گروه خبری سیاسی

سپنتا نیکنام: امیدوارم مینو خالقی رفع تعلیق شود

سپنتا نیکنام: امیدوارم مینو خالقی رفع تعلیق شود

سپنتا نیکنام، عضو شورای شهر یزد گفت: در شهر من یزد مردم ادیان در کنار هم به صلح و مسالمت آمیز زندگی می‌کنند و اشتراکات زیادی با هم دارند عرق ملی در میان آنها موج می زند و نقاط اشتراک زیادی با هم دارند.

به گزارش ایرنا نیکنام روز پنجشنبه در هشتمین اجلاس عمومی شورای عالی استان ها که در محل مجلس قدیم برگزار شد، افزود: این روزها که مشکلات اقتصادی کام مردم را تلخ کرده است، رفع تعلیق از عضویت من در شورای شهر یزد که نشان از عدالت گرایی و قانون‌گرایی در کشور داشت کام مردم را شیرین کرده است.

امیدوارم نمونه این حرکت را برای خانم مینو خالقی به عنوان منتخب مردم در مجلس شورای اسلامی اتفاق افتاد و 10برابر رأی من معادل 200 هزار رأی را کسب کرد نیز شاهد باشیم و او بتواند به جایگاه نمایندگی خود به مجلس شورای اسلامی بر گردد زیرا این امر جزو حقوق شهروندی است که امیدواریم اتفاق بیفتد.

نیکنام گفت: از کسانی که باعث رفع تعلیق عضویت وی در شورای شهر یزد شدند از جمله اعضای شورای عالی استانها تشکر کنم. همچنین از نمایندگان مجلس که با امضای خود و طرح دادن و ایستادگی خود نقش مهمی در به ثمر رسیدن حق من داشتند نیز سپاسگزاری می‌کنم و از دولتمردان در رده‌های مختلف در استان یزد و همچنین رده های بالاتر نیز و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام که یک بار دیگر امید را به مردم هدیه دادند تقدیر می‌کنم.

عضو شورای شهر یزد افزود: همچنین از اصحاب رسانه که با اطلاع رسانی دقیق و درست در زمینه رفع تعلیق عضویت از شورای شهر یزد از من حمایت کردند نیز تشکر می کنم و جا دارد که در مقابل اقدام درست و سنجیده رسانه‌ها در مقابل آنها زانو بزنم.

وی ادامه داد: زیبایی این اتفاق، ملی بودن آن است و باید ملی بودن آن حفظ شود و دوست دارم که این ملی بودن به بهانه هایی توسط بعضی از افراد مصادره نشود. اگر با هم باشیم به خواست خدا می توانیم به همه موفقیت‌ها دست یابیم.

وی به نقش پررنگ مردم در انتخابات نیز اشاره کرد و گفت: نهادهای مردمی که بر اساس حضور مردم شکل گرفته اند بهتر می توانند از حق مردم دفاع کنند و در موضوع رفع تعلیق من در شورای شهر نیز همین اتفاق افتاد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه در جایگاه عضو شورای شهر و همچنین به عنوان یک ایرانی می گویم که شوراها می بایست به جایگاه واقعی خود به خصوص در بحث مدیریت محلی و شهری نائل شوند.

عضو شورای شهر یزد در بخش دیگری از سخنان خود گفت: می خواهم راجع به صلح و دوستی صحبت کنم و برای حل این موضوع از مسئولان استمداد و کمک می‌خواهم.

وی یادآوری کرد: در شهر یزد اولین بار برق توسط زرتشتیان آورده شد و در ادامه آن برق مساجد به صورت رایگان تامین می‌شد، اولین مدارس و مراکز بهداشت و درمان نیز توسط زرتشینان نیز مهر تاییدی بر زندگی مسالمت آمیز ادیان در یزد است.

نیکنام ادامه داد: مردم به من لطف کردند که به عنوان اولین و تنها عضو غیر مسلمان شورای شهر یزد باشم و این خود نشان از زندگی مسالمت آمیز ادیان در یزد است.

