوری که به هیچ قاعده‌ای پایبند نیست و در سمفونی دنیا دوست دارد ساز خود را بزند.

زیباکلام: ممنوع المصاحبه زنده هستم! / دلم برای ضرغامی سوخت/ مجمع تشخیص هیچ کاره است

مصاحبه زنده خیلی وقت است که انجام نمی‌شود. تمام برنامه‌های من در صدا وسیما ضبط می‌شود و بعد از اینکه بازبینی و بررسی شد آن وقت اجازه می‌دهند که روی آنتن برود.

صادق زیباکلام در گفتگویی با سایت فردا گفت: مصاحبه زنده خیلی وقت است که انجام نمی‌شود. تمام برنامه‌های من در صدا وسیما ضبط می‌شود و بعد از اینکه بازبینی و بررسی شد آن وقت اجازه می‌دهند که روی آنتن برود. منتها این برنامه به صورت زنده است. یعنی وقتی شما گوش می‌دهید همه شنونده‌ها متوجه می‌شوند. ظاهرا آن دو مهمان دیگر که به بودند به صورت زنده بوده است.

در ادامه متن کامل این گفتگو را می خوانید:

آقای ضرغامی عضو مجمع تشخیص نمی باشد اما پایگاه فردا به جهت رعایت امانت متن مصاحبه دکتر زیباکلام را بدون کم و کاست منتشر می کند.

عزت الله ضرغامی چند روز پیش در دو استوری خبر از دیدار خود با صادق زیباکلام داد. با صادق زیباکلام گفتگویی انجام دادیم تا در مورد این دیدار برای‌مان توضیحاتی دهد. او در این باره گفت:

روز جمعه یک خانمی که از تهیه کنندگان رادیو تهران موج اف ام ردیف 94 کیلوهرتز هستند تماس گرفتند و گفتند که یک برنامه‌ای هست که ظاهرا برنامه پرطرفداری هم هست که در رادیو تهران پخش می شود، بیشتر هم مخصوص جوانان است، در این برنامه ما یک مهمان می‌آوریم یا می‌رویم پیش مهمان و به صورت زنده یک سری سوالات را با وی در میان می‌گذاریم، و این برنامه خیلی پر مخاطب است. این توضیحات را آن خانم به بنده دادند اما منتها می‌دانید که من ممنوع المصاحبه زنده هستم،

یعنی نمی‌توانید مصاحبه زنده انجام دهید؟

مصاحبه زنده خیلی وقت است که انجام نمی‌شود. تمام برنامه‌های من در صدا وسیما ضبط می‌شود و بعد از اینکه بازبینی و بررسی شد آن وقت اجازه می‌دهند که روی آنتن برود. منتها این برنامه به صورت زنده است. یعنی وقتی شما گوش می‌دهید همه شنونده‌ها متوجه می‌شوند. ظاهرا آن دو مهمان دیگر که به بودند به صورت زنده بوده است.

برای من‌ هم شنبه صبح اگر گوش می‌کردید فکر می‌کردید که صادق زیبا کلام را به صورت زنده آورده اند در حالی که زنده نبود و آن برنامه قبلا ضبط شده بود. 

آن خانم به من گفتند که از آن سه نفری که می‌آوریم از آن مهمان اصلی که آقای عزت الله ضرغامی بوده روز شنبه صبح از سه تا مهمان که سه تا شخصیت سیاسی و فرهنگی و شناخته شده هستند در مورد آن مهمان اصلی یک سری سوال می‌کنیم از این سه تا ببینیم نظراتشان چه هست؛ و خوب مشخص است در مورد دوران مدیریت آقای ضرغامی از من پرسیدند و مشخص است من گفتم که اگر شما صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را رصد کنید می‌بینید که هیچ اتفاقی در دنیا رخ نمی‌دهد که خلاف باور‌های جمهوری اسلامی ایران بوده باشد. یعنی برای آمریکا هر اتفاقی می‌افتد، برای هند هر اتفاقی می‌افتد در سوریه هر اتفاقی می‌افتد مطابق باور‌های جمهوری اسلامی ایران هست. مثلا گفته می‌شود که نیرو‌های سوریه فلان قسمت را از تروریست‌ها گرفتند، منتها اگر قبلش که تروریست‌ها آن قسمت را گرفته بودند از نیرو‌های سوریه این هیچ وقت پخش نمی‌شود، ولی عکسش پخش می‌شود. ولی مثلا گفته می‌شود رئیس جمهور آمریکا وقتی رفتند فلان کشور کلی آمدند علیه وی تظاهرات کردند، اما اگر در جایی به نفع رویس جمهور آمریکا تظاهرات شود مثلا در مسافرتی که یم روند هیچ وقت این را آقای ضرغامی نمی‌آید پخش کند، و مطالبی از این دست گفتم.