وی در ادامه از مسئولان خواست که کمک کنند تا دانشگاه مادها یک بار دیگر به نام واقعی خود برگردد، چرا که این امر می‌تواند زمینه‌ساز حضور مجدد سرمایه گذاران زرتشتی خارج از کشور در ایران باشد.

عضو شورای شهر یزد تاکید کرد: زرتشتیان خارج از کشور به ایران عرق بسیاری دارند و می توانیم با عقد تفاهمنامه هایی در خصوص خواهر خواندگی شهر یزد و بمبئی زمینه این حضور بیشتر آنان را در پیشرفت کشور فراهم کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در بعد کلان حقوق شهروندی اقلیت های دینی نیز گفت: در بحث رعایت و حمایت از حقوق شهروندی اقلیت های دینی شاهد بودیم که برخی از مشکلات نظیر برداشتن تفاوت میان دیه مسلمان و غیرمسلمان که حل و برطرف شده است نیز رفع شده است.

نیکنام گفت: بزرگترین درخواست ما این است که ماده مربوط به اقلیت ها در قانون اساسی اصلاح شود هر چند که بارها این موضوع مطرح شده است، ولی از مسئولان می‌خواهیم که به کمک ما بیایند و مهمترین ماده قانونی مرتبط حقوق اقلیت ها اصلاح شود.

عضو شورای شهر یزد گفت: امیدوارم گفتار نیک و کردار نیک زمینه‌ساز صلح و دوستی در سراسر ایران و دنیا باشد و بتوانیم این امر را گسترش دهیم و مردم دست به دست هم دهند تا میهن خود را آباد کنیم.

نیکنام در پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر یزد با 22 هزار رأی به عنوان نفر هفتم، برای دومین بار به عضویت در این شورا انتخاب شد که با شکایت یکی از کاندیداها از عضویت در شورای شهر تعلیق و سرانجام با رأی مجمع تشخیص مصلحت نظام در30 تیر 1397 رفع تعلیق شد و پس از حدود 9 ماه بر کرسی شورای شهر یزد تکیه زد.

مصاحبه با نماینده‌ای که گفته بود «روسیه نمی‌گذارد از گرسنگی بمیریم»: حرفم کنایه به مسئولان بود / تاریخ می‌گوید روس‌ها یار ما نیستند


من گفتم اگر قرار است ما تحریم بشویم و اصلا نتوانیم نفتمان را صادر کنیم، چه اتفاقی خواهد افتاد. جوان و بیمار و آحاد مردم آسیب خواهند دید؛ یعنی همان کاری که سلاح کشتار جمعی می‌کند، تحریم می‌کند؛ تحریم یعنی جنایت علیه بشریت.‌ اما اینکه «روسیه نمی‌گذارد، ما از گرسنگی بمیریم» جمله سنگینی است. مرور تاریخ هم نشان داده است روس‌ها چندان هم با ما سر یاری نداشته‌اند.
مصاحبه با نماینده‌ای که گفته بود «روسیه نمی‌گذارد از گرسنگی بمیریم»: حرفم کنایه به مسئولان بود / تاریخ می‌گوید روس‌ها یار ما نیستند

هدایت‌الله خادمی می‌گوید: برخی وادادگان آمریکایی و داخلی از سخنان من سوءاستفاده کردند. متن را آن‌طوری خواندند که دلشان می‌خواست، اما من این جمله را به کنایه گفته بودم؛ کنایه از اینکه وقتی اوضاع مملکت این‌طور شده و هیچ اراده‌ای در حل مشکلات نیست و به این وضع افتاده‌ایم، باید دلمان به همین خوش باشد که روسیه بتواند به کمکمان بیاید. لحن من طنز و کنایه بود و درست منتقل نشد. وادادگان هم از این خبر بهره خود را بردند.

شرق نوشت: هدایت‌الله خادمی همین چند روز پیش با یک جمله سر زبان‌ها افتاد. او به ایلنا گفته بود: «روسیه نمی‌گذارد از گرسنگی بمیریم». با اولین زنگ، گوشی را بر می‌دارد. از چند و چون این عبارت از او جویا می‌شویم. او منکر این گفته می‌شود و می‌گوید: برخی وادادگان آمریکایی و داخلی از سخنان من سوءاستفاده کردند. متن را آن‌طوری خواندند که دلشان می‌خواست، اما من این جمله را به کنایه گفته بودم؛ کنایه از اینکه وقتی اوضاع مملکت این‌طور شده و هیچ اراده‌ای در حل مشکلات نیست و به این وضع افتاده‌ایم، باید دلمان به همین خوش باشد که روسیه بتواند به کمکمان بیاید. لحن من طنز و کنایه بود و درست منتقل نشد. وادادگان هم از این خبر بهره خود را بردند.

‌به چه دلیل این جمله را گفتید؛ «روسیه نمی‌گذارد از گرسنگی بمیریم»؟

سوءبرداشت کردند. برخی صحبت‌های ما را وادادگان آمریکایی و وادادگان داخلی تغییر دادند. متن اصلی سخن من نقد به تحریم‌ها بود و پیکان نقدم به سوی آمریکا و اروپا و عربستان. اما عده‌ای نگران از اینکه آن بخش از حرف‌ها دیده شود، روی چند تیتر مانور دادند و مغلطه کردند.‌

به‌هر‌حال این جمله را گفتید یا نگفتید؟

من گفتم اگر قرار است ما تحریم بشویم و اصلا نتوانیم نفتمان را صادر کنیم، چه اتفاقی خواهد افتاد. جوان و بیمار و آحاد مردم آسیب خواهند دید؛ یعنی همان کاری که سلاح کشتار جمعی می‌کند، تحریم می‌کند؛ تحریم یعنی جنایت علیه بشریت.‌ اما اینکه «روسیه نمی‌گذارد، ما از گرسنگی بمیریم» جمله سنگینی است. مرور تاریخ هم نشان داده است روس‌ها چندان هم با ما سر یاری نداشته‌اند.

خب ما الان با نفتمان چه می‌کنیم. نفت را صادر می‌کنیم. با درآمد حاصل از آن هم از اروپا و آسیای شرقی و روسیه کالا وارد می‌کنیم. من به کنایه گفتم چرا کشورهای همسایه ما باید آن‌قدر جسارت به خرج بدهند که چنین و چنان کنند، اما دوستان آمریکایی واداده جور دیگری سوءبرداشت کردند. مخلص کلام اینکه سخن من کنایه‌آمیز بود که آن‌قدر دولت بد عمل کرده و بی‌تدبیر بوده است که حالا باید چشم امیدمان به کشورهای همسایه و منطقه باشد.‌

البته اینکه می‌گویید با آ‌ن خبر متفاوت است.

برداشت‌شان اشتباه بود؛ شیطنت کردند. اصلا ببینید فساد اقتصادی غوغا می‌کند. نمونه‌اش اینکه فرزندان مسئولان همه خارج از کشور در آمریکا و انگلیس زندگی می‌کنند و حاضر نیستند داخل کشور به سر ببرند. این هم تناقض است که چرا فرزندان مسئولان ما باید در این‌سو و آن‌سوی دنیا اقامت بگیرند؟ ‌

خب شما به عنوان نماینده برای رسیدگی به این وضعیت چه کرده‌اید؟ آمارتان را از کجا آورده‌اید؟

هر از چندگاهی خبری می‌آید که فرزند فلان مسئول در آمریکا و انگلیس زندگی می‌کند و اقامت گرفته است. خب اگر این مسئله صحت نداشت، همان روز از جانب فلان مسئول رد می‌شد. من بارها در نطقم به آن اشاره کردم اما کو گوش شنوا؟ به نظرم این مملکت به این زودی‌ها توسعه پیدا نخواهد کرد. نمونه‌اش اینکه در کشورهای توسعه یافته پارلمان شکل می‌گیرد و از درون پارلمان دولت بیرون می‌آید. مردم ما جوگیر می‌شوند و یک‌شبه تصمیم می‌گیرند به فلانی رأی بدهند.‌

البته این ادعای شما درباره مردم ادعای علمی نیست.