فردای این‌ها را همه آقای ضرغامی می‌شنود و خوب قطعا خیلی خوشحال نمی‌شود وقتی من این‌ها را گفتم منتها آقای ضرغامی اظهار تمایل می‌کنند و به آن خانم که منشی بودند می‌گویند من می‌خواهم از آقای دکتر زیباکلام دعوت کنم که یک روز صبح مهمان ایشان باشم برای صبحانه. بعد روز شنبه با من تماس گرفتند و از دفتر آقای مهندس ضرغامی و گفتند که آقای ضرغامی خیلی مایل هستند که اگر ممکن است فردا برای صبحانه مهمان ایشان باشید. منم گفتم با کمال میل و خیلی خوشحال می‌شوم و روز یکشنبه رفتم.

نزدیک خانه میرحسین موسوی هم هست؟

بله. آنجا هستند. یک ساختمان قدیمی و شیک. منتها هیچ کس در این ساختمان بزرگ نبود. یک ساختمان یکی دو هزار متری با حیاط و ... همان تراس که نشسته بودیم و صبحانه می‌خوردیم آقای ضرغامی بود و یک رئیس دفتر و یک پیش خدمت که چایی می‌آورد و یک راننده. یعنی من یک جورایی دلم  برای آقای ضرغامی سوخت.

چرا؟

دیدم این بنده خدا بالاخره ده سال رئیس صدا وسیما بوده چقدر آن‌جا خدم و حشم داشته، ولی الان یکی دو نفر آن‌ جا هستند و هیچ کسی هم نمی‌آید بگوید خرت به چند است چیکار می‌کنی، هستی؟ نیستی؟ چون کسانی که عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌شوند خود مجمع یعنی یعنی بایگانی و کسانی هم که آنجا هستند پرونده‌هایی هستند که ارسال می‌شوند برای بایگانی. یعنی کسی به آن‌ها کاری ندارد در واقع. یعنی شما می‌توانید نگاه کنید و بگویید کدام کار این مملکت دارد بر اساس سیاست‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام می‌شود. مثلا شما بگو راهنمایی و رانندگی مان طرح زوج و فرد، مثلا احیای دریاچه ارومیه، روابطمان با روسیه، ایران در سوریه، یک مورد را، حتی مورد جزئی و کوچک را به واسطه و یا در نتیجه رهنمود‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام است. این است که همه می‌دانند مجمع تشخیص مصلحت نظام یعنی به هر حال یک چیز تشریفاتی که خیلی و هیچ اثرگذاری ندارد.

شما یک سیاست ابتدایی و پیش افتاده، مهم و پیچیده نه، پیش پا افتاده که طرح ترافیک مثلا شده تا 7 شب، تا 6 و نیم شب، این را مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب کرده. این خوب عملا یعنی محترمانه شما کاره‌ای نیستید. اما من در حدود نزدیک یک ساعت و نیم تا دو ساعت در خدمت آقای ضرغامی بودم، اولا خیلی گرم و صمیمانه از من پذیرایی و استقبال کردند خیلی با احترام. کانه من کاره‌ای هستم، خیلی مهم هستم و خیلی هم با محبت؛ و قول گرفتند ما دیدار‌های دیگری هم  با همدیگر داشته باشیم. اظهار تمایل کردند بیایند دانشگاه. البته دانشکاه آزاد تدریس دارند. اما راجع به چه چیزی در آن یکی دو ساعت صحبت کردیم؛ بخش عمده‌ای از دیدار را من از گذشته ام می‌گفتم که من چه کسی هستم کجا بودم و چه درسی خواندم، در چه خانواده‌ای متولد شدم.

اول می‌خواستید برادری خودتان را ثابت کنید؟

نه! خوب ایشان می‌پرسیدند. می‌پرسیدند که آقای دکتر شما چه رشته‌ای خوانده اید؛ و خوب من توضیح می‌دادم. می‌پرسیدند کجا درس خواندید من توضیح می‌دادم. بعد می‌گفتند چند تا خواهر و برادر دارید. آقا سعید چند سال با شما تفاوت سنی دارند. این‌ها را می‌پرسیدند و من با کمال میل جواب می‌دادم. سه چهارم آن یک ساعت و نیم دو ساعت راجع به گذشته من بود و یک چهارم آن گله‌های خیلی محترمانه آقای ضرغامی بود از مشکلاتی که در دوران ریاستشان بر صدا وسیما داشتند. البته یک جورایی هم به من پاسخ می‌دادند که بعضا همان اخباری هم که شما می‌گویید کلی سانسور شده بود و به درد نمی‌خورد و ما پخش می‌کردیم شاید الان باورتان نشود به چند نهاد باید بابت همان اخبار حساب پس می‌دادم.