مردم یک‌شبه تصمیم نمی‌گیرند.مردم ما چهار سال به یکی رأی می‌دهند. بعد دوباره چهار سال دیگر. دوره رئیس‌جمهوری تمام که می‌شود، تازه غرغرها شروع می‌شود. سندش اینکه مردم ما یک‌بار هم نگفتند رأی درستی دادیم؛ مردم ما انتخاب درستی نمی‌کنند.‌

فکر نمی‌کنید شاید اشکال از سوی مسئولان و مدیران و مجریان باشد؟

مردم باید دانا باشند. مردم دانا حاکمان دانا انتخاب می‌کنند. حاکمان دانا نمی‌توانند با مردمان خود به درشتی برخورد کنند. ما مردمی هستیم (من هم خودم را جزء همین مردم می‌دانم) که هنوز دنبال ماشین رئیس‌جمهوری که با رأی مستقیم ما می‌آید، می‌دویم. این مردم‌اند که دولت‌ها را تشکیل می‌دهند.‌

خب شاید مردم درست انتخاب می‌کنند و دولت‌ها کارشان را بلد نیستند. کارگزاران آن‌طور که انتظار می‌رود جلوی فساد و اختلاس و تخلف‌ها نمی‌ایستند؟

مشکل ما این است که مردم ما فکر می‌کنند داناترین مردم دنیا هستند. نتیجه این می‌شود. قرار بود به سمتی برویم كه فساد اقتصادی نباشد، اما الان به فساد اقتصادی آلوده شدیم و کیف می‌کنیم. همه می‌گوییم دزد و دزد را پیدا نمی‌کنیم.‌ انتظار ندارید که مردم برای پیداکردن دزد دست بالا بزنند؟ فکر نمی‌کنید این کار مردم نیست. این روایت شما نوعی فرافکنی نیست؟ اینکه عده‌ای مردم به احمدی‌نژاد رأی داده‌‌اند، دلیل نمی‌شود که امثال بابک زنجانی و غیره دست به فعل اشتباه بزنند.اینها تراوش‌های ذهنی است.

من مسئله را به آقای روحانی و احمدی‌نژاد تقلیل نمی‌دهم. من معتقدم باید عمیق‌تر به این مثال نگریست و سطحی فکر نکرد.‌

حالا مردمی که مثلا به شما رأی داده‌اند، کار درستی کرده‌‌اند یا خطا؟

من اگر قول‌هایی که به مردم دادم، انجام ندهم خیانت کرده‌ام.

اگر قول‌هایی که دادم عملی شود، معلوم می‌شود انتخاب مردم درست بوده است. ولی خب ما مردمی داریم که کتاب نمی‌خوانند. مردمی هستیم که گاهی دروغ می‌گوییم و گاهی متظاهریم. اگر مردم ما درست بودند، کشور پیشرفت می‌کرد نه مثل امروز!‌

خودتان آخرین کتابی که خوانده‌اید چه بوده است؟

لذت {لذات} فلسفه ویل دورانت بوده.‌

شما با فعالیت در حوزه نفت و حالا نمایندگی مجلس جالب است که سراغ ویل دورانت رفته‌اید!

کسی که فلسفه را بخواند، افق دیدش وسیع می‌شود. می‌فهمد تصمیم سیاسی چیست. می‌داند مار کبری با سیاست‌مداران انگلیس چه کرد و آنها به دلیل رفتار ناجالب چند سال گرفتار بودند.

زیباکلام: ممنوع المصاحبه زنده هستم! / دلم برای ضرغامی سوخت/ مجمع تشخیص هیچ کاره است

مصاحبه زنده خیلی وقت است که انجام نمی‌شود. تمام برنامه‌های من در صدا وسیما ضبط می‌شود و بعد از اینکه بازبینی و بررسی شد آن وقت اجازه می‌دهند که روی آنتن برود.

صادق زیباکلام در گفتگویی با سایت فردا گفت: مصاحبه زنده خیلی وقت است که انجام نمی‌شود. تمام برنامه‌های من در صدا وسیما ضبط می‌شود و بعد از اینکه بازبینی و بررسی شد آن وقت اجازه می‌دهند که روی آنتن برود. منتها این برنامه به صورت زنده است. یعنی وقتی شما گوش می‌دهید همه شنونده‌ها متوجه می‌شوند. ظاهرا آن دو مهمان دیگر که به بودند به صورت زنده بوده است.

در ادامه متن کامل این گفتگو را می خوانید:

آقای ضرغامی عضو مجمع تشخیص نمی باشد اما پایگاه فردا به جهت رعایت امانت متن مصاحبه دکتر زیباکلام را بدون کم و کاست منتشر می کند.

عزت الله ضرغامی چند روز پیش در دو استوری خبر از دیدار خود با صادق زیباکلام داد. با صادق زیباکلام گفتگویی انجام دادیم تا در مورد این دیدار برای‌مان توضیحاتی دهد. او در این باره گفت:

روز جمعه یک خانمی که از تهیه کنندگان رادیو تهران موج اف ام ردیف 94 کیلوهرتز هستند تماس گرفتند و گفتند که یک برنامه‌ای هست که ظاهرا برنامه پرطرفداری هم هست که در رادیو تهران پخش می شود، بیشتر هم مخصوص جوانان است، در این برنامه ما یک مهمان می‌آوریم یا می‌رویم پیش مهمان و به صورت زنده یک سری سوالات را با وی در میان می‌گذاریم، و این برنامه خیلی پر مخاطب است. این توضیحات را آن خانم به بنده دادند اما منتها می‌دانید که من ممنوع المصاحبه زنده هستم،

یعنی نمی‌توانید مصاحبه زنده انجام دهید؟

مصاحبه زنده خیلی وقت است که انجام نمی‌شود. تمام برنامه‌های من در صدا وسیما ضبط می‌شود و بعد از اینکه بازبینی و بررسی شد آن وقت اجازه می‌دهند که روی آنتن برود. منتها این برنامه به صورت زنده است. یعنی وقتی شما گوش می‌دهید همه شنونده‌ها متوجه می‌شوند. ظاهرا آن دو مهمان دیگر که به بودند به صورت زنده بوده است.

برای من‌ هم شنبه صبح اگر گوش می‌کردید فکر می‌کردید که صادق زیبا کلام را به صورت زنده آورده اند در حالی که زنده نبود و آن برنامه قبلا ضبط شده بود. 

آن خانم به من گفتند که از آن سه نفری که می‌آوریم از آن مهمان اصلی که آقای عزت الله ضرغامی بوده روز شنبه صبح از سه تا مهمان که سه تا شخصیت سیاسی و فرهنگی و شناخته شده هستند در مورد آن مهمان اصلی یک سری سوال می‌کنیم از این سه تا ببینیم نظراتشان چه هست؛ و خوب مشخص است در مورد دوران مدیریت آقای ضرغامی از من پرسیدند و مشخص است من گفتم که اگر شما صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را رصد کنید می‌بینید که هیچ اتفاقی در دنیا رخ نمی‌دهد که خلاف باور‌های جمهوری اسلامی ایران بوده باشد. یعنی برای آمریکا هر اتفاقی می‌افتد، برای هند هر اتفاقی می‌افتد در سوریه هر اتفاقی می‌افتد مطابق باور‌های جمهوری اسلامی ایران هست. مثلا گفته می‌شود که نیرو‌های سوریه فلان قسمت را از تروریست‌ها گرفتند، منتها اگر قبلش که تروریست‌ها آن قسمت را گرفته بودند از نیرو‌های سوریه این هیچ وقت پخش نمی‌شود، ولی عکسش پخش می‌شود. ولی مثلا گفته می‌شود رئیس جمهور آمریکا وقتی رفتند فلان کشور کلی آمدند علیه وی تظاهرات کردند، اما اگر در جایی به نفع رویس جمهور آمریکا تظاهرات شود مثلا در مسافرتی که یم روند هیچ وقت این را آقای ضرغامی نمی‌آید پخش کند، و مطالبی از این دست گفتم.