گفتند بار‌ها به واسطه فلان خبر و یا فلان برنامه به شورای امنیت ملی رفتم . یعنی از یک طرف کسانی مثل آقای صادق زیبا کلام من را متهم می‌کنند که برنامه‌های شما هیچ محتوایی ندارد و شما همه را به سمت بی بی سی و من و تو هل می دهید. از آن طرف همان برنامه‌هایی که از نظر صادق زیبا کلام هیچ محتوایی ندارد برای همان برنامه‌ها هم من کلی باید پاسخگو می‌شدم.

پاسخ شما چه بود؟

پاسخم این بود که «هر که بخندند کتکش می‌زنند وای به روزی که بخندد کتک.» یعنی دیگر ما فکر می‌کردیم لااقل برای آنها اخبار قابل قبول باشد، حتی برای این برنامه‌هایی که صدا و سیما با هزارتا سانسور پخش می‌کند باز یک عده‌ای معترض هستند و می‌گویند این‌ها چه بوده که صدا وسیما پخش کرده است. البته من کاملا می‌توانم دلیل این مخالفت ها را درک کنم، برای اینکه ما شاهد هستیم که یک کنسرت که در شیراز و رشت انجام می‌شود همان کنسرت در مشهد نمی‌تواند برگزار شود. یا مثلا همان کنسرت در قم نمی‌تواند انجام شود؛ و یک جورایی من می‌توانم باور کنم که آقای ضرغامی دارند درست می‌گویند.

یعنی همان خبر بی خاصیت سانسور شده که تازه همه هم اعتراض می‌کنند که این اخبار چه هست شما پخش می‌کنید همان اخبار هم ممکن است عده‌ای بگویند تند بوده و با اجازه چه کسی این‌ها را پخش کردید و ... یعنی می‌خواهم بگویم آقای ضرغامی در حقیقت درست داشتند می‌گفتند. یعنی کاملا مشخص است ظرفیت خیلی‌ها حتی در این حد هم نیست که برنامه‌های صدا و سیما را بتوانند تحمل کنند. بعد هم ایشان تا دم در بنده را همراهی کردند و از آنجا من باید می‌آمدم دادستانی برای پرونده جدیدی که علیه من تشکیل شده، به خاطر اینکه پول‌های زلزله زده ها را چیکار کردی. من اول فکر کردم شوخی می‌کنند، ولی ظاهرا خیلی جدی هست و دادستان خواسته که آقای زیباکلام پول‌های زلزله زده‌ها را چکار کردی. می‌گویم اول فکر کردم شوخی است، ولی جدی است و من دارم بازپرسی می‌کنند. البته احترام گذاشتند و محبت کردند که بازداشتم نکردند. یعنی ممکن است همین طور برویم جلوتر قانع شوند و بازداشتم هم بکنند.

ما فکر کردیم با آقای ضرغامی دیدار داشتید دارید به اصولگرایی نزدیک می‌شوید؟

نه! آن برنامه دیگری است. من هم توضیحات را همه دادم. حالا قرار شده همه مخارجی که کردم و پول‌هایی که به حسابم ریخته شده است همه را لیست کنم و به دادستان بدهم. دادستان هنوز می‌تواند دستور توقیف بنده را صادر کند، ولی تا به اینجا خیلی محترمانه رفتار کردند و چیزی حدود 10 الی 11 صفحه بازپرسی شدم. خودم نوشتم که با پول‌ها چیکار کردم. حالا باید دید دادستان این توضیحاتی را که دادم قانع کننده تشخیص می‌دهند یا نه.

دل خوش سیری چند؟


کلاس های زبان های خارجی پر شده است از کسانی که در سر هوای زندگی در خارج از ایران را دارند.آنها راضی هستند به زندگی هر کجا به غیر از ایران.
دل خوش سیری چند؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- دلخوشی یک جوان چیست؟ کار، درآمد خوب، داشتن خانه و ماشین و تفریح.