فردای این‌ها را همه آقای ضرغامی می‌شنود و خوب قطعا خیلی خوشحال نمی‌شود وقتی من این‌ها را گفتم منتها آقای ضرغامی اظهار تمایل می‌کنند و به آن خانم که منشی بودند می‌گویند من می‌خواهم از آقای دکتر زیباکلام دعوت کنم که یک روز صبح مهمان ایشان باشم برای صبحانه. بعد روز شنبه با من تماس گرفتند و از دفتر آقای مهندس ضرغامی و گفتند که آقای ضرغامی خیلی مایل هستند که اگر ممکن است فردا برای صبحانه مهمان ایشان باشید. منم گفتم با کمال میل و خیلی خوشحال می‌شوم و روز یکشنبه رفتم.

نزدیک خانه میرحسین موسوی هم هست؟

بله. آنجا هستند. یک ساختمان قدیمی و شیک. منتها هیچ کس در این ساختمان بزرگ نبود. یک ساختمان یکی دو هزار متری با حیاط و ... همان تراس که نشسته بودیم و صبحانه می‌خوردیم آقای ضرغامی بود و یک رئیس دفتر و یک پیش خدمت که چایی می‌آورد و یک راننده. یعنی من یک جورایی دلم  برای آقای ضرغامی سوخت.

چرا؟

دیدم این بنده خدا بالاخره ده سال رئیس صدا وسیما بوده چقدر آن‌جا خدم و حشم داشته، ولی الان یکی دو نفر آن‌ جا هستند و هیچ کسی هم نمی‌آید بگوید خرت به چند است چیکار می‌کنی، هستی؟ نیستی؟ چون کسانی که عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌شوند خود مجمع یعنی یعنی بایگانی و کسانی هم که آنجا هستند پرونده‌هایی هستند که ارسال می‌شوند برای بایگانی. یعنی کسی به آن‌ها کاری ندارد در واقع. یعنی شما می‌توانید نگاه کنید و بگویید کدام کار این مملکت دارد بر اساس سیاست‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام می‌شود. مثلا شما بگو راهنمایی و رانندگی مان طرح زوج و فرد، مثلا احیای دریاچه ارومیه، روابطمان با روسیه، ایران در سوریه، یک مورد را، حتی مورد جزئی و کوچک را به واسطه و یا در نتیجه رهنمود‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام است. این است که همه می‌دانند مجمع تشخیص مصلحت نظام یعنی به هر حال یک چیز تشریفاتی که خیلی و هیچ اثرگذاری ندارد.

شما یک سیاست ابتدایی و پیش افتاده، مهم و پیچیده نه، پیش پا افتاده که طرح ترافیک مثلا شده تا 7 شب، تا 6 و نیم شب، این را مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب کرده. این خوب عملا یعنی محترمانه شما کاره‌ای نیستید. اما من در حدود نزدیک یک ساعت و نیم تا دو ساعت در خدمت آقای ضرغامی بودم، اولا خیلی گرم و صمیمانه از من پذیرایی و استقبال کردند خیلی با احترام. کانه من کاره‌ای هستم، خیلی مهم هستم و خیلی هم با محبت؛ و قول گرفتند ما دیدار‌های دیگری هم  با همدیگر داشته باشیم. اظهار تمایل کردند بیایند دانشگاه. البته دانشکاه آزاد تدریس دارند. اما راجع به چه چیزی در آن یکی دو ساعت صحبت کردیم؛ بخش عمده‌ای از دیدار را من از گذشته ام می‌گفتم که من چه کسی هستم کجا بودم و چه درسی خواندم، در چه خانواده‌ای متولد شدم.

اول می‌خواستید برادری خودتان را ثابت کنید؟

نه! خوب ایشان می‌پرسیدند. می‌پرسیدند که آقای دکتر شما چه رشته‌ای خوانده اید؛ و خوب من توضیح می‌دادم. می‌پرسیدند کجا درس خواندید من توضیح می‌دادم. بعد می‌گفتند چند تا خواهر و برادر دارید. آقا سعید چند سال با شما تفاوت سنی دارند. این‌ها را می‌پرسیدند و من با کمال میل جواب می‌دادم. سه چهارم آن یک ساعت و نیم دو ساعت راجع به گذشته من بود و یک چهارم آن گله‌های خیلی محترمانه آقای ضرغامی بود از مشکلاتی که در دوران ریاستشان بر صدا وسیما داشتند. البته یک جورایی هم به من پاسخ می‌دادند که بعضا همان اخباری هم که شما می‌گویید کلی سانسور شده بود و به درد نمی‌خورد و ما پخش می‌کردیم شاید الان باورتان نشود به چند نهاد باید بابت همان اخبار حساب پس می‌دادم.

گفتند بار‌ها به واسطه فلان خبر و یا فلان برنامه به شورای امنیت ملی رفتم . یعنی از یک طرف کسانی مثل آقای صادق زیبا کلام من را متهم می‌کنند که برنامه‌های شما هیچ محتوایی ندارد و شما همه را به سمت بی بی سی و من و تو هل می دهید. از آن طرف همان برنامه‌هایی که از نظر صادق زیبا کلام هیچ محتوایی ندارد برای همان برنامه‌ها هم من کلی باید پاسخگو می‌شدم.

پاسخ شما چه بود؟

پاسخم این بود که «هر که بخندند کتکش می‌زنند وای به روزی که بخندد کتک.» یعنی دیگر ما فکر می‌کردیم لااقل برای آنها اخبار قابل قبول باشد، حتی برای این برنامه‌هایی که صدا و سیما با هزارتا سانسور پخش می‌کند باز یک عده‌ای معترض هستند و می‌گویند این‌ها چه بوده که صدا وسیما پخش کرده است. البته من کاملا می‌توانم دلیل این مخالفت ها را درک کنم، برای اینکه ما شاهد هستیم که یک کنسرت که در شیراز و رشت انجام می‌شود همان کنسرت در مشهد نمی‌تواند برگزار شود. یا مثلا همان کنسرت در قم نمی‌تواند انجام شود؛ و یک جورایی من می‌توانم باور کنم که آقای ضرغامی دارند درست می‌گویند.

یعنی همان خبر بی خاصیت سانسور شده که تازه همه هم اعتراض می‌کنند که این اخبار چه هست شما پخش می‌کنید همان اخبار هم ممکن است عده‌ای بگویند تند بوده و با اجازه چه کسی این‌ها را پخش کردید و ... یعنی می‌خواهم بگویم آقای ضرغامی در حقیقت درست داشتند می‌گفتند. یعنی کاملا مشخص است ظرفیت خیلی‌ها حتی در این حد هم نیست که برنامه‌های صدا و سیما را بتوانند تحمل کنند. بعد هم ایشان تا دم در بنده را همراهی کردند و از آنجا من باید می‌آمدم دادستانی برای پرونده جدیدی که علیه من تشکیل شده، به خاطر اینکه پول‌های زلزله زده ها را چیکار کردی. من اول فکر کردم شوخی می‌کنند، ولی ظاهرا خیلی جدی هست و دادستان خواسته که آقای زیباکلام پول‌های زلزله زده‌ها را چکار کردی. می‌گویم اول فکر کردم شوخی است، ولی جدی است و من دارم بازپرسی می‌کنند. البته احترام گذاشتند و محبت کردند که بازداشتم نکردند. یعنی ممکن است همین طور برویم جلوتر قانع شوند و بازداشتم هم بکنند.