جوانان ایران اما دل خوشی ندارند‌. کار نیست اگر هم باشد درآمدش پایین است. داشتن خانه و ماشین که بیشتر به رویا شبیه است. هر شب که صبح می شود هم این رویا بیش تر به سراب شبیه تر می شود.

کار و درآمد نباشد، تفریح هم نیست. تفریح هم اگر باشد شاید بعدها کار به اعتراف بکشد.دلخوشی نیست که امروز بسیاری از جوانان ایرانی، با هنر و بی هنر، نخبه و غیر نخبه در سودای رفتن هستند.

کلاس های زبان های خارجی پر شده است از کسانی که در سر هوای زندگی در خارج از ایران را دارند.آنها راضی هستند به زندگی هر کجا به غیر از ایران.

کاش یکی از آقایان شبی را در جلویی یک سفارتخانه های خارجی در ایران صبح می کرد و دید چه جوانانی برای گرفتن ویزا در صف مهاجرت ایستاده اند. به نظر می رسد مسؤولان به سودای شغل خود مشغول هستند و از غوغای جهان فارغ که این مشکل بزرگ یعنی ناامیدی جوانان را نمی بینند.

کاش آنها حداقل با جوانان خود در مورد مشکلات جوانان مردم حرف می زدند. البته بعید است که جوانان آنها مشکلاتی از جنس جوانان مردم داشته باشند .جوانان آنها هرچه نداشته باشند، پدری دارند که سرماه حقوق می گیرد و شرمنده فرزندان خود نمی شود.

بسیاری از مدیران کشور تمام انرژی جوانی خود را در انقلاب و جنگ خالی کردند و حالا نمی دانند با انرژی نهفته در وجود جوانان ایران چه کنند؛حالا که مشکلات اقتصادی که چو طناب دار به دور گردن جوانان نشسته است، این حجم از سخت گیری های اجتماعی و فرهنگی قابل پذیرش نیست و راه نفس بسیاری را گرفته است.

دلخوشی نیست که یک لایی در جام جهانی به یک ستاره فوتبال می شود دلخوشی مردم.دلخوشی نیست که رقص در اینستاگرام می شود دلخوشی دخترکان این شهر. دلخوشی نیست که بسیاری برای رسیدن به تلگرام دست به دامن فیلتر شکن‌های رنگارنگ شده‌اند. دلخوشی نیست که بخشی از جوانان ایران کوچه و پس کوچه های استانبول را بهتر از اصفهان و شیراز می شناسند.

پایین آمدن سن اعتیاد و بالا رفتن سن ازدواج در کشور اتفاقی نیست. احتیاج به برگزاری همایش و جلسات آنچنانی هم ندارد. حال دل جوان را خوب کنید تا ببینید سیل مشکلات پشت سد حال خوب می ماند.

در دیدارلاریجانی با سفیر قطر درتهران چه گذشت؟/ رییس مجلس: مسائل منطقه از طریق رایزنی قابل حل است

 رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (یکشنبه، 17 تیرماه) با علی بن حمد السلیطی سفیر فعلی قطر در تهران دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خانه ملت لاریجانی در این دیدار که دیدار خداحافظی سفیر فعلی قطر در تهران بود از فعالیت‌های وی ضمن مدت خدمتش تشکر کرد و گفت: شما طی مدت فعالیت خود تلاش در افزایش سطح ارتباطات دو کشور به خصوص در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی داشتید.

وی در ادامه محاصره قطر را اقدامی نادرست دانست و افزود: کلیه مسائل منطقه باید از طریق گفتگو و رایزنی حل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: همچنین نباید به قدرت‌های خارج از منطقه اجازه دخالت داد تا دولت‌ها و ملت‌ها را گرفتار توطئه‌های خود کنند.

قدردانی سفیر قطر در تهران از جمهوری اسلامی برای حمایت‌ها در زمان محاصره این کشور از سوی کشور‌های عربی

علی بن حمد السلیطی سفیر قطر در تهران نیز ضمن تشکر از حمایت‌های دولت و ملت ایران گفت: از جمهوری اسلامی برای اینکه در زمان محاصره قطر از سوی کشور‌های عربی، ما را تنها نگذاشتند، تشکر می‌کنیم.

سفیر قطر در تهران در پایان اظهار داشت: سفیر بعدی قطر که به تهران اعزام می‌شود نیز فردی فعال است که ادامه راه توسعه روابط را در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی پیگیری می‌کند از این رو به گسترش بیش از پیش سطح روابط دو کشور امیدواریم.

>