ما فکر کردیم با آقای ضرغامی دیدار داشتید دارید به اصولگرایی نزدیک می‌شوید؟

نه! آن برنامه دیگری است. من هم توضیحات را همه دادم. حالا قرار شده همه مخارجی که کردم و پول‌هایی که به حسابم ریخته شده است همه را لیست کنم و به دادستان بدهم. دادستان هنوز می‌تواند دستور توقیف بنده را صادر کند، ولی تا به اینجا خیلی محترمانه رفتار کردند و چیزی حدود 10 الی 11 صفحه بازپرسی شدم. خودم نوشتم که با پول‌ها چیکار کردم. حالا باید دید دادستان این توضیحاتی را که دادم قانع کننده تشخیص می‌دهند یا نه.

توضیح محسن رضایی درباره پرونده سپنتا نیکنام: مهلت رسیدگی به این پرونده را تمدید کردیم


با پیشنهاد این جانب و موافقت آیت‌الله شاهرودی تمدید رسیدگی که طبق آیین نامه که حداکثر یک سال می تواند باشد انجام شد.
توضیح محسن رضایی درباره پرونده سپنتا نیکنام: مهلت رسیدگی به این پرونده را تمدید کردیم

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در صفحه شخصی خود نوشت: برای حل پرونده سپنتا نیکنام مهلت رسیدگی به این پرونده را تمدید کردیم.

به گزارش ایسنا محسن رضایی در اینستاگرامش نوشت: در فرودین ماه مهلت سه ماهه رسیدگی به پرونده سپنتا نیکنام تمام شده بود اگر رسیدگی به آن را تمدید نمی‌کردیم نظر شورای نگهبان‌ قطعی و از دستور کار مجمع خارج می شد. با پیشنهاد این جانب و موافقت آیت‌الله شاهرودی تمدید رسیدگی که طبق آیین نامه که حداکثر یک سال می تواند باشد انجام شد.

حل این نوع اختلافات به رای دو سوم مجمع تشخیص مصلحت نظام نیاز دارد به همین دلیل دو هفته پیش بین دو کمییسون حقوقی و سیاسی مجمع جلسه‌ای مشترک گذاشتیم تا نظرات آنها به هم نزدیک‌تر شود.

رضایی افزود: این همه فضای شایعه پراکنی و غوغا سالاری که فرصت طلبان سیاسی در می‌آوردند باعث نگرانی‌هایی است . این افراد با دروغ پردازی ، محیط عقلانی تصمیم گیری را هدف قرار داده‌اند، برخی از آنها نه به ایران ، نه به مردم و نه به اقلیت‌ها رحم نمی‌کنند و با سیاسی کاری فقط به دنبال منافع خود هستند.

 

 

وزیر ارشاد: تیم مذاکره ایرانی همچنان در خط مقدم است /آنان را در این مصاف تنها نگذاریم

وزیر ارشاد: تیم مذاکره ایرانی همچنان در خط مقدم است /آنان را در این مصاف تنها نگذاریم

سید عباس صالحی، وزیر ارشاد، در صفحه توئیتر خود نوشت:

«تیم مذاکره ایرانی همچنان در خط مقدم است.

امروز در جلسه دولت، گزاره‌های امیدآفرین از این تلاش روایت شد. آنان را در این مصاف تنها نگذاریم.»

وکیل عبدالفتاح سلطانی: دادستانی با آزادی مشروط موکلم مخالفت کرد

وکیل مدافع عبدالفتاح سلطانی از مخالفت دادستانی تهران با درخواست آزادی مشروط موکلش خبر داد.

 دادستانی تهران گفته است عبدالفتاح سلطانی شرایط آزادی مشروط را ندارد.

به گزارش ایرنا عبدالفتاح سلطانی، هفت سال از 10 سال محکومیت حبس خود را سپری کرده است. موکلم دقیقاً مشمول ماده 58 قانون مجازات اسلامی است.

 عبدالفتاح سلطانی که از شهریور سال 90 در زندان به سر می برد، به اتهام تبلیغ علیه نظام و مشارکت در تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر به13سال حبس تعزیری و 20سال محرومیت از وکالت محکوم شد که با اعمال ماده 134، این محکومیت به 10 سال زندان و دو سال محرومیت از وکالت کاهش یافت.

 سلطانی آخرین بار در دی سال 96، چهار روز به مرخصی آمد و سپس به زندان بازگشت.

